PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADENAUER OVERAL FLINK VERLIES, LIBERALEN HOOGSTE STEMMENWINST Rijdend FRUIT SPROOKJE trok door Goes Slechts drie partijen in nieuwe Bondsdag Auto op linkerhelft: vier doden VIER JONGENS GEDOOD DOOR EXPLOSIE Vandaag.. EX-PREMIER MENDERES VAN TURKIJE TERECHTGESTELD 204e jaargang - no. 220 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 sept. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie t 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3047/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goe. Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel 2395; Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee. red tel 2425. adm tel. 2094. VERKIEZINGSBAROMETER WIJST UIT Nog maar nauwelijks waren gisteravond de eerste uitslagen van de met zoveel spanning verwachte YVestduitse verkiezing binnen, of de tendens tekende zich duidelijk af: dr. Konrad Adenauer, de leider van de C.D.U., de Christen Democratische Unie, zag zich wellicht voor het komende parlementaire tijdvak Aan vier jaar de absolute meerderheid in het parlement ont gaan. Willy Brandt, de laatste tijd door de gebeurtenissen in zijn ïn tweeën gedeelde stad, in het nieuws gekomen, boekte Avinst. De grootste winnaar werd echter niet diens socialistische partij, maar de liberale partij. Grote klappen kreeg Adenauer toen bijvoorbeeld bekend werd dat in het kiesdistrict Hamburg het percentage C.D.U.-stemmers was teruggelopen van 39 to: 32 procent- De definitieAe einduitslag is pas op 1 oktober be kend. In één district moet nog worden gestemd omdat één der kandidaten is overleden. Overigens wordt de stemmingsuitshag vrij ingewikkeld berekend. De A'erkiezingsbarometer wees van nacht, toen 57 procent van de stemmen was geteld: Christende mocraten 45 procent (51 in 1957), socialisten 35 procent (32 in 1957), en liberalen 13 procent in 1957). Geen van de diverse splinterpartij tjes behaalde de voorgeschreven vijf procent. Ook de Duitse Vredesunie niet. die als crypto-communistisch bekend staat. De nieuwe bondsdag zal maar men kan door allerlei natellingen nog voor verrassingen komen te staan dus slechts drie partijen tellen. Verscheidene ministers uit het ka- binet-Adenauer werden in de bonds dag herkozen, onderwie de kanselier zelf, Theodoor Blank en Strauss. Adenauer bracht 's ochtends zijn stem uit in zijn woonplaats Rhön- dorf. Hij werd slechts door enkelen toegejuicht. Bondskanselier Liibke stemde ïn Bonn. Hij leverde kritiek op de sfeer waarin de verkiezingscampagne is gevoerd. Zijn inziens stemde die niet overeen met de ernst van de tijd. Berlijn Het aantal kiesgerechtigden was ten opzichte van 1957 met twee miljoen toegenomen. Er zijn meer vrouwelij ke dan mannelijke kiezers. Het Westberlijnse stadsparlement heeft, op grond van de verhoudin gen der partijen, dertien sociaal-de mocratische en negen christen-de mocratische afgevaardigden voor de bondsdag gekozen. Tijdens de bijeen- Getracht granaat te demonteren Zondagavond zes uur zijn op een verbindingsweg, gelegen in liet mianlerie-schietkamp „De Harskamp" vier jongelui bij een explosie gedood. Zij hebben zich op een terrein begeven dat duidelijk als militair terrein is gemarkeerd en waar waarschu wingsborden zijn geplaatst. Om half vijf zijn twee van de jonge lui op hetzelfde terrein, waar zich borden beAinden met het opschrift: „militair terrein, on* gesprongen granaten, le\'ensge- vaar, verboden toegang", aan gehouden door een patrouille van de Koninklijke Marechaus see. Ze kregen toen een proces verbaal. De slachtoffers zijn allen afkomstig uit