Helft Thoolse pendelaars wil in „eigen" eiland-industrie werken RENAULT DAUPHINE MODEL 1962 VELPOr GEEN ZEEUWSE KAMPIOENEN OP NATIONALE' IN DEN BOSCH Zeeuwse Almanak VOORLICHTINGSBLAD P.T.T. MET DUBBELSTAD-NUMMER VERWACHT. PROVINCIALE 'ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 BIJ EVENTUELE VESTIGING Bij een eventuele vestiging van industrie op het eiland Tholen zou er voor de arbeidsmarkt op een aanzienlijk aanbod van de zijde van de tegenwoordige Thoolse zogenaamde lange-afstand- pendelaarsgroep kunnen worden gerekend. Een aantal namelijk, dat zal variëren tussen de tweehonderd en tweehonderdvijftig, ongeveer de helft Aan de mannen, die gemiddeld dit jaar over langere afstand (Roosendaal en verder) zullen pendelen. De hoogte van het loon en de aard van het werk spelen bierbij een belangrijke rol. Ten aanzien van dit laatste hebben de Thoolse pendelaars de voorkeur voor robuust en afwisselend werk; wanneer het loon ral kunnen concurreren met het huidige loon (momenteel aantrekkelijk door de reisuren-vergocding) dan worden de perspectieven voor industrievestiging uiteraard gun stiger- Voorkeur voor robuust werk Deze conclusies worden gegeven in het rapport over „pendelarbeiders en industrievestiging op liet eiland Tho len", dat de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in opdracht van de commissie Werk gelegenheid Eiland Tholen heeft sa mengesteld. Deze commissie heeft zich daarbij de vraag gesteld hoe de houding der pendelaars zal zijn ten opzichte van fabriekswerk op het eiland. Daarbij is in aanmerking ge nomen, dat het aantal pendelaars vanuit Tholen voortdurend toeneemt. Op 1 juli 1959 was het 300. het jaar daarop toegenomen tot 500, terwijl voor dit jaar gerekend wordt op in totaal 675 pendelaars, waarvan rond 500 vallen in de groep over langere afstand. Met Sint Philipsland mee rekent men voor het rayon Tholen op ongeveer achthonderd pendelaars. Van de rond 350 pendelaars in 1960 zijn er honderd gekozen, die een representatieve steekproef vormen van het totale aantal. In het eerste hoofdstuk van het rap port wordt een aantal Nederland se studies over het forensisme be sproken teneinde het inzicht in deze problematiek te bespreken. Iri het tweede hoofdstuk wordt de waardering van het huidige werk door de Thoolse pendelaars weer gegeven alsmede hun mening over de industrievestiging op het eiland, waarna in het laatste hoofdstuk aandacht wordt ge schonken aan de mogelijkheid, dat de pendelaars zich buiten Tho len zullen gaan vestigen. Advertentie) Centrale verwarm ing S AWE MA HV Hederslraat 19 - Middelburg, - lel. 01180-2962 Anderen willen niet meer „in de modder" wwwwwwwwww Rond 240 van de 350 pendelaars werkten in 1960 bij drie havenbedrij ven in Rotterdam, 49 werkten er bij Philips Roosendaal, 33 bij Van Leeu- wens buizenfabriek in 'Zwijndrecht, 26 bij Heineken en 3 in Breda. De houding van deze langc-afstandpon- delaars ten opzichte van industrie vestiging op Tholen wordt bepaald door een aantal motieven, die elkaar gedeeltelijk aanvullen en versterken, gedeeltelijk elkaar ook tegenwerken. V oordelen Enerzijds ziet de Thoolse pendelaar er voordelen lu om te blijven pende len: werk in de buitenlucht en goede sociale voorzieningen. De pendelaars naar de havens blijken liet meest te vreden het hun werk. De meest voor komende reden om niet in een fa briek op Tholen te willen werken is hun afkeer voor „binnenarbeid". Dit liangt ook samen niet liun voorkeur voor afwisselend werk, waardoor zij niet de