Bondskanselier Adenauer zal moeten wijken voor prof. Erhard fT5 5® ti l IDT i :mEi j WHITE OW L Niet-te-béschrij\ 'en-lekkere pepermunt-dragée MONUMENT VOOR DE POOLSE PARACHUTISTEN IN DRIEL KROESJTSJEW WIL ZETEL VAN VER. NATIES WEL IN BERLIJN DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l EINDE VAN 12.JARIG BEWIND INZICHT Liberalen willen wel coalitie maar dan zonder Adenauer (Van een speciale verslaggever) In de nacht van zondag op maandag toen de resultaten van de Westduitse verkiezingen van zondag zicli begonnen at te teke nen, is liet einde van het twaalfjarige Adenauer-era in zicht ge komen. De partij van de 43-jarige dr. Erich mende heeft in haar verkiezingscampagne duidelijk gezegd, dat zij de absolute meer derheid die de C.D.U. te zamen met de Beierse C.S.U. in 1957 had v eroverd, wilde breken. Zije heeft ook duidelijk genoeg ge zegd dat zij, daarna een coalitie met diezelfde C.D.U.-C.S. U. op basis van echt partnerschap nastreefde. Zij heeft echter de kiezers niet duidelijk genoeg voorgerekend, dat het breken van de absolute C.D.U.-C.S.U.-meerderheid ook de positie van bondskanselier dr. Adenauer op het spel zou zetten... en men heeft het missclden niet geloofd, dat zij als de volgende bonds kanselier van West-Duitsland liever de huidige vice-kanselier en minister van economische zaken, prof. Ludvvig Erhard zouden zien. Waarschijnlijk is dit een groot deel van de nieuwe liberale kie zers niet helemaal duidelijk ge weest. Anders hadden ze mis sclden toch liever rechtstreeks de C.D.U. gekozen en misschien de regering van de vereerde „Alte" toch vior jaren verlengd. Grote zege De Vrije Democratische Partij is veel sterker uit de stembus gekomen dan zij zelf in haar koenste droom had durven veronderstellen. Zij is de grote winnares van de verkiezingen van zondag geworden. Zelfs de S.P. D., die onder haar splinterniéuwe kanselier-kandidaat, de 47-jarige burgemeester van Berlijn Willy Brandt een stemmenwinst van vier cn een half procent boekte, heeft dit stoute stuk niet uitgehaald. Intussen hebben nu de SJP.D. en de liberalen 49 procent van de stemmen en 256 bondsdagzetels tegenover 45,2 procent der stemmen en 241 zetels voor de C.D.U.-C.S.U. Over een man daat zal nog moeten worden beslist, aangezien in de kieskring Cochem aan de Moezel de sociaal-demokrati- sche kandidaat onverwachts is over leden. Deze verkiezing zal nog worden In gehaald. Deze ene zetel zal echter aan de to tale uitslagen niets meer kunnen ver anderen. De S.P.D. heeft geprofi teerd van de volledige ineenstorting van conservatieve vluchtelingen, die samen als „Gesamtdeulsche Partei" hadden gekandideerd. Hun kiezers zijn voor het grootste deel weggelo pen naar de S.P.D., die tenminste nog enige schijn van een derde partij in West-Duitsland te zijn, kon op houden. Grootste fractie De C.D.U. cn de C.S.U. kunnen in ieder geval niet meer alleen regeren. De 4 jaren van een alleen uit C.D.U.- ers en C.S.U.-ers bestaand West duits kabinet zijn ten èinde. De CJ). U. en de C.S.U. moeten parlementai re hulp zoeken bij de liberalen, die zich hebben aangeboden, maar die dr. Adenauer niet meer als kanselier willen hebben. De bondskanselier heeft gisteren tydens een persconferentie reeds verklaard, dat hij het socialisti sche idee van vorming van een coalitieregering van alle partijen heeft afgewezen. Adenauer stelde, dat zyn partij ondanks de geleden verliezen, nog altijd de grootste parlementaire l'ractie ts. Naar zijn mening betekende dit, dat de kie zers wensten dat het bewind de lijn van de afgelopen 12 jaar in de politiek diende te handhaven. Adenauer riep in herinnering dat de thans ter ziele zijnde Gesamtdeut- sche Partei jarenlang aan zijn laat ste kabinet had deelgenomen. Hij voegde hier aan toe: „in 1957, was ik er tegen dat onze partij alleen aan de macht bleef, hoewel we toen een Prins Bernhard heeft zondag in het Engelse plaatsje Guilford 1300 leden van de St.