H^Ng GULF FLAME Drie jaar geëist in Nieuwlandse brandstichtings- en diefstalzaak HUISBRANDOLIE mm B. EN W. VAN GOES GAVEN EERSTE PERSCONFERENTIE yan tot Zeeuwse Almanak HOUTEN WAGENHUIS BRANDDE AF IN KL0ETINGE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 LEIN K. VOOR RECHTBANK: „IK BEN ONSCHULDIG" Verdachte: „Brandwonden veroorzaakt door uit braadpan spetterend vet" I Advertentiel IN DE NACHT van de 10e op de 11e maart j.l. werden inwoners van Nieuwland opgeschrikt door een met ontploffingen gepaard gaande brand in de in aanbouw zijnde woning van smid P. Do* minicus in de Veersfraat. Het bleek spoedig, dat het hier geen gewone brand betrof: er hing een mysterieus waas om heen en na een intensief politieonderzoek was het donderdag de Middel burgse rechtbank, die drie uur bezig was om te trachten de slui er over deze geheimzinnige kwestie op te lichten. De politiemen sen hadden namelijk de Nieuwlandse grondwerker Lein K. als de dader aangewezen en K. stond nu terecht, verdacht van het stichten van brand met gebruikmaking van benzine, alsmede van diefstal subsidiair heling en schuldheling. Tijdens het onderzoek in de brandstichtingszaak had de politie in K.'s huis namelijk geheime bergplaatsen ontdekt waarin zich volgens de speurders rampgoederen bevonden, die in 1953 in Arnemmden waren opgeslagen. Hoewel de verdachte hardnekkig het hem ten laste gelegde bleef ontkennen, achtte de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, de feiten dermate beschuldigend voor K., dat de of 1 icier een onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste van drie jaar, met aftrek. „Wat is er vanovaar!", vroeg mr. P. van Empel, de president van de rechtbank, nadat de dagvaarding was voorgelezen. ..Wat bedoelt U, mijnheer!", vroeg Lein K. De president dacht evenwel dat de woorden van de officier wel dui delijk waren: brandstichting, diefstal en heling, waarop verdachte ver klaarde. dat „hij er niks mee te ma ken had". Hoe was de politie er toe gekomen om Lein K. als de brandstichter aan te wijzen? Mr. Van Empel ging dit aan de hand van de stukken en de getuigeverklarïngen uitvoerig na. Achter in de zaal luisterde daarbij een grote schare belangstellenden vol aandacht naar het zich langzamer hand ontwikkelde verhaal. De politie besloot niet van het begin af een spoor te volgen. Na enkele dagen ging men Lein K. eens aan de tand voelen en daarbij werd men geleid door het feit, dat de zoon van ver dachte Joost K. bekeurd en la ter beboet was omdat hij terwijl hij in dienstbetrekking was bij de aannemer, die ook het nieuwe huis van de smid bouwde voor eigen rekening in zijn vrije tijd werk ver richtte. Men ging van de veronder stelling uit, dat K. meende, dat de tip betreffende deze overtreding door de aannemer aan de politie was gege- Advertentie) ven, zodat men met een represaille maatregel zou hebben te maken. „We zien K. niet De politie voelde zich in die over tuiging gesterkt omdat K. zich enkele dagen niet op zijn werk had laten zien. De president wees er op, dat toen de geruchten over de brand in Nieuwland de ronde deden, opgemerkt werd: „Hé, we zien Lein K. niet. Maandag heeft hij niet gewerkt, dinsdag niet...". Die dinsdag probeerden de speurders Lein K. te spreken te krijgen, maar dat gelukte niet zo vlot. Eerst 's avonds kregen ze, na vier maal aangeklopt te hebben, K. te zien. „Zou je het licht niet eens aanste ken?" vroeg adjudant J. ran Alm- kerk van de Middelburgse recherche. Dat gebeurde en toen ontdekten de mannen, dat het gezicht van K. be dekt was met vrjj ernstige brand wonden. Ter verklaring hiervan