DAF komt met kleine maar volwassen wagen Eerste Kamer ook akkoord met maximum-totoprijs van 50.000 KLANKBORD VERLENGING DIENSTPLICHT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loterijbelasting meestal vijftien procent (Van onze parlementaire redacteur) Na alle moeilijkheden, die de voet baltoto in Nederland tot dusver heeft opgeleverd, zal hij nu, wettelijk gere geld, tot 1964 in een nieuwe vorm kunnen voortbestaan, een vorm ove rigens die niet veel afwijkt van die waarin «ij hem tot dusver hebben gekend. De Eerste Kamer heeft dins dag met 46 tegen 14 stemmen het wetsontwerp tot wijziging van de lo- terijwet aangenomen, waarin aan de toto een legale grondslag wordt ge geven. Tegen stemden tien leden van de fractie van de P.v.d.A. (en tien. er vóór) drie leden van de anti-revolu tionaire fractie (en vier er vóór) en één communist. De Kamer stelde de loterybelasting in het algemeen op vyftien procent. De persoonlijke hoofdprijs van de toto zal maximaal 50.000,bedra gen, met dien verstande dat dit de prijs zal zijn, nadat de staat zich over 15 procent belasting heeft ont fermd. Van deze 50.000,behoeft, met andere woorden, niet nog eens belasting te worden betaald. Boven dien zal de prijs nu in geld worden uitgekeerd en niet meer in goederen, zoals tot nu toe. De maximum-inleg blijft twee gulden (voor acht ingevul de rijtjes) en voor administratiekos ten zal een dubbeltje kunnen worden berekend. De wettelijke regeling geldt tot 1964. Als in die tijd mocht blijken dat zij niet voldoet of niet in alle opzichten voldoet, dan zal over enige jaren dus een wijziging kunnen worden overwogen. Wat die wijziging betreft, dachten enkele leden in de Kamer vooral aan een verhoging van de maximum-prijs tot 100.000,of aan een ongelimi teerde maximum-prijs. Van socialis tische kant probeerde men zelfs van de minister van justitie, mr. Beer man, de uitspraak uit te lokken, dat hij zo nodig vóór 1964 met een wij zigingsvoorstel zal komen. Als het verloop van de toto daartoe aanlei ding geeft. De bewindsman vroeg echter heel nuchter wat de heer vans der Waerden, de woordvoerder voor de P.v.d.A., met „dit verloop" be doelde. Overigens gaf hij niet veel hoop dat tussentijds tot een wijziging in de wettelijke regeling zal worden besloten, want het was juist zijn be doeling. dat er nu eindelijk rust op het gebied van de sportprijsvragen zal intreden. Aanvaardbaar Namens de.O.H.U. verklaarde de heer Vixseboxse, dat zij vóór hét wetsontwerp zou stemmen. Hij vond het thans gevonden compro mis aanvaardbaar, omdat het po litiek haalbaar is en het meest aansluit aan de verlangens, die ten aanzien van de voetbaltoto bij een groot deel van het Nederland se volk leven. De heer Van der Waerden van de P.v.d.A. toonde zich voorstander van de vaststel ling van de hoogte der hoofdprijs niet bij de wet, maar bij algemene maatregel van bestuur of zelfs bij ministeriële beschikking en wel, omdat de hoofdprijs dan veel ge makkelijker kan worden ver hoogd. De heer De Vos van Steenwijk van de V.V.D. bleef zijn bezwaar tegen een hoofdprijs van niet meer dan 50.000,handhaven, hoewel het aanmerkelijk was verminderd, door dat de regeling slechts tot 1964 duurt. Eerbied uitte hy voor de prin cipiële bezwaren van hen, die geen aandeel uit de totogelden willen ac cepteren. Begrijpen deed hij dit standpunt echter niet, want als men subsidies aanvaardt, dan omvatten zij ook gelden die de staat heeft ver- kregen uit de opbrengst van de staatsloterij. Buitenlandse loterijen De heer Van Meeuwen van de K.V.P. gaf eveneens de voorkeur aan een maximum-prijs van 100.000, - maar hij achtte het wetsontwerp ook SCHULD VEREFFEND De episco paalse kerk van Sint Pieter in Phila delphia heeft dinsdag, na de ont vangst van een persoonlijke cheque van de Engèlse minister van finan- ciën