gehele dag op dezelfde plaals hoeven tc werken. Niet alleen liet afwisselende van het werk wordt ge waardeerd, ook het „ruige" ervan blijkt aantrekkelijk: zij willen wat sjouwen of tillen. Geringe waardering voor het werk (ooit ih de buitenlucht) wordt voor een enkele ondèrneming veroorzaakt I doordat men het werk saaivindt. Ook bij Philips en Heineken wordt de klacht gehoord, dat het alleen maar op routine aankomt. Positief gewaardeerde kanten zijn evénwel: geregeld, schoon en droog werk, als mede goede sociale voorzieningen. Al deze factoren komen naar voren I in het volgende antwoord op de vraag jnaar de 'werkervaring: „Ik zou er j spijt van hebben als ik weer in de modder moest. Nu vast loon, vast werk. En bij de boer moet je achter al je sociale voorzieningen aanlopen". De pendelaars, die met deze laatste houding naar een eventueel nieuw te vestigen industrie op Tholen komen, hebben jnisseliien meer kans zich hier aan te kunnen passen, dan de genen die vragen naar „ruig" werk. De laatste» vormen echter de groot ste en tevens de jongste groep. Hoewel men dus voorlopig rekening dient te houden met de Thoolse voor keur voor robuust werk, begint er hier en daar op het eiland een gro tere waardering voor het moderne i industrieklimaat te groeien. Hoopge vend voor de mogelijkheid van in dustrievestiging is namelijk, dat vele i pendelaars bereid zijn tbt omscho- j ling, wanneer er zich industrie op het eiland zou vestigen. Ongeveer vier-vijfde van de pendelaars, dat j wel op Tholen zou willen werken, heeft belangstelling voor scholing via rijkswerkplaats of via bedrijfscur- sussen. Naarmate de afstand groter wordt, (Zie sl.ot pag, 5 kol. 4) Advertentie) ZIE elders in deze krant het nieuws over VAN ijl TOT Soijfm TUNNEL De fietsers in Hulst zullen goed moe ten opletten. Bij de Bagïjnepoort is de voetgangers- en fietserstunnel, die daar werd gebouwd met het oog op de verkeersveiligheid, nu voor het verkeer opengesteld. Voor de voetgangers is er geen vuiltje aan de lucht. Zij moeten ten alle tijde gebruik maken van de nieuwe tun nel. De oude poort is voor hen nu verboden terrein. Voor de fietsers wordt het iets moei lijker. Zij. die uit de richting van de oude binnenstad komen, moeten eveneens door de tunnel rijden. De LUXE In het goede Zierikzee had een van onze goede kennissen enige tijd het genoegen de houder te zijn van een 'luxe hond. Ten stadhuize van Zie rikzee onderscheidt men bedrijfshon- den, waakhonden, honden gehouden in kennels en luxe honden. De belas ting, dal; is duidelijkKeus uit vier categorieën dus een hele worste ling bij de aangifte. Onze kennis zag er geen gat in en schreef b. en w.: „Uw aangiftebiljet voor de honden belasting laat vier mogelijkheden open, hét karakter of de functie van het onderhavige dier te omschrijven. Mijn hond laat zich echter moeilijk indelen. Voor liet predikaat „luxe hondkomt hij niet in aanmerking door zijn morsig uiterlijk. Onder het hoofd waakhonden hoort hij evenmin thuis Het beest is weliswuar waaks, doch waar mijn beperkte bezittingen wei nig waakzaamheid vragenwordt de ze kwaliteit volkomen ontkracht. Als „bedrijfshond" is liij moeilijk aan te merken, daar hij niet. met de op zet daartoe is aangeschaft. Onder het kopje „honden, gehouden in kennels is hij eveneens misplaatst, tenzij mijn behuizing als een kennel zou kunnen worden aangeduid, hetgeen mij zoniet als onjuist, dan toch als aanvechtbaar voorkomt. De laatste tijd helt liet beest over naar de bedrijfshonden, omdat hel er zijn