-John ambulance brigade" een vrijicilligers-oryunisatie voor het verlenen van eerste hulp, gëinspec- teer. De inspectie vond plaats voor de nieuwe kathedraal van Guilford, ivaar later een dienst voor de leden van de brigade werd gehouden. meerderheid der zetels hadden. Ik ben er tegen dat welke partij ook de regering alleen leidt." Voorlopige uitslag De voorlopige uitslag van de West duitse verkiezingen, zoals die gister avond bekend was, is als volgt: Christen-Democraten 14.239.984 stemmen (45,8 pet); Sociaal-Deino- craten 11.406.253 stemmen (36,3 pet)Vrye Democraten 4.009.988 stemmen (12,7 pet)"Gesamtdeutsche Partei 871.208 stemmen (2,8 pet); Duitse vredes-unie 607.836 stemmen (1,9 pet); Duitse Gemeenschap 26.906 stemmen (0,1 pet); Duitse Rijkspartij 264.186 stemmen (0,8 pet)Sleeswjjks Stemmersverbond 25.444 stemmen (0,1 pet). E.E.G.-ministerraad en Europees parlement in conflict De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is maan dag in conflict gekomen met het Europese parlement bij de parle mentaire behandeling van het ak koord voor associatie van Grieken land bij de gemeenschap. Het parlement is het er niet mee eens. dat het pas achteraf, na de on dertekening van het associatiever drag, wordt geraadpleegd. De minis terraad meent echter, dat dit de juiste gang van zaken is. De Italiaan Battista verklaarde, als voorzitter van een speciale associa tie-commissie bij de behandeling van de Griekse kwestie in het Euro pese parlement te Straatsburg, dat raadpleging van het parlement alleen zin heeft als zij vooraf geschiedt. Hoe kan het parlement anders nog invloed op de totstandkoming van het verdrag uitoefenen, zo zei hij. De Duitse staatssecretaris Müller Armaek, die voor de ministerraad in het krijt trad, vergeleek de pro cedure echter met de nationale par lementaire bekrachtiging van inter nationale verdragen. Bij een gewoon internationaal verdrag vindt de on dertekening vooraf plaats, terwijl het verdrag pas van kracht wordt als het daarna door de nationale par lementen van de betrokken landen is bekrachtigd. Voor het sluiten van verdragen van de E.E.G. met derde landen ligt de zaak dus voor de E. E.G.-ministerraad en het Europese parlement net zo, aldus betoogde hij. Het i3 nog niet zeker, of het parle ment zich bij deze zienswijze zal neerleggen. Dat zal blijken, als het debat over de associatie van Grie kenland wordt afgesloten met stem ming over de resoluties. U.' i Gesneuvelden in slag om Arnhem herdacht Onder grote belangstelling is giste ren op net Airbornekerkhof te Oos terbeek een plechtige herdenkings dienst gehouden ter gedachtenis aan de in 1944 in de slag om Arnhem ge sneuvelde manschappen van de le Britse Airborne divisie en aan de ge sneuvelde Polen, die met de Britten gestreden hebben. Eerst is in de hervormde kerk in Oosterbeek een heilig-avondmaals- dienst gehouden, tezelfdertijd is op het kerkhof een mis van requiem op gedragen. Na afloop van de mis vond de absou- te plaats bij het graf van father B. De Moskouse afd. van de Sowjet-jeugd- beweging is een actie begonnen om de Russische hoofdstad voor het begin van het 22ste partijcongres, dat