Persstemmen over troonrede iljoenen-koffertje op voorzitterstafel Inbreker verschool zich in de Biesbosch Waar zijn onze schepen? MEER KAPITAAL NAAR DE ONDERONTWIKKELDE LANDEN WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT 11 Handelsblad BLAD" (lib.) is van mening-, dat het kabinet De Quay mét deze troonrede zeer goed voor den dag- komt. Het blad noemt de troonre de een sober en zakelijk staats stuk, waarin men zich gelukkig- tot de hoofdzaken heeft bepaald. Ten aanzien van Nleuw-Guïnea zegt het A.H. niet veel wyzer te zijn geworden. Alleen bij de pas sage, dat de bevolking van Nieuw-Guinea „zich vrij en onbe dreigd moeten kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst", stelt het blad, dat dit dus ook Indone sië kan zijn. Het blad spreekt voorts de hoop uit, dat minister Luns de mogelijkheid van een bi lateraal gesprek tussen Nederland en Indonesië In zijn sonderingen heeft betrokken. De Tijd „Het moet een verdienste van de troonrede heten, dat zij opent met een uitvoerige buitenlandse para graaf", aldus DE TIJD-MAAS- BODE (r.-k.). Hot blad zegt met bijzondere belangstelling te heb ben uitgezien naar de passage over Nieuw-Guinea en stelt, na het lezen daarvan, de vraag of de reële mogelijkheden tot onderhan delen, gezien ook de nieuwe na druk op het zelfbeschikkingsrecht, na de zuiver verbale vriendelijk heden wederzijds wel groter zijn dan tevoren. Wat de miljoenen nota betreft toont het blad zich verbaasd over „de toon van onze kerheid, de mate van gewildheid ook, waarmee sommige defensieve argumenten worden gehanteerd". Het Parool Naar de mening van HET PA ROOL (soc.) is de troonrede op zijn best een vaag, in talrijke pas sages een kleurloos stuk, waar niemand politiek veel wijzer van wordt en waarvan de betrekke lijke bondigheid dan ook dc voor naamste deugd moet heten". Wat betreft de miljoenennota vraagt het blad zich af hoe de verlaging van de inkomsten- en loonbelas ting valt te rijmen met een voor zichtig conjunctuurbeleid. Op het punt van de Nieuw-Guinea-kwes- tie is het Het Parool van mening, dat in de troonrede ternauwer nood iets nieuws wordt gezegd. Vaderland Volgens IIET VADERLAND (lib.) maakt de troonrede helaas op meer dan één plaats de Indruk van vaagheid en onduidelijkheid. Het blad zegt wel iets meer over hot Nieuw-Guinea-beleid te heb ben verwacht. We hebben verder, aldus Het Vaderland, heel wat be langrijke onderwerpen gemist: de commerciële televisie, het zieken- fondsvraagstuk. Rotterdammer Het christelijk-nationale dagblad DE ROTTERDAMMER vindt de troonrede op een aantal punten het karakter hebben van een cryptogram. Verder is onzeker heid blijven hangen om het beleid inzake Nieuw-Guinea, aldus het blad. Trouw In zijn commentaar op de troonre de constateert TROUW (chr. na tionaal) dat het betreurenswaar dig is, dat. de verlaging van de vennootschapsbelasting moet wor den beperkt en dat er een belas ting komt op minerale oliën, maar dat het onvermijdelijk is, omdat ook ons land zich, gezien de inter nationale toestand, offers zal moe ten getroosten. Vrije Volk Vergelijkt men deze troonrede met die van 1959 en 1960, aldus schrijft HET VRIJE VOLK (soc.) dan valt het op, dat een paar van de grote stokpaarden van deze re gering op stal zijn gezet. Over de bezitsvorming cn de dcccntralisa- Hie wordt niet meer gesproken. Verder ademt de uitvoerige passa ge over Nieuw-Guinea een andere sfeer. N.R.C. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT (lib.) zegt de indruk te krijgen van brokkelwerk. „Het oordeel over sommige van de brokken kan gunstiger zijn dan over een aantal andere brokken. .-.„Wat betreft N.