vertelde K., dat vet uit een braadpan in zijn ge zicht was gespetterd bij het bakken van spek en kaantjes. Toen hij het pannetje van het vuur pakte, kreeg hij nog een scheut kokend vet over de arm. „Je kookt al jaren, is het niet? Dus zo onhandig bent U niet", veronderstelde de president. Niet door vet Uit de verklaringen van dr. J. Zel- denrust, anatoom-patholoog, een me dewerker van het gerechtelijk laba- ratorium uit Den Haag, drs. Witte en de Middelburgse gemeentearts kwam evenwel vast te staan, dat dergelijke verwondingen niet door verbranding met vet veroorzaakt konden zijn. Verbranding door vlénimen had ech ter wél dergelijke verwondingen tot gevolg. K. had zich niet onder dok tersbehandeling gesteld, want hij veronderstelde, dat men hem van de brand zou verdenken, wanneer hij met een dergelijk gezicht op straat verscheen. Uitvoerig besteedde de officier aan dacht aan de plaats van de verwon dingen in K.'s gezicht. De ene zijde was erger verbrand dan de andere en dat zou- volgens de officier klop pen met de standplaats van de dader bij het aansteken van de lucifer om benzinedamp in het huis te laten ont ploffen. De ontploffing De „ontploffingstheorie" werd nader uiteengezet door adjudant C. P. A. Kanters, technisch adviseur van de Haagse rijkspolitie, die verklaarde tot dec onclusie gekomen te zijn, dat benzine of een soortgelijke vloeistof in enkele appartementen van de wo ning gesprenkeld was. De bus, waar in deze benzine zich had bevonden, was later onder aan de trap aange troffen. De theorie van adjudant Kanters was nu: bij het bovenportaal, waar de trap een kromming maakt, moet de dader een lucifer in de benzinedamp- kern gegooid hebben. De dader moet daarbij gestaan hebben in de gehele explosiezone en wel zo dat de ene zijde van het gezicht ernstiger ver brandde dan de andere. By de explo sie kan de bus met benzine (volgens de adjudant) uit de handen van de dader zijn gevallen door de schrik of omdat de inhoud vlam vatte. De lucifersoort waarmee de ontplof fing veroorzaakt was, zou volgens de officier thans niet meer zo vaak wor den gebruikt als vroeger, terwijl het opvallende was dat K. er een flinke voorraad van in huis had. De raads man van K., mr. H. Bruin wilde hier aan echter geen bijzonder grote waarde hechten, daar er volgens hem nog vaak van dergelijke lucifers ge bruikt worden. Ook het feit. dat in de schuur bij K. een soortgelijke bus werd gevonden als waarin de benzine zich bevonden had, was geen bewijs dat de bewuste bus van zijn cliënt afkomstig was. meende mr. Bruin. Voorts bracht de raadsman ter spra ke, dat men Lein K. op zaterdag morgen in zijn tuin had zien spitten. Diegene, die dat had gezien. had weliswaar het gezicht van K. niet bekeken, maar mr. Bruin achtte het toch onaannemelijk, dat men met een zo verbrand uiterlijk in het' dorp gaat spitten. Het alibi, dat K. voor deze zaterdag- morgen had opgegeven, werd bijzon- Verbrandt gelijkmatig Houdt Uw brander schoon GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM FLAME I der sterk in twijfel getrokken. K. vertelde de president, dat lijj 's mor gens vroeg voor het eerst van de brand gehoord had. Dat was toen hij bij 'de bakker een broodje ging halen. „Maar U weet toch, dat de bakker dat ontkent?" vroeg mr. Van Empel. „Tegen uw gewoonte in bent U er niet geweest". „Ik ben wel een broodje wezen ha len", hield K. vol. Ook de slager, waar hij op zaterdag geregeld kwam en waar hij zelfs één van de eerste klanten was, had hem gemist. De doorregen runderlappen waren klaargelegd, maar K. kwam niet. ,Ik had nog vlees in huis", ver klaarde