f KLANKBORD Eensgezindheid bij Oostduitse kiezers Tanker van 78.000 ton te water gelaten Universiteiten en hogescholen begonnen nieuw studiejaar DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Prof. Fischer: „senaat wenst één-jarige rectoraten" Aan tïen Nederlandse universiteiten en hogescholen zijn gisteren bij het begin van het nieuwe studiejaar de rectoraten overgedragen. De toespra ken, die de scheidende rectores-magnifici ter gelegenheid hiervan hielden, hadden vaak tot onderwerp het grotere aantal ingeschreven studenten, de huisvesting van de studenten en de nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs. Amsterdam De rector-magnificus van de Am sterdamse universiteit, prof. dr. J. Kok zei in zijn toespraak onder meer, dat vele leden van de senaat in het afgelopen jaar een grote activiteit hadden ontplooid. De werkzaamhe den van het presidium waren in de eerste plaats gericht op de komende en daarna op de verkregen zelfstan digheid van de universiteit. Rèeds zeer vroegtijdig waren plannen in gediend voor de uitbreiding van de administratieve staf. Wat de huisvesting van de universi teit betreft zei prof. Kok, dat de ontwikkelingsplannen de basis moe ten vormen voor de bouwkundige plannen. De gezamenlijke vertegen woordigers der faculiteiten zullen met presidium en de technisch-eco- nomische dienst een bouwprogram ma voor de gehele universiteit moe ten opstellen en vooral de mate van prioi'iteit moeten bepalen. Volgens prof. Kok blijft de groei van de Am sterdamse universiteit, ondanks het grote aantal studenten dat zich liet inschrijven, ten achter bij die van andere universiteiten. De plannen om in de ergste nood aan studentenkamers te voorzien, krijgen thans vaste vorm. Medio 1962 zal het wooncomplex aan de Westermarkt gereed zijn. Met de bouw van het woonhuis aan de Weesperstraat zal zeer binnen kort worden begonnen. U trecht In zijn oratie bij de rectoraatsover dracht van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft prof. dr. IT. Th. Fi scher erop gewezen, dat het onbevre digend is, dat de regering zich nog steeds niet heeft uitgesproken over de plannen tot uitbreiding van de .Nederlandse kernenergie boven de omvang van 1955. Het gevaar be staat. aldus prof. Fischer, dat Ne derland daardoor achter blijft bij an dere landen, gezien de activiteit, die elders op het zich snel ontwikkelen de nucleaire gebied wordt ontplooid. Prof. Fischer besteedde ook aan dacht aan de mogelijkheid van een meerjarig rectoraat. Hij zei dat de Utrechtse senaat zich sterk gepor teerd voelt voor het eenjarig rec toraat en voor het behoud van de opvolging naar anciënniteit. De senaamt meent, dat hieraan zo grote voordelen zijn verbonden, dat die, welke het meerjarig rec toraat biedt, daarbij in het niet vallen. De scheidende rector-magnificus deelde voorts mee, dat waarschijn lijk nog dit jaar het eerste gebouw van het nieuwe universiteitscomplex zal verrijzen in de Johannapolder. Ook zijn verdere maatregelen geno men voor de huisvesting van stu denten. Prof. Fischer droeg zijn rec toraat over aan prof. dr. H. G. K. Westenbrink. Wagenirigen De rector-magnificus van de land bouwhogeschool in Wageningen, prof. ir. W. F. Eijsvoogel. heeft in zijn rede gesproken over dc conclu sies van dé commissie „fundamenteel onderzoek in de landbouw" ten aan zien van de te nemen maatregelen welke de landbouwhogeschool in staat moet stellen te voldoen aan de eisen van de huidige natuur-weten- schappelijke ontwikkeling van het fundamenteel onderzoek. Ih het tienjarenplan van de hoge school! is rekening gehouden met uit breiding van het onderwijs met de vakken levensmiddelenleer en voor lichting en met intensivering van de tropische bodemkunde. Leiden In zijn rede, waarin hij het recto raat van de Leidse universiteit heeft overgedragen, aan prof. dr. G. Sevenster heeft dc aftredende reetor, prof. mr. J. V. Rypperda Wicrdsma, gezegd, dat de nieuwe wet op het wetenschappelijk on derwijs voor Deiden in bestuurlijk opzicht geen ingrijpende verande ringen heeft gebracht, omdat vele maatregelen reeds een plaats in de Leid.se gemeenschap