-Guinea zegt het blad: „dit is misschien wel 't po litieke onderwerp waarover de regering zich het concreest uit laat". Teleurstellend is naar de mening van de N.R.C. de medede ling dat de regering in uitzicht stelt te zullen onderzoeken „wel ke wijzigingen in Statuut en Gronwet nodig zijn", met het oog op het zelfbeschikkingsrecht voor Nieuw-Guinea. Indonesië „Teleurstellend" hebben dinsdag middag Indonesische parlements leden de passage genoemd, die in de troonrede is gevvyd aan Nieuw- Guinea. „Wij hadden zeker wel verwacht, dat althans de mogelijk heden zouden zijn aangegeven voor verdere contacten nadat pre sident Soekarno op 17 augustus zich tot do Nederlanders heeft gewend", zei kolonel Abdoel La- dief Heudranlugrad. Met drie an dere parlementsleden vertoeft hij in Brussel ter hijwoning van dè conferentie van de interparlemen taire unie. Ds. J. W. Sepmeijer nieuwe hoofdvlootpredikant Ds. J. H. Sillevis Smltt, hoofdvloot predikant, die 1 oktober met pen sioen gaat, zal in een dienst, op maandagmiddag 2 oktober in de ka pel van liet marinevliegkamp te Val kenburg (Z.-H.) afscheid nemen van zijn werkkring. De bijeenkomst zal onder leiding staan van ds. O. T. Hylkema, doops gezind predikant en voorzitter van net C.I.O. (Contact In overheidsza ken-militair). Ds. J. H. Sillevis Smit zal eerst een korte toespraak houden, waarna zijn opvolger, ds. J. W. Sepmeijer, zijn nieuwe taak aanvaarden zal. D3. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredi- kant van het marinevliegkamp, zal de liturgie verzorgen. Na afloop van deze dienst zaj een receptie worden gehouden in de kantine. Daar zal de minister van defensie of zijn staats secretaris het woord voeren. Ds. W. M. Ie Cointre, predikant in algemene dienst vanwege de gereformeerde kerken voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht, zal de gevoelens vertolken van alle instan ties, die zich met de geestelijke ver zorging van de manschappen in onze krijgsmacht bezighouden. Tenslotte zal er een vertegenwoordi ger van de Vereniging voor Beroeps schepelingen spreken. Gevangen mohammedanen in Frankrijk vasten Meer dan 600 Mohammedaanse poli tieke gevangenen zyn sinds zondag in een gevangenis in Marseille in hon gerstaking om te protesteren tegen hun behandeling als gewone gevan genen. Een 200 Mohammedanen in een andere Marseillaanse gevange nis vasten om dezelfde reden reeds enkele dagen. Heden overleed ten gevolge van een droe vig ongeval onze ge achte medewerker en vriend, de heer PIETER TILROE op de leeftijd van 43 jaar. De directie en amb tenaren gemeente werken Stadsschuur Middelburg, 19 september 1901. EVEN UIT WENEN OVER.. Regering krijgt zekere bewegingsvrijheid (Van onze parlementaire redacteur) Handig maakte prof. Zijlstra, minis ter van financiën, dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het koffertje open, dat het opschrift-draagt „derde dins dag in september" en dat een ge dienstige bode voor hem op de rege ringstafel had geplaatst. Hij haalde er een dik palc paperassen uit, zoais gewoonlijk met een oranje lint sa mengebonden en overhandigde de staatsbegroting voor het dienstjaar 1962 aan de bode, die het pakket op de tafel van do voorzitter dr. Korten- horst deponeerde. De regering sloot hiermee symbo lisch een drukke tijd van rekenen, van cijferen, van overwegen en van kiezen af. Zij is met de samenstelling van een van de gewichtigste Neder landse staatsstukken, de rijksbegro ting, gereed gekomen en gaf door de aanbieding aan de voorzitter te Itev nen, dat nu het woord aan de beicc Kamers der Staten-Generaal is. Deze zullen binnenkort met de behandeling