Handhaving van dijkgeschot op zelfde bedrag als in 1961 „ONDERLINGE" TE ZUIDZANDE VIERT EERSTE EEUWFEEST FA. GEBR. C0K TE GOES OPENDE NIEUW BEDRIJF BELANGRIJKE VOORSTELLEN IN GEMEENTERAAD SEROOSKERKE GOES OPENT WINTERSEIZOEN ARBEIDERSKUNSTKRINGEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 VOORSTEL BESTUUR POLDER WALCHEREN Door onvoorziene omstandigheden zal liet bestuur van de Polder Walche ren niet vóór september een gedetailleerde begroting 1962 kunnen opma ken. Het dagelyks bestuur heeft daarom de commissarissen een uittreksel uit de begroting 1962 doen toekomen (in november wil het dan de defini tieve beseheiden aanbieden) waarin voorgesteld wordt om het dijkgeschot voor het volgend jaar te handhaven op 60 per ha voor de ongebouwde eigendommen en op 10 per 100 belastbare opbrengst voor do gebouwde eigendommen. Begroting 1962 sluit met f 32.000 aan „onvoorzien" Het dagelijks bestuur betoogt in zijn toelichting, dat dit voorstel aarzelend wordt gedaan. Alleen doordat het mogelijk bleek de raming der wer ken 30.000 lager te stellen dan voor 1961, is aan een verhoging van het dijkgeschot ontkomen. Voorts heeft het dagelijks bestuur gemeend om gelet op de erva ringen van de laatste jaren de post stormschade te mogen verla gen tot 45.000 tegen 60.000 voor 1961. Het bestuur heeft me de in zijn overweging betrokken de omstandigheid, dat de polder nog de beschikking heeft over een overschot van rond 80.000 van vorige dienstjaren, waarmee dus eventuele niet te voorziene hogere uitgaven kunnen worden gedekt. Eerste nederlaag voor damesteam M.M.H.C. De eerste competitiewedstrijd van het eerste damesteam van de M.M. H.C. leverde de Middelburgse lioc- keysters een 4-1 nederlaag op tegen Warande. De hoofdstedelijke dames kregen met veel moeite een elftal opgesteld met onder meer een nieuwe doelvrouwe en een nieuwe voorhoedespeelster. Meteen na de bully kwam Warande opzetten, hetgeen spoedig de ope ningstreffer tot gevolg had. Nadat de Brabantse dames een 2-0 voor sprong genomen hadden, slaagde M. M.H.C. er in het spel in evenwicht te houden. Dank zij een actie van Fieke Kruyder liepen de Zeeuwse dames in tot 2-1, met welke stand de rust kwam. Na een enigszins verkoelende rust was het goed te merken, dat Waran de oen nieuwe speelster had opge steld, want de voorhoedo toog met een aan het werk om de voorsprong te verhogen. Dat gelukte en nadat Warande een veilige 4-1 voorsprong had genomen, was de pret er af. Ook do heren kwamen met een ne derlaag uit de strijd: M.M.H.C. I verloor met 52 van Push III en M.M.H.C. II met 5-0 van Warande III Geen ruime marge De begroting sluit thaus met een post voor onvoorziene uitgaven van 32.000, hetgeen op een begroting van in totaal ruim 1,522 miljoen bepaald geen ruime marge genoemd kan worden. Uit deze post zal mede, indien in 1962 weer een huurverho ging zou worden ingevoerd, een even tuele loonconipensatic betaald moe ten worden. Hoewel er volgens liet dagelijks be stuur ook thans met nauwlettendheid naar gestreefd is de uitgaven zo laag mogelijk te houden, wijst het college er op, dat in de toekomst niet aan een verhoging van liet dykgeschot te ontkomen is, indien de kostenstijgen- de tendens van de laatste jaren aan houdt en geen andere inkomsten daar tegenover komen te staan. De gewone dienst van de rekening 1960 heeft een batig slot van 13.622,68, terwijl een bedrag van 35.421,85 voor onvoorziene uitgaven was uitgetrokken. De eerste indruk zou volgens het dagelijks bestuur dus kunnen zijn, dat 1960 voor de polder niet erg gunstig geweest zou zijn. De situatie was echter aldus, dat de