Twee leraren: Gerrit zónder en Arie mét de volmachten... Overleg met Tsjombe over wapenstilstand geeft natuurlijke rust Daarom komen Gerrit en Arie elkaar nog al eens tegen op de baan. Arie beweegt zich daar, gewapend met volmachten van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Gerrit beweegt zich daar zonder volmachten, alleen gerechtigd met zijn capaciteiten van weleer en zijn opvoedkundige hoedanigheden van thans. Gerrit is nog altijd een man, tot wie vele jonge coureurs zich wenden niet slechts coureurs van de weg, ook renners van de baan. Wie de. reglementaire weg' wil bewandelen, komt - als hij van de baan is by Arie terecht. Wie zich vrij en onafhan kelijk voelt, zoals Gerrit Schulte zich altijd heeft gevoeld die richt zijn schreden naar Den Bosch. Zo deed Henk Nydam. Was dat juist van Henk Nydam? Had hij niet als achtervolger bij Arie moeten wezen? Of kende Nijdam het verschil in de lessen, die beide leraren plegen te geven Gerrit gaat er van uit, dat een achtervolger getraind moet worden op de weg en op niets dan de weg. Arie heeft nooit iets mol de weg te maken ge had. Hij kent de weg niet en hij wil die niet kennen. Hij zweert bij. de baan en hij oor deelt dat al wie als pistier wil slagen, zich zal moeten be kwamen op de piste. Wat nu is de beste methode? Of is een en ander een kwestie van smaak Gerrit en Arie stonden als ha- vikken te loeren, langs de Oerlikonbaan in ZQrich. toen Henk Nijdam het de finale van het wereldkampioenschap kreeg MAANDAG 18 SEPTEMEER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i T aat ik na over de sup- porter gemijmerd te heb ben de sportman zelve nog even bewaren. Want tussen de toegewijde, verknochte, meelevende toeschouwer en de actieveling in het veld, be vindt zich de leraar, de sportonderwijzer, de instruc teur. Hij heeft vele namen gekregen. Men is hem trainer gaan noemen met een slecht Nederlands woord. Men noemt hem oefenmees- ter, met een uitstekend Ne derlands woord. ij Met Pierre Huyskens ij door de sport wwvwwwyvwwww Oefenmeesters beslaan niet slechts in het voetbal. Zij be staan ook in de wielrennerij een sport, die in de interesse sfeer van het gros der vader landse sportenthousiasten met een briljante tweede plaats aan de haal gaat. Zij timme ren misschien niet 'zo aan de weg. als de docerende ooms der voetballerij of de onderwij zende tantes der zwemmerij. Maar zij zijn er waarachtig wel. Russisch protest „Politieke leiders uit de koers" De Sowjet-XJnie heeft zondag in ge lijkluidende nota's aan de V.S., Enge land en Frankrijk geprotesteerd tegen de schending van het Oostduitse luchtruim door twee Westduitse straaljagers op donderdag j.l. In de nota's wordt gewaarschuwd, dat in geval van herhaling militaire toestel len, die geen gehoor willen geven aan een bevel tot landing, met alle mid delen, waaronder raketten, zullen worden neergeschoten. De Sowjet-regering spreekt van een „voorbereide provocatie om de toe stand in de wereld tot het uiterste te forceren en elke mogelijkheid tot een akkoord tussen de belanghebbende staten over rijpe internationale vraag stukken in de kiem te smoren". Niet de twee piloten, maar hoogge plaatste militaire en politieke leiders van West-Duitsland en zijn bondge noten waren „uit de koers geraakt". Dat de twee straaljagers tengevolge van „technische moeilijkheden" in West-Berlijn zouden zijn terechtge komen, weigert de Sowjet-regering te aanvaarden. Advertentie leen trainen, als zij op houten pis tes moeten vechten. Hout stuurt zwaar. Een wereldkampioenschap op hout, had dus ook op hout moeten worden voorbereid. Een regenbooggevecht op cement wordt geprepareerd op gewone straatweg. Dat zegt Gerrit. Voor hem was Oerlikon gewoon straat. Geen mens die de Bosschenaar van die methode kan afbrengen. Ook Arie van Vliet niet, dié bij de piste zweert en van mening is, dat het verfijnde achtervolgings- werlc niet „op de keien" geoefend moet worden. Toen ik Arie sprak, zei hij: „Als Nijdam op de baan was getraind, had Jaap Oudkerk hem geklopt. Dat staat vast". In Arie's ondertoon klinkt wat mis prijzen over die weg-en-straat- opvatting van Gerrit. Arie is nóg pistier. En zou het alleen het ver schil in opvatting zijn, dat de twee leraren na het wereldkam pioenschap van elkaar verwijderd heeft Wij zijn een beetje uit elkaar nu, Gerrit en Arie. „Wat moet Gerrit op de baan? Wil hij mijn baantje