Selwyn Lloyd, de 183-jarïge Britse "schuld aan de gemeente als vereffend beschouwd, zo is bekend gemaakt. Zoals bekend, had de kerk bij de Britse schatkist een rekening inge diend voor de vergoeding van een houten schutting die in 1778 door Britse soldaten werd gesloopt en als brandhout opgestookt. Selwyn Lloyd heeft de somma van zes Engelse ponden, acht shilling en een penny betaald. De kerk had een verzoek om vergoeding van de schut ting ingediend alsmede de samenge stelde halfjaarlijkse rente op het betrokken bedrag. Dc totale vorde- i i'ng beliep 270.006 Engelse ponden S shilling en 1 penny. Dominee John Kochi die de rekening had ingediend, zei dat ,,de kerk de samengestelde rente graag wil ver geten "terwille van de bevordering van de BritsAmerikaanse vriénd- schap". Tenslotte, zei hij, was het slechts een voorstel". Door de betaling zijn alle vorderin gen vereffend, aldus de dominee, „wij zijn zeer dankbaar voor het goed gunstige gebaar van de minister van financiën, Selwyn Lloyd. Wij zullen natuurlijk van Lloyds betaljng aante kening maken in de archieven van de kerkeraad zodat de rekening na 183 jaar als vereffend kan worden be schouwd", aldus de dominee. in zijn huidige vorm aanvaardbaar, vooral omdat niet is te zeggen of de toto met een hoofdprijs van 50.000 op den duur 'tot mislukking is ge doemd. Geheel gerust was hij daarop inmiddels niet. Het achterdeurtje, dat in 1964 openstaat, beviel hem. Deze afgevaardigde verheugde zich erover,- dat- de staat de toto niet aan zich heeft getrokken, maar overlaat aan de krachten, die uit de maat schappij zelf zijn voortgekomen. Hij vroeg de minister, van wie hij ge tuigde dat hij een wijs beleid heeft .gevoerd, nadat het vorige toto-ont werp was verworpen, om zich nog eéns te beraden over een mogelijke inperking van de deelneming van Nedèrlandèrs aan buitenlandse lote rijen. Prof. Diepenhorst van de A.R.P. ver wierp voor zich persoonlijk de toto, maar liij begreep dat de verantwoor delijkheden in het eigen leven van de mens dienen te worden gescheiden van de verantwoordelijkheid die de staat draagt. Hij deelde mee, dat in zijn fractie verschillend over het wetsontwerp werd gedacht en dat dus niet alle leden gelijk zouden stemmen. Goede toekomst Minister Beerman voerde bij de ver dediging van het' wetsontwerp aan. dat hij wellicht het verwijt te horer zou hebben gekregen dat hij een op lossing uit de weg was gegaan of een gemakkelijke oplossing had gezocht als hij het maximum van de hoofd prijs niet in de wet had vastgelegd maar de vaststelling daarvan hac' overgelaten aan een algemene maat regel van bestuur of een ministeriële beschikking. Hij was tot een maxi mum-bedrag gekomen, zo zei hij, door de voorgeschiedenis van deze wettelijke regeling van de voetbal toto. De commissie-Wiarda, die de minister heeft geadviseerd, stelde een maximum voor. Een te sterke conso lidatie is echter vermeden, door de wet een beperkte tijdsduur te geven. Het bezwaar tegen een maximum prijs van 50.000,kan men ook aanvoeren tegen een maximum-prijs van 100.000,meende hij. Voorts vond de minister, dat de toto in 1961 in vergelijking met die van het vorige jaar uitstekend loopt en hij voor spelde hem een goede toekomst. De bestrijding van de buitenlandse loterijen hefit 's ministers volle aan dacht, verzekerde hij. De nieuwe re dactie van de loterijwet gaat al veel sterker in tegen het deelnemen aan buitenlandse loterijen dan tot nu toe mogelijk was. MEER KRACHT MINDER GERUIS Sterkere motor en een snellere acceleratie Van Doorne's automobielfabriek N.V. te Eindhoven komt met twee nieuwe auto's, de DAF 750 en de „DAFfo dil" uit, die op de internationale automobieltentoonstelling in Frank fort zullen worden getoond. Deze tentoonstelling zal op 22 september beginnen. Naast de beide nieuwe modellen