PAGIMA Elektrisch schoenen poetsen op de veertiende „Femina" GOED GEKLEED GAAN POSITIEJAPON 0VERG00IER nftHRP iTriK f *111 1 Nieuwe Zwitserse vinding houdt de melk vier weken vers VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COORANT Advertentie MODE- EN HUISHOUDBEURS IN ROTTERDAM Verhuisbarebadkamers en een grote collectie (opbouw) keukens (Van onze redactrice) Op de „Femina", de veertiende beurs voor mode en huishouding, die tot en met 27 september in het Rotterdamse Ahoy-gebouw wordt gehouden, is zoals tegenwoordig op elke beurs voor de vrouw veel ruimte gereserveerd voor alle mogelijke elektri sche apparaten die het huishoudelijk werk verlichten. Mixers in alle merken en modellen, tientallen wasmachines, enkele nieuwe typen vaatwasmachinesze zijn er allemaal weer in zo'n over vloed, dat de ervaren beurs-iDezoekster diverse van dit soort stands voorbijloopt, omdat de demonstraties (zij het met kleine verschillen) steeds weer op hetzelfde neerkomen. Tussen al <lie kleinere huishoudelijke elektrische apparaten ziet men, tus sen de koffiemolens en mixers, dit jaar ook een machientje dat vooral de vrouw zou biologeren die een hekel aan schoenpoetsen heeft. Het is een elektrische poets- en wrijfmacliine van Franse makelij, met twee borstels en een uitwryfsehyf met lapjes. Een „drukknop-uitwerper" zorgt voor het verwijderen van de hulpstukken na het gebruik. Voor nog geen vier tien tjes kan men met dit apparaat op „luxe" wijze schoenen poetsen, zonder vuile handen te krijgen en voor automobilisten is er bij de hulpstukken nog een speciaal vachtje, dat het machientje transformeert in een auto- poetser. Wie nog even in de afdeling elek trische apparaten blijft rondzwerven, kan nog meer nieuwe snufjes tegen komen. Er is een nieuw televisietoe stel, dat slechts vijfentwintig centi meter diep is, dus een „plat" model heeft en speciaal ontworpen werd om in de moderne kleine woonkamer ruimte te sparen. Om de beeldbuis zit tevens een zwarte rand, die vol gens de deskundigen liet beeld le vendiger maakt. En voor kinderryke gezinnen is er een t.v.-apparaat, waarvan de druktoctsen kunnen wor den afgesloten, zodat kleine kinde ren niet eigenhandig het toestel kunnen aanzetten. Met boilers kan men op de elektri citeitsrekening besparen, door de boi ler tijdens de goedkope tariefuren het water te laten verwarmen. Een systeem dat nog economischer in de praktijk kan worden gebracht door het apparaat, dat ook op deze beurs te zien is: een boiler, die tijdens de verwarming van het water in de nachturen een element van normaal vermogen heeft, en voor de verwar ming tijdens de middaguren-met- verlaagd-tarief oen extra element. Dit kan door middel van een scha- kelklok worden ingeschakeld aan het beg'in van de „goedkope" uren; is die periode om en beginnen de „dure" uren, dan schakelt de boiler zichzelf uit. De fabrikant tekent erbij aan, dat in twee uur tijds het water een temperatuur van ongeveer 85 graden heeft gekregen en dat het reservoir aan de onderkant van een extra lichtpunt, een zogenaamde pottenkijker, kan worden voorzien. Om nog even in de keuken te blijven: er is een tweetal nieuwe vaatwasmachines. De een kan op het aanrecht worden gezet, wast binnen tien minuten een vaat van vijf personen en kost nog geen zevenhonderd gulden; de ander is een fraaie was-automaat van Ne derlands fabrikaat, die uiteraard in een heel wat hogere prysklasse komt. De keuken-zèlf is, evenals vorig jaar, ook weer een belangryk element in deze expositie. Er zijn tientallen mo derne keukens, sommige van speci aal behandeld staal, dat tegen zuren, vocht en hitte bestand is en niet kan krassen en afschilferen. Ze zyn er compleet, maar ook brengen steeds meer fabrikanten de zogenaamde op- bouw-keukens, waaruit men zelf al lerlei elementen kan zoeken om te combineren. Op die manier kan een keuken ook stuk voor stuk in de loop der jaren worden opgebouwd en steeds uitgebreid; bovendien kun- „Gedekte tafel van Europa" De organisatoren van „Femia" waren van mening, dat op hun veertiende beurs ook de weerslag te zien moest zijn van het feit, dat