3\ B.B.C. gereed voor kleuren-televisie HOUTHAKKER ERFT ADELLIJKE TITEL IN ABESSINIË BEDROG, ANGST, MISDAAD, MYSTERIE EN ACHTERDOCHT ut de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 Klankbeeld over Stijn Streuvels In hot zaterdagavondprogramma van 30 september van de K.R.O., wordt een klankbeeld uitgezon den: „De vrucht van een leven", waarin literatoren en vrienden van Styn Streuvels hun persoon lijke mening uitspreken over de ze letterkundige, die 3 oktober ne gentig jaar zal worden. Mevrouw Annie Salomons, die Streuvels goed kent, treedt in de ze uitzending op als gastvrouwe, terwijl de „meester van Ingoy- gjiem" zelf 'n fragment leest uit éigen werk. Medewerkenden aan de uitzending zijn: Emiel van He- meldonck, Anton Coolen, dr. Louis Roppe, Raymond Brulez, Lia Tim mermans. Maria Rosseels, Mau rice Roelants, André Demedts, Jos Ghijsen, Gaston Durnez. Tom Bouws, die dit programma samenstelde, ondervond als steeds grote medewerking van Vlaamse zijde, vooral van de regionale stu dio te Kortrijk. Een kopie van deze uitzending zal door de K.R.O. aan Stijn Streuvels worden aan geboden. Een van de in het oog springende nieuwigheden op de 23e jaarlijkse radio- en T.V.•tentoonstellingwel ke in Parijs wordt gehoudenis deze „HI-FI" radio gr ammo toon combinatie voor stereo-weergave, uitgevoerd als baby-vleugel. Het toetsenbord is loos, doch men kan wel achter de toetsen plaats ne men om de vele daarboven aan gebrachte knopjes te bedienen. Een plaat met een pianoconcert is gemakkelijk genoeg opgezet RADIOEN T.V.-RUBRIEK oven, yew sc!\ rijven TELEVISIE. Nederlandse zeesle pers hebben in honderd dagen een in Hamburg gebouwde bouwtoren, bestemd voor het boren naar olie in zee, naar de Perzische Golf gesleept. Over <yt verslepen en over het leven op die boortoren sinds kort heeft ons eigen land ook zo'n verankerd eiland voor zijn kust gaat vanavond de Engelse documentaire, die de AVRO om negen uur op het scherm brengt. Overigens begint het t.v.-pro- gramma vandaag niet om acht uur maar om half acht wanneer een reportage wordt gegeven van de atletiekontmoeting tussen En geland en de Sówjet-Unie die in Engeland wordt gehouden. De Vlaamse televisie zendt om half negen de t.v.-western „Bo nanza" uit. Na een filmintermez zo van tien voor half tien komt de voetbalwedstrijd Real Madrid Vasas Boedapest op het scherm. RADIO. In het programma van Hilversum I zendt de VARA c twee uur 's middags kamermuziek van Felix Mendelssohn uit. Om tien voor negen 's avonds wordt het hoorspel „De cellist" van Nick Funke herhaald. Om vijf over half tien een gesproken por tret van de legendarische keizer Haile Selassie. Het gesprek van de dag in Rome Is op het ogen blik het geluk dat een 21-jarige houthakker uit Calabrië te beurt viel. Deze jongeman vloog dezer dagen naar Abesslnlë om in Addis Abeba een miljoenen erfenis in ontvangst te nemen. De Italiaanse pers heeft zich mees ter gemaakt van deze geschiedenis, die al be gon tydens het uit breken van de Italiaan se oorlog met Abessi- nië in 1933. In dat jaar liet Mnssolini de Abes- sjjnse gezant in Rome, Ras Wubié niet ver trekken, zoals dit ge bruikelijk is bü het uit breken van een oor logstoestand, doch liet hem interneren in een klein dorpje in Cala brië, waar de voorma lige gezant ook na het einde van de oorlog ge dwongen werd te blij ven tot de geallieerden hein in 1943 bevrijdden. In deze periode had hij als huishoudster een jonge boerin in dienst, wier man met de Itali aanse troepen in Afri ka was. Er groeide een intieme verhouding tus sen de diplomaat en de jonge vrouw en in 1939 bracht zij een zoon ter wereld. Toen haar man in 1945 uit Oost-Afrika terugkeerde, was de diplomaat intussen ver dwenen. De echtgenoot vergaf zijn vrouw haar misstap en erkende de jongen als zijn zoon. De diplomaat had ech ter zijn vriendin en zijn kind niet vergeten. Zo dra de postverbindin- tling tussen Abessinië en Italië weer tot stand was gebracht, infor meerde hij voortdurend naar moeder en kind en stuurde hij geld en toen hij in 1947 weer met een diplomatieke missie naar Rome werd ge zonden kwam hij terug naar het dorpje van zijn ballingschap, om daar zijn zoon te zien. Enkele maanden gele den stierf Ras Wubié in Addis Abeba en liet een testament achter, dat de jongen, die intussen 21 jaar oud was ge worden, tot zijn univer sele erfgenaam maak te. De jonge houthak ker was