President Bundesbahn vóór tariefafspraken PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer KarelI CHowf" KR0ESJTSJEW LEVENSLANG NAAR SIBERIË VERBANNEN HET JASON-MYSTERIE tk&UVlNUlA-Lhi '6 hi hi (J W 8 hi VOUHAST MAANDAG IS SEPTEMBER 1961 GEHEIME OVEREENKOMST Vertrek Rheingold-express weer vanuit Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) De Westduitse spoorwegen Deut sche Bundesbahn zyn in principe voorstander van geheime tariefaf spraken en zouden, zo dit werd toe gestaan hiervan gaarne gebruik ma ken, aldus is donderdag in Frank furt- am Main verklaard door de eerste president van D.B., prof. dr. H. M. Oeftering, voorzitter van het uit vier man bestaande presidium van de Bundesbahn. Professor Oeftering nam stelling te gen de mening dat de Bundesbahn steun zou zoeken bij de regering in de vorm van overheidssubsidies: „principieel zijn wij hiervan geen vrienden. Een ander hoofdstuk echter vormen door de concurrentie bepaalde uit zonderingstarieven, zoals onze zee haventarieven. Wy staan nu een maal in concurrentie met de Rijn. Men kan van ons niet verwachten dat wij hiertegen geen maatregelen nemen". Elektrificatie Ten aanzien van de elektrificatie van de verbindingen met Neder land zei de president van de Deutsche Bundesbahn, dat men over vijf jaar de lijnen via Venlo- Kaldenkirche en Zevenaar-Em- merieh geëlektrificeerd hoopt te Nederlandse delegatie voor V.N. samengesteld De Nederlandse delegatie naar de zestiende assemblee der Verenigde Naties, die op 19 september in New York begint, zal onder leiding staan van de minister van buitenlandse za ken. De Nederlandse ambassadeur in New York zal als vice-voorzitter op treden. Voorts maken van de delega tie deel uit het lid van de Eerste Kamer prof. mr. dr. L. J. C. Beau fort en de leden van de Tweede Ka mer prof. S. Korteweg, mr. A. P. Schilthuis en mej. mr. J. C. H. H. de Vink, die als vertegenwoordigster optreedt van het Nederlandse vrou wencomité. De vakbeweging zal vertegenwoor digd zijn door de heer A. H. KIoos, lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen. Verder zijn in de delegatie opgenomen prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volken- fëcht aan de universiteit te Leiden en mr. N. Debrot, vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen, bene vens een aantal ambtelijke adviseurs Omtrent de vertegenwoordiging van Suriname zal alsnog een beslissing worden genomen. 0 Een Romeins amphitheater van twee duizend jaar geleden, onlangs aan de Middellandsezeekust te Caesarea bloot gelegd, wordt opnieuw voor het publiek opengesteld. Het half-cirkelvormige theater heeft drieduizend zitplaatsen. Bij elk van de twee hoofd- en de zes bij- ingangen vond men bouwsels die op kaartjesloketten leken. (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT3 ZO X KWALITEIT VOOR P V hebben. De tractie zal nog enigè moeilijkheden opleveren tengevol ge van de verschillende syste men, doch zowel de Nederlandse Spoorwegen als de Deutsche Bun desbahn zullen, zoals dit ook in het verkeer met Frankrijk het geval is, een aantal locomotieven voor beide stroomsoorten geschikt maken. De Rheingold-expresse naar Basel zal, zo deelde professor Oeftering voorts nog mede, volgend jaar weer uit Amsterdam g_aan vertrekken met een aansluiting in Utrecht van en naar Hoek van Holland. Deze trein zal met geheel nieuw nog comfortabeler materieel gereden worden, waarbij op enkele trajecten snelheden bereikt zullen worden tot 160 km per uur. De totale reistijd zal echter niet veel korter worden, ten gevolge van de vele bochten langs de Rijn. In deze trein zal vanaf Oberliausen een panoramawagen meerijden waarvan de plaatsen niet verkocht worden en waarin dus alle passagiers om beurten van het uit zicht kunnen geniéten. Deze wordt gekoppeld direct voor of achter het restauratierijtuig, dat eveneens wordt gemoderniseerd. Er komt in het nieuwe restauratie rijtuig een