PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTANDSBESPREKINGEN TUSSEN TSJOMBE EN V.N. Rotterdamse ongerustheid over Eurotelplan in Vrouwenpolders duinen O'Brien verdwijnt uit Katanga Adenauer moet als kanselier verdwijnen FRANKRIJK TREKT TERUG UIT BIZERTA Vandaag.. Troonrede 204e jaargang - no. 222 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: de Pagter. Hoofdredacteuren: VV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 sept. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent pee m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Waistr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2376); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg. tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. OORZAAK VLIEGTUIGRAMP NOG ONBEKEND President Tsjombe van Katanga heeft dinsdag in Ndola in Noord-Rhodesië bestandsbesprekingen gevoerd met Mahmoed Khiari, de Tunesische speciaal vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo. Een woordvoerder van de V.N. heeft dit in Leopold- stad bekendgemaakt. Volgens een diplomatieke zegsman in Leopoldstad is de mogelijkheid groot dat de Ier Conor Cruise O'Brien, de speciale vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, zal worden vervangen, waarschijnlijk door de Fransman Geor ges Dnmontet. Dumontet was van maart tot eind mei speciaal vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga toen O'Brien arri veerde om een gestrengere politiek tegen de Katangaanse pre sident Tsjombe ten uitvoer te leggen. Aan Dumontets invloed op de Katan- gese minister van binnenlandse za ken, Godefroid Moenongo, wordt het toegeschreven dat het in Katanga rustig bleef tijdens de zes weken dat Tsjombe in Leopoldstad werd vast gehouden na de conferentie in Co- quilhatstad. Evenals O'Brien was Dnmontet vroeger journalist. Tsjombe zou er, naar verluidt, op hebben aangedrongen dat O'Brien uit Katanga vertrekt daar hij hem in verband brengt met de actie van de V.N. om met geweld een einde te Prof. De Quay naar Brussel De minister-president prof. dr. J. E. de Quay zal donderdag een bezoek brengen aan zijn Belgische ambtge noot, de heer Th. Lefèvre. die op 22 juni een bezoek aan Den Haag heeft gebracht. Prof. De Quay vertrekt per vliegtuig van Ypenburg. De Belgische ambas sadeur P. X. baron Van der Stra- t.en-WailIet vergezelt hem op deze reis. Frans leger bindt strijd aan met opstandelingen Het Franse legercomniando heeft de stryd aangebonden tegen de organi satie van het geheime leger (O.A.S.), die actief verzet pleegt tegen het Al gerijnse beleid van president Charles de Gaulle. De Franse opperbevelhebber in Alge rije, Charles Ailleret, gaf dinsdag een dagorder uit waarin hij zijn mannen opdracht gaf leden van de O.A.S. te behandelen zoals zij leden van het P.L.N. zouden behandelen. Deze order werd gegeven na een dag waarop 30 plasticbommen in de pro vincie waren ontploft, 24 in Algiers en omgeving. maken aan de onafhankelijkheid van Katanga en de provincie opnieuw on der het gezag van de centrale rege ring te brengen. HEROVERING Het Katangaanse leger heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de basis Kami- na en het daarbij gelegen vliegveld op de troepen van de V.N. is her overd. Om het bezit van de basis is drie dagen lang gestreden tussen 300 Indiase militairen en 5000 Katan gaanse soldaten en stamleden. De verovering werd in Elisabethstad be kendgemaakt. VLIEGTUIGRAMP Een Noordrhodesische regerings woordvoerder heeft dinsaag ge zegd dat er geen enkele grond be staat voor de bewering dat het vliegtuigongeluk, waarbij Ham- marskjold is omgekomen door vij andelijke actie van de grond af of uit de lucht is veroorzaakt. Een onderzoek naar de oorzaken van de ramp is begonnen. Het. staat on der leiding van de Rhodesische direc teur van de burgerluchtvaart, kolo nel Maurice Barber, die maandag in Ndola is aangekomen. Op alle rege ringsgebouwen van de federatie hin gen dinsdag de-vlaggen halfstok. Prinsjesdag Dinsdag midday heeft de koninklijke familie in twee open rijtuigen een rijtoer door Den Haag gemaakt. „De foto toont vier stralende prinsessen bij het „Hof je van Nieuwkoop", waar bejaarden zijn gehuisvest en waar een ogenblik v)erd halt