volkomen over rompeld. Hij had intussen de kleine boerderij van zijn pleegvader overge nomen, was met een 17-jarig meisje ge trouwd en heeft zelf reeds een zoontje. Thans valt hem de er felijke waardigheid van een Abessijn van hoge adel toe, die de rege ring in Addis Abeba ook bereid is te erken nen en bovenal een zeer groot bedrag aan geld. 1007 lic/s. 7.00 00 K.R.O. 14.0(1- IIILVERSUM II. 298 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 21.00 N.C.R.V. K.R.O.7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K.R.O.: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer, 13.20 Nwe gram. 13.35 Dansmuz. N.C.R.V.: 14.00 Bondsdag herv. vrouwen ver. 14.45 Gram. 15.00 Orar. ork. en solist. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Alt en piano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz, 18.15 Sportrubr. 18.80 Vokaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 10.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 ïiadiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.55 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.30 Bijbel se quiz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbcspr. 23.00 Gram. 23.15 Gram. 23.30 Nobelprijswin-\ naars in vei'taling. lezing. 23.55124.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.: 20.00 Joum. N.C.R.V.: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespreking. 21.00 Het gezicht van de vijand, t.v.-spel. 22.10 Dagsluiting. VLAAMS-BELGISCIIE T.V.-I'ROGR. l'J.OO V. d. jeugd. 19.30 Sportprogr. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.25 Het manneke. 20,30 Speelfilm. 22.00 Wegwijzer. 22.45 Nws. OOK 62S-LIJNEN-STELSEL Beslissende woord moet van de regering komen By de opening van de 23e radio show in Earls Court te Londen eind augustus, heeft Lord Booth- by, de voorzitter van die radio- en televisïetentoonstelling er met kracht bij de regering op aange drongen niet nog twee of drie ja ren te wachten met. het geven van toestemming aan de B.B.C. de kleurentelevisie op de markt te brengen noch met het toestaan van de toepassing van het stelsel met 625 beeldlynen inplaats van dat van 405, dat thans in ge bruik is. Want al vifrt de B.B.C. dan ook als eerste in de wereld zijn 25-jarig televisiefeest, hij staat wat fijnheid van het raster betreft achter bij zijn continen tale broeders, van wie de mees ten op 625 lijnen uitzenden. De kwestie van de kleurentelevi sie, evenals die van de 625-beeld- lijnen en van het al dan niet toe staan van de exploitatie van een derde golflengte voor de radio voor commerciële uitzendingen, is door de regering-Macmillan voor gelegd aan de Pilkington-commis- sie, die de vraagstukken van alle kanten bekijkt met het gevaar, dat zij kleurenblind wordt en zo zeer bestookt door allerlei belan gen, die zich dikwijls verschuilen achter neutrale bewegingen, dat haar eindbeslissing niet de juiste zou zijn. Lord Bootliby is van mening, dat men geen jaren meer kan wachten, wat de regering be oogt op de kleurentelevisie en het 625 lijnen-netwerk, omdat publiek en handelareu dan te lang in onzekerheid worden ge laten. Kinderziekten Op de tentoonstelling in Earls Court kwam de BJ5.C. met de eerste uitzendingen in het open baar van kleurentelevisie met daarnaast hetzelfde beeld in wit en zwart om het. verschil te laten zien. De belangstelling ervoor was groot, maar het enthousiasme nog niet daverend. Het is net als met de kleurenfilms, er is niet aan te Radio- en t.o.-flitsen De Amsterdamse Jeugdraad sti muleert met een nieuw initiatief het bezoek van jonge mensen aan culturele manifestaties. Het pas poort van de Amsterdamse Jeugdraad geeft bezitters een be langrijke korting op de toegangs prijs van balletten, concerten en toneeluitvoeringen. De houders van deze paspoorten zullen nu ook bij de 16 zaterdagmiddagcon certen van de VARA in het Con certgebouw in Amsterdam in aan merking komen voor een reductie. De liedjeszanger en componist Domenico („Volare") Modugo hoeft zijn eerste successen in de theaterwereld geboekt met de eer ste musical van Italiaanse bo dem. De musical „Rinaldo in campo" (Rinaldo op het veld) is de hu moristische geschiedenis van een 19de eeuwse Sicillaanse bandiet die zich bij dc troepen van Gari baldi aansloot. Het tweede internationale televi sie-festival van Montreux wordt van 23 april tot 5 mei 1962 ge houden. Het festival zal omvatten een tentoonstelling van t.v.