Douwe Egberts Kamer herdacht „de generaal", Gerbrandy en Hammarskjöld Vijftien miljoen zoek bij assurantie-mij. Kentucky's best! van ZWARE SHAG AMERIKAANSE KRANS BIJ ANNE-FRANKHUIS SOCIALISTEN TEKENDEN VREDE IN TWEEDE KAMER WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Altijd soepel en vers tot de tisE&mjt' laatste draad! De Amerikaanse minister van arbeid, Arthur J. Goldberg:, heeft gis termiddag, namens president Kennedy een krans gelegd bij het An- ne-Frankhuis in Amsterdam. Daarbij las hyd e brief voor, waarin de president hem dit verzocht. De brief luidde: „Wilt U zo goed zijn tijdens uw bezoek aan Amsterdam namens mij een krans te leggen in het Anne-Frankhuis om de duurzame sym pathie en steun van het Amerikaanse volk jegens allen die de vrij heid nastreven te vertolken. Van de zeer velen die in de loop der jaren, in tijden van nood en lijden hebben gepleit voor de menselijke waardigheid waren geen woorden overtuigender dan die van Am.e Frank. Twee jaar lang waren de jeugdige Anne en haar familie in het ach terhuis van dit gebouw, dat nu haar naam draagt, ondergedoken om aan de vervolging der nazi's te ontkomen. Toen tenslotte de meedogenloze klop op de deur kwam, had Anne met haar dagboek de wereld een geschenk gegeven dat haar vijanden zou overleven. Haar woorden, geschreven onder de druk van een monsterlijke ti- ranie, zijn thans, nu miljoenen in vrezen en beven voor een derge lijke tirannie leven, van bijzondere betekenis. Anne's liefde voor het leven, haar menselijkheid en haar grootse verwachtingen vormen een lichtstraal voor hen, wier leven wordt verduisterd door het stre ven naar macht, waardoor hun wederom het recht op leven in vrede, in verdraagzaamheid en vrijheid wordt ontroofd". Dr. Kortenhorst nummer één op voordracht Bommer (p.v.d.a.) benoemd tot tweede voorzitter De F.v.d.A. heeft haar enige jaren volgehouden verzet tegen de benoe ming van dr. Kortenhorst tot voor zitter van de Tweede Kamer een verzet dat in de praktyk geen effect sorteerde laten varen en by de op making van de nominatie voor het voorzitterschap dinsdagmiddag in de Tweede Kamer weer unaniem haar stem op hem uitgebracht. Enkele ja- reu geleden meende de fractie van de P.v.d.A. dat dr. Kortenhorst niet in alle opzichten de neutraliteit in acht had genomen en dat lijj daarom niet» meer Iraar steun by het opstellen van de voordracht, waaruit de koningin de voorzitter van de Kamer be noemt, verdiende. Met 111 van de 117 uitgebrachte stemmen kwam dr. Kortenhorst nu glansrijk nummer één te staan. Het gevolg van deze houding der so- VAN TWIST: „GOEDAARDIG, ROBUUST, JOVIAAL" Gerbrandy: „sprankelende oorspronkelijkheid" In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer zyn luitenant-generaal Duymaer van Twist, prof. Gerbrandy en Dag Ham marskjöld herdacht. De voorzitter mr. L. G. Kortenhorst zei o.m. het volgende: „Kort na elkaar hebben twee oud leden van onze Kamer het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, luite nant-generaal Lodewijk Franeiscus Duymaer van Twist en minister van slaat prof. dr. Pieter Sjoerds Ger brandy, beiden behorende tot de anti revolutionaire fractie, beiden begin selvast, rechtlynig en toegewijd aan de openbare tfaak, beiden persoon lijkheden met een eigen boeiende stijl." „De generaal", zoals Duymaer van Twist in de omgang werd aangespro ken, is met een korte onderbreking gedurende 45 jaren lid der Kamer geweest. Hy was hier en buiten dit college een geziene figuur. Door zijn robuuste gestalte, zijn diep stemge luid, zijn vrijmoedige interrupties, zijn jovialiteit, zijn goedaardige toorn, zijn soms kinderlijke geest drift kan van hem worden gezegd: „waar hij was viel hij altijd op en als hij er niet was werd hij node ge mist." Gerbrandy Over deze feestelijke dag der ope ning van de gewone zitting der Sta- ten-Generaal zo zei de voorzitter van de Tweede Kamer, valt de scha duw van het overlijden van een groot Nederlander die voor de oorlog als minister en daarna als medelid en plaatsvervangend voorzitter op de meest directe wijze met ons college is verbonden geweest: minister van staat Pieter Sjoerds Gerbrandy. „Bij het horen van zijn naam is