Westduitsers kunnen morgen keus maken uit negen lijsten Neratoom bouwt voor Italië atoomreactor Nederlandse kritiek op Russisch optreden ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 i-tiUVlEülALE Z E E U IV tl (J O U li A E T VERKIEZINGSCAMPAGNES GEËINDIGD V erkiezingsstormen zijn geluwd (Van. onze correspondent te Bonn.) Gisteravond is in de Bondsrepubliek de vooral in haar laatste fase nogal niet onzuivere middelen gevoerde ver kiezingscampagne geëindigd. Van daag ziet men alleen nog de vrijwel aan elke Westduitse boom en lan taarnpaal hangende en op praktisch iedere bruikbare muur en gevel ge plakte partij-affiche als stille getui gen van de strijd om de macht, die de laatste weken is gevoerd. Vanavond spreekt over radio en te levisie nog de tweede man in den lande, de C.D.U.-president van de bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier tot de ruim 37 miljoen Westduitsers, die zondag hun stem zullen kunnen uitbrengen (zij zijn daartoe niet verplicht) op een van de negen par tijen en partijtjes, die dingen naar de 519 bondsdagzetels. Aanvallen Er zijn in de afgelopen maanden en weken van drie kanten gecon centreerd aanvallen op de absolute C.D.U.-C.S.U.-nieerderheid gedaan. De twee oppositiepartijen van de vorige bondsdag, de sociaal-democra tische S.P.D. en de liberale Vrije Democratische Partij, hadden liet zich beide ten doel gesteld om de absolute C.D.U.-C.S.U. meerderheid in de bondsdag te breken. Zij wilden de Adenauer-partijen er op deze wijze toe dwingen ook de andere po litieke groeperingen in het landsbe- leid te betrekken. De derde aanval kwam van bul ten: hij werd op 13 augustus inge zet door Walter Ulbriebt van Oost-Duitsland, toen deze de zone- grens in Berljju dicht metselde. De door de Westduitse bevolking als wankelmoedig uitgelegde houding van Bonn en dus van de rege ring en de haar steunende par tijen die geen ander doel had dan het ontstaan van een paniek te verhinderen, de verkeerd be grepen houding van de westelijke bondgenoten, en dr. Adenauers lange wegblijven van Berlijn hebben de Adenauer-party geen goed gedaan en Will.v Brandt als regerende burgemeester vande be dreigde frontstad veel politiek kapitaal geleverd. Minimum Er zijn nog zes andere partijen en partijtjes in de race om de bonds dagzetels. Onder hen komen er even tueel nog twee in aanmerking voor parlementsmandaten, wanneer zij er tenminste in slagen om vijf procent van alle uitgebrachte geldige stem men te verzamelen. Dit is het minste dat een partij moet veroveren, tenzij hij erin slaagt drie van zijn kandida ten via de directe, persoonlijke keu ze te doen verkiezen (247 kandida- Onlangs zijn in het kasteel Sycliroy, Zuid-Bohemen, Tsjecho-Slo wakije schilderijen van grote historische waarde gevonden. Een van de waardevolste werken is een portret van Saskia van Uylen- hurgh, de eerste vrouw van Rem brandt van Rhijn. Het schilderij van Rembrandt is tij delijk tentoongesteld in de Pinaco theek van Liberec. ten worden via de kieslijsten en een gelijk aantal door directe aan wijzing gekozen). Gezien deze situatie breekt men zich in Bonn eigenlijk al het hoofd over een toekomstige regerings coalitie en over de volgende bonds kanselier. Er is de laatste dagen veelvuldig sprake geweest van een op handen zijnde vervanging van dr. Adenauer. Ook leidende politici van de C.D.U. en de C.S.U., hebben openlijk de naam van prof. Ehr- hard als opvolger van Adenauer ge noemd. Deze zelf is op zijn laatste persconferentie, vrijdagmiddag, het antwoord op vragen over de „erfop volging" uit de weg gegaan. Aftreden „De C.D.U. en de C-S.U. hebben in hun verkiezingscampagne een ganse reeks van bekwame mannen voor gesteld. De S.F.D. had blijkbaar maar één man aan te bieden", aldus dr. Adenauer, die er terecht op wees dat in de S.P.D.-campagne alleen de beeltenis va» Willy Brandt op de affiches is verschenen en geen van de leden van zyn schaduwkabi net... „Al deze C.D.U.-C.S.U.