PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT LANDMACHT MOET 2 MAANDEN LANGER IN DIENST BLIJVEN Mislukte aanslag op Konrad Adenauer Binnenkort brigade naar West-Duitsland Geen Zeeuwse kampioenen op de „Nationale" in Den Bosch REBELLIE IN N00RD-IRAK Vandaag... DEPORTATIE VAN OOSTDUITSERS Ouderwets Zig-zag 204e jaargang - no. 219 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nurpmers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie t Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2373); Goea Gr. Markt2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213>. Oostburg. tel 2395; Terneuzen. tel 2116: Zferlkzee. red tel 2425. adm tel 2094. NEDERLANDSE MINISTERRAAD BESLUIT: (Van onze Haagse redactie) De ministerraad heeft vrijdag besloten het „klein-verlof' voor ongeveer 7000 militairen van de Koninklijke Landmacht de lichting die deze maand zou afzwaaien te bekorten, waardoor deze militairen een maand of twee langer onder de wapenen moeten blijven. De beslissing is genomen na zeer uitgebreid overleg in de N.A.V.O., hetgeen gezien de politieke spanning rondom Berlijn in een aantal andere N.A.V.O.-lunden reeds resulteerde in soortgelijke maatregelen als thans voor het Ne derlandse leger worden getroffen. Het ministerie van defensie heeft voorts meegedeeld, dut be paalde legeronderdelen binnenkort voor oefeningen naar West- Duitsland zullen worden gezonden. Aangenomen wordt in mili taire leringen dat het hier de „lichte brigade", een gepantserde verkenningsbrigade van de vierde divisie betreft- De bekorting van het klein-verlof komt voor de troep niet als een don derslag bij heldere hemel. De maat regel maakt deel uit van een serie, waarvan de beslissing om de vierde divisie niet naar het Franse oefen terrein La Courtine te zenden, onge veer een maand geleden, de eerste was. De militairen bij de parate troe pen zijn de afgelopen week door hun compagnieeommandanten reeds in gelicht over deze maatregelen, die mogelijkerwijs zouden kunnen wor den genomen. Het werd hun duide lijk gemaakt dat besnoeiing van het klein-verlof één van de eerste rege lingen was, waarbij zij zouden kun nen betrokken zijn. Marine en luchtmacht De jongste maatregel ter verbo ging van do paraatheid van de strijdkrachten heeft geen beteke nis voor het personeel van de Ko ninklijke Luchtmacht en de Ko ninklijke Marine. Deze krijgs machtonderdelen bestaan voor een veel groter deel dan de landmacht uit beroepspersoneel en de paraat heid de constante mankracht ligt derhalve veel hoger dan bij de landmacht. Voor de intrekking van het klein- verlof bedroeg de werkelijke sterkte van de landmacht ongeveer 80 pro cent. Door de thans genomen beslis sing zal de sterkte tot de op dit ogen blik gewenste hoogte worden opge voerd, zo deelde een woordvoerder van het departement van defensie P.Z.C.-zaterdagnummer In dit 22 pagina's tellende za terdagnummer van de P.Z.C. op pagina 1 het verslag van de nationale trekpaardenten toonstelling in Den Bosch, waarop de Zeeuwse paarden slechts tot één reserve-kam pioenschap kwam verder op pagina 2 een artikel over het pendelen op Tholen, op pa gina 3 „Stemmen uit de Ker ken"; „Zeehengelen aan de Schelde" (pag. 13), radio- en t.v.-rubi'ick (pag. 11), Films in Zeeland (pag. 11), kunst en cultuur (pag. 17), „De kerken en de maatschappij" (pag. IS), feuilleton (pag. 18) en de kinderkrant op pag. 19. VVWVVvVWvVVVWWWAW De zevenjarige hengst Gumbo vail de Liter van TV. de Buck Zoon te Me- lislcerke, die reserve-kampioen is ge worden 'op de nationale trekpaarden- tentoonstelling in Den Bosch. (Foto P.Z.C.) mee. Volgens deskundigen komt de sterkte van het leger nu op ongeveer 90 procent. Onder de nieuwe maatregel vallen alle parate eenheden van de land macht en de bij deze eenheden be horende logistieke- en verbindings eenheden. Territoriale troepen en zo genaamde „vredes-onderdelen", zo als opleidingsscholen en depots val len hier derhalve niet onder. De verkorting van liet klein-verlof komt' neer op een verlenging van de werkelijke diensttyd voor leader en specialisten niet een maand na melijk van 21 op 22 maanden en voor de overige dienstplichtigen met twee maanden te weten van 18 tot 20 maanden. Op dit moment acht de minister van defensie de sterkte van de landstrrjd- Het blijft onrustig in Katanga. Op nieuw worden gevechten gemeld tus sen Katangezen en V.N.