PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TSJ0MBES TROEPEN IN DE AANVAL Zeeuwse paarden hoog genoteerd in Den Bosch Algehele chaos in Elisabethstad Westduitse jagers boven Oost-Duitsland RUSSISCHE DIENSTPLICHT VERLENGD Vandaag.. Geen vertrouwen 204e jaargang - no. 218 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. .Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goe* Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. te) 2395; Terneu2en, tel. 2116; Zlerltoee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. VERENIGDE NATIES ONDERSCHATTEN STOOTKRACHT Volgens in Salisbury (Rhodesië) ontvangen betrouwbare be richten duurt de strijd in vele delen van Katanga voort. Uit de berichten valt op te maken, dat.de oostelijke helft van Elisa bethstad in handen van de V.N.-troepen is en de westelijke helft in die van de troepen van Tsjombe. De V.N.-troepen schenen vrijwel in het defensief gedrongen. Gemeld werd dat het radio station en postkantoor, die woensdag na een bloedig gevecht door de V-N.-troepen waren bezet, thans weer in Katangaanse handen zijn. Tsjombe heeft de „totale oorlog" afgekondigd. In de stad zou een algehele chaos heersen. Alle winkels zijn dicht en de voedselvoorraden raken uitgeput. De elektrische stroom is afgesneden. Alle telefoon- en telexverbindingen tussen Elisabethstad en Salisbury zijn verbroken. De telegraafiiistal- laties in Elisabethstad werden door handgranaten van de V.N.- troepen vernield. De V.N.-troepen hebben alle wegen naar Rhodesië geblokkeerd en nie mand krijgt toestemming Katanga te verlaten. De premier van Rhode sië, sir Roy Welensky, heeft Tsjombe asiel beloofd als hij naar Rhodesië mocht vluchten. Intussen heeft de Afrikaanse Vere nigde Nationale Onafhankelijkheids partij een afgezant naar Leopold- stad gezonden om aan de centrale re gering een groot aantal vrijwilligers uit Noord-Rhodesië aan te bieden om te helpen bij de overneming van Ka- tanga. V.S. akkoord De Verenigde Staten stemmen in met de poging van de U.N.O. Ka- tanga in Kongo op te nemen. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd dat ten sterkste werd betreurd dat le vens verloren gingen bij liet optreden van de U.N.O. in Katanga, maar dat de unificatie van Kongo van essen tieel belang was voor de economi sche vooruitgang en de stabiliteit van dat land en om de dreiging van burgeroorlog af te wenden. De hoop werd uitgesproken dat de orde snel zou wordeu hersteld en dat de provincie Katanga een construc tieve rol zou spelen binnen de cen trale regering van de republiek Kongo. Donderdagavond is In Leopold- stad van betrouwbare zyde verno men, dat de U.N.O. in Elisabeth stad, de hoofdstad van Katanga, aan civiel personeel dat geen es sentiële taak heeft, heeft verzocht zich gereed te houden voor een eventuele evacuatie uit Elisabeth stad. Het is niet definitief dat zij moeten vertrekken, doch zij dienden zich te verzamelen. Deze gang van zaken zou kunnen betekenen dat de U.N.O. de toestand nog verre van meester is of dat zij een groot offensief tegen de Katangezen wil beginnen. De Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinovski, heeft donderdag een order uitgevaardigd waarbij het overgaan naar de reser ve van „die soldaten, matrozen, ser geants-majoors, die hun dienstplicht hebben vervuld en zijn ingedeeld bij onderdelen zoals die op de door mij bevestigde lijsten zijn vermeld" tij delijk wordt uitgesteld. Malinovski heeft donderdag boven dien de lichting 1942 onder de wape nen geroepen. Diegenen wier uitstel van werkelijke dienst was verstre ken, kregen ook een oproep. Een en- ander is meegedeeld door Tass.. Rusland versterkt Turkse grens Het Istanboelse blad „Aksam" meldt dat de Sowjet-Uuïo troepen samen trekt aan en versterkingen bouwt langs de Turkse grens. De Russische militaire activiteit was midden au gustus begonnen en zou verband hou den met de Berlijnse erisis. Rapport „Dat door de U.N.O.-troepen in Ka- tanga verzet werd ontmoet, was te wijten aan buitenlandse huurlingen". Dit staat in een rapport van de Zweed Sture Linner, een U.N.O.