over een maand begint, le bevrijden van de straat activiteiten van dronkaards en vechters bazen. (Advertentie) TER ERE VAN EERSTE BRIGADE Urn geplaatst met aarde uit de Poolse hoofdstad (Van een speciale verslaggever) Het anders zo rustige Betuwse plaats je Driel was zaterdag het middelpunt: van een grootse plechtigheid name lijk van de onthulling van een monu ment ter ere van de Eerste Onafhan kelijke Poolse Parachutisten Brigade, die In de gedenkwaardige dagen van september 1944, na de landing te Driel, deelnam aan de slag om Arn hem. Talrijke hoge militaire en burgelijke autoriteiten o.a.de commissaris dei- koningin in de provincie Gelderland dr. Bloemers, bekende Britse bevel hebbers uit de tijd van de oorlog, luchtmaarschalk Sir L. Hollinghurst. ;eneraal Sir G. Lathbury, generaal Sir R. Galc, de Nederslandse gene raals H. J. Kruis, Sitsen, P. Alons. D. C. de Vries en Durst Brilt, de mili taire attachés van Amerika, Enge land, Frankrijk, Zuid-Afrika, België, met de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, generaal C. F. Pahud de Mortanges aan het hoofd, woonden deze plechtigheid bij, die in feite een grote manifestatie was van de Pools- Nederlandse vriendschap en een ma nifestatie voor de vrijheid van Polen. De eregast en hoofdpersoon bij deze onthulling, die vooraf was gegaan door een demonstratie parachute springen van de „Eerste Ned. Para chutisten Club," was de Poolse gene raal S. Sosabowslti, de commandant van de Poolse para-brigade tijdens de slag- om Arnhem. Onthulling Turkse ministers zouden zijn afgetreden Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat alle civiele leden van de Turkse regering hun ontslag hebben ingediend. Dit bericht ïs officieel nog niet bevestigd. De burgerlijke minis ters waren tegen het voltrekken van doodvonnissen aan leden van het oude regime. Dc onthulling- nadat de voormalige chef van de generale staf, generaal H. J. Kruis de herdenkingsrede had uitgesproken werd verricht dooi de commissaris der koningin, dr. Bloemers. Na het spelen van het Poolse volks lied en de wijding van het monument, door de Poolse aalmoezenier kolonel dr. L. Broel-Plater, hield generaal Sosabowski in het Pools een toe spraak, die vervolgens in het Neder lands werd vertaald door de in Vlis- singen wonende Poolse journalist Billy Strenk. Hierin bracht de in ballingschap ver blijvende Poolse generaal dank aan het Commité „Driel-Polen" voor de oprichting van dit fraaie monument. „Het wapen van onze hoofdstad en het opschrift „Surge Polonia" al dus generaal Sosabowski herinnert ons allen, dat in de gedenkwaardige dagen van augustus en september 1944, het Poolse volk de inwoners van de hoofdstad naar de wapens hebben gegrepen, om haar met ei gen handen te bevrijden van het vreemde juk. Helaas, niet door de schuld van het Poolse volk, is dit niet gelukt. Maar wij geloven vast, dat de tijd zal komen, aat ook Polen zijn vrijheid en onafhankelijkheid zaï ver krijgen." Hierna plaatste generaal Sosabowski in het monument een urn met aarde uit de tijdens de oorlog zo zwaar ge teisterde Poolse hoofdstad. Aan de voet van het monument werden ver volgens talrijke kransen gelegd. Tijdens een 's middags in de r.-k.