Middelburgs drinkwaterprobleem in Raad van State Familie DOORSNEE nu over Luxemburg en Veronica Vele kandidaten' voor vestiging industrieën in Goes HARMONIE „ACCELERANDO" IS „KONINKLIJK" GEWORDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 BEZWAAR VAN TWEEDE DRAIN EERKAN AAL Beroep bij Kroon voor bescherming natuurschoon Ongeveer twee uren heeft de. Drink watervoorziening voor Middelburg, in de gisteren gehouden zitting van de afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State, in het middel punt van de belangstelling gestaan. In een broeierige atmosfeer warén vrij veel belangstellenden getuige van dit Zeeuwse drinhwaterprobleem, dat ter sprake kwam, omdat mevr. H. HeyseTak te Oostkapelle by de Ivróon in beroep was gegaan tegen een beslissing van de, minister Aan sociale zaken en volksgezond heid, waarbij aan de gemeente Mid delburg een voorwaardelijke vergun ning was verleend voor het maken van een tweede drainecrkanaal in verband met de drinkwatervoorzie ning. In het kort kwam de kwestie hier op neer ten behoeve van de drink watervoorziening had de gemeente Middelburg reeds voor 1953 de be schikking over een zogenaamd drai- neerkanaal, waaraan water werd onttrokken. Door de stormramp in 1953 werd het water in dit kanaal zodanig verzilt, dat men andere maatregelen moest nemen. Er wer den 15 putten geslagen, waardoor op grote diepte drinkwater kon worden ópgetrokken, terwijl in 1955 dit aan tal putten met tien werd vermeer? derd. Voor het maken van. deze put ten was geen vergunning gevraagd, omdat men dit als een uitbreiding van de bestaande toestand beschouw de. Nu echter het draineerkanaal weer bruikbaar water oplevert, wil het gemeentebestuur een tweede kanaal bij Oranjezon in Vrouwenpol der hebben. Beroep l'oen de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor de aanleg van dit tweede kanaal toestemming verleende, zij het onder bepaalde voorwaarden, kwam 'mevrouw Heyse —Tak in beroep bij de Kroon. „Nu Is er na de inundatie van 1944 eeu actie „Plant een boom op Wal- Schoolarts dr. A. J. Schilstra in Noord-Holland benoemd Zierikzees medicus directeur Prov. Raad Volksgezondheid Binnenkort zal de schoolarts van het district Schouwen-Dui- veland, Tholen en St.-Philips- land, dr. A. J. Schilstra te Zïe- rikzee uit Zeeland vertrekken. Met ingang van een nog nader te bepalen datum is hij be noemd tot directeur en hoofd van het nog op te richten bureau van de provinciale raad voor de volksgezondheid in de provincie Noord-Holland. De nieuwe standplaats van dr. Schilstra wordt Haarlem. Vorig jaar november werden de 24 leden van de Noordhollandse provin ciale raad voor de volksgezondheid geïnstalleerd. Formeel bestaat er sinds die tijd een bureau, maar het eerste werk van de nieuwe directeur zal zijn dit bureau te organiseren. Elf jaar geleden kwam dr. Schilstra naar Zicrikzee. Hij vestigde zich er als medicus en drie jaar later werd hij benoemd tot schoolarts van het vierde district in Zeeland. Van dit moment af heeft hij de hele opbouw en ontwikkeling van het on derwijs op de drie Zeeuwse.eilanden van nabij meegemaakt cn een be langrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming bijvoorbeeld van ver schillende nieuwe scholen. In 195S promoveerde de binnenkort vertrek- kende medicus pp een proefschrift, waarin de gezondheidstoestand van 'de jeugd in zijn district een belang rijke rol speelt. Oud-burgemeester Graauw en Langendam overleden In het Sïnt-Liduina ziekenhuis te Hulst is woensdag na een kortston dige ziekte op 66-jarige leeftijd over leden mr. F. Schlüter, oud-bnrgc- mcester Aan de gemeente Graauw en Langendam. Wijlen mr. Schlüter Averd op 6 september 1895 geboren te Middelburg. Per l september 1937 werd hij benoemd tot burgemeester Aan Graauw en Langendam. Mr. Schlüter legde op 1 oktober I960 zijn ambt van burgemeester neer wegens bet bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Laatste rit om kampioenschap M.A.C. „De Zeeuwen" Zaterdag houdt de motor- en auto club ..De Zeeuwen" te