van de begroting beginnen en daarbij tevens het beleid van de regering, zowel dat van het afgelopen jaar als het beleid, dat de regering blijkens de begrotingsstukken in het komen de jaar denkt te voeren, beoordelen. Minister- Zijlstra zei, dat de drie voornaamste kenmerken van de nieuwe begroting zijn, dat het uitga venbeleid afgestemd blijft op de hoogconjunctuur, dat er een vaste datum is genoemd voor de invoering van de verlaging van de loon- en in komstenbelasting en dat een oplos sing is gezocht voor het wegvallen van de Amerikaanse steun aan de Nederlandse defensie. Het vervallen van deze steun noodzaakt tot enkele fiscale maatregelen, die op een ver zwaring van de belastingdruk op een bepaald gebied neerkomen. Evenwicht Het tekort op de begroting van 275 miljoen gulden laat een zekere mate van bewegingsvrijheid aan de rege ring toe. Alles te zamen genomen, zo meende de bewindsman, is er een re delijk evenwicht tussen de structu rele en de conjuncturele mogelijkhe den van het overheidsbeleid verkre gen. De minister hoopte op een goede samenwerking tussen het kabinet en de Staten-Generaal. Prof. Zijlstra, die een internationale conferentie van een aantal dagen in Wenen bijwoont, was speciaal voor de bijwoning van de opening van de gewone zitting van de Staten-Gene raal en voor de aanbieding van de begroting overgekomen. 9 Luitenant-generaal Park Tsjoeng Hee, lioofd van de Zuidlcoreaanse militaire junta, zal omstreeks half november een bezoek brengen aan Washington op uit nodiging van president Kennedy. Drs. Gijzeis belast met toerisme en middenstand In de staatscourant van dinsdag is een beschikking gepubliceerd van de minister van economische zaken, die een omschrijving geeft van de taak van de onlangs benoemde staats secretaris van economische zaken, drs. F. J. W. Gijzels. Volgens deze beschikking zal de staatssecretaris meer in het bijzon der zijn belast met de aangelegen heden betreffende de middenstand en het toerisme, de ordeningszaken, met uitzondering van het prijsbeleid, en de aangelegenheden betreffende het industriële eigendom en de pro- duktiviteitsbevórdering. Turks kabinet treedt niet af De president van Turkije, generaal Cemal Gursel heeft verklaard, dat het kabinet zijn ontslagaanvraag heeft ingetrokken nadat hij de kabi netsleden de verzekering had gege ven, dat zij zijn „volledige vertrou wen" genoten. Gursel maakte het nieuws te Anka ra aan verslaggevers bekend. Hij be vestigde dat het kabinet maandag na een zitting zijn ontslag had aan geboden en hem had verzocht een nieuw kabinet samen te stellen „waarin ik vertrouwen had". Hij had echter tijdens de middagzit ting de kabinetsleden de verzekering gegeven dat hij hen allen vertrouw de, waarop zij er in toestemden op hun posten te zullen blijven". De Turkse autoriteiten hebben intus sen de 43 voormalige regeringsleiders uit de regering Menderes overge bracht van het eiland Yassiada naar het gevangenen-eiland Imrali. Vierhonderdachttien parlementaire afgevaardigden van Menderes' demo cratische partij werden overgebracht naar de Kayseri-gevangenis in Cen traal Anatolië. Nadat het koninklijk paar en de drie oudste prinsessen uit de Ridderzaal waren teruggekeerd in het paleis Lange Voorhout in Den Haag, ver schenen zij op het balconwaar zij de menigte voor het paleis toewuif den. Kind overleefde 30.000 volt In Toronto in de Australische staat New South Wales, heeft de negen jarige Gerry Helmus het er levend afgebracht toen hij zaterdag bij het aanraken van een transformator in een schakelstation 30.000 volt door zijn lichaam kreeg. In 5000 huizen is do stroom een tijdlang