blijft de DAF-600 in produktie. Di rect nadat de DAF-600 in maart '59 in produktie kwam, begon men met de ontwikkeling van een zwaardere personenwagenmotor. Dit is de ge heel nieuwe 750 cc motor, die er in middels al ruim een miljoen test kilometers heeft opzitten. Hij dient nu dus als krachtbron van de twee nieuwe typen, de DAF 750 en de DAFfodil. De DAFfodil heeft boven dien een nieuw-eigen uiterlijk. Zo heeft zij een grille over de volle breedte van de wagen. De DAF-750 heeft een bescheiden grille met chroomomlijsting. De DAFfodil en de DAF-750 hebben een volautomati sche transmissie en koppeling. De motor heeft twee cilinders en is luchtgekoeld. De auto heeft een stijgvermogen. belast, van meer dan 30 pet. De acceleratie bedraagt van 0 tot 80 •kilometer per uur in 20 sec. De maximum snelheid, continusnel- heid, is 105 kilometer per uur. In de auto is plaatsruimte voor vier volwassenen en een kind. Bij slechts 4000 omwentelingen per minuut hetgeen neerkomt op een zuigersnelheid van niet meer dan 8.65 meter per seconde heeft de motor een vermogen van 30 pk. De automatische versnellingsselectie is geperfectionneerd door toevoeging van een vacuümvoorraadtankje. De ze vacuümregeling houdt in dat bij gelijkblijvende wegweerstand de va- riomatic bij gedeeltelijk verder in trappen van het gaspedaal niet meer terugschakelt maar vanuit .een door de vacuümvoorraad aangehouden versnellingspositie een steeds hogere versnelling kiest. Daardoor is de zo genaamde kick-down acceleratie mo gelijk van een maximale acceleratie, zodra hij het gaspedaal geheel in trapt. Alleen kan de bestuurder kie zen tussen een felle acceleratie met maximum toerental of een normale met een rustig oplopend toerental. Ook de DAF-600 heeft vele techni sche veranderingen ondergaan. De motor is in alle onderdelen zoveel mogelijk gelijk gemaakt aan de DAF-750 cc. De variomatic van de 600 heeft ook de nieuwe vacuümre geling gekregen en "is uitgerust met een vacuümvoorraadtankje. Het aan tal kleppen is tot twee terugge bracht. De bestuurder van de DAF- 600 kan nu volgas-kick-down effect geven. De prijzen van de nieuwe, wagens vormen een verrassing. Dc DAF standaard kost 4430,-, de luxe 4850 gulden en de DAFfodil 5150,-. De dagproduktie van de 'wagens be draagt thans 80. In 1962 hoopt men deze op te voeren tot 100 per dag. P.v.d.A. EN A.R. STEMDEN VERDEELD De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag een begin gemaakt S met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet. Foto: Op de gereserveerde tribune werd het debat met intense aandacht gevolgd door v.l.n.r-: de heren J. Muilen- berg directeur van de Stichting Nationale Sporttotalisator, dr. W. van Zijll, directeur van de Nederlandse Sport Fede- ratie en L. Brunt, algemeen secretaris-penningmeester van C de K.N.V.B. Op deze fraaie opengewerkte teke ning van de DAF-fodil kan men een aantal details ontdekken, die geheel nieuw zijn; Zo ziet men links boven onder de motorkap naast de accu het buffertankje, dat een belang rijke verfijning betekent, van het Va- riomatic-systeeni. Vlak daarnaast het nieuwe luchtfïlter, dat in een koel klimaat een bepaalde hoeveelheid warme lucht opzuigt en in de tropen of op warme dagen in onze streken door draaiing op koud gezet lean worden. Duidelijk ziet men ook de forse doorsnede van de verwarmings buizen, die, ook bij zeer lage tempe raturen, voor een behoorlijke inte rieur-temperatuur zorgen. Het Wereldgebeuren ALS N.A.V.O. DAAROM VERZOEKT: Broei in zonnebloempitten in Turks vrachtschip Het 4237 ton metende Turkse vracht schip Kayseri heeft dinsdag bij aan komst in de Rotterdamse haven ge meld, dat in de lading van 375 ton zonnebloempitten broei was ontstaan. Brandweerwagens zijn naar het schip uitgerukt. De lading wordt thans on der toezicht van de brandweer ge lost. Beslissing wordt nog deze week verwacht (Van onze Haagse redactie). Nederland behoort tot de 10 N.A. V.O.