PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HAMMARSKJÖLD DOOR SABOTAGE? OM HET LEVEN GEKOMEN Instemming in Goes met „bromfietsverbod" Verenigde Naties in hachelijke periode Vandaag.. VERSCHRIKKELIJKE SCÈNE IN KATANGAANS OERWOUD Hammarskjöld Elïsabethstad een slagveld 204c jaargang - no. 221 Dagblad, uitgave van de iinna Provinciate Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. t 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv, 3647/3643; Middelburg,Markt 51,tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2S73); Goes Gr.Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2305; Terneuzen, tel. 3118; Zierikzee, red. tel.2425, adm. tel. 2094. VLIEGTUIG IN NOORD-RHODESIË NEERGESTORT DAG HAMMARSKJÖLD w-.i. .vredestichter President Kennedy spreekt voor V.N. President Kennedy zal eind deze week of begin volgende week de al gemene vergadering der V.N. toe spreken, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, maandag meegedeeld. De datum liaugt af van de gang van zaken in tie algemene vergadering. Volgens kringen van het Witte Huis had de dood van Hammarskjöld de resident doen gevoelen dat hij uiting moet geven aan de steun der V.S. voor de V.N.'op een ogenblik dat de wereldorganisatie voor een crisis staat. Alle V.N.-charterviieg- tuigen aan de grond Een woordvoerder van de Zweedse luchtvaartmaatschappij „Transair", van de DC-6-E die maandag in de om geving van Ndola is verongelukt en waarbij secretaris-generaal van de Verenigde Naties Hammarskjöld en 12 anderen de dood hebben gevonden, heeft gisteravond in de Zweedse plaats Malmö meegedeeld dat de Verenigde Naties hangende een on derzoek naar de oorzaak van de ramp al hun chartervliegtuigen in Kongo aan de grond zullen houden. „Transair' heeft een contract met de V.N., krachtens hetwelk zij een DC- 6-B en twee toestellen van het type „Curtis" in Kongo ter beschikking van de wereldorganisatie houdt. Geen Sowjet-waardering voor Hammarskjöld De Veiligheidsraad heelt zich maan dagavond gedurende een informele bijeenkomst van anderhalf uur be raden over de situatie die door de dood vau Hammarskjöld is ontstaan. Na afloop gaf de voorzitter, dr. Bar nes, een communiqué uit waarin bij zegt dat de Sowjetdolegatie „de waardering voor de politieke activi teit van Hammarskjöld niet deelt", „De afgevaardigde van de Sow jet- Unie, die de blijken van medeleven onderschreef, verklaarde dat het be kend is dat de Sowjet-Unie Ham marskjöld niet als een functionaris van de Verenigde Naties erkende en de waardering voor zijn politieke ac tiviteit die in een communiqué tot uitdrukking wordt gebraclit niet deelt". V.N. bespreken eventueel lidmaatschap rood-China De regering- van de Verenigde Sta len beeft zondag op verrassende wij ze doen bekend maken dat zij het formele verzoek van Nieuw-Zeeland om het „vraagstuk" communistisch China wel of "niet in de Verenigde Naties in de algemene vergadering van de Verenigde Naties te brengen steunt. De Amerikaanse beslissing werd be kendgemaakt door Francis W. Car penter, de woordvoerder voor de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties. Zijn verklaring volgde op het formele verzoek dat Nieuw- Zeélands premier Keith J. Holyoalce inzake deze kwestie had ingediend. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dat dc kwestie in al zijn fa cetten „nauwkeurig" moest: worden onderzocht, voor een definitief be sluit kon worden genomen. „Nancy" eiste 169 slachtoffers De nationale Japanse politic heeft bekendgemaakt, dat ten gevolge van dc tyfoon Nancy die Japan vorige week heeft getroffen, 16!) personen om liet leven zijn gekomen, meer dan 200 worden vermist en 3029 werden gewond. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar skjöld, is gedood toen zijn vliegtuig zondagavond bij de Katan gaanse grens op enkele kilometers van het Noordrhodesische plaatsje Ndola verongelukte. Twaalf anderen, onder wie zijn adviseurs, vonden eveneens de dood. Er is één overlevende. Deze de Amerikaanse sergeant Harold Julian, is zwaar gewond en verkeert in ernstige toestand. Hij maakt deel uit van de inter nationale politiemacht. Julian vertelde dat toen het toestel bij Ndola kwam, Hammars kjöld tot een andere bestemming besloot. Kort daarop deed zich een krachtige ontploffing voor, gevolgd door enkele zwakkere explosies, het toestel stortte neer. In kringen van de Verenigde Naties in Leopoldslad acht men het niet uitgesloten dat de activiteit van de Katangaanse straal jagers verband houdt met het verongelukken van het toestel. Men wees er op dat Hammarskjöld's toestel laat uit Leopold- stad is vertrokken, zodat het gedurende de nacht over Katanga zou vliegen. nieuwe secretaris-generaal zal moe ten benoemen, de Sowjet-Unie een veto-recht heeft, waar zij naar ieders verwachtingen gebruik van zal ma ken ten aanzien van iedere oplossing die niet aan de nieuwe Sowjetrussi- sche normen voor het secretariaat der Verenigde Naties zal voldoen. Die Sowjet-eisen komen neer op het overdragen van de leiding van het secretariaat aan een driemanschap. Bescheiden Dag Hjalmar Agne Carl Hammars kjöld, een rustige bescheiden vrijge zel van 56 jaar, heeft gedurende de acht jaar waarin hij de functie van secretaris-generaal vervulde van de hoogste civiele dienst ter wereld, deze positie weten uit te breiden tot een uitvoerende macht, die zich over de gehele wereld uitstrekte. Deze Saturwus-raket is het machtige prototype van de ruimtevoertuigen, welke de V.S. in de komende tien jaar om de maan zullen zenden. Secretaris-generaal Dag Hammars kjöld en zijn medewerkers waren het slachtoffer van schaamteloze manoeuvres van westelijke financiële machten", aldus de Kongolese pre mier, Cyrille Adoela Om haar verontwaardiging tot uit drukking te brengen over „de schan delijke inmenging van bepaalde wes telijke mogendheden in Kongolese zaken" heeft de regering bij decreet bepaald dat vandaag een dag van na tionale rouw zal zijn, aldus de ver klaring van Adoela Adoela noemde geen landen bij naam en de journalisten hadden geen kans om opheldering te vragen daar zijn verklaring per boodscliap- per naar het centrale telexkantoor werd overgebracht Sabotage Premier Nehroe heeft de mogelijk heid geopperd dat sabotage aan het vliegtuig van Hammarskjöld de oor zaak van de dood van de secretaris generaal is. „Ik weet niet of de dood een gevolg is van een ongeluk of van enige vorm van sabotage. De omstandigheden in Kongo zijn van dien aard dat alles mogelijk is", zo' zei Nehroe in een verklaring die maandag in New Del hi is gepubliceerd. Toen president Tsjombe van Katanga op het vliegveld van Kitwe de (toen nog vermoedelijke) dood van Ham marskjöld vernam, verdween de glimlach van zijn gelaat en zei hy „dat is zeer droevig nieuws. Ik be treur het diep. Ik had veel achting voor Hammarskjöld. Hij heeft veel voor Afrikaanse landen gedaan. In de crisis tussen Kongo en Katanga, had ik vertrouwen dat hij zou helpen een oplossing te vinden". ....verricht koningin Juliana in Den Haag de onening van de Staten-Generaal.' ....is het 200 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse na tuurkundige prof. Pieter van Mussenbroeck, de uitvinder van de „Leidschc flesch" te Leiden overleed. vvvvv^vvvwvvvvvvvvvvvv In diplomatieke kringen in Den Haag spreekt men onomwonden de mening uit dat de Verenigde Naties door de onverwachte dood van secretaris generaal Hammarskjöld voor de hachelykste periode