LEZERS Breskens en Eekhout: één begrip RYNBEIDE' S NIEUW ROOD HULSTER ZWEMBAD KRIJGT COMMISSIE VAN BEHEER RAAD ZAAMSLAG SPRAK OVER LONEN GEMEENTEWERKLIEDEN WEEKEND „HEDENESSE" OVER „ROOMSEN EN PROTESTANTEN" DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST Van 17-jarige volontair tot burgervader Op de eerste oktober 1921 stapte in de Dorpsstraat te Breskens een zeventienjarige jongeling met enige schroom het gemeentehuis binnen. Hij meldde zich aan als de nieu we ambtenaar ter secretarie. Volontair wel te verstaan. De naam van die jongeman was J. A. Eekhout, afkom stig uit Aardenburg en al daar geboren op de 28ste april 1904. Nu bijna veertig jaar la ter is de inmiddels 57 jaar geworden heer Eekhout reeds meer dan vijftien jaar burgemeester van de gemeen te Breskens. „Toen ik mijn mulodiploma had behaald, stonden mij twee wegen, open", aldus de huidige burge meester, „namelijk doorleren voor onderwijzer of naar de secretarie. Hij koos de secretarie, aanvanke lijk als volontair te Aardenburg en daarna te Breskens. De jonge Eekhout ging de ge meentelijke administratie bestu deren en behaalde reeds op twin tigjarige leeftijd het diploma voor gemeentesecretaris. Daarna ging hij door met staatsinrichting en bedrijfsadministratie. Op 23-jari- ge leeftijd werd hij gemeente-ont vanger. Tien jaar later in 1937 benoemde de raad hem tot ge meentesecretaris. In 1946 werd de heer Eekhout burgemeester van Breskens. Ongeveer alles „Nou, dat is zo ongeveer alles, zegt burgemeester Eekhout. die het bij deze opsomming maar het liefst had gelaten. „Vindt U dat Breskens in de af gelopen veertig jaar veel is ver anderd?" „Natuurlijk! In het vooroorlogse Breskens, met zyn visserij, sui- kerwerkfabriek, wat klein-indus- trie, grossierderijen e.d., kabbelde het leven, vooral het ambtelijke, erg rustig voort", aldus de heer Eekhout. „Toch was het ook toen al een bevolking, anders dan an deren." Zij heeft altijd een grote mate van activiteit ontplooid. Zo was er in Breskens een uitstekende visserijschool, in feite dus bedoeld om de vissers te leren vissen en varen. De opleiding was echter van dien aard, dat de provincie de jongens van de visserijschool gaarne in dienst nam als beman ning voor de veerboten. Breskens zag, mede door de veer dienst op Vlissingen, ook het be lang in van een vreemdelingen verkeer en was een der eerste ge meenten in West Zeeuwseh- Vlaanderen, die een plaatselijke afdeling in het leven riep. Het leven kabbelde dus rustig voort. Tot de oorlog kwam. Vijf bange jaren, waarin Breskens enorme klappen kreeg. Het begon al in mei 1940, aldus burgemees ter Eekhout. Terugtrekkende ge allieerde troepen plunderden het dorp en brachten de hele vissers vloot in de haven tot zinken. Ge lukkig konden de scheepjes wor den gelicht. Vier jaar later, op 11 september 1944, kwam de klap nóg harder aan. De bunkerstelling Breskens, waarop de Duitsers zich terug trokken, moest worden opge ruimd. De Engelse Royal Air Force zag zich genoodzaakt de haven en omgeving te bombarde ren. Toen op die dramatische middag, na een uur bombarderen de rook optrok, bleek het dorp bijna ge heel te zijn verwoest. Ruim twee honderd mensen kwamen om het leven. De overigen vluchtten weg in een panische angst voor herha ling. Geholpen „Gelukkig is Breskens in die tijd veel geholpen", zo vervolgt bur gemeester Eekhout. Snelle wo ningbouw is het behoud van Bres kens geweest. Immers, de geëva cueerde bevolking mocht men niet te lang laten wachten. In 1946 woonden er in Breskens nog maar 1500 mensen, een jaar later waren het er al 3000. Sommigen zijn el ders gebleven, maar het overgrote deel van de