als in een visioen zijn markante figuur nog eenmaal voor ons opgerezen en wjj hebben hem opnieuw herkend als de verpersoonlijking van de geest van ons volk in de jaren der beproe ving toen hij onder de regering vau koningin YVilhelmina als eerste mi nister de oorlog aan de goede zijde voor ons leidde. De eer van ons volk en van ons ko ningshuis heeft hij onder de hache- lijkste omstandigheden hoog gehou den. Hij heeft dat gedaan zonder te beschikken over onbeperkte mate riële hulpmiddelen. De zedelijke moed van zijn beginselen omtrent goed en kwaad, rechtvaardigheid en vrijheid was zijn sterkste wapen." Herinnerend aan de radiotoespraken van Gerbrandy uit Londen, zei de voorzitter, dat zijn woorden waren geladen van heilige verontwaardi ging over de satanische machten, die alle uiterlijke leven van onze volks gemeenschap dreigden te verstikken. Leidsman „Gerbrandy bleek in die historische jaren de enige leidsman te zijn, die op deze wijze ons wist voo te gaan. Koningin Wilhelmina bleek, door juist hem tot minister-president te 'benoemen, de juiste man op de juiste plaats te hebben gesteld. Wanneer wij Gerbrandy hoog vereren, dan noemen wij Wilhelmina in één adem." Zijn aanwezigheid in ons midden bezat voor de meesten van ons en ook voor het grote publiek de charme der sprankelende oor spronkelijkheid. Ook daardoor was hij in de beste zin van het woord een popujaire verschijning, een dankbaar object voor politie ke tekenaars en verslaggevers. „Maar op de bodem van Gerbrandy's wezen waren waarden verborgen van hoger gehalte. Hij was in alles, ook in zijn levensovertuiging, een ernstig in zichzelf gekeerd man, een christen in gedachten, woord en werk. Deze overtuiging was voor hem de oor sprong en het doel van zijn activitei ten in de staatkunde. H ammarsk'jöld Tenslotte memoreerde de voorzitter de tragische dood van de secretaris generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld. Hij zei o.m. het volgende: „De leemte door zyn plotseling einde ontstaan, stelt de leden van de U.N.O. voor de neteligste proble men. De consequentie van de ont stane vacature kan <op dit tragisch uur zelfs niet by benadering worden gepeild. Bij het plotseling heengaan van deze uitzonderlijke diplomaat, die het schier onvervangbaar middelpunt was van de organisatie der Verenig de Naties buigen wij verbijsterd en verslagen het hoofd. Wie onzer is in staat zijn betekenis reeds thans de juiste maat te geven?. De historie zal aan zijn werkelijke verdiensten voor het mensdom van deze eeuw kunnen recht doen. Ons past eerbiedige hulde aan de gedach tenis van deze grote onder de groten der wereld, die zijn uitnemende ga ven volledig heeft ingezet voor de zaak van de vrede onder de volkeren, en bij de vervulling van die hoge en hoogst verantwoordelijke roeping zijn tragisch levenseinde heeft moe ten vinden." Namens de regering heeft de minis ter-president, prof. De .Quay, zién bij cialisten was, dat de K.V.P. weer op de heer Bommer van de P.v.d.A. stemde voor het vervullen van de vice-voorzittersplaats. Met 109 van de 117 uitgebrachte stemmen plaat ste de Kamer hem nummer twee op de voordracht. Mevrouw Stoffels-van Haaften, die enkele jaren lang vice-voorzitter van de Tweede Kamer is geweest, kreeg nu 108 stemmen voor de derde plaats. Zij wordt dus de tweede vice- voorzitter. In het presidium van de Kamer zijn dus de drie grootste partijen verte genwoordigd. Mevrouw Stoffels-van Haaften is lid van de fractie van de V.V.D. Mr. Roosjen van de A.R.P., die lange tijd derde voorzitter van de Kamer is geweest, keert niet in het presidium terug. Parachutisten landden bij Airborne-monument Vierennegentig parachutisten zyn dinsdagmorgen op de Ginkelse heide te Ede onder grote publieke belang stelling in drie runs gedorpt. De landing was een onderdeel van de Airborne-herdenkïng die ieder jaar in Arnhem en omgeving wordt gehou den. De valschermjagers waren in Enge land opgestegen en op het vliegveld Deelen aangekomen. Vandaar zijn zij met toestellen van het type Bever ley-Hastings naar de Ginkelse heide vertrokken. De valschermjagers werden uitge worpen boven hetzelfde gebied, dat landingsterrein was bij de slag om