sinds de oprich ting op 26 juni 1945 staan. De dood van Hammarskjöld op de dag voor de opening van de algemene verga dering werd niet alleen tragisch maar rampzalig geacht door even sombere als onthutste diplomatieke waarnemers. Die somberheid vindt zijn oorzaak in de algemene twijfel aan de mogelijk heid om overeenstemming te berei ken over een opvolging omdat in de Veiligheidsraad, die op voordracht van de- algemene vergadering de Drie medewerkers van de Verenigde Naties, die met de secretaris-gene raal zijn omgekomen. V.l.u.r. dr. Hemrich Albert Weischoff, chef van de afdeling territoriale research en analyse van het directoraat be heer schapzaken', Vladimir Fabry en William Hanallo, de persoonlijke hulp van Hammarskjöld. Ray J. Moloney, correspondent van United Press international, meldde gisteravond telefonisch vanuit Ndola in Noord-Rhodesië: „Het wrak van het vliegtuig dat Dag Hammarskjöld naar de dood voerde op zijn zoeken naar de vre de voor Kongo, rookte nog toen ik het zag". Het lag te midden van jonge bo men, omringd door herfstblade ren. Dertien anderen stierven met de secretaris-generaal, onder wie een vrouwelijke employée van de V.N.- (De wouw is in Ndola niet ge ïdentificeerd, maar in Ottawa zei men dat het Alice Lalande was, particulier secretaresse van Sture Linner, hoofdvertegenwoordiger van de V.N. in Kongo). De meèste lichamen waren ver schrikkelijk verminkt en verkoold en, voor het lekenoog, onmogelijk te identificeren. Maar niet liet lijk van Hammar skjöld. Functionarissen vertelden my dat zijn lichaam „weinig be schadigd" was cn gemakkelijk tc herkennen. „Het had slechts een kleine wond in de nek", zei een lid van de red dingsploeg, „hij droeg ook een identiteitsplaatje". Het toestel zelf was onmogelijk te identificeren uit de gebroken, ro kende stukken. Niemand mocht in de nabijhied der wrakstukken ko men. De omgeving werd afgezet en het zoeken naar de lichamen duurde tot laat in de middag tot dat er dertien waren gevonden, waaronder dat van Hammar skjöld. Er was slechts één overlevende die met brandwonden was over dekt en naar het ziekenhuis in Ndola werd overgebracht. Het ongeluk moet maandagmor gen omstreeks half één zijn ge beurd. Men vertelde dat het vlieg tuig in contact was geweest met de verkeerstoren van het vlieg veld Ndola, kort na middernacht en dat het toestemming kreeg te landen. Kolonel Don Taylor, de Ameri kaanse luchtmachtattaché in Pre toria, Zuïd-Afrika, die over de plaats van het ongeluk had gevlo gen, was van mening dat het vliegtuig klaarblijkelijk een lan ding op het vliegveld wilde maken toen het neerstortte. Het was toen op ongeveer negen kilometer van het vliegveld. Volgens Taylor leek het erop als of de piloot zich in de hoogte had vergist en dat het onderstel van het vliegtuig de boomtoppen had geraakt. „Ik kan niet zeggen wat er is ge beurd. Ik weet het niet. Maar de vernieling in het oerwoud was één van de verschrikkelijkste scè nes die ik ooit heb gezien". „SHOWRIJDEN" WORDT AAN BANDEN GELEGD Met knallende motoren stuiven ze door de straal „SHOWRIJDEN op brommers aan banden in Goes!" Zelden zullen de bewoners van de Lan ge Kerkstraat, de Klokstraat de Lange Vorststraat te Goes een bericht onder dit op schrift in de dagbladen van vo rige week, met zoveel genoegen hebben gelezen! Een beschei den opinie-onderzoek ouder ecu aantal inwoners van deze straat heeft ons wel duidelijk ge maakt, dat de Lange Vorst straat-, Klokstraat- en Lange Kerkstraatbewoners een voor stel van b. en w. van de gemeen te Goes van deze strekking wij- wel algemeen toejuichen. Goes is hiermee de eerste gemeente in Zeeland, die zal overgaan tot de instelling van een algemeen brom fietsverbod. Weliswaar