Tweemaal zomer: tweemaal water jjB tot van 'lm\m Almanak ROTTERDAMSE ONGERUSTHEID OVER EUR0TELPLAN AXEL HERDACHT BEVRIJDING DOOR POOLSE TROEPEN VERWACHT... a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1001 OP DE ONDERSTE foto is het hoog zomer. Dat is duide lijk te zien aan de Nederland se zomerattributen als pet ten, plastic regenjassen en vrolijke vakantiegangers op natte straten. We zien ze hier op de Kleine Markt in Vlis" sïngen, maar de foto had onze fotograaf bijna gedu rende de hele zomer in elke Zeeuwse plaats kunnen ne men. EEN HEEL ander beeld geeft de bovenste foto. Het is geen vakan tiefoto van een bouwvakker, nee, want dan zou het een regenfoto geweest zijn. Water staat er wel op en ook is het een zomerfoto, genomen op het werk van de in aanbouw zijnde kleuterschool aan de Vlissingse Bloemenlaan. De vakanties zijn voorbij en dus: het zonnetje schijnt vrolijk... Zo vro lijk zelfs dat er toch weer water aan te pas moest komen. (Foto P.Z.C.) BEURS Y00R MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin I I presenteert Sportdemonstratfes ïJ: In ieder huls een moderne j keuken I 7 Wolshows per dag De gedekte tafel van Europa I fit 280 stands nationale en in< I i er nationale gebruiksgoederen I Geopend van 10-17 en 19-23 u.p Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM »/m 27 SEPT. Zeelandavond in nieuwe seizoenprogramma 't Nut Met diaprojectie door de leden Het departement Vlissingcn van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen geeft in liet a.s. seizoen vier toneelvoorstellingen in samenwerking met de Z.V.U. Voorts staan op het programma een Italiëavond, een film avond en een bijeenkomst gewijd aan Zeeland, waarop de leden eigen dia's zullen vertonen. Maandag 25 september opent de Haagse Comedie net seizoen. Voorts zijn uitgenodigd Ensemble (25 novem ber), Rotterdams Toneel voor 29 januari 1962 en de toneelgroep Cen trum (voorheen Puck) voor 20 maart. Dr. L. van Egeraat komt 16 oktober spreken over Italië, waarbij tevens een kleurenfilm zal worden ver toond. De stichting Filmcentrum verzorgt 12 december een programma van vijf films van vermaarde cineas ten. Voor februari 1962 staat aen Zee landavond op het programma, die zal worden ingeleid door de heer G. W. Oskamp, direkteur van de pro vinciale V.V.V. Het bestuur van het departement Vlissingen stelt zich voor, de dia-projektie- op deze avond door de leden te laten verzorgen. Examens Bij het dezer dagen aan de kweek school te Gouda gehouden examen ter verkrqging van de hoofdakte I.o. slaagde oa. dc heer J. P. Bom uit Nieuwerkerk. Tegelijkertijd werd hij. benoemd tot leraar aan de technische school te Delft. Financiële gevolgen van grenswijziging Hulst (Van onze parlementaire medewerker) De minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, heeft de kwestie van de financiële gevolgen van een grenswijziging (gemeentelijke herin deling) van de gemeenten Hulst, Hontenisse, Graauw en Langendam, Clinge, St.-Jansteen en Vogelwaarde in studie genomen, zo deelt hij in de toelichting op zijn begroting voor 1962 mee. Bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen deze gemeenten, is na melijk van verschillende zijden aan dacht gevraagd voor de financiële gevolgen die de grenswijziging voor de betrokken gemeenten zal hebben. Vrachtauto botste tegen tractor met aanhangwagens Maandagmiddag omstreeks kwart voor één botste op het kruispunt Rijksweg-Stationsstraat te Rilland- Bath een vrachtwagen tegen een tractor met twee aanhangwagens. Doordat