Zeeuwse molens gerestaureerd RAAD HULST WERD HET NIET EENS OVER VERKOOP PAND *Jeekless L MR. C. STAPEL SPRAK OP LEERKRACHTENDAG Z.L.M. HERENKLEDINGFABRIEK IS IN ST.-MAARTENSDIJK UITGEBREID \S: SCHOONDIJKE HEEFT KLEURIGE EXPOSITIE UIT DE FLORA Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RA.N T ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 's-G ra venpolders molen „De Koren halm" zie foto ziet er weer uit „om door een ringetje te halen": het ih 1876 gereedgekomen bouwwerk heeft namelijk juist een grondige restauratie achter de rug. De wieken, de galerij, de houten kap en de „staart" werden stuk voor stuk ge restaureerd. Men kan in 's-Gravenpoider het ko ren nog zien malen volgens de klas sieke methode: op windkracht. Maar als de wieken onvoldoende wind van gen heeft molenaar P. Snoep uiter aard de beschikking over een motor. Molenmaker J. van den Hamer uit Brouwershaven heeft de restauratie van deze stenen stellingmolen gerea liseerd. Niet alleen 's-Graycnpolder heeft een pas gerestaureerde molen, maar ook Biervliet. Deze molen „De Harmoiu'è" is prachtig ge legen op de Molenberg. Mole naar P. J. Lijbaart maalt het ko ren alleen op windkracht. Hier betrof de restauratie voornamelijk de wieken, de roeden, de kap en het inwendige metselwerk. Inmiddels kon voor Westkapelles mo len „De Noorman" gelegen aan het Europaplein de opdracht voor restauratie worden gegeven aan de Limburgse molenmaker Bcijk. De galerij, de wieken, de kapconstructie en nog wat andere zaken moeten worden vernieuwd. In deze molen werkt molenaar K. Roelse alleen op motorkracht. Getracht zal worden de wieken weer draaiende te krijgen... (Foto P.Z.C.) MEER GEGADIGDEN De raad van Hulst; kwam vrijdag avond voor dc laatste maal bijeen voor de datum (1 oktober a.s.) waar op de grenswijziging voor de Iïei- naertstad zal ingaan. De vergadering had beslist geen rustig verloop: men was dikwijls in heftige discussies ge wikkeld. ïn het bijzonder bij de be handeling van het voorstel verkoop pand Nieuweweg-Grote Bagijnen- straaf aan de heer 'C. Vérstraeten kwam het tot een felle woordenwis seling tussen het raadslid J. D. Martens en burgemeester V. L. S. Lockefeer. Tevoren had de heer J. H. Stolte (Vos-lijst) meegedeeld, dat er voor de heer C. Verstraeten nog een „an-- d'erc Verstraeten" een mondeling ver zoek tot aahkoop had ingediend. De ze laatste Verstraeten had dit ver zoek gedaan aan dc secretarie-amb tenaar E. G. Bórm. Voorts was het hem hekend. dat ook de heer A. Nijs- sén een mondeling verzoek had in gediend. Het grote bezwaar, dat dc heer Stolte tegen een en ander had, was dat met een scshrijven van h. en w. aan C. Verstraeten open baarheid was gegeven aan berich ten, die in een besloten raadsver gadering aan de raad waren ge daan. Ook de heer Martens pro testeerde tegen deze handelwijze, omdat de geheimhouding nog, niet door de raad was opgeheven. Hij vond het bovendien ongehoord, dat de desbetreffende stukken wel voor de pers ter inzage had den gelegen. Raadsvoorzitter Lockefeer schorste daarop de openbare vergadering. De heer Martens liet hiertegen een krachtig protest horen, omdat hij nu ook in het openbaar zijn mening wil de verkondigen. De besloten zitting duurde een uur. Na hervatting van de vergadering deelde de voorzitter mee. dat de raad besloten had dit voorstel terug te nemen. Ook bij de ingezonden stukken be vond zich een schrijven dat aanlei ding tot discussie gaf. Er lag name lijk een brief van het college van G.S. van Zeeland, waarhij aan dc burgemeester een vergoeding werd toegekend van 1200 per jaar auto- Herman van Keeken had in Zeeland auto-ongeluk Herman van Keeken. Nederlands zanger en een klein beetje teenager idool na zijn vertolking van „Hallo Marylou" heeft in Zeeland, bij Ter- neuzen, een auto-ongeluk gehad. Hij bleef ongedeerd. Na afloop van een voorstelling te Ter neuzen, donder dagavond tegen hall' twaalf, kwam hij met zijn personenwagen op de nieuwe invalsweg bij