PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA FELLE STRAATGEVECHTEN EINDE VAN TSJOMBE'S RIJK België ontkent vuren op V.N.-soldaten Amerikaanse robot vloog rond de aarde Sint-Maartensdijk wacht op metaalindustrie PARLEMENT IN FRANKRIJK IN STAKING Cultureel contact Vandaag... 204e jaargang - no. 217 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G, A. de Kol£. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 14 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walsfcr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6)40 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee. red tel. 2425. adm tel. 2094. RHODESIË VERSTERKT GRENZEN I)e Verenigde Naties hebben woensdag niet een militaire actie een einde gemaakt aan de onafhankelijkheid van de afgeschei den provincie Katanga en de hoofdstad Elisabethstad overge nomen, nadat de meeste ministers waren gevlucht. In een vraaggesprek met United Press verklaarde het hoofd van de civiele Uno-operaties in Kongo, Sture Linner, dat een Zweedse officier en een Indiase soldaat waren gedood. Er zijn vijf of zes Uno-soldaten gewond. Linner zei niet te weten waar president Tsjombe zich ophield. „Hij heeft woensdagmorgen een onderhoud gehad met enkele van onze mensen in Elisabeth stad, maar wij weten niet waar hij is heengegaan". Linner ont kende, dat Tsjombe onder bescherming van de U.N.O. zou staan, zoals door premier Adoela is bericht- Volgens Linner was het vuren woensdagmiddag te Elisabethstad gestaakt. Britten bouwen barakken Britse militairen bouwen barakken in de Westberlijnse dierentuin, nabij de Brandenburgerpoort en het Bow- jet-monument. Op de foto ziet men de militairen bezig met het grond werk. Ook over het lot van Godefroid Moe- nongo, minister van binnenlandse za ken en Evariste Kimba, minister van buitenlandse zaken, is niets bekend. Berichten uit Elisabethstad meldden dat Jean-Marie Kibwe, minister van financiën, waa gearresteerd en reeds op weg was naar Leopoldstad. De secretaris-generaal van de U.N.O. Dag Hammarskjöld is gistermiddag kwart over vier te Leopoldstad aan gekomen. Hij werd verwelkomd door Linner, Adoela, Gizenga en Sendwe, en later door cle overige leden van het' Kongolese kabinet. Noodtoestand De Kongolese premier Adoela heeft, na de gevechten tussen Katangaanse militairen en V.N.-troepcn, de nood toestand in Katanga afgekondigd. Woensdagochtend braken in de Ka tangaanse hoofdstad hevige straat gevechten uit tussen V.N.-troepen en Katangaanse militairen. Indische V.N.-troepen bestormden het postkantoor te Elisabethstad. Er ontwikkelde zich een strijd van twee uur, die aan beide zijden vele slacht offers vergde. De Katangaanse radio-omroep heeft omgeroepen dat de strijd in Elisa bethstad aan 37 personen het leven heeft gekost. Volgens O'Brien, de V.N,-vertegen- woordiger, waren de gevechten be gonnen, toen de Katangaanse troe pen weigerden het postkantoor te ontruimen en hun wapens niet bij de V.N. wilden inleveren. Hij beweerde dat de Katangaanse mi litairen het eerst hadden gevuurd. Belgische schoten? O'Brien zei ook dat de Indische bevelhebber van de compagnie (ioerka's, die het postkantoor had den aangevallen, had verklaard, Prinses Beatrix op zadel van meer dan honderd jaar H H.K.H. prinses Beatrix heeft H woensdagmiddag, gezeten op cle prachtige Ierse schimmel Cortina uit de koninklijke stal- len. een parade afgenomen van deelnemers aan de nationale kampioenschappen van cle Ko- H ninklijke Nederlandse federatie van landelijke rijverenigingen n H die dezer dagen in Utrecht worden gehouden. De prinses, die beschermvrouwe is van de federatie, zette met haar aan- wezigheid extra luister bij aan het jubileum van haar be- schermeling, de 35 jaar oud is. De duizenden toeschouwers be- groetten de prinses met een s hartelijk applaus toen zij aan =1 de zijde van de federatievoor- zitter, jhr. C. van