begroting voor 1960 slechts sluitend gemaakt kon worden door het beschikbaar stellen van een ge raamd goed slot van de gewone dienst over 1959. Dit betekent, dat men in feite rond 8000 meer heeft uitgegeven dan aanvankelijk was begroot, hetgeen op een totaalbedrag aan uitgaven van ruim 1,7 miljoen minder dan een half procent be draagt. Tevens vraagt het dagelijks bestuur van de polder om een krediet van 100.000 voor het opruimen van bun kers in de duinen tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder: het waterwinge bied bij Oranjezon. Dit is nodig in verband met maatregelen om ter plaatse de waterkering op Delta hoogte te brengen. Daarbij wil het dagelijks bestuur evenals voorheen met het bunkerpuin wegen aanleg- gen. Met een flinke vaart is gisteren een vrachtauto niet aanhanger van de rijksweg in de gemeente Rilland- Bath in de sloot terechtgekomen. De schade was groot. De bestuurder, de heer 51. J. uit Schiedam kon door aanwezige soldaten uit de cabine die vol water stroomde worden gered. Met een beenbreuk en enkele kneuzingen moest hij naar het Alge meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. Met flinke snelheid reed de met lege fruitkisten geladen vrachtauto van Schiedam naar Kapelle. Plotseling raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt. De wagen reed de sloot in en ramde onderweg een ge parkeerd staande vrachtauto, waar van de chauffeur, Van D. uit Irn- sum, aan de kant van de weg lag te slapen. De cabine van de auto werd gedeel telijk ingedrukt, de voorwielen sloe gen los en water stroomde in de ca bine. Toegesnelde soldaten hielden het hoofd van de chauffeur boven water, totdat hij met behulp van een snijbrander uit zijn moeilijke positie kon worden bevrijd. Na een uur kwam hij weer op het droge. De vrachtauto werd later met behulp van een takelwagen verwijderd. Op de foto: de zwaar beschadigde vrachtauto tussen de fruitkisten, na dat deze van de wal in dc sloot laakte. (Foto P.Z.C.). MET DUBBEL BRANDALARM Werkkapitaal bedraagt thans 17 miljoen In het 850 zielen tellende dorp Zuid- zande zal vrijdagmiddag 22 septem ber aanstaande, tweemaal achtereen brandalarm worden gegeven. Beide malen zal een eenheid van de plaat selijke brandweer uitrukken om de vlammen te bestryden, die een „boe renschuur" dreigen te verroesten. De eerste maal zal dat geschieden met een bluseenheid -uit de jaren rónd 1860, een opgave, die ongetwij feld te zwaar zal blijken te zijn. By het tweede alarm rukt de heden daagse brandspuit uit en als liet pro gramma verloopt, zoals men zich dat heeft ingedacht, zal de boerderij- brand In heel korte tijd zijn geblust. Dit bluswerk vormt een onderdeel van de viering, verband houdend met het honderdjarig bestaan der „Onderlinge Brandwaarborg maatschappij" (Dc Oude) te Zuid- zande. Tevoren komt de jubileren de maatschappij voor de honderd ste maal in vergadering bijeen in hotel „De Rode Leeuw". Na dit bluswerk zal Zuidzande's mu ziekvereniging „Veronica" de hon derdjarige een serenade brengen, terwijl de feestelijkheden worden be sloten met een cabaret-uitvoering in het Oostburgse Ledeltheater. Geschiedenis De „Onderlinge" werd opgericht te Zuidzande op zaterdag 20 juli 1861. Doel was en is nog de deelne mende agrariërs op onderlinge grondslag te verzekeren tegen brandschade aan roerende goede ren en te velde staande gewassen. De eerste directeuren der maat schappij waren de heren H. van Pee- nen, Iz. Risseeuw, A. J. Risseeuw, A. E. Erasmus (voorzitter) en A. I. van Cruijningen. De inleg bedroeg f 5, - per f 1000. verzekerd kapitaal. Als premie was verschuldigd