gehouden. Frankrijk is begonnen zijn strijdkrachten terug te trekken op posities die zij innamen voor in juli van dit jaar de strijd in Bizerta nitbrak, zo is gisteren vernomen. Men zei in kringen der Tunesische regering, dat met deze terugtrek kende beweging eergisteren een be gin werd gemaakt, toen zes Franse oorlogsschepen het meer van Bizer ta verlieten en de Middellandse Zee opvoeren. Verklaard werd dat het besluit viel nadat twee weken was „gesproken" tussen Franse en Tune sische beambten en dat voor de uit voering ongeveer vijf dagen nodig zouden zijn. Met deze gang van za ken is het voornaamste probleem, dat van de totale evacuatie van de basis, beslist nog niet opgelost. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip g Miljoenennota 1962 g Belastingverlaging: 525 miljoen gulden 1 MINISTER ZIJLSTRA heeft g gisteren bij de Tweede Kamer de rijksbegroting ingediend. Deze begroting vertoont voor H het komende jaar een tekort van f275 miljoen. Voor de dekking zal geen beroep op de §i g open kapitaalmarkt worden H gedaan. De belangrijkst© puu- ten uit deze miljoenennota ziJn: 1 1 Verlaging van de loon- 1 en Inkomstenbelasting op 1 1 juli 1962. Hiermee is een 1 I bedrag gemoeid van 525 miljoen gulden. 1 Verlaging van de belasting M voor de werkende gehuwde vrouw met ingang van 1 januari 1963. Vaststelling van de ven- nootschapsbelasting op 42- 45 procent met ingang van 1 januari 1963. Instelling van een bijzon- p der invoerrecht op stookolie, gasolie en dieselolie voor ff zover deze minerale oliën niet worden gebruikt voor particuliere verwarmings- en verlichtingsdoeleinden. Staatsuitgaven stijgen in m 1962 voor het eerst boven Er de f 10 miljard. Het defensieplafond stijgt in 1962 en 1963 boven de f2 miljard. De uitgaven voor onderwijs en cultuur stijgen in 1962 tot boven de f 2 miljard. Het woningbouwpro- 1 grain 1962 vermeldt de jg bouw van 90.000 wonïn- gj gen, waarvan 35.000 wo- 1 nïngwetwoningen. ÉlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH LIBERALEN LEIDER HOUDT VOL „Een partij mag haar kiezers niet bedriegen" De Christen-Democratische Unie bi West-Duitsland heeft de 85-jarige bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, gevraagd, zich te belasten met bet leiden van de onderhandelingen met de liberale vrije democraten over vorming van een coalitie regering. Adenauer beeft toege stemd. Maar de vrije democraten hebben gis teren opnieuw gezegd dat Adenauer als regeringsleider moet verdwijnen, tenzij hij het wil proberen met een minderheidsregering. De sociaal-democraten hebben al ge weigerd een coalitie met de christen democraten aan te gaan. Aangezien de vrije democraten hun aantal zetels in de bondsdag zondag van 41 op 66 hebben gebracht, zijn Amerika roept reservisten op Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft dinsdag weer 73.000 re servisten opgeroepen, onder wie twee divisies van de nationale garde, voor actieve dienst op 15 oktober in ver hand met de Berlijnse crisis. In totaal zijn voor actieve dienst voor de komende maand meer dan 150.000 man reservisten opgeroepen. zij een factor van doorslaggevende betekenis geworden by besprekingen over een coalitieregering. De voorzitter van de liberale partij, Erlch Mende, heeft te kermen gege ven dat hij niet denkt aan regerings deelneming onder een kanselierschap van Adenauer, ook al zou deze na enige tijd terugtreden. „Wij accepte ren geen termijnen en interimperio den", aldus Mende. Gevraagd of het Adenauers leeftijd was die hem dwars zat, antwoordde Mende: „In: het geval van een man als dr. Ade nauer kan men geeh onderscheid maken tussen leeftijd en politiek." Tijd niet rijp C.D.U. zowel als liberalen heeft het denkbeeld van een coalitie met de socialisten van de hand gewezen. Mende bevestigde dat hij van mening was dat „de tijd nog niet rijp was" voor de drievoudige coalitie, waarop de socialisten hadden gezinspeeld. Dr. Mende heeft verklaard dat hij zich zou houden aan zijn belofte te genover het kiezersvolk, dat hij ge noegen zou nemen met professor Er- hard als nieuwe bondskanselier. „Een partij mag haar kiezers niet bedrie gen", zei hij. is het 100 jaar geleden, dat de Italiaanse toneelschrij ver Giovanni B. Niccolini