Eysinga, aan f§ hot hoofd van een stoet van '200 ruiters en amazones hét p concours-hippiqueterrein op- ff reed. De prinses, die een don- kerblauw amazone-kostuum H droeg, zat in een dameszadel, s dat zij van haar grootmoeder prinses Wilhelmina, heeft ge- se kregen. Dit zadel is meer dan honderd jaar oud. IiiiiiiiiiiiiiiM Oostberlijnse politie arresteerde Nederlander Dc Oostberlijnse politie heeft een Ne derlander, cie 55-jarige H. J. P. M. Pierrot uit Leiden, gearresteerd bij een poging een vrouw uit Oost-Ber- lijn over de sectorgrens te brongen. Orie andere buitenlanders worden oor eenzelfde feit vastgehouden. Pierrot wilde de vrouw op de reispas van zijn echtgenote naar Wesl-Ber- lijn brengen. Volgens het Oostduit se persbureau A.D.N. zijn cle laatste da gen verscheidene buitenlanders, die mensen in hun auto's wilden meene men naar het westen, gearresteerd. dat één van zijn mamien was aan gevallen door een schot, dat, naar hij beweerde, was afgevuurd van uit het Belgische consulaatsge bouw, dat op een kleine 150 me ter van het postkantoor is gele gen. België lieeft dit officieel weersproken. Noordrhodesisehe troepen waren gis teravond op mars naar de Katan- gese grens, nadat de premier van de Rhodesische federatie, sir Roy We len sky, de Uno-actie had bestempeld als „een ernstige dreiging voor onze eigen veiligheid". Vier compagnies troepen en een es kadron straaljagers waren of gear riveerd in of op weg naar Indola, aan de grens tussen Noord-Rhode- sië en Katanga. Opheldering Engeland wil van cle secretaris-gene raal der Verenigde Naties ophelde ring over de gebeurtenissen in Ka- tanga. Hem wordt verzocht het be leid dat de volkerenorganisatie er volgt, toe te lichten en mee te delen, op welk gezag dat beleid wordt ge volgd. Dit staat in een verklaring van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. In de Franse stad Grasse, waar hij een grote slag heeft geslagenis de internationale juwélendief Sacha voorgeleid, die hiertoe uit Parijs was overgebracht. Foto: geboeid aan een politieman verlaat Sacha hier de politieauto, die hem naar het paleis van justitie in Grasse heeft overgebracht. Woensdag twee Russische kernontploffingen De Sowjet-Unïè lieeft woensdag' twee kernproeven in de atmos feer genomen, zo lieeft de atoomenergiecommissie in Was hington bekendgemaakt. Quadros vertrokken uit Nederland Het Britse schip „Uruguay Star" dat dinsdag met de oud-president Aan Brazilië, de heer Quadros, in de Rot terdamse Merwehaven was aange komen, is gistermiddag half vijf ver trokken naar Antwerpen. De heer Quadros bleef aan boord. Hij maakt een wereldreis van drie maan den. In Rotterdam weigerde hij enige vertegenwoordigei's van de pers te woord te staan. Het schip kwam uit Santos. NA VEEL VOORBEREIDINGEN Nog dit jaar ook een mens De Verenigde Staten hebben woens dag een „robot-astronaut" een reis oiu de aarde laten maken cn daarna „heelhuids" op aarde laten terugke ren. Deze proef was één van de laat ste stappen in een intens streven een Amerikaanse astronaut voor het eind van het jaar in een baan om de aar de te brengen. Deskundigen hadden plannen ge maakt om een chimpansee een reis om dé aarde te laten maken alvorens Op de leden van de gaullistische U.N.R. na zijn alle Franse parle mentsleden in staking. Zij zijn onte vreden over premier Debré en over de weigering van president De Gaulle het parlement wetsvoorstellen te la ten doen in de landbouwkwestie tij dens de lopende zitting, die een bui tengewone is. Woensdag gaf de nieuwe minister van landbouw, Pisani, in het parle ment een uiteenzetting van het land- bouwprogram van de regering. De stakende afgevaardigden betwis ten het regeringsstandpunt dat de assemblee niet het i'echt zou hebben tijdens een buitengewone zitting wetsvoorstellen te- doen. Vele afge vaardigden zijn bovendien van me ning, dat het parlement een grotere rol moet spelen