Sprookje op gulden zonnewielen van Voorhout naar Ridderzaal Nieuw-Guinea over twee jaar geheel onder bestuurscontrole RIJVERGUNNING BROMFIETSERS H.M. DE KONINGIN SPREEKT TROONREDE UIT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 RIJTOER DOOR ZONNIG DEN HAAG Voor het eerst vijf zetels op troonverhoging Opnieuw droegen de gulden zonnestralen van de gouden koets koningin Juliana en prins Bernhard door een dicht opeengepakte, juichende menig te naar de Ridderzaal. Het laaiend, juichend enthousiasme gold natuurlyk ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, gezeten in een calèche met postïlonsbespanning, die vóór de gouden koets uit reed. Prinsjesdag .1961, zoals immer een fonkelende, oogbekorend schouwspel met hoofse zwier en waardigheid, waarbij tienduizenden rond Voorhout, Kneuterdijk, Lange- en Korte Vijverberg en Binnenhof de ogen uitkeken en do kelen schor juichten. Prinsjesdag 1961 met drie stralende prinsessen In het gevolg van haar vorstelijke moeder, rijdend onder hoog geboomte, langs militaire erehagen uit de bloem van ons volk gevormd en rondom tienduizenden van alle oorden en kanten aangestroomde mannen, wou wen en kinderen, die hier in vele toonaarden het „Oranje boven" toonden en beleefden. Tegen één uur in de middag' verstom de het geroezemoes van de menigte bij het palcis Voorhout. Langzamer hand werd de stoet geformeerd, waarin de koninklijke familie zicli naar de .Ridderzaal zou begeven. De prinsessen werden bij het instij gen hartelijk toegejuicht. Deze jubel deed het eerste minuutschot, op het Malieveld afgevuurd door een batte rij van de artilerieschool, nauwelijks hoorbaar zijn, toen de koningin en de prins minzaam groetend instegen. Dan gaf de eerste stalmeester het vertreksein. Het achtspan Friese zwarten voor de gouden koets spande de spieren on der de glanzende huiden en rustig brachten de sterke paardenbenen de gouden wielen van de sprookjeskoets aan het rollen: de koningin is op weg om de zitting van de Staten-Generaal, na het voorlezen van de troonrede in de Ridderzaal, plechtig te openen. De iedere minuut afgegeven saluut schoten hadden intussen de wachten den op het Binnenhof de komst van koningin Juliana en haar gevolg ge meld. Lang voordien reeds kortte men zich daar de lijd met het luiste ren naar de vrolijke muziek van de Marinierskapel en het kijken naar de vele, vaak in uniform gestoken leden van de Raad van State, de Kamerle den. ministers van het koninkrijk, diplomaten en hun dames, alsook tien leden van de Nieuw-Guinea Raad. die zich naar dc Ridderzaal begaven. De bijeenkomst in de Ridderzaal werd gepresideerd door de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Deze was gezeten tegenover de troon. In de bijeenkomst werd de commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers benoemd na voorlezing van het koninklijk besluit tot herbenoe ming van mr. Jonkman. (Van onze Haagse redactie.) Reeds lang bestaande plannen om een rijvergunning voor bromfietsers in te voeren géén rijbewijs dus, doch slechts een document, dat kan worden ingetrokken beginnen thans concreter vorm aan te nemen. l)e subcommissie bromfietsen van de commissie veiligheid wegverkeer, heeft een desbetreffend voorstel in gediend. De commissie veiligheid wegverkeer is een adviesinstantie van de minis ter van verkeer en waterstaat. Wordt door deze commissie het ad vies aanvaard, dan moet dit nog wor den behandeld door de raad voor de waterstaat, die weer adviseert aan de minister. Voor het plan in het wegenverkeersreglement kan worden gerealiseerd, kan dus nog wel even duren. Behalve /ben rijvergunning zou men ook hebben voorgesteld, van brom fietsers boven de 60 jaar een zoge naamde „eigen verklaring" betref fende hun gezondheidstoestand te eisen. Voorts zou men door dit brom- fietsbewijs