de bestuurder van de trek ker-combinatie, J. v. d. W. uit Scher- penisse, plotseling linksaf sloeg, kon de bestuurder van de vrachtauto, J. H. v. Z. uit Standaardbuiten, die juist aan het inhalen was, de achter ste van de aanhangwagens niet meer ontwijken. De vrachtauto werd aan de voorzijde zo zwaar beschadigd," dat er een kraanwagen aan te pas moest komen om hem weg te slepen. De aanhangwagen werd licht be schadigd. Geen der bestuurders werd gewond. OP HOL Misschien lag het wel aan het war me weer, dat twee fiere Hafflinger- paarden op het bedrijf van de ge broeders D. te Axel plotseling op hol sloegen. Met zich trokken de paar den een ponywagen en op die pony wagen zat zekere It. die zich met een grote sprong snel in veiligheid wist te brengen. Voordat het tot on gelukken kwam, wist de op het land werkende J. Goossen de dieren tot staan te brengen. Dat gebeurde vlak voor de drukke kruising met de rijksweg Zaamslag-Veer naar Perk- pólder, waar de bedrijfsleider spoe dig per bromfiets arriveerde om de dieren terug te brengen. HOEK MARS Van het goede Axel naar het min stens zo goede Zaamslag, waar ,.De Volharding" zaterdag vrolijk musicerend door de straten trok, maar op elke hoek halt hield. Dit PROBLEEM In de familiekring werd lang en breed en vooral heel ernstig gepraat over tante, vjant met tante ging het echt niet zo best. Tomte dokterde al ge ruime tijd en tenslotte was het grote besluit genomen: ze zou geopereerd worden. Tannetje, drie jaar oud, volgde het gesprek met grote belangstelling. Oolc met bezorgdheid. Dat bleek, toen de familieleden al hoog en breed een ander onderwerp hadden aangesneden. Want toen vroeg Tannetje, op wie het begrip „geopereerd" kennelijk grote 'indruk had gemaaktheel 'ernstig: „En vjordt tante ook weer ilichtgereerd ...1" hoekwerk had uiteraard een doel, en wel om de bestuursleden van de vereniging de gelegenheid te geven om huis aan huis loten ten bate van de harmonie te verko pen. IN TOP Vlaggen in top in Zaamslag waar dezer dagen enkele woningen in het uitbreidingsplan Polderstraat onder de kap kwamen Met belangstelling volgen de inwoners van Zaamslag de bouwbedrijvigheid in deze huurt. BESLUIT Nogmaals en vandaag vöor de laatste maal Zaamslag: op 1 en 2 december zal de jaarlijkse kringtentoonstelling van de pluimvee- en konijnenhoudersver- cniging er in „Het Wapen van Zeeland" worden gehouden. Aldus is onlangs in een bestuursverga dering van genoemde vereniging besloten. CONCOURS Voor wie van een beetje drukte en wat spraakwater houdt: hij zal in Middelburg en Vlissingen waar voor zijn geld krijgen wanneer hij het standwerkersconcours bezoekt. Don derdag zullen ongeveer 20 stand werkers in Middelburg elkaar trach ten te overschreeuwen en zaterdag zal een tiental standwerkers op de Vlissingse markt danig van zich doen horen. Alles speelt zich ai' in het kader van de zomerreclame-actie waarbij niet alleen voor dc stand werkers, maar ook voor het publiek prijzen klaat liggen. GOUD Vrijdag is het feest bij de heer en mevrouw De Nooijer, Vlissingse- straat 175, Koudekerke. En daar is reden voor, want de heer en mevrouw De Nooijer zijn dan niet minder dan een halve eeuw ge trouwd! (Slot van pag. 1) elke bevolkingsgroep plaats biedt", aldus de heer De Kam. Mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, wiens mening wij vroegen als voor zitter van de stichting Het Zeeuwse Landschap, verklaarde het niet ge makkelijk te vinden om in 'n zo kort tijdsbestek zijn zienswijze te formu leren. „Smaken