Middelburg een oriëntatierit A-oor auto's, motor en bromfietsen. Deze rit is de laat ste van dit seizoen en dus beslissend voor het kampioenschap 196.1. Aan gezien er in alle klassen nog vrijwel gelijke kansen bestaan, kan een spannende strijd verwacht worden. De start en finish zijn bij café „De Eendracht" in Middelburg. Vandaar starten de auto- en motorrijders voor een parcours van 65 kilometer, de bromfietsers voor 40 kilometer. Di rect na afloop zullen de prijzen wor den uitgereikt. dieren" gevoerd, een actie die ge slaagd genoemd kan Avorden, maar door deze vergunning dreigt er zo veel water aan de grond onttrokken te worden, dat de bebossing rond liet landgoed van de familie Heyse in ge vaar komt", zo begon mr. W. K. H. Dieleman, die namens mevrouw Hey se optrad, zijn betoog, nadat Iiy liet belangrijk genoemd had, dat de bui tenplaats weer in exploitatie was ge komen. Mr. Dieleman herinnerde eraan, dat Gedeputeerde Staten van Zee land de minister hadden geadvi seerd, geen vergunning voor liet tweede kanaal te geven, doch dat de bewindsman dit advies terzijde had gelegd. „Er is thans al een ernstige verdroging in het Oran- jebos opgetreden. In samenwer king met Staatsbosbeheer Avil de familie Heyse tot hernieuwde be bossing OA-ergaan, maar nu is al gebleken, dat 60 van de jonge aanplant aan sterfte onderhevig is. terwijl aan de oostelijke kant tot tweemaal toe geplant moest Avorden. Een rapport van het rijksinstituut heeft ook al geconstateerd, dat de reeds aanwezige putten tot verzil- ting moeten leiden. De raadsman Avas van mening, dat de gemeente Middelburg ook het drinkwater uit Ossendrecht kan be trekken. Dit zal voor de gemeente Avel duurder zijn, maar de wijze waar op men het nu wil doen, brengt on herstelbare schade aan het natuur schoon en de recreatie teweeg. Mr. Goudsmit, namens de minister van sociale zaken en volksgezond heid sprekende, herinnerde eraan, dat Middelburg in 1934 het eerste vier- en-een-halve kilometer lange drai neerkanaal kreeg. Na de ramp zijn er 25 putten gekomen, waaruit men 350.000 kubieke meter water per jaar haait. Wanneer echter een twee de kanaal is aangelegd, zal dit dras tisch verminderd worden, namelijk tot 55.000 kubieke nieter per jaar. Dit is namelijk een \~oorwaarde die de minister aan de vergunning heeft verbonden. De twee kanalen zullen samen 935.000 kubieke meter water opleveren, zodat men aan een totaal van 990.000 kubieke meter water komt. Ossendrecht Het nieuwe kanaal zal niet ten koste van het Oranjebos gaan werken, zo meende mr. Goudsmit, die besloot, met als zijn overtuiging uit te spre ken, dat Middelburg' niet te veel wa ter uit Ossendrecht kan laten lcomen, zulks in verband met de verdere in dustrialisatieplannen, onder andere het Sloeplan, waarbij 'op Ossendrechi een nog groter beroep zal worden gedaan. Wethouder drs. Westerhout gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikke ling van de drinkwatervoorziening van Middelburg. Op grond van de aan het gemeentebestuur uitgebrach te rapporten kon hij meedelen, dat de deskundigen van mening zijn, dat de waterputten moeten verdwijnen. Daarom moet er een tweede kanaal komen. Maar hierdoor zal geen wa ter aan de grond van de familie Heyse worden onttrokken. De gemeente kan niet worden aan gesproken A'oor een schade, die aan gronden van particulieren zou zijn aangebracht, omdat die schade er niet is, aldus de wethouder, die er vervolgens op wees, dat men alleen nog 55-000 kubieke meter water uit de putten zal halen om deze 25 put ten bedrijfsklaar te houden. Op een totale Avatervoorziening van 990.000 kubieke meter water maakt deze 55.000 kubieke meter geen verschil uit. De putten moeten echter bedrijfs klaar blijven in verband met even tuele calamiteiten. Natuurlijk heeft Middelburg ook water uit Ossen drecht, maar dit komt langs ëen lange, kwetsbare weg. Middelburg moet echter in staat zijn, zich onder bijzondere omstandigheden zelf te be helpen, aldus de wethouder. De Kroon zal te zijner tijd uitspraak in