Minister van Staat Gerbrandy op Eik en Duinen ter ruste gelegd Socialisten verliezen Noorse verkiezingen Belastingambtenaren voor het gerecht „NAAM VAN OLDENZAAL IS DOOR HET SLIJK GESLEURD" WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 PRO V INVIALE ZEEUWSE COURANT 9 AANGRIJPENDE HERDENKING IN EERSTE KAMER Speciale boodschap van Engelse minister „Dankt, dankt nu allen God", zongen gistermiddag de vele honderden belangstellenden op de begraafplaats Eik en Duinen in Den Haag bij de begrafenis van Pieter Sjoerds Gerbrandy, minister van staat- Sléchts kort duurde de plechtigheid. Na dit lied, dat op verzoek van me vrouw Gerbrandy werd gezon gen, ging ds. C. J. Sikkel, gere formeerd predikant te Amster dam en een broer van mevrouw Gerbrandy voor in gebed. Een krans van koningin Juliana en prins Bernhard dekte de hoge Friese kist, waarin het lichaam van de hooggeschatte premier uit de zwartste jaren van onze nationale geschiedenis rustte. Een stoet van zeven auto's achter de lijkwagen vertrok omstreeks één uur gistermiddag van het sterfhuis aan de Kanaalweg in Scheveningen. In de eerste volgauto reden mevrouw Gerbrandy-Siklcel en de heer en me vrouw prof. Gerbrandy-Kielman. In de tweede wagen zaten de heer en mevrouw mr. Gerbrandy-Zweers. Daarachter volgden twee hofauto's, waarin de vertegenwoordiger van koningin Juliana, kamerheer in bui tengewone dienst prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, dhr Th. Booy, secre taris in speciale dienst als vertegen woordiger van prinses Wilhelmina en de majoor-vlieger K. van Gessel, ad judant van prins Bernhard, gezeten waren. Het dienstpersoneel reed eveneens in de stoet mee. Op de begraafplaats, waar een grote menigte belangstellenden onder het hoge oude geboomte was bijeenge komen, wachtte de familie in een ge reserveerd vertrek, totdat de kist met de koninklijke krans door dra gers werd geheven. Achter de fami lie sloot zich toen de lange stoet aan om de weg naar de wachtende groe ve te gaan. Koninklijk telegram De oudste zoon van wijlen prof. Gerbrandy sprak voordien woor den van 'dank voor de eer In bet laatste uur tot de vertegenwoor digers van de koningin, prins Bernhard en prinses Wilhelmina. Hij releveerde 't zeer persoonlijke leiegram, dat prinses Wilhelmina na liet overlijden van zyn vader heeft gezonden. „Dat is het schoonste, wat mijn vader en myn moeder in zijn politieke loopbaan, die zij samen hebben doorleefd, hadden mogen hopen", aldus de heer Gerbrandy. Tot de vele hon derden om de groeve namens ons volk verzamelde landgenoten „voor wie zijn vader heeft willen leven", zei de heer Gerbrandy, dankbaar te zijn, omdat zij hem hebben willen aanvaarden als een stryder voor liet recht. De regering werd vertegenwoordigd door minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Voorts waren de a.r.- ministers prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. van Aartsen alsook staatssecreta ris B. Roolvink aanwezig. De Britse regering en de Britse ambassadeur in Den Haag deden zich vertegen woordigen door ambassaderaad G. A. Carey-Foster. Voorts waren aan wezig bestuursleden en kamerleden van de antirevolutionaire partij en van andere politieke partijen. Eveneens waren er de oud-minister uit het Londense kabinet mr. E. van Kleffens, dr. W. Drees, staats raad mr. J. Algera, oud-minister mr. H. J. Hofstra, burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, generaal b. d. mr. H. Kruis, bevelhebber uit de oor logstijd, de scheepsbouwer de heer C. Verolme en de commissaris der koningin van Friesland. Kamerherdenking By de aanvang van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voor zitter, mr. J. A. Jonkman, het over lijden van prof. Gerbrandy aangrij pend herdacht. Hij herinnerde eraan, dat prof. Gerbrandy, in augustus 1939 als minister van justitie toege treden tot het tweede ministerie De Geer, van 3 september 1940 tot 24 juni 1945 minister-president is ge weest. „Als zodanig werd hij geroe pen om naast koningin Wilhelmi na - in een centrum van "de oorlog voering te midden