-ers hebben de ervaring en de capaciteit om leider der regering te worden". Ook dit persoonlijke dementi van de kanselier heeft de geruchten in lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Westduitse verkiezingen op de televisie De Nederlandse Televisiestïch- ting zal zondag van 22.30 tot ff 23.15 uur van de Duitse tele- n visie een programma overne- men, dat gewijd is aan de ver- kiczingen in West-Duitsland. js Dinsdag 19 september zal de H N.T.S. van 3 uur af een direc- te reportage geven van de zit- eee ting der Tweede Kamer, waar- - in prof. Gerbrandy zal worden =e herdacht en waarin de miljoe- H nennota zal worden aangebo- den. iiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiHiiliiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiF Bonn niet doen verstommen, dat het Adenauer-tijdperk ten einde gaat, dat de kanselier vermoedelijk nog aan het hoofd van de regering zal blijven zolang de Berlijnse crisis voortduurt, maar dan toch binnen de komende vier jaren de regerings zaken uit handen zal geven. Het geldt als vaststaand dat de C.D.U., de C.S.U. en de vrije demo craten gezamenlijk prof. Ehrliard als volgende kanselier zullen voor dragen aan bondspresident Lübke, die tenslotte het grondwettelijke privilege heel't de regeringschef te benoemen. Dat is iets wat in het Adenauer-tydperk vrijwel in verge telheid is geraakt. De verkiezings campagne heeft het Westduitse volk weer daaraan herinnerd. ORDER VAN ACHT MILJOEN Valse-dollarbezitters gearresteerd De 48-jarige Amsterdamse oud-yzer- handelaar J. D. en zijn 33-jarige bui tenlandse vriend R. B. die in ons land valse 20-doIIarbiljetten hebben aan gegeven, zijn in Nymegen tegen de lamp gelopen. Toen het tweetal in een Nijmeegs restaurant het diner gebruikte, be spraken de kelner en zijn patroon een krantenbericht over het in om loop zijn van valse 20-dollarbiljetten. Even later 'wilde de oudste van de twee gasten afrekenen en bood daar bij een biljet aan, dat argwaan op wekte. Toch kreeg hij wisselgeld te rug, waarna het tweetal er met spoed vandoor ging. De kelner stelde zich voor de zeker heid in verbinding met het politie bureau, waar de opgegeven signale menten nauwkeurig klopten met het opsporingsverzoek, dat was ontvan gen van de centrale recherche in Amsterdam. Bij een speurtocht door de politie in het centrum van de stad werden de twee gezochte mannen weldra aan getroffen. M or gen worden in West-Duitsland al gemene verkiezingen gehouden. In Siegburg, bij Bonn, is een onbewoon baar huis volgeplakt met verkie zingsplakkaten van de verschillende partijen, Nederlands plan bloeit het beste van Euratom (Van onze Haagse redactie) Ondanks het feit dat Euratom slechts tien dagen tyd gaf om een voorlopig ontwerp te maken, slaagde de Ne derlandse N.V. Neratoom waarin zes nationale industrieën participeren er in de opdracht voor öe bouw van een kernreactor in Italië te be machtigen. Het is de eerste volledige opdracht die Neratoom krijgt, zo deelde de voorzitter van de N.V., ir. J. C. van Reenen, ons mee. Tot nu toe vervaardigde Neratoom wel com ponenten voor nucleaire installaties, maar nog nimmer kreeg men de kans een groot project als dit in Italië te bemachtigen. De totale kosten van de reactor zullen tussen de zes en acht miljoen gulden komen, zo ver wacht men. Direct na het verzoek van Euratom (Brussel) aan Neratoom, mee te din gen in een sterk Euratom-veld naar de opdracht, nam de directie van de Nederlandse Kernenergie-Organisa tie contact op met het Reactor Cen trum Nederland, het ingenieursbu reau Comprimo en het advies- en constructiebureau Tebodin. Deskun digen van Neratoom en deze drie in stellingen, slaagden erin het ont werp tijdig gereed te krijgen. Het ontwerp bleek, na uitvoerige bestu dering in Ispra, het beste te zyn van de inzendingen die gekomen waren uit België, Italië, Frankrijk en Duits land. Proefnemingen De reactor die in Nederland ge bouwd zal worden, is een deel van een ontwikkelingsprogramma, dat als eindprodukt een grote kern reactor moet hebben, die effectie ver zal werken dan enige conven tionele energiecentrale. Teneinde tot dit eindprodukt te komen, is men genoodzaakt