uitgevallen. De kleding van de jongen werd ver brand. Tengevolge van de schok ver loor hij het bewustzijn. Volgens func tionarissen van het'ziekenhuis waar hij werd opgenomen was zijn toe stand zondag bevredigend. De plaatselijke politie deelde mede dat het kind over een 27 meter hoge schutting was geklommen om het schakelstation te bereiken. Hij was ook nog een hoge paal op geklau terd om bij de transformator te kun nen komen, aldus de politie. In aanbouw zijnde silo door brand vernield Tot diep in de nacht van maandag op diusaag heeft een brand gewoed in een in aanbouw zynde silo van de coöperatie „Landbouwbelang" te Helden (L.). Praktisch al het liout- werk, dat zich nog rond het ge storte beton bevond, ging door het vuur verloren. Er wordt rekening mee gehouden, dat de wapening in het beton door de hitte is gaan vervormen. Is dat het geval dan zou het geraamte, dat voor ongeveer de helft1 gereed was, moeten worden gesloopt. Het gebouw zou ongeveer 40 meter hoog worden, 60 meter breed en enige tientallen meters diep. VLUCHTTE UIT DORDRECHT Grond werd hem te heet onder zijn voeten De 26-jarige taxichauffeur W. J. V. uit Dordrecht, die sinds 4 septem ber werd vermist en naar wie de politie met man en macht heeft ge zocht, heeft zich gistermorgen op het hoofdbureau van politie te Dord recht aangemeld. Hy vertelde, dat hij zich al die tyd had opgehouden in de Brabantse Biesbosch. Daar de politie hem 'ver denkt van verscheidene inbraken en hem bovendien de diefstal van een bootje uit één van de jachthavens van Dordrecht ten laste legt, is de man in voorlopige hechtenis geno men. Het zoek raken van de chauffeur werd aanvankelijk niet zo zwaar op genomen, omdat er dagelijks men sen verdwijnen. Er was uit een van de jachthavens een bootje ontvreemd en ingebroken in het paviljoen van het Wantij-park, vlak bij de havens, maar toch wilde de politie nog niet direct verband leggen tussen het spoorloos zijn van de chauffeur deze feiten. Opvallend was echter, dat de auto van de chauffeur waarmee hij, vol gens de directeur van de taxi-onder neming bij wie hy in dienst was, was uitgereden voor een korte rit, werd teruggevonden bij dezelfde jachthaven, waar het bootje was ge stolen. Men kreeg toen het vermoeden, dat V. de dief van het vaartuigje was en dat hij daarmee 0111 duis tere redenen naar de Brabantse Blesbosch was gevaren. In sa- nienvverkiug met de rijkspolitie te water is daarop in dit ontoe gankelijke natuurgebied een uit gebreid onderzoek ingesteld. Toen ait geen resultaten opleverde ver zoent men zelfs de luchtvaart dienst van de rijkspolitie met een Piper-cup boven de Biesbosch te gaan speuren. Ook dit had geen resultaat, zodat men aanvanke lijk begon aan te nemen, dat V. was verdronken of dat hem een ander ongeluk was overkomen. Thans blijkt, dat V. Jn de gaten had, dat men y verig naar hem zocht. Toen het vliegtuigje van de politie boven de Blesbosch cirkelde nad hy zich gehaast zyn bootje tussen het riet langs een kreekje te verbergen. De man verklaarde bij zijn terugkomst, dat hy geen andere oplossing voor zyn probleem had gevonden dan zich maar te melden. Omdat, zoals hy zei, in Dordrecht de grond te heet onder zyn voeten was geworden, had hij eerst het plan opgevat om met de wagen van zijn patroon te ver trekken. Hy besefte echter, dat hy dan wel heel gauw zou zijn opge spoord. De man heeft bekend, dat hij ver scheidene inbraken op zijn geweten heeft en dat hy vermoedde, dat de politie hem op het spoor was. De laatste tyd is er in Dordrecht een hele reeks inbraken gepleegd. Of V. die allemaal op zijn geweten heeft, wordt nu nauwgezet