hij. K.'s zoon had aan de po litie verklaard, dat zijn vader hem gevraagd had wat brood te halen, dat ook inderdaad gebracht is. Om zijn zoon niet ongerust te maken had Lein K. verteld, dat hij met zijn hoofd „in een boom gezeten had". Aan de Nieuwlandse postcomman- dant, wachtmeester J. *A. Tellier, die als getuige optrad, vroeg de officier of hij dat brood gezien had. De heer Tellier antwoordde bevestigend, maai bij wist niet hoe groot het brood was. De vraag van mr. Bruin of er spek in huis was gevonden, beant woordde de politieman eveneens be vestigend. Hij meende van zeven of acht ons. Voetspoor In de tuin had wachtmeester Tellier een voetspoor gevonden, maat 44, de zelfde als K. heeft. „Maar er is geen enkele passende schoen van myn cliënt op dit spoor gevonden, merkte de raadsman later op. Toen de wacht meester verklaarde, dat hij en dc me- Zie slot pag. 5 kol. 1 TRAGISCHE VANGST De vreemdste en meest tragische visvangst wordt ditmaal uit Wemel- dinge gemeld. De heer J. L. uit die plaats ontdekte namelijk, dat in een visfuik bij de zeedijk een... zeehond was gezwommen. Het (verdwaalde?) dier was verdronken. GROTE PLANNEN De Terneuzense vereniging „Vogel vrienden" heeft grote plannen. Van 22 tot en met 25 november wordt in de bovenzaal van „Des Pays-Bas" TE GAST Die kennis Icon v;el blijven logeren, maar mama was ook te gast en de kamers grensden aan elkaarMama moest zelfs de kamer van de kennis passeren, wilde zij hóór kamer ver laten. Mitsdien kreeg de kennis het verzoek de volgende ochtend tijdig té willen opstaan. Om zeven uur was hij prompt uit de veren en om kwart over zeven sul hij keurig gebaad en geschorenéén en al heer, met een boekje voor het venster. Aan de andere zijde van de tussen deur was bereids ook mama ont waakt en opgestaan. „Laat ik die jongen niet storen", peinsde ze, kleedde zich en installeerde zich met een boekje voor het venster. Beiden hielden zich vriendelijkheids- halve muisstil. „Laat die jongen madr lekker uitslapen", overwoog mevrouw. „Laat ik mevrouw niet sloren", overwoog de jongen. Enfin, toen het half elf was gewor den. heeft mevrouw dé knoop maar doorgehaktHaar boekje had ze toen toch vrijwel uit namelijk de jaarlijkse show gehou den. Omdat de vereniging echter vijf i jaar bestaat, wil men een tentoon stelling houden, die alle voorgaande ver in de schaduw stelt. Zang- en kleurkanaries, tropische vogels, exo tische parkietsoorten en een prachti ge collectie kamerplanten zullen fleur aan deze show geven. De 80 Terneuzenaren, die lid zijn van de vereniging willen op die manier meer stadgenoten warm maken voor hun h'obby. NAAR WERKKAMP Vyf Oosterlandse gezinnen hebben onderdak moeten zoeken in het werkkamp, dat in bun woonplaats reeds geruime tijd ongebruikt staat... Waarom? Hun woningen worden van zoutscbadc hersteld. Een zesde gezin vond onderdak by familieleden. Na deze eerste zes (gemeente)wo ningen aan de Burgemeester van der Havestraafc zuilen meer zoutsehade- huizen een beurt krijgen. NAAR ANTWERPEN Het Vlissings Jeugd-accordeonorkest kreeg een eervolle uitnodiging: op zondag a.s. te komen spelen in Wieze ter gelegenheid van de oktoberfees ten en daarna in Antwerpen mee doen aan het internationale festival. Onder leiding van de heer W. Meul- meester zullen de jonge Vlissingers dat dan ook doen. ENKELING NIET VERGETEN Nauwelijks bekomen van de vele marsen tijdens het fruitcorso, trok het muziekgezelschap „Euphonia" woensdagavond weer door de straten van Goes. Ditmaal gold het een se renade aan een Goese ingezetene, die genezen terugkeerde uit een sana torium. De muzikanten