Tferneuzen hl botsing met een Duitse auto. De Duitse auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder bleef eveneens ongedeerd. De auto van Herman van Keeken werd slechts licht bescha* digd. De nieuwe Invalsweg bij Terneuzen werd vorige week in gebruik geno men. De botsing ontstond op een der rijbanen, waar voorlopig nog één richtingsverkeer geldt. Zeeuwse plattelandsvrouwen vieren 30-jarig bestaan De afdeling Zeeland van de Neder landse bond van Plattelandsvrouwen viert op vrijdag 13 oktober a.s. haar dertigjarig bestaan. Dat zal gebeu ren met een feestelijke bijeenkomst in de „Prins van Oranje,r te Goes, 's Morgens zal daar onder meer eên herdenkingsrede worden uitgespro ken en in de middaguren treedt het gezelschap „Tetman dc Vries" uit Leeuwarden op niet het stuk „De Jonkershoeve". ohköstëit. Zonder daarbij de persoon van dé burgemeester in het geding te willen brengen, was de heer Martehs een stellige tegenstander van deze regèling. Hij had namelijk becijferd, dat deze verplaatsingsvergoeding voor de burgemeester binnen de gemeente grenzen zou neerkomen op een af stand vaii 35 km per werkdag, «lie de raadsvoorzitter zou dienen af te leggen. Hij achtte dan ook deze ver goeding veel te lioog voor een ge meente niet zo'n kleine oppervlakte en stelde voor om (na het in wer king treden van de grenswijzigin gen) deze „verkapte" salarisverho ging om te zetten in een daadwerke lijke salarisverhoging. De Keer Chr. Willemstein vond de voorgestelde vergoeding eveneens te hoog en zag liever een systeem van kilometervergoeding. Ook de wethouders B. H. L. Picavet en P. J. Brand mengden zich in de discussies, waarbij eerstgenoemde stelde, dat een auto toch bij de standing van een burgemeester behoorde. De heer Lockefeer zelf vergeleek de regeling met een representatievergoeding. G.S. vroegen zijns inziens namelijk geen antwoord op de voorgestelde vergoeding maar wel omtrent de hoogte van de norm. De raad was echter in meerderheid van mening, dat men niet klakkeloos de door G.S. voorgestelde norm moest overne men. Drie raadsleden gingen met het voorstel Van G.S. akkoord, t.w. de heren C. C. van Artenhals. D. J. A. van dc Walle en P. J. Leeraert. De overige heren steiden echter bij meerderheid voor ile burgemeester èen bedrag van ƒ1500 toe te staan bij elke nieuwe aanschaf van een auto. waarbij dan gedacht werd aan een periode van vier jaar. Aldus werd dan ook besloten. Schipper raakte bekneld in haven van Hansweert De 63-jarige schipper F. Geutjes van het Rijnschip „Damco 99" heeft vrij dagavond bij hef meren van zijn schip in de sluis te Hansweert een vrij ernstig ongeluk gehad. Zijn linkerbeen raakte bekneld tus sen do draad en de meerpaal. Het been werd onder de knie afgeknèld. De man werd naar een ziekenhuis in Goes overgebracht. Advertentie) B1NNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt 1/otnlwin SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector Tweede auto en scooter voor politie Middelburg Als de raad van de gemeente Middel burg in zijn vergadering van 25 sep tember a.s. zijn goedkeuring hecht aan een voorstel van b. en w. krijgt de hoofdstedelijke gemeentepolitie binnenkort de beschikking over een nieuwe personenauto en een scooter. Voor de aanschaf van beide voertui gen stellen b. en w. namelijk de raad voor een krediet van f 10.700 be schikbaar te stellen: f 9000 voor de personenauto en f 1700 voor de scoo ter. In het voorstel wordt gereleveerd, dat in 1959 werd overgegaan tot de aanschaf van een busje voor de po litie. Deze auto werd ingericht als uitrukwagen, maar ook gebruikt voor de surveillance. In verband met liet grote aantal aanrijdingen komt van surveillance met deze auto ech ter steeds minder terecht. Het ge bruik van deze wagen gaat dus hoe langer hoe meer beantwoorden aan het doel, waarvoor de auto eigenlijk bestemd is, zo merken b. en w. op. Voorts wordt er op gewezen, dat de teruggang van hot aantal manuren ten gevolge van