- functionaris in Kongo. Met name noemde hij Fransen en Belgen wat betrof het verlenen van steun aan de Katangese politie. Volgens Linner waren er geen bewij zen van spontane acties of acties op grote schaal tegen deUJNi.O. van de zijde van Kongolees personeel der politie. Politieke waarnemers in Elisabeth stad zijn het er over eens dat de Verenigde Naties zich duidelijk heb ben vergist in de stootkracht van de Katangezen. Het Nationaal Ballet maakt op het ogenblik zijn eerste buitenlandse reis. Donderdagmiddag is het van Schip hol vertrokken om op uitnodiging van het Spaanse ministerie van kun sten en wetenschappen een tiendaag se tournee door Spanje te maken. Foto: het afscheid op Schiphol. In hel midden op de voorste rij me vrouw Sonia Gaskell, die samen met de Amerikaan Carel Shook de leiding heeft. SPANNING BIJ GEALLIEERDEN Russische Mig volgde Amerikaans toestel Hel; Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft don derdag te Bonn meegedeeld dat twee s tra al geveclits vlïe gtuigen IN BRUSSELSE WOLKENKRABBER „Topconferentie" met zestien Nobelprijswinnaars en.... B.B. Zestien Nobelprijswinnaars, Brigitte Bardot, de vice-president van India, Sarvalpali Radha Krishnan, en de jonge Amerikaanse pianist Van Cliburn om maar enkelen te noemen zijn direct of indi rect betrokken bij de „topconferentie", die met medewerking van de Belgische regering van 25 tot 28 september in Brussels nieuwste wolkenkrabber „Internationaal Centrum" zal worden gehouden. De bedoeling van de conferentie is „de elite van de cultuur' en we tenschap de stand van zaken op het gebied van kennis en gedachten te doen nagaan", afgewisseld met gala-avonden, waarop kunst met een grote, en niet een kleine „k" aan de beurt zal komen, verte genwoordigd door internationaal bekend staande acteurs en actrices, van Orson Welles tot Jane Mansfield, zangeressen en danseressen. Vraagstukken met betrekking tot het verkennen van de ruimte, de betekenis van de materie, het leven en de geest, maar ook de tech niek, de kunst cn de toekomst in het algemeen zullen worden be sproken door geleerden uit de gehele wereld. Bijna 150 namen bevat de lijst van het ere-comité, dat voor de con ferentie is gevormd. Niet minder dan veertien namen van Nobel prijswinnaars komen daarop voor. Twee Nobelprijswinnaars, Lord John' Bo.vdd Orr (voor de vrede, 1949) en William Shockley (voor fysica, 1956) nemen actief aan de besprekingen deel. Tot de leden van het ere-comité behoort ook mevrouw Eleanor Roosevelt. WA<VWVWVW^VV\AA\«VWWA»VWVWWVWVWWVWV Vvim de Westduitse luchtmacht bij vergissing boven Oostduits grondgebied hebben gevlogen en daarna wegens gebrek aan brandstof op liet Westberlijuse vliegveld Tegel (Franse sector) hebben moeten landen. Blijkens de regeringsverklaring wa ren de twee straaljagers op een oe- fenvlucht, toen de piloten hun ver gissing plotseling in de gaten kre gen. De regering van de bondsrepu bliek heeft onverwijld haar veront schuldigingen aangeboden aan de ambassades van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland. Door Rus gevolgd Gezagvoerder Tony Duff van een passagiersvliegtuig van de Pan Ame rican Airways heeft bekendgemaakt dat hij donderdag tijdens een vlucht van Berljjn uaar Hamburg geduren de vier minuten is geschaduwd door een Russisch straalvliegtuig van het type Mig. Het incident met de communistische Mig was voorafgegaan door herhaal de beschuldigingen van Oostduitse en Russische zijde, als zouden de westelijke geallieerden de luchtcor- ridors „misbruiken" voor de aanvoer naar West-Berlijn van „spionnen, re actionairen en revanchisten en voor de afvoer van ontvoerde Oostduitse vluchtelingen naar de bondsrepu bliek". In westelijke kringen vraagt men zich momenteel met angstige span ning af of de communisten 'interven tie overwegen in de vrije luchtroutes over Oostduits grondgebied. Incident Bondskanselier Adenauer heeft tij dens een verkiezingsrede verklaard, dat zich elk moment