één pro mille van het verzekerde bedrag. Die bedragen zijn overigens steeds dezelfde geble ven. In de loop van haar bestaan heeft de maatschappij soms grote kapitalen aan brandschade uitge keerd. Onder de roerende goederen worden immers ook gerekend de die ren. die op de boerderij thuis ho ren. Het is wel gebeurd, dat bij een zware boerderijbrand 50 koeien in de vlammen omkwamen. Deze verzeke ring kan overigens tot merkwaardi ge consequenties leiden, zo blijkt uit de heel oude boeken der maatschap pij. Tijdens één der vergaderingen werd besloten, ook de kleding der in de schuur slapende landbouwers knechts tc verzekeren tegen brand schade. Het moet in die jaren ge beurd zijn, dat bij een brand de knecht dacht: „Die boer kan me nog meer vertellen, ik red eerst mijn niet verzekerde kleding en daarna pas het verzekerde vee van de boer". De maatschappij vond het toen maar verstandiger om ook „des knechten kleding" te verzekeren. Een andere strijdvraag was, of door bliksem getroffen vee ook onder brandschade moest worden gerangschikt. Het debat over dit onderwerp leidde zelfs tot een splitsing en de oprichting van een nieuwe maatschappij. Overigens leidde de maatschappij een gezond bestaan. Op het ogenblik heeft men 330 deelnemende leden uit geheel West Zeeuwseh-Vlaande- ren. Het batig saldo na het eerste boek jaar van f 24.01 uit uitgegroeid tot een werkkapitaal van bijna 17 mil joen gulden. Een feestelijke viering van het jubileum kan er dus wel af. De huidige directeuren van de maat schappij zijn de heren M. J. Verbrug- ge (voorzitter), A. P. Modde, C. Ma- besoone, P. Luteijn en J. van de Vij ver. Administrateur is de heer A. Dellacrt. Uitslag oriëntatierit om kampioenschap van Zeeland Dezer dageu werd de derde en laat ste oriëntatierit verreden, die meetel de voor het kampioenschap van Zee land. De start en de finish waren bij café „Den Dries" te Lewedorp. De auto's en de motoren moesten 60 km afleggen met 'n gemiddelde snelheid van 30 km per uur. Voor do brom fietsen was dit respectievelijk 30 ep 20 kilometer. In de autoklasse werd kampioen J. Knuist uit Ovezande .lid van „De Zin gende Bougie" te Driewegen. S. Jon- gepier uit Serooskerke (W.), lid van „De Zeeuwen" uit Middelburg, be haalde de titel in de motorenklasse. De titel iri de bromfietsklasse was voor J. Welleman uit Borsselc, lid van ,De Zingende Bougie". In de motor klasse werd tevens gereden om het kampioenschap voor K.N.M.V.-leden. In de duo-klasse won S. Jongepier uit Serooskerke (W.), lid van „De Zeeu wen". Het kampioenschap in de solo klasse ging naar C .Sinke eveneens uit Serooskerke (W.) en lid van „De Zeeuwen". Het clubkampioenschap werd zowel in de auto- als in de inotorenklasse behaald door ,De Zeeuwen". In de bromfietsklasse zegevierde „Dc Zin gende Bougie". De uitslagen van de derde rit waren: Autoklasse. 1. J. Faber; 2. H. Dekker 3. M. C. Duynhouwer; 4. H. A. Schip per; 5. F. Duynhouwer; 6. P. Baan; 7. C. P. Mol; 8. J. v. d. Broeke; 9. H. C. Flipse; 10. M. J. Groenleer. Motorklasse. 1. L. A. Smit: 2. H. Gel dof; 3. C. Sinke; 4. A. Lammers; 5. S. Jongepier: 6. A. Joosse: 7. W. v. Kernebeek; 8. H. Goudswaard; 9. L. Boone: 10. F. C. Dekker. Bromfictsklasse. 