Ex-president en ex-premier van Turkije ter dood veroordeeld Toestand V.N.-troepen in Katanga „tragisch" Ook de vrouw heeft belangrijke taak en opdracht in de Kerk GISTERMIDDAG AMERIKAANSE AT00MPR0EF ZATERDAG 16 SEPTEMEER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR/- NT MENDERES BEWUSTELOOS IN CEL Vijftien voormalige Turkse leiders, onder wie ex-premier Adnan Menderes en ex-president Celal Ba,jar zijn vrydag door het Turkse hooggerechtshof te Yassiada ter dood veroordeeld wegens misdaden tegen de grondwet. Enkele uren voor de doodstraf tegen hem werd uitgesproken is ex-pre mier Menderes door onbekende oorzaak in een coma geraakt. De militaire commandant van Yassiada maakte bekend dat Menderes „in een diepe slaap was geraakt en niet wakker kon worden gemaakt". Hij zei dat artsen trachtten vast te stellen of de toestand van Menderes het gevolg was van een „zenuwinzinking of een overdosis slaapmiddelen". zingen een grote overwinning, waar na zij de regeringsmacht van de repu blikeinen overnamen. Vandaag waarschijnlijk terechtstelling Ter vermyding van geruchten dat Menderes was overdeden, werden on geveer 100 Turkse en buitenlandse verslaggevers door de kleine cel van Menderes geleid om de voormalige premier op zijn bed te zien liggen. Ilij leek in een diepe slaap ver zonken te zijn, terwijl doktoren bezig waren hem zuurstof toe te dienen via buisjes die aan zijn neusgaten waren bevestigd. Men kon zyn borstkas op en neer zien gaan. Zijn gelaatskleur was as grauw en zijn oogleden waren enigszins geopend. De commandant van het eiland ver klaarde dat Menderes tot drie uur 's morgens op en neer had gelopen In zijn cel onder het roken van siga retten. De doktoren waren volgens hem niet in staat geweest de ex-pre mier uit zijn slaap te wekken. Zij hadden zijn maag uilgepompt en de inhoud naar een laboratorium te Istanboel gezonden. De uitslag van dit onderzoek was nog niet bekend. De commandant zei dat het er de schijn van had dat Menderes slaap tabletten had ingenomen hoewel niet duidelijk was of hy er de beschikking over had gehad en dat zijn toestand ook wel het gevolg had kunnen zijn van natuurlijke kwalen. Menderes De thans 62-jarige ter dood veroor deelde oud-premier Menderes maakte 31 jaar geleden zijn intrede in de Turkse politiek, toen hij tot lid dei- Turkse nationale vergadering werd gekozen. Menderes, de zoon van een grootgrondbezitter, trad in 1945 uit de door Kemal Ataturk gestichte re publikeinse partij, die toen de enige en regeringspartij in Turkije was. In 1946 stichtte hij. te zamen met öe latere minister van buitenlandse za ken Koprulu en de voorzitter van de nationale vergadering Koraltan, de democratische partij In 1950 behaalden de democraten in de toen gehouden algemene verkie- KORTE PREDIKATIE WAAROM LEEST U DIT t Ja, waarom lezen wij f Om te leren en op de hoogte te blijven Om te ge nieten van een spannend verhaal. Of eenvoudig voor de aardigheid, als tijdverdrijf. De evangelist Johannes heeft zich de vraag ook gesteld, toen hij zijn evan gelie afsloot: waarom heb ik dit ei genlijk geschreven waarom zullen de mensen dit lezen? om knapper te worden, om te genieten, om zich iets eigen te maken Nadenkend legt hij de pen uit de hand, misschien met de voldoening van de mens die zijn werk voltooid heeft. Zegt hij nu tegen zichzelf: ..daarmee ben ik gelukkig klaar; ik heb het goed en duidelijk gezegd. Mijn lezers moeten nu maar zien, wat zij ermee willen doen". Johannes weet: mijn evangelie is niet compleet. Er zou nog veel meer te vertéllen zijn. Mijn woorden schie ten hopeloos tekort tegenover het gegeven van mijn verhaal. Sommige mensen zijn daarover te leurgesteld, Zij zijn ermee verlegen, dat, niet alles in de bijbel staat: geen gesloten levensbeschouwing, geen af doende verklaring en geen duidelijk antwoord op alle vragen. De bijbel is