verschillen immers in dit opzicht", aldus mr. Van Lyn den, die persoonlijk mét de Rotter damse briefschrijver van mening was, dat een dergelijk hotel op Wal cheren nog niet thuis hoort. Berouw „Maar", zo voegde de heer Van Lyn den er onmiddellijk aan toe, „dit is de gedachte van het ogenblik. Het is de vraag of men in de toekomst geen berouw zal hebben van een dergelijke negatieve reactie." De voorzitter van het Zeeuwse Land schap was van oordeel, dat men aan een dergelijk enorm gebouw moet wennen, evenals dit in het verleden gebeuren moest voor de kampeerter reinen en dergelijke. „En de zorg voor het natuurschoon moet in dit verband wel degelijk meetellen", be sloot mr. dr. Van Lynden zijn com mentaar, „maar deze moet niet op de voorgrond staan". De plaatsvervangend directeur van de Provinciale Planologische Dienst, ïr. J. Ph. L. Petri, benaderde de plan nen vanuit een geheel andere ge zichtshoek. De heer Petri legde er de nadruk op, dat de verwezenlijking van dit; Eurotel iets volledig nieuws voor de streek uileindelijk zal afhangen van de beleidsbeslis sing, die de verschillende bestuurlijke organen: gemeente, provincie en de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, zullen nemen. Er is praktisch geen andere mogelijkheid tot bouwen aanwezig dan mét dc ak koordverklaring van deze instan ties. „M eldingsgebied" De minister, zo lichtte ir. Petri toe, heeft een belangrijke stem in dit ho telkapittel. Ten eerste hangt het im mers van de bewindsman af of de rijksgoedkeuring yoor het plan gege ven wordt. Voorts Is dit hotel ge pland in het zogenaamde „meldings- gebied" voor het Nationale Plan. De Walcher.se duinen zijn. namelijk als geheel tot meldingsgebïed verklaard en uit waterstaats- en natuur- schoonoverwegingen kan de minister daarom bezwaren maken tegen de voorgenomen bouw. „Wc moeten oppassen in Zeeland niet te veel door het sentiment aan gegrepen te worden", klonk tot slot de waarschuwende persoonlijke me ning van Zeelands V.V.V.-directeur G. W. Oskamp. „De Zeeuwen willen ongelooflijk graag nieuwe dingen aanpakken, ze willen nieuwe wegen bewandelen, ze willen ook de recre atie op moderne leest schoeien, maar laat ze dan niet bang zijn om dat consequent door te voeren", betoog de de heer Oskamp. „In de hoogte Dat een organisatie als Eurotel zich tot Zeeland gewend heeft ziet de V.V.V.-directeur als een compliment voor het provinciaal bestuur. „Het verlicht onze wil om tot iets mach tigs te komen", verklaarde liy. Want nu het ruimtegebrek elk jaar steeds groter wordt vindt de heer Oskamp het juist, dat men het „in de hoogte" gaat zoeken, bovendien op een fraai gelegen punt. Hij gaf toe, dat men niet gewend is aan duinen met zo iets machtigs. „Maar in feite is dat hetzelfde als enkele honderden bun galows", besloot hjj zijn commentaar. KRANSLEGGING OP GRAVEN Deputatie oud-strijders ten stadhuize ontvangen In Axel ïs dinsdagmiddag voor de zeventiende maal de bevrijding van 19 september 1944 door de Poolse troepen herdacht. Een deputatie van Poolse oud-strij ders uit Vlissingen werd om half drie in de middag op het gemeente huis door het college van b. en w. ontvangen. Bij deze ontvangst was onder andere aanwezig de heer Saydenbeitel, die als Pools officier de bevrijding van Axel had meegemaakt. Hij was spe ciaal voor. deze gelegenheid overge komen uit de Franse plaats Ver- viers. De gasten werden toegesproken door burgemeester M. K. van Dijke, die getuigde van de grote dankbaar heid van de Axelse bevolking voor de Poolse