in fasen te werk te gaan. Iedere fase hoeveel is niet precies bekend zal een reactor tot resultaat hebben. Daarnaast zullen reacto ren moeten worden gebouwd voor het doen van tal van proefnemin gen. Tot deze laatste groep zal de reactor behoren, die Neratoom thans gaat bouwen. Het is derhalve een kleine reactor, van het type waarbij zwaar- water als moderator en een organi sche vloeistof als koelmiddel zal wor den gebruikt. De reactor zal bestaan uit een groot aluminium vat, dat maximaal 25 ton zwaarwater (prijs 260 per liter) zal kunnen bevatten. Er komt een reactorhuis omheen, met een opper vlakte van 70 vierkante meter. Voor de bepantsering van de reactor zal van een grote hoeveelheid beton gebruik worden gemaakt. Een deel van de betonnen bescherming zal ver rijdbaar zyn. De zuiveringsinstalla ties zullen als grote blokkendozen kunnen worden verstuurd naar Ispra. Het vervoer van het vat zal mocily- ker zijn. De elektronische apparatuur van de reactor zal zeer uitgebreid zijn. Philips is één van de participan ten in Neratoom. In de kosten die tussen de zes en acht miljoen gulden komen, zijn niet de splijtstofelementen en het zwaar water begrepen. Dit verzorgt Eura tom. De bouwwerkzaamheden in Is pra worden eveneens niet door Ne derland uitgevoerd. De werkverde ling van Neratoom is nog niet ge reed. Het ligt in de lyn der verwach tingen dat o.m. het aluminium vat door de Kon. M. „De Schelde" zal worden gebouwd. Vrouw van gearresteerde reisleider in Den Haag De echtgenote van de heer B., die verdacht wordt van fraude bij bet Australische reisbureau „Seven Seas" en aan wie oen verduistering van 40.000 Australische ponden is ton laste gelegd, verblijft in Den Haag. Donderdag heeft de politie haar aan getroffen op een aangegeven adres. De veronderstelling als zou zij een deel van het verduisterde bedrag bij haar hebben Is niet juist. De vrouw, zo heeft zy verklaard, bezit zelf geen cent meer. Volgens mededelingen van mevrouw B. aan de Haagse politie zou zij kort voor de arrestatie van haar man door hem uit Australië naar Eu ropa zijn gestuurd. Zij zou in Zü- rich bij een bank geld hebben moe ten opnemen, uit een tegoed dat haar man daar zou hebben staan. De bank heeft evenwel altijd ont kend, dat de heer B. een tegoed had. Kort na haar aankomst In ons land neeft de vrouw, die thans bij familie verblijft, vernomen dat haar man was gearresteerd, verdacht van een zeer omvangrijke fraude. Teneinde in haar eigen levensonderhoud te voor zien Is zij inmiddels als typiste gaan werken. Koningin en prins naar De Gaulle President De Gaulle heeft bij het bekend worden van hun voorgenomen bezoek aan Ne derlandse legeronderdelen in La Courtine koningin Juliana en prins Bernhard uitgenodigd om dan bij hem een maaltijd te ge bruiken. De koningin en de prins zijn voornemens, ook nu hun bezoek aan La Courtine geen doorgang kan vinden, aan deze uitnodiging gevolg te ge ven. Daartoe zullen zij op 20 september per regeringsvliegtuig op en neer naar Parijs vliegen om daar bij de president de lunch te gebruiken. De legeronderdelen, die koningin en prins oorspronkelijk in La Courtine hadden willen bezoeken, zullen nu door hen binnenkort in Nederland worden bezocht. OP INTERPARLEMENTAIRE CONFERENTIE „Kroesjtsjew heeft agressieve plannen" Do Nederlandse delegatie op de in terparlementaire conferentie in Brus sel lieeft vrijdag Kroesjtsjew be schuldigd van „agressieve plannen", die ten grondslag liggen aan de her nieuwde Russische proefnemingen met kernwapens. Terwijl Indiase, Zuidamerikaanse en ook Afrikaanse parlementariërs zich beperkten tot het aandringen op de stopzetting van de proeven waarbij Pandit Koenz- roe (India) overigens betwijfelde of het nemen van proeven met kernwa pens wel het juiste bewijs is voor de Russische wens om tot ontwape ning te komen zei het Tweede- Kamerlid A. E. M. Duynstee, dat de Sowjet-Unie geen genoegen meer neemt met liet evenwicht, dat in de „kernmacht" was bereikt. BELONING BLEEF UIT Smokkelende boer gaf duizend gulden voor een pakje kralen (Van een