van en aan de zijde van onze bondgenoten, leiding te geven aan ons aandeel in de voort gezette strijd, waar ter wereld wij daartoe ook maar een bijdrage kon den leveren en om in bezet Neder land voedsel te geven voor de hoop op uiteindelijke bevrijding en daar het verzet tegen de onderdrukker te sterken". Verlenging dienstplicht in WestDuitsland De Westduitse regering heeft beslo ten ongeveer 6000 soldaten, wier diensttijd tussen 30 september en 31 december afloopt, met drie maanden te verlengen, aldus in dinsdag offi cieel te Bonn bekendgemaakt. Verder heeft de regering het minis terie van defensie verzocht 30.000 dienstplichtigen, wier diensttijd eind september afloopt, te waarschuwen dat ervan hen kan worden gevraagd onmiddelijijk aan herhalingsoefenin gen deel te nemen om hen nog drie maanden langer onder de wapenen tc houden. De 6000 soldaten zijn vrijwilligers die voor een bepaalde tijd dienst hebben genomen. De Westduitse wet kent de mogelijkheid de diensttijd te verlengen in het gevw van drin- tende redenen. ien woordvoerder van het ministe rie van defensie heeft meegedeeld, dat dit besluit noodzakelijk is om te voldoen aan de eisen van de N.A.V.O. voor verhoogde defensie-inspanning. Dr. H. Boon in oude functie van mr. D. Stikker (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is dr. H. H. Boon, tot voor kort Nederlands ambassa deur in Venezuela, benoemd tot hoofd van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Navo en bij de Europese Organi- sutie voor Samenwerking en Ontwik keling te Parijs. Dr. Boon volgt mr. Stikker op die reeds eerder in dit jaar tot secre taris-generaal van de Navo werd be noemd. Hij zal Nederland vertegen woordigen in de permanente Navo- raad. het co'lege van vertegenwoor digers van cj vijftien ministers van buitenlandse zulten. Franse socialisten stellen z'ch tegenover Debré De Franse socialisten zullen een mo tie van wantrouwen tegen de rege ring Debré indienen, uit protest te gen hetgeen zij beschouwen als een weigering het parlement de rol te laten spelen waartoe het grondwet telijk bevoegd is. mh» Foto: bij het grafwaarbij als enig bloemstuk een krans van H.M. Koningin Juliana was geplaatst, Gon- doleert prof. mr. W. F. de Gaay Fortman mevr. wed. Gerbrandy met haar smartelijk verlies. Geheel rechts de heer Th. Booy, die H.K.H. Prinses Wilhelmina vertegenwoordigde en tweede van rechts, majoor-vlieger Van Gessel, die namens Z.K.H. Prins Bernhard aanwezig was. „Tegen nieuwe rampen is Nederland niet gevrywaard. Wanneer die ooit zich mochten voordoen, in welke ge daante dan ook, binnen afzienbare tijd of in later jaren, dan zal menig Nederlander in het licht van, en naar de eisen van die tyd uit Gerbrandy's voorbeeld in de tweede wereldoorlog bezieling putten". Britse boodschap Va.n welingelichte kringen in Den Haag is vernomen, dat de Britse mi nister van buitenlandse zaken, lord Home, de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, een boodschap heeft gezonden naar aanleiding van het overlijden van prof. Gerbrandy. In deze boodschap wordt gezegd dat lord Home met diepe droefenis heeft kennis genomen van het overlyden vanprofessor Gerbrandy. In Groot- Brittannië herinnert men zich hem met diepe sympathie uit de jaren die hij daar als minister-oresident van de Nederlandse regering in balling schap tijdens de oorlog heeft door gebracht. Hfl werd ook zeer gewaardeerd als een speciale vriend van Groot-Brit- tannië. Lord Homé biedt vervolgens de condoleanties van de Britse rege ring aan met „het verlies van een groot vaderlander". PREMIER BLIJFT AAN Partijbestuur onplezierig door uitslag verrast Uit politieke kringen in Oslo ver luidde dinsdag dat in Noorwegen geen regeringscrisis zal ontstaan na dat de arbeiderspartij bij de algeme ne verkiezingen van maandag haar absolute meerderheid in het parle ment liad verloren. De arbeiderspar tij heeft nochtans 74 zetels in de as semblee. Naar verwachting zal premier Ger- hardsen met de steun van de socia listische volkspartij in zijn functie aanblijven. Het is niet