1. M. P. Mol. 2. J. Welleman; 3. A. J. v. d. Vliet: 4. J. v. Koeverïnge; 5. G. Meulenberg; 6. J. Arnoldus; 7. J. Lalkens; 8. J. J. Mol; 9. L. J. Gakeer; 10. M. v. Sab- ben. COMPLEX AAN FRUITLAAN m*-" Grossier voor de T.I.P. in het rayon Zeeland Het nieuwe hedryfspand van de fir ma gebr. Cok aan de Fruitlaan te Goes grossier in het rayon Zee land van de T.I.P. is dinsdagmor gen officieel geopend. Dit geschiedde door waarnemend burgemeester dr. .J. W. Notcboom van de gemeente Goes, die door het indrukken van een knop een zware kanteldeur in wer king stelde. Het nieuwe bedrijfspand van de fir ma Cok beslaat een oppervlakte van circa 2800 vierkante meter. De fir ma, die in 1942 is opgericht, trad in 1946 toe tot de organisatie T.I.P. In augustus 1953 werden nieuwe be drijfspanden iu de Rimmelandstraat in gebruik genomen, die echter na enkele jaren te klein bicken. Vorig jaar werd besloten tot nieuwbouw op het industrieterrein zuid aan de Fruitlaan, waartoe grond van de ge meente werd gekocht. Het nieuwe gebouwencomplex be staat uit een magazijn van 2500 vier kante meter en een kantoor van 300 vierkante meter. De afmetingen van het gebouw bedragen 55 bij 50 me ter. Voor de aan- en afvoer van goe deren bleek een verdiepte expeditie noodzakelijk. Deze „laadkuil" dient tevens als autostalling voor de vrachtauto's. Het pand is zodanig ontworpen, dat uitbreiding in de toe komst mogelijk is. Opening De opening werd verricht door burgemeester Notcboom, die in zijn speech verklaarde, dat dit be drijf een belangrijke schakel is in dc voorziening van levensmidde len. Hij prees de ondernemings lust van de beide firmanten, de neven B. en J. Cok. De voorzitter van het rayon Zeeland van de T.I.P., de heer 1-1. J. Burger uit Kapelle zwaaide de belde onder nemers lof toe namens de 121 Zeeuwse T.I.P.-declnemers. Namens hen bood hij een passend geschenk aan voor het kantoor. Do heer R. H. Witkop uit Winschoten, voorzitter van de grossiersvereniging T.I.P., sprak eveneens woorden van gelukwensen, die hij vergezeld liet gaan van een cadeau voor het direc tiekantoor. Ook de heer J. Sterk uit Rotterdam, voorzitter van de winke liersvereniging T.I.P. voegde daar zijn felicitaties bij, evenals dc heer H. de Vries, voorzitter van de stich ting „Het Merkartikel." Voorts werden gelukwensen uitge sproken door de heer Sturm namens het personeel, een broer van een der firmanten, de heer J. B. Cok. een fa milielid, de heer A. A. van Damme, dc rijksmiddenstandsconsulent A. Korstanje en de directie-assistent van de firma Hollestelle te Goes, de heer L. de Graaf. Na een slotwoord door de heer B. Cok van de firma gebr. Cok werd de lunch gebruikt In de „Caisson" te Kapelle In de mid daguren recipieerde dc firma en be stond er gelegenheid de gebouwen tc bezichtigen. Op een perceel grond van de land bouwer A. Ramondt te Sluiskil is dinsdagmiddag een demonstratie ge geven op het gebied van aardappelen rooien en daarbij behorende luerlc- zaamheden. Sensationeel was de nieu we zélfrijdende en drierijige aard' appélverzamelrooier, die een primeur voor Nederland betekende. (Foto P.Z.C.) Een „rooiprimeur" in Sluiskil Op een perceel grond van de land bouwer A. Kamondt te Sluiskil zijn dinsdag enkele honderden Zeeuwse agrariërs getuige ge weest van een bijzonder interes sante en geslaagde demonstratie op het gebied van aardappelen rooien en daarbij behorende werk zaamheden. De rooimethoden en de daarbij ge bruikte machines waren van dien aard, dat de deskundigen terecht opmerkten, dal. men op dit ge bied het mogelijke wel zo onge veer heeft bereikt. Bepaald sen sationeel was het optreden van de nieuwe, zelfrijdende en drie rijige aardappel .erzamelrooier, 'n primeur voor geheel Nederland en voor zover bekend zelfs voor West-Europa. Dit enorme gevaar te werd gebouwd door het Cen traal Bureau te Schoondijke, op aanwijzingen van de aardappel handelaren gebr. De Feijter te Breskens. Bij gunstige weersomstandigheden en dat was dinsdag het geval rooit deze machine vier hectare