Fruitfee ontvangen in nieuwe veiling te Goes Ontslag ambtenaar in Goes was ongegrond BILT uwpijp Zeeuwse Almanak DELFTSE „GROENEN" IN KAMPTEELKERZEE Het weer in Europa 2 PROVINCIALE .ZEBU W 8 B COURANT WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 AAN DE ARM VAN 81 -JARIGE VICE-VOORZITTER Ziekenhuispatiënten kregen van de fee een bakje met fruit FRUITFEE Anneke Midavaine, vergezeld van haar twee hofda mes en de reserve fee, is dins dagmiddag de nieuwe gebouwen van de veiling te Goes komen binnenzweven aan de arm van de 8l-jaiïge „beschermheer" van feeën, de heer C. Nijsse uit Heinkenszand. De bejaarde vice- voorzitter van de veiling, die ook de zes vorige feeën op de zelfde wijze het domein van de kwekers en de handelaren bin nenvoerde, kreeg als beloning de traditionele feeënzoen. Niet alleen de vice-voorzitter van de veiling had een goede dag, maar vreugde was er ook in de harten van bijna 500 verpleegden en verpleegsters van de Goese zie kenhuizen Oostwal en St.-Joan- na. Want de handel had evenzo- vele fruitbakjes inhoudende twee appels, twee peren en een flinke tros druiven voor de zieken beschikbaar gesteld. Het was fruitfee Anneke Midavaine, die deze kostelijke gaven van de Zeeuwse bodem in de ziekenhui zen ging aanbieden. Het was gisteren voor de eerste maal. dat de ambassadrice uit sprookjesland in het nieuwe vei lingcomplex aan de Fruitlaan werd ontvangen. Een feit, waarbjj verschillende sprekers even stil stonden. Het was corsovoorzitter J. A. van Willigen, die in de tot de laatste plaats bezette afmijn- zaal ook op de galerij verdron gen zich de belangstellenden het veilingbestunr dankte voor de ontvangst. VelHngvoorzitter J. Q. C. Lenshoek herinnerde eraan, dat het bezoek van de fee langzamerhand oen traditie is geworden. „Eindelijk zijn we in staat U in een passende omgeving te ontvangen. We behoeven nu niet meer bang te zijn, dat U verstrikt zult raken in het spinrag", zei do lieer Lenshoek tot de aandachtig luis terende fee, die op een verhoging on der de grote veilingklok had plaats genomen. Verheugd toonde de heer Lenshoek zich over het feit, dat de fruitfee 1961 uit de consumentenkring af komstig is. „Als IJ- reclame maakt Advert entte) Centrale verwarming S AWE M A hv Nederhraai 19 - Middelburg Iel 01180-2962 voor het gezonde, lekkere en ""heer lijk smakende Zeeuwse fruit, kan men U niet betichten voor uw éigen standje te praten", betoogde spre ker. Hij verklaarde, dat het hem was opgevallen, dat de fruitfee 1961 in tegenstelling tot alle voorgaande feeën een Frans klinkende naam heeft. „Als de heer Nijsse ooit een nieuwe peer gaat kweken, zal hij hem ongetwijfeld Beurré Mida vaine noemen", verklaarde de vei- -lingvoorzitter galant. Bloemen De heer Nijsse kreeg daarna de aangename taak te vervullen de fruitfee een boeket bloemen aan te bieden. Een dankbare fee beloon de hem daarvoor onder grote hi lariteit van de talrijke bandelaren en personeelsleden met een klin kende zoen. Vervolgens overhan digde de heer Nijsse bloemen aan de hofdames en aan de reserve fee. In een vriendelijk toespraakje dankte de fee de heer Nijsse voor zijn char mante begeleiding. I-Iet veilingbe- stuur complimenteerde zij met het fraaie gebouwencomplex, waarin de vruchten uit haar rijk beter tot hun recht komen. „De houw van dit com plex, getuigt van doorzettingsvermo gen en vertrouwen in de toekomst", meende de fee. Zich richtend tot de handelaren en telers zei de fruitfee, dat zij overtuigd was dat zij het cor- r:pri]»f DOUWE EGBERTS mpt r so een goed hart toedragen. Zij gé- loofde echter niet, dat ieder is door drongen van de reclame, welke door het houden van hét fruitcorso voor het Zeeuwse fruit wordt gemaakt. Tenslotte verheugde het de fee, dat momenteel zulke goede prijzen op de veiling worden gemaakt. „Telers en kopers zijn daarmee gebaat", zei ze. Aan de arm van de heer Nijsse maakte de fee een rondgang door het veilingcomplex, waarbij zij een goede indruk kreeg van de bedrijvigheid. Na een verversing gebruikt te heb ben in het veilingrestaurant, begaf de fee zich in haar glanzende limou sine naar de ziekenhuizen Oostwal en St. Joanna. Eén dankbaarder taak kon zij zich moeilijk indenken: ver heugd namen de patiënten hun fruit- verrassing in ontvangst. Morgen staat op het programma een bezoek aan verschillende rusthuizen voor bejaarden. De fruitweek werd gisteravond Slachtoffer auto-ongeluk bij Koudekerke overleden In het St.