KANS OP MONETAIRE SPANNINGEN EN GROTE OPWAARTSE DRUK PRIJSPEIL Geen lening voor tekort 275 miljoen Ook in 1962 zal produktie bij bestedingen achterblijven Defensie vraagt meer dan twee miljard ASTMA-LIJDERS nieuw MUIZEN- VLOKKEN IK SEN CRITISCH DAAROM J KOOP IK LINNEN..! WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 STIJGING CONSUMPTIE: TWEE PROCENT Produktiviteitsstijging per man-uur vijf procent [DE WERKLOOSHEID EN DE WERKGELEGENHEID 19S0-1961 l. door werkgevers ge- L 1950 'l951 f1952ri953ri954,-1955,1S66I1957I195ÖIl959,196o'l961 (Van onze Haagse redactie) De minister van economische za ken heeft overeenkomstig de destijds door de regering geda ne toezegging aan de Staten- Generaal een overzicht toege zonden van de te verwachten economische ontwikkeling in het lopende jaar en in 1962. In dit overzicht, dat is samenge steld door het centraal planbu reau aan de hand van de thans beschikbare gegevens, wordt het werknemersaandeel in het na tionale inkomen voor 1961 be groot op 69,2 en voor 1962 op 70 procent tegenover 68,3 pro cent in 1960. Het overzicht be gint echter met erop te wijzen, dat vanzelfsprekend het onze kerheidselement, dat aan ramin gen nu eenmaal inherent is, thans groter is dan in een cen traal economisch plan, omdat de berekeningen voor dit laatste gewoonlijk enkele maanden la ter worden afgesloten. Het bijzonder hoge tempo waarmee de produktie tussen medio 1959 en medio 1960 toenam, is sedertdien in verband met de uitputting der capa citeitsreserves en de invoering der arbeidstijdverkorting aanzienlijk ge daald. Venvacht wordt dat het bru to nationale produkt dit jaar met ongeveer 3,5 procent en de industriële produktie met maximaal 4 procent zal stijgen. De arbeidsproduktiviteit per man jaar zal in 1961 met 1,5 2 procent omhoog gaan. Rekening houdend met de arbeidstijdverkorting, die gemid deld neerkomt op 3.5 procent, zal de produktiviteitsstijging per man-uur toch nog circa 5 procent bedragen. Toeneming voorraden Tegenover de stijging van het volume van het bruto nationale produkt met circa 3.5 procent staat een verwach te toeneming van het volume van de totale nationale bestedingen met 5 procent en wel met respectievelijk 5 procent voor het gezinsverbruik, 7 Maak een eind aan uw martelingen. Elke astmalijder kent het verstikken de gevoel dat een astma-aanval ken merkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten bren gen binnen 30 seconden verlichting en bedwingen de felste aanval in 515 minuten. Om geheel gerust te zijn, nemen vele lijders aan astma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ont waken. Neem ook eens de proef. By apothekers en drogisten. Verzorging van gerepatrieerden De uitgaven voor gerepatrieer- l den tonen ten opzichte van de begroting 1961 een daling met j zeven miljoen. Ook het bedrag j voor de verzorging van gere- i patrieerden in opvangcentra en j in contactpensions is wat lager j geraamd. Hierbij is uitgegaan van een gemiddeld aantal van I 1000 collectief in contractpen- j sions gehuisveste gezinnen. De j verhuizing van Ambonezen j uit de woonoorden naar de woonwijken begint op gang te j komen. Voor 1962 staan 800 verhuizingen op het program- ma. Voortgaande aanpassing wordt voorts gezocht in het verder doortrekken van de i zelfzorg. De uitgaven voor de emigratie zijn voor 1962 met 2,4 miljoen teruggebracht, hoofdzakelijk als gevolg van de lagere raming van het aantal emigranten in 1962. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii procent voor de bruto-investeringen in vaste activa van bedrijven, 9,5 pro cent voor de overheidsinvesteringen en 3 procent voor het overheidsver bruik. Voorts wordt de toeneming van voorraden en onderhanden werk geschat op ruim 1.5 miljard gulden. Door één en ander zal in 1961 de in prijzen van 1960 uitgedrukte toene ming van de binnenlandse bestedin gen die van de produktie met 660 miljoen gulden overtreffen. Doordat het winstinkomen minder toeneemt dan het nationale inkomen, komt het werknemersaandeel in het na tionale inkomen in 1961 op 69,2 pro cent, tegenover 68,3 procent in 1960. De verwachte stijging van het ex portvolume blyft in 1961, vooral door een onvoldoende produktie- capaciteit, beperkt tot ten hoog ste 4 procent. Als gevolg van de door de revaluatie verwachte prijsdalingen van in- en uitvoer van 1,5 respectieveiyk 1 procent, nemen in- en uitvoerwaarde met 6.5 respectieveiyk 3 procent toe. Dit heeft tot gevolg, dat het tekort op de handelsbalans ten opzichte van 1960 ongeveer 650 miljoen gulden groter zal worden. In totaal zal het saldo op de lopende rekening van de Regeringszorg voor gevangenen, reclassering en psychopaten =f De uitgaven voor gevangenis- M wezen, psychopatenzorg en re- classering zijn voor 1962 ge il steld op 47,5 miljoen. Hierin H is een groter bedrag dan voor 1961 begrepen Voor de nazorg H van psychopaten en voor uit- breiding van het aantal reclas- seringsambtenaren. Voor 1962 zijn de kosten voor de kinder- bescherming geraamd op' 80,8 p miljoen, waarbij o.m. is reke- s H ning gehouden met uitbreiding s van het personeel van de ra- f§ den voor kinderbescherming en ff H van rijksinrichtingen werk- f§ zaam op het terrein van de H kinderbescherming. n p Voor de civiele verdediging is M H voor 1962 als onderdeel van if p een vierjarenplan een bedrag ff p van 65 miljoen uitgetrokken, 'p Illllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!lll!lll|lil!!!|lill!ii:!:' betalingsbalans mede onder invloed van verwachte hogere opbrengsten in de dienstensector met 550 mil joen gulden afnemen. Hierdoor zal het betalingsoverschot 600 miljoen gulden gaan bedragen. De deviezenvoorraad daalt in 1961 naar schatting met 1,2 miljard gul den. Op het einde van het jaar ver tegenwoordigt de deviezenvoorraad dan de invoerwaarde van 3,6 maan den (het overeenkomstige cijfer eind 1960 bedroeg 4.7). Vooruitzichten 1962 Verwacht wordt dat 1962 een jaar zal worden, waarin de binnenland se bestedingen de neiging blijven be houden sterker toe te nemen dan het nationale produktievolume. Een aan tal factoren, dat hierbij een rol speelt, is: vernieuwingen van collectie ve arbeidsovereenkomsten, belasting verlaging, styging van cie militaire uitgaven, de woningbouwinvesterin- gen e.d. De loonstijging van 1961 op 1962 in de bedryvensector wordt door het centraal planbureau op 6 procent be groot. Mede onder invloed van de styging van het looninkomen wordt een volume-stijging van het parti culiere verbruikt verwacht van 4,5 procent. De prijsstijging van de par ticuliere consumptie zal naar raming 2 procent belopen, waarvan 0,5 pro cent voor rekening komt van de huurverhoging per 1 april. Het werknemersaandeel in het nationale inkomen wordt in 1962 begroot op 70 procent. Voor de industrie wordt een produk- tietoeneming geraamd van 5 pro cent en voor de landbouw van 3 pro cent. Voor de totale bedrijvensec- tor, inclusief de produktie van dien sten resulteert een geschatte produk- tietoeneming van 4 procent. De ontwikkeling van de uitvoer zal ook in 1962 door het gebrek aan be schikbare produktiecapaciteit worden belemmerd. Geraamd wordt een vo lumestijging van de goederenuitvoer van 4 procent. Spanningen De invoerstijging, die wordt geraamd op 5,5 procent overtreft de stijging van de uitvoer. Naar verwacht, zal het surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans 450 miljoen gulden bedragen tegen 600 miljoen in 1961. De verslechtering van de be talingsbalans zal zich dus in aan- .enlqk lkger tempo gaan voltrek ken dan tot nu toe in verband met de geringere voorraadvorming. Samengevat, monden de gemaakte veronderstellingen uit in een ontwik keling voor 1962, die grotendeels een voortzetting is van de huidige, doch waarin de spanningen nog iets gro ter zullen zyn dan in 1961. Groot blijft daarom de opwaartse druk op het prijspeil en do kans op mone taire spanningen. OKTWIKELIHG UH DE HATIOWALE SCHULD (Van onze parlementaire redacteur.) De begroting voor 1962 toont een totaal aan uitgaven van f 11.160 miljoen, waarvan i 9087 miljoen aan lopende uitgaven en f 2673 miljoen aan kapi taalsuitgaven. De middelen, dat zijn de inkomsten van de staat uit ver schillende bronnen, doch voornamelijk uit de belastingen, zijn geraamd op f 10.885 miljoen, zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van f 275 miljoen. De stortingen op de voorinschrijfrekeningen in 1962 zullen het voor dekking van het tekort benodigde bedrag in niet onbe langrijke mate overschrijden, zodat het rijk voor de financiering van de begroting voor 1962 geen beroep op de open kapitaalmarkt zal doen. Voor de verschillende onderwerpen van staatszorg zijn voor 1962 geraamd: Algemeen bestuur Militaire uitgaven - Buitenlandse betrekkingen Suriname en Nederlandse Antillen Justitie en politie (incl. civiele verdediging) Verkeer en waterstaat Handel en nijverheid Landbouw en visserij Onderwijs en cultuur Sociale voorzieningen Volksgezondheid - Huursubsidies Woningwetvoorschriften Overige uitgaven volkshuisvesting Oorlogs- en rampschade Nationale schuld (verminderd met afschrijvingen) Vergoedingen aan provincies en gemeenten voor de derving van inkomsten als gevolg van de verlaging van de personele belasting en de grondbelasting Afschrijvingen Diversen 537,3 miljoen 2060,7 265.6 41,5 508,5 971,6 180,6 593,6 2372,9 1082,8 88,7 272,7 692,0 24,6 1092,6 5,9 78,0 200,5 {Advertentie) RATTEN- PASTA ROEIT ZÉ'GENADELOOS UIT DESCttULD DIEWJ HEBBEN... ONTWIKKELING NATION SCHULDvnl952 x .'52*53 *54 '55 '56 *57 '58 *59 '60 £1 dcc. dec. jura Totaal bimen-en buffert. tmmm Alléén buiteritscbuld Expressies: Yoka Benetty (LINNEN HEEFT ALLÉÉN VOORDELEN!) L I N N E N MINISTER ZIJLSTRA VERWACHT: (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zylstra verwacht voor 1962 een voortduren, zo niet vergroting van do spanningen in de economie. De Nederlandse economie zal de invloed van de verwachte styging van de buitenlandse vraag in belangrijke mate ondervinden. De arbeidsmarkt zal naar verwachting zeer krap blijven. Do totale binnenlandse bestedingen zullen vermoedelijk met ongeveer 4'/, procent toenemen, terwijl bij de Investeringen in vaste activa voor liet komende jaar een sterkere groei wordt verwacht, ni. 8 procent. De voorraadvorming zal vermoedelijk ten opzichte van 1961 enkele honder den miljoenen geringer zijn. Verder teruglopen saldo betalingsbalans verwacht Ten aanzien van de consumptie wordt zowel voor de particuliere sec tor als voor de overheid in 1962 een toeneming van 4% procent geraamd. De uitbreiding van de produktie zal wederom achterblijven bij de toene ming van de bestedingen De stijging van de Nederlandse uitvoer zal, "naar wordt voorzien, minder zijn dan die van vele concurrerende landen. Ge schat wordt, dat het saldo op de lo pende rekening van de betalingsba lans over 1962 tot ongeveer 450 mil joen gulden zal teruglopen. De minister merkt in zijn miljoenen nota op, dat het economisch leven zich na het herstel in 1958 van de tegen het einde van het voorafgaande jaar ingetreden recessie ononderbro ken in opgaande lijn heeft bewogen. De algemene toestand is sedertdien gekenmerkt door hoge werkgelegen heid en produktie, een stabiel prijs peil en een gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Naast deze gunstige aspecten zijn er tekenen in het economisch leven, die tot waak zaamheid nopen. Als gevolg van «Ie volledige benutting van het produktie-apparaat kan het aanbod geen gelijke tred houden met de vraag, hetgeen onder meer tot uiting komt in een opwaartse druk op de prijzen, een snelle toeneming van de invoer en een minder sterke groei van de uitvoer. De schaarste aan arbeidskrachten vormt een knel punt, waardoor do mogelijkheden voor een verdere vergroting van de produktie wordt beperkt. Als in 1956.... Volgens de minister vertoont het beeld van de economie thans tot op zekere hoogte gelijkenis met dat in 1956. Toen leidde een cumulatie van expansieve factoren tot overbeste- ding. Hoewel de financieel-economi- sche positie van ons land gezonder is dan in 1956, is een omzichtig be leid geboden, dat in het algemeen gericht blijft op de afremming van de toeneming van de bestedingen. De minister herinnert eraan, dat de re gering in 1961 verschillende maatre gelen heeft genomen teneinde de spanning in de economie te vermin deren. Gewezen wordt op de verscher ping van het vergunningenbeleid in de bouwsector, op het onder werpen van de gehele ongesubsi dieerde woningbouw aan rijks- goedkeuring, de maatregelen ter beperking van het financieren van aankopen niet afbetslingskrediet <yi het uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting. Daarnaast kan melding wor den gemaakt van de binding van liquiditeiten door meer middelen aan de kapitaalmarkt te onttrek ken dan voor de financiering van het tekort in de overheidssector nodig zijn. Tussen de Nederlandse Bank en de representatieve organisaties van het bankwezen is overeenstemming be reikt inzake de invoering van kre diet restrictiemaatregelen. VOORTGAANDE MECHANISERING Defensieplafond hoger door wegvallen hulp Verenigde Staten (Van onze parlementaire redacteur) Voor het eerst overschrijdt de post voor defensie op de begro ting voor 1962 de twee miljard gulden. Voor de jaren 1962 en 1963 is namelijk voorgesteld een defensieplafond van 2061 miljoen. Dit is een stijging met 135 miljoen, die is nodig ge worden door het wegvallen van tot dusver ontvangen bijdragen van de Verenigde Staten. Hiervan is in 1962 uitgetrokken voor algemene uitgaven 38,5 miljoen, voor de landmacht 940,3 miljoen, voor de luchtmacht 514 miljoen, voor de marine 471,7 miljoen en voor militaire pensioenen en wacht gelden 96,2 miljoen. In deze be dragen is rekening gehouden met een bedrag van 76 miljoen voor salaris- en pensioenmaatregelen na 1959. Wat de Koninklijke Landmacht be treft, wordt voortgegaan met de mechanisering en motorisering van de divisies. De bestelling van het hiervoor benodigde materiaal, te we ten lichte tanks, gepantserde perso- neelsvoertuigen en gemechaniseerde artillerie is in de begroting voor 1962 voorzien. Verder zullen nieuwe hand vuurwapens en terugstootloze anti tankwapens worden aangeschaft, met de hiervoor benodigde munitie. Van één van de groepen lichte vlieg tuigen zal het materiaal worden ver vangen. De voor 1961 en 1962 ver ruimde betalingsmogelijkheid voor de Koninklijke Luchtmacht zal vrijwel geheel worden gebruikt voor de in voering van de nieuwe vliegtuigen en geleide wapens, waaraan een hoge prioriteit is toegekend. De Koninklijke Marine gaat voort met de aanbouw en modernisering van de vloot met de verwapening van een der beide kruisers zal in 1962 een aanvang worden gemaakt. Besloten werd de verwapening van de tweede kruiser niet uit te voe ren. De aanbouw van het tanker- voorraadschip zal nog dit jaar wor den aanbesteed. Onderzeeboten De bouw van twee conventionele on derzeeboten zal worden versneld. Het ligt voorts in het voornemen de eer ste orders voor de aanbouw van vier fregatten in 1962 te plaatsen. Hier voor is 20 miljoen in de begro ting opgenomen. Door vergroting van het aantal heli kopters op Hr. Ms. Karei Doorman zal de onderzeebootbestrijdingscapa- citeit van dit vliegkampschip wor den vergroot. DE UITGAVEN VOOR DEFENSIE 1951 '55 '56 '57 '5B '59 W SI 52.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9