hadden verworven. „Onvoldaanheid over dc bouwactivi teiten heerst er niet alleen in aca demische kring, maar ook daarbui ten, waar men deze activiteit wel eens wil afremmen ten bate van huisvesting en industrie". Rotterdam De rector-magnificus van de Neder landse economische hogeschool in Rotterdam, prof. drs. H. W. Lam- OUDE LIEFDE, De gepensioneerde Sydney Thaim heeft in Louden aan gekondigd dat hij in het huwelijk zal treden met Maud Franklin, die even-: eens ouderdomspensioen trekt. Ge durende vijf weken heeft hij haar stormachtig het hof gemaakt. Thain is 102 jaar oud. Zijn aanstaan de wouw is een jong ding van 73. De aanstaande bruidegom heeft het volgende commentaar geleverd: „sommige mensen zeggen dat wij tamelijk hard van stapel zijn gelopen. Wij hebben echter niet veel tijd". bers sprak er in zijn rede zijn vreug de over uit, dat in het afgelopen jaar een vestigingsplaats voor het nieuwe gebouw voor de hogeschool is gevonden, te weten nabij Woude- stein. Intussen zo zei de rector- magnificus is het moment waar op de nieuwe hogeschool kan wor den betrokken, door het besluit niet dichterbij gekomen, terwijl het aan tal studenten steeds groeit. Delft Bij liet begin van het nieuwe studie jaar heeft de rector-magnificus van de Delftse technische hogeschool, prof. dr. R. Kronig gezegd, dat bij de openbare behandeling van de wet op het wetenschappelijk onderwijs nauwelijks aandacht is besteed aan de door de senaat kenbaar gemaakte wensen. Na te hebben stil gestaan bij de huisvestïgingsproblemen voor hoogleraren, wetenschappelijke staf en studenten vestigde de spreker voorts de aandacht op het vraagstuk van de collegezalen. De commissie collegezalen heeft een rapport uitgebracht dat de weg wijst voor de toekomstige ontwikkeling. Wat de aantallen studenten betreft deelde prof. Kronig mee, dat het aantal voor het eerst ingeschreve nen 1165 is tegen 1053 het jaar daar voor, een toename dus met 11 pro cent. Nijmegen De rector-magnificus van de r.-k. universiteit iii Nijmegen, prof. mag. dr. J. P. M. van der Ploeg o. p., bestreedt, bij de overdracht van zijn ambt aan prof. dr. J. H. Terlingen, de gedachte, dat de hoogleraren en docenten van de theologische faculteit iedereen de weg versperren, die wil doordrin gen tot de kring dor toiisuurdra- genden. Wel is het zo, dat de theologische faculteit sinds haar oprichting gebonden is aan statu ten. Tilburg Prof. dr. D. B. J. Schouten, de rec tor-magnificus van de Tilburgse economische hogeschool wees in zijn rede op de neiging om ih de docto rale studierichting het accent meer en meer te leggen op de praktische vakken. Prof. Schouten gewaagde voorts van verschillende maatrege len tot bekorting van de gemiddelde studieduur. Groningen „De ruimtenood nijpt alom en neemt hand over hand toe. De fenomenale groei van het aantal studenten gaat ver boven het landsgemiddelde en de officiële schattingen van enige jaren geleden zijn allang verouderd", aklus verklaarde de rector-magnificus van de Groningse rijksuniversiteit, prof. dr. Ph. H. Kuenen bij de overdracht van zijn ambt aan prof. dr. F. H. L. van Os. De Groninger universiteit heeft met grote ruimtelijke moeilijkheden te kampen en behalve dat zij op dit ter rein voorzieningen zal moetenT tref fen. zal zij in niet mindere mate aan dacht moéten schenken aan de uit breiding van de wetenschappelijke staf. Eindhoven „Met de opleiding van wiskundig- en natuurkundig ingenieur aan de t.h. is dit jaar een begin gemaakt en er bestond een bevredigende belang stelling", aldus de rector-magnificus van de technische hogeschool in Eindhoven, prof. dr. K. Posthumus, in zijn rede. Over de doelstelling, de inhoud en het gewicht van de algemene maat schappelijke vorm is het afgelopen jaar een voorlopige beslissing geno- men. De rector-magnificus behan delde aan het slot van zijn rede de ontwikkelingen in de studentenwe reld, ontwikkelingen die hij soms ver heugend, soms zorgwekkend noem- OP VEROLME-WERF IEDEREEN WAS HET ER MEE EENS.... Schip is 261 meter lang en ruim 34 meter breed Met veel feestelijk vertoon en onder grote belangstelling is gistermorgen