bevolking kwam te rug naar het eigen doi'p. De wederopbouw begon. Koorts achtig werd er gebouwd. Visserij (Advertentie) en industrie kwamen weer op gang. Opnieuw toonde de Bressi- aander, dat hij een klap kon op vangen. De s uikervverkfabri ek ging voor het dorp verloren. Een aantal vverlaiemers ging met de fabriek mee. Maar er was geen tijd om by de pakken neer te gaan zitten. Het aantrekken van indus trie, de bestaande industrie hel pen uitbreiden, saneren van de vissersvloot, kortom handelingen, die voor de oorlog onbestaanbaar waren. Een nieuwe tegenslag kreeg Bres kens te verwerken door het ver leggen van de veerhaven. Pessi misten meenden, dat het dorp nu de doodssteek had gekregen. Maar opnieuw vingen de Bressi- aanders de klap op. Juist in die jaren nam de recreatie ongekende vormen aan. Een deel van Bres kens schakelde daarop over, daarbij gedeeltelijk gesteund dooi de regering, die een kunstmatig duin liet aanleggen. Het feit, dat op één dag in het nu afgelopen seizoen 2200 toeristen in het dorp logeerden, spreekt duidelijke taal. In aanbouw zijn een strandboulevard en een bun galowpark en en is een goed be zochte jachthaven. Ambassadeur Het lijkt wel een verhaal over Breskens in plaats van over zijn burgemeester en dat is ook zo. Maar Breskens en burgemeester Eekhout zijn eigenlijk één begrip. Tal van malen hebben wij Bres kens' burgemeester tijdens excur sies ^en vergaderingen voor diver se gezelschappen, als een uitste kend ambassadeur de belangen van zijn dorp horen bepleiten en verdedigen. Vele malen zal de lieer Eekhout ook op reis zijn ge weest om de betreffende rijks en provinciale autoriteiten voor de belangen A an Breskens te winnen. Over de resultaten, die hij en zijn medebestuurders in de loop dei- jaren hebben weten te bereiken kan Breskens Avel tevreden zijn. Naast zijn burgemeesterschap en de tal van functies, die daaruit voortvloeien, is burgemeester Eekhout bestuurslid van Zevibel, voorzitter a'an de stichting „Zeeuwse Visserrijschool'' te Vlis singen, curator van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg en commissaris \'an de N.V. „Wa terleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". RAAD AKKOORD Nieuwe rijwielbergplaats voor technische school In de vrijdagavond gehouden verga dering Aan de raad van Hulst is na een langdurige discussie een com missie van drie leden gevormd, die het beheer en de werkwijze van het gemeentelijk zwembad zal regelen. De raad ging akkoord met het a-oor- stel a'an b. en av. om de heren J. H. Stolte (V.O.S.-partij) en F. H. A. G. de Meurichy (lijst De Meurichy) tot lid Aan deze commissie te benoemen. Aan deze twee personen zal een nog nader aan te wijzen Avethouder Avor- den toegevoegd, die dan als voorzit ter zal fungeren. De heer J. D. J. Martens (lijst Martens) herinnerde er aan, dat het eerst de bedoeling was, een commis sie te benoemen, die alle zaken be treffende het zwembad zou voorbe reiden, een adviescommissie dus. Thans was er echter van b. en w. een verordening gekomen, waarin het beheer van het zwembad wordt geregeld. En dit betekende een stap verder dan oorspronkelijk was be doeld. De lieer Chr. Willemstein (V.O.S.