bewezen hier mee ook de enkeling niet te verge ten. Slot van pag. 1 drijf voor zijn vestiging in Goes een aparte N.V. heeft gesticht, met als startkapitaal f 25.000,Het bedrijf zou f 5.000.000 kosten, welk bedrag middels de rijkspremie en middels een lening van 2.9 miljoen gulden bij elkaar wordt gebracht. De gemeen te Goes zou deze annuïteitslening moeten garanderen. „Ik wilde aan een dergelijke opzet niet meewerken. Wij wilden de zekerheid van een half miljoen aan bankgarantie. Na veel praten is er een bankgarantie uit de bus gekomen van een kwart mil joen", aldus burgemeester Noteboom. Krachtig „neen" In deze zin werd een raadsvoorstel geformuleerd, maar de raad wilde niet zonder meer de gevraagde ga ranties verlenen. Hy stelde, dat alle N.V.'s van Nïemans zich zouden ver binden, dat naast het rapport van liet E.T.I. een apart accountantson derzoek zou worden ingesteld en dat de Amsterdamsclie Bank als garan derende bank voor een kwart mil joen opening van zaken zou geven. Met de twee laatste bepalingen ver klaarde Niemans Beton zich ak koord, maar niet met de voor de ge meente zo belangrijke bepaling van de binding van de andere N.V.'s, al dus de burgemeester. Ondanks dit- maakte het college er toch een voor stel van aan de raad, maar vóór het voorstel in behandeling kon worden gebracht, trok Niemans Beton zich terug. Overigens, zo zei burgemees ter Noteboom, als do. raad toch eon voor de firma Niemans gunstig be sluit had genomen, zou dit zeer waarschijnlijk zijn vernietigd door de hogere bestuursorganen. „Is dit er nu een bewijs van, dat wij niet industrie-minded zijn? Ik geloof het niet", merkte de burgemeester op. „Het risico voor de gemeente was zeer groot. Het is uitein delijk de raad geweest, die in meerderheid een krachtig „neen" heeft laten horen", voegde hij eraan toe. Ander verwijt Ook op een ander punt, de kwestie van de oostelijke rondweg en spoor wegaftakking,, zyn b. en w. verwijlen gedaan, namelijk, dat het college zonder enige aanleiding op een ander plan is overgestapt: een spoorlijn en rondweg ten westen van de stad. „Wij hebben werkelijk gevochten om deze twee verbindingen naar het „natte industrieterrein" oostelijk van de gemeente aangelegd te krijgen. Rijkswaterstaat was echter van be gin af aan sterk tegen dit plan ge kant en had meegedeeld geen gun stig advies te zullen uitbrengen. Het vorige college van b. en w., zo blijkt uit een brief van rijkswaterstaat, waarover wij beschikken, was van het standpunt van rijkswaterstaat op de hoogte", lichtte dr. Noteboom toe. Desondanks heeft het nieuwe college scherpe druk uitgeoefend op rijks-1 waterstaat, maar dat heeft niet mo gen helpen. „Zelfs heeft dit collego opdracht verstrekt grondboringen te laten verrichten op het tracé van de weg en de spoorlijn ten oosten van de gemeente. Dit is toch wel het beste bewijs dat wij kost wat kost de plan nen (van het oude college) wilden realiseren om de spoorlijn en rond weg aan de oostkant van de gemeen te aan te leggen", bracht wethouder Visscher in het midden. Toen dit plan door de houding van rijkswaterstaat niet haalbaar bleek, is in een vergadering met enkele ad viserende instanties gezocht naar een voor rijkswaterstaat acceptabele op lossing. De oplossing is met instem ming van rijkswaterstaat geworden de aanleg van een rondweg en spoor lijn ten westen van de gemeente. „We moesten nu eenmaal een gun stig advies van rijkswaterstaat heb ben, want dat is essentieel voor het in aanmerking komen voor de rijks bijdrage", aldus de burgemeester. „In dezen kan het college van b. en w. bepaald niet worden