DE TROONREDE Loon- en inkomstenbelasting op 1 juli 1962 lager VOOR DE BOER MELKSUB5IDIE LAGER Woensdag 20 september i96i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 H .M. de Koningin heeft gister middag de volgende rede uitgesproken: Leden der staten-generaal, De ontwikkeling ran de inter nationale situatie is veront rustend. De door de commu- nitische politiek kunstmatig opgewekte Berlijnse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen wor den bedogen, die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De atlantische bondgenoten zijn eensgezind in hun over tuiging, dat vastberaden weerstand moet worden ge boden aan elke poging tot het afdwingen van zodanige con cessies. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op politiek, mili tair en economisch terrein blijft dan ook noodzakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krach tig blijven deelnemen. Nu de in ternationale situatie dreigender is geworden en de Amerikaanse hulp is weggevallen zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenootschappe lijke verdediging grotere finan ciële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van de grondslagen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer, politiek overleg, dat de regeringen van de landen behorende tot de Europese gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Euro pa kunnen dienen. De regering heeft zich tot deelneming' aan deze politieke en ook culturele sarnen- werking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ontwikkeld. De bereidheid van Groot-Brittan- nië om tot de Europese gemeen schappen toe te treden en het daarmee geopende uitzicht op toe treding of associatie van andere Europese landen, acht de rege ring van het grootste belang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere sociaal-economische voor uitgang van de deelnemende lan den, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Euro pese eenheid. De positieve reacties van onze partners in de Europese gemeenschappen op deze ontwik keling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Benelux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheuge nis. Op verzoek van de Surinaamse re gering hebben de landen van liet koninkrijk dit jaar een aanvang gemaakt met liet overleg over liet statuut. De goede verstandhouding tussen de landen van het konink rijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigen de oplossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verle nen aan de economische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nedrlandse Antillen. Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkin gen van de drie landen verdient verder alle aandacht. De regering- heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar inge-. stelde adviesraad voor culturele samenwerking. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Ne derlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staatkundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel, dei- regering is reeds gebleken, dat de Nieuw-Guinea-raad sinds zijn in stallatie op 5 april aan de staat kundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de Staten-Gene- raal de raad zijn advies zal uit brengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een verantwoor de keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbe dreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de regering onder zoeken welke wijzigingen in sta tuut en grondwet nodig zijn. Een gesprek met' Indonesië over de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, omdat Indonesië voor zulk een ge sprek voorwaarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbe schikkingsrecht. De regering betreurt het voorts, dat Indo nesië zelfs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Neder land heeft verbroken. Op de grondslag van het in het hand vest van de Verenigde Naties verankerde beginsel van gelij ke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de rege ring in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijk heid de Yeftnigde Naties te be trekken bij ontwikkeling en toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de rege ring heeft geleid, zullen zo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende econo mische groei voltrokken. De daar mede samenhangende welvaarts vermeerdering is, mede als ge- gévolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie belang rijk verstei'kt. Het stemt tot vol doening, dat bij een maximum aan werkgelegenheid het prijspeil vrij wel stabiel kon worden gehouden. De. thans waarneembare ver groting van de economische spanningen vereist niettemin