gewoonte van maalct voor mijn vervoermiddel uit te huppelen en het aldus met veel misbaar de weg voor mij vrijmaakt. Mij lijkt hel beest echter voorshands onbelastbaarook al omdat het zo'n aardige hond is". Gisteren haalde hij de brief, bedui meld en al wat gelend uit een ach tervakje run zijn portefeuille. Niet verzonden. Waaromf" .Ach", zei hij, ,,'t was wel eens aardig om een tijdje een luxe hond te hébben. Je moet 'em zien, de sloeber...." fietsers echter, die van de zijde van Nieuw-Hulst naderen, mogen van de tunnel geen gebruik maken. Zij moe ten door de Bagïjnepoort rijden. KONIJNEN In Arnemuiden weet men goed hoe men konijnen moet fokken. Een be wijs hiervan leverde weer de lieer A. A. Clement die lid is van de vereni ging „Nut en Sport" te Middelburg. De heer Clement behaalde een uit stekend resultaat met zijn witte We nerkonijnen op een landelijke ten toonstelling in Bergen op Zoom. Zijn dieren bezetten zowel in de jonge voedstersklasse als in de klasse jonge rammen de tweede plaats, res pectievelijk met het predieaat ZG en ZZG. Beide dieren wonnen twee ere prijzen. ZWEMBAD Het zwemseizoen loopt ook in Axel weer ten einde. De Axelse Bad- en Zweminrichting zal vandaag za terdag zijn poorten sluiten. De voor een duik in het bijzonder frisse nat, was de laatste dagen reeds da nig bekoeld. Het weer leek dan ook meer op een „zacht wintertje" dan op een „min zomertje". Maar toch zullen enkele dapperen het bericht wel met leedwezen vernemen. GEEN VISSERSLATIJN Als de heer P. Orlebeke uit Sint- Jansteen in zijn familie- en ken nissenkring gaat verhalen over zijn avonturen met de werphen gel, zullen.er zijn, die denken: „visserslatijn".... En daar lijkt het dan ook wel een beetje op! Want de lieer Orlebeke kan U ver tellen, dat hij in de Westerscheldc met één werphengel twee tongen te gelijk ving. Dat komt vaker voor, maar liet gewicht van beide vissen maakt deze vangst uitzonderlijk: één van 11 ons en cén van 1" oiis. .Maar luie uitzonderlijk ooi;, het is geen visserslatijn, het is waar ge beurd. BIJ DE TIJD In Rittiiem is men letterlijk en fi guurlijk weer bij de tijd.... Enkele dagen" geleden heeft deze gemeente het namelijk zonder torenklok moe ten stellen: de oude wijzerplaat en wijzers werden vervangen door nieuwe. Men heelt in Kitthem nu een verhel derde kijk op de lijd, want !s avonds worden wijzers en wijzerplaat boven dien tot klokslag twaalf verlicht. Er verdween eeliter ook een vleugje ro mantiek: het oude „klokketouiv" werd vervangen door een elektrische luidinstallatie.... ZESTIG JAAR Dinsdag 19 september beleeft Kapel- le een bijzonder huwelijksfeest. Het echtpaar'C. Kant-Filius is dan pre cies zestig jaar getrouwd. Er zal on getwijfeld veel belangstelling zjjn voor dit uitzonderlijke huwelijksfeest. Slot van oag. 1 als niet de Zeeuwen tot rle besten behoorden. Ook nu weer waren er in andere categorieën fraaie prij zen voor de Zeeuwse vertegen woordigers. Bij de, vierspannen merries van één eigenaar kwam Stallen (le Dobbelaère uit IJzen- dijke opnieuw als overwinnaar uit de hus. Het was voor de 21e maal en de elfde keer in successie, (lat deze. bekende Zcemvs-VIaamse stal won. Echter op het nippertje, want een vierspan van A. J. Tem merman uit Hoofdplaat legde de Stal van De DobhoJuere het vuur na aan de schenen. Door arbitrage moest worden uitgemaakt, wie de IA en wie de IB prijs kreeg. Stal len de Dobbelaerc was de gélukki ge. Sedert 1939 in totaal al zeventien maal komen ook de fokgroepen aan bod. Er is tot nu toe slechts één winnaar geweest: Stallen de Dobbe laerc. De Zeeuws-Vlaamse fokker zette deze traditie voort en had ook nu weer de beste fokgroepen. Een fraai succes behaalde ook de heer Pr. Ed. de Backere uit St.