de grootste tanker, ooit in Nederland gebouwd, op de werf van Verolme op Rozenburg, aan zijn element toever trouwd. De tanker meet 78.000 ton en werd gebouwd voor rekening van de Esso Petroleum Company in Lon den. Het was geen „tewaterlating'^ in de gebruikelijke zin van het woord. De tanker, nog naamloos en geregis treerd onder bouwnummer 634, lag in het 300 meter lange Koningin Wil- helmina-dok en werd er nadat het dok in de nacht volgestroomd was, Nieuwe dwangmaatregelen van regering verwacht Het Oostduitse persbureau ADN heeft de „voorlopige" uitslagen be kendgemaakt van de „verkiezingen" die zondag in Oost-Duitsland zijn ge houden. De opkomst van het electo raat was 98,89 procent. Van hen die hun stem uitbrachten, deden dat 99,96 procent op de enige lijst die be schikbaar was, die van het „nationa le front van het democratisch Duits land". De communistische pers heeft de uit slag al bewierookt als de verkiezing van afgevaardigden die, met hun landgenoten, zegevierend zullen op rukken naar een vredesverdrag. De officiële uitslagen van deze ver kiezingen, die een plaatselijk karak ter droegen, zullen woensdag worden bekendgemaakt op een speciale zit ting van de Volkskammer. Gekozen werden 209.368 beambten en 73.272 plaatsvervangers. „Afge wezen" werden slechts 322 kandida ten en plaatsvervangers. Stellig wa ren dit door de partij gesteunde men sen die impopulair waren in bepaalde gemeenten en wier namen door de plaatselijke kiezers werden ge schrapt de enige manier die voor Oostduitsers open staat om „neen" te stemmen. Groter druk Onmiddellijk liet bet regime- door schemeren dat de uitslag groter druk op de bevolking zou betekenen. In een communiqué dat onmiddellijk na het bekend worden van de uitsla gen werd uitgegeven, deelde de staatsraad mede, dat het de taak der pas-gekozen kandidaten was de ver dere opbouw van het. socialisme in de Duitse Democratische Republiek en de verdediging van de vrede te or ganiseren. De taken omvatten de organisatie van werkbrigades in fabrieken, ter verhoging van dc produktie zonder begeleidende loonsverhoging, de col lectieve boeren te bewegen actiever te zijn bij het zaaien en oogsten, en „vrijwilligers" over te halen tot de strijdkrachten toe te treden door een beroep te doen op hun patriotisme. Dertiende kernexplosie in Rusland De Russen hebben maandag de 13de kernexplosie sinds 1 september te weeggebracht, aldus een bekendma king van de Amerikaanse conunissie voor atoomenergie in Washington. Ieren in Jadotstad overmeesterd Worden goed behandeld De soldaten van het Ierse garnizoen in Jadotstad zijn sinds zondagavond krijgsgevangene van het Katangaan- se lger, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopold- stad meegedeeld. De commandant van de sinds woens dag in Jadotstad omsingelde troepen heeft dit per telegram aan het hoofd kwartier van de troepen der Verenig de Naties in Elisabethstad meege deeld. Zondagavond is het „staakt het vu ren" door de Katanganen verbroken. Zij hebben de Ieren met een hevige aanval onder de voet gelopen. De Ie1 ren worden zwaar bewaakt maar niet slecht behandeld. Drie van hen zijn gewond en twee hebben een zenuw schok. Het is in de kringen van de Verenigde Naties niet bekend of de Kataganen hiermee de bevelen van hun blanke officieren hebben uitge voerd of dat zij op eigen initiatief hebben gehandeld. De te hulp gesnel de V.N.-troepen. die in de nabijheid van Jadotstad door een wegversper ring werden tegengehouden, zijn na het staken van de strijd naar Elisa bethstad teruggeroepen. Prinses Beatrix heeft maandagmiddag in Rotterdam het ziekenhuis Dijkzigtofficieel geopend. Bij de onthulling van de gedenkplaat door de prinses deed zich.' een klein inci- ■y dent voor. Kennelijk was het gordijnkoord niet al te stevig aangebracht, zodat prinses Beatrix een gedeelte in haar han- den hield, schaterlachend wendde zij zich tot een onthutste burgemeester, mr. G. E. van Walsum van Rotterdam. door dertien sleepboten uitgetrokken. De grootste slepers van het Euro- poortgebied waren ingeschakeld om de 261 meter lange oliereus veilig de Nieuwe Waterweg te