onmogelijk dat later in het jaar het kabinet eni ge wijzigingen zal ondergaan. De leiders van de niet-socialistische oppositie zullen de premier verzoe ken in zijn functie aan te blijven, al dus politieke kringen. Geen der op positiepartijen durft de verantwoor ding aan tegen de socialisten (76 ze tels in de assemblee van 150) een coalitie te vormen. Naar men ver wacht, zal premier Gerhardsen in velband met de internationale toe stand aanblijven, temeer daar de ar beiderspartij en de niet-socialistische partijen het in grote trekken eens zijn over de vraagstukken aangaan de de buitenlandse politiek en de defensie. Geen commentaar Premier Gerhardsen was niet bereid commentaar te leveren over de ver kiezingsuitslagen. Uit kringen van de arbeiderspartij verluidt echter, dat hij en het partijbestuur teleur gesteld zijn. Zij zouden voorts onplezierig zijn verrast over de verkiezingswinst van twee zetels door de fractie van de socialistische volkspartij, die volgens •Gerhardsen een paar weken geleden geen enkele kans had on vertegen woordiging in het parlement. Het succes van deze partij vindt zijn oor zaak in de doeltreffende campagne die de partij tegen kernproeven heeft gevoerd. De Russische kernproeven hebben de Noorse communistische partij haar vertegenwoordiging in het par lement gekost, aldus communistische zegslieden. Met hetzelfde recht zou men kunnen stellen dat de Russische kernproeven de socialistische volks partij de Kamer hebben binnenge bracht. Hoog bezoek aan Delta-gebied De minister van binnenlandse zaken van België, de heer A. Gilson, de Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer F. X. van der Straten Wail- let, en een aantal gouverneurs des konings van de Belgische provincies en de commissarissen der koningin van de Nederlandse provincies, heb ben dinsdag een nïet-officieel bezoek gebracht aan het Deltagebied. De invitatie daartoe ging uit van de Nederlandse provinciale bestuurders, die zich daarmee revancheerden voor het bezoek aan België, dat zij enkele jaren geleden aflegden op uitnodiging van hun Belgische collega's. Het gezelschap ging dinsdagmorgen om tien uur in Moerdijk aan boord van de rondvaartboot .Westplaat" voor een tocht naai' de Deltawerken. In Hellevoetsluis stapten de bewinds lieden over in wagens, die hen naar de werf van Verolme op Rozenburg brachten. Daar bezichtigden zij on der meer de in aanbouw zijnde repa- ratiedokken voor schepen tot 100.000 en 50.000 ton en de grote Esso- tanker, die maandag om tien uur wordt uitgedokt. Het bezoek werd besloten met een diner in het Delta hotel in Vlaardingen. Niet alle Nederlandse provinciale be stuurders hebben het gehele bezoek kunnen meemaken. De deken van het college van commissarissen, mr. H. P. Linthorst Homan van Fries land, onderbrak de tocht om in Den Haag de begrafenis van prof. Ger brandy bij te wonen. Week gevangenisstraf voor filosoof Russell De 89-jarige Britse filosoof Bertrand Russell en zyn vrouw zijn dinsdag tot ieder zeven dagen gevangenis straf veroordeeld, omdat zij het pu bliek hadden aangezet deel te nemen aan een sit-down demonstratie voor atoombewapening, die nog moet plaatshebben. De Russells hadden geweigerd 25 pond te storten als waarborg voor foed gedrag gedurende de volgende 2 maanden. Zij werden direct uit de rechtszaal naar de gevangenis overgebracht. KNOEIDEN 8 JAAR LANG Financiële moeilijkheden aanleiding tot fraude De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen in een zitting, die ver scheidene uren duurde, een onder zoek ingesteld naar de fraudes, die in juni aan het licht kwamen op de afdeling registratie, zegelrecht en successierecht van de rijksbelastin gen te Rotterdam. Vier ambtenaren van deze afdeling namen plaats in de verdachtenbank. Het waren de stempelaar A. P. U., de stempelaar A. W. S., de adjunct commies-titulair C. van G. en de commies H. A. B. B. De door hen ge pleegde verduisteringen, die ze ook grif hebben toegegeven, belopen een bedrag van tenminste 145.000. Over een tijdvak tussen 1953 en 1961. Het totale