AFSCHERMING B.B.-brochures geven aanwijzingen voor zelfbescherming bij nucleaire explosies „ONZE GEVANGENISSEN ZIJN DE RISEE VAN EUROPA" Verklaring va synode over n Hervormde kernwapens ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961. PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT Zo is het belangrijk in huis een plaats te zoeken die voldoen de bescherming biedt tegen de stra ling. Ook is het nut tig bij deuren van keuken en hal een .sluis"van zandzak ken temaken." iiiimnniii/lJni/i/ii/iii/ifM j De tweede A is die voor AFSCHERMING, y Straling wordt vooral door zware materialen geabsorbeerd, dus hoe h zwaarder de afscherming des te beter Onder alle omstandigheden een beroep op het nuchter verstand Het is beslist mogelijk dat de meeste mensen een grote aanval met nucleaire wapens op Nederland overleven, mits men de nodige voorzorgs maatregelen treft en mits men nu reeds vast besloten is onder de moei lijkst denkbare omstandigheden liet nuchtere verstand te gebruiken. Dit is de kern van de mededelingen die minister Toxopeus (binnenlandse zaken) heeft gedaan bij liet begin van een voorlichtingscampagne door de Bescherming Bevolking, betreffende de bescherming tegen de gevaren van atoombombardementen. In de loop van de volgende week zal de post huis aan huis een envelop met twee brochures bezorgen. Eén van die brochures bevat een groot aantal wenken voor het verlenen van eerste hulp, de tweede geeft aan op welke wijze legen luchtaanvallen en tegen het binnendringen van lucht met radio-actieve neerslag zal worden gewaarschuwd en hoe men zich tegen deze twee gevaren zal kunnen beschermen. Toeval Vooralsnog is direct geen oorlog met de daaraan verbonden bom bardementen te verwachten, maar de mogelijkheid dat de spanningen zo hoog worden opgevoerd, dat het tot een gewelddadige uit barsting zal komen, moeten toch niet voor uitgesloten wordenge houden. De regering, die vele ja ren geaarzeld heeft alvorens met het geven van voorlichting over de gevaren en de bescherming daartegen, tc starten, heeft ge ruime tijd geleden besloten dat massale informatie van het Ne derlandse volk noodzakelijk werd. Zeer nadrukkelijk heeft minister Toxopeus gesteld' dat het samenval len van het begin van de voorlich tingsactiviteiten met de periode van ernstige politieke spanning van het ogenblik, op louter toeval berust. Het is dus beslist niet zo, dat men ge zien de huidige toestand met de voor lichting is begonnen. De belangrijkste van de twee vouw bladen is die, waarin de wenken voor „bescherming van uw gezin en Uzelf" staan beschreven. Uit deze folder blijkt dat men voor de waarschuwing tegen luchtaanval len heeft vastgehouden aan het uit de tweede wereldoorlog bekende sy steem van sirene-geloei. „Fallout"-waarschuwing Een heel ander geval is het met de waarschuwing tegen „fallout", waar mee men de radio-actieve neerslag bedoelt. Tegen het in aantocht zijn van dergelijke neerslag wordt via de radio gewaarschuwd, voorts door aanhoudend klokgelui en door luid sprekerauto's. Wanneer een explosie op slechts en kele tientallen kilometers heeft plaats gehad en gezien de wind, bin nen zeer korte tijd „fallout" is te verwachten, wordt door de B.B. „fallout-alarm" gegeven door: de ra dio, sirenes van B.B. en brandweren met een janktoon gedurende driemaal een halve minuut, onderbroken door tweemaal een halve minuut stilte en door allerlei andere, plaatselijk na der te bepalen, middelen. Wat moet U doen? De folder vertelt voorts wat U moet doen bij een onverwacht bombardement en bij luchtalarm. Hoe en waar U het beste binnen- en buitenshuis dekking kunt "vin den en welke maatregelen U bij alarm ogenblikkelijk moet nemen. Zo ook bij fallout-waarschuwing en -alarm. In hoofdlijnen komt het er op neer dat men zich zo snel mogelijk terug trekt in een schuilgelegenheid bin nenshuis. Een schuilhoek een kel der, souterrain, trapkast e.d. waar men reeds een voorraad voed sel en water klaar heeft. Een plaats die voorts geheel afgesloten moet zijn, zodat het radio-actieve stof niet kan binnendringen. Is men buitens huis op het moment dat fallout-alarm wordt gegeven, dan is er alle kans dat men al met het gevaarlijke stof besmet is voor men de schuilgelegen heid bereikt. Dan is het zaak de no dige maatregelen