wel een dik boek, maar niet alles wat wij graag zouden willen weten, staat erin. Johannes zegt: „maar er staat wel genoeg!" En wat kan je meer ver langen dan genoeg Genoeg is toch eigenlijk alles. Op bezwerende toon klinkt het tot zijn lezers: „dit heb ik geschreven, opdat gij tot geloof zoudt komen en opdat gij gelovende het leven zoudt hébben" (Joh. 20:31). Johannes weet: in mijn woorden is de Waar heid verborgen. Gij leunt door de moeizame-nienselijkc woorden heen- grijpen op de kern: Jezus Christus. Gij kunt U levend lezen in dit boek, als gij het wilt geloven. Hoort hierin de waarheid van de waarachtige le vensweg Zo is het evangelie van Johannes trouwens de hele bijbel eigenlijk geen boek. Het is een brief. Een bock kun je kopen of beter niet kopen (dat hangt van hel boek af). Je kunt 'f lezen of niet. Maar een brief vraagt een antwoord, In déze brief komt God zelf tot ons. Zij is aan ons persoonlijk gericht. Ons adres staat er feitelijk op. Zo wil Johannes, dat wij zijn geschrift le zen: als een evangelie, een persoon lijke boodschap van Godswege. Op dat wij daarin Gods hart horen klop pen, Zijn liefde voelen branden, Zijn gedachten van Christusgelaat leren aflezen. Dit alles is geschreven, opdat gij U zoudt verliezen aan Jezus Christus, aan de naam die hemel en aarde ver enigt tezaam. Zalig wie in het geschrevene deze naam leert spéllen en geloven, en zo gelovende het ware leven met God 'vindt. Oasterland. G. J. Rijks. Bajar Celal Eajar, de gewezen bankier met het scherpzinnig uiterlijk, die door velen als één der grootste Turkse lei ders wordt beschouwd, werd in 1950 tot president benoemd. Vijf jaar te voren was hij met Menderes en ande ren uit de republikeinse regerings partij getreden, hetgeen werd gevolgd door de oprichting van de democra tische partij. De thans 7'8-jarige Bajar is tien jaar president van Turkije geweest. Hij heeft in deze tijd veel gereisd en over leg gepleegd met internationale lei ders. Tevoren was hij, als republi kein, van 1937 tot 1939 Turks premier geweest. Ex-president Bajar genoot een goede roep als econoom. Hy stond in de po litiek als liberaal bekend. Ook was hij een overtuigd voorstander van het particuliere initiatief in het zakenle ven. Bajar was aan zijn vierde ambtster mijn als president bezig, toen hij ver leden jaar, na de staatsgreep van Gursel werd gearresteerd. Hij heeft in gevangenschap tweemaal gepro beerd zelfmoord te plegen. Executie Het staat niet vast wanneer en of de vonnissen zullen worden vol trokken. aangezien het nationale eenheidscomité dat liet regime van Menderes op 27 mei 1960 om verwierp, de vonnissen moet goed keuren. Een Militaire zegsman heeft echter verklaard te verwach ten dat deze binnen 24 uur beves tigd zullen worden en dat de exe cuties zaterdag zouden kunnen worden uitgevoerd. Ir. M. Raptis naar Londen vertrokken De leider van de trotskistische vierde internationale, ir. Michael Raptis, is vrijdagmiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Hij werd als ongewenste vreemde ling uitgeleid door commissaris L. van Haaren van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. Hij reisde op een Grieks paspoort. De Griekse re gering had geen verzoek tot uitleve ring gedaan. De 50-jarige Griek heeft in Amsterdam een gevange nisstraf van vijftien maanden uitge zeten, wegens zijn aandeel in de als „valsemuntersaffaire" bekend gewor den illegale hulpverlening aan de Al gerijnse opstandelïngenbeweging F.- L.N. TSJOMBE V/IL KOMEN PRATEN Bombardement op vluchtelingenkampen Volgens door het V.X.-hoofdkwartier in Leopoldstad opgevangen berich ten, heeft de woordvoerder der Ver enigde Naties in Elisabethstad, Mi chel Tombelaine, vrijdagavond in een uitzending van Radio-Katanga mee gedeeld, dat president Tsjombe een ontmoeting zal hebben met de V.N.- vertegenwoordiger in Katanga, O'Brien. Tombelaine zei verder, dat de V.N.