controle willen uitoefe nen op bromfietsers, die een of meer malen wegens overtredingen met de rechter in aanraking zijn geweest en de mogelijkheid scheppen deze over treders tot hel afleggen van een nor maal rijexamen te verplichten. Een en ander heeft dc volledige instem ming van de verkeersborden, die ove rigens zijn vertegenwoordigd in de commissie veiligheid wegverkeer. Hoefgetrappel, aanzwellend gejuich en vrolijke muziek van de Koninklijke Militaire Kapel kondigden het nade ren van de stoet aan. Dan zwenkten negen bereden manschappen van de Haagse politie in ceremonieel tenue, gevolgd door de Haagse hoofdcom missaris en zijn adjudant te paard, het plein' voor de Ridderzaal op. De gouden koets met het koninklijk paar op weg naar de Ridderzaal, ge fotografeerd bij het vertrek van het paleis Lange Voorhout. De leden van de hofhouding stapten af en stegen uit. De prinssen verlie ten haar calèche en wachten aan de voet van de statietrap op hun ouders, die nadien uit hun glanzende gouden voertuig, gesierd met maatschappe lijke symbolen en fraai geschilderde panelen, stegen. „De koningin" Tijdens het spelen van het volkslied en na een groet aan het vaandel be stegen vervolgens de koningin, prins Bernhard en de prinsessen en hun ge volg de trap van de Ridderzaal. De leden van de commissie van in- en uitgeleide begroetten het hoge gezel schap. Met drie tikken van zijn staf op de vloer kondigde vervolgens de ceremoniemeester jhr, D. G. de Graeff de komst van Hare Majesteit in de bijeenkomst aan. De koningin werd door de voorzitter van de com missie, het lid der Eerste Kamer mr. G. Vixseboxse naar de troon begeleid. Het lid van de Tweede Kamer mr. A. B. Roosjen vergezelde prins Bern- Grootkruis voor Mongi Slim zou Hef Wereldgebeuren prinses Margriet Bij k.b. van S september 1961 is H.K.H. Margriet Francisca, prinses der Nederlanden prin ses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. hard naar zijn zetel, het lid van de Eerste Kamer, de heer J. H. M. Derk- sen, prinses Beatrix naar de hare. Aan het lid van de Tweede Kamer ir. C. N. van Dis en het lid van de Eerste Kamer mr. G. J. P. Cammel- beeck viel de eer te beurt de prin sessen Irene en Margriet naar haar zetels te begeleiden. Nadat de koninklijke familie was ge zeten, stelden de grootmeesteres, de dame du palais, de grootofficieren en de chef van het militaire huis zich achter de koninklijke zetels op, de le den van het civiele huis rechts, die van het militaire huis en de gouver neur van de residentie links van de troon. Na het uitwisselen van hoofse groe ten nam vervolgens ^koningin Juliana het woord tot het voorlezen van de troonrede. Nadat zij de zitting van de Staten- Generaal voor geopend had ver klaard, begaven Hare Majesteit, de prins der Nederlanden en de prinses sen zich naar de ontvangkamer van de Ridderzaal. Enkele minuten later reed de prach tige stoet weg van het Binnenhof. Het oogbekorend schouwspel van prinsjesdag 1961 was voorbij. Het gehele koninklijke gezin heeft gistermiddag onder schitterende weersomstandigheden een rijtoer van ongeveer drie kwartier gemaakt door een deel van de residentie. T oïletten H.M. de Koningin was gekleed in een robe van donkerbruin taf, waarin zeer gedekte herfsttinten verwerkt. Daarbij droeg zij een fluwelen hoed met goudkleurige tule, bruine schoenen en hand schoenen. De vorstin droeg het grootkruis der orde van de Neder landse Leeuw. Z.K.H. de Prins droeg het cermo- nïeel tenue van generaal van het garderegiment grenadiers en even eens het Grootkruis der Orde van de Nederlandse leeuw. Prinses Beatrix was gekleed in een robe van zeegroene kant. Een fluwe len hóed, satijnen schoenen en glacé handschoenen in de kleur der robe completeerden haar toilet. Prinses Irene droeg een robe van ce- risekleurige