Arnhem. Na de landing begaven de parachutisten zich naar het vorig jaar opgerichte Airborne-monument, waar zich inmiddels een talrijk ge zelschap voor een korte herdenkings plechtigheid had verzameld. Onder de aanwezigen bevonden zich de Britse generaal-majoor John: D. Frost, onder wiens leiding de brug in Arnhem op de Duitsers werd ver overd, generaal Gerald Lathbury, de oud-commissaris der koningin in Gel derland jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, de burgemeesters van Ede en- Renkum en vele Britse oudstrijders en nabestaanden van in de slag om Arnhem gevallen militairen. President Kennedy kreeg nederlaag te incasseren Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft president Kennedy maandag zjjn zwaarste nederlaag toegebracht tijdens zyn eerste parle mentaire beleid en het wetsontwerp van de president betreffende het on- derwys aangenomen, ontdaan van de bepalingen die door Kennedy waren bestemd voor een salarisverhoging der onderwijzers en voorzieningen betreffende "t onderhoud der gebou wen. Het herziene wetsontwerp werd met 842 tegen 18 stemmen aangenomen. deze herdenkingen aangesloten. In de Eerste Kamer sprak mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse zaken, woorden van eerbiedige droe fenis bij het sterven van Dag Ham marskjöld. „De gehele wereld er vaart ontroering bij het plotseling tragisch verscheiden in de uitoefe ning van een zo hoge functie. Hij heeft zijn taak in het bewustzijn van de volle zwaarte ervan aanvaard, wetende, dat veel ondank zijn loon zou zijn. Men heeft hem gesloten genoemd en Hammarskjöld was ook één der een zaamste menseü ter wereld", zo zei mr. Toxopeus. „Hij heeft zijn taak met grote overtuiging en zuivere ge voelens aanvaard en deze vervuld tot aan zijn dood in een tijd van grote internationale spanningen. Zijn overlijden vervult de regering met de kamers met grote deernis en met rltepe zorg", aldus sprak de minister van binnenlandse zaken. „DE BRANDARIS" IN NOOD Advertentie Ondeskundigheid en slechte controle Naar schatting een tekort van minstens vijftien miljoen gul den, als gevolg van ondeskun digheid en onvoldoende contro le, dreigt het einde to betekenen van de N.V. assurantiemaat schappij „De Brandaris" te Amsterdam. Ofschoon er behal ve de volstorting van de aande len nog een aanvullend krediet van zeven miljoen is verstrekt, gaan geruchten als zou men de maatschappij Killen laten val len. Dit betekent dat de schade vermoedelijk meer bedraagt dan vijftien miljoen. Zes weken geleden is één van de di recteuren, de heer D. R. van den Wall Bake ontslagen. Talrijke keren is er sprake geweest van onenigheid tussen de heer Van den Wall Bake en functionarissen, hetgeen niet zel den heeft geleid tot ontslag van hen die het met zijn beleid niet eens wa ren. In De Brandaris nemen deel de Rotterdamse bankvereniging (Roba- ver), de Nederlandsche Handelmaat schappij, de Stoombootmaatschappij Nederland en de K.F.M. Debacle Deze twee laatste ondernemingen be zitten een meerderheidsbalans. De debAcle vindt haar directe oorzaak in niet-verantwoorde kredietverzeke ringen met Egypte, welke transactie overigens door een agent zonder goedkeuring van de directie werd afgesloten. Verder komen uit Ame rika diverse schade-claims als ge- Prins opent conferentie van oorlogsveteranen l'rlns Bernhard zal 27 november in de Ridderzaal ïn Den Haag een con ferentie openen over wettelijke rege lingen voor oorlogsveteranen. De conferentie zal acht dagen duren. Zestien landen en verscheidene in- ter-gouvernementele en particuliere organisaties hebben reeds toegezegd afgevaardigden te zullen zenden naar deze conferentie, die wordt georga niseerd door de „World Veterans Fe deration" in samenwerking met de Nederlandse regering. Het doel van de conferentie is te trachten de economische en sociale toestanden van oorlogsveteranen en -slachtoffers te verbeteren. Het is de tweede conferentie op dit gebied, die in Den Haag zal worden gehouden. De eerste was in 1958. De landen waarvan reeds bekend is dat zij aan de conferentie zullen deel nemen zijn: Oostenrijk, België, Ca nada, Finland. Frankrijk, West- Duitsland, Griekenland, Guinee, Ita