-appa- ratuur, technische symposium en een wedstrijd om de „Gouden roos van Montreux". Donderdag 21 september geeft het Volkstoneel onder leiding van Beppie Nooij in de Kleine Komedie in Am sterdam de première van „Op Hoop van Zegen". Foto: een scène met v.l.n.r. André van Dijk, Ed Bauer, Tilly van Vliet, Frits Engels, Bert Botterman, Rita. Schipper, Dity Doornbos en Beppie Nooij, resp. als Kobus, Barendje, Truus, Jelle, Daantje, Marietje, Saai en Kniertje. Veevoederfabriek kreeg zware boete Een veevoederfabriek in Giessen is in de persoon van haar directeur gis teren door de cenomische politierech ter in Dordrecht, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, ver oordeeld tot 5.000 boete. De fabriek had bij de produktie van kalvermelk- poeder furazolidone toegevoegd. Deze stof is een groeibevorderings- middel, waarvan, hangende het on derzoek naar de hoedanigheden en eventuele gevaren, in Nederland nog geen gebruik mag worden gemaakt. De gemachtigde van de fabriek, mr. C. P. Beukenkamp uit Gorinchem, voerde aan. dat de dosering zeer ge ring was geweest, maar de officier van justitie vond dat geen excuus. Hij erkende, dat het gebruik van fu razolidone in Amerika is toegestaan, doch was van oordeel, dat de fabriek had moeten wachten tot het desbe treffende onderzoek in Nederland met gunstig resultaat was voltooid. Bovendien meende hij, dat de fabriek zicli aan oneerlijke concurrentie had schuldig gemaakt, ook al hadden, zo als was aangevoerd, klanten van de fabriek zelf om toevoeging van de groeistof verzocht. Brand in Ketelhaven verwoestte barak Een felle uitslaande brand heeft maandag in Ketelhaven (oostelijk Flevoland) een grote houten barak, waarin de keuken en de eetzaal van het kamp „Ketelhaven" gevestigd waren totaal verwoest. De woning van de kampbeheerder werd zwaar beschadigd. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Kampen. Emmcl- oord en Dronthen. Onder de kampbe woners ontstond grote consternatie. Omdat er aanvankelijk geen druk op de waterleiding was, richtte men twee nevelspuiten tussen de bran dende barak en de kantine om een overslaan van het vuur te voorko men. Daarna werden inzetspuiten gebruikt, elk met een capaciteit van 600 liter water per minuut. De brand is ontstaan boven de keu ken tussen het plafond en het dak bij de schoorsteen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De scha de beloopt een bedrag van f 20.000. FILMS IN ZEELAND „De grote bedrieger" nog in Vlissingen en Goes De film „De grote bedrieger"met Tony Curtis in de hoofdrol die het afgelopen weekeinde in drie Zeeuwse bioscopen draaide, is in twee theaters op het programma geblevenin Grand Goes en in Alhambra Vlissin gen zijn de fantastische ondernemin gen van meester-bedrieger Ferdinand Waldo Deinara jr. heden, woensdag avond voor het laatst te zien. Hoewel in de krant van zaterdag jl. besproken, alsnog een aanbe veling voor deze onderhoudende verfilming van tien jaar uit het leven van Demara, die zich hij fenoot slechts een beperkte oplei- ine: met succes uitgaf voor medicus, docent in de filosofie, onderwijzer en deskundige op het gebied van het gevangeniswezen, ity Middelburg is tot en met don derdag Alfred Hitchcock's „Achter docht te zien. Een schoolvoorbeeld van de films van deze regisseur een verhaal, passend uiteraard in de serie „verhalen, die Hitchcock koos." Het gaat over een oom Charlie, die plotseling in het vredige Santa Rosa opduikt, een doorsnee-Amerikaans stadje, waar zijn zuster de doorsnee moeder is in een Amerikaans door snee-gezin. Er is ook een doorsnee meisje het dochtertje Charlie, dat de charmante, welbespraakte en welge manierde peetoom Charlie adoreert met de hevigheid van een jonge-meis- jes-aanbidding. Behalve oom Charlie komen nog twee jongemannen naar Santa Rosa opi nie-onderzoekers, die het leven in een doorsnee-gezin willen gadeslaan. De beide heren zijn speurders. De kans bestaat namelijk, dat oom Char lie niemand anders is dan de beruchte „vrolijke-weeuwtjes-moordenaar," die rijke weduwen trouwde en de welge stelde dames vervolgens liquideerde. De jonge Charlie krijgt dit allemaal door ook dat de in het gezin opgeno men opinie-mensen detectives zijn. Tot zover is het verhaal alledaags. Hitchcock laat de verdere familie echter onwetend en zo rolt het gepolijste leventje in het doorsnee gezin probleemloos voort. Met in zijn midden dus