Apeldoorn. Het zijn:: Piet Koe- lewijn, 18 jaar. Jaap Nikkels, 15 jaar, Henk Admiraal, 16 jaar en Derlc Mulder, 17 jaar. De gewonde, die in een ziekenhuis in Ede wordt verpleegd, is Henk van Hierden. Op liet terrein waar de explosie zich heeft voorgedaan, wordt geoefend met scherpe anti-tankgranaten, on der meer met die welke worden af gevuurd met de bazooka 3,5 inch. Bij zulke schietoefeningen komt het af en toe voor, dal granaten niet explo deren. Deze. „blindgasgcrs" worden regelmatig, geruimd. De regelmaat hangt af van de oefenfrequentie. Het gebeurt soms dat zulke blindgangers niet bij het ruimen worden aange troffen, maar door regen en wind later bloot komen. Het vermoeden bestaat dat de jon gens zulk ccn bazooka-granaat heb ben ontdekt en hebben getracht deze mee te nemen om het oing te demon teren. komst kwam de voorzitter van het stadsparlement, Willy Henneberg, aan een hartaanval te overlijden. De afgevaardigden van West-Berlijn in de bondsdag hebben geen stemrecht op grond van het viermogendheden- statuut. De socialistische groep afgevaardig den van West-Berlijn wordt geleid door burgemeester Willy Brandt, de christen-democraten worden geleid door de minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Ernst Lem mer en dr. Heinrich Krone. De bondskanselier wenste op de voorlopige uitslagen geen commen taar te leveren. Burgemeester Brandt verklaarde dat „het politieke evenwicht in de bonds- wordt de Friese toneel- en romanschrijver en dichter Abe Brouwer te Diever (Dr.) 50 jaar. Verschillende van Brou wers werken werden vertaald in het Nederlands, Engels en Noors. wv*wvvvvvwvvvvvvvvvvv republiek is gewijzigd". Zowel de so cialisten als de vrije democraten hebben aanzienlijke winst geboekt. „Wat ons bijzonder gelukkig maakt, is dat wij voor de eerste maal in een groot aantal districten de meerder heid hebben behaald". Verwacht wordt dat de liberalen in de bondsdag Adenauer hun stem zul len geven, zodat hij een regerings meerderheid behoudt. Zaterdag Amerikaanse en Russische atoomproef Zaterdag hebben Rusland en Ameri ka beide atoombommen tot ontplof fing gebracht. Zondag ontplofte ook een Russische bom. De V.S. brachten in Nevada een on dergrondse kernexplosie teweeg, de Russen volbrachten hun twaalfde at mosferische proef in 16 dagen tijds. Volgens de Amerikaanse atoom-ener gie-commissie had de Russische ont ploffing de kracht van een megaton. Rusk steekt „voelsprieten" uit naar Gromyko AA'elingelichte zegslieden hebben ver klaard dat de westelijke ministers van buitenlandse zaken hun drie daagse conferentie te Washington hebben beëindigd met het besluit om geen topgesprek met de Sowjet-Unie te houden tegen een achtergrond van gekletter met raketten. De ministers van de Verenigde Sta ten. Frankrijk, Engeland en West- Duitsland hebben tijdens hun overleg plannen goedgekeurd, die snelle mi litaire acties waarborgen in geval de spanning aan het Europese front in openlijke vijandigheden zou ontaar den. De zegslieden meenden dat de Fran se minister Couve de Murville, die in eerste instantie bezorgd scheen over Rusks besluit om met Gromyyko te praten, na de verzekering van zijn Amerikaanse collega dat hij de ont moeting niet ziet als onderhandelin gen maar als een „zijn voelsprieten uitsteken", was gerustgesteld. KOXRAD ADENAUER geen meerderheid WILLY BRANDT niet alle winst... VIJFTIEN DODEN BU ONGEVALLEN ONDANKS DIPLOMATIEKE NOTA'S Twee ministers eveneens gevonnist Adnan Menderes, de westers- gezinde ex-premier van Turkije die tien jaar lang de sterke man van Turkije is geweest, is zon dag op bevel van liet leger, dat 16 