in het bestuur van het land. een man te sturen, doch tbans be staat de mogelijkheid dat de reis van het dier wordt geschrapt. De Atlas-raket die de capsule en de „robot" droeg, werd te 9.04 uur (15.04 uur onze tijd) gelanceerd; 106 minuten later kwam de capsule ten oosten van de Bermuda-eilanden te recht in cle Atlantische Oceaan, waar ze werd opgepikt De robot in de capsule, was in feite een aantal instrumenten die een a tal handelingen van de mens moes ten imiteren. De capsule werd vlot geborgen en kennelijk was de proef ge slaagd, hoewel perschef John Po wers toen de capsule nog om de aarde vloog, had verteld dat de machine die de ademhaling moest Imiteren, te veel zuurstof gebruik te. Gesprek Stations rond de gehele wereld - de Canarische Eilanden, Zanzibar, Kan ton, Mexico volgden de vordering van de ruimtecabine en „spraken" met de bahdopnaamapparaten er in, zoals zij met een ruimtevaarder zou den praten. De vordering van de capsule werd vanaf diverse punten rond de wereld ook gadegeslagen door de zeven as tronauten van het z.g. Mercury-pro ject, van wie één de eerste Ameri kaanse reis om de aarde zal maken. ftdhtlijn Voor de Nederlandse en Belgische (Vlaamse) televisie loopt thans een soort uitwisselingsweek, die vooral op aandrang van de zuidelijke Nederlanders tot stand kwam. Men was er in Hilversum niet zo erg vóór. omdat men daar liever de verzorging van de t.v.-programma's in het eigen beperkte wereldje houdt en zoveel mogelijk de zaken met eigen (soms zwakke) krachten afdoet. Maar men bezweek voor de aandrang van de Vlamingen en nu is er voor de televisie een soort vergelijking gaande op bepaalde culturele gebie den, waarbij men elkaar wederzijds de (opbouwende) kritiek niet spaart. Het is gelukkig, dat men nu ook in het centrum van Nederland wat systematischer geconfron teerd wordt met de prestaties van een ander land op televisiegebied. Men zal daar dan wat duidelijker be grijpen, waarom de Nederlanders, die in de grenspro vincies wonen de samenstelling van buitenlandse t.v.- programma's vaak meer waarderen dan datgene wat Hilversum in een bepaalde week te bieden heeft. Het zit er eigenlijk wel in, dat Hil versum nimmer geheel kan concur reren tegen televisiestations, die een groter cultuurgebied bedienen, veel ruimere geldmiddelen hebben en die uit veel meer „mensenmateriaal" kunnen putten. Samenwerking met buitenlandse sta tions kan hier wel enige uitkomst bieden, maar de beste oplossing zou toch wel zijn, wanneer aan de Neder landse televisiekijker de gelegenheid werd geboden zélf op buitenlandse t.v.-stations „af te stemmen". En nu is het prettige, dat die mo gelijkheid zichtbaar is gewor den. Uit P.T.T.-kringen kwam de medede ling, dat men er in geslaagd is het gemoderniseerd draadomroepnet te gebruiken voor het doorgeven van televisiesignalen. Via dat net zou men behalve een Ne derlandse t.v.-zender ook nog drie buitenlandse zenders kunnen doorge ven en dat zelfs nagenoeg storing- vrij. Voor deze draadomroep is geen eigen antenne meer nodig, terwijl zelfs de mogelijkheid bestaat om met een veel eenvoudiger en goedkoper televisietoestel te volstaan. De produktie van dat goedkopere toestel wil de P.T.T. en blijkbaar ook de verantwoordelijke minister liever overlaten aan het particuliere bedrijfsleven. De hier zichtbare mogelijkheid moet toch wel voor een klein land als Ne derland een bijzonder gelukkige ge noemd worden en de hoop dient dan ook te worden uitgesproken, dat de P.T.T. zo snel mogelijk het resultaat van zijn onderzoek en van zijn kos tenberekeningen zal bekendmaken. Spaak naar Moskou ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse lyrisch schrij- ver en Shakespeare-vertaler c S dr. Edward B. Koster te Lon- den werd geboren. c V\WWV\*\WW**WWWWV Leerlingen van l.t.s. moeten met diploma naar West-Brabant NU AL WEER vijf jaar gele den startte in Sint-Maartens