- troepen in Elisabethstad zullen blij ven om de resolutie van de Veilig heidsraad over beëindiging van de afscheiding van Katanga uit te voe ren. De bevelhebber der V.N.-troepen, brigade-generaal Raja, maakte voor de radio bekend, dat uit alle delen van Kongo aanzienlijke troepenver sterkingen voor de V.N.-strijdmacht in Elisabethstad arriveren. De V.N.- troepen hebben opdtacht gekregen niet tc schieten, tenzij zij worden aangevallen. Avondklok De donderdag ingestelde avondklok is vrijdag opgeheven. Er is geen voedselgebrek of een tekort aan an dere vitale goederen. De telefoon dienst is gedeeltelijk weer in wer king. Volgens in Brussel ontvangen berich ten van het Belgische persbureau In- bel zouden gezaghebbende kringen in Elisabethstad (1e toestand voor de V.N.-troepen aldaar „tragisch" heb ben genoemd. Zij zouden op slechts vijf punten in de stad de toestand meester zijn. Van welingelichte zijde in Leopold stad vernam Inhei, dat in Katanga/ onder de V.N.-troepen ongeveer veertig, en onder de Katangaanse troepen ongeveer honderdvijftig do den en gewonden zijn gevallen. Bombard ement Een straalvliegtuig heeft vrijdag- middag V.N.-personeel op het vlieg veld van Kamina beschoten. Bij Elisabethstad wierp het vliegtuig hommen op een vluchtelingenkamp voor Baloeba's en de woning van dr. O'Brien, de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Iiatanga. O'Brien werd niet gewond. Bij opgravingen in de Deense plnats Esjboel zijn ongeveer 2000 voorwerpen uit het late Romeinse ijzeren tijdperk gevonden. Ook zijn op deze plaats, die als de rijkste bron van oudheidkundige schatten in Denemarken wordt be schouwd. voorwerpen uit het oude Ger maanse ijzeren tijdperk ongeveer 430 jaar na Christus aangetroffen. „Stukjes glas" belandden in de vuilnisbak Grote consternatie ontstond M dezer dagen iu een Johannes- burgse stomerij toen hekend werd dat een diamanthande- H laar een partij diamanten ter H waarde van tien duizend gul- s den in de zak van de pantalon had laten zitten die hy voor een schoonmaakbeurt had af= §j gegeven. H Buiten adem was de ontstelde M H man in de zaait loruggeko- men maar men had niets op- gemerkt, aldus kreeg hij te ho- ren. De pantalon werd tussen f§ de duizenden anderen uit te s voorschijn gehaald maar geen n p pakje diamanten in de zakken. H Toen ondervroeg men de Ban- toebcdiende die de pantalon M had aangenomen. Ja, hij had wel een pakje gevonden èn het opengemaakt. Er zaten alleen m maar stukjes glas in en die H had hij in de vuilnisbak buiten E 1= gegooid. Gelukkig bleek die bak nog niet door de gemeen- tereiniging te zyn opgehaald jj§ en de „stukjes glas" werden, H zij het na veel gewroet en ge- H zift, teruggevonden. Dc Ban- p tocbedlendo hield cr toch nog een flinke beloning aan over. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllf H.M. de Koningin heeft vrijdagmor gen een bezoek gébracht aan de ten toonstelling, die de oorlogsgraven stichting heeft ingericht in een zaal van het gebouw de Dierentuin in Den Haag. Hare Majesteit, die bescherm vrouwe is van de oorlogsgravenstich ting, werd rondgeleid door mevr. H. G. Anrooy-de Kempenaerpresidente van de stichting en weduwe van de oprichter. Geen onderhandelingen onder dreiging Op Het Witte Huis is een brief van president Kennedy overhandigd, ge adresseerd aan president Soekarno van Indonesië en president Keita van Mali. Hun werd verzocht deze brief door te geven aan de andere deelne mers aan de recente conferentie van niet-gebonden naties in Belgrado. Deze conferentie van 25 naties, had op Kennedy een beroep gedaan direct te onderhandelen met premier Kroesjtsjew. In zijn antwoord deed Kennedy een beroep op Rusland zijn eis dat het westen zijn rechten in Berlijn zou opgeven, te laten vallen. Kennedy stelde realistische onderhandelingen voor, gericht op