een incident kan ...wordt de beroemde Duitse, achtereenvolgens tot Frans man en tot Amerikaan gena turaliseerde dirigent prof. Bru no Walter in Californië S5 jaar. Prof. Bruno Walter is oud-dirigent van het Concert gebouw Orkest. ...vieren Costa Rica, Guate mala, Honduras en Salvador hun onafhankelijkheidsdag (1821). VWWWWVWWVWWVWW GROMYKO BEREID TOT GESPREK MET RUSK De Sowjetminïster van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, is bereid tot een gedachtemvisseling met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Rusk, over de kwestie Duitsland en andere problemen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Moskon meegedeeld. Minister Gromyko leidt de Sowjet- delegatie die aanwezig zal zijn by de opening van de zitting van de assem blee der Verenigde Naties, volgende week in New York. Drie doden bij ongeluk met autobus Dicht bij de top van de 3384 meter hoge Julïer, ten westen van Sint- Moritz in Zwitserland, is een bus met 40 Duitse toeristen van de weg af geraakt en 30 meter gevallen. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen; 10 werden ernstig en 27 licht gewond. voordoen. Inmiddels is de controle van de communistische grenswach ters in Berlijn verscherpt. Momenteel worden bij de grensover gang in de Friedrichsstrasse de stoe len zelfs uit de passerende auto's ge haald en de vopo's maken motorkap pen en bagageruimten open om te kijken ol' er geen vluchtelingen wor den gesmokkeld. Bij merries kans op de titel DE VEEMARKTHALLEN van Den Bosch hebben donderdag weer gedaverd onder de machti ge galop van meer dan 500 fors gebouwde trekpaarden. Uit alle delen van Nederland, maar met name uit de drie zuidelijke provincies Zeeland, Brabant en Limburg, waren de paardenlief hebbers met hun „troetelkinde- In de 'veemarkthallen in 's-Hertogen- boscli wordt de 29ste grote nationale tentoonstelling gehouden van de ko ninklijke vereniging Eet Neder- landsche Trekpaard". Een overzicht van de drukte tijdens de keuringen van gisteren, waarbij de Zeeuwse paarden al direct hoog genoteerd - werden. ren" naar Den Bosch gekomen om daar luister bij te zetten aan de 29ste nationale tentoon stelling van de koninklijke ver eniging „Het Nederlandse Trek paard". Vandaag vrijdag is het de grote dag, want dan worden de nationale kampioe nen gekozen. Meer dan enig anr der wachten de Zeeuwen op de kampioenskeuring, want zij zijn het, die tot nu toe de eerste viool gespeeld hebben op de „Nationales". Hoe hoog staan de Zeeuwse viervoeters dit jaar geno teerd? Wie de keuringen aandachtig heeft gevolgd en wie zijn oor hier en daar te luisteren heeft gelegd, heeft kunnen horen, dat de Zeeu wen bij de hengsten vrijwel AAAA«WVVV^WWVWVVWXA Zeeuwse kampioen door I „Favori" verdrongen NA*VV\\\iVVVVVVVVVVVVVVVVV geen kans maken om de titel in de waeht te slepen, maar bij de merries staan de pa pieren belangrijk lioger ge noteerd- Een titel zit er vol gens insiders wel in. Van de vijf „getipte" merries zijn er liefst vier afkomstig uit Zee land. Het is opmerkelijk, dat de Zeeuwse fokkers het niet zoeken in kwanti teit, maar in kwaliteit. Daarom staan de Zeeuwse trekpaarden hoog genoteerd op deze 29e nationale kampioenschappen. Het i# al weer twee jaar geleden dat de Zeeuwen het zoet der over-i De 89-jarige Engelse filosoof Bel trand Russell zit te Londen in een gevangeniscel. Hij zit daar omdat hij met verboden middelen agitatie wilde voeren tegen elke vorm van oorlog en tegen de atoom oorlog in het bijzonder. Russell en zijn medestanders menen, dat Enge land eenzijdig moet ontwapenen, op dat door dit voorbeeld van „hoge moraliteit" andere volkeren eveneens tot ontwapening zullen komen. In zijn cel heeft hij verklaard, dat er machtige en wrede mensen zijn, die een gevaarlijk spel bedrijven met de toekomst van de wereldbevolking. Hij noemt daarbij de namen van Kennedy. Kroesjtsjew, Adenauer, De Gaulle enz., die gezamenlijk kunnen besluiten tot het „uitroeien van uw gezinnen, uw vrienden en uw lan den". Vanzelfsprekend zit Russell