- partij), bepleitte meer armslag voor de commissie, die zijns inziens direc te aanwijzingen moet kunnen ge ven aan het zwembadpersoneel. Bur gemeester A. L. S. Lock'eféer zei, dat de verordening moet worden toege past naar de geest en niet naar de letter. Ook over het voorstel tol ver huur van een gedeelte van het terrein a'an het gemeentelijk gas bedrijf voor een rijwielbergplaats ten behoeve van de technische school „Sint Bernard" werd uitge breid van gedachten gewisseld. De huishoudschool „Sint Martha" had namelijk een stuk terrein ge kocht voor de uitbreiding van de school. En op dit terrein bevond zich ook de fietsenbergplaats van de technische school. Voordat echter de verkoop van het terrein aan de huishoudschool kon doorgaan, moest de transactie wor den goedgekeurd door een ambtenaar van het ministerie van onderwijs, kunsten en Avetenschappen. FELLE DISCUSSIES Burgemeester Trimpe: „zaak van vakbonden" Uclana puHovccs, tiuico cn jiin licc hele 11AC I, door te tager- m*m I Zuamslag heeft maandagmiddag bij na een uur gediscussieerd over het voorstel van b en w. om desalarissen van de gemeentewerklieden in een hogere klasse te plaatsen. Het voorstel omvatte plaatsing van uit klasse vier in klasse a'ijf. Het P. v.d.A.-raadslid L. F. Florusseii kon zich met deze regeling niet vereni gen en wilde de werklieden nog een klasse hoger (6) plaatsen, aangezien naar zijn mening de jaarwedden nog te laag waren. Burgemeester H. D. Trimpe voerde aan, dat in klasse zes alleen specia listen kunnen worden geplaatst, zo als metselaars en bankwerkers. De heren H. de FeijLer (s.g.) en I. M. C. de Jonge achtten de salarissen even eens aan de te lage kant. Het a'oorstel werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Florussen wenste nog een voorstel in te dienen voor ho gere salariëring van de gemeen tewerklieden, Avat volgens de bur gemeester meer een taak voor de vakbonden was. Het raadslid A. J. de Visser (g.p.v.) merkte op. dat, daar het a'oorstel van b. en w. was aangenomen, geen ander voorstel in deze a'ergadering kon worden gedaan. Het reglement van orde gaf echter te lezen, dat dit wel kon. Burgemeester Trim pe wilde een stemming over het A-oorstel. dat uiteindelijk met ze ven tegen vier stemmen werd verworpen. Geen toestemming Deze wilde zijn toestemming niet ge- ven zolang er een rijwielbergplaats Aan de technische school op het ter rein aanwezig was. Het gevolg a'an een en ander was, dat men zo spoe dig mogelijk een andere bergplaats moest zoeken. Het college meende deze gevonden te hebben op het ter rein Aan het gemeentelijk gasbedrijf. De aanwezigheid van twee gashou ders zal geen gevaar opleveren, om dat het gehele terrein zal worden af gerasterd. Op een vraag of het college reke ning had gehouden met de bouw van een nieuwe gashouder, antwoordde wethouder B. H. L. Pieavet, dat de nieuwe houder niet vlak tegen de Aval zal komen, op de plaats van de fietsenstalling. Tegen het feit, dat een huurcontract voor drie jaar is opgemaakt dat tussentijds niet opzegbaar is maakten enkele raadsleden bezwaar. Burgemeester Loekefeer voelde er wel voor de opzegtermijn te bekor ten tot drie maanden. Hij wilde dan de duur van het contract op maxi maal één jaar stellen. Dit voorstel werd tenslotte aangenomen. In de vergadering werd verder voor gesteld enkele straten anderfe namen te geven. De raad besloot verder lot onmid dellijke ontruiming A'an het huidige woonwagenkamp. De woonwagenbe woners, die nog op het grondgebied van Hontenisse wonen hadden be zwaar gemaakt tegen de plaats van liet kamp. Het was de bedoeling van b. en w. om onmiddellijk na de grenswijziging, die per 1 oktober ingaat, de raad plannen voor te leg gen betreffende de plaats voor een niemv kamp. De raad Avilde echter nu reeds een andere, zij het voorlo pige plaats aanwijzen en na 1 ok tober een definitieve. Benoeming IN DIENST DER KERK Zichtbare verandering laatste tien jaar Zaterdag en zondag hielden de her vormde mannen- en a^rouwenvereni gingen, kerkeraden, jonge kerkgroe- pen en predikanten op „Hedenesse" in Cadzand een Zeeuws Aveekend over het thema „Roomsen