heeft ook Vlissingen zyn boulevard taboe ver klaard voor brommers, maar dat geldt alleen voor het seizoen. Inmid dels rijden de bromfietsers er weer lustig knallend rond. Op het ogenbik is de situatie in Goes zo, dat jeugdige bromfietsers in de avonduren en met name 's zaterdags en 's zondags in groepjes van soms zes man rondjes draaien door de bin nenstad van Goes. Met knallende mo toren stuiven ze door de Lange Vorst straat, de Klokstraat, de Lange Kerkstraat cn over de Grote Markt. Het blijft niet bij één rondje: steeds opnieuw bedrijven de „shöwrijders" hun spel in deze straten. Tot erger nis van de bewoners, meest zaken lieden, die na een drukke dag in de winkel mst hopen te vinden in hun woning boven dc winkel. Een rust, die telkens wordt ver stoord door het lawaai van de ron kende motoren. Rustig' kijken naar de televisie is er niet bij. licl: luisteren naar een radiohoorspel taboe en het voeren van een ge sprek onmogelijk. Geen wonder dus, dat de meeste be woners van deze straten het voorstel van b. en w. om de Lange Vorst straat, de Klokstraat en de Lange Kerkstraat dagelijks van zeven -nir 's avonds tot elf uur 's avonds en 's zaterdags zelfs van twee uur af tot 's avonds elf uur af t" sluiten met instemming hebben begroet. Als de gemeenteraad van Goes aanstaande woensdagavond het desbetreffende voorstel van b. en w. aanneemt, zul len de betrokken bewoners eindelijk de zo lang begeerde rust kunnen vinden. Rustverstoring Een enkeling ging zelfs zo ver, dat hy verklaarde dat een bromfietsver bod tot elf uur op zaterdag en zon dag nog niet vérstrekkend genoeg is. Want met name op deze dagen wordt er tussen elf uur en één uur 's nachts •nog heel wat „afgebromd", waren zij var oordeel. Mogelijk zal de raad nog met deze stemmen rekening houden.. Niet alleen de bewoners van de drie genoemde straten ondervïn- c. veel hinder van het „show- ryden" op brommers, maar ook het winkelend publiek op zater dagmiddag stelt de verstoring van de rust weinig op prijs. Trou wens, hoe vaak komt 't niet voor lat een argeloos voorbijganger de schrik van zijn leven krijgt, wan neer hij de „shöwrijders" in gro- .c vaart op zich ziet afkomen! „Gelukkig zijn die jongens nogal stuurvast. Maar ik- vind het toch griezelig gevaarlijk", /ertelde ons het raadslid D. Leupen, die op de hoek Lange Vorststraat-Klok- straat woont. „Ik stem voor hon derd procent ii met het voorstel van b. en w.'\ De heer M. Adriaansc in de Lange Kerkstraat zei er dit van: „Een pracht maatregel". En zijn vrouw voegde eraan toe: „Soms is het ge- Zie slot pag. 5 kol. 1 Aan de berichten over rampen, oorlogen en geruchten van oor logen, welke de laatste maan den menigvuldig over de wereld wor den uitgestort, is een schrikwekken de melding toegevoegd: Hammars kjöld is omgekomen bij wat aanvan- kelqk een vliegtuigongeval werd ge noemd, maar wat vermoedelijk in feite een laffe bomaanslag is. Het is niet de eerste maal, dat een hoge functionaris, wiens taak het is te be middelen tussen de volkeren en mee te bouwen aan een internationale rechtsorde, het leven verliest by de vervulling van zyn plicht. Zo werd in 1948 graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar der Verenigde Naties in Israël vermoord: op de zeventiende september. Op dezelfde datum, der tien jaar later, is nu het vliegtuig' neergestort waarin Hammarskjöld als secretaris-generaal van de volkeren organisatie van Katanga naar Rho desia reisde. Het plotseling heengaan van deze uit Zweden afkomstige diplo maat roept uiteraard gevoelens op van grote verslagenheid, om dat een energiek en de vrede zeer toegedaan man op een zo tragische wijze om het leven kwam, maar het schokt de wereld tevens omdat het de onzekerheden met een nieuw pro bleem vermeer dert: dat van de opvolging van Hammarskjöld. Sinds maanden immers was hij geen persona grata meer bij de Rus sen: zij hadden ver-gaande voorstel len gedaan inzake de reorganisatie .van het V.N.