bevrijders. Voorts voerden het woord de heren D. J. Oggel, voorzitter van de vereniging „Axel- Polen" en ir. Minckiewicz, voorzitter van de vereniging van Poolse oud strijders. De heer Minckiewicz zei onder meer, dat dankbaarheid door de Polen altijd met dankbaarheid wordt beantwoord. De heer Sayden beitel sprak voorts over het grote goed, dat „vrijheid" is. Het gezelschap ging achtereen volgens naar ae rooms-katholieke en de algemene begraafplaats, waar kransen werden gelegd op de graven van mevrouw Szyd- lowskï en de gesneuvelde Poolse strijders en Axelse burgerslacht offers. In de avonduren werden kransen ge legd bij het Poolse kruis aan de rijksweg Axel-Hulst. Het hervormd kerkkoor zong onder leiding van de heer Smies het Poolse en Nederland se volkslied. Intussen had zich aan Jubileum Zeeuwse afdeling Bond belastingpersoneel Zaterdag zal de afdeling Zeeland van de Bond van Personeel bij 's rijks belastingen haar 50-jarig bestaan vieren. 's Morgens om 10 uur wordt in ho tel „Terminus" te Goes een feeste lijke vergadering gehouden. Nadat in hetzelfde hotel de koffiemaaltijd is gebruikt wordt in autobussen naar Vlissingen en daarna langs de kust van Walcheren gereden met een op onthoud in Zoutelande. Met een di ner in Domburg zal de dag worden besloten. De jubilerende afdeling telt 96 leden. Het bestuur bestaat momenteel uit de heren U. Pieterse, Goes, voorzit ter. I. W. v. Leersum, Goes, secreta ris, G. F. M. Hopmans, Goes, pen ningmeester, C. A. Hol, Terneuzen, commissaris en C. P. Pieters, Vlis singen, commissaris. Middelburgse timmerman aan gevolgen val overleden In het Gasthuis te Middelburg is de 43-jarige timmerman P. Tilroe van (Ie dienst van gemeentewerken van Middelburg overleden. De heer Til roe was maandagochtend in hot Gast huis opgenomen, toen hij bij werk zaamheden aan de Koepoort te Mid delburg van vyf-cn-ecn-halve meter hoogte ruggelings op de grond was gevallen. *\\AAAVWVVV\A<\*VVV*VVV% Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. Twee gewonden bij botsing te Vlissingen Op de West Souburgse Weg tussen Vlissingen en Souburg is dinsdag morgen een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee Belgische da mes één licht, de ander ernstig maar niet levensgevaarlijk werden verwond. Omstreeks tien voor elf kwam de auto van de dames ter hoogte van de Baskensburgweg in botsing met een vrachtauto van de Vlissingse reini gingsdienst bestuurd door P. H. uit Vlissingen. Beide auto's reden in de richting Souburg. De botsing ont stond. toen de wagen van dc reini gingsdienst linksaf de Barkensburg- weg wilde inslaan, juist op het mo ment dat de Belgische wagen begon te passeren. De bestuurster, mevr. Z. L. uit Oostende werd licht ver wond, haar moeder, die naast haar zat liep vrij ernstige verwondingen op. Beide dames werden met een her senschudding opgenomen in het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen. De personenwagen (foto) werd vrij ernstig beschadigd. (Foto P.Z.C.) de Zeestraat een menigte opgesteld om in een grootse bloemenhulde de herdenking van Axels bevrijding te doen uitgroeien tot een onvergetelijk moment. Burgemeester Van Dijke ontstak de gasvlam bij het gedenkteken. Voorts was er op het gemeentehuis een ge animeerde bijeenkomst. De Axelse muziekverenigingen concerteerden tenslotte in de kiosk op de Axelse markt. Nieuwe vondsten bij de opgravingen in Aardenburg ff Bij de opgravingen aan het H Ruiterskwartier in Aardenburg werden de laatste tijd belang- rijke ontdekkingen gedaan over de Romeinse