-Josefzïekenliuis te Vlis- singen is maandagavond omstreeks 10 uur de 79-jarige mevrouw G. H. E. Richard uit Den Haag overleden, die verleden week donderdag betrok ken was bij het auto-ongeluk op de provinciale weg tussen Koudekerke en Biggekerke. De overledene liep daarbij zware inwendige verwondin gen op, waaronder 6 gebroken rib- voortgezet met een rolschaatsen- en balletshow op het podium op de Gro te Markt door de Roller Balletclub „Rocky Rolling" uit Bergen op Zoom. Velen genoten van het optreden van de Bergenaren. s HERVORMDE KERK. In verband met de verbreding van het kanaal van Gent naar Temeuzea moet ook de Nederlands hervormde kerk te Sluiskil verdwijnen. Men beeft nu plannen gemaakt voor de bouw van een nieuwe kerk op het terrein bij de hoek Spoorstraat Louissastraat. Daar staan reeds de Eistorie en het jeugdgebouw. e kerkeraad heeft een bouweom- TWEEDE.... Eenmaal in de muund komt in een Zeeuws-Vlaams plaatsje de melkboer afrekenen in het buurtcafé. Hij neemt dan één cognacje, incasseert het tegoed aan zuivelleveranties en verdwijnt. Hij neemt nooit meer dan dat ene cognacje. Dat is zijn tax, hij blijft voor de drempel van het tweede staan. Achter die drempel ligt de bandeloze kamer van drie, vier, vijf en die betreedt hij niet. Maar soms offreert een schalks man hem het nummer twee, in de. weten schap dat dit voornoemde kamer ont sluit en de leverancier, eenmaal over de drempel, latere nummers uit eigen beurs fourneert. Het accepteren gaat aarzelend. De leverancier, die intussen de nota heeft geïncasseerd, teemt wat met het glaasje. Hij heeft bemoediging nodig. De barrière viordt genomen na de aanvuring: „Toe man, na een dag vol yoghurt en kwark...!" Bij het vierde en vijfde glas trans formeert de man tot een mediterend figuur, die half langs en half in het 'opgeheven glaasje turend in het ver leden blikt. In dit milde, half-melancholieke sta dium komt steevast het verhaal. Hij vertelt het berustend, met de intona tie van iemand die tegelijk triest en blijmoedig wil zijn. Op een toon, die de rijping van jaren verraadt, begint „Toen ik trouivde, dacht ik dat m'n vrouw vijf huizen had". Hij zakt dan even weg, kijkt droevig de kring rond. Het waren werkhuizen". commissie ingesteld, die zich met de technische zijde van het werk moet bezig houden. De financiële aspecten zullen worden bezien door een com missie, gevormd uit,, enkele gemeen teleden. Deze laatste commissie heeft om gelden bijeen te brengen voor 2, 3 en 4 november een bazaar georga- niseert. Tevens zal er e.en loterij wor- wen gehouden, waarvan de trekking op de laatste bazaaravond zal plaats vinden. UITNODIGING. De 24-jarige J. Cornelissen uit Zaamslag, die onlangs slaagde voor het diploma meester-timmer- man-bouwpatroon heeft een uit nodiging van de Australische re gering ontvangen om een bezoek van een jaar aan dat land te brengen. De reiskosten van de heenreis worden door de Austra lische regering betaald. De terugreis moet de heer Cornelis sen zelf verdienen. Hij vertrekt za terdag aanstaande met nog 23 an dere Nederlanders het merendeel h.t.s.-ers naar Armadale in West- Australië. M UZIEKVERKNIGING. De muziekvereniging „De Volhar ding" uit Zaamsiag heeft zaterdag voor de tweede maal in dit seizoen een muzikaal bezoek aan Gent ge bracht. Ditmaal op uitnodiging van een Gentse buurtvereniging. De har monie oogstte ook ditmaal met haar optreden een overweldigend succes. SCHOOLBUS. In Axel zal ook deze winter weer een „schoolbus"' rijden. Deze bus is bestemd voor de kinderen uit de bui tenwijken Kijkuit, Watervliet, Fort en Steenovens. Voor de kinderen, die de grote afstanden normaal per fiets moeten afleggen is de schoolbus een groot gemak. OORLOGSTUIG Bij graafwerkzaamheden, die door „Het Vrije van Sluis" in de St.-Pie- terspolder worden uitgevoerd, is op nieuw oorlogstuig gevonden. Dezer dagen werden een granaat en een pantservuist naar boven gehaald. Men heeft de Hulpverleningsdienst te Den Haag verzocht het gevaarlijke tuig te verwijderen. De Zeeuwse fruitfee heeft gisteren met haar hofdames een bezoek ge bracht aan de veiling in Goes. 