de invoering van dc vijfdaagse werkweek in de kortst mogelijke tijd op een andere wijze dan door maken van overuren dient te worden opgevangen. Hierbij wordt de aandacht gevestigd op een cir culaire van de minister van binnen landse zaken, waarin ais ccn van dc oplossingen een intensievere toepas sing en verbetering van de verbin dingsmiddelen en een grotere me chanisering bij de surveillance wordt aangegeven. Over onderwijs op landbouwscholen „DC economische en sociale ontwik keling van liet platteland is een on vermijdelijk feit. Dit vraagt verant woording en rekenschap, vooral van de leraren op de lagere landbouw scholen, die nun leerlingen op deze ontwikkeling moeten richten". Aldus mr. C. Stapel, directeur van de Volks hogeschool te Bakkovcen, vrijdag middag in een inleiding over de „taak van de leerkrachten hij de algemene vorming der jongeren" op de jaar lijkse leerkrachtendag van de lagere land- en tuinbouwscholen der Z.L.M. in de ir. A. W. v. d. Plasscheschool ïn Kapelle. Spreker ging in het kort de „ver snellingen" na, die zich op het plat teland de laatste tachtig jaar vol trokken. Dat waren een economische en een sociale crisis in resp. 1880 en 1920. De plattelandsjongeren moeten wor den gewezen op de nieuwe functies, die zij hebben gekregen. Die van boer, als burger en als mens. De boer is ondernemer geworden. Hem zal op de school beweeglijkheid van geest thóeten worden geleerd en hij MET TWEE NIEUWE VLEUGELS Plannen om van U-vorm een rechthoek le maken Op het industrieterrein van St.-Maar- lensdijk is de laatste maanden weer menige spijker geslagen. In de tweede helft van oktober neemt dc heren kledingfabriek „Mayfair" van «le heer P. \V. Priem twee nieuwe vleu gels in gebruik, die samen ongeveer even groot zijn als de eind 1959 ge reedgekomen lull. I» totaal beslaat het bedrijf. dat in U-vorm legen de Nijvêrheidswcg is gebouwd ccn op pervlakte Aan 1270 vierkante nieter. De uitbreiding, waaraan op liet ogen blik de laatste hand wordt gelegd, maakt het mogelijk dat deze Thoolse herenkledingfabriek ruimte krijgt voor 'n aantal hypermoderne machi nes en installaties. Ook de perso neelssterkte zal belangrijk kunnen \Vorden opgevoerd: van 70 tbt 134 werknemers. In mei van dit jaar kon de directie van de fabriek, mede dank zij de fa ciliteiten van de gemeente St.-Maar- tensdijk als industriekern met de uit breiding starten, nadat een half jaar. tevoren de plannen definitieve vorm hadden aangenomen. In de nieuwe vleugel, die parallel met dc Molendijk ligt worden een snijzaal en een modelleerkamer ondergebracht. Men gaat hier werken met het nieuwste van hét nieuwste. De patronen worden niet langer opgetekend, maar door lichtdrukapparaten zichtbaar ge- Een bijzonder handig snufje is ook de snijapparatuur. Hangende elektrische scharen zullen de stof voor 24 kos tuums tegelijk 48 lagen In dc standaardmalcn afleveren. De nieu we snijzaal heeft een uitstulping, waarin het magazijn voor binnenge komen goederen wordt ingericht. In de oude snijzaal wordt hu de afdeling werkvoorbereiding geplaatst, waar het materiaal voor de rtaaizaal wordt voorgesorteerd. Het pak groeit dus naarmate het verder de fabriek in komt. Dit in tegenstelling tot het oude systeem, waarbij de losse onder delen op een gegeven moment bij elkaar kwamen. T andem-brockenpers" Tégenover deze vleugel komt een moderne pelszaal mét 20 A:efschHleh- de persmachines: halfautomatische, pneumatische en nog andere soor ten. Een noviteit is daarin bijvoor beeld de tandem-broekenpers". Een apparaat met twee benen, waarop de hele broek Ineens kan worden ge streken. Aan cleze vleugel is het ma gazijn voor het produkt-klaar-voor- aflevering gebouwd. Tevens komt daar dc eindcontroleur het nieuwe kostuum, sporteolbert of de pantalon op zijn deugdelijkheid beoordelen. Door dit alles komt cr in de huidige fabriek een belangrijke ruimte vrij. In deze hal in feite de aanloop van de herenkledingfabriek zullen meer naaimachines kunnen worden geplaatst. Ook de lopende banden zullen zo kunnen Avorden verlengd. Tegelijk niet het gereedkomen van deze belangrijke uitbreiding op het St.