tegenwoordig zoveel Nederlanders hun vakantie buitenslands doorbrengen, en kennis maken met de buitenlandse dis en andere eetgewoonten. Daarom hebben zij in het Paviljoen der Vrouw van hun beurs (gevestigd in een der vleu gels van de glazen zaal van het Ahoy-gebouw) eettafels ingericht uit Duitsland, Zweden, Noorwegen, Ne derland. Engeland, Zwitserland. Frankrijk, België en Spanje. Nederland is vertegenwoordigd met twee tafels: een „specifiek Neder landse ontbijttafel" die gedekt is met het bekende boerenbont-servies en op gebouwd werd uit oud-Hollands meu bilair, en een sobere stijlvolle diner tafel, gedekt met fraaie produkten van de Nederlandse keramische en tafelgerief-industrie. Ook Zweden komt uitstekend voor de dag met een soupertafel, gedekt met praktische artikelen die, zoals verwacht kon worden, fraai en modern van vorm geving zijn. De overige tafels zijn oveens goed verzorgd; ze bewijzen dat het geld, geïnvesteerd in goed en praktisch tafelgerei, nooit „wegge gooid geld" is 1 nen verouderde keukens met zulke losse elementen worden gemoderni seerd. Op de beurs heeft men een kostenberekening opgehangen voor degenen, die zo'n modernisering van een oude keuken overwegen. Rijdendebouwdoos Een brok kinderspeelgoed waarnaar ieder kind begerig zal kijken, is de „rydende" bouwdoos", gebaseerd op het bouwen volgens „klemsysteem". Van dit speelgoed, (een Nederlands produkt) kan het kind „rijdend" speelgoed maken, doordat de elemen ten bij het in elkaar zetten een trek king van de zijwanden van het pro dukt veroorzaken. Er zitten ook wïelsteentjes in de collectie en de ondernemende kleine bouwer hoeft het niet bij het maken van een huis of een brug te laten, maar kan ook een auto, vliegtuig of locomotief wrochten uit dit nieuwe soort speel goed. Het lavet, het veelzijdige moderne bad voor de kleine woning, is er nu ook in verhuisbare vorm: een verplaatsbaar stuk sanitair dat als wastafel, douche, kinderbad en voetbad dienst kan doen; eventueel ook nog als aankleed- of toilettafel, en tenslotte nog kan worden voorzien van een wasmachine- en centrifuge ele ment. Ook praktisch dus ter mo- De „toverpan"op tafel... Een „toverpan" noemen de fabrikan ten van een nieuwe elektrische „ta- felpan" hun produkt. Deze uit Ame rika afkomstige pan, die vierkant van vorm is en afgeronde hoeken heeft, zou men een soort veredeling van de aloude „wonderpan" kunnen noemen, want ook in dit apparaat kan van alles worden gebakken en gebraden. Er zit een thermostaat aan, waarmeè de hitte van de pan voor verschillende soorten voedsel kan worden geregeld (bij het afwas sen kan dit apparaatje worden ver wijderd) en het deksel van de pan kan tijdens het bakken geheel of ge deeltelijk geopend blijven, maar ook worden gesloten. De toverpan heeft voorts nog een regelbare ventilatie opening in het deksel en door een in de steel verborgen extra pootje kan het apparaat iets schuin worden ge zet, waardoor bijvoorbeeld het bak- of braadvet naar één kant van de pan loopt. Doordat het metaal geen bepaalde reuk aanneemt, hoeft men volgens de fabrikant niet bang te zijn dat de vruchtencake-van-vandaag bijvoorbeeld de smaak aanneemt van de uien, die gisteren in de pan zijn gebakken. Het uiterlijk van de pan is erop bere kend, dat het apparaat ook gebruikt zal worden voor bakken of braden op tafel maar de meeste kooksters zullen de bak- en braadluchtjes onge twijfeld liever in de keuken houden... De prijs van de pan is wel iets om even over na te denken: het is een bedrag waarvoor men een' complete keukenuitzet heeft (Advertentie) begint met Voor 't eerst op Femina sport voor de vrouw Door al die op de „Femina" ge- ff H toonde noviteiten die haar het huishoudelijk werk verlichten, krijgt ook de huisvrouw steeds M H meer gelegenheid tot vrije- tijdsbesteding, en daarom is ditmaal een gedeelte van de H beurs gewijd aan het thema s „Fit en fris, gezond en lenig". Diverse mogelijkheden tot een- s voudige sportbeoefening zijn, M li met medewerking van onder andere de Nederlandse Sport M M Federatie, in een der vleugels van de glazen zaal in beeld