-Kruis. die de elfjarige bruinschimmel „Ber tha van de Melo" naar de hoogste eer voerde bij de merries met af stammelingen.' De commissaris der koningin uit de provincie Zeeland, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, die het gehele middagprogramma bij woonde. reikte de hieraan verbonden prijs uit. Hoe belangrijk deze onder scheiding is moge bliiken uit het feit, dat „Bertha van de Melo" het enige paard was op de Nationale, waar voor de Koninklijke Harmonie ,,'s- Hertogenbosch" het Wilhelmus speel de Défilé Welsprekender dan uitslagen voor de duizenden bezoekers, die het demon stratieterrein omzoomden, was het défilé van de paarden. Telkenjarc vormt het défilé van alle bekroonde dieren het voorspel tot de prijsuit reiking. Stapvoets kwamen de paar- Spectaculuir was op dc nationale trekpaardententoonstelling te Den Bosch weer het voordraven van de acht- en de zestienspannenhetgeen vrijdag lol de hoogtepunten van. het miclda(jprogramma behoorde. (Foto P.Z.C.) den in de „arena", maar aangemoe digd door hun begeleiders zetten zij er al spoedig een flinke galop in. Voor de toeschouwers een machtig gezicht: het veld dreunde onder de machtige hoeven van tientallen koud- blocden en de begeleiders schreeuw den om het hardst en lieten hun zwe pen knallend door de lucht suizen. Bepaald imponerend was het voor brengen van de vierspannen, die na enkele rondjes le hebben gedraafd, eikaars gezelschap opzochten.- Zo kon het dan gebeuren, dat men na de vierspannen eerst twee achtspannen en later zelfs een zestienspan in één machtige galop over liet veld kon zien draven. Tussen door lieten dui zend jonge hoeren en boerinnen uit Limburg gymnastische oefeningen zien, kon men kijken naar een de monstratie met Hafüngerpaarden en oogstte de afdeling Noord-Oostpnldev met liet nummer Hongaarse Post met acrobatiek en pyramide veel succes. SLOEHAVENPLAN BELICHT Drietal artikelen gewijd aan Middelburg-Vlissingen Het maandelijkse voorlichtingsblad van de P.T.T. „Spaarcommentaar" heeft deze keer een speciaal Middel- burg-Vlissingennuinmer uitgegeven. In dit met fraaie foto's geïllustreerde nummer bevinden zich drie artikelen die betrekking hebben op deze beide steden. Ir. H. Wieringa, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat wijdt enige pa gina's aau de waterbouwkundige as pecten van liet Sloehavenplan. Dit plan heeft naast zij betekenis als nieuw industrialisatiegebied ook wa terstaatkundig grote betekenis waar bij landaanwinning door inpoldering een belangrijk nevendoel is. Hij geeft een historisch overzicht van de wording van het Sloegé- bied en geeft de maatregelen aan, die genomen moeten worden om een verder opdringen te voorko men van de stroomgeul naar het noorden. Hij vestigt ook dc aandacht op het wetenschappelijk onderzoek, met na me wat betreft geologie, grondme- chanisatie. waterstroming etc. Drs. M. C. Verburg, directeur E.T.I. geeft in een economisch betoog zijn visie op: „De Sloehaven en de economie van Zeeland". Ook hier vinden we tal van historische gegevens, welke die uit het eerste artikel niet door kruisen, omdat ze betrekking heb ben op de maatschappelijke en eco nomische rol van Zeeland in het ver leden. Hij wijst er op, dat de ver plaatsing van het Rotterdamse ha vengebied naar de kust een voorbeeld is