-militairen. De bewaking iti het Zweedse vluchte lingenkamp van de Verenigde Naties in Elisabethstad is verscherpt. Uit zijn hoge wachtpost heeft deze Zweedse soldaat een goed overzicht op het kamp. krachten voldoende, hoewel natuur lijk is te verwachten dat bij toene ming van de politieke spanning, aan vulling tot 100 procent mankracht voor de hand ligt. Pas wanneer de fase van de niili- taire spanning wordt bereikt, zal men overgaan tot verdergaande mi litaire maatregelen, zoals mobilisa tie. „ZEER GEVAARLIJKEBOM IN PAKJE Vierde aanslag had weer geen succes Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft meegedeeld dat vrij dag een mislukte aanslag is ge pleegd op de Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer. Op de bondskanselarïj werd per post een pakje ontvangen. Bij nader onderzoek bleek er een bom in te zitten. De veiligheids dienst van de kanselarij maakte dc bom onschadelijk. Het is de gewoonte dat alle poststukken, die de bondskanselier ontvangt, met röntgenstralen worden doorgelicht. De veiligheidsdienst bestempelde de bom als „zeer gevaarlijk". Het pakje was gestuurd vanuit München en rechtstreeks geadresseerd aan Aden auer. Een onderzoek naar de identiteit van de afzender is in volle gang. Men heeft niet gezegd wanneer het pakje was verzonden. De mislukte aanslag van gisteren was de vierde op Adenauers leven. Voor de derde maal werden explo sieven gebruikt. Alle di'ie de bommen waren verstuurd vanuit München. De Westduitse politie zei dat de in houd van het pakje van gisteren in laboratoria in Bonn en Wiesbaden waar de federale politie haar hoofd kwartieren heëft zou worden na gegaan. POLSHORLOGE Het pakje dat in 1952 naar Adenauer werd gestuurd, was door een nimmer geïdentificeerde man aan twee veer tienjarige jongens gegeven met het verzoek of ze het ter post wilden be zorgen. De jongens kregen van Aden auer elk een gouden polshorloge. Niettemin is één van hen later de verkeerde weg opgegaan. Op 7 februari van dit jaar werd een Radio Bagdad lieeft bekendgemaakt dat in het noorden van Irak een ge wapende opstand is uitgebroken. Radio Koeweit riep om zes uur vrij dagavond om. dat' in Noord-Irak onder stamhoofden in de Koerdische provincies Halabja, Karadag en Akra, óp grote schaal rebellie heers te tegen het bewind in Bagdad van president Kassem. In de boodschappen van verknocht heid aan Kassem, die door radio Bag dad werden voorgelezen, werden de namen genoemd van enkele stam hoofden, maar bijzonderheden over de neergeslagen „imperialistische be wegingen" werden niet gegeven. wordt de Nederlandse schilder, etser, tekenaar en beeldhouwer Gerard H. J. Sluy- S ter te Amsterdam 60 jaar. MORGEN worden in West-Duitsland verkiezingen gehouden voor een een nieuwe Bondsdag. VWWAVWWVWWWAW pakje ontvangen dat was geadres seerd aan Adenauer en zijn minis ter van defensie, Franz Josef Strauss Deskundigen noemden de inhoud „primitief". In de herfst van dit jaar werd op de bondskanselarïj ook een pakje ont vangen, waarin voor Adenauer be stemde explosieven zaten. Ook dit pakje was verstuurd uit München. Een woordvoerder van de Ame rikaanse regering beeft vrijdag in Wasliington gezegd, dat de Oostduïtse regering met goed keuring van Sowjet-Rusland de arrestatie en massa-deportatie van Oostduitse burgers voorbe- reidèn, die langs de grens tus sen de Sowjet-seetor van