-secretariaat, waardoor zij hun invloed in de volkerenorgani satie aanzienlijk konden vergroten. De moeilijkheden hierover konden echter voorlopig op de lange baan worden geschoven omdat de ambts periode van Hammarskjöld nog niet was afgelopen en hyzelf verklaard had niet te zullen wijken voor linkse druk. Zyn verscheiden maakt deze kwestie thans echter brandend ac tueel, waarbij zelfs het bestaan van de V.N. in het geding is. De wereld ziet dit alles met ver slagenheid. Wanneer straks ba lans zal worden opgemaakt over het jaar 1961, dan zal het defi cit nog groter zijn dan in de jaren daarvoor. Want op die balans komen posten voor als de sluiting van de Berlijnse sectorgrenzen met de daar op gevolgde spanningen, luchtvaart- rampen, kernontploffingen, versnel ling van dc bewapeningswedloop, re voluties, politieke processen, politie ke moorden, ongevallen op de weg, op race-banen, om eens enkele credit.- posten te noemen. En wat staat daar tegenover? Bitter weinig. Slechts hier en daar treft ons nieuws over wetenschappelijke vorderingen, waar van de mensheid profijt trekt, zoals bijvoorbeeld onlangs de bestrijding van de vernietigende wervelstorm Carla. Dank zij een satelliet werden foto's gemaakt, waaruit de weerkun digen allerlei gegevens konden aflei den. zodat zij in staat waren de be volking in het bedreigde gebied te waarschuwen. Daardoor werd de do- denlyst minder lang dan zij gewoon lijk is by dergelijke natuurrampen. Maar deze gunstige berichten vallen :n het niet bij de talloze onheilsmpl- dingen, die de mens van vandaag voortdurend verontrusten en hem el ke zekerheid trachten te ontnemen. De tragiek van het menselijke streven valt in deze dagen van spanningen sterker op dan ooit: aan de ene kant is er een immense in spanning om de mens bij te staan in ziekte en nood en slaagt men er in de wetenschap dienstbaar te maken aan de bestrijding van bijvoorbeeld de natuurrampen. Maar de grootste ramp, die de mensheid op dit ogen blik kan treffen, namelijk een oorloe, die de gruwelijkste verbeelding tart, wordt door dezelfde mensheid stap voor stap en met wat lykt op een beklemmende onvermijdelijkheid dich terbij gebracht. Een oorlog bovendien die niemand wil en niemand wenst. Maar in dit geval is er helaas geen satelliet, die als bij de cycloon van Texas het onheilbrengendê verschijn sel tevoren fotografeert, zodat maat regelen mogelijk zijn. Destijds heeft men de organisatie der Verenigde Volkeren opgericht om als wachtto ren te fungeren over de wereld. Maai de mensheid heeft 't niet gewild: men heeft de torenwachter betrokken in zijn felle partijstrijd en tenslotte zo ziet het er nu naar uit heeft men hem lafhartig vermoord. In Elisabethstad vonden maandag sporadisch gevechten plaats tussen U.N.O.-troepen en Katangaanse troe pen. Elisabethstad, dat in een waar slag veld is veranderd sinds de V.N. woensdagmorgen trachtten de Ka tangaanse onafhankelijkheid te ver nietigen, heeft thans het aanzien ge kregen van een dodenstad. Op de straten liggen uitgebrande voertui gen en overal liggen gesneuvelden. Het burgerlijk hoofd van de V.N. in Katanga, Conor Cruise O'Brien, zei maandagmorgen op een persconfe rentie dat U.N.O.-troepen enkele sleu- te!po.ofen in Elisabethstad in bezit hadden. Volgens officiële opgave had Finland begin van dit jaar 4.484.655 inwoners met Inbegrip van 7400 buitenlanders. Ruim 38 procent der bevolking woont in de steden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1