een wederzijds aan vaardbare oplossing. Doch zonder omwegen deelde hij mee, dat de Ver enigde Staten niet met Rusland zou den onderhandelen onder dreiging of een ultimatum. De Verenigde Staten waren beslist niet voornemens hun toevlucht te nemen tot geweld of het dreigen daarmee, maar waren bereid geweld met geweld te beant woorden. Kennedy voelde niets voor het idee van een snelle topconferen tie zónder vergaande diplomatieke voorbereiding. Voorts gaf hij als zijn mening dat het mogelijk 'zou zijn een oplossing voor Duitsland te vin den, waarbij rekening was gehouden met de vitale belangen van beide partijen. Het aantal Palestijnse vluchtelingen bedroeg eind juni 1.151.024 of ruim 30.000 meer dan een jaar geleden, zo heeft de V.N'.-organisatie die zich met hun lot bezighoudt, bekendgemaakt. Ruim 630.000 vluchtelingen verblijven in Jordanië, ruim 260.000 in de kuststrook van Gaza, on geveer 105.000 in Libanon en bijna 120.000 in het Syrische deel van de V.A.R. Onderzoek gelast vlucht Westduitse straaljagers De Westduitse minister van de fensie, Franz Joseph Strauss, heeft op een persconferentie in München meegedeeld, dat een diepgaand onderzoek zal wor den ingesteld naar de vlucht van twee Westduitse straalja gers naar Oost-Berlijn. Wanneer uit het onderzoek niet dui delijk blijkt dat de piloten niet schul dig zijn, zullen zij disciplinair en ge rechtelijk worden gestraft, zo zei mi nister Strauss. Zou aan 't licht komen dat de piloten reeds vroeger inbreu ken op de discipline hebben gemaakt, dan zal hun brevet worden ingetrok ken. De piloten van de Westduitse lucht macht hebben strikte opdracht zich niet binnen 50 km afstand van de grens met Oost-Duitsland te bege ven, tenzij met toestemming van de minister van defensie, de staatssec retaris van defensie of de inspec teur-generaal van de luchtmacht. Minister Strauss zei dat sinds 20 augustus Russische helikopters „ten minste zesmaal" het Westduitse luchtruim hebben geschonden. De drie westelijke geallieerden hebben hiertegen geprotesteerd. Rijdend N.S.-personeel richt eigen bond op Honderd leden van het rijdend perso neel van de Nederlandsche Spoorwe gen hebben in Utrecht een „vakver eniging voor rijdend personeel N.S." opgericht. Zij zijn allen afkomstig uit de belan gengemeenschap rijdend personeel Nederlandsche Spoorwegen, die dit voorjaar werd gevormd, toen er on tevreden stemmen onder het spoor wegpersoneel opgingen over de ma nier waarop de drie erkende vakver enigingen onderhandelingen voerden over de verbetering van de secudaire arbeidsvoorwaarden. Van deze ge meenschap waren, volgens haar be stuur, 2500 van de 3300 „rijdende" personeelsleden van de spoorwegen lid. STEMMEN UIT DE KERKEN Hart van Kerk klopt allereerst in plaatselijke gemeente Waarschijnlijk hebt U wel gelezen dat op 21 september te Utrecht een dag „van appel en bezinning" zal worden gehouden van de Hervormde Vrou wendienst. Deze dag wordt gehouden naar aanleiding van het tienjarig bestaan van deze dienst. De Generale Synode heeft indertyd een landelijke commissie ingesteld, waarmee dit werk is begonnen. „Hierdoor werd on derstreept dat wij zijn opgenomen in de vernieuwingsbeweging die door de kerken gaat". „Wij zijn gaan zien dat het de gemeente is die haar Heer mag vertegenwoordigen in dit leven; dc gemeente die uit mannen en vrou wen bestaat, die ieder naar zijn eigen aard en mogelijkheden ter beschik king ntag zijn van deze Heer en zijn Kerk in de dienst aan de wereld". Aldus lazen we in een oproep tot deze landelyke herdenkingsbijeenkomst. Ook in Zeeland heeft de provinciale kerkvergadering een commissie inge steld voor deze Hervormde Vrouwen dienst en in onze provincie zyn er en kele groepen, hoewel we er meer zou den wensen. Al zijn er hier dan nog niet veel antwoorden gegeven op het initiatief van de generale synode, men is er