'Zij werd zoals gebruikelijk rondgeleid door de vice-voorzitter van de veiling, de 81-jarige C. Nijsse uit Heinkens zand, die met trots toonde, dat er ook in een kistje appelen schoonheid schuiltFoto P.Z.C) Negentien „verse" Delftse stu- denten van dé piepjonge ver- H eniging „Nieuw Delft" brengen op het ogenblik een ontgroe- ij ningstijd van 14 dagen in een n kamp te Eikerzee door. Al hun hoofdhaar hebben zij bij H de kapper in hun toekomstige m |j woonstad gelaten en om dit ii gemis een beetje te camoufle- n ren dragen de jongelui op hun hoofd een vermiljoene baret |j f§ met grijze rarid.De vereniging, p waarvan de jongens lid willen p worden, is in januari 1960 Op- gericht en de ouderejaars err van hebben besloten, dat de no- p. vieten elkaar onder de Schouw- §j se hemel maar moeten Ieren j§ H kennen. Zo krijgt Elkerzöe dus n een kflkje in de keuken van het studentenleven. Wat van s ff de buitenkant bezien overigens e| vrij vredig lijkt: in "hel kamp s is een witte vlag gehesen. Nu staat het aan de groenen daar- H op kleur aan te.brengen: Van tijd tot tijd worden de jonge- lui 't kamp uitgestuurd om in fj §j groepies opdrachten, uit te V.oé- ren. Zo stapten twéé'vari hén gisteren ons redactiekantoor ff in Zierikzcé binnen om onü té §j bewegen iets vaii hun. tifclevc- f| nissen te melden. Buiten •ston- den enkeleouderejaars op af- stand deze expeditie te con- troleren. Waarvan' bij deze H akte lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllH Opening weg Goes-Kats De officiële openingsdatum van de nieuwe provinciale weg Goes-Kats is thans definitief vastgesteld op woensdag 4 oktober. Dit hebben Ge deputeerde Staten van Zeeland dins dag besloten. De commissaris der koningin, mr, A. F. C. de Casem- broot, zal de opening om drie uur 1 's middags verrichten. Bevrijdingswandeltocht te Axel Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Axel, op 19 september 1944, organiseert de Axel- se wandelsportvereniging „Emma" op 16 september haar eerste Bevrij dingswandeltocht. Door. het houden van deze tochten willen de organisa toren hun steentje bijdragen tot het aan de jongere generatie bijbrengen van het begrip vrijheid. Bij het be vrijdingsmonument. geplaats ter ere van de' Poolse bevrijders van Axel, zal een défilé afgenomen worden door vertegenwoordigers van de ver eniging „Axel-Poleh,• en door de burgemeester van Axel. De wandeltocht zelf wordt gelopen over vier afstanden, te weten 5, 10. 15 en 25 kilometer. Iedereen die de tocht volbrengt, zal een herinne ringsmedaille ontvangen, terwijl het bestuur van „Emma" voor bijzondere verrichtingen in groepsverband ex tra-prijzen beschikbaar gesteld heeft. Tot nu toe 840 woningen in Zeeland gereedgekomen In Zeeland werden in de eerste ze ven maanden van dit jaar in totaal 810 woningen gebouwd. Dit blijkt uit een dezer dagen verschenen pu- blikatie van bet Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar lag dit aantal hoger: 999. •Voor Noord-Brabant lagen de?e cij fers resp. op 6622 en 6429. In totaal" kwamen in ons land tot en met de rriaandn juli 45.004 woningen gpreed. legen 44.140 in hetzelfde tijdr vak van verleden jaar. Aanhangwagen versperde oprijbrug veer Zijpe Hét veer Zijpe-Anna Jacobapoldcr ondervond dinsdagmorgen een ver traging van drie kwartier. Pas om kwart over. twaalf konden de dien sten weer worden hervat, nadat een aanhangwagen waarvan de as gebro ken was, die de oprijbrug versperde, was verwijderd. Met Vereende krach ten heeft men de wagen, die eigen dom was van de commissionair Smits uit Oosteriand en geladen was met aardappelen, ontdaan van zijn last. De aardappelen werden op een vrachtauto geladen. AMBTENARENGERECHT BESLUIT Nietigheid besluit voor gedekt verklaard Het ambtenarengerecht te Rot terdam heeft dinsdag uitspraak gedaan in het door de heer D. A. Huysse ingestelde beroep schrift tegen de beslissingen van b. en w. van Goes om de functie hoofdcommies in alge mene dienst waartoe de heer Huysse in liet najaar 1959 was benoemd op te beffen, en om hem eervol ontslag uit de ge meentedienst van Goes te ver lenen. Het beroep van de heer Huysse tegen het eervol ontslag werd door liet ambtenarenge recht gegrond verklaard, het