- kerk te Driel gehouden Poolse kerk dienst werd een vaandel gewijd, dat hierna, door de speciaal uit Londen overgekomen secretaris-generaal van de wereld-federatie van Poolse oud strijders, majoor S. Lis. werd overge dragen aan de Vereniging van Poolse Oud-strijders in Nederland. Vervolgens werd in het parochiehuis een feestelijke bijeenkomst gehouden, met volkdansen, zang en muziek. Tij dens deze bijeenkomst trad o.m. op de bekende Poolse zanger, Z. Krukow- ski uit Brussel. Generaal Sosabowski voerde hierna nogmaals het woord ditmaal ech ter uitsluitend tot de Polen waarbij hij tevens de adressen voorlas, die ter gelegenheid van de onthulling en ge- richt tot alle in ballingschap verblij vende Poolse oud-strijders, o.a. toege zonden werden door de Poolse aarts- bisschop J. Gawliua uit Rome en door oudste in rang en leeftijd Poolse sol daat, generaal Iv. Sosnkowski, de voormalige opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten, die tijdens de laatste wereldoorlog een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de ge allieerde overwinning en daarmede ook tot de bevrijding van Nederland. In Driel is saterdag een monument onthuld ter ere van de Eerste Onaf hankelijke Poolse Parachutisten Bri gade. De onthulling werd verricht door de Poose generaal Sosabowski. PAUL REYNAUD VERKLAART Sowjets hebben geen belang bij overneming De voormalige Franse premier Paul Reyuaud heeft maandag verklaard dat premier Nikita Kroesjtsjevv ge durende een gesprek dat tussen hen heeft plaatsgehad nogmaals zyn be reidheid heeft geuit het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties naar YVest-Berlijn over te laten brengen. Het gesprek duurde drie uur. Aan westelijke correspondenten heeft Reynaud verklaard, dat Kroesj- tsjew als zijn overtuiging had uitge sproken dat „de geschiedenis en niet een oorlog het lot van West-Berlijn zal beslissen". Spaak gelooft niet in een oorlog De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, die gisteren naar Moskou vertrok voor een ge sprek met premier Kroesjtsjew, heeft herhaald „er vrywel van overtuigd te zijn, dat er geen oorlog zal ko men". In een vraaggesprek voor de Belgi sche t.v. verklaarde de minister aan de vooravond van zijn vertrek, dat „wij het recht hebben optimistisch te z(jn". „Er is immers een nieuwe factor: de kernwapens", zei hij. Volgens Spaak is een oorlog met conventionele wa pens vrijwel onmogelijk geworden. „In geen van beide kampen is de wil tot zelfmoord aanwezig", voegde hij hier aan toe. Op de vraag, welke de voornaamste oorzaak van een eventuele oorlog zou kunnen zyn zèi Spaak, dat Kroesjtsjew blijkbaar een zeer duide lijk standpunt heeft ingenomen en dat hij vermoedelijk op zijn eigen wij ze de Berlynse kwestiet zal regelen, zodat het westen zal moeten kiezen tussen de aanvaarding van dit feit en een machtspolitiek. De Belgische minister herhaalde, dat het westen zelf met voorstellen moet komen. „Men mag niet weigeren besprekin gen te voeren omdat men bedreigd wordt. Allereerst moeten tussen de westelijke mogendheden onderling de voorwaarden worden bepaald en daarna dient loyaal van gedachten te worden gewisseld. De Duitse ver kiezingen zullen Duitsland in staat stellen zich vrijer uit te spreken. Maar het komt er vooral op aan snel te handelen". Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat hij voor zijn gesprek in Moskou met geen enkele zending is belast. „De kleine landen moeten al het mo gelijke doen om bij te dragen tot op heldering van de toestand. Dit is een positieve bydrage, die ik kan leveren en ik hoop, dat mijn gesprek positie ve elementen zal opleveren". Reynaud zei voorts dat Kroesjtsjew zijn voorstel had herhaald om van West-Berlijn een vrije stad te ma ken. De Russische leider zou verder hebben verklaard dat zowel West- Berlijn als Oost-Duitsland de belofte zou moeten afleggen zich te onthou