een toenemende waakzaamheid. Het groeitempo van de produktie is aanmerkelijk vertraagd, door dat in vele sectoren van de eco nomie de capaciteitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de bin nenlandse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het beta lingsbalanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog'niet verontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbe leid zal overspanning van onze economie en terugslag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de regering erop ge richt moeten zijn, in samenwer king met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de gren zen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn ge steld. Heli in het afgelopen jaar ge voerde prijsbeleid zal worden voortgezet. Zolang de econo mische activiteit op het hui dige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelma tigheid blijven belangrijke mid delen tot bestriding van de gevolgen van dit tekort. Daar naast zal de regering aantrek king van buitenlandse arbeids krachten bevorderen. Het toe komstige beleid met betrek king tot de emigratie zal bin nen afzienbare tijd te uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbe groting voor 1962 hebben de ge schetste verwachtingen omtrent de economische ontwikkeling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het rijk, ter dekking van het te kort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in 'het komende zittingsjaar voor financierings doeleinden geen beroep heeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende parle mentaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverla gingen. De noodzaak de overheids financiën zoveel mogelijk af te stemmen op de conjuncturele ont wikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het feit. dat het effectief worden van deze verla gingen uit een oogpunt van een verantwoorde belastingheffing steeds dringender wordt. Heden zal U het voorstel worden aange boden de verlaging van de in komsten- cn de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962, Daartegenover staat, dat de verzwaring' van de defensie- lasten tot nieuwe belasting- voorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennoot schapsbelasting, die de regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzi ne, worden ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wetsont werpen zullen U eveneens heden worden aangeboden. De regering zal haai' aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikkeling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet. In nau we samenwerking met het geor ganiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verantwoord valorisatieb.eleid voor de agrari sche produktie. De vraagstukken samenhangende met het internationale vervoer vervullen de regering, door het protectionisme dat zich op dit ter rein steeds opnieuw openbaart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangënomen, in het bijzonder is de bouw van woningen zonder overheidssteun sterk uitgebreid. De regering lieeft een overschrij ding van het aanvankelijk opge stelde woningbouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter ge meend maatregelen te moeten ne men om een te sterke overschrij ding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daaraan .verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de regering, gezien de wo ningnood van velen in het land, ook voor 1963 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraagstukken van ons land grote aandacht wegens hun betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De regering heeft besloten de omzet ting van woeste gronden in land bouwgronden tot liet uiterste te beperken, mede ter wille van na tuurbescherming en openlucht recreatie. Op wetgevend terrein zal we derom veel van uw werk kracht worden gevraagd, ten dele voor wetsonwerpen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. Dc regering ver trouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kin derbijslagverzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de rege ring door wijziging van het wets ontwerp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare be raadslaging naar voren zijn ge bracht. Ten aanzien van het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de in stemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwer ven. Ook tal van nieuwe wets ontwerpen zullen in deze periode aan U worden voorgelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstands wet. De materiële welvaart en de opzienbarende technische ontwikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan liet leven een diepere zin geven en de