aardappelen per dag, wat neer komt op 160 a 200 ton. Het pro bleem is echter de afvoer van de gerooide aardappelen, waarvoor men zeker een vijftal aanhang wagens nodig heeft om het rooien bij te houden. Verder werd op het 7 ha grote aard appelland gedemonstreerd met tweerijige en éénrijige rooimachi- nes, waarvan er overigens ook waren, die een capaciteit hebben van 2 ha per dag. In de bedrijfs gebouwen van de heer Ramondt konden de aanwezigen de verschil lende losmethoden aanschouwen. Dc demonstratie werd bijgewoond door o.a. Terneuzens burgemees ter, mr. H. Rflpstra, die tot de talrijke landbouwers een korte toespraak hield. RESTAURATIE TORENPORTAAL Verhoging van riool- en straatbelasting In zijn vergadering van dinsdagmid dag heeft de raad van Serooskerke zich in een vlot tempo door een voor deze gemeente vrij omvangryke agenda gewerkt, die enkele belang rijke voorstellen van burgemeester en wethouders bevatte. Hoewel en kele raadsleden nog enige bezwaren naar voren brachten, kon men zich in alle gevalcn toch verenigen met de adviezen van b. en w„ hetgeen resulteerde in de volgende besluiten: Gunning van riolerings- en bestra tingswerkzaamheden aan de Noordweg en dc Vrouwenpolder- seweg en aanleg van een parkeer plaats in de Zandput; verhoging van de rioolbelasting (alleen voor belanghebbenden) en de straatbelasting in verband met deze werkzaamheden; de aanleg van een gedeelte straat in het uitbreidingsplan; en de on derhandse aanbesteding van de restauratie van het torenportaaj in de kerk en verbetering van het slachthuis. Het meest verstrekkende voorstel, dat de raad kreeg voorgelegd, was wel de gunning van de riolering- en bestratingswerkzaamheden aan de Vrouwenpolderseweg en de Noordweg en de aanleg van een parkeerplaats in de Zandput. Voor beide laatste werken had de gemeente reeds goed keuring ontvangen van Ged. Staten van Zeeland. Met de meeste spoed waren op deze goedkeuring de plan nen verder klaargemaakt, waarop onlangs de aanbesteding plaats had. De laagste inschrijver bleek de aan nemersfirma Gebr. Geldof uit Seroos kerke met een inschrijfsom van 204.992, hetgeen iets meer dan vijf duizend gulden boven de aanvanke lijke raming is. Voorgesteld werd dit werk aan Gebr. Geïdof te gunnen, waarmee de raad zich akkoord ver klaarde. Wijziging Meer voeten in de aarde had een voorstel, dat nayw verband hield met deze werkefi, namelijk een wij ziging van de verordening^ op riool rechten en de straatbelasung. Deze wijziging is noodzakelijk daar het rijk 15.000 per jaar ter dekking van de kosten van rente en afschrij ving van de investering voor deze werkzaamheden als extra uitkering MET BLIJSPEL „INGEBORG" Programma omvat toneel, concerten en ballet Het programma voor het seizoen 1961-1962 van de Federatie Arbei derskunstkringen in Zeeland bevat merendeels toneelvoorstellingen. Daarnaast worden concert- «mi bal- letavouden gegeven, alsmede drie ca baretvoorstellingen, die nog nadifr moeten worden vastgesteld. De toneelvoorstellingen worden gege ven door het Reizend Volkstheater van het Nationaal Toneel in België onder directie van Rik Jacobs, de toneelgroep Studio onder directie van Han Surink, Ensemble onder leiding van Karl Guitman, Centrum van Eg bert van Paridon en door Theater on der directie van Robert dc Vries. Het Kunstmaand Orkest onder lei ding van Anton Kersjes en de stich ting Scapino van Hans Snoek geven resp. de vier concerten en de bal letavond. De stichting Arbeiderskunstkring Goes opent het seizoen maandag 25 september met een voorstel ling van liet blyspel „Ingeborg" door Ensemble. Het programma voor