van een gezonde ontwikkeling en dat het nieuwe Sloegebied kan fun geren als mondingshaven voor Ant werpen. Eveneens betreft het hier het scheppen van nieuwe, kortere verbindingen, nieuwe ruimte voor cle mensen, een beter woonklimaat en mogelijkheden voor recreatie. Mr, B. Kol ff, burgemeester van Vlis singen, schrijft over de dubbelstad Middelburg-Vlissingen. Hij wyst op de verkeerde voorstelling, die men elders in het land vaak heeft van de Zeeuwse gemeenten, op de betrek kelijk geringe ontwikkeling van de beide steden in de laatste jaren en cle perspectieven die liet Sloeplan opent. AA<\*A*VVVVVVVVVVWWA^ 1 Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. VVVNAA'VVVVVVVVVVVVVWvW „De Schelde" kreeg order voor motorvrachlschip De directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen deelt mé de, dat zij van de rederij Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam op dracht kreeg voor de houw van een motqrvraeht,schip van 14.800 ton draagvermogen als gesloten scliut- debker. Het schip zal worden voortgestuwd door een Sehelde-Sulzer hoofdmotor van het type 6 RD 08 niet een ver mogen Van 6600 APK. Het zal aan de opdrachtgevers worden opgele verd in juli 1963. Dezelfde rederij plaatste begin van dit jaar een opdracht hij „De Schel de" voor twee geheel volgens dezelf de specificatie te bouwen schepen voor oplevering eind 1.963 en begin 1963. Distrtictsdag kath. jongeren te 's-Heerenhoek Dc nationale voorzitter der Kajot- tersbeweging, Wim Zondag, zal zon dagmorgen le 's Heerenhoek op de eerste contactdag der kath. jonge ren in dit winterseizoen liet actuele onderwerp: „Welke reactie verwacht men bij de jongeren op de interna tionale spanningen rond Berlijn?" in leiden. Rector Kroon uit Vlissingen zal om 9.15 uur de dag openen met een H. Mis en predikatie voor de jongeren in de Jeugdhoeve. Het namiddagpro gram brengt een aantrekkelijk stuk je ontspanning. Rioleringswerken te Serooskerke aanbesteed In het gemeentehuis van Seroosker ke (W.) is donderdag aanbesteed cle uitvoering van riolerings- en bestra tingswerkzaamheden aan de Noord- weg en Vrouwenpolderseweg en par keerplaats in dc Zandput te Seroos- kerke (W.). De inschrijvingen hier voor waren als volgt: bestek A4 en A5 (massa) fa. gebr. Geldof, Seroos kerke 204.992,fa. De Ruijsscher, Biervliet 205.650,fa. De Oude. Biervliet 207.300; aannemersbedrijf Zeeland N.V. Middelburg 212.500; C. van Wallenburg, Middelburg 2.15.000,en fa. Lucasse. Klooster- zande 217.000. Enkel bestek A4 (Vrouwenpolderseweg, P. Huibregtse Westkapelle, 37.080,50. J. J. den Boer lid van hoofdbestuur C.O.V.S. Door het zich niet meer beschikbaar stellen van de heer H. Mos te Ter- neuzen werd de heer J. J. den Boer te Middelburg in diens plaats be noemd als lid van het hoofdbestuur, levens districtsbestuurder voor Zee land, van cle Centrale Organisatie van Voetbal-Sclieidsrechters (C.O.V. S.). Middelburg en Vlissingen hebben hier gemeenschappelijke belangen en er zijn hier geen stedelijke tegenstel lingen, waartoe inderdaad de histo rische ontwikkeling van beide steden wel eens aanleiding heeft gegeven. Vooral na de oorlog is het besef ge groeid, dat beide steden elkaar kun nen aanvullen. Vooral op het gebied van gemeen schappelijke voorzieningen liggen hier grote mogelijkheden. Hij wijst hierbij o.m. op een overdekt zwem bad, een sporthal, een helihaven, etc. Het Sloehavenplan is niet alleen een Zeeuws, het is ook een nationaal belang. In de vaste rubriek „Onze mensen" vraagt de heer Ouburg