keuken in twee verdie pingen waardoor, door scheiding van schoonmaakwerk en het eigen lijke koken een nog grotere mate van hygiëne kan worden bereikt. De gehele trein krijgt air-conditioning en de oude, voor-ooriogse Rheïngold- kleuren lila met crème keren terug. De dienstregeling van deze trein zal in de Europese spoorweg- bijeenkomst te Brussel in de laatste week van september worden vastge steld. Horst Buchholz kreeg voorwaardelijke straf De Duitse filmacteur Horst Buch holz Is vrijdag door de rechtbank van Mttnchen tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 25 dagen verooraeeld met een proeftijd van drie jaar, alsmede tot het betalen van 25.000 Duitse marlt en intrek king van zijn rijbewijs voor dc tijd van tien maanden. Buchholz werd ervan beschuldigd op 29 augustus onder invloed van ster ke drank te hebben gereden. De film ster veroor zaakte daardoor met zijn Amerikaanse auto een ernstig onge luk, doordat hij van de weg afraak te en tegen een boom reed. Advertentie Wat is Chonota Jongen schoot zijn vriend dood 3 maanden voorwaardelijk De 18-jarïge arbeider T. K. G. van O. uit Werkendam Is vrijdagmorgen door de rechtbank te Dordrecht ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Veertien dagen geleden had de ar beider terecht gestaan, omdat hij op oudejaarsavond zo roekeloos met een pistool had gemanipuleerd, dat het wapen was afgegaan. Hierdoor werd zijn vriend, de 17-jarige H. Groene- vèld dodelijk getroffen. Tegen de verdachte was drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf feëist en tevens een geldboete van 100, subsidiair twintig dagen hech tenis. De vader van de arbeider, de 59-jarige ambtenaar D. van O. werd tot een boete van f100 subsidiair twintig dagen veroordeeld, omdat hij zonder vergunning een vuurwapen in zijn bezit heeft gehad. Tegen de va der was een geldboete van f 200 sub sidiair een maand hechtenis geëist. Veilig Verkeer schildert achterspatborden Evenals in het najaar van 1960 H zal het Verbond voor Veilig ff Verkeer in de komende maan- s den weer extra aandaeht be- j= ff steden aan de achterspatbor- FF ff den van fietsen en bromfiet- ff sen. Dank zij de medewerking van een verffabriek worden in Fe september en oktober vele fiets- en bromfietsbezitters in de gelegenheid gesteld, de ach- terspatborden van him voer- ff tuigen gratis van een nieuwe FF FF witte laklaag te laten voor- zien. FF Uiteraard is het najaar met f| zijn vroeg invallende duister- ff H nis de geschiktste periode om de achterspartborden eens een fikse beurt te geven. Dit wil ff ff echter niet zeggen, dat de FF kleur er bij daglicht niet zo op aankomt. De wet schrijft voor, H zo memoreert het verbond ff waarschuwend, dat achter- s spatborden ook bij daglicht on- f| FF berispelijk wit dienen te zijn. ff lllllll Van de '220 Cubanen die maandenlang in de Venezolaanse ambassade in Havana politiek asiel hebben genoten zijn 69 personen met een Venezolaans vliegtuig naar Caracas overgebracht. Onder hen is een meisje dat in de ambassade ge boren is. Voor nog 120 Cubanen is door de Cubaanse regering vrijgeleide ver strekt. Ex-president Manuel Urrutia, die eveneens in de ambassade verblijft, heeft echter nog geen vrijgeleide gekregen. DE VOLLEDIGE SAMENSTELLING VAD DE STOET ROUP DE GODDEW «PETS Df miHSlESDlC Morgen trekf de jaarlijkse stoet van prinsjesdag door Den Haag. -Centrum van alles is natuurlijk de Gouden Koets. Hoe de stoet dit jaar, nu drie prinsessen meerijden, is samengesteld, is in bovenstaande tekening uitgebeeld. Rijtoer door Den Haag op Prinsjesdag Op dinsdagmiddag zal het koninklijk gezin de gebruikelijke rijtoer door een deel van Den Haag maken. In de eerste open rode landauer zullen ge zeten zyn koningin Juliana, prins Bernliard en prinses Marijke, in de tweede de prinsessen Beatrix, Ire ne en Margriet. Voor deze middagrijtoer vertrekt de stoet te half vier van het paleis Huis ten Bosch. De route zal