-Maartensdykse indus trieterrein heeft de fabrikant al weer nieuwe plannen. Tussen de heide vleugels denkt men in 1063 oen ove.rknpping kln«r te hebben, waardoor het aanzien van het be drijf van een U-vorm in een recht hoek zal a-eranderen. {zal zekere tradities moeten loslaten. 1 Spreker pleitte voor de vijfdaagse AverkAveek op de boerderij, die bij een hetere bedrijfsvoering moge lijk kan zijn. Bovendien moet de jonge boer „speelruimte" krijgen voor vercnigingslcAren en om „mee te kunnen doen" in het politieke en sociale leA'en. De lagere landbouwschool loopt hel gevaar van een sociale deklassering, omdat dit soort onderwijs geen voor opleiding geeft en geen verdere „uit loopmogelijkheden" heeft. Spreker bepleitte een voortgezette opleiding in het landbouwonderwijs. Spreker pleitte voorts voor co-educatie in het landbouwonderwijs, dat één van de eerste vereisten is om tot een andere levensstijl van boerenjongeren te ko men. Een interessante discussie ontspon zieh na het referaat van mr. Stapel onder leiding van de inspecteur van het landbouwonderwijs in de provin cies Zeeland en Noord-Brabant, ir. E. C'. F. Bollen uit Breda. Mr. Stapel kreeg \roor zijn uiteenzet ting uit handen van de heer B. H. G. ter Haaf Romeny. voorzitter van de commissie landbouwonderwijs der Z. L.M. een boekebon. Hierna volgde een gezamenlijke maaltijd in hotel „De Zwaan", waarna omstreeks half zeven dc leerkrachtendag werd be sloten. Welkom op stadhuis l)e ruim dertig deelnemers aan do leerkrachtendag waren 's morgens welkom geheten door burgemeester II. G. van Suyiekom tijdens een ont vangst in de raadszaal van Kapelle. De heer B. H. G. ter Haar Romeny bracht namens de Z.L.M. dank aan het gemeentebestuur voor de gast vrijheid in Kapelle. Omstreeks half één stapte het gezel schap de veilinghallen van de veiling vereniging „Kapelle-Biezelinge en Omstreken" binnen. De vice-voorzit- tcr van het veilingbestuur de heer J. Burger, leidde de iandbouwlerarcn rond. Op voorstel van dc heer Ter Haar R.omeny werd enig fruit na mens'de deelnemers aan de dag ver zonden aan de echtgenote van ir. J. Prins, de secretaris van de commis sie voor landbouwonderwijs van de Z. L.M., die vanwege een blijde gebeur tenis in zijn gezin verhinderd was. De middagbijoenkomst werd geopend door de lieer Ter Haar Romeny als voorzitter van de commissie land bouwonderwijs van de Z.L.M. De heer Ter Haar Romeny noemde de héér C. Traas-Rouw uit Kapelle één van de voorvechters van het onder wijs in deze streek. Ir. E. C. F. Bollen sprak als inspec teur voor het landbouwonderwijs een kort woord, waarin hij zijn waarde ring liet horen voor deze tweede leer- krachtendag. Ir. Bollen noemde enigdc wijzigin gen in het landbouwonderAvijs, zoals het nieuwe programma in het hand- vaardighcidsonderwijs, en verschei dene applicatiecursussen, waardoor het leerkrachtenkorps volledig be voegd zal worden voor het geven van tuinbouwonderwijs. In Goes start volgend jaar een mid delbare tulnbouAvopleiding. De land- bouwtechnische vorming achtte Bollen van minder belang dau het gemeen Arormend onderwijs. Tachl procent van de ondcnvjjsIeHsen wc den aan dit algemeen vormend o derriebt besteed. Het gezelschap maakte voorts m auto's een rondtoer ih de omgévii van Kapelle. ihtlg PRIJS VOOR SCHOOL Bloemen en planten, fruit en groenten Burgemeester J. C. Iloftijzer van Schoondijke heeft Arijdaginiddag in zaal Wijffels een tentoonstelling ge opend Aan bloemen, planten, fruit en groenten, georganiseerd door de af deling Schoondijke van de maat schappij ter bevordering Aan ooft en tuinbouw. „In de reeks van tentoon stellingen van uav nu 83 jaar oude vereniging is dit Aveer éeb voortref felijke expositie", aldus de burge meester tot het afdelingsbestuur. Hij aa'ees verder op de. doelstellingen die aan de vereniging ten grondslag lig gen, o.a. voorlichting op kweek- en teeltgcbïcd, liefde a-oor natuur en aarde en niet te vergeten de vrede en rust, die na een drukke Averkdag zo hard nodig zijn. Na dit openingswoord reikte hij een door de gemeente geschonken beker Auto over de kop bij Zierikzee Met alle vier de Avielen naar boven lag vrijdagmiddag omstreeks half vier op het fietspad bij de kruising Ryksweg 18Molenberg ouder C'a- pelle bij Zierikzee een kleine perso nenauto. Als een A-ernielde getuige vau een even teAoreu gebeurd ver- keersongeAal, Avaarbij de bestuurster mevr. N. F.