aandacht voor de heer K. Bakker, die tot voor kort adjunct-directeur was van het postkantoor te Middelburg en thans in dezelfde functie werkzaam is te 's-Hertogenbosch. De artikelen zijn voorzien van duidelijke foto's en kaarten. De foto's zijn vervaardigd door Wim Riem ens uit Middelburg en Dert uit Vlissingen. Vlaardings muziekkorps - 60 man - naar Kapelle Het uit zestig manschappen bestaan de muziekkorps „Voorwaarts" uit Vlaarchngen zal op zaterdag 23 sep tember een bezoek brengen aan Ka pelle. Als gast van „Ons Genoegen" uit Kapelle zal bet korps des mid dags een muzikale rondwandeling door de gemeente maken met daar na een défilé voor, het gemeentehuis. Des avonds zal liét korps in de mu ziektent aan de Van der Biltlaan concerteren. Hierbij zullen de volgen de werken tot uitvoering worden ge bracht: 1. ..Sons of the brave", mars van T. Bidgood; 2. Huldigingsmars, van Grieg; 3. „Folkloristische para phrase" van G. Boedijn; 4. „Begin the bequine", van Cole Porter; 5. Bostonmars. van Everaars; 6. Selec tie uit „Oklahoma", musical van Rodgers en Hammerstein; 7. Selectie uit de musical „My fair lady", van Loewe. Het concert wordt besloten met een finale waaraan ook de drum band van het korps medewerking zal verlenen, B. Burger op voordracht secretaris van Delft B. en w. van Delft hebben een voor dracht opgemaakt voor cle benoe ming van een gemeentesecretaris als opvolger van de heer J. van Oei, die per 1 maart 1962 met pensioen gaat. Als nummer één staat op deze voor dracht de heer B. Burger, secretaris der gemeente Bussum, geboortig uit Terneuzen. Van 19161949 was hij gemeentesecretaris te 's-H.-Arends- kerke en van 19491956 te Goes. Tweede op de voordracht te Delft Is mr. J. H. Peeman, gemeentesecreta ris van Hoorn. Knutselaars lijmen met; van Ceta-Bever Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 19 uur: Den Helder, zwaar bewolkt, 19 gr. Ypcnburg, zwaar bewolkt, 21 gr. Vlissingen, onbewolkt, 22 gr. Belde, geheel bewolkt. 21 gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 21 gr, Twente, geheel bewolkt, 22 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt, 22 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt, 22 gr. Helsinki, motregen, 15 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 19 gr. Oslo, regen, 16 gr. Kopenhagen, regen. 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt. 19 gr. Londen, motregen, 21 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 21 gr. Brussel, zwaar bewolkt. 21 gr. Luxemburg, half bewolkt, 21 gr. Parijs, half bewolkt, 22 gr. Bordeaux, onbewolkt, 31 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 26 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. BerlUn. zwaar bew«ilkt. 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 25 gr. München, zwaar bewolkt, 22 gr. Zilrich, zwaar bewolkt, 24 gr. Genévo. half bewolkt, 26 gr. Locarno, licht bewolkt. 27 gr. Wenen, zwaar bewolkt. 24 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 24 gr. Athene, onbewolkt, 28 gr. Rome, half bewolkt, 21) gr. Ajueeio, licht bewolkt, 26 gr. Madrid, onbewolkt. 38 gr. Mailorea, onbewolkt, 32 gr. Lissabon, onbewolkt, 31 gr. ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking met later op de dag hier en daar wat regen. Tot krachtig en wellicht hard toenemende zuide lijke wind. Wurm weer, ZON EN MAAN 7 september Zon op 6.17 onder 18.52 Maan op 13.57 onder 22,5i 1.8 september Zon op 6.18 onder 18,49 Maan op 14.59 onder 23.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2