als oefenmeester van de K.N.W.U.? Laat ie dan solliciteren of zeggen: hier ben ik. Gerrit kan me wat". Boos dus was Arie. En hij ontkende perti nent, dat Schulte al jaren met Nijdam in de weer is. „Hij kent hem sinds het vorig jaar, toen Henk tweede werd in het wereld kampioenschap. Kunst, om dan een renner te leren kennen. Hij pikte hem gauw binnen, voor zijn stal". En Gerrit? Die zegl: „Arie is mijn boezemvriend. Ik heb tegen Henk en Jaap gezegd: jongens knok voor je kans. Knok je ka- j)ot". En nogmaals bevestigt Ger rit, dat hy Henk Nijdam al jaren onder zyu hoede heeft. „Henk is geen wereldwonder. Hij is ge woon een oergezonde, sterke ke rel. Zo'n knaap kan mits hij goed getraind wordt wereld kampioen worden, ook zonder dokter, als je begrijpt wat ik be doel". Zo spraken zij, de twee leraren. Ik snoof iets van rivaliteit, on enigheid misschien. Is dat on gezond? Moeten de professoren der Nederlandse wielrennerij elkaar in volmaakte harmonie en overeenstemming' leren verdragen en begrijpen? Moet Gerrit weg blijven uit het straatje van Arie en moet Arie donderen als Wodan tegen allen die in zijn straatje ko men? Och, de liefde voor het vak is beiden aangeboren. Het is voorts niet de eerste keer ge weest, dat uit een botsing van meningen een schitterend succes te voorschijn vonkte. Laat ze maar. Zo gaat het goed. Gerrit en Arie komen heus weer brj elkaar over de vloer. Met de kreet: „Ouwe jongens, goeje soep". Be grijpt men nu, hoe belangrijk leraren zijn? Ze staan vlak achter de supporter. En pas achter de leraar staat de leerling de sportman zelf, de wereldkam pioen. Enkele maanden geleden is op een terrein in Valcke- slot te Goes een aanvang gemaakt met de bouw van bet Protestants Christelijk Streekziekenhuis, dat na voltooiing een capaciteit zal hebben van 175 bedden. Het graafwerk, het heien en het betonstorten is reeds grotendeels geschied. De bouw van dit mil joenenproject zal circa drie jaar duren. Op de foto: het in aanbouw zijnde ziekenhuis. (Foto K.L.M. Aerocarto N-V.) Ja, 's avonds heerlijk slapen gaan op een keurbapokmatras, dat is rust, dat is ontspannen slaapgenoegen, De keurka» pokmatras, koesterend warm in de -winter, droog en dus anti-reumatiek. Een fi fl r pluspunt in ons vochtig klimaat. Gezond,- «1 keiiV goed slapen voor al uw lievelingen, massage ps, j j t§>| voor oudere èn voor jonge ruggetjes. Een. kapOk jtè» bed, dat hard en toch zacht is, vlinderlicht ÉS i dus makkelijk hanteerbaar. Dat is de keur- I'aSr&x kapokmatras, met de onderscheidende '■zK gaf -*M keurlabel. Waarde voor uw geld. Een mo- derne, een heerlijkrustgevende slaapma'.ras. Deze label, waarborg voor de keurkanokmatras GENDARMERIE GEEFT ZICH OVER Straaljagers onderweg naar de strijd De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, heeft zondag in het Noord-Rhodesische plaatsje Ndola met president Tsjombe besprekingen gevoerd over een wapenstilstand in Katanga. Tsjombe, die was vergezeld van zijn ministers van buitenlandse zaken en van financiën, Kimba en Kibwe, heeft ook gesproken met vertegenwoordigers van de regering van Noorcl-Rliodesië* Op het vliegveld van Ndola verklaar de Tsjombe dat hij „nooit zou in stemmen met een ontmoeting met de vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties in Katanga, de Ier dr. O'Brien". In Katanga wordt nog sporadisch gevochten tussen troepen van de Verenigde Naties en Katangaanse gendarmes. In Elisabethstad is het betrekkelijk kalm. Het vliegtuig waarmee de op perbevelhebber van de V.N.-troepen in Kongo, generaal Sean Mekeown, zaterdagavond in de Katangaanse hoofdstad aankwam, werd zondag bij het vertrek door het vuur van luchtafweergeschut beschadigd. Het kon echter de reis vervolgen. De gevechten bij Jadotstad zijn gestaakt, nadat de Katangaanse gendarmes weigerden de bevelen van hun Europese officieren lan ger op te volgen en zich met de Ierse militairen vau liet V.N.-gar- nizoen verbroederden. Bombardement De basis Kamina werd zondag op nieuw uit de lucht beschoten en ligt nog onder mortiervuur. Een straal jager van de Katangaanse luchtmacht heeft zondag tevens bommen gewor pen op het vliegveld van Elisabeth stad. Er vielen geen slachtoffers. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft overigens meegedeeld dat drie Ethiopische straaljagers op weg zijn naar Elisabethstad om een einde te maken aan het optre den van de Katangaanse luchtmacht. Koningin Juliana ontving leden NieuwGuinearaad H.M. de Koningin heeft zaterdag morgen de in ons land vertoevende, uit tien leden bestaande delegatie van de Nieuw-Guinearaad op paleis Socstdïjk ontvangen. Van elf uur tot kwart voor twaalf beeft de vorstin in de tuin achter het paleis zich met haar gasten onder houden. Dr. Soebandrio voor overleg naar Moskou De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, is per vliegtuig uit New York naar Kopen hagen vertrokken op zijn reis naar Moskou. Vandaag zal hij een onder houd met Kroesjtsjew hebben. President Soekarno, die in de V.S. vertoeft na aan president Kennedy een boodschap te hebben overhan digd van de kortelings gehouden conferentie van niet-gebonden lan den in Belgrado, deelde mee dat hij dr. Soebandrio als zijn persoonlijke afgezant naar Moskou zond om met de Sowjet-premier „het gemeen schappelijke belang van de vrede" te.bespreken. ARIE met De belangrijksten hunner heten Gerrit Schulte en Arie van Vliet. Zij waren ooit matadoren op de fiets, thans zijn zij lieden in bonus en nog altijd heftig' bewogen om het lot der fietserij op weg en baan. Arie is van de baan. Gerrit van de weg. Maai- al is Arie al léén van de baan, Gerrit is niet alleen van de weg. De achtervol ging zit de Bosschenaar nog al tijd in het bloed. En achtervolgen doet men elkaar -per rijwiel op de baan. op te nemen tegen Jaap Oudkerk. Twee Nederlanders in de eind strijd der achtervolging: het was een triomf zonder meer. De drie kleur mocht al bij voorbaat in de mast. Wie in de wielrennerij wa ren ingewijd, konden zich verheu gen op deze scherpe ontmoeting van Nijdam, de harde „douwer", en Oudkerk de stijlrijke flyer. Men weet het: de „douwer" won het van de „flyer". De harde, droge atleet met een moreel als van gepantserd ijzer, overtroefde de veel wekere stijlrijder. Eigenlyk liad Nijdam na die lekke band „stuk" moeten zijn. Het ge vecht werd „afgeschoten" want in een finale om een wereld titel op de baan zal zuivere man kracht over de lauweren beslissen en daarby zal materiële tegenslag niet van belang mogen zijn. Wel, het bandje onder Nijdam klapte. Jaap Oudkerk richtte zich be vrijd zuchtend op bij het schot. Misschien dacht hij: „Nu is Henk kapot. Dit overleeft hij niet meer. Ik klop hem". Oudkerk wereld kampioen, het zou voor de hand hebben gelegen, zoals de fikse deuk in Nijdams moreel voor de hand lag. Die deuk echter was er niet. De pantserplaat rond Henks inborst was zo hard, dat liij niets geleden had en opnieuw kon aan zetten, na de reparatie. Hij reed alsof hij voor het eerst startte. En daarom klapte toen Jaap Oudkerk in elkaar. Hij kon niet geloven in dat plotse herstel. Hij kon nog minder geloven, dat Henk niks geleden liad. En wat zag hij? Een tegenstander, die nóg grimmiger van zich afbeet. Arie van Vliet en Gerrit Schulte langs de baan werden - door het klapbandje gelijkelijk koud en gelijkelijk wit van bin nen. Uit gesprekken met hen heb ik begrepen, dat Gerrit dacht: „Nu zijn wij de klos. Wij leggen het af. Wij gaan er aan". Dat „wij" beduidde: Henk en Gerrit. Arie werd bleek en kil, omdat hij opeens een wereldtitel voor zijn ogen zag. „Jaap grijpt 'm" flitste het door hem heen. En hij viel zo in de zenuwen, alsof hij zelf tegen Jan Derksen de wereldtitel sprint betwistte zoals toen in Ro- court. Maar Jaap greep er naast. En Henk Nydam kreeg de regen- boogtrui. Dat was sneu voor Arie met de volmachten en een over winning voor Gerrit zonder vol machten. Wat dachten de twee leraren van elkaar? Tja, wat denken mensen in zo'n situatie van elkaar? Men valt mekaar niet om de hais. Men feliciteert elkaar misschien wel, maar in de handdruk zit niet die forse kneep der oprechtheid. Sinds het titelgevecht hebben beide instructeurs vele nachten over het geval kunnen slapen. Toen ik deze week Gerrit Schulte sprak, zei hij: „Ilc kende Henk Nijdam al jaren. Hij is de baan-man in mijn team. Het hele jaar heb ik hem getraind met de bedoeling hem wereld kampioen te maken. Ik trainde hem op de weg, nooit op de baan". Schulte legde het waarom van die opleidingsmethode uit. Zelf beeft hij als weg-rijder kunnen vaststel len, wat bij aan krachten verza melen kon voor de achtervolging- op de baan. Cement is hetzelfde als „straatweg", meent Gerrit. Op de baan laat je achtervolgers al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7