beroep tegen de functie-ophef fing niet. In zijn overwegingen verklaarde het ambtenarengerecht de heer Huysse niet ontvankelijk in zijn beroep tegen het besluit van het voormalige col lege van b. en w. van Goes van 11 januari 1961, waarbij met ingang van 1 juli 3961 de betrekking van hoofdcommies in algemene dienst werd opgeheven. Het door de lieer Huysse inge stelde beroep tegen het besluit van het Goese college eveneens van 11 januari 1961 om hem met ingang van 1 juli 1961 eervol ontslag te verlenen als hoofdcom mies in algemene dienst, werd wel voor gegrond verklaard. Het ambtenarengerecht verklaarde het besluit van b. en w. nietig en verklaarde voorts de nietigheid van dit besluit voor gedekt. Hiermee heeft het ambtenarengerecht voldaan aan het verzoek van de juridisch adviseur van de heer Huysse om de zekerheid te hebben, dat de lieer Huysse niet naar zijn oude werk kring terug hoeft. Het gerecht veroordeelde de gemeen te Goes vervolgens tot een schade vergoeding aan de heer Huysse tot een bedrag van tweeduizend gulden. De heer Huysse is niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering om de gemeente Göes te veroordelen tot betaling van een suppletie op zijn wachtgeld, zoals in het klaagschrift is omschreven. Voorts heeft het ambtenarengerecht Arrestatie na brand in schuur te Scherpenisse In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur is de schuur op liet achtererf van de lieer G. Suur- land in de Lentestraat te Scherpe nisse afgebrand. Men vermoedt, «lat liet hier ecu geval van brandstich ting betreft. In verband hiermee is de landarbeider L. G. uit Scherpenis se in verzekerde bewaring gesteld en overgebracht naar Tholen. G. heeft lange tijd verkering gehad met de dochter van de 73.-jarige heer S. Enige t.'ijd geleden Verbrak me juffrouw S. alle contacten met G. Deze heeft hierop haar vader enkele malen bedreigd, waarvan de politie in kennis werd gesteld. De politie is in dp bewuste nacht om ongeveer half één nog een kijkje gaan nemen bij de woning van de heer S. Er was toen niets verdachts te bespeu ren. Tegen één uur brak de brand uit. De vrijwillige- brandweer was spoedig, ter plaatse. Het vuur was binnen een half uur geblust. Van het schuurtje bleef echter niet veel over. Direct nadat de brand was uitgebro ken zijn de omwonenden begonnen met het nathouden van de schuurtjes in de nabijheid. Het vuur richtte dan ook geen verdere schade aan. De heer S. lag te slapen en heeft van de gehele brand niets gemerkt. uitspraak gedaan in het beroep dat de Vlissingse agent van politie P. J. Wanst had ingesteld tegen het besluit van de commissaris van po litie om hem na de ontdekking van een verzuim (geen maatregelen ne men tegen bestuurders van in Btrijd met het wachtverbod geparkeerd staande auto's) drie dagen vakan tieverlof in te houden. De commis saris had een onwaarheid ontdekt in de verantwoording, die de agent over zijn verzuim had opgemaakt. Het ambtenarengerecht verklaarde liet door de agent ingestelde beroep gegrond. Het besluit van de commis saris van politie van 8 juni 1961, waarbij de agent gestraft werd niet de beperking van zijn vakantie voor drie dagen, werd nietig verklaard. Tot slot heeft het gerecht het be roep, dat mr. A. Berkhout, griffier van het kantongerecht te Middel burg, heeft ingesteld tégen een be sluit van het ministerie van buiten landse zaken, eveneens gegrond ver- Op 1 'april 1960 namelijk zou mr. Berkhout zijn werkkring bij buiten landse zaken vaarwel zeggen om bij justitie in dienst te treden. Daar hij nog verlof tegoed had en hij dit niet in geld vergoed kon krijgen, v>erd de ontslagdatum opgeschoven en be cijferd op .1 mei. Mr. Berkhout liet echter het verlof schieten en werkte gedurende april bij de justitie. Van beide ministeries kreeg hij nu sala ris uitbetaald. Buitenlandse zaken ontdekte dit en besloot de diensttijd van mr. Berkhout tot 1 april terug „te draaien". Mr. Berkhout voerde tot zijn verdediging aan, dat hij niet gelijktijdig twee ambten had be kleed, maar gewerkt had tijdens een om administratieve redenen op genomen vakantieverlof. Het ambtenarengerecht heeft het be sluit van het ministerie van buiten landse zaken om de ontslagdatum van mr. Berkhout nader vast te stel len op 