den van inmenging in eikaars zaken. De voormalige Franse premier zei dat Kroesjtsjew hem had gezegd dat „er een internationale overeenkomst moest worden gesloten inzake de vrije verbindingen van West-Berlijn met de buitenwereld. Deze overeen komst moest worden gedeponeerd bij de Verenigde Naties". GEEN OVERNEMING Reynaud verklaarde tegenover een aantal journalisten dat Kroesjtsjew naar zijn zeggen „volledig bereid was om het hoofdkwartier van de Verenigde Naties naar West-Berlijn te laten overplaatsen". De oud-pre mier van Frankrijk zei dat Kroesj tsjew had verklaard dat dit een be- wys zou leveren dat de Sowjet-ünïe geen belang stelde in een overneming van West-Berlijn. Volgens Reynaud had Kroesjtsjew voorts als zijn overtuiging verklaard dat Oost-Duitsland, evenals China, een soevereine staat kon worden, zonder de jure erkenning van alle landen. President Soekarno op bezoek in Japan President Soekarno is maandag in Tokio aangekomen op weg naar huis, nadat hij de conferentie van niet-verbonden naties in Belgrado had bijgewoond en Washington had bezocht. Zeven doden bij ongelukken In het diaconessenziekenhuis in Utrecht is gistermorgen mevrouw J. Klavervan der Wonde overleden. Zij werd zondag bij het verkeerson geluk op de rijksweg 12 bij Utrecht ernstig gewond. Haar man, de heer J. Klaver, hoofd van een school in Wormerveer, is zondag reeds als ge volg van dit verkeersongeval over leden. In de Ursulakliniek in Wassenaar is de 25-jarige P. Nagtzaam uit Schie dam overleden als gevolg van een verkeersongeluk. Hij is zondagavond onder Rijswijk aangereden toen hij met zijn bromfiets de weg overstak zonder voorrang te verlenen aan een personenauto. De 18-jarige boekbinder J. Hazen berg uit Dordercht is in een zieken huis in Rotterdam overleden aan de verwondingen die hij 15 augustus bij een botsing tussen een fiets en een bromfiets heeft opgelopen. De jongen zat achterop de brom fiets. die door zijn broer werd be stuurd. De broer verleende geen voorrang aan een van rechtskomende fietser. In Vroomshoop ïs de 23-jarige G. H. Otten uit Ommen om het leven ge komen, toen hij onder een kantelende tractor bekneld raakte. De man werd ernstig gewond en is tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis overleden. Drie personen die ook op de tractor gezeten waren wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. Zaterdagavond ïs de 67-jarige heer G. J. Raimond uit Den Haag in Rijs wijk om het leven gekomen toen hij komende van de N.A.M.-weg met zijn bromfiets zonder voorrang te verlenen de Prinses Beatrixlaan overstak. Hij werd daarbij geschept door een personenauto bestuurd door de 41-jarige J. W. S. uit Den Haag. De heer Raimond was op slag dood. Juist toen hy een lege kruiwagen in de materiaallift van een bouwwerk aan de Blaak wilde zetten ging de lift naar beneden en viel de 53-jarige steigermaker W. F. H. Beeking uit Rotterdam, voorover van de 13e eta ge. Op de tiende verdieping kwam de man terecht. Hij moet op slag dood zijn geweest. Gisteravond om kwart over negen Is de driejarige Frits je van der Linde in de ouderlijke woning aan de Watc- ringsc straat in Den Haag tegen een ruit gevallen en zodanig gewond dat hij is overleden. Het knaapic. dat met nog dne broertjes alleen thuis was, stond op een stoel achter het geslo ten venster van de woonkamer te kij ken naar een gymnastiekles in een lokaal aan de overzijde van de straat. ïn zyn geestdrift is het kind gSSmhkel en tegen de ruit gevallen, die brak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3