te nemen, waar door men niet het gevaarlijke stof mee in de schuilplaats neemt. En ook hiervoor geeft de brochure de nodige aanwijzingen. Zij, die zich in het explosiecentrum bevinden, hebben geen enkel redelijke overlevingskans. Maar, vanzelfspre kend heeft men in het kader van de civiele verdediging nagegaan wel ke gebieden in de grootste gevaren zone liggen, welke gebieden dus bij een mogelyk conflict aan vernieti ging bloot staan. Daarom heeft men voor deze gebie den en het is duidelijk dat dit in eerste instantie de woonoorden bin nen een straal van enkele kilometers rond militair-belangrijke vliegvelden betreft een vergaand evacuatie- schema opgesteld. „IJzeren voorraad" Het is nuttig dat men in zijn schuil plaats een kleine voorraad levens middelen aanlegt, die gebruikt kun nen worden zonder enige nadere be handelingen, zoals koken e.d. Begrij pelijk is dat men in geval van fallout niet meer op de zuiverheid van de waterleiding mag rekenen. Een hoeveelheid drinkwater moet men dus aanwezig hebben, men moet bij fallout zeker rekenen met een verblijf van minstens een week binnenshuis en voor die periode moet er dus leeftocht zijn voor ieder lid Nieuwe plannen voor burgerlijke defensie Enkele dagen nadat minister president De Quay in zyn be groting voor algemene zaken de nieuwe plannen voor de bur gerlijke verdediging bekend heeft gemaakt, zal de regering voor het eerst op systematische wijze de bevolking voorlichting verschaffen over de mogelijk heden en de noodzaak van zelf bescherming in oorlogstyd. In enkele miljoenen exempla ren wordt dezer dagen huis aan huis een brochure ver spreid, waarin de bevolking op de hoogte wordt gebracht van gevaren waarvoor men in oor logstijd kan worden gesteld en van de mogelijkheden om zich tegen die gevaren te bescher men. Nederland volgt daarmee het voorbeeld dat de regering van de Verenigde Staten al tien jaar geleden heeft gege ven. WWWAWWWWWWVW van het gezin. Door het ministerie van landbouw worden thans voorbe reidingen getroffen om te komen tot een in de handel verkrijgbaar pakket, waarin noodrantsoenen met een hoge calorische waarde. Verder moet men zorgen dat men in een schuilplaats kan slapen, dat men er verlichting heeft en dat men er naar de radio bijvoorbeeld een transistorradio kan luisteren. Men heeft zich vaak afgevraagd of het niet de taak van de over heid is, te zorgen voor voldoende schuilkelders. Van de zijde van de minister van binnenlandse zaken is hierop geantwoord dat dit prak tisch onuitvoerbaar is gebleken, alleen al uit financiële overwegin gen. In drukke stadscentra zijn enkele grote schuilkelders, maar- de capaciteit van deze inrichtin gen in totaal is gering, 27.000 personen namelijk. Niets verplicht Van overheïdszijde is geen enkele maatregel verplicht gesteld. Ook het aanschaffen van een voedselvoorraad is géén dwingende bepaling. De re gering heeft gemeend te moeten vol staan met wenken in brochurevorm, die een beroep doet op het gezonde, nuchtere verstand van iedere Neder lander. Aan de hand van deze wen ken zal men al tot zelfbeschermings maatregelen kunnen overgaan. Binnen enkele weken zal vervolgens huis aan huis een uitgebreide brochu re worden verspreid, waarin alle ge varen en alle hiertegen mogelijk te nemen maatregelen zijn beschreven. PROF. DIEPENHORST: Reclasseringsdag op 30 september „Wc hebben een moderne gevange niswetgeving, maar onze meeste ge vangenissen dateren uit 1880 of 3890. En toen waren velen ervan al de risee van Europa". Dit vernietigend oordeel over de Nederlandse gevan genissen is van professor mr. I. A. Diepenhorst, voorzitter van de ver eniging van reclasseringsinstellingen. In die gevangenissen, die totaal ver ouderd zijn, zitten de delinqüenten, over wie de reclassering probeert te waken. Mensen, die ongetwijfeld hun straf hebben verdiend, maar die na hun verblijf in een zo totaal van de vrije wereld afwijkend milieu weer op gang moeten' komen". Kritiek „De Nederlandse reclasseringsvereni- gingen zullen op zaterdag 30 sep tember weer de jaarlijkse inzameling- voor het werk, dat zij verrichten, houden. Dus wordt er door het hele land gecollecteerd niet voor slacht offers van een overstromingsramp, maar voor gevangenen die in de maatschappij zullen terugkeren, voor mensen