en Protestan ten." De leiding berustte bij ds. J. H. Hoff man van Kruiningen. Ds. de Ridder, hervormd predikant te Gennep die door de synode is benoemd tot studie secretaris voor de a'erhouding Rome contra Reformatie die genoemd thema behandelde, wees er op, dat er gedurende de laatste tien jaar een zichtbare verandering is gekomen in de verhouding tussen de roomse kerk en de protestanten. Legde de Rooms-Katholieke Kerk vroeger vooral nadruk op de verschil len, thans zoekt zij veel meer naar wat beide richtingen met de hoofd stroming van het Christendom ver bindt. Kennelijk is het strijdperk ver legd, het gaat thans om „spiritualisme of materialisme," de strijd vóór de geest, en tegen de aanbidding van de materie. Veel meer dan vroeger wor den ook de Avaarheidselementen in de reformatie erkend en wordt de een heid der kerk als doel gezien. Na deze belangwekkende rede ontAvikkelde zich een brede discussie. Wika de Haan vertoonde a'oorts een film over „De Hugenoten." Zondagmorgen werd EERSTE PAAL VOOR NIEUWE VL1SS1NGSE STADHUIS Burgemeester mr. B. Kolff a'an Vlis singen zal maandagmiddag 25 sep tember om kwart voor drie de eerste paal slaan voor het nieuwe stadhuis van Vlissingen. Het nieuwe gemeen tehuis zal zoals bekend verrij zen op de Nieuwe Markt in Vlissin gen. P.Z.E.M. Terneuzen nam afscheid van A. C. Veerman Maandag heeft de heer A. C. Veer man te Terneuzen, magazijnbedien de le klas in het magazijn der P.Z. E.M. te Terneuzen, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na een diensttijd van bijna 32 jaar, afscheid genomen van be drijf en personeel, 's Morgens werd de heer Veerman, die vergezeld was door zijn echtgenote en twee kinde ren, ontvangen in de vergaderzaal van het P.Z.E.M.-kantoor aan de Axelsestraat, waar het gehele te Terneuzen werkende P.Z.EM.-perso- neel aanwezig was. Als eerste spre ker voerde het woord de adjunct-di recteur der P.Z.E.M., iv. R. Froyen, die in een hartelijke toespraak de le vensloop van do heer Veerman de re vue liet passeren, hem dank bracht voor zijn jarenlange toewijding en hem nog vele goede jaren toewenste. De hoofdingenieur, de heer R. A. M. Vis, sprak eveneens zeer waarderen de woorden en wenste de scheidende in Gent een kerkdienst bijgewoond, Avaarin ds. Stipi'iaan Luïscius A'oor- ging, waarna gezamenlijk koffie Averd gedronken in het protestants centrum aldaar. Op Hedenesse teruggekeerdWie zal er öit jaar het Oosterschelde- spraken genoemde predikant, alsmede kampioenschap 196L hengelen in de wacht slepen. Dit is een vraag die op Vóór stemden de heren Verhelst (p. v.d.a.). De Jonge (c.h.). De Feijter (s.g.) en Florussen (p.v.d.a.). De raad ging akkoord met een voor stel om provinciale waterstaat een plan en kostenberekening voor de aanleg van een rijwielpad op en eventueel verbetering van de Axel sestraat te vragen. De provinciale commissie voor huis houdelijke voorlichting ten platte- lande in Zeeland krijgt een vergoe ding van f 90,voor de kosten van zaalhuur in verband met georgani seerde Kookcursussen. De heer B. Sorber te Axel werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l.s. te Zaamslag per 1 sep tember. Het voorstel tot elektrificatie van de 288 onrendabele percelen werd goedgekeurd. De kosten van aan sluiting worden geraamd op gemid deld f 5000. De verdeling van het aanlegkapitaal werd als volgt sa mengesteld: provincie 10 procenl. ge meente 20 procent, P.Z.E.M. 37 pro cent en belanghebbenden 33 procent. De begroting 1962 is sluitend met een ruime post voor onvoorziene uit gaven. Na inzage a'an de commissie a-an onderzoek zal het stuk in de raad worden gebracht. Lijnbus en veeauto