maanden geleden zijn regime omverwierp, ter dood gebracht, aldus is officieel in Ankara meegedeeld. Het bericht dat het vonnis was vol trokken, werd de gehele dag reeds verwacht, nadat was bekend gewor den dat Menderes hei-stellende was van de te grote dosis slaaptabletten die hij vrijdagmorgen had ingeno men. De 61-jarige Menderes was één van de drie leiders van het voormalige Turkse regime, wier doodvonnis vrij dagavond werd bekrachtigd door het nationale eenheidscomité, de militai re junta die momenteel in Turkije aan de macht is. Het vonnis is zaterdag voor het aan breken van de dag reeds voltrokken aan de oud-minister van buitenland se zaken. Fatim Rustu Zorlu. en de oud-minister van financiën, Hasan Polatkan. Menderes zou tegelijk met hen zijn opgehangen, ware het niet dat zijn lichamelijke toestand het onmoge lijk had gemaakt. In zijn gevangen cel te Yassiade stelde men alle po gingen in het werk om de ex-pre mier uit zijn bewusteloosheid te wek ken waarin hij na het innemen van de slaapmiddelen vrijdagmorgen vroeg was verzonken. Ondanks een reeks van diplomatie ke nota's die door de westelijke bondgenoten en andere bevriende landen aan de Turkse regering zijn verzonden en waarin werd verzocht zijn leven te sparen, is Menderes toch ter dood gebracht. Hij werd schuldig bevonden op een aantal punten die werden samengevat on der „overtredingen op de grondwet". P. J. van Dalsen (voorheen te Goes) omgekomen Een verkeersongeluk in de omgeving van Utrecht heeft zondagmorgen het leven gekost aan vier personen. Bij het ongeval werden gedood de heer P. J. van Dalsen (60), directeur van het postdistrict te Amsterdam, zijn echtgenote, mevrouw C. van Dalsen- van Houthof (57), beiden wonend te Amstelveen, de heer J. J. Klaver, schoolhoofd te AVormerveer (60) en mevrouw J. C. Botenga-van Leeuwen te Bennekom (35). Zwaar gewond werden bij dit ongeval de heer M. A. Botenga, rijschoolhouder te Benne kom (40), diens zoontje Robbie (5) en mevrouw J. Klaver-van der AA'ou- de /61) te AVormerveer. Het ongeluk gebeurde toen de auto, die werd bestuurd door de heer Bo tenga plotseling door de verhoogde middenafrastering van de rijksweg op het weggedeelte voor het tegen overgestelde verkeer kwam. De ge volgen waren verschrikkelijk. De auto van de heer Van Dalsen reed bovenop de andere wagen. Een Duitse auto kon eveneens geen botsing voor komen. De bestuurder daarvan werd licht gewond. Het ongeluk, dat ge beurde terwijl er honderden auto's op de weg reden, bracht zo'n ravage te weeg dat de politie er gisteravond pas in was geslaagd de slachtoffers te identificeren. De heer Van Dalsen is van 1947 tot 1950 directeur van het postkantoor te Goes geweest. Hij werd in Seroos- kerke (ff.) geboren. In 1950 verliet TIENDUIZENDEN ZAGEN FRUITCORSO Twaalf fraaie praalwagens in de stoet HET RIJDENDE FRUIT- SPROOKJE is zaterdag on der ideale weersomstandig heden door de straten van Goes getrokken. Even kleurig en fleurig als in voorgaande jaren presenteerde liet ze- A'ende Zeeuwse Fruitcorso zicli aan de tienduizenden be zoekers, die met moeite een plaatsje hadden veroverd langs de kilometerslange rou te. De twaalf praalwagens waren ware pronkstukken Aan louter fruit: appels en peren, bramen en druiven, bessen en noten vormden een kleurrijke en artistiek schouwspel en gaven fleur aan de fraaie taferelen uit het dagelijks leven en uit de sprookjeswereld op de rijk versierde praalwagens. De fruitfee, die met haar aan wezigheid op een eigen praal wagen luister bijzette aan dc Rprookjcsstoet. had geen beter weer kunnen bestellen voor dit (Zie slot pag. 2 kol. 2) I Deze fraaie praalwagen .Met glazen muiltje tvordt gepastvan de gebr. Van 't Westeinde uit 's-Heer i Arendskerke, won de eerste prijs j met het hoogste aantal punten tij dens hel. zaterdag in Gors gehouden I Zeeuwse fruitcorso. I (foto P2G) - hjj Goes iu verhand met ccn benoe ming als hoofd van de afdeling post- informatie en arbeidsanalyse van de centrale P.T.T.