ook die nog net niet in de gevangenis kwamen, maar er met de grootste moeite buiten werden ge houden". „Dat is volgens sommigen geen sympathiek doel, want werkelijk, er wordt aan het in de „bajes" verblijvend deel van ons volk al zorg genoeg besteed. De behande ling is zo mild, dat er wel iedere maand één of meer opgeslotenen „de kuiten nemen". Volgens cri tici moet do straf volop, vat» het begin tot het eind straf zyn, an ders verliest ze haar afschrik wekkende werking". „Anderen gaan nog verder. Ze hebben een diepe afkeer van ieder, die ooit met de justitie in aanraking kwam". „Men moet zijn nuchterheid bewa ren. In de gevangenis komen veel mannen en vrouwen terecht, die het verdienden dat zij straf ontvingen. Het is dwaasheid alles aan ei'felijke belasting of omstandigheden te wij ten. De eigen beslissing die tot be paalde daden dreef, mag nooit wor den weggecijferd. Maar wie heeft het recht om werkeloos toe te zien, dat medemensen verder afglijden? Reclassering is nieL het werk van zoetsappige mensen, die alles willen vergoedelijken. In 1908 zei Winston Churchill, dat de behandeling van misdadiger en misdaad een toessteen voor de beschaving vormde. Sprak daar iemand van zoetsappige men sen? Reclassering gaat evenmin uit van wereldvreemde idealisten. De oudste reclasseringsvereniging in Nederland werd opgericht door koop lieden, die wisten dat er 10 dubbel tjes in een gulden gaan". Een vissersboot uit de Bretonse ha venplaats Billiere is thuisgekomen met een zeeschildpad, die 2,50 meter lang is en 800 kg weegt. Het moderamen van de generale sy node der Nederlandse Hervormde Kerk beeft vrijdag een verkla ring doen uitgaan over de her vatting van de proefnemingen met kernwapenen. In het stuk, dat naar de kerkeraden en predikanten Is ge zonden, verklaart het moderameu dat het zowel het protest van de zij de van de wereldraad van kerken te gen de hervatting van de proefnemin gen met kernwapenen, als het beroep op het geweten van de volken en van hun leidinggevende staatslieden en het appel op de publieke opinie ten volle voor zijn rekening wil nemen. Het moderamen roept overheid en volk op, acht te geven op het appel dat van de wereldraad uitging. Ook roept het synodale orgaan, dat met de dagelijkse leiding is belast, de gemeenten en de voorgangers op „God te bidden dat deze woorden in- gang mogen vinden in de harten", (bedoeld is het protest van de we reldraad), „opdat niet alleen weer een einde kome aan de gevaarlijke experimentele explosies van kernwa penen, maar ook door de hervatting van de onderhandelingen en het slui ten van controleerbare overeenkom sten, het oorlogsgevaar worde ver minderd en de vrede tussen de vol keren worde bevorderd". De verklaring, die namens het mo deramen is ondertekend door ds. P. G. van den Hooff, praeses en dr. E. Emmen, scriba, begint met een te rugblik op hetgeen in de laatste ja ren van de zijde van de wereldraad van kerken en van de commissie dei- kerken voor internationale zaken, ook mede namens de Nederlandse Hervormde Kerk, ten behoeve van het behoud van de wei'eldvrede is ondernomen. „HET IS MOGELIJK EEN AANVAL TE OVERLEVEN" Donderdagavond is in de Kleine Ko medie" te Amsterdam de 'première gegeven van Herman Heiieimans' zeemansdrama „Op hoop van zegen", uitgevoerd door het Amsterdams Volkstoneel onder regie van Beppie Nooy. Op de bijgaande foto zien we de huldiging na afloop met v.l.n.r.: Kobus Andre van Dijk), Kniertje (Bep Nooy), Barend (Ed Bauer), Jo (Beppie Nooy), Geert (Rudi Falckenhage) en Saart (Ditty Doornbos). Acht doden door ongelukken Bij een botsing in Sint Michïels Ge stel zijn twee mensen om het leven gekomen en werden acht mensen ge wond, van wie er vier in het zieken huis moesten worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde tussen Den Bosch en Sint Michïels Gestel. Een taxi uit Den Bosch werd daar in een flauwe bocht van de weg door een tegenligger zo naar de kant van de weg gedrnkt, dat de taxi een paar bomen schampte en vervolgens fron taal op de volgende tegenligger bot ste. De twee inzittenden daarvan, de 49-jarige J. J. W. en de 42-jarige mej. N. J. W. werden op slag gedood. In de taxi zaten, behalve de chauf feur zeven winkelmeisjes uit Den Bosch, die op weg. waren naar Sint Michiels Gestel voor een felicitatie- bezoek. De chauffeur en di-ie van de meisjes werden zodanig" gewond, dat zij ter verpleging in een ziekenhuis in Den Bosch moesten worden opge nomen. De 15-jarige bijrijder J. L. F. H. Hartman uit Den Haag is om het le ven gekomen, doordat hij werd over reden door een achteruitrijdende vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op het binnenterrein van een broodfa briek. De politie deelde mede, dat de chauf feur van de vrachtauto onvoorzichtig heeft gereden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt.- De 74-jarige heer M. Heeren uit Heerlerheide is door een zwaar bela den vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. De 49-jarige schipper H. Hijes uit Stadskanaal die vorige week bij de Beemsterbrug nabij Oosthuizen ern stig werd gewond, toen hij met zijn hoofd tegen een davit stootte, is in het stadsziekenhuis in Purmerend aan de verwondingen overleden. Bij het per fiets oversteken van de provinciale weg Hoorn-Enkhuizen in de gemeente Blokker is de tachtigja rige J. Schoutsen uit Hoorn door een vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. In het Dijkzigt ziekenhuis is de 2- jarige Peter Verboom van de Para dijslaan in Rotterdam overleden, die uit een raam op de eerste etage van de ouderlijke woning was gevallen. Ds. Abma voorzitter S.G.P. Ds. II. G. Abma, Nederlands herv. predikant te Putten, is gekozen tot voorzitter van de Staatkundig Gere formeerde Partij. In het orgaan van deze partij, „De Banier", wordt meegedeeld, dat ds. Abma de benoeming heeft aanvaard. Ds. Abma is de opvolger van ds. P. Zandt, die enige tijd geleden is over leden. Geen verhoging van de loongrens Zoals bekend is de hoogte van de loongrens voor de ziektewet, het zie- kenfondsbesluit, de werkeloosheids- wet en de invaliditeitswet, gekoppeld aan het indexcijfer der lonen en het prijsindexcijfer van het levensonder houd. Het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid deelt mee, dat, gezien de ontwikkeling van deze indexcijfers in de afgelopen periode, de loongrens voor genoemde wetten, welke sedert 1 januari 1961 f 8000,— bedraagt, per 1 januari a.s. niet zal worden gewijzigd. Voorts zal het aan de loonindex ge koppelde maximum-inkomen, waar over premie wordt geheven ingevolge de algemene ouderdomswet en de al gemene weduwen- en wezenwet, het welk sedert 1 januari 1961 f8250, per jaar bedraagt, per 1 januari a.s. geen wijziging te brengen in het ma ximum dagloon, waarover ingevolge de sociale verzekeringswetten premie wordt geheven en uitkering wordt gedaan. Dit maximum dagloon be draagt thans f 22, Bussums raadslid bankemployé verdwenen Sinds enige dagen zoekt men in Bussum naar de verblijfplaats van het raadslid van de prot. chr. fractie de heer J. F. Jaanus. Hij is dinsdag met zijn auto spoorloos verdwenen. Het was reeds opgevallen in de raadsvergadering van woensdag avond dat de heer Jaanus niet aan wezig was en ook geen kennisgeving van zijn afwezigheid had gegeven. De familie van de heer Jaanus is niet van zijn verblijfplaats op de hoogte. De heer Jaanus is werkzaam op het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank in Bussum. Gelet op de vreem de verdwijning zal men een admini stratief onderzoek instellen. De fa milie heeft de politie gevraagd om jzijn opsporing. Een ongeluk acht men niet uitgesloten. N.O.V.-COMMISSIE „Verlenging leerplicht dringend noodzakelijk Leerplichtverlenging is dringend noodzakelijk, omdat onze steeds in gewikkelder wordende samenleving een betere voorbereiding van de jon ge mens op zijn levenstaak vraagt. Deze verlenging is in het algemeen pas mogelijk indien er voorzover de ouders in het algemeen de noodzaak van verder onderwijs voor hun kinde ren gevoelen. Een belangrijk middel om deze nood zaak te onderstrepen is het treffen van maatregelen via de arbeidswet geving. Dit is een van de conclusies van een door het hoofdbestuur van de Neder landse Onderwijzers Vereniging (N. O.V.) ingestelde commissie, die een opdracht van de algemene vergade ring van deze organisatie een studie heeft gemaakt van de problemen, die samenhangen met een verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en het invoeren van een partiële leerplicht tot 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21