botsten bij Kapelle Op de Wemeldingseweg in de boclil bij de hofstede van de familie Vermuë te Kapelle, is maandagmiddag om streeks Aier uur een lijnbus, bestuurd door A. C. de S. uit Wemeldinge in botsing gekomen met een tegemoet komende vee-auto, bestuurd door C. van F. uit Goes. De bus. die zes passagiers vervoerde, geraakte bij de botsing van de weg en gleed in de sloot. Geen van de in zittenden liep letsel op. Een kraan- Avagen heeft de dienstbus uit de sloot getrokken. De vee-auto, die enkele stuks vee a-ervoerde. en de bus wer den vrij zAvaar beschadigd. Hengelkampioenschap van de Oosterschelde pater Carpentïer. rector van het klooster te Jette (bij Brussel) over de verhouding Rome-Reformatie. Pater Carpentier sprak hierbij in de geest a'an de spreker van zaterdag, ds. de Ridder. Hij verheugde zich over de toenadering, welke er tot het protes tantisme is. Luther noemde hij een godsdienstig genie. Hij meende dat de verdeeldheid, die het Christendom eeuwen heeft verscheurd, voorbij is. Vooral na 1940 is er zijns inziens heel veel veranderd. Ook ds. Stipriaan ver klaarde zich te verheugen in deze toe nadering niettemin was hij van mening, dat stellig niet alle Belgische geestelijken zulke progressieve opvat tingen huldigen als pater Carpentier. De positie der protestanten in België is daardoor niet overal gunstig." Er is veel, dat ons a'erbindt, er blijven evenwel tegenstellingen bestaan als het onfeilbaar leergezag, de onfeil baarheid a'an de paus, de marïologie en de heiligenverering. Mede dank zij het prachtige weer kunnen de deelne mers op een zeer geslaagd Aveekend terugzien. De heer G. M. A. Standaert te Vlissingen overleden Maandag is in het St. Jozefzïeken- <huis te Missingen de heer G. M. A. Standaert, AToeger commies en plaatsA'erA'angend-directeur Aan het postkantoor te Vlissingen, op 76-ja- rige leeftijd OA-erleden. Ongeveer een maand geleden Avas de heer Stan daert in genoemd ziekenhuis opge nomen. De heer Standaert Averd op 19 mei 1885 te Vlissingen geboren, Avaarna hij als zeventienjarige jongen bij de P.T.T. in Rotterdam in dienst trad. Na hier enige tijd werkzaam te zijn geweest, kreeg hij nog \*erschillende andere standplaat sen tot hij in de dertiger jaren be noemd werd tot commies en tevens plaatsvervangend directeur van het postkantoor te Vlissingen. In deze functie bleef hij tot 1946. Van 1946 tot zijn pensionering in 1950 was hij vervolgens directeur van het post kantoor te Dongen (N.-Brabant). Na zijn pensionering vestigde de heer Standaert zich weer in zijn ge boortestad Vlissingen, die hij in I960 verwisselde voor Middelburg. het ogenblik honderden Zeeuwse hen- gellaars bezig houd. 't Antwoord hier op zal zaterdag 7 oktober gegeven kunnen worden na afloop van de door de hengelsportvereniging' „De Kapelse Kanaalvissers" te Kapelle in het ka naal door Zuid-Beveland te houden internationale hengehvedstrijd. Deze wedstrijd die door deze vereniging voor het derde achtereenvolgende jaar wordt georganiseerd, zal dit jaar voor het eerst meetellen voor het Ooster- schelde-kampioenscbap. Het is de laatste wedstrijd in deze' serie. De overige wedstrijden georga niseerd door de verenigingen „De Kaper" te Bergen op Zoom. „De Zee baars" te Scherpenisse, „Nieuw Le ven" te Steenbergen en „De Ooster schelde" te Zierikzee zijn reeds ge houden. Het ziet er naar uit. dat het een aangelegenheid zal Avorden voor de leden a'an „De Zeebaars" uit Scher penisse. Zij bezetten na vier wedstrij den de eerste drie plaatsen. Zo staat A. de Jong met 5510 punten op kop. gevolgd door A. v. d. Hoek met 3750 punten en L. J. de Graaf met 3615 punten. Aan spanning zal