Ber lijn en Oost-Duitsland wronen. Veertig doden door orkaan „Carla" Volgens een Rode-Kruïsrapport zijn in Zuid-Texas, dat deze week door de orkaan „Carla" is geteisterd, minstens 40.200 huizen verwoest of beschadigd. Bovendien werden 900 gebouwen van boerderijen en 875 an dere gebouwen verwoest of bescha digd. Volgens de laatste gegevens zijn in de vier Amerikaanse staten die door de orkaan zijn getroffen veertig mensen omgekomen. De Amerikaan se marine heeft de vliegdekschepen Shangri-La en Antietam ingezet om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de orkaan „Carla". Beide schepen worden als bases voor helikopters gebruikt die behalve voedsel, medicijnen en drinkwater medische ploegen aan land brengen. Twee torpedojagers, de Gainard en de Compton, liggen voor de kust bij Galveston, terwijl het troepentrans portschip Frances Marion als drij vend hotel wordt ingericht. HENGST UIT MELISKERKE RESERVE-KAMPIOEN Succes voor stallen De Dobbelaere (Van één onzer verslaggevers) DE HONDERD ZEEUWEN, die vrijdag naar de Veemarkt hallen van Den Bosch waren gekomen, hebben geen Zeeuwse kampioensmerrie of kampioens- hengst kunnen bejubelen! Slechts één reserve-kampioen schap viel Zeeland ten deel: de 7-jarige „Gambo van de Liter" van W. de Buck en Zn uit Me- liskerke hield de Zeeuwse eer hoog. Op verrassende wijze heeft de zevenjarige donkerbruine sclümmel „Bruno van 't Hof" van P. H. Slots-Op Hei'j wit Baexem (L.) en Adr. v. d. Heu\;el uil Keldonk-Erp (N.-Br.) beslag gelegd op de kampioenstitel bij de heng sten. De als favoriet gedood verfde „Favori van Moerlta- pelle" uit Dinteloord kwam gisteren in bet stuk niet voorDeze vierjarige hengst, die op de eerste dag zo'n uitstekende indruk maakte en die zelfs de natio nale reservekampioen van vo rig jaar, tevens Zeeuws kam pioen 1961, „René van Tonen- hof" van Al. Serrarens uit Ossenisse, tijdens de keuring op de eerste dag de loef af stak, zal overigens in de ko mende jaren een geduchte kandidaat blijken. De kanipioenskeuring bij de merries is voor de Zeeuwen enigszins teleur stellend geëindigd. Want onder de vijf serieuze kandidaten van de eer ste dag waren niet minder dan vier Zeeuwse paarden. Maar uitgerekend de vijfde kampioenskandidaat „Li- zette van Roosendaal" van de gebr. A. A. en B. van de Velde uit Moer- kapelle (Z.-H.) legde beslag op de titel! Deze merrie, die een doch ter is van de bekende „Costaud de Mavche" is met zijn acht jaren al een oudgediende. Niet alleen het kampioenschap, maar ook de reser ve titel is de neus van de Zeeuwen voorbijgegaan. Tot het laatst toe handhaafde zich „Ninette van de Stendert" van Al. Serrarens uit Os senisse, maar „Tosca van Klerken hof", een vijfjarige bruinschimmel van P. A. v. d. Oord uit Amerzoden (Geld.) kreeg een juist iets betere beoordeling. Wel succes Het zou geen Nationale Trekpaar dententoonstelling' zijn geweest, Zie slot pag. 2 kol. 3) f^AKtlijh Enige tijd geleden heeft het Am sterdamse Parool een enquête gehouden onder zijn lezeressen met als titel: „Kent ge uw klassie ken?" Daarbij ging het om het herkennen van citaten uit boeken, die in de twintiger en dertiger ja ren door de jeugd „rijpere jeugd" zoals het toen heette werden ver slonden, boeken van Cissy van Marxveldt, van Top Naeff van Diet Kramer, om enkele auteursnamen te noemen. Tevens werd gevraagd zo mogelijk op te geven wat de jeugd van nu over deze verhalen dacht; „Wat zegt uw dochter over onze klassieken?" Dit deel van de enquête leverde enkele opvallende antwoor den op. Zo was een meisje van dertien jaar verbaasd over alle dienstmeisjes, die in de bewuste boe ken voorkwamen. Een ander was het opgevallen, dat in die „ouderwet se" verhalen zus jes zo „eng" met elkaar omgingen en elkaar voortdu rend omhelsden en zoenden. En een jongeman van vijftien verklaarde; „Je moet om die ouderwetse boeken altijd zo huilen. En