brengen. De „634" is een stoomturbinetanker: 261 meter lang en ruim 34 meter breed. De diepgang is 14 meter en c snelheid 17,5 knoop. De besturing van het schip is hydraulisch en uiter aard zijn op alle gebied de laatste technische snufjes toegepast. De be manning zal uit 75 koppen bestaan, die ieder een eigen hut zullen hebben en bovendien kunnen beschikken over een eigen zwembad. Om bij de bouw te kunnen werken met zwaardere secties het principe van sectiebouw werd ook ditmaal toegepast werden in de lasloods van de werf twee '40- tons hijskranen vervangen door twee 80-tons kranen. De tanker werd in totaal uit 569 secties sa mengesteld, die een netto gewicht hadden van 16.532 ton. Als het schip afgebouwd is zal er ruim 20.000 ton staal in zijn verwerkt. Tweede tanker Onmiddellijk nadat de „634" het dok had verlaten werd de eerste kielsec- tie geplaatst voor een tweede reuzen- tanker voor de Esso, bouwnummer 636. Dit schip zal vermoedelijk ruim een jaar bouwtijd vergen. Het zal nog groter worden, namelijk 86.000 ton. Daarna zal begonnen worden met de bouw van een derde mam moettanker, eveneens 86.000 ton, welke voor Esso-Nederland zal wor den gebouwd en „Europoort" als thuishaven zal krijgen. Schepen bo ven de 80.000 ton kunnen namelijk de Esso-raffinaderij in het Botlekge- bied niet meer bereiken en moeten in Europoort lossen. Deze drie Esso-tankers van bijzonde re afmeting zullen hun olie gaan ha len in Lybië, de Libanon of de Perzi sche Golf. Om van Lybië, waar op 25 oktober een nieuw groot olieveld in exploitatie wordt genomen, naar Rotterdam te varen heeft het schip zeven dagen nodig. Laden en lossen is in enkele uren gebeurd. In de toekomst, na 1963, zal dus ten minste één mammoettanker iedere veertien dagen Europoort kunnen aanlopen. Russen lanceerden raket in Stille Oceaan De Sowjct-Unie heeft zondag voor de tweede maal een meertrapsraket ge lanceerd in de richting van de Stille Oceaan. Volgens Tass is de proef vol ledig geslaagd. Alle instrumenten hebben volgens plan gewerkt. De laatste trap van de raket is neer gekomen in de onmiddellijke nabij heid van de plaats waar de op 13 september gelanceerde raket neer kwam. Dc lanceringen zullen volgens plan worden voortgezet. Koelhuisboter komt begin oktober in de handel Het ministerie van landbouw en vis serij heeft meegedeeld, dat minister Marijnen heeft besloten koelhuisbo ter uit dc regeringsopslag van het voedselvoorzienings in- en verkoop kantoor voor de handel beschikbaar te stellen. Deze koelhuisboter zal na een proces van ontdooien, verpakken en distri bueren in de loop van de eerste week van oktober bij de detailhandel ver krijgbaar zijn en, op basis van een groothandelsprijs van f 3,10 per kilo gram af koelhuis, worden verkocht voor ongeveer f 0,90 per pakje van 250 gram. Het ligt in de bedoeling de prijs van de koelhuisboter voors hands op dit peil te handhaven. De minister van landbouw en visserij heeft zijn beslissing inmiddels ter kennis gebracht van het produkt- schap voor zuivel. TOESPRAKEN BIJ RECTORAATSOVERDRACHTEN Het Wereldgebeuren Ridderkruis De Oostduitse radiozender van Berlijn hield zaterdagavond na het nieuws van twaalf uur, op de drempel dus van de Westduitse ver kiezingen. de Westduitse hoorders voor. welke verschrikkingen hun zouden staan te wachten als zij Ade nauer ol' Brandt kozen. Een zoetge vooisde stem vertelde van Adenauer. Er werd niet zo veel kwaads van hem gezegd, maar men herinnerde aan zijn omgeving, die uit ex-nazi's zou beslaan. Globke, Strauss en Förtsch kwamen weer opdraven. „Zou U aan zo'n man uw stem ge ven?" vroeg de Oostduitser. „En dat doet U als U Adenauer stemt". Maar ook de burgemeester van West-Berlijn vond geen genade in de ogen van de Oostduitse radiocom mentator. Gewoonweg verraad aan de arbeiders had desn man gepleegd. Hij heeft aangekondigd dat hij de be wapening niet zou drukken bij een eventueel kanselierschap. „Zou U aan zo'n man uw stem geven, een man die de atoomdood voor U wil?" informeerde de communistische vex*- kiezingsredenaar. Nadat hij nog eens de lof had ge zongen op de vrijheid van de Oostduitse verkiezingen