niet in de cel omdat hij tegen de oor log en in het bijzonder tegen de atoomoorlog is. Ieder weldenkend mens is daartegen, maar wat aan de meesten van ons ontbreekt is Russells vertrouwen in eenzijdige ontwapening en in de gunstige uit werking van de „hoge moraliteit". Wij geloven niet daaraan. Dat laat ste is misschien jammer en het is zelfs tragisch, maar het berust op een brede en lange ervaring met im morele iieden, die grote oorlogen ont ketenden juist tegen zwak bewapen de of niet bewapende volkeren. Wan neer in deze weken de heer Kroesj tsjew zijn atoombommen laat explo deren in het noordpoolgebïed, dan doet hij dat niet om een beroep te doen op de „hoge moraliteit" van de niet-communistische volkeren, maar om die volkeren "te bedreigen met ver nietiging. Hij spe culeert op de do delijke angst en hij hoopt, dat ve len met Russell zullen zeggen: „Toch maar liever rood dan dood". Van de westerse regeringen ver wacht hij vervolgens, dat ze zullen capituleren voor zijn eisen. Voorlopig echter heeft de Russi sche regeringsleider in de ach terliggende weken een geheel ander antwoord gekregen dan hij verwachtte. Er is in het westen wel enige oorlogsangst ontstaan, maar veel groter dan de angst was toch de vastbeslotenheid om niet te wij ken voor de Russische bedreigingen. Helaas, behoorde daarbij, dat de be wapeningswedloop in beperkte mate werd hervat, en dat voornamelijk de atoombewapening nog weer uitge breid zal worden, maar aan Rusland is duidelijk gemaakt, 'dat het westen niet zal wijken voor geweld en dat het zelf zo nodig tot de toepassing van geweld zal overgaan. Er zijn thans aanwijzingen dat de communistische landen inbinden en dat dus de directe dreiging van een atoomoorlog veel minder is gewor den. Verwacht mag worden, dat er tussen west en oost onderhandeld zal worden en dat de mensheid weer voor een korte tijd verlicht kan ademhalen. Dat zal helaas maar voor een korte tijd zijn, want het is wel haast uitgesloten, dat de communis tische landen, voor langere tijd zullen afzien van het dreigen met geweld. Zij zullen integendeel met nieuwe be dreigingen komen en nieuwe crises veroorzaken, telkens wanneer ze daarvoor een goede gelegenheid ge vonden menen te hebben. Er zal aan die bedreigingen eerst een eind komen, wanneer in de com munistische landen zelve „echte" vredesbewegingen zijn ontstaan en de volkeren in deze landen hun re geerders dwingen het pad van de vrede en van de internationale ont wapening te gaan. Tot dan zal het Nederlandse volk bestand moeten blijven tegen bedreigingen met een atoomoorlog, bereid moeten zijn tot het brengen van offers voor zijn be wapening, en aan de best-mogelijke bescherming tegen de gevolgen van een atoomoorlog moeten werken. Het zal daarbij niet mogen toegeven aan de angst, zoals het gehele westen in de achterliggende weken niet toe gaf, met uitzondering dan van zulke mensen als de heer Bertrand Russell en zijn schaarse medestanders. Men zou deze angstige lieden in feite slechts één goede raad kunnen ge ven: trek U terug in een veilige streek, bouw daar een goede schuil kelder en tref nauwgezet alle maat regelen, die een zekere bescherming bieden tegen de gevaren van de atoomoorlog. Wellicht verdwijnt dan door deze ac tiviteiten een goed deel van de angst. winning smaakten. Vorig jaar kon uoeh bij de lieugsten, noch bij de merries, de titel worden behaald. De Zeeuwen moesten zich toen te vreden stellen met twee reserve- kampioenschappen. Overigens altijd de moeite waard! Favorieten Wie zijn nu de favorieten op deze „Nationale"? Bij de hengsten wordt slechts één naam genoemd. Vrijwel iedereen is er van overtuigd, dat „Favori van Moerkapelle" van de coöp. H.V. „Samen Sterk" te Dintel- oord de favoriet is. De reserve kampioen van vorig jaar, tevens kampioen van Zee land 1961, de machtige „René van Tonenhof" van Al. Serrarens uit Ossenisse vóór de keurin gen van gisteren één van de grote kanspaarden moest zich Zie slot pag. 2 hol. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1