verduisterde bedrag is vrijwel niet vast te stellen. Een bedrag van ruim 80.000 aan geld of voor ver duisterd geld gekochte goederen en obligaties is teruggevonden. Na een uitvoerig verhoor der ver dachten en desknndige, de in specteur der belastingen Van der Mers. eiste de officier van justitie mr. Van Buuren, tegen de beide stempelaars 12 maanden met af trek van het voorarrest waarvan 3 maanden voorwaardelijk, tegen de adjunct-commies, die als kas sier had gefungeerd een jaar en 6 maanden met aftrek en tegen de commies B., die door de officier als de hoofdverdachte werd be stempeld drie jaar met aftrek. Slecht betaald Het frauderen was In 1953 begonnen door de toenmalige kassier B., die zelf een bemiddeld man is en 650 FRACTIEVOORZITTERS GEGRIEFD Burgemeester dekt het optreden van de politie De gemeentertad van Oldenzaal, die gisteravond in een spoedeisende ver gadering bijeen is gekomen, heeft ernstige kritiek geoefend op het be leid van de burgemeester van Olden- zaal, mr. J. de Vries. Deze kritiek gold het optreden van de Oldenzaalse politie in de rel tussen nozems ener zijds en buitenlandse werkkrachten ("Spanjaarden en Italianen) ander zijds, alsmede het feit dat de burge meester naar het algemeen inzicht van de raad te kort is geschoten in zijn voorlichtende taak. Het griefde de raad, zo bleek uit de mededelingen van de fractievoorzit ters, dat de naam van Oldenzaal door het sljjk is gesleurd. De enige in dustrieel in de raad van Oldenzaal, de heer A. E. Gelderman, directeur van H. P. Gelderman en Zonen, zei dat bet verlies van goodwill voor de stad Oldenzaal en de industrie zeer ernstig is. De staking, zo zei hij, zal voor de textielindustrie belangrijke gevolgen hebben. Geschoolde arbeidsmachten zullen tijdelijk ongeschoolde arbeid moeten verrichten om de opengeval len plaatsen te vullen. Wij proberen hier in Oldenzaal een zekere indus- trialisatiepolitiek te bedrijven, maar indien men dit serieus wil doen zullen de geesten hier er voor rijp moeten worden en dat is mijns inziens nog niet het geval, zo zei de heer Gelder man. In zijn uiteenzetting, zei de burge meester, dat zowel de nozems als de buitenlandse arbeidskrachten hier niet vrijuit gaan. De politie, zei bur gemeester De Vries, heeft een eer biedwaardige stapel wapens in be slag genomen en de Italiaanse con sul wilde in Oldenzaal alleen een ver gadering bijwonen als hij persoonlijk zou worden beschermd. Burgemeester De Vries zei naar aanleiding van vragen, dat hij geen verantwoording schuldig is aan de raad over het optreden van de politie. „Ik dek dit op treden volkomen", zei liy, „op rapporten die ik heb gestuurd naar de officier van justitie, de procureur-generaal, de commissa ris der koningin en het minis terie van buitenlandse zaken, heb ik geen kritiek gehoord". Een nader onderzoek wilde hij dan ook niet laten instellen. Wel was hij bereid een suggestie van de heer Gelderman te volgen een commissie in het leven te roepen, die tot taak krijgt een snelle inpassing van werk krachten in de plaatselijke gemeen schap te bevorderen. gulden per maand netto verdiende omdat zyn ondergeschikten, de stem pelaar U., in financiële moeilijkhe den was geraakt en B. zoals hij verklaarde bewogen werd door de armoede van zijn slecht betaalde col lega's. Het begon met de verduiste ring van 45 gulden, welke B. aan U. gaf zonder dat deze aanvankelijk wist waar het geld vandaan kwam. Ook S. had het financieel moeilijk en werd op zijn beurt op deze wijze „ge holpen". De in 1956 als kassier optre dende Van G. kwam tot zijn mede werking toen hij een keer een kaste kort had wat snel kon worden weg gewerkt. Soms waren er perioden dat er veel werd verduisterd, soms perioden dat het berouw en de angst te groot wa ren en alles correct werd afgewik keld. Hoofdschuldige Van alle vier verdachten beston den uitstekende conduitestaten. Zij genoten tot in juni van dit jaar een algemeen vertrouwen. In het bijzonder de commies B. De officier van justitie achtte de ten laste legging volledig bewezen en daarmede alle vier