men is zo vrij geweest dat men niet eens in een stemhokje behoefde te gaan, want iedereen mocht gerust zien, dat men op de enige lijst stemde en daai-tegenover de terreur had ge steld van Adenauer bij de verkiezin gen (iets concreets had de marxisti sche trompetter niet te vertellen) riep hij aan het slot van zijn, door kinderlijkheid en naïviteit liefelijk aandoende toespraak, zijn Westduit se hoorders op noch Brandt, noch Adenauer te kiezen, maar de D.F.U. Dat is een nieuwe partij, de Deutsche Fiiedens Union, een partij van cryp- to-communisten, ontwapenaars, men sen van de „coëxistentie", kortom het slag lieden, van wie Moskou zich graag bedient in allerlei landen. Een „neutrale" partij, wier neutraliteit erg eenzijdig is. Toen hij over deze partij sprak, werd de Oostduitser lyrisch. Die partij zou winnen. Niet Brandt, noch minder Adenauer, zou den de lauwerkrans van de overwin ning krijgen, maar een zekere juf frouw van de D. F. U. De man had voor een deel nog gelijk ook. Niet de Westberlijnse burgemeester kreeg een eclatante overwinning, Adenauer nog veel minder de meeste pers commentaren wijten dit aan de per soon van Adenauer maar dr. Erich Mende, de leider van de vrije democraten, de liberale partij van West-Duitsland. Iedereen verbaasde zich zondag avond over de ene overwinning na de andere, die voor de liberalen uit steden en platteland wei'd gemeld. De partij van Mende was een beetje in het vergeethoekje geraakt. Ieder een was verbaasd, behalve Mende. Toen een corx-espondent van Reuter hem gistermorgen vroeg, waar hij het succes van zijn partij aan toe schreef zei hij: „Wij hebben stem men gewonnen, omdat wij de verkie zingsstrijd op eerlijke wijze hebben gevoerd. Omdat vele jonge kiezers, die zondag voor de eerste maal stem den, hun stem aan ons hebben ge schonken en omdat wij over een doel matige partij-organisatie beschik ken". H-'t belangrijkste echter vond Mende - die onlangs de diplo matieke wereld in Bonn de schrik op het ljjf joeg door met een ridderkruis, dat hij in Hitiers leger had verdiend, om de hals op een officiële ontvangst te verschijnen dat men het rechtse beleid van de twaalf jaar heeft afgewezen. Mende is er zich van bewust nu de sleutelpositie te bezitten voor de ko mende Duitse regering. Niet dat hij ambieert op de kanselierszetel te ko men ditmaal nog niet maar hij weet dat Adenauer zonder zijn steun geen kanselier kan zijn. Vandaar dat men in leidinggevende liberale Duit se kringen al hoort verluiden dat de oude man van Bonn zijn plaats op, liberale eis zal moeten afstaan aan* Ludwig Erhard. Deze zou voor de liberalen acceptabel zijn. Mende kreeg in 1944 zgn ridderkruis omdat hij duizenden soldaten uit een Rus sische omsingeling heeft gehaald en naar de heimat heeft teruggebracht. Zondag heeft Mende duizenden uit de C.D.U.-kring naar zijn kamp ge haald. Zijn aanhang steeg van 7.7 tot 12.7 procent. Maar Adenauer zal hem het bondsverdienstkruis niet ver lenen. Die heeft nu heel andere din gen aan zijn hoofd. Radioactiviteit in Nederland hoger De radioactiviteit van de lucht is ge durende het afgelopen etmaal op nieuw enigszins gestegen, zo is van de zyde van liet ministerie van soci ale zaken en volksgezondheid mede gedeeld. Of deze toename geheel en al kan worden toegeschreven aan besmet ting ten gevolge van kernexplosies, is echter nog niet definitief komen vast te staan. De activiteit door verontrei niging van dc atmosfeer met kunst matige radioactieve stoffen is in de afgelopen week enigermate toegeno men. FRANKRIJK WIL NIET OVER BERLIJN PRATEN Volgens de New Vork Times heeft de Franse regeriug Amerika laten weten, dat zy onder de huidige om standigheden niet zal deelnemen aan een conferentie met de Sowjet-Unfe over Berlijn. De Washingtonse correspondent van het blad schrijft te hebben vernomen, dat Frankrijks minister van buiten landse zaken Couve de Murville deze mededeling aan Kennedy heeft ge daan tijdens een lunch op het Witte Huis, waaraan ook de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en West-Dnitsland deelnamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9