nage gaan. Dinsdagmiddag heeft het koninklijk gezin in twee open rijtuigen een rij toer gemaakt door het zonovergoten Den Haag. De foto toont koningin Julicuna en prins Bernhard tijdens deze tocht. Nieuw Europees record 4 x 200 meter Een Franse 4 x 200 m ploeg bestaan de uit de lopers Genevay, Lagorce, Piquemal en Delecour heeft zondag" tijdens wedstrijden in Parijs het Europees record op dit nummer ver beterd en gebracht op 1 min. en 23.9 sec. Het oude record stond sinds 1 november 1956 met 1.24.2 op naam van een Russisch team. Nieuw Nederlands record voor Adrie Lasterie Atlrie Lasterie heeft tijdens de Eurovisie-wedstrijden te Malmö het Nederlands record (25-meterbaan) 400 meter vrije slag verbeterd. Zij bracht het op 4 min. 45,1 sec. Het oude record stond sedert 28 januari van dit jaar al op haar naam. In Bremen kwam zij toen tot 4 min. 48,8 sec. Donner op achtste plaats in schaaktoernooi te Bied In de elfde ronde van het internatio nale schaaktoernooi te Bied heeft on ze landgenoot Jan Hein Donner dins dag, met zwart spelend, gewonnen van de Zuidslaviër Ivkov. De overige resultaten waren Germck (Zuid-Slavië)Fischer (Ver. Staten) YzVa; Pachmann (Tsjecho- Slowakije)Bisguier (Ver. Staten) afgebroken; Portisch (Hongarije) Darga (West-Duitsland) Yay2; Naj- dorf (Argentinië)Parma (Zuid-Sla vië) y«Tal (Rusland)Gligoric (Zuid-Slavië) YzYz\ Olafsson (IJs land)Petrosjan (Rusland) 0—1; Gelier (Rusland)Keres (Rusland) YaVa; Matanovic (Zu'id-Slavië) Udovcicn (Zuid-Slavië) VaYa', Ber- tok Zuicl-Slayië)Trifunovic (Zuid- Slavië) YaVa- Na de elfde ronde leiden Keres en Fischer, beiden met 8 punten. Tal en Petrosjan volgen met bieden 7Vs punt. Gligoric is vijfde met 6Va punt en 1 afgebroken partij, Trifunovic zesde met 6Va punt en Najdorf ze vende met 6 punten en 1 afgebroken partij. Donner deelt met Gelier de achtste en negende plaats. Beiden hebben 5Ya punt en 1 afgebroken party. I11 zyn toespraak tot de raad van gouverneurs te Wenen heeft de pre sident van de wereldbank, E. Black, dinsdag 'n beknopt overzicht gegeven van de werkzaamheden van de we reldbank. Hy doelde onder meer me de, dat op de vergadering van de De velopment Assistance Group te Tokio in juli aandacht was geschonken aan een aantal maatregelen, die dooi de regering van kapilaaluitvoerende landen zou kunnen worden genomen om de stroom particulier kapitaal naar de onderontwikkelde gebieden verder aan te moedigen. Onder de besproken maatregelen was sprake van het opstellen van een verzekering van buitenlandse inves teringen tegen diverse niet-com- merciële risico's. De regeringen van West-Duitsland, Japan en de Ver enigde Staten hebben reeds program ma's gegarandeerd met betrekking tot de investeringen van hun bur gers in onderontwikkelde landen. In de afgelopen jaren heeft men in ver scheidene kringen suggesties naar voren gebracht voor de opstelling van een dergelijk programma op inter nationale basis. Do Development As sistance Group heeft daarom de we reldbank verzocht een studie te ma ken van en verslag uit te brengen over de mogelijkheden en de pro blemen met betrekking tot de opstel ling van zulk een programma. De bank heeft dit verzoek aanvaard, al dus Black. De bank heeft echter aan de groep duidelyk gemaakt, dat hoe wel zij over het algemeen op de hoogte is van de diverse voorstellen, zij zich nog geen beeld heeft ge vormd van hun bruikbaarheid of uit voerbaarheid. „Wy hebben bij de be studering van de voorstellen enige vooruitgang geboekt, maar ik ben nóg niet in staat iets over onze conclu sies te zeggen", zo verklaarde Black.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13