toch mee bezig geweest en het ligt niet aan de provinciale com missie dat er in onze gewest niet meer H.V.D. groepen zijn. Wat is de bedoeling van deze vrou wendienst? Heeft nten naast de be staande christelijke vrouwenvereni gingen en -bonden en hervormde vrouwengroepen nog meerdere willen formeren, groepen, die nog hervorm der zyn dan sommige nu reeds be staande? Deze veronderstelling moe ten we dircet afsnijden. De H.V.D. is geen vereniging of zo iets. Men kan er geen lid van worden. Men betaalt ook geen contributie. Er is ook geen kas om eens gezellig met elkaar uit te gaan. Maar wat is deze H.V.D. dan wel? Uit de oproep tot de centrale daj we aangehaald dat deze vrouwen Wanneer wij bijvoormeeld het artikel van de herderlijke zorg en het opzicht nemen (art. XX). dan zouden we mis schien denken dat die pastorale zorg allereerst het werk van de predikant is. Het bedoelde artikel begint ech ter; „Gehoor gevend aan het woord van haar Herder, vervult de ge meente haar pastorale opdracht. De leden der gemeente onderhouden deze herderlijke zorg ten opzichte van el kander". Er is van de prostestant.se kerken wel eens gezegd dat. het dominees- kerken zijn geworden. Zoals in de r.-k. parochies alles afhangt van de pastoor, zo hangt hier alles af van (le predikant. Hij is er voor! Wat zal een predikant uiteindelijk doen, wan neer zijtr gemeenteleden er geen weet van hebben wat het voor lien bete kent dat ook zij in het geheel van de gemeente een taak en een roeping hebben? Een gemeente moet een ge meenschap zijn rondom Christus en zich weten opgenomen in de vernieu- dat .VürdJ xe" waarsehiinliik niet al. wingsbeweging^die door de kerken leen als ep maar een predikant is. Uit deze gedachte is, na de oorlog, het mannenwerk van „In dienst dér Kerk" voortgekomen en tien jaar geleden dan de Hervormde Vrouwen dienst. gaat. Wat de N. H. Kerk betreft, kunnen we die moeilijk los denken van de gemeenteopbouw-beweging. Op de vraag hoe de kerk tot nieuw leven moet konten, is door deze be weging in voortdurende herhaling geantwoord: dat gebeurt niet als et- een nieuwe synode komt en ook niet als de reglementen van 1816 vervan gen zijn door, een kerkorde. Vernieu wing moet niet allereerst worden ver wacht van bovenaf, maar van onder op. De gemeenten moeten weten wat het betekent dat zij gemeenten van Christus zijn en daartoe is nodig dat ieder gemeentelid weet waartoe hij is geroepen. Een synode moet in de kerk leiding geven, maar, hoe kan een synode dat doen, wanneer zy niet steunt op de basis van de gemeente? In do gemeenten moet allereerst het hart van de kerk kloppen en niet in de synode. Die gedachte vinden we ook tot uit- Het Wereldgebeuren Dappere blauwen n Oost-Duitsland. dat zich bij voor- I keur tooit met de naam Duitse ..Democratische" Republiek, ver telt men deze week graag het vol gende grapje. „Weet je al dat er in het gemeentehuis is ingebroken?" „Nee, dat hoor ik voor het eerst. Is er wat gestolen?" „Dat valt mee. Alleen de verkie zingsuitslagen van aanstaande zon dag." Zelden is in Duitsland een verkie zingscampagne zo eensgezind verlo pen. Men moet teruggaan tot de ja ren vóór de laatste wereldoorlog om een zo eenzijdige verkiezing in de Duitse gouwen te vinden. Toen stem de alles bruin. Morgen stemt alles in Oost-Duitsland blauw. Want dat is de kleur die de overhand heeft. Bij de verkiezingscampagne en bij de verkiezingen zelf. Dit zijn volgens Ulbrïcht de verkiezingen „van de jeugd." En de jongens van de Freie Deutsche Jugend. in lichtblauwe hemden en strijdliederen zingend, hebben zich deze week voor hun communistische leiders uitgesloofd! Ze hadden zelfs een weekprogram- ma. De scholen kwamen wel wat in het gedrang, maar wat betekent nu een rekenles by de nieuwe triomfen van de arbeiders? Wat is belangrij ker: versterking van de regering ran boeren en arbeiders of