krachtsinspan ning, die ons land en de gehele vrije wereld zic.li thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De regering zal, zoveel als in haar vermogen ligt, door het verle nen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijveu streven naar de versterking van de geest kracht vau ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan wor den bereikt, indieu ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bijdraagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een zeer bijzondere ver antwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zo dat gij ook in het komende zit tingsjaar tot zegen van het ko ninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Een melange van 17 verschillende Proef maar eens van Melange, Briliant. |ekkerriijen. Op écht lekkers staat Lonka lekkernijen. 38 ctper 100gr., TARIEF NOG TE ZWAAR Met ingang van 1 juli 1962 zal de inkomsten- en loonbelasting worden verlaagd. Hiermee is een bedrag gemoeid van 525 mil joen gulden op jaarbasis. Voor de fiscus betekent dit een belas tingvermindering in 1962 a "an 215 miljoen gulden. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal nog voor 1 januari 1962 het staats blad bereiken. Rechtvaardige verdeling fiscale lasten HOE DE STAAT EEH GULDEN UITGEEFT Defensie |15] Onderwijst 19 j In de memorie van toelich ting op dit wetsontwerp wordt gezegd, dat de rege ring is uitgegaan van het standpunt: het effectueren van de reeds op 28 december 1960 aangekondigde belas tingverlaging, die naar de mening van de regering op zichzelf noodzakelijk is en JELLE ZIJLSTIÏ.Y ...jammer, pas op 1 juli... die niet uitsluitend te laten afhangen van de conjunctu rele, structurele en billlijk- heïdsaspecten. In de memorie van toelichting staat verder, dat de keuze van de datum van invoering van de tariefsverlaging- van de belasting naar het inkomen door verschillende factoren wordt be heerst. In de eerste plaats dient men er zich van bewust te zijn dat het hier om een belastingverlaging gaat waaraan hoge urgentie moet worden toegekend. Deze verlaging vormt een belangrijk onderdeel van het ge heel van structurele maatregelen die de doelstellingen vormen van het door dit kabinet uitgezette algemene overheidsbeleid. Klemmende noodzaak Evenzeer is de invoering van deze belastingverlichting, meer in het bijzonder gezien uit een oogpunt van een rechtvaardige verdeling van fiscale lasten, een klemmende nood zaak, die bij de behandeling van het wetsontwerp voor deze verlaging destijds uitvoerig is geargumenteerd. Dit brengt mede, dat zoals in de nota inzake de invoering van de ta riefsverlagingen op 16 mei 1961 is uiteengezet, bij het voortschrijden van de tijd het in werking stellen van de verlagingen een steeds drin- i Aiivf.rte.nlxp.) VHAAGT UW HORLOGER gender eis wordt, die de doorslag gaat geven. Anderzijds dient de ac tuele conjuncturele sitiihtie een zwaarwegende factor te vormen bij het kiezen van de datum van invoe ring, de conjuncturele situatie ver toont nog geen tekenen van ont spanning en er valt voor 1962 een voortdurend, zo niet een vergroten van de spanning te voorzien. Dit noodzaakt ertoe voor de invoe ring van de bestedingsverruimende belastingverlaging een tijdstip te kiezen dat uit een conjunctureel oog punt zo gunstig mogelijk valt. Met name is het daarbij van zeer veel be lang de datum van invoering zodanig te kiezen dat daardoor een spreiding in de tijd van de verschillende eco nomische impulsen wordt bevorderd. Onder meer in verband met de ver nieuwing van een groot aantal col lectieve arbeidscontracten omstreeks de jaarwisseling is het geboden de tariefsverlaging in te voeren op een tijdstip dat met een niet te krappe tussenruimte na de aanvang' van 1962 is gelegen. Voor het uitstellen van de belas tingverlaging naar een wat later tijdstip pleit bovendien het feit dat dan verschillende van over heidswege getroffen, op afrem ming van de conjunctuur gerichte maatregelen, zoals het beperken Waterstaat |Q:; —jvotkshuisrestinglio) 1 Nationaleschutd|lO| Oterigc uitgaten|23[ (Van onze parlementaire redacteur). Voor 1962 is liet nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds ge raamd op 320.8 miljoen gulden. Over 1961 zal het nadelig saldo vermoede- ,Iijk 385.1. miljoen gulden bedragen, dat is bijna 90 miljoen gulden meer dan in de 'oorspronkelijke begroting van 1961 was bepaald. Van de ruim 320 miljoen gulden, die voor 1962 zijn uitgetrokken, komen 258 miljoen ten goede aan de boeren voor hun melk. Vermoedelijk zal over 1961 de pro- dueentensubsidie voor de melk 316 miljoen gulden bedragen, terwijl aan vankelijk deze subsidie over 1961 op 230 miljoen gulden