-T. uit Bruinisse en haar tweejarig dochtertje als door een wonder maar enkele schrammen had den opgelopen. Mevr, F. kwam met haar auto uit de richting Zierikzee en was op weg naar huis. Enkele honderden meters voor de kruising wilde zij een vracht auto van de groentehandelaar P. S. uit Zierikzee inhalen. Plotseling be gon de personenauto le slingeren. Het wagentje raakte met de fechter- achterkant de linkervoorkant van de vrachtwagen, trok een lang rem spoor over het wegdek en sloeg over de kop. Met het dak op het langs de Aveg gelegen betonnen fietspad kwam de auto tot stilstand. De inzittenden van de vrachtwagen, die het ohgeval zagen gebeuren renden naar cleze plaats toe, maar inmiddels ging een van de portieren van de kleine auto al open. Bestuurster en dochtertje die van hun zitplaatsen waren geslin gerd stapten nog met de schrik in de benen uit. Hoewel er benzine uit het wagentje liep, is het niet in brand gevlogen. Dokter P. W. J. Vo gelaar uit Zierikzee verleende eerste hulp, maar mevr. F. kon spoedig daarna naar huis worden gebracht. De carrosserie van de auto werd zwaar beschadigd. In Schoondijke is vrijdagmiddag een tentoonstelling geopend van bloemen, planten, fruit en groenten. De offi ciële opening verrichtte burgemèès- ler J. C. Hoftijser, die vervolgens met één van de bestuursleden van de organiserende afdeling een rondwan deling maakte langs de fraaie starnls. De tentoonstelling is ook vandaag, (zaterdag) nog de gehele dag ge opend (Foto P.Z.C.) uit aan het hoofd van de openbare lagere school, de heer A. J. de Klerk, wiens leerlingen met hun planten een eerste prijs hadden verdiend. Tevoren had dé afdelingsvoorzitter, de heer P. Luteijn de aanwezig-en verwel komd. Ook hij sprak de mening uit dat de tentoonstelling bijzonder ge slaagd was en dat het succes daarvan bij voorbaat is verze kerd. Het deed hem genoegen te kunnen meedelen, dat het leden tal der afdeling Schoondijke we derom is gestegen en nu ISO be draagt. Na een Avoord van dank aan alle medewerkenden, deelde hij nog mede dat Schoondijkes muziekgezelschap „Oefening Kweekt Kunst" zaterdagavond (vandaag) voor een muzikale omlijsting a-an dc tentoonstelling zal zorgen. De voorzitter van het hoofdbestuur der maatschappij, de heer A. Hool- horst noemde Schoondijke het bol werk van de ooft en tuinbouw met een groot aantal leden. Dé maat schappij zelf gaat het minder goed. Er is wel belangstelling voor kweken en telen van planten, maar minder om dit te doen in de maatschappij tot bevordering van ooft en tuinbouw. Hij sprak «le hoop uit, dat het stre- ven van Schoondijke moge leiden tot nieuw leven in deze maatschappij. Zijns inziens moet het mogelijk zijn om de drie jaren een grote tentoon stelling te houden. De tentoonstelling bevat een groot aantal bijzonder fraaie inzendingen op allerlei ge bied. Vooral de bloemen en planten zijn heel smaakvol opgesteld, terwijl sommige hoekjes in de zaal duidelijk met veel vakmanschap zijn ingericht. Het geneel biedt een fleurig aanzien en is een bezoek alleszins waard. De tentoonstelling is vandaag (za terdag) nog de gehele middag en avond opengesteld. Collecte Dc te Tliolen gehouden collecte a-oor de kankerbestrijding Heeft opgebracht f 274,63. Do te Kapelle-Biezelinge gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft f 485,02 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6