correspondent) Onder verdenking de bejaarde landbouwer F. L. uit Koningsboseli (gemeente Echt) in Limburg voor een bedrag van 1000 gulden te hebben opgelicht heeft de rijkspolitie een 51-jarige koopman uit Heerlen en een 85-jarige verzekeringsagent uit Geleen aangehou den. De aangehoudenen zijn ingesloten. Zy wendden zich kort geleden tot de landbouwer met het verzoek een pakje diamanten over de Duitse grens te brengen. De landbou wer die vlakbij de Duitse grens woont, zou duizend gulden kunnen verdienen als hy het van zware lakstempels voorziene pakje, dat kostbare diamanten moest bevatten over de grens zou willen smok kelen. Voor de argeloze boer die dagelijks de grens overgaat, was dat een koud kunstje en hij voelde er wel voor eens duizend gulden te verdienen. Er was echter een voorwaarde aan verbonden, want de boer moest duizend gulden geven als borg voor de tijd, dat hij het pakje, dat een kapitaal vertegenwoordigde onder zijn berusting had. De boer liet zich, in het vooruitzicht in enkele minuten tijds een som van duizend gulden te kunnen verdienen, bewegen om de mannen duizend gulden ter hand te stellen als borgsom. De beide opdrachtgevers zouden dan verder op legale wijze langs de door laatpost over de grens gaan en aan de andere zijde van de grens de boer, die langs een binnenweg het pakje over de grens moest smok kelen, opwachten. De boer die rustig over de grens wandelde met het waardevolle pakje, begaf zich naar de afgesproken plaats, maar daar kwam geen van de beide opdrachtgevers opdagen. Na te vergeefs te heb ben gewacht drong het tot hem door dat hij was beet genomen. Hij begaf zich naar de politie en daar bleek, toen het pakje werd ge opend, dat dit slechts waardeloze kralen bevatte. VVS**\\V*>VWVVVVVWWVAA/WVWVW*/VVVVVVVVV\VVV* Pia Beck had ongeluk bij zwemmen in Portugal De Nederlandse jazz-piauiste Pia Beck, die deze maand met haar trio in de Portugese nachtclub „La Kon- da" te Estoril is geëngageerd, heeft een ernstig ongeluk gehad. Toen zij verkoeling in de zee zocht, greep haar plotseling een grote golf en zij werd met kracht op hot strand ge smakt, waar zy bewusteloos bleef liggen. Naar een ziekenhuis vervoerd, con stateerde de arts dat onze landgeno te een been had gebroken, haar voet had verstuikt en de spieren van haar voet waren verrekt. Pia Beek zal minstens vyf weken met haar been in een gipsverband moeten lopen. Tengevolge hiervan heeft zij ver scheidene televisie-uitzendingen van Lissabon moeten afzeggen, alsmede een extra engagement in het noorden van Portugal. Om aan de contractu ele verplichtingen in Estoril te kun nen voldoen blijft haar trio doorwer ken. waarbij zij zelf het toekijken heeft. In oktober zal de jazz-pianiste optre den in de „Adria Nightclub" te Tel Aviv en radio- en televisieuitzendin gen verzorgen in Haifa en in Jeruza lem. In december zal Pia Beek naai' Nederland terugkeren voor diverse radio-uitzendingen van de A.VJH.O. en voor een televisieoptreden in haar programma „Gastenavond" op 17 december. Hotelgasten werden met t.b. besmet (Van een correspondent) Via de consultatiebureaus voor t.b.- onderzoek in zijn woonplaats of de omgeving daarvan worden momen teel reeds ongeveer gedurende een maand personen voor controle op geroepen, die in het zomerseizoen in het Strandhotel op Vlieland liebbeu gelogeerd. In de maand juli is name lijk aan liet licht gekomen, dat een Leeuwarder werkstudent die als kel ner in liet hotel werkte, in ernstige mate door t.b. was aangetast, hoewel hij vrij kort van tevoren nog was doorgelicht. Er zijn tot nu toe vier gevallen van t.b. ontdekt. Deze vier patiënten wo nen in verschillende delen "an het land. Moeilijker wordt het uiteraard de adressen te vinden van mensen, die eens een keer in het hotel hebben gegeten of er zomaar eens een con sumptie hebben gebruikt. Dit valt niet na te gaan, omdat deze mensen na tuurlijk niet zijn geregistreed. Zij hebben echter evenzeer in de omstan digheden verkeerd met de ziekte be smet te worden. net Amerikaanse huis van afgevaar digden te Washington heeft