Goes omvat voorts nog vier toneelopvoeringen. Middelburg krijgt een concert- en vier toneelavonden, Vlissingen behal ve dit aantal nog een balletavopd. Voor de kunstkring Zlerikzee staan twee toneel- en een concertavond op het programma. Een cabaretvoor stelling vermeldt het programma voor Terneuzen, waar tevens twee toneelvoorstellingen en een concert worden gegeven. Oostburg kan in het nieuwe seizoen driemaal naar achtervolging boekten de Duitsers een toneelvoorstelling en Kruiningen een zege. tweemaal. aan Serooskerke beschikbaar stelt, terwijl de totale lasten per jaar op rond 21.000 worden berekend. In verband hiermee werd een verho ging van de rioolbelasting voor be langhebbenden voorgesteld, die onge veer 3.000 meer zou opbrengen. Bij deze verhoging was men uitgegaan van de belastbare som voor de grondbelasting voor de verschillende panden. Uit een algemene verhoging van de straatbelasting zou de ge meente dan de overige 3.000 kunnen putten, hetgeen volgens b. en w. ro- delyk geacht moet worden. Indertijd was namelijk ondanks een verhoging van de lasten van het Wegschap geen verhoging van de straatbelas ting ingevoerd, hoewel dit alleszins redelijk zou zijn geweest. Alleen het raadslid de heer P. J. Abrahamse (a.r.) maakte tegen dit laatste bezwaar, maar kon uiteinde- lqk toch evenals de overige raads leden zijn goedkeuring aan het voorstel hechten. Akkoord ging de raad verder met het voorstel een krediet van 3490 beschikbaar te stellen voor het doortrekken van een straat in het uitbreidingsplan. Deze straat is geprojecteerd naast het terrein van de heer Janse en zal voorlopig tot het zogenaamde Koe pelgangetje worden doorgetrokken. Diversen Voor de restauratie van het toren portaal in de kerk stelde men verder een krediet van 3247 beschikbaar; werd besloten tot verbetering van h$t slachthuis, welk werk zal worden aanbesteed onder de plaatselijke aan nemers; trok men 7500 uit voor de aankoop van het pand Zandput 15. dat bij verdere uitvoering van het uitbreidingsplan zal worden afgebro ken om plaats te maken voor een straat; ging men akkoord met het voorstel aan de hoer Ton een bedrag van 700 beschikbaar te stellen voor de aanleg van waterleiding op zijn weiland, in ruil waarvoor de gemeen te het recht krijgt een oude water put als stortplaats voor vuil te ge bruiken en stelde men een krediet» van 1200 beschikbaar voor herstel van krimpscheuren in de muren en het wegwerken van de naden langs de plafonds in de school voor C.V.O. in Serooskerke. Voorts kon do raad zich verenigen met de door Ged. Staten voorgestel- do autovergoeding voor burgemees ter A. de Kam, die voor Serooskerke op 750 per jaar komt. De gemeente Vrouwenpolder, waarvan de heer De Kam ook burgemeester is neemt de rest of 1050 voor haar retailing. Japanse wielrenploeg won van D'i'island Nu reeds, drie jaar voor de Olympi sche Spelen In Tokio, bereiden de Japanse sportlieden zich voor op dit grote evenement. De voetballers speelden tot dusver in West-Duits- land en Nederland, dc volleyballers in Moskou, de wielrenners in West- Dultsland. kortom in alle takken van sport wil Japan zich op de spelen 1964 laten zien. Meerdere malen hebben de Japanners van zich doen spi eken. In Dortmund zegevierden de Japanse wielrenners met 21 over de Westduitse ama- teurploeg. De Japanse sprinter Salto versloeg de Duitser Rudolph Claes- ges met opmerkelijk gemak, terwijl zijn landgenoot Osawa over 1 km een tijd liet afdrukken van 1 min. 09.7 sec., die zeer goed kar «/orden genoemd. Alleen in de vier kilometer ploeg-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4