dijk inmiddels aangewezen tot kerngemeente een lagere technische school. E11 dat was voor heel het eiland Tholen een ongetwijfeld historisch feit: be wust werd een streep gezet on der een periode, waarin de be volking vrijwel uitsluitend van de agrarische bronnen moest leven. Men wilde omdat de gemechaniseerde landbouw steeds minder mankracht be hoefde industrie op Tholen. En de nieuwe (en enige Tliool- se) l.t.s. zou een van de belang rijkste stimulansen moeten zijn voor industrievestiging. Wat is nu vijf jaar later liet re sultaat? Kunnen de meeste ge diplomeerde leerlingen, toekom stige vaklieden dus, reeds in nieuwe Thoolse industrieën wor den geplaatst? Het antivoord kan kort zijn: nog niet! Maar noch burgemeester D. C. Bouwense van St.-Maartensdijk, noch directeur J. Vredeveld van deze l.t.s. vindt dit verbazingwek kend. „Men moet de ogen niet sluiten voor de realiteit", zegt burgemeester Bouwense, „want van de Zeeuwse industriekernen waren Terneuzen en Goes in eer ste Instantie nu eenmaal wat aan trekkelijker voor de nieuwe indus trieën dan Sint-Maartensdijk cn Zierikzee". Industrievestiging op het eiland Tholen en dus niet name in Sint-Maartensdijk moest volgens de heer Bouwense dan ook op langere termijn wor den gezien. En burgemeester Bouwense is vast besloten de industrieplannen van zijn gemeente te verwezenlijken. „Nu al is er in andere kernen sprake van een tekort op de arbeidsmarkt", stelt hij vast. „en daarvan is op ons eiland nog geen sprake". Hij ïs er zelfs van overtuigd, dat het eiland Tliolen in liet algemeen en Sint-Maartensdijk in het bijzonder juist op dit gebied een sterke troef heeft: do Thoolse werknemers staan overal vraag het in Rotterdam en West-Brabant bekend als uitste kende vaklieden, die in een vlot tem po kunnen werken. Niet terecht Reeds heeft Sint-Maartensdijk enke le bedrijven: een confectiebedrijf, een damesmodeatelier en een toele veringsbedrijf voor bouwwerken (deurposten, kozijnen, enzovoort). Maar afgestudeerde leerlingen van de Sintmaartensdijkse l.t.s. kunnen uiteraard niet terecht in een confec tiebedrijf of een damesmodeatelier... Wel in het toeleveringsbedrijf voor bouwwerken: maar meer dan een handvol timmerlieden kan daar ook niet worden opgenomen. De Thoolse jongelui, die dagelijks van alle windstreken naar de l.t.s. in Sint-Maartensdijk peddelen, hebben juist belangstelling voor de metaalbewerking. Op deze school is de metaalafdelin°- dan ook ver in de meerderheid. En die jongelui nu moeten als zij hun „metaaldiploma" eenmaal in de zak hebben het eiland meestal verlaten om werk te krijgen. Want behalve een aantal smede rijen voor landbouwwerktuigen, alsmede enkele garages zijn er op Tholen niet veel solïicitatiemoge- (Zie slot pag. 7 kol. 1 Premier Kroesjtsjew heeft de Bel gische minister van buitenlandse za ken Paul-Henri Spaak uitgenodigd hem in Moskou te bezoeken. De ge wezen secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft de uitnodiging aan genomen en vertrekt 19 september naar de Russische hoofdstad, zo meldt radio-Moskou. Officieel is niet gezegd waarover Kroesjtsjew met Spaak wenst te spreken, maar in Belgische politieke kringen is het reeds enige tijd be kend dat de voormalige secretaris generaal van de N.A.V.O. een actie ve rol wenst te spelen waar het het verminderen van de spanningen tus sen oost en west betreft. Hogere radioactiviteit in Nederland Er is gedurende de laatste dagen in Nederland een geringe verhoging van de radioactiviteitsgraad van de atmosfeer geconstateerd. Er bestaat op dit ogenblik geen zekerheid, dat deze verhoging het gevolg is van de recente kern wapenprc even. Aldus heeft het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid gisteravond meegedeeld. Het 12de Italiaanse songfestival zal In de eerste helft van februari in San Retno worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1