te Florence overleed. Niccolini was eertijds befaamd door zijn werken over de Italiaanse vrij heidsstrijd. VVVVVVVVWVNAAAA^VVVVVVVV Dinsdag middag heeft de minister van financiën, prof. dr. .1. Zijlstra zijn miljoenennota ingediend. De foto toont de minister en het beroemde koffertje, hij de ingang van de Twee de Kamer EEN ROTTERDAMSE jaarlijks terugkerende gast van de Wal- clierse badplaatsen, mr. K. Staab, beeft Ged. Staten van Zeeland een brief geschreven, waarin hij zijn verontrusting kenbaar maakt over de Eurotelplannen bij Vrouwenpolder. Mr. Staab, en naar hij in het schrijven meedeelt mét hem vele Rotterdam mers, is de mening toegedaan, dat dergelijke hoogbouw langs de Walcherse kuststreek absoluut niet past en hij noemt daarbij de Belgische balplaatsen als een waarschuwend voorbeeld. Hij hoopt, dat dit nieuwe plan geen symptoom van een enorme lio- telbouw mag worden en doet een dringend beroep op het Zeeuw se provinciaal bestuur en alle instanties, die bierbij betrokken zijn, om een dergelijke ontwikkeling van bet begin af te voor komen. De heer Staab richt zich overigens niet speciaal tot de bouw van een hotel te Vrouwenpolder „Het is dui delijk", zo betoogt hij in zijn schrij ven, „dat mede als gevolg van de ontwikkeling van het Deltaplan een uitbreiding van de bebouwing (onder andere met hotelruimte) langs de kust van Walcheren zal plaatsvin- deu. Wanneer dit op verantwoorde wijze gebeurt, dat wil zeggen zonder beschadiging van natuurschoon en recreatieruimte, kan hiertegen moei lijk bezwaar worden gemaakt. Wan neer men echter constateert, dat on danks streekplannen enz. het blijk baar mogelijk is een dergelijke hoog bouw toe te passen, dan vraagt men zich met zorg af waar, wanneer men hiermee eenmaal begonnen is, het einde zal zijn." Wij hebben naar aanleiding van deze „Rotterdamse stem" aan verschillen de autoriteiten, die met dit recreatie- Brief aan G.S.: „Pas op voor Belgisch voorbeeld" plan te maken krijgen, hun mening gevraagd. Het blijkt nu, dat de ver ontruste Rotterdammers niet alleen staan. Ook in Walcheren zijn er veel voor- en tegenstanders van een dergelijk project, zo verklaarde burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder. „We hebben van sommi gen de wind van voren gekregen en van andere kanten zijn we gepre zen." Wanneer het plan verwezenlijkt wordt is het Eurotel volgens de heer De Kam een fraaie markering van het kustgebied, een markant punt langs de toekomstige grote kustweg en ook vanuit zee. „Indien het op verantwoorde wijze wordt uitge voerd, kan het geen enkel kwaad" aldus de burgemeester van Vrouwen polder. Toelichtend zei hij, dat er ge zorgd moet worden voor een groene zone naast deze hoogbouw, die hij op deze wijze uitgevoerd veel minder schadelijk achtte dan een groot aan tal bungalows in het kustgedeelte. Ook uit Rotterdam komen er veel aanvragen om „iets te doen", ver volgde Vrouwenpolders burgemees ter. Met de bouw van een dergelijk hotel kunnen nu rond 150 gezinnen uit een bepaalde middenklasse gehol pen worden aan een appartement voor een prijs, die in verschillende delen van liet Nederlandse kustge bied alleen al voor de grond betaald moet worden. De bouw van grote hotels is niet al leen het recht van grote badplaatsen, meent burgemeester De Kam. „We hebben in dit verband zeker zelf een taak: We moeten zelf de ontwikke ling durven aanpakken. Dan is het mógelijk, (lat. Vrouwenpolder tot een badplaats van allure groeit, die voor Zie slot pag. 2 kol. 3) fttuithiit Al enige jaren doet zich in de troonrede een wat trieste te genstelling voor. Als HM. de Koningin spreekt over de internatio nale situatie dan is die toestand elk jaar meer verontrustend en dreigen der geworden. Als de koningin het echter daarna heeft over de toe stand in Nederland dan is die toe stand in vele opzichten bevredigend, terwijl Nederland economisch ge sproken in volle bloei staat. Ook de jongste troonrede bevat die tegenstelling en dus ook de wel haast traditionele klacht over de in ternationale onrust. Uit enkele op merkingen over de Nederlandse bui tenlandse politiek blijkt hoe .weinig onze regering in feite kan doen om tot een vrediger samenleven van de volkeren te geraken. Nederland