satijn bewerkt met flu welen bloemen en een hoed van licht beige organdie. Ook haar glacé hand schoenen waren lichtbeige en zij droeg satijnen schoenen in de kleur van haar toilet. Het toilet van prinses Margriet be stond uit een laf zij den robe met gele bloemen en groene, bladeren op wit ftnid, cefi kapje van goudkleurige tule, schoenen van dezelfde stof als de robe en bijpassende handschoenen. Hammarskjölds taak overnemen Volgens goed ingelichte diplomatieke zegslieden zal de Algemene Verga dering der Verenigde Naties Mongi Slim van Tunesië, belasten met het overnemen van de taak van de omge komen secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag llammarskjöld. Koninklijk rouwbeklag bij dood Hammarskjöld H.M. de Koningin en Z.K.H. I'rins Bernhard hebben telegrafisch rouw beklag getoond aan de koning van Zweden in verband met het overlij den van Dag Hammarskjöld. Engeland voor toelating rood-China in V.N. Een woordvoerder van de Britse dele gatie bij de Verenigde Naties heeft verklaard dat het „logisch" is dat communistisch China een afvaardi ging naar de Verenigde Naties zendt. Engeland zal voor een resolutie stemmen die beoogt China toe te la ten tot de Verenigde Naties. Salan: „Geen bevel tot aanslag op De Gaulle" Het onafhankelijke Franse dagblad „Le Monde" publiceerde dinsdag een „klaarblijkelijk echte" brief van ex- generaal Raoul Salan waarin deze tegenspreekt dat hij het bevel bad gegeven tot de moordaanslag op pre sident De Gaulle op acht september. Salan is, naar wordt aangenomen, de leider van de rechts-extremistische organisatie van het geheime leger (O.A.S.). De brief, uit Algiers en gedateerd op de 15de september, was gericht aan de hoofdredacteur van het blad, Hu- bert Beuve-Mery. Er wordt voorts in tegengesproken dat de gearresteerde generaals Paul Vanuxem en Jean- Marie Boucher de Crevecoeur ooit een functie in de O.A.S. hebben ge had, zoals door de Franse autoritei ten is gezegd. De ex-generaal zegt dat hij geen be vel zou geven tot een aanslag op ie mand „wiens verleden tot de geschie denis van ons land behoort". Hij spreekt tegen dat de O.A.S. een militaire dictatuur in het leven wil roepen. „De leiding van de O.A.S. is geen groep die een regering ver vangt en zal dat ook nooit zijn." Geen verlenging van dienstplicht in België De Belgische regering- zal niet over gaan tot het langer in dienst hou den van dienstplichtigen of verlen ging van de diensttijd. Dit heeft de Belgische minister van defensie, Sc- gers, dinsdagochtend in Brussel ver klaard bij de opening van studie dagen over vraagstukken, die ver band houden met de Belgische mili taire politiek en de NAVO-verplich- tingen. In antwoord op vragen of ook Bel gië in navolging van Nederland maatregelen zou treffen met het oog op de internationale toestand zei minister Segers, dat de Eelgische re gering wel op verzoek van de NAVO bepaalde maatregelen overweegt, doch dat er „geen sprake is" van verlenging van de diensttijd. Aan de studiedagen, die twee dagen zullen duren, wordt deelgenomen door leden van de Belgische parlementaire commissies voor de defensie en hoge officieren van de drie onderdelen van de Belgische strijdkrachten. Groot spaaroverschot bij plaatselijke banken Bij de plaatselijke spaarbanken is in augustus 'n totaalbedrag van f 155.6 miljoen ingelegd en 126,8 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot bedroeg dus 28,8 miljoen, tegen 15.7 miljoen in juli 1961 en 33,9 miljoen in augustus vorig jaar. Het gezamenlijke inleggerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van de Nederlandse Spaarhankbond be droeg per ultimo augustus 3.083 miljoen. Spaak na overleg „hoopvol" gestemd De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft over zijn besprekingen met pre mier Kroesjtsjew gezegd