de oprichting van het „vredeskorps" als een perma nent regeringsbureau goedgekeurd. Het „vredeskorps", dat door president Ken nedy werd opgericht, bestaat uit Ame rikaanse vrijwilligers, die aan onder ontwikkelde landen technische en andere hulp verlenen. Terwijl de Russische delegatie aan dachtig en onbewogen toehoorde zei de heer Duynstee, dat er slechts één antwoord mogelijk is: Kroesjtsjew heeft geen vreedzame bedoelingen, maar agressieve plannen. Het Nederlandse kamerlid bracht tij dens de vrijdag voortgezette alge mene debatten van de conferentie ook de komende onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de E.E.G. ter sprake. Dit lidmaatschap, zei hij, hoezeer ook toe te juichen, mag geen breuk tot gevolg hebben tussen Engeland en de landen van het gemenebest. Hij stelde voor een bijzondere band van deze landen met de Europese Gemeenschap mogelijk te maken een geaffi lieerd lidmaatschap waarvan het accent meer op de commercië le dan op de politieke aspecten zou liggen. Het onderwerp „kolonialisme" was het hoofdthema van de Indonesische spreker van vrijdag, Manai Sophiaan. Zonder de kwestie-Nieuw-Guinea te noemen pleitte het Indonesische par lementslid voor meer aandacht voor dit vraagstuk, dat naar zijn mening ook tot de „wortels" van de inter nationale spanningen behoort. Hij zei verder over de huidige wereldproble men sprekend, dat het thans „niet de kwestie is uit te maken, wie gelijk en wie ongelijk heeft, maar om de mogelijkheden te onderzoeken hoe tot een oplossing te komen". De rust in de wereld zal volgens hem niet terugkeren, zolang niet alle volkeren onafhankelijk zijn en er sociale rechtvaardigheid heerst. De verwachte rede van de Belgische minister van buitenlandse zaken tot de leden van de interparlementaire unie is vrijdag niet doorgegaan. Mi nister Spaak zou er de voorkeur aan hebben gegeven thans aan de vooravond van zijn besprekingen in Moskou niet in het openbaar te spreken. In Brussel werd overigens vrijdag officieel tegengesproken, dat Spaak aan Kroesjtsjew een „vredes plan" zou voorleggen. Acht doden in het verkeer De 70-jarige mevrouw Jonker uit Heemse is by het oversteken op de Veerbrug te Heemse door een passe rende auto gegrepen. Hoewel de ver wondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is zij later toch aan de opgelopen verwondingen bezweken. Een brommer, bestuurd door de heer J. Hnlseboscb uit Heemse, die als duopassagier de 17-jarige G. Hofsink bij zich had, werd eveneens bij het oversteken gegrepen door een achter opkomende auto. Hofsink kwam op de bumper van de auto terecht en werd 100 meter ver meegesleurd. In het ziekenhuis te Hardenbcrg is hij later overleden. De 61-jarige landbouwer G. Rohof uit Vriezenveen werd aangereden, toen hij op weg was naar zijn weide om de koeien te melken. R. werd enkele meters meegesleurd en ernstig aan hoofd en borst gewond. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. In Apeldoorn werd de 30-jarige wiel rijder, H. Brouwer, bij het naar links uitwijken door een auto aangereden. De heer Brouwer, die ernstig werd gewond, overleed later in het zieken huis. De 12-jarige scholier Evert I-Iolst raakte in Amsterdam met zijn fiets onder een vrachtauto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 86-jarige heer J. Bosch die don derdagavond zwaar werd gewond toen hij in zijn woonplaats Nunspeet door een militaire wagen werd over reden, is gisteren in het ziekenhuis te Harderwijk overleden. De heer Bosch stond bij de spoorwegovergang te Nunspeet kleine etenswaren te ver kopen aan een wachtende militaire colonne. Toen de colonne doorreed, kwam de heer Bosch ten val en raakte onder een wagen. De 68-jarige H. Zeutenhorst uit Am sterdam is gisteren in Nieuw-Millin- gen verongelukt, toen hij met zijn bromfiets een wandelaar aanreed. Hij kwam ten val en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. In Monster werd het zesjarig jon getje P. van Heijningen door een mo tor aangereden. Het knaapje overleed ter plaatse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5