lië, Japan, Luxemburg, Nigeria, Noorwegen, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten van Amerika en Zuid- Slavië. Verder zullen onder meer de Raad van Europa, het internationale Rode Kruis en de liga van Rode- Kruisverenigingen waarnemers zen den. Moch treedt af uit protest tegen Bizerta-politiek l'it protest tegen de regeriugspoli- tiek inzake Bizerta heeft de Franse socialistische oud-premier Jules Moch zjjn functies neergelegd. Moch ïs onder meer sinds 1952 ver tegenwoordiger voor ontwapenings kwesties. Hij heeft zijn besluit op een persconferentie bekendgemaakt. De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet waren even eerder bij de Rid derzaal aangekomendan de gouden koets met het. koninklijk paar. Bij de ingang van de zaal wachtte het prin selijk drietal op het uitstappen van de koningin en de prins om achter hen de Ridderzaal te betreden. in handige Pl astic tabakszak! volg van recente overstromingen. De premie die voor deze verzekeringen was bedongen, werd vastgesteld op Nederlandse basis, zodat er, aldus verzekeringskringen, geen gezonde relatie bestond tussen risico en pre mie. Vaak werden deze verzekerin gen afgesloten met agenten dié in administratieve functies in het Ame rikaanse leger in Duitsland dienden. De directie van De Brandaris heeft reeds eerder beloofd belanghebben den (o.a. assuradeuren die diverse posten bij De Brandaris hebben on dergebracht) van de toestand op de hoogte te stellen, doch een definitie ve verklaring zal pas volgende week worden verstrekt. In assurantiekringen wijst men op de repercussies die deze affaire zal meebrengen voor het assurantiewe zen. Ongetwijfeld zal de overheid er aan te pas komen en zullen er vra gen in de Kamer worden gesteld. Er bestaat tot nog toe geen overheids controle op het assurantiewezen. Alleen het levensverzekeringsbedrijf is aan controle onderhevig, zij het om belasting-technische redenen. Vliegtuig maakte een mislukte landing Passagiers (69) kwamen met de schrik vrij Negenenzestig pelgrims die met een gecharterde viermotorige DC 4 van de luchtvaartmaatschappij Star- ways Airlines" uit het Franse bede vaartsoord Lourdes naar lei-land te rugkeerden zijn gisteravond met de schrik en enkele schrammen vrijge komen nadat hun toestel in dichte mist en stromende regen een misluk te landing had gemaakt op het.vlieg veld van Dublin. „Het is werkelijk een wonder dat niemand het leven heeft verloren", zo verklaarde een lid van de staf van de luchthaven. Enkele pelgrims moesten verbonden worden. Militair gaf zich uit voor semi-arts Dezer dagen heeft een militair van het garnizoen uit Breda zich in het St. Ignatiusziekenhuis uitgegeven voor semi-arts. Hy maakte een rond wandeling door het ziekenhuis en be zocht de kamers van de patiënten. Eén van de patiënten kreeg nader hand argwaan en waarschuwde de directie, die de Bredase politie in lichtte. Het signalement was duidelijk, en toen bleek dat het een militair be trof, werd de marechaussee inge schakeld. De jongeman is aangehouden. Men vermoedt dat het hem om het geld in de laadjes van de patiënten te doen was. Nansen-medaille voor koning Olaf De hoge commissaris voor de vluch telingen van de Verenigde Naties, Felix Schnyder, heeft in Genève me degedeeld, dat de Nansen-medaille voor 1961 zal worden toegekend aan koning Olaf van Noorwegen, „uit erkentelijkheid voor diens persoon- lijke bijdrage en initiatieven ter op lossing van het vluchtelingenvraag stuk". De Nansen-medaille, in 1954 inge steld door de tegenwoordige commis saris voor de vluchtelingen. ïs ge noemd naar de Noorse ontdekkings reiziger en humanist Fridtjof Nan- sen. Nansen zelf was de eerste com missaris voor de vluchtelingen van de vroegere Volkenbond. De toekenning van de medaille voor dit jaar aan de Noorse vorst, wil ook een erkenning zijn van de ver diensten van Noorwegen voor het wereldvluchtelingenjaar, aldus Schnyder, koning Olaf heeft zich bereid ver klaard de medaille te accepteren. Dit zal op 1 oktober in Oslo gebeuren. De Nansen-medaille is in 1954 toege kend aan mevrouw Eleanor Roose velt en in 1955 aan koningin Juliana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3