-landen, die volgens secretaris generaal van de N.A.V.O., mr. Dirk Stikker, bevestigend hebben geant woord op de vraag van de N.A.V.O. om hun strijdkrachten te versterken met het oog op de gespannen situatie rond de kwestie-Berlijn. Dat moet inhouden, dat de Neder landse regering heeft, besloten enke le duizenden kleïnverlofgangers die 'aan het eind van deze maand met vervroegd verlof zouden gaan, nog enige tijd onder de wapenen te zullen houden, als de N.A.V.O. zijn aanvan kelijke polsing omzet in een defini tief verzoek. Een beslissing daarover schijnt voor het eind van deze week tegemoet te kunnen worden gezien. Van regeringszijde is maandag een uiteenzetting over de te nemen maat regelen gegeven aan de commissie voor buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer. Daarbij werd er van regeringszijde de nadruk op Vjjf meesterwerken in museum vernield Een onbekende vandaal heeft in het museum van schone kunsten te Montreal vijf schilderijen, waaronder meesterwerken van Renoir, Daumier en Monticelli, beschadigd. Een woordvoerder van het museum maak te bekend, dat de doeken „beslist in hun oorspronkelijke staat kunnen worden hersteld". Volgens de waarnemend directeur, Edward Cleghorn, werden de vijf schilderijen, die allen deel uitmaken van de permanente collectie en on geveer 100.000 dollar waard zijn, met een scherp voorwerp bekrast. gelegd, dat de spanningen in Europa in feite ten om-echte worden aan geduid als een crisis om Berlijn. Het is de Sowjet-Unie niet te doen om Berlijn. Berlijn is slechts een middel dat ge hanteerd wordt om. het bondgenoot schap van de N.A.V.O. zo enigszins mogelijk zo in zichzelf te verdelen, dat een uiteenvallen van de N.A.V.O. daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Het gaat in feite dus niet om Berlijn maar uiteindelijk om de vrijheid van ieder van de westelijke landen. Het is de ërkenning van die achter liggende Russische bedoeling, die de zgn. crisis cm Berlijn zijn ernstige, kanten geeft en die het noodzakelijk maakt, dat de N.A.V.O.-landen zich er met de grootste vastbeslotenheid tegenover stellen, aldus de opvattin gen die aan de houding van de re gering ten grondslag liggen, zoals zij blijkens informaties uit politieke kringen heeft uitééngezet, enzf,A,V.O,en en In juli 7114 nieuwe woningen Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand juli van dit jaar 7114 nieuwe woningen opgeleverd. In juli 1960 werden 6137 nieuwe woningen voltooid. In de eerste zeven maanden van 1961 kwamen 45.004 nieuwe wonin gen gereed, tegen 44.140 in de over eenkomstige periode van 1960. Van de in juli voltooide woningen werden er 801 in systeembouw uit gevoerd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 5065 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met juli 1961 zijn sedert de bevrijding 898.046 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen waarvan met de bouw in juli 1961 werd begonnen bedroeg 6979. In de eerste zeven maanden vari 1961 werd met de bouw van 60.244 woningen een begin gemaakt, tegen 46.498 in de over eenkomstige periode van 1960. Doordat in juli het aantal in aan bouw genomen woningen lager was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, daalde het aantal in uitvoe ring zijnde woningen tot 104.967 op het eind van die maand. Straatmaker of premier Wanneer er niet om de vier jaar verkiezingen waren, dan zou Noorwegen na de bevrijding geen enkel aftredend kabinet hebben ge had. Zo stevig zat de premier, de so cialist Einar Gerhardsen. met zijn meer dan 75 zetels voor de Noorse partij van de arbeid in de nationale vergadering van 150 leden. In 1957 kregen de Noorse socialisten er zelfs nog een zetel bij en