de speurders en de welbespraakte peetoom, die na enkele mislukte pogingen het levens licht van de jonge Charlie te doven besluit naar elders te vertrekken. Dan wordt het helemaal Hitchcock Do notabelen van Santa Rosa doen oom Charlie, die de vorige avond een causerie heeft gehouden voor de vrou wenclub en schenkingen heeft gedaan, uitgeleide. De film eindigt met de be grafenis van oom Charlie in Santa Rosa, waarbij de notabelen eveneens tegenwoordig zijn. In het andere Middelburgse theater, Electro, een western-achtig geval „Het geheim van de vijf graven," met schietende mannen op daken van hui zen, een goudschat, een hinderlaag in Silver City en tenslotte de oplossing van het vijf-graven-mysterie. Hicham Widmark en Donna Reed vervullen de hoofdrollen tot en met donderdag. Eveneens tot en met donderdag in Luxor Vlissingen „Misdadige jeugd," welke rolprent rond de Grand Canyon is gesitueerd. Hier treft men een aan tal jongelui, dat zich met beduidende snelheid per motorfiets over de woes te grond van de Canyon verplaatst. Bovendien .worden zij betrokken in een affaire rond uranium, dat per vliegtuig wordt opgespoord en waar bij sprake is van enige corruptie. Aan het eind belanden echter alle boeven In een politieauto, is in ieder geval één van do met „Misdadige jeugd" aangeduide nozems weer in het rechte spoor geholpen en houden twee jonge mensen de armen gespreid voor een omhelzing. Donderdag Alhambra Vlissingen en Grand Goes brengen donderdagavond de thriller „Angst," waarin onder meer meespe len Lana Turner, Anthony Quinn en Sandra Dee. De liefhebbers van een fascinerende thriller niet een verras sende ontknoping komen hij het zien van „Angst volledig aan hun trek- DONDERDAG 21 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 74G kc/s. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O, 8.00-24.00 A.V.R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8,00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 11.45 De bouwstenen van ons leven, le zing. 12,00 Promenade-ork. (Om 12.30- 12.33: Land- en tuinb. meded.). 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz, 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Het witte handtasje, hoorsp. 16.10 Gram. 16.30 Voordr. 16.43 Gram. 17.0U V. d. Jeugd. 17.30 Gram, v. d. Jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.50 Sportpraaljè. 20.00 Nws. 20.05 La Wally. (I. d. pauze: 21.20-21,30 Boek- bespr.). 22.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 23.00 Sportact. 23.10 Lich te muz. 23.40 Hammondorgel en zang. 23.55-24,00 Nws. ontkomen, maar perfect zyn er slechts enkele van. Maar dat zijn allemaal maar kin derziekten, hoofdzaak is, dat de B.B.C. klaar is met het brengen van kleurentelevisie. Het beslis sende woord moet nu van de rege ring komen, maar kan men dat van deze regering voor 1963 of 1964 verwachten? Plaatselijk En de commerciële radio, zal die er voor of in 1964, wanneer het B.B.C.-charter als exclusief radio distributeur afloopt (en dus op de een of andere wijze her nieuwd moet worden), komen? Of zal de commerciële t.v., die se dert enige jaren in handen is van de I.T.A. (Independant Television Authority) uit de ether verdwij nen? Sommigen zijn van oordeel dat door die. I.TA. de kwaliteit van de televisie-uitzendingen sterk achteruit is gegaan, allereerst de kwaliteit van de I.T.A.-progTam- ma's, maar daarnaast ook die van de B.B.C. zelf. Het is de bedoeling van de com merciële organisatier om plaat selijke radio-uitzendingen met re clame tot stand te brengen. Het Via de zender Hilversum I wordt vanavond een gesproken portret uitgezonden van de legendarische Ethiopische keizer Haile Selassie. hele land zou overdekt worden met studio's, die plaatselijk of re gionaal nieuws en plaatselyke of regionale „features", shows en on derwerpen zouden brengen. Er hebben zich voor dat doel al meer dan honderd maatschappijen aan gemeld, die er dus een lucratief bedrijf in zien. Hoe al die pro gramma's gevuld moeten worden, is een raadsel, want men komt nu al, nationaal, talenten te kort om de lucht met woorden en beel den te bevolken. Over het verslepen van een soort gelijke boortoren van Hamburg naar de Perzische Golf, een kar wei datxwerd opgeknapt door Ne derlandse zeeslepers, handelt, de Engelse documentaire, die de A.V. R.O. vanavond op het scherm brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 20