het in de slotwedstrijd zeker niet ontbreken. Men verwacht voor deze wedstrijd on geveer 600 a 700 deelnemers. Het Ais- terrein heeft een- lengte van 6 kilo meter vanaf de Vlakebrug tot Hans- weert. De wedstrijd begint om half twee. Na afloop Avorden in hotel „De Zwaan" de prijzen uitgereikt. De Roo eindigde als zesde in Ekeren De Nederlander Jo de Roo is maan dag als zesde geëindigd In een weg wedstrijd Aoor professionals, die in het Belgische plaatsje Ekeren werd gehouden. Winnaar werd de Belg Peeters, die de 150 km aflegde in 4 uur 5 min. De Roo finishte met een achterstand \'an ruim anderhalve minuut op de Belg. Een tweede Nederlander. Jaap de Waard, bezette de tiende plaats. Schieting Op het terrein bij de Jeugdherberg „Bleye-Haghe" in Axel werd een schïeting georganiseerd, waaraan 52 schutters deelnamen. Winnaars wer den: hoogA'ogel: D. de Cooker (West- dorpezijvogelsA. Gijsel Overslag- België), L. de Jager Wolfaartsdijk kallen: P. van Esbroeclt (Sluiskil) en R. van Damme (Koewacht). Angst voor atoombom Iioe durft U het voorstellen, als zou Russell's anti-oorlogs-agitatie zijn; „een toegeven aan angst". Op je 89ste jaardag voor een eer bare zaak de bajes in t gaan is daar niet persé een bewijs \'an. Er een rustige levensavond toe. De heer 1 zit méér in, naar ik vermoed, dan De heer A. J. den Dekker, thans werkzaam te Baarland-Oudelande, is benoemd tot besteller der P.T.T. te Hoedekenskerke. Vis sprak tevens als voorzitter van de personeelsvereniging in Zeeuwsch- Vlaanderen. onder aanbieding van een boekebon. Vervolgens spraken de personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom en de heer J. Scheele welke laatste enkele aardige herin neringen ophaalde en als aandenken een ingelijste foto aanbood. De chef van de heer Veerman, de magazijn meester le klas, de heer D. Sander- se, dankte voor de zeer prettige wij ze van samenwerking gedurende ruim 11 jaren en prees de wijze Avaarop de heer Veerman zijn taak steeds verrichtte. Namens het per soneel bood hij hem een fraai aan denken aan. Mevromv Veerman kreeg een bloeiende plant. in uw snoevende opmerking dat „het hele Westen niet toegaf", te Aveten aan de Russische druk. Een van de zeer benauwende verschijnselen op heden is m.i. dat 90 zegt: „Ik maak me er niet druk om; als de bom barst is het toch afgelopen". (Reden dat ik zo gek ben, telkens U van ingezonden stukjes te voor zien.) Uw goede raad „internationale ont wapening" sterft bij dc geboorte aan uw defaitisme; want hoe zal die tot stand komen als niet één der partijen een duidelijke, niet- voor-misverstand-vatbare eerste stap doet? (Wat notabene a'oor angst wordt uitgekreten). U licht uw lezers voor in Romeinse geest: „als ge a'rede wilt, bereidt U ten oorlog" (waarop tot. heden die vrede uitblijft; al" 2000 jaar lang!) Daarmee illustreert U tevens dat U „risico en offer" en daarmee het christelijk geloof zelf afschrijft. Zo maar terloops, maar des te a'an- zelfsprekender. Een bewijs te meer. dat het Westen even atheïstisch in de praktijk is, als de communisti sche wereld in doctrine. Dat „echte" vredesvoorlichting alleen in communistische landen nodig zou zijn, is misleidend blijkens uw eigen uitlating. De communistische pers is staats- propaganda: de Westerse: uitdruk king van de publieke opinie. Het vredesbeleid van beide is uitermate twijfelachtig, als U er „echt" aan toevoegt. Axel, 15 sept. 1961. P. J. PENNINGS. Noot van de redactie. Het afdrukken van het bovenstaande stukje „Lezers schrqven" betekent niet, dat de re dactie zou instemmen met de vorm en met de inhoud a-an dit geschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11