dat hij „hoopvol én vertrouwvol" is ge stemd aldus een zegsman van de Bel gische ambassade in Moskou. Volgens de zegsman was de minister „zeer geïnteresseerd" in wat Kroesj tsjew had gezegd en had hij le ken nen gegeven dat de Russische pre mier „enkele nieuwe elementen" had toegevoegd aan het conflict tussen oost en west over Berlijn. De Belgische bewindsman beeft ge weigerd een persconferentie te hou den, nadat hij in de loop van de dag vijf uren met de Russische premier had beraadslaagd. Hij zal vandaag' naar Brussel vliegen aan boord van een Russisch straalvliegtuig en zal daar. naar men verwacht, medede lingen over zijn gesprek met Kroesj tsjew doen. De zegsman van de Belgische am- bassada achtte hte mogelijk dat mi nister Spaak voor het weekeinde naar Parijs zou gaan om aan dc raacl van de N.A.V.O. verslag uit te brengen over zijn besprekingen me. Kroesj tsjew. TIEN MILJOEN MEER UITGETROKKEN (Van onze Haagse redactie) Op <le begroting van het ministerie van binnenlandse zaken voor 1962 is ten behoeve van Nieuw Guinea een bedrag van 107.531.000 uitgetrokken. Dit is bijna 10 miljoen gulden meer dan liet Vorig jaar voor dit rijksdeel ter beschikking werd gesteld. Het bedrag illustreert de opmerking, waar mee de minister zijn memorie van toelichting opent: „Het beleid t.a.v. Nieuw-Guinea blijft gericht op een snelle cn systematische ontwikkeling van dit rijksdeel, teneinde de bevolking in staat te stellen zo spoedig als mogelijk is 1iet haar toekomende zelfbeschikkingsrecht te effectueren. Met vrijwilligerskorps wil het niet vlotten Het ligt in de bedoeling dat men er door het vestigen van steeds meer bestuursposten ultimo 1963 in zal zijn geslaagd het gehèle gebied van Nieuw Guinea onder bestuurscontro le te brengen. Na vier nieuwe posten in het afgelopen jaar, zullen er in de twee komende jaren nog zeker zeven jaren bijkomen. Nagenoeg over de hele linie van het maatschappelijke leven in Nieuw Guinea 'zal men meer geld te beste den krijgen. Voor de fondsen op cul tureel gebied is op deze begroting ruim 20 procent meer geld ter be schikking gesteld dan op die van vo rig jaar. Onderwijs Werden voorts in voorgaande jaren steeds meer nieuwe scholen gebouwd, thans zullen meer gelden worden be schikbaar gesteld om autochtonen buiten eigen land te laten studeren. De stroom jongelui die eindexamen heeft gedaan op de middelbare scho len in Nieuw Guinea in 1962 vier tegen voorheen één wordt dikker cn het aantal kandidaten voor studie buitenslands stijgt hierdoor eveneens. Zeer concreet denkt men aan het scheppen van mogelijkheden voor de artsenstudie aap het instituut in het AustralischeJ?*oi'L Moresby. Met de opzet van bet. l'apucu-vrywil- ligerskorps is liet niet zo vlot gelo pen als men had verwacht. Men hoopt per 1 november met de oplei ding van een eerste lichting van 200 Papoea-rekruten in Manokwari te kunnen beginnen. Aanvankelijk was per 1 september de streefdatum hier voor. Naar men aanneemt zal het nog on geveer vier jaren duren voor een lo nende exploitatie van het in het Carstenszgebergte aanwezige koper erts zal mogelijk zijn. Cynisme en tragiek Terwijl in de gehele wereld verbijs tering heerste over het ongeval dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties was overkomen en waarbij hij in de uitgestrekte wouden van Katanga de dood vond. ligt het voor de hand dat ook de geruchten zich opstapelden. Geruchten over dc wijze waarop deze dagelijkse chef van de grootste internationale dienst om het leven was gekomen. Daar is ook wel enige reden toe. Het vlieg tuigongeluk gebeurde in een land dat de secretaris-generaal nu niet be paald vriendschappelijk was gezind. Hammarsjköld vloog over een gebigd, waar soldaten van het Ierse V.N.