nederzetting. Toch werd betrekkelijk weinig aardewerk en ander materiaal s gevonden. Men hoopte daarom, dat in afvalputten uit die tijd, waarvan men vermoedde dat deze zich ook op het terrein van de opgravingen zouden be- vinden, oud materiaal te vin- den zou zijn. Thans Is men met gunstig resultaat op enkele van deze afvalputten gestoten. ff In een der putten werd een H groot aantal scherven gevon- den, alsmede gave potten en ff 6 bijna volledige schalen en kruiken, welke moeten dateren van omstreeks 180 na Chris- ff tus en die van Romeinse oor- ej= M sprong zijn. Ook wei'd aarde- werk gevonden uit het begin van de 2e eeuw. Voorts is men op een Romein- se tonput gestoten, waarvan ff men verwacht, dat deze ook p belangrijk materiaal zal be- vatten. Deze put ligt 10 cm p beneden N.A.P., terwijl het p maaiveld ter plaatse ongeveer 1 2.50 m N.A.P. ligt. Het g p bovenste gedeelte van de put, n die van hout was gemaakt, was reeds vergaan, alleen dat p gedeelte dat beneden de wa- terspiegel lag is gaaf bewaard gebleven. Met de grootste om- p zichtigheid wordt thans het p p onderzoek van deze tonput voortgezet. llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Wijkverpleegstersdag Zeeuwse Groene Kruis Op de te Sluis gehouden wijkver pleegstersdag van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" heeft de districtstuberculose- arts, dokter W. K. Scholing een inlei ding gehouden over „De veranderde richtlijnen in de tuberculosebestrij ding." Dokter Scholing liet daarbij de nog steeds belangrijke taak van de wijkverpleegster bij de tuberculose bestrijding uitkomen, ondanks het teruglopen van het aantal patiënten. Behalve door 55 wijkverpleegsters werd deze bijeenkomst bijgewoond door de districtsverpleegster, leid sters-docenten, personeel van 't pro vinciaal bureau en bestuursleden, 's Morgens was de groep ontvangen in het gerestaureerde stadhuis van Sluis, waar zowel de burgemeester van Sluis, de heer P. J. van Hoote- gem als de heer P. L. Abrahamse na mens het Groene-Kruisbestuur een kort woord spraken. In het Strandhotol te Cadzand werd de lunch gebruikt, 's Middags werd een bezoek gebracht aan Knokke, de Belgische kust tot Blankenberghe en Brugge. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteravond Den Helder, onbewolkt Ypenburg, licht bewolkt Vlissingen, licht bewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twente, onbewolki Eindhoven, onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, geheel bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, geheel bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, mist Luxemburg, onbewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, geheel bewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt Münehen, onbewolkt Zürich, onbewolkt Genève, mist Locarno, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome. onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Mallorca, zwaar bewolkt Lissabon, licht bewolkt 25 gr. 28 gr. 27 gr. 26 gr. 28 gr. 28 gr. 30 gr. 30 gr. 15 gr. 17 gr. 19 gr. 18 gr. 25 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 30 gr. 28 gr. 22 gr. 29 gr. 26 gr. 27 gr. 27 gr. 27 gr. 28 gr. 29 gr. 29 gr. 32 gr. 30 gr. 31 gr. 25 gr. PLAATSELIJK WOLKENVELDEN Droog weer met zonnige perioden maar hier en daar ook wolkenvel den. Weinig wind en warm tot zeer 1 warm weer, maar aan de kust wind van zee en iets minder warm. ZON EN MAAN 21 september Zon op 6.23 onder 18.42 Maan op 17,23 onder 2.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2