ge- bracht. Er is een speelveld in het midden van de zaal, waar i[ elke avond diverse takken van n sport worden gedemonstreerd, M en voor de huisvrouw zijn met name de demonstraties van „huisvrouwengymnastiek" in- H teressant, die Rotterdamse- huisvrouwen hier elke middag zullen geven. Er worden films H vertoond en er is een overvloed s aan materiaal te koop, waarin diverse sporten uitvoerig wor- den behandeld. f§ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir denisering van verouderde wonin gen! Een kleinere uitvoering van het lavet kan eveneens als douche of kinderbad worden gebruikt en bergt ook de mogelijkheden voor een elektrische wasbehandeling in zich. Verdere kleine snufjes op de Femina zijn dan nog een rijdende straal- kachel, een strykyzer dat slechts ne genhonderd gram weegt, een afwas- baar muurbekledingsmateriaal dat tegen allerlei schadelijke stoffen be stand is (er zijn ruim honderd des sins), een Italiaanse naaimachine die uitzonderlijk-brede borduursteken kan maken, en fraai brokje kitsch een „nieuw element in de inte rieur-verzorging": de kamerfontein. Het is een soort platte dryfschaal waaruit een straaltje water omhoog spuit; het geheel wordt door elektri citeit gevoed en het is de bedoeling dat men met dit fonteintje de woon kamer cfpfleurt, bijvoorbeeld door het op een plantentafel tussen de bloem potten te zetten. Instellingen als „Goed Wonen" zullen er ongetwijfeld heel erg van schrikken... Overtuigde vruchtensap-drinkers kunnen van hun dagelijks glas vruchtensap een 1 compleet ontbijt maken, door er eieren aan toe te voegen. Twee eieren die met j een paar lepels suiker schuimig zijn ge klopt, worden vermengd met- het sap van I een citroen of twee sinaasappels en met i water of spuitwater aangevuld tot het glas vol is. Een vloeibaar ontbijt, dat voedzaam én vitaminenrijk is en boven dien een minimum aan afwas geeft! Deze- week graag uw aandacht voor de Wij ontvingen een leuk, jeugdig model in fris korenblauw, halfwollen fantasiestof, mouw, witte kraag, maat 38-4(M2 39,75. (gezellig met blouse of pullover) in dezelfde kwaliteit, 29,75. SCHELDESTRAAT 20-22 VLISSINGEN Soepje van mais en paprika Er zijn nog steeds paprika's, er lig gen ook maïskolven in de groente winkels en dus (voor de „experimen telen" onder de kooksters) een recept voor een soepje van mais en paprika naar Mexicaans voorbeeld. Van twee maiskolven worden bladeren, haren en stronk verwijderd, de kor rels worden er met een scherp mes afgesneden en in een bodempje water met wat zout gaargekookt. Terwijl de maiskorrels koken in twintig tot dertig minuten zijn ze gaar snijdt men een paprika in plakken: de plakjes worden even gebakken of in wat water een paar minuten ge kookt. Veertig gram boter, veertig gran> bloem, twee theelepels kerriepoeder en driekwart liter bouillon vormen de ingrediënten, waarvan vervolgens een gebonden soep wordt gemaakt. Als de maïskorrels er. mét een kwart liter melk, doorheen zijn geroerd, wordt er (van het vuur af) een ons geraspte kaas doorgeklopt. De plak jes paprika vormen tenslotte de'gar nering van deze uitheemse soep. ■I Deze mannequin is een onvervalste Parisienne het is Denise Sarrault, stermannequin van Dior maar zij draagt een on vervalst Hollandse modeschepping. Ontwerper Diclc Holtliaus maakte dit tailleur uit een grof gebreide wollen stofde blouse die eronder wordt gedragenis van jersey, heeft lange mou wen met manchetten en een sjaalkraag. (Advertentie) m WtiKEBsmpk fBsË handcreme donder swxemh- en IzletAYvevftixderuxq (Van een medewerker) Luzern, september. Dat melk bet ideaal van een volkomen voedings middel het meest bena dert, is bepaald niet over dreven. Melk bevat hc^ meest waardevolel eiwit, bet fijuste botervet, be langrijke vitaminen en een reeks van minerale zouten. Melk heeft ech ter ook één groot nadeel. De houdoaarheid is uiterst begrensd. D.w.z.: zij was dat, wanneer het nieuwe Zwitserse procé dé dat „Uporisatie" ge noemd wordt, inderdaad de belofte inhoudt, die gegeven is na de om vangrijke proefnemin gen van onderzoekingen en praktijkmensen. Een eerste