verweten, dat liet tegen de belangen van dc in dustriëlen op het natte industrieter rein aan de haven in heeft gehan deld. Het eerste plan had eenvoudig ffeen kans van slagen. Het college is ettprlijk strydend ten onder ge gaan", merkte hij nog op. Vlissingen krijgt marinekazerne voor 400 man In Vlissingen zal aan de noord oostzijde van de Buitenhaven een marinekazerne voor 400 manschappen worden gebouwd. Reeds in 1962 zal met de uitvoe ring van dit project een begin worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat een deel van de marine-outillage, die momenteel op enkele schepen in de Binnen haven is ondergebracht, naar de nieuwe kazerne zal verhui zen. Een deel van de Bomvrije kazerne te Vlissingen, waarin momenteel nog manschappen van de C.O.A.K. zyn gehuisvest, zal in de toekomst even eens door de marine worden betrok ken. Het gebouw zal worden inge richt voor de opleiding van een groep van circa honderd man. Commandant zeemacht hield receptie in Vlissingen De nieuwe commandant van de zee macht in Nederland, baron De Vos van Steenwijk heeft donderdag aan boord van Hr. Ms. Van Speijk in de Vlissingse Binnenhaven een recep tie gehouden voor de plaatselijke au toriteiten. Onder de aanwezigen be vonden zich onder andere de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff en tat van plaatselijke, marine en militaire autoriteiten van Zee land met hun dames. Zondag 1 oktober in Goes bevestiging kand. Van Melle Op zondag 1 oktober zal in de her vormde kerk te Goes de bevestiging plaatshebben van kandidaat drs. A. L. van Melle. Kandidaat Van Melle is door de ge nerale synode beroepen als predikan in algemene dienst, met als opdrach de geestelijke verzorging van de ma rine. Gewoonlijk worden de predi kanten in algemene dienst als zoda nig bevestigd in de hervormde ge meente te 's-Gravenhage. De her vormde gemeente te Goes achtte hel aantrekkelijker de bevestiging in eigen gemeente te doen plaatsheb ben. De heer Van Melle is geboren en opgegroeid te Goes. Het moderamen van de generale synode heeft op dit verzoek dus gunstig beslist. A/W\N^A^^WWSAA'WVVW>A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 8 en 10. VWV\VWVVV*\*-VVVWVVWV' In de morgenuren van donderdag is een 12 '/z ëij 4 meter groot houten wagenhuis van de fa. Trintpe Bur ger aan liet Koordeinde te Kloetiuge tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond, doordat een van de knechts op de boerderij een tractor startte in het wagenhuis. Toen hy na een mis lukte poging voor de tweede maal startte, spoten de vlammen uit de motorkap. In een minimum van tyd stond het bouten gebouwtje in brand. Dc brandweer van Kloetinge, die snel aanwezig was bestreed liet: vuur met twee stralen, In verband met brand gevaar voor de omliggende gebou wen werd de assistentie van de Goe se brandweer ingeroepen. Daar er vrijwel geen druk op de waterleiding stond dc boerderij is gelegen aan een eindpunt van het buizennet moest de brandweer water uit de Vate aanvoeren. Dat betekende, dat circa 400 meter slang moest worden uitgelegd. In het gebouwtje bevon den zich behalve een tractor en een kleine rups. een hoeveelheid brand stof en een aantal landbouwwerktui gen. Hiervan kon niets worden ge red. De schade wordt geschat op dui zenden guldens. De eigenaar 13 ver zekerd. (Foto P.Z.C.) KUNST Gabriel Verschraegen speelde in Middelburg NIEUWE KERK De Gentse organist Gabriel Ver schraegen heeft gisteravond in de Nieuwe Kerk te Middelburg de reeks orgelconcerten van dit seizoen besloten. En wij moeten zeggen: het is een waardig besluit geworden. Verschraegen heeft een