als volgt zyn: Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, Korte Poten, Pltein, Lange Poten, Spuistraat, Wagenstraat, Grote Marktstraat, Grote Markt, Prinsegracht gestopt wordt bij het Hofje van Nieuwkoop, waar be jaarden zijn gehuisvest Lijnbaan, Westeinde, Rïviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Schelpen pad, Lange Voorhout, Vos in Tuin straat, Denneweg, Frederikstraat, Javastraat, Wassenaarseweg, Van Alkemadelaan, Willem Witsenplein, Laan van N.O. Indië, Leidscstraat- weg, Huis ten Bosch. HOOG ÈN LAAG WATER 29 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zlerikzee Wemeldinge nap uur meter 8.27 1.35 8.44 1.53 9.01 9.26 9.52 nap uur meter 1.03 1.25 21.08 21.32 21.52 22.17 22.33 1.44 1.62 1.75 1.18 nap uur meter 2.06 1.37 2.27 2.56 2.42 3.05 1.54 1.67 1.16 1.32 nap uur meter 14.46 1.38 15.07 1.55 15.32 1.68 15.16 1.21 15.34 1.35 RUSSISCH DRAMA UIT 18e EEUW In de 18e eeuw is een Russisch gardeofficier, Peter Kroesjtsjew, we gens zijn revolutionai re ideeën naar Siberië verbannen, aldus staat geschreven in een nieu we biografie over Ka- therina de Grote van do Engelse sclirijver Ian Grey, die te Londen is verschenen. Of Peter, die zijn ver dere levensjaren in Si berië heeft gesleten, fa milie van Nikita was, is te betwijfelen. Maar hun gelijkluidende na men neeft de uitgever vari het boek in ieder geval tot de specula tie „over de invloed der erfelijkheid" verleid. In het boek wordt ver haald hoe Peter Kroesj tsjew in 1762, kort na de kroning van Kathe- rina, in aanraking was gekomen met de wet. 'e keizerin stelde in dat jaar een commissio in om een onderzoek te doen naar geruchten over een samenzwering tegen haar troon. Vijftien officieren wer den gearresteeerd, on der wie Peter Kroesj tsjew. Aanvankelijk bleek, dat hij 't woord revolutie slechts had gebruikt na 'n wodka feestje. De commissie beval anu dat hij als straf zou worden gede gradeerd. Katherina echter zocht er meer achter en gaf de commissie opdracht martelingen toe te pas sen om meer te weten te komen. De commis sie voerde haar beve len uit en keerde terug met de aanbeveling dat Kroesjtsjew en zijn broer, die niet niet na me wordt genoemd, ter dood zouden worden gebracht. Doodvonnis De keizerin keurde het doodvonnis tegen Pe ter goed, maar vera- derde de straf van zijn broer in verbanning en dwangarbeid. De zaak lekte echter uit en Katherina, wier troon op dat ogenblik vrij wankel was, be sloot de gunst van haar onderdanen te winnen door blijk te geven van enig mededogen. Zij liet een manifest uitgeven waarin werd verklaard, dat aange zien ons teder hart de invloed van boosheid of gestrengheid niet kan dulden, Peter Kroesj tsjew niet ter dood zou worden gebracht, maar do rest van zijn leven zou moeten doorbren gen in Kamtsjatka, 'n verafgelegen schierei land aan de noordoost kust van Siberië. „Zij werden onder ge wapend escorte in al lerijl op weg gezonden en do lrwestïe was spoe dig in het vergeetboek geraakt", aldus lan Grey in zijn boek over Katherina de Grote. 1895. Via de tijdspiegel volgden Thorwald en de ad deren nauwlettend de ge beurtenissen rond de Terra I, teneinde piloot Storm, Titia en Charley op het juiste moment bij te kun nen staan. Zij hadden ge zien hoe hun vrienden de vijandelijke Indianen op de vlucht dreven, door opeens met 't schip op te stijgen en hoe zij na de landing af scheid namen van een blijk baar vriendschappelijke roodhuid. Nu geleidde Arend zijn twee metgezel len naar de plek tussen dc bomen, waar hij slechts enkele uren tevoren uit de tijdstroom was getreden. Thorwald stel de zich vlug op bij zijn controlekast en wacht te tot professor Dubois het teken gaf, dat de drie tijdreizigers op de juiste plaats stonden. Zodra dit het geval was, verrichtten Thor- walds handen met grote zekerheid hun werk. Eén enkele misgreep kon voor het drietal de vreselijkste gevolgen hebben.... Alles verliep echter naar wens en Sandra sloeg van vreug de de handen ineen, toen tegen het rasterwerk van het tijdscherm langzaam de drie bekende gestalten vorm kregen. Kort daarop kon zij haar Arend weer in levende lijve begroeten en naar de ernst van zijn verwondingen infor meren. Piloot Storm lachte echter haar be- zorgdheid weg en beweerde dat hij nergens last van had. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE li Toen echter herwon ze haar kalmte en zei vrijwel onbewust, maar vlug en scherp hardop „Kom, laat ik niet zo dwaas rijn. Dit pad wordt blijkbaar ook door andere mensen gebruikt. Waarom ben ik dan zo bang Misschien hadden de gebeurtenissen en emoties van de afgelopen nacht haar zenuwen zo tot het uiterste ge spannen, dat al het vreemde en onbe kende haar schrik aanjoeg. De uit de afgrond opstijgende kilte benam haar bijna de adem en ze moest al haar moed bijeenrapen om weer in het rond te durven zien. Misschien zou het pad nog slechter worden, zodat voortgaan onmogelijk werd en ze dadelijk de he le weg terug moest afleggen. In de verte zag ze haar uitgangspunt, het enorme rotsblok, slechts te hereiken langs het smalle, bochtige, af en toe onder zacht wuivende hoge varens be dolven pad... Neen, ze moest vooral niet weer omlaag kijken... Ineens drong het tot haar door Er- was iemand in de buurt. Ze kon niet zeggen, hoe ze op die gedachte kwam. *t Scheen meer een kwestie van in stinct dan van waarneming en toch was ze volkomen zeker van haai- zaak, zelfs al leek het geraap van de poel beneden elk ander geluid, ook dat van voetstappen op) de rotsen, geheel te overstemmen. En de varens bleven on afgebroken in zacht wuivende bewe- Jatuurlijk zou ze een of andere wan delaar kunnen ontmoeten, maar dan moest hij toch binnen enkele seconden verschijnen. Ze wachtte evenwel ver geefs, want er kwam niemand opda gen. Ze voelde dat haar hart snel. on stuimig klopte, alsof iemand haar waarschuwde, dat ze móest zien weg te komen Nogmaals keek Shirley het pad langs. De vax-ens bewogen zich op het zach te briesje en het bladerdak boven haar hoofd week andermaal voor een ogen blikje uiteen, zodat opnieuw een gul den zonnestraal schuin over het pad en in de duizelingwekkende diepte schoot. Hij beschreef een kring op het donkere watervlak en versmolt toen in een lichtende bol. Maar aan de op pervlakte, binnen de kring, verscheen de schaduw van een manshoofd. Het duurde slechts een ogenblik, want of door zijn snelle bewegingen of doordat de bomen zich om hem sloten was het schaduwbeeld onmiddellijk weer verdwenen. Shirley haalde diep adem, opzettelijk heel langzaam, om zodoende tot beda ren te komen. Toen wendde ze zich af ging moedig voorwaarts, daarbij zorgend zover mogelijk van de af grond te blijven. Neen, ze zou niet in Ie poel vallen en niemand zou haar erin stoten. Nu ze wist, dat een man achter haar aankwam, begon haar angst voor de donkere poel gaandeweg te verflau wen. Misschien was ze zo bang ge weest omdat ze bij intuïtie een ge heimzinnige achtervolger vermoedde, maar nu ze enig houvast had en het gevaar onder 't oog kon zien, leek haar alles veel minder onrustbarend in elk geval gemakkelijker het hoofd te bieden. Het pad maakte wederom een scherpe bocht, werd eerst een tikje breder en wrong rich toen door een smalle ope ning tussen de rots tegenover de af grond en een verzameling van zes voet hoge rotsen aan de kant van de poel, overgroeid door geweldige va rens met in het midden een laag, ver schrompeld boompje. Bij die doorgang gekomen, keek Shir ley snel om. Ze kon slechts terugzien tot de juist gepasseerde bocht en kreeg dan ook niemand in 't oog. Plot seling nam ze een kloek besluit, stapte tussen een groep hoge, met varens be groeide stenen, die zich geruisloos achter haar sloten en wachtte, zoveel mogelijk de adem inhoudend. Van het pad af was ze onzichtbaar maar zelf kon ze er nog juist een blik op wer pen. Haar hart begon opnieuw sneller