succesvolle weg ging de zuivelin dustrie op met de pas- teurisatïe Daarbij wordt de melk bij eeu relatief lage temperatuur zeer kort slechts 15 secon den tot. 75° C. verhit, of gedurende 12 secon den tot 85°. Dit proces rekent af met vrijwel al le eventuele ziektekie men. Er blijven echter enige zeer hitte-besien- dig kiemen achter, die zich reeds bij een tempe ratuur van ongeveer 4° boven 0 weer vermeer deren en de houdbaar heid van melk buiten de koelkast bijzonder moei lijk maken. Wie melk op zyn fornuis werkelijk kiemvry zou willen maken, heeft een stoompan nodig, waarin hij de melk bij 110° ge durende 35 tot 40 minu ten laat koken. Stijgt de temperatuur tot 120° dan zakt de benodigde verhittingsduur tol 15 minuten. Bij 130° be draagt zij nog slechts 1 minuut en bij 150° is 1 seconde voldoende. Een dergelijke sterke verhit ting brengt echter de voedingswaarde van de melk ernstig in gevaar. Het Zwitserse procédé gaat uit van een gecom pliceerd en minutieus werkend buizensysteem. De melk wordt om te beginnen tot 75 a 80° voorverwaï md en vervol gens onder hoge druk in de z.g. „uperisatie-buis" geperst, waar de tempe ratuur met behulp van een stoominjeetie een secondelang tot de maxi male hitte van 150° wordt verhoogd. In een expansievat valt de tem peratuur daarna door een vaeuümkoeling on middellijk weer tot 80° terug. En tegelijkertijd worden hier de tevoren bijgemengde stoom en eventuele aanwezige reuksporen weer aan de melk onttrokken. De melk wordt gehomoge niseerd, verder afgekoeld en is daarna voor ver pakking gereed. Verbazingwekkend en opmerkelijk is dat bet tijdens de stoominjeetie tot stand gekomen con densaat gelijk is aan de bij de afkoeling weer aan de melk onttrokken hoeveelheid stoom. De melk zelf blijft dus on danks het gecompliceer de procédé volledig on veranderd. Het prakti sche succes van uperisa- tie hangt echter in laat ste instantie af van een absoluut kiemvrije ver pakking. Gelukt het niet de melk kiemvrij te ver pakken, dan blijven de in het procédé gestelde verwachtingen dubieus. Deze melk hoeft niet beslist in een koelkast bewaard te worden. Zelfs bij normale kamertem peratuur is zij lange tijd houdbaar. De verpakkin gen zijn overigens ook aan de binnenzijde tegen de schadelijke inwerking van het licht beschermd. Wat de voedingswaarde van de geuperiseerde melk betreft, na onder zoek kwamen de volgen de opgaven te voorschijn: de vitamine A, B 2 en D ondergingen geen, de vi tamine B 1 en C slechts een zeer geringe ver zwakking. Wat de smaak betreft is ondanks de grote verhitting geen verandering te constate ren. Hetzelfde is het ge val met de natuurlijke witte kleur der melk, daar elke „caramel-vor- ming" van de melksuiker uitblijft. "Om ozótiH) C tot ozeuH) Nu eindelijk de kwestie definitief zal worden geregeld, zullen er heel wat opgeklaarde gezichten van de krant hebben opgekeken. Het was ook werkelijk al te dwaas. Een gehuwde vrouw, die, om welke reden ook, buitenshuis in loondienst ging werken, wat per slot van rekening altijd ten bate van de gemeenschap was, zag zich door diezelfde gemeen schap uit dank onevenredig zwaar financieel belast. Immers, nadat zij eerst bij de bron al loonbelasting had betaald, werd haar bruto inkomen nog eens volle dig bij dat van haar man opgeteld, waardoor dit gezamenlijk loon be hoorlijk hoog in de inkomstenbelas ting viel. En dat kwam vaak te harder aan, omdat men het salaris bij ontvangst meestal in broodnodige aankopen had omgezet. Praktisch kwam het hierop neer, dat er een stevige fiscale boete werd gezet op de lust tot werken van de gehuwde vrouw met diploma's of capaciteiten. Ook al benutte zij het loon. voor dat harde werken (gecom bineerd met de zorg voor een gezin), om de dure studie of verpleging van een kind te helpen betalen. Het is een, zacht gezegd." hoogst eigenaardige opvatting van loon naar werken, en men zou zo ver wachten dat de meningen hierover tenminste onverdeeld waren. Maar zelfs zover zijn wij nog lang niet. Nog dezer dagen las ik, nota bene in een vrouwenblad, een artikel over deze materie waarover ik mijn ogen uit