-directie te Den Haag. Dat bleef hjj tot 1954, toen hij werd benoemd tot directeur van het post district Amsterdam. De 62-jarige heer L. P. Buitelaar uit Den Haag is zaterdag op zijn fiets door een auto aangereden. De heer Buitelaar overleed in een ziekenhuis. De 19-jarige marinier G. C. L. M.- Duin uit De Bilt is bij het overste-' ken van een rivier in Nieuw-Guinea omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Frits Smidt (15) uit Ocstmarsum is in het Dinkelkanaal bij het zwemmen verdronken. Bij het baden in de Maas te Oeffeit is de 23-jarige H. Asvalk uit Düssel- dorf verdronken. Het vierjarige meisje I. J. Breedveld te Delft is bij het oversteken van de Rotterdamseweg in haar woonplaats aangereden en op slag gedood. Haar zesjarig zusje ligt ernstig gewond in een ziekenhuis. De 18-jarige W. Meijer uit Rotter dam is zaterdagavond met zijn bromfiets gevallen en aan zijn ver wondingen overleden. Door glasplaat In Groningen is de 8-jarige Erwin Winkels bij het spelen op een vliering door een glasplaat gevallen en ter plaatse overleden. De 58-jarige mevrouw M. Plantfe- berValkhof uit Alphen aan den Rijn is op de rijksweg Amsterdam- Den Haag dodelijk verongelukt. Een auto, die door haar man werd be stuurd, botste bij een inhaalmanoeu vre tegen een van de andere richting komende personenauto. De 50-jarige mejuffrouw J. E. van der Kruk te Culemborg is zaterdag avond door kortsluiting van een elek trische lamp om het leven gekomen. De 26-jarige G. Gruisen te Sittard is vóór zijn woning met zijn scooter tegen een auto gebotst. Hij is in een ziekenhuis overleden. In Den Haag verdronk een achtjarig jongetje dat niet kon zwemmen. Het kind probeerde door middel van een stuk hout in een binnenwater zich zelf zwemmen te leren. ELECTRA NEERGESTORT; 35 DODEN Een Lockheed Electra van dc Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Orient is zondag neerge stort op een spoorwegemplacement, kort na de start vanaf het vliegveld O'Hare in Chicago. Alle 35 mensen aan boord kwamen om. Het waren 30 passagiers en 5 bemanningsleden. Op 1 september verongelukte een vliegtuig even na de start vanaf het vliegveld Midway van Chicago. Toen verloren 78 mensen het leven. Toen het vliegtuig tegen de grond was geslagen, volgden drie zware explo sies. Het toestel werd volkomen uit eengerukt. toen het over de grond schoof. Volgens ooggetuigen raakte het vliegtuig eerst draden van het elektriciteitsnet voor het tegen de grond sloeg. Kustvaardr Heron gezonken; 2 doden De 497 ton metende Groningse kust vaarder Heron is zaterdagavond hij de Paternoster-rif len noordwesten van Jersey op een rots gelopen en gezonken. A'an de elf opvarenden, zijn de stuurman A. van «Ier Zee uit Franeker en zijn vrouw omgekomen. De kapitein H. Bartels en zijn echt genote. mevrouw M. Bartcls-Steen*- ma, uit Groningen zijn te St. Malo aan «Ie Franse kust in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgeno men. De overige zes leden van de beman ning zijn in veiligheid gebracht dooi de reddingboot van Jersey en het Britse schip Cranborne. Zij zijn aan land gezet in Bonne Nuit Bay in Jer sey, vanwaar zij maandagochtend per vliegtuig naar Schiphol zullen worden overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1