te kloppen, zodat ze angstig een hand in haar zijde drukte en trachtte de op winding. die haar naar de keel steeg de baas te worden. Opeens begaf de adem haar totaal. Ondanks het bonzen van haar hart en het donderend lawaai van 't water - beneden hoorde ze een vreemd geluid - iets krakends of schrapends op de rotsgrond wat het was, had ze onmo gelijk kunnen zeggen, behalve dan dat er iemand dicht langs haar over het pad liep. Eensklaps zag ze liem, nu snel voort- rennend en onderwijl wanhopig in het rond ziende, als iemand die het spoor van de achtervolgde persoon is kwijt ^geraakt. Shirley Kon hem slechts een ogenblik gadeslaan, maar lang genoeg om elk onderdeel van zijn gezicht, met de onmiskenbare uitdrukking van angst, .iaat en woede over 't ontsnap pen van rijn prooi te kunnen waarne men Even later was ze weer alleen in de van rumoer vervulde eenzaamheid tussen de groene rotsen, terwijl John Norway voortsnelde op zoek naar ie mand die hier geweest moest zijn. Shirley was verstijfd van ontzetting. Haar angst voor dreigend gevaar was geweken en zelfs de omstandigheid, dat rijn zogenaamde drukke werk zaamheden slechts een voorwendsel waren geweest deed niets meer ter za ke. Dit alles zonk immers in het niet bij het feit, dat hij haar op deze slink- geheimzinnige, onheilspellende rondweg vijandige manier was ge volgd. Haar had beslopen en bespied... Onwillekeurig deed ze een stap ach teruit. want tot elke prijs moest ze hier, uit dit verstikkende oord, van daan. 't Leek of de rrtsen fantastisch hoog boven haar torenden en de va rens uitgroeiden tot veelvingerige reu zen, die haar mond en neus wilden dichtstoppen, en dat de rotsen haar des te gemakkelijker konden verplet teren. Haastig wendde ze zich om, haar voet gleed uit op met stenen vermengd va renblad in de zachte, zwarte grond en eensklaps zag ze niets moer dan een duizelingwekkende, groengevlekte, naar het zwarte water afdalende rots wand. waarlangs ze snel omlaag zou tuimelen. Maar zelfs in dit vreselijke ogenblik van ontsteltenis en wanhoop voelde Shirley rich zonderling opge lucht, alsof ze aan een erger lot was ontsnapt, 't Duurde slechts een fractie van een seconde en toen bleek elk ver zet, elke worsteling nutteloos. Hou vast was er nergens om haar heen slechts lucht en rots... Opeens voelde ze een felle, angstwek kende pijn in haar schouder, terwijl haar manteltje omhoog scheen te worden getrokken en zo om haar keel gedraaia, dat het leek alsof ze stikte. Ze hoorde een soort gebrom en een mannenstem die iets zei, maar haar oren gonsden zo, dat ze geen woord verstond. Toen werd de verdovende greep om haar schouder losser en een rorse arm pakte haar om het middel. Het water scheen nu verder te wijken naarmate ze - niet al te zacht - omhoog werd getrokken en in zittende houding te- ;exx een rots neergezet, met nog boven Je afgrond neerhangende benen. Haar haren waren door de ruk, die de val had gestuit, over het voorhoofd geslagen en vormden nu een tamelijk verwarde massa. Ze duwde ze met een hand opzij en keek om zich heen. Tegen een alleenstaand, half over de rotswand stekend dwergboompje leunde Jason, zijn oude hoed achter op het hoofd en vrij snel ademhalend, terwijl hij aandachtig zijn rechter hand bestudeerde. „U hebt mijn ixiooiste vingernagel ge- broken," zei hij nogal bars. „Leen mij alstublieft uw vijltje Werktuigelijk stak ze haar hand in de zak van haar verfomfaaide manteltje. Toen echter bleef ze steken en staar de hem onderzoekend aan. Hil van zijn kant bekeek haar met een fxeetje schelmse blik, nochtans getempexd door een ernstiger glans, die haar innerlijk goed deed. „Ik... ik dank u wel," bracht ze er met moeite uit, maar beet zich toen haas tig op de bevende lippen. Jason deed een paar stappen achteruit tussen de rotsen. „Geneer u niet," zei hij x*ustig. ,.'t Helpt meer dan een emmer brande wijn." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12