uitnemend concert gegeven met een opmerkelijk programma: Oudnederlandse mees ters (door Flor Peeters verzorgd), Franse orgelmuziek (Jehan Alain en Jean Langlais) alsmede van Ja cob Bijster de variaties op „Ik wil mij gaan vertroosten". Dit alles voorafgegaan door Bachs grote Es- dur preludium en tripelfuga. Dit Bach-werlc was het enige stuk van het programma, dat ons aanlei ding geeft tot enige opmerkingen. Versc&aegen speelde dit werk na melijk streng legato en enigszins onregelmatig qua tempo. Daardoor klonk zowel preludium als fuga weinig gearticuleerd, hetgeen in de grote ruimte van de Nieuwe Kerk toch wel een bezwaar bleek. De or gelklank werd te veel om het over dreven te zeggen een orgelbrij. Aanvankelijk veronderstelden we dat deze speelwijze mede bepaald werd door de omstandigheid, dat Verschraegen in Gent een orgel be speelt met (als wij ons niet vergis sen) elektrische tractuur, maar de ze veronderstelling sneed geen hout: het overige deel van het program ma klonk namelijk voortreffelijk, juist in articulatie en tempo, zodat 'het hier eerder een kwestie van aanpassing moet zijn geweest. De uitvoering van het overige programma was inderdaad magni fiek. Ons heeft vooral de reeks klei nere composities van Oudnederlandse se meesters geïmponeerd, met name een fuga van Van Kerckhove (1627- 1673) in een voor die tijd geache veerde stijl, alsmede een fuga van Van den Gheijn en een virtuose giga van Loeillet. Dc variaties van Bijs ter op „Ik wil mij gaan vertroosten" vormden de finale van dit geslaagde orgelconcert. de K. f Advertentie I f BEURS Y00R MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs 'voor het gezin presenteert D© gedekte tafel van .Europa J I Hulsvrouwengymnasttek I 5 Modeshows per dag I Machinaal borduren j 'l' Drutventuin J In 286 stands nationale en in I tarnutionalegobruiksgocderciv I J Geopend van 10-17 en 19-23 u. J Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 27 SEPT. „Lastdrager 15" botste tegen brug in Souburg Bij het wegvaren in het kanaal door Walcheren bij Souburg botste woens dagavond de motordekschuit „Last drager 15" tegen de brug. Het 160 ton metende schip kreeg lichte averij. De brug werd eveneens- licht beschadigd. De schade werd onderling geregeld. De „Lastdrager 15" had betonpalen In Souburg gelost. Het weer in Europa Volgens weerrapportcn van gisteravond Den Helder, .zwaar bewolkt 13 gr. Ypenburg, half bewolkt. 20 gr. Vlissingen, half bewolkt 21 gr. Eeldc, half bewolkt 21 gr. De Bilt, licht bewolkt 20 gr. Twente, geheel bewolkt 19 gr. Eindhoven, licht bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt 20 gr. Helsinki, onbewolkt U gr. Stockholm, zwaar bewolkt 14 gr. Oslo, zwaar bewolkt 34 gr. Kopenhagen, onbewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 13 gr. Londen, licht bewolkt 21 gr. Amsterdam, geheel bewolkt 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, half bewolkt 21 gr. Bordeaux, onbewolkt 2(5 gr. Grenoble, onbewolkt 20 gr. Nico, onbewolkt 26 gr. Berlijn, onbewolkt 22 gr. Frankfort, licht bewolkt 25 gr. Münehen, onbewolkt 24 gr. Zürieh, onbewolkt 23 gr. Genève, onbewolkt 2<i gr. Locarno, onbewolkt 27 gr. Wenen, onbewolkt 23 gr. Innsbruck, licht bewolkt 29 gr. Belgrado, onbewolkt 2(5 gr. Athene, onbewolkt 28 gr. Rome, onbewolkt 22 gr. Ajaccio, half bewolkt 27 gr. Madrid, onbewolkt 27 gr. RUSTIG WEER Droog weer met enkele zonnige pe rioden en in de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Meest zwakke wind. ZON EN MAAN 23 september Zon op 6.26 onder 18.38 Maan op 18.29 onder 4.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2