er gaat altijd wel één dood aan longontsteking. Dat vind ik gek. Wie gaat er nou aan longontsteking dood?" Deze antwoorden zijn tekenend, zowel voor de tijd waarin een „Zomerzotheid" werd gelezen als voor de huidige periode. In deze da gen zijn de krullen er af en is het allemaal wat rechtlijniger geworden. Het dienstmeisje is een zeldzame verschijning en het woord „longont steking" heeft voor de jeugd blijk baar niet meer die onheilspellende bijklank als voor de oudere n die jong waren in een tijd zonder penicilline. Maar toch: „Je moet om die ouder wetse boeken altijd zo huilen". On danks de krullen, de dienstmeisjes en de zoenende zusjes wisten de schrijfsters van toen een bepaalde snaar te tokkelen, die zelfs nog re soneert bij jongelui van nu. En dat is ook wel begrijpelijk: sentiment im mers zal nooit ouderwets worden. Evenmin als (helaas) sentimentali teit. Het Tweede-Kamerlid Seheps heeft met zijn vragen over de herinde ling van de Walcherse gemeen tegrenzen de vinger op een wonde plek in het ministerieel beleid ge legd. Het Kamerlid toont zich er verbaasd over. dat de bewindsman reeds nu heeft kunnen vaststellen, dat er in de Tweede Kamer geen meerderheid voor het oorspronkelijke ontwerp zal zijn te behalen. Aan een soortgelijke verbazing heeft onlangs in de Vlissingse raad óók burgemees ter Kolff uiting gegeven. Hij ver klaarde toen: „Uit niets is gebleken, dat de volksvertegenwoordiging te gen is: het wetsontwerp is nog niet in de Kamer geweest en evenmin in de commissies". Toch heeft de mi nister zoals bekend, zijn aanvanke lijke standpunt verlaten omdat hij meent dat er in de Kamer geen meer derheid voor zal zijn te vinden. Hoe komt de minister aan zijn we tenschap Vermoedelijk heeft hij van diverse fracties inlichtingen gekregen over de opvattingen, die op dit ogenblik in de Kamer ten aan zien van het ontwerp worden gehul digd. En op grond daarvan is hij blijkbaar „koppen" gaan tellen met als resultaat een ommezwaai. Maar dat lijkt ons een vreemde gang van zaken, zeker waar het hier gaat om een technisch voorstel, waarbij een eventuele oppositie niet in de eerste plaats politiek wordt bepaald, maar dwars door de partijen heen loopt. Als de minister in zulk een geval bij voorbaat al liet hoofd buigt vóór een veronderstelde Kamermeer derheid, dan mag men zich toch wel afvragen, wat er dan nog overblijft van het „gemeen overleg" tussen minister en Staten-Generaal. Gesteld, dat op dit ogenblik een meerderheid in de Kamer inderdaad onwelwillend zou staan jegens het bewuste voor stel, dan is dat niet van beslissende betekenis en zegt slechts heel weinig: de discussie moet immers nog begin nen! Met andere woorden: de Kamer kent de overwegingen van de minis ter niet en kan dus haar houding niet definitief bepalen. De weten schap, dat een Kamer argwanend te genover een (technisch) wetsvoorstel staat, betekent slechts dat een minis ter moet zorgen voor een wel zéér spitse verdediging en een rake argu mentatie. Maar hij moet niet bij voorbaat al terugkrabbelen. Nu mi nister Toxopeus dat wél heeft ge daan, heeft hij daarmee te kennen gegeven zijn eigen, na zorgvuldige studie ingenomen standpunt toch niet erg sterk te vinden. Dat had hij dan wel eens eerder mogen bedenken! Door zijn zig-zag-beleid dat niet nagelaten heeft een zwakke indruk te vestigen is er een jaar nutteloos voorbijgegaan in deze zaak. Wij zijn nu zéér benieuwd wat de bewinds man de heer Scheps zal antwoorden. 0 Een commissie van de Verenigde Na ties heeft in New York besloten de kwestie van een herziening van het handvest der Verenigde Naties nog een jaar te laten rusten. Vijfenzestig landen stemden voor deze resolutie, die door Ghana was ingediend. De negen landen van het communistische blok onthielden zich van stemming. Er waren geen te genstemmers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1