verdachten strafbaar. De aanstichter en hoofdman van het complot achtte mr. Van Buuren evenwel de com mies B. Mr. W. J. Jongeneel, die de commies B. ter zyde stond, protesteerde hef tig tegen deze beschuldiging. „In '56 deed B. een ernstige poging om over geplaatst te worden naar Den Haag" zo onthulde hy. Nadien trad bij slechts enkele weken per jaar op als vervangend kassier en nam hy dus niet langer de centrale plaats in. Nadat alle vier de verdachten uiting hadden gegeven aan hun berouw, be paalde de president de uitspraak In deze zaak op 26 september. Binnenkort koelhuisboter op Nederlandse markt In zuivelkringen wordt aangenomen dat binnenkort men spreekt van binnen enkele weken een niet aan zienlijke hoeveelheid koelhuisboter op de binnenlandse markt zal worden gebracht. De directie voor de voed selvoorziening van liet ministerie van landbouw heeft het bestuur van het produktschap voor zuivel voor een bespreking vrijdag op het departe ment uitgenodigd. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal het onderwerp van ge sprek in hoofdzaak de koelhuisboter betreffen. Op het ogenblik is in de koelhuizen veel meer boter opgesla gen dan vorig jaar op hetzelfde tijd stip het geval was. Men verwacht dat tegen het eind van september tweemaal zoveel boter zal zijn opge slagen als vorig jaar. Vijf doden bij ongevallen Op het programma van de Zeeuwse fruit fee stond gisteren behalve het bezoek aan de Goese veiling een be zoek aan de beide Goese ziekenhui zen. Op de foto neemt één van de patiëntjes van het ziekenhuis Oost- wal in Goes, de achtjarige Jan Sinke uit Krabbendijke een vitaminerijk geschenk van de fruitfee in ont vangst.. De toekijkende hofdames houden bakjes fruit voor andere pa tiënten gereed. (Foto P.Z.C.) De 25-jarige postbode J. A. Ende man uit Raalte is met zijn brom fiets in volle vaart tegen een auto bus, bestuurd door G. de W. uit Nij- verdal, gereden. Het slachtoffer, dat in zorgwekkende toestand naar het r.-k. ziekenhuis te Almelo werd over gebracht, is aan zijn verwondingen bezweken. Bij een botsing is op een kruispunt te Apeldoorn de 46-jarige G. Stam verongelukt. De heer Stam verleen de met zijn personenauto geen voor rang aan een voor hem van rechts komende militaire personenwagen, die werd bestuurd door de 25-jarige J. ten W. uit de legerplaats de Wit tenberg. Tijdens het nuttigen van pruimen heeft de 52-jarige mevrouw S. Vene- man-Abbink uit Vriezenveen een pruimepit in haar luchtpijp gekre gen. Op weg naar een ziekenhuis te Almelo, waar de pit operatief zou worden verwijderd, is de vrouw overleden. In de nacht van maandag op dins dag is op de Wouwseweg een onge luk gebeurd, waarvan de 40-jarige C. Klaassen te Bergen op Zoom het slachtoffer is geworden. Klaassen wilde met de fiets aan de hand de rondweg oversteken. Hij liep óp de rijbaan toen een auto, be stuurd door de heer G. Freijters uit Halsteren, aankwam. Doordat er ook enkele tegenliggers reden, *limde de heer F., doch bemerkte daardoor de man op de rijbaan te laat. Hij pro beerde nog hem te ontwijken, doch slaagde er niet meer in. De man werd gegrepen en tegen de grond geslingerd en was op slag gedood. De bijna driejarige Joanna H. van Melis uit Amsterdam is in een sloot nabij de ouderlijke woning aan de Maassluisstraat in Amsterdam ver dronken. Het meisje dat buiten speel de, werd sinds kwart over drie ver mist. Omstreeks vijf uur heeft de Amsterdamse waterpolitie het li chaampje uit de sloot opgehaald. Voortvluchtig Amsterdams echtpaar in Brussel in arrest genomen De Amsterdamse politie lieeft dins dag bericht ontvangen uit Brussel dat daar op 3 september zijn aange houden de 40-jarige assistent-boek houder en oud-S.S.'er Wouter E. en zijn vrouw. Sinds begin augustus werd naar dit voortvluchtige echtpaar, dat in Am sterdam jarenlang heeft geleefd on der de naam B., gespeurd in verband met een verduistering van ruim 21.000 uit de brandkast van beider werkgever, de Amsterdamse tenten- en dekkledenfabriek gebr. Fabcr N.V. te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5