wreef. De schrijver betoogde in alle ernst dat er niets onredelijks in school van fiseaal standpunt gezien, dat de gezamenlijke verdienste van man en vrouw belastbaar werd gesteld. Het gezin wordt nu eenmaal als een fis cale eenheid beschouwd. Dat lijkt mij, neemt U mij niet kwa lijk. een argument van niets. Met evenveel reent kan de wet de familie als een fiscale eenheid beschouwen, en alle inkomsten van grootvader, ooms, neven en kleinzoons plus wat vrouwelijke habbekratsjes in één pot gooien en die mijnentwegen in de vermogensbelasting aanslaan. Dat vindt iedereen natuurlijk een zot te opvatting maar waarom dan niet die van het gezinsinkomen? Ge steld dat twee vriendinnen, of twee zusters een huishouden gaan opzet ten: denkt iemand er dan aan om beider salaris bij elkaar op te tellen en dat nog eens extra te belasten? Maar, eerlijk gezegd, een redene ring als bovenstaande, die tracht de redelijkheid van die dubbele belasting te bewijzen, vindt ook nog een zekere morele bijval bij sommige vrouwengroepen. Eigenlijk beschouwen velen die fis cale overbelasting niet als een on recht, maar als' eén zeer nuttige en effectieve rem op de verfoeilijke ar beid buitenshuis van de gehuwde vrouw. Want. zo redeneert men, als iemand per se haar primaire plichten als huisvrouw en moeder wil verza ken door in loondienst buiten de deur te gaan werken, moet zij de gevolgen daarvan ook maar financieel onder vinden. Het wordt natuurlijk niet zo hard op gezegd maar dat „ver waarloosde" huishouden en die eenzaam om mamma blatende kinder tjes komen meteen met meewarige na druk op de proppen, zodra de wense lijkheid en zelfs noodzakelijkheid van beroepsarbeid voor gehuwde vrouwen ter sprake komt. Alsof er niet honderden loontreksters zijn, die haar huishouding even keu rig, maar met minder omslag in orde hebben als iemand die de gehele dag thuisblijft. Niemand, die haar gezond verstand gebruikt, ook bij het krapste arbeids aanbod, zal een jonge moeder uit een gezin met kinderen, onder de school leeftijd willen halen om haar aan een lopende band te zetten dat zou de achterdeur uit zijn. Maar wel eigen aardig is het, dat niemand zich des tijds opwond over het feit, dat jonge moeders met kleuters die nauwelijks lopen konden, in de crisisjaren het schort voorbonden om uit werken te aan, nu haar man alleen maar kon stempelen. Dat werd toen kordaat en echt vrou welijk gevonden, vooral door degenen die om een werkster verlegen zaten. Het gezin zou zich wel redden en wer ken was geen schande. Zo min als voor de vrouw die de hele dag achter haar mans toonbank stond, om een ionge zaak met vereende krachten op noten te helpen. Dat zo'n jeugdige moeder, zoals een mij zelf eens ver telde. om de haverklap een baby. die zij juist aan het wassen en aankleden was. in een handdoek gerold op het kussen moest laten liggen onder toe zicht van een broertje, dat net met ,de neus boven tafel uitkwam, omdat het winkelbelletie alweer ging daarvan sprak niemand schande. Wij zullen intussen het publiek debat maar rustig afwachten: het zal de fiscale reductie heus niet tegenhouden. Immers, de kaarten liggen gunstig op de arbeidsmarkt, hét bedrijfsleven zit dringend óm werknemers verlegen, en tegen deze druk zijn gevoelsmatige bezwaren niet ongewassen. Het rechtvaardigheids element komt, als altijd, pas in de tweede plaats. Het recht op betaalde arbeid zonder fiscale of economische nadelen is nog altijd afhankelijk van de conjunctuur vrouwen moeten daaromtrent geen illusies hebben. Al leen zit men in deze tijd om ons ver legen, en waren wij in de crisisjaren het eerst overcompleet. Het ach- en weegeroen van de tegenstanders klinkt echter nog altijd even luid en het verwaarloosde gezin doet nog heerlijk opgeld. Alleen zou ik dol graag statistisch het percentage eens vastgesteld zien van de vrouwen die zonder baan buitenshuis haar huis houding en gezin verwaarlozen om te gaan winkelen, in de bioscoop te zit ten, met vriendinnen uitgebreid te gaan thee- en koffiedrinken of ein deloze visites af te steken. SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17