deze zaak doen. (Advertentie) leder programma mei prijsvraag Amsterdam, sept. 1961 - Na een vakantie Aan enkele maanden is de fami lie Doorsnee weer terug op radio Luxemburg. Honderdduizenden luiste raars kunnen de verdere lotgevallen van de populaire familie nu weer om de 14 dagen volgen. Ter Aersterking van het luisteraarskorps doet nu ook radio Veronica mee aan deze uitzendingen. IEDERE UITZENDING IN DRIE VOUD Ieder Doorsnee programma zal thans drie dagen achtereen in de lucht zijn. Luxemburg zendt uit op zaterdag 12 uur en zondag 13.30 uur. Veronica herhaalt het programma opnieuw op maandagavond 6.30 uur. Men mag aannemen, dat thans alle luisteraars een tijdstip vinden, om dit zo geliefde programma te volgen. PRIJZEN VOOR DE LUISTERAARS Nieuw is de toevoeging van een prijs vraag aan ieder programma. De prijzen bestaan uit chequeboekjes van de Amsterdamse Bank, gevuld GOLFLENGTEN EN TIJDEN LUXEMBURG f208 m en 49,26 m) zaterdag 23 september 12 uur, zondag 24 sept. 13.30 uur.. RADIO VERONICA f192 m), maandag 25 septemberdes avonds 6.30 uur. En vervolgens iedere veertien dagen met 20 cheques, waarmee men in dan zij reeds is! ieder Nederlands Horeca-bedrijf, groot of klein, direct kan betalen. Men mag venvachten, dat ook daar door de belangstelling voor deze uit zendingen nog groter zal worden, Autotoelage burgemeester Sas van Gent Dè gemeenteraad van Sas van Gent heeft in zijn vergadering van dins dagavond besloten akkoord te gaan met het voorstel van G.S. de unifor me autotoelage A'oor burgemeesters, voor deze gemeente vast te stellen op 1200 per jaar. De kop boven het raadsverslag in ons blad van donderdag: „Burgemeester zonder auto krijgt toch autotoelage" sugge reert dat burgemeester Den Boer van Sas van Gent de 1200 zal wor den uitgekeerd, ondanks het feit dat hrj niet over een auto beschikt. Dit is uiteraard onjuist, daar het hier om de zienswijze van de raad gaat, waarmee dus zeker nog niet vast staat dat G.S. met de uitkering ak koord zouden gaan. Collecten De collecte voor de kankerbestrij ding heeft te Serooskerke (Schou wen) een bedrag van f 112 opge bracht. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" heeft in Zoutelande f 242,50 opgebracht. „GEZAGSCRISIS HEEFT FNUIKEND GEWERKT" Ook Goese bedrijven tonen veel belangstelling voor verplaatsing Het gemeentebestuur van Goes beweegt zich actief op het terrein van de industrïe-„wervlng". Dit bleek uit de uiteenzetting van de Goese Avcthou- der Aan economische zaken en financiën, drs. .J. J. Dijkgraaf, gistermor gen tijdens een persconferentie in het stadhuis. Niet alleen streeft het college naar aantrekking van nieuwe industrieën, maar tevens wordt de verplaatsing van de Goese bedryven gestimuleerd. Wat dit laatste punt betreft voert de gemeente echter geen bepaalde politiek, verklaarde wet houder Dijkgraaf op een vraag van een der journalisten. Vele bestaande bedryven in Goes groeien uit hun „jasje". Deze bedrijven, die expansie zoeken, wenden zich tot de gemeente, deelde hij niede. De situatie voor uitbreiding van de industrieterreinen in zuidwest noemde hij gunstiger dan voor de havenindustrieterreinen. Concrete resultaten kon drs. Dijkgraaf evenwel nog niet meedelen. De wethouder van financiën en eco nomische zaken was voorts van mening, dat de gezagscrisis fnui kend heeft gewerkt ten opzichte van de industrievestiging in Goes. Hij Aveet dat o.m. aan de negatie ve verhalen over Goes tijdens de gezagscrisis. Drs. Dijkgraaf gaf tevens een op somming van het aantal „kandida ten" voor het „natte industrieter rein" zuidwest eerste fase pver de spoorlijn in De Poel. Voor het 20 ha grootte „natte industrieterrein" zijn verschillende gegadigden. De Apparaten- en Ketelfabriek Den Haag heeft zich er reeds definitief gevestigd. Deze fabriek heeft voorts te kennen gegeven een terrein van 3 4 4 ha te willen reserveren voor eventuele uitbreiding. Onderhandelingen „Kandidaten" de stand van de onderhandelingen loopt uiteen van „eerste contacten" tot „seri euze kandidaten" zijn: een Bel gisch toeleveringsbedrijf voor scheepswerA-en uit de buurt van Losploeg van 20 man in Sas van Gent wil staken Een losploeg van ongeveer 20 man, werkzaam bij de N.V. „Stijfsel- en Glucosefabriek" te Sas Aan Gent is van plan om maandag bet werk neer te leggen, omdat zij bezwaren heb' ben tegen de Ionen die bun worden uitgekeerd. Gebonden aan de e.a.o. staat de vak bond niet achter dc looneisen van de stakers. De ontevredenheid bestaat reeds ge ruime tijd. De arbeiders worden hoofdzakelijk betaald op stukloon. In het verleden werden veel opwaar deringen aangebracht op het basis- loon. Echter niet op het stukloon. Aangezien het basisloon maar-zelden moet Avorden uitbetaald, menen de arbeiders, dat zij achterop zijn ge raakt. Enige dagen geleden eisten zij, dat voor aanstaande zaterdag aan hun wensen moet worden vol daan. Indien hierop niet wordt inge gaan. wil men maandag het werk neerleggen. Brussel, (lat relaties onderhoudt met „De Schelde" te VUssingen en Verolme, voor een oppervlakte Aan 1 tot 3 hs, de N.V. Veevoe derfabriek Zeeland te Goes voor i/4 ha, de houthandel E.N.C. van Rïesen te Goes, Molenaars Beton- industrie te Goes, N.V. Duvekots Graanhandel, die een deel van het bedrijf aaü verplaatsen en de be- tonfabriek J. Haringman te Goes. Daarmee zal het terrein praktisch a'ol zijn. Daarom beziet het ge- meentebestur reeds thans de mo gelijkheid tot uitbreiding van het haven industrieterrein. „Droog" Voor het „droge" industrieterrein zijn ook diverse gegadigden, zowel uit Goes als van elders. Er zijn reeds drie bedrijven gevestigd in zuidwest. Grond is al verkocht aan de P.T.T. (3000 vierkante meter), de firma Arnberg (4500 vierkante meter), die zich ruim een jaar ge leden in Goes heeft gevestigd en thans spoedig met de nieuwbouw zal beginnen. Tevens is een strook grond gereser veerd voor de machinefabriek A. de Jonge uit Vlaardingen en is 4600 \derkante meter bestemd voor een poetslappenfabriek uit Weesp, die relaties heeft met de Centrale Werk plaats in Goes. Daarmee is dit ter rein ATrijwel vol. Belangstelling voor vestiging in Goes heeft tevens de N.V. Turner te Rotterdam, een gymnastiekwerktui- genfabriek. FEEST IN SINT-ANNALAND Nieuw vaandel op tachtigjarig bestaan De muziekvereniging „Accele rando" uit Sint-Annaland mag het predikaat „Koninklijke" voeren. Deze heugelijke mede deling kon de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot donder dagavond doen op de feest avond die ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan in het „Dorpshuis" in Sint-Annaland werd gehouden. Het tachtigjarige „Accelerando" kreeg bovendien van de dorpsge meenschap een nieuw vaandel aan geboden. De tyding, dat de vereni ging „koninklijk" was geworden kwam voor iedereen zó onverwachts, dat liet nieuwe vaandel nog niet was bijgewerkt. Het dorpshuis in Sint-Annaland was geheel bezet met donateurs en be langstellenden uit de gemeente, die het feest van „hun muziek" bijwoon den. Op een feestelijk met bloem stukken versierd podium wachtte liet bestuur van de jubilerende A'ereni- ging op de komst van commissaris De Casembroot en nadat deze was gearriveerd heette voorzitter A. Boo gaard van „Accelerando" de aanwe zigen hartelijk Avelkom. Onder hen bevonden zich de twee wethouders van Sint-Annaland, enige gemeente raadsleden, de beschermheer van de vereniging, de heer F. M. Boogaard, oud-burgemeester van Sint-Anna land wonende in Bergen op Zoom, de eredirigent de heer M. P. Lannooy, de heer W. A. Boogaard, oud-voor zitter van „Accelerando" en verte genwoordigers van de Bond van Muziekgezelschappen op Tholen, van zusterverenigingen en van de afde ling' Zeeland van de federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen. Begin Het tachtigjarige Accelerando is ont staan uit het mannenkoor „Crescen do", zo vertelde de voorzitter. Hij herdacht nog de onlangs overleden heer Goedegebuure, die één van dc tien oprichters was. Een 'gloednieuw vaandel was het ge schenk van de bevolking van Sint- Annaland voor het