beschikten over 78 parlementariërs. Aan die gestage opgang is maandag een einde geko men. Né een heel rustige verkiezings campagne meende men dat Gerhard sen misschien enig verlies zou lijden. Maar dat bij de eerste telling het aantal zetels tot 75 zou dalen, had niemand gedacht. Bii de definitieve telling bleek dat zelfs de helft van 150 nog één teveel was. De socialis ten nebben in de komende vierjarige zittingsperiode slechts 74 zetels. Dat zou het politieke einde als premier van Gerhardsen kunnen betekenen. Maar algemeen wordt dit betwijfeld. Wat is er namelijk in die laatste vier jaar gebeurd? Vele socialistische veteranen heb ben zich de laatste jaren niet kunnen schikken in de politiek van hun partij. Kortgeleden kwam het tot een uitbarsting en velen ver lieten de partij van Gerhardsen óm een eigen partij te stichten: de So cialistische Volkspartij. Oude socialis tische leuzen, zoals de ontwapening en een (heel gematigde) klassestrijd deden weer opgeld. Gerhardsen heeft al die bezwaren weggewuifd. Het zou zo'n vaart niet lopen. Een vaart niet, maar toch wel een forse gangetje. Want de Volkspartij van de ouder wetse socialisten behaalde twee ze tels bij de verkiezingen van deze week. Juist die twee. die Gerhardsen zou nodig hebben voor de meerder heid in de volksvertegenwoordiging. Gerhardsen staat nu voor een heel moeilijke keus. Aftreden bete kent dat Noorwegen moeilijk te regeren valt, want zonder de socia listen is er heel moeilijk een rege ringsprogramma op te stellen dat aan alle partijen bevrediging schenkt. Hetgeen nodig is voor de meerder heid. De Socialistische Volkspartij heeft terstond na de verkiezingsuit slag meegedeeld de politiek van Ger hardsen op het binnenlandse vlak te willen steunen. Over de buitenlandse politiek zou men punt voor punt zich het recht voorbehouden de steun te ontzeggen. Men gelooft in Oslo dat Gerhardsen de keus zal maken. Hij zal met de steun van de uit zijn partij weggelopen opposanten een re gering kunnen vormen. Dat zal heel wat moeilijkheden geven, wanneer bijvoorbeeld de gemeenschappelijke defensie aan de orde komt. Want daar moeten de opposanten niets van hebben. Maar dan krijgt Ger hardsen wel voldoende steun van an dere partijen. Al met al kan Gerhard sen wel premier blijven, maar hij zal zo nu en dan een buiginkje naar links of naar rechts moeten maken. H oewel, de levensloop van de te genwoordige en voor de toe komst genoemde premier, be wijst dat hij er niet voor terugschrikt zijn jongensberoep weer te begin nenstraatmaker bij de gemeente Oslo. Want zo is hij als jongen be gonnen. Via de vakvereniging en een intensieve avondstudie kreeg hij be langrijke functies, die culmineerden in zijn benoeming tot burgemeester van Oslo. Deze belangrijkste burge meesterspost bezette hij toen de Duit sers zijn land overweldigden. Ger hardsen negeerde zo nadrukkelijk hun bevelen dat zij hem de toegang tot het stadhuis ontzegden. De ande re dag meldde Gerhardsen zich bij gemeentewerken en trok er met een ploeg op uit om vóór het stadhuis de straat te helpen ophogen. Een derge lijke demonstratie konden de Duit sers, humorloos als ze zijn. niet zet ten en Gerhardsen verdween achter het prikkeldraad. Daar bleef hij tot- de bevrijding. Slechts enkele maan den was hij aan zijn tweede burge meestersperiode bezig, toen de koning hem verzocht een regering te vor men. Een verzoek dat hem daarna i regelmatig bij elke kabinetscrisis be reikte. Algemeen rekent men erop j dat ook nu dit weer het geval zal zijn. Alleen zal het ditmaal wat moei zamer gaan. De premier zal hier, om in zijn beroeps jargon te spreken, geen geplaveide straat aantreffen. Er zal nog heel wat moeten worden opgehoogd en opgebroken. EINAR GERHARDSEN ...twee zetels te kort...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3