- legioen zo niet op bevel, dan toch ze ker met instemming van de Zweedse politicus tegen troepen van president Tsjombe hardhandig optreden. Ham marskjöld was onderweg naar een stukje neutraal gebied voorzover men in Afrika nog van neutraal kan spreken als vredestichter, als scheidsrechter. Velen hadden belang bij zijn komst, anderen bij zijn ver dwijning. Vandaar de vele geruchten. Nehroe, de Indiase premier, was de eerste die het grote woord uitsprak. Hij was uiterst voor zichtig, want hij is er de man niet naar om zich definitief op een uit spraak vast te leggen. Hij noemde het woord „sabotage". Dat is diplo matiek gezegd. In de dagelijkse om gangstaal noemt men-dat „moord". De officier van justitie spreekt zelfs van ..moord met voorbedachten ra de". Maar wie en hoe, daar liet Neh roe zich niet over uit. Dat deed wel de premier van Kongo. Adoela. Hij verklaarde zonder blikken of blozen dat „Hammarskjöld het slachtoffer van schaamteloze manoeuvres van westelijke financiële machten was. Adoela geeft de Europeanen, wellicht de Belgen maar hij noemde me mand bij name de schuld van het vliegtuigongeluk. Algemeen is be kend dat Ónze zuiderburen in het voormalige dee! van hun kolonie dat als de deelstaat Katanga bekend staat. financieel zijn geïnteresseerd, met name in de mijnexploitatie. Voordat ook maar één journalist er in was geslaagd Adoela eens nader over deze pertinente beschuldiging aan de tand te voelen was hij ver dwenen. Men staat versteld over dc bruta liteit van dit heerschap, wiens communistische sympathieën al gemeen bekend zijn. Zijn ster ver bleekte wat na de dood van Loc- moemba. maar toen de Kongolese natie weer naar links was afgebo gen, verstevigde hij zijn positie als premier van de gehele Kongo. Zelfs met de uiterst linkse Gizenga kon hij het op eeij akkoordje gooien. Be halve Tsjombe van Katanga. De Ver enigde Naties hebben vorige week besloten ook Katanga bij het rijk van Adoela te voegen. Een politiek die heel wat kritiek heeft ondervon den. De Daily Express van gisteren sprak zelfs van „grote schade die de Verenigde Naties door hun potsier lijk optreden in Kongo hebben gele- den". Algemeen was bekend dat Ham- - marskjöld onderweg was om die schade zoveel mogelijk te herstellen. Wat waren zijn plannen Had hij in overweging Tsjombe's rijk toch maar onaangetast te laten? Vandaar mis schien die beschuldiging van Adoela (3 e wereld is tegenwoordig le klein geworden om elk volk zijn bin nenlandse narigheid maar persoonlijk te laten uitvechten. Dat Hammars kjöld is omgekomen is tragisch. Tra gischer is echter dat zijn laatste uur sloeg in een land dat sinds het vorige jaar door allerlei nietsnutten en ama teur-communisten in een chaos is gestort. De Daily Telegraph meent dat het „maar het beste is dat de V.N.-troepen zich uit Kongo terug trekken". Figuren als Hammars kjöld zijn schaars, zo schaars dat ze zich niet moeten mengen in allerlei stammenoorlogen van Afrikanen die nauwelijks het stenen tijdperk achter de rug hebben. Die. wanneer er dan iets mis gaat, de blanken toch de schuld geven. Zoals Adoela cynisch deed. „Esther" bedreigt Amerikaanse kust Een massale ontruiming van laag gelegen gebieden aan dc Atlantische kust in de Amerikaanse staat Noord- Carolina is dinsdag begonnen met bet oog op de orkaan „Esther" die zich langzaam in de richting van hel land beweegt met windstoten lot 210 km per uur. Het weerkundig bureau waarschuw de dat onmiddellijk voorzorgsmaat regelen moesten worden genomen daar sommige vluchtwegen onder water zullen komen te staan. Vliegtuigen van de marine zijn naar bases in het binnenland overge bracht, In het weekeinde is in kleine gebie den zilverjodide over de orkaan uit gestrooid. Dit heeft echter geen waarneembare invloed op de bewe ging of intensiteit van de stormen uitgeoefend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17