wiskun de? Vandaar dat de school het deze week verloor van het blauwe hemd. Maandag hebben de jongens en meisjes zich direct al van een heel goede kant leren kennen. Het was ook hemeltergend hoe som mige zonebewoners met hun televi sie omsprongen. Ze luisterden en ke ken naar westerse uitzendingen, waarin het militarisme werd opge hemeld en men de zegeningen van het wereldproletariaat durfde be lachelijk maken. Vandaar dat de jon gelui vergunning kregen om op zulke westers-besmette daken te klimmen en heel gewoon de antenne van rich ting te veranderen. Richting oost vanzelfsprekend, toevallig ook rich ting Moskou. Natuurlijk werd deze dakactie begeleid met zegezangen. Terwijl deze operatic met succes werd uitgevoerd, trokken wat min der energieke blauwe collega's er op uit om de buurtbewoners te vragen wat zij zondag wel zouden stemmen. Dat antwoord kan vrij eenvoudig zyn. Er is namelijk maar één lijst. Die van de communistische partij. De blauwhemden hebben dus niet de kans een blauwtje te lopen bij de adspirant-kiezers Woensdag avond zijn de verkiezingsbals gehou den voor jeugdigen die voor het eerst „stemmen". Dat is op achttienjarige leeftijd. Er was veel belangstelling voor deze verkiezingsdansavonden, zo meldden de Oostduitse kranten. Er zal die avond wel veel zijn geko zen door de jongelui, maar dat zal wel niet op het politieke vlak hebben gelegen. Vrydag zyn agitatie-groepen op stap geweest. Een laatste appel aan de zone-burgers, die nog niet wisten of ze lijst 1, lijst 1 of lyst 1 zouden stemmen. Vandaag gaan de jongens ze komen gewoon niet uit de blauwe kleren steden en dor pen met verkiezingsleuzen beplak ken. En zondagmorgen moeten ze al weer heel vroeg op. Aan de eerste kiezers worden dan bloepten uitge reikt. Dat zullen uitgekozen arbei ders zyn, die speciale verkiezingsbe loften hebben afgelegd, bijvoorbeeld „heel hard te werken". En als apo theose zondagavond, zoals de in structie voor de blauwhemden-leiders luidt: „jong en oud zullen de nieuwe triomf van ons arbeiders- en boeren- regime vieren." Dat wordt morgen groot feest bij de onderdanen van Ul- bricht! Als het weer nu ook maar een beetje meedoet aan de eenheids- lijst: een blauwe hemel met een mooi zonnetje. Voor het openluchtfestijn van morgenavond. Want feesten kan je niet alleen thuis doen. Ook niet met televisie. Al of niet met ver draaide antenne. de komende week te Utrecht hebben j drukking gebracht in de kerkorde. Niet alleen mannen Naast de mannendienst. ook een vrouwendienst! De kerk is ook wel eens een zaak van mannen genoemd. Mannen konden alleen ambtsdrager zijn. Wanneer men er van overtuigd is dat het in de gemeente aankomt op het ambt der gelovigen, zoals prof Kraenter in zijn prachtige boek „Het vergeten ambt der Kerk" niet moede wordt te betogen, dan houdt dit in dat hij ons niet alleen aan mannen wil laten denken, maar ook aan vrouwen. Het heeft door de eeuwen heen in de bijbel gestaan dat. wanneer God de mens schept naar zijn beeld en ge lijkenis, Hy' man en vrouw schept. (Zie slot pag4 kol, 5) WALTER ULBRÏCHT zou hij winnen? Voor het eerst sinds 1958 is weel een Amerikaanse atoomproef geno men. Het betrof een ondergrondse ontploffing, die vrijdagmiddag zes uur in Nevada werd ontketend. Dit is bekendgemaakt in een speciale verklaring van Het Witte Huis. Daarin werd opnieuw een beroep op Rusland gedaan te onderhandelen over een verbod van proeven met atoomwapens. Het Witte Huis zei. dat de proef in Nevada van geringe kracht was en dat geen radio-actieve neerslag ontstond. „Dit in opmerke lijke tegenstelling met de Russische proeven in de dampkring", zo merkte de perschef van Het Witte Huis. Pierre Salinger, op tegen de journa listen, die nog geen volle tien minu ten na de proef waren bijeengeroe pen in Sa.' ngers kantoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3