is niet meer dan een bescheiden satel liet van de grote bondgenoten. Er is misschien een enkel klein geval van internationa le onrust, waaraan de Neder landse regering wel iets kan doen en dat is de kwestie Nederlands Nieuw- Guinea. Uit de troonrede blijkt, dat deze kwestie thans in beweging is. De re- fering wil onderzoeken hoe zij in e grondwet ruimte kan scheppen voor het eventueel losmaken van Nieuw-Guinea uit het Nederlandse staatsverband, wanneer de bevolking van Nieuw-Guinea dat zou wensen. Voorts is er over Nieuw-Guinea ge sproken met de regeringen van vele landen en vermoedelijk zal over eni ge dagen een conclusie uit dit over leg worden getrokken, waarna die conclusie in de vergadering van de Verenigde Naties bekendgemaakt wordt. De regering houdt nog vast aan het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poeabevolking, maar de gehele Nieuw-Guineapassage in de troon rede maakt een slappe indruk. Men stuurt in Den Haag geen vaste koers en als in de troonrede wordt opge merkt, dat de Papoeabevolking zich „vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst", dan is dat welhaast een vin gerwijzing aan de Papoea's om zelf m Indonesië te gaan praten en om zich van een oriëntatie op Nederland weinig of niets meer voor te stellen. Wat er dan overblijft van het toch al geringe prestige, dat Nederland op het gebied van de buitenlandse po litiek heeft, laat zich gemakkelijk raden. Heel wat opwékkender dan deze Nieuw-Guinèapassage, zijn de enke le opmerkingen in de troonrede en de mededelingen in de miljoenen nota over de economische bloei in Nederland. Er is een ongekende economische groei, er is een goed gespreide welvaartsvermeerdering en het ziet er voor 1962 naar uit, dat deze wel vaart zich zal handhaven. Hoofdzaak is nu dat er gewaakt wordt tegen overspanningen en dat de „groei van de produktiviteit" waaruit de welvaartsvermeerdering moet komen niet, in plaats van één keer, twee- of driemaal wordt be steed aan investering, aan loonsver hoging, aan kinderbijslag, aan aller lei sociale maatregelen, aan belas tingverlaging enz. Dat is juist hel bijzonder grote gevaar in een hoog conjunctuur als we thans beleven. Men vergroot de consumptie veel te sterk. Het is daarom wel aange naam. dat de minister van financiën de inkomsten- en loonbelasting per 1 juli a.s. wil verlagen, en dus ook gelegenheid schept tot grotere con sumptie, maar het zal nog moeten blijken of deze „uitdeling" van geld wel geheel verantwoord is. Misschien kunnen we deze maatre gel het best aanduiden als een „po- litiek-economisch gokje op het hope lijk goede jaar 1962". Tenslotte nog een enkele opmer king over de. woningbouw. Er wordt voor het komende jaar op 90.000 nieuwe woningen gere kend. Wie nog eens nagaat hoeveel nieuwe woningen er tien of twaalf jaar geleden per jaar werden ge bouwd, die zal zich wel even verba zen. Destijds een minister en een regering die het bouwen van zo ongeveer de helft van dat woning aantal een enorme prestatie achtte. Thans een minister en een regering, die de rem moeten hanteren om de woningbouw tot 90.000 woningen te beperken! Het had nog wel méér kunnen zijn! Deze regering wil in de nabije toe komst het hele premiebouwstelsel la ten verdwijnen zodat er dan alleen nog maar regeringsbemoeienis zal zijn met de woningwetbouw tot bij voorbeeld 35.000 woningen per jaar. Alles wat er verder nodig is aan wo ningen zal tegen kostprijs in de vrije sector gebouwd moeten worden. Het ziet er met de woningvoorzie ning in Nederland bepaald niet slecht uit. Als het juist is, dat de woningbe hoefte reeds op dit ogenblik niet meer het sterkst wordt bepaald door de vraag van échte woningzoeken den, maar meer door de vraag van hen, die een betere woning wensen of van hen, die voor hun gemak enz. wensen te verhuizen, dan is het mo gelijk, dat bij het bereiken van een zeker verzadigingspunt de woning- vraag en dus de woningnood sneller wegzakt dan de prognoses thans nog doen verwachten. 0 In liet kader van het gemeenschappe lijk Frans-Amerikaanse programma voor ruimte-onderzoek Is vanaf Wallops Is land, In de Amerikaanse staat Virginia, een viert raps-proefraket gelanceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1