tachtig jaar be staande harmoniegeuelschap „Accele rando". Voorzitter A. Boogaard (rechts) nam het vaandel in ont vangst. De heer Boot, voorzitter van de dorpsgemeenschap bood het ca deau aan (geheel links); samen met de heer Heyboer. Op de voorgrond 1 rechts is nog zichtbaar de commissa ris der koningin in Zeeland, jhr. mr. .A. F. C. de Casembroot. (Foto P.Z.C.) De historische feiten van Accele- raudo nam de secretaris voor zijn rekening in een uitvoerig verslag. Het eerste instrumentarium kost te f 386,40; de tyd, dat voor oen optreden van het gezelschap een loon van f40 en voor elke muzi kant een halve fles Avijn werd be dongen ligt ook al enige tyd ach ter ons, zo vervolgde by. Accelerando telt op het ogenblik 33 leden en 10 jeugdleden. Jhr. mr. De Casembroot sprak als ambachtsheer van Sint-Annaland, waardoor hij speciale banden met het jubilerende Accelerando heeft. Maar tevens kon hij als commissa ris van de koningin het bestuur mee delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd „Accelerando" het pre dikaat „Koninklijke" te verlenen. Hij overhandigde met enige hartelijke woorden het bijbehorende certificaat aan de voorzitter van het muziekge zelschap. Burgemeester v. d. Bos van Sint- Annaland haalde enige herinnerin gen op en wenste op zijn beurt dat „Accelerando", trouw zou blijven aan de spreuk in het oude vaandel „altijd bet groeyede". Nieuw vaandel Het grote cadeau, 11a de koninklijke onderscheiding was wel liet nieuwe vaandel, fraai met goud bestikt en in donkerblamv uitgevoerd. De heer Chr. J.'C. Boot, voorzitter van de dorpsgemeenschap en lid van het comité, dat de géiden er voor bijeenbracht, overhandigde de nieuwe aanwinst. Het was het ca deau van dc hele bevolking \ran Sint- Annaland en van de 17 verenigin gen. Na hem kwamen nog vele sprekers op het podium, die allen het „Accelerando"-bestuur gelukwens ten met het jubileum. Dat waren dan de lieer L. A. M. Elenbaas, voor zitter van de Bond van muziekver enigingen op Tholen en in Sint-Phi- lipsland, vertegenwoordigers van de afdeling Zeeland van de Federatie, van de voetbalvereniging W.H.S. m Sint-Annaland, van zusterverenigin gen, beschermheer F. M. Boo gaard en eredirecteur M. P. Lan nooy. Het was een. stroom van ge lukwensen en cadeaus, van bloem stukken tot muziekbladen (My Fair Lady-selectie) en een gelukstele- fram van het Hoofdbestuur van de ederaüc van harmonie- en fanfare gezelschappen. Na het officiële gedeelte werd het feest in intieme kring voortgezet met een cabaretprogramma van bet gezelschap „Klaver vier" uit Roosen daal en met uiteraard opgewekte melodieën van het jubilerende „Ac celerando". Makelaar gearresteerd in schilderijenaffaire In Los Angeles is woensdag een ma kelaar in onroerende goederen dooi de politie gearresteerd in verband met de diefstal van vier moderne schilderijen uit de woning van de rijke industrieel David E. Bright. De 39-jarige Edward Henry Ash- down ontkende iets te maken te heb ben met de diefstal die op 10 sep tember werd gepleegd en waarbij vier schilderijen ter waarde van on geveer 250.000 dollar werden gesto len, waaronder twee doeken van Pi casso. Volgens de politie is Ashdown aan gehouden omdat zijn vingerafdruk ken gevonden waren op dc plaats van het misdrijf. In 1958 is Ashdown reeds veroordeeld wegens fraude. De vermiste doeken zijn intussen nog niet gevonden. Schilder verduisterde toto-gelden in Haren De rechtbank tc Groningen heeft de •ll-j-.-ige schilder G. L. K. to Haren (Gr.) veroordeeld tot een gevangenis straf van aclit maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar én toezicht van de reclassering. K. had als secretaris -penningmees ter van de voetbalvereniging „Haren" totogel dón ten bedrage van 1700 gul den uit de kas verduisterd. De officier van justitie had bij de behandeling van deze zaak veertien dagen geleden een gevangenisstraf geëist van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. K. is toen ter zit ting in arrest gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4