was vastgesteld. Mede in verband met de dezer dagen gepubliceerde „voorcalculatie" van het landbouw-economisch instituut, waarin wordt gemeld, dat in de rund veehouderij de laatste tijd een aantal factoren werkzaam zijn. die de kost prijs van de melk verlagen, ziet het er naar uit, dat minister Marijnen de ga rantieprijs voor het melltjaar 1961/'62 op een lager niveau zal vaststellen. De voorcalculatie van het landbouw- economisch instituut is steeds een zeer belangrijke steunpilaar bij het jaarlijks overleg tussen de minister van landbouw en het landbouwschap over de garantieprijzen, dat binnen kort weer zal beginnen. Verreweg het grootste gedeelte van de uitgaven van het landbouw-egali satiefonds betreft dus de subsidie op de melk. De revaluatie van 7 maart, die een verlaging van de opbrengstprijzen, in het bijzonder van zuivelprodukten, als gevolg had, bracht een extra last voor het landbouw-egalisatiefonds mede. Ten aanzien van de uitgaven voor de garantieregeling voor voedergra- nen en fabrieksaardappelen wordt aangenomen, dat in 1962 met een zelfde bedrag (60 miljoen) zal kun nen worden volstaan als in de be groting voor 1961 is opgenomen, on danks de wat hogere raming van de vermoedelijke uitkomsten voor het lopende jaar (67.6 miljoen). Verlichting voor werkende gehuwde vrouw H In de miljoenennota wordt over de belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw het navolgende gezegd: n H Overwogen wordt om voor het §i in de sfeer van de inkomstn- m en loonbelasting liggende pro- m bleem van de werkende gehuw- H de vrouw een voorlopige oplos- sing te treffen. vooruitloDende M op een duurzame regeling in M de algemene belastingherzïe- ning. Met deze te verwachten maatregel, die mogelijk reeds if ff met ingang van 1962 beslag ff zal kunnen krijgen, zal op ba- sis van de thans beschikbare M gegevens een bedrag van haar schatting 50 miljoen per jaar ff zijn gemoeid. Hierbij zij er op ii gewezen dat van deze 50 mil- ll ff joen het overgrote deel reeds is s begrepen in de belastingder- ving waarmede uit hoofde van ff de algemene herziening voor H de naaste toekomst rekening is gehouden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in het voorjaar van 1960 van de fiscale investeringsfaciliteiten en de in het lopende jaar genomen beperkende maatregelen in de bouwsector, wellicht meer volle dig tot ontplooiing zijn gekomen. Dit alles in ogenschouw nemende is de regering tot de slotsom ge komen dat als invoeringsdatum 1 juli 1962 moet worden gekozen. Deze keuze brengt mede dat voor het jaar 1962 een zogenaamde „tussen- tabel" moet worden vastgesteld, waarvan de belastingbedragen zullen worden bepaald op het gemiddelde van de overeenkomstige bedragen van de overeenkomstige bedragen van het tarief 1960 en die van het tarief 1963. Nog te zwaar Elders in de memorie, waar wordt gesproken over het beraad inzake de financiering van de hogere de fensie-uitgaven, wordt gesteld, dat ook na de feitelijke invoering van de verlaging van de inkomsten- en loon belasting, welke verlaging niet meer is dan een aanpassing van het pro gressieve tarief aan tic prijsstijging die zich na 1955 heeft voorgedaan, het tarief nog te zwaar is. DE VERWACHTING VOOR 1962 HET JAAR 1962 VERGELEKEN MET HET JAAR 1561 diTöfbeidsmarkl- fcehcudheen grqre vraaq ncararoe:ds krochten onze gezinnen zullen opelke gulden 4,5 c) méér uitgaan ce^n wij zullen nie'rmeer dan35.000werk- de prijzen zullen vooreen deel mer ca. 2% stijgen J* wij zullen3*5% méér gaan produ ceren Tijdelijke verhoging vennootschapsbelasting Bijzonder invoerrecht op minerale oliën Ter medefinanciering van de verho ging van de defensieuitgaven, ad 135 miljoen, zal de tijdelijke verho ging van de vennootschapsbelasting blijven gehandhaafd tot 1 januari 1963. Omgekeerd kan men zeggen dat met ingang van I januari 1963 de tijde lijke verhoging van de vennoot schapsbelasting zal zijn afgeschaft. Het definitieve tarief zal echter niet ■40-43 procent bedragen, zoals vóór de invoering van de tijdelijke ver hoging, doch 42-45 procent. Het hui dige tarief bedraagt 44-47 procent. De verlaging bedraagt dus geen vier, doch twee punten. Op dezelfde da tum zal dc investeringsaftrek defi nitief 2x5 procent worden, uitgezon derd voor de luchtvaart (2x8 pro cent). Oliën Er moet 65 miljoen gulden voor de fensie komen uit een verhoging van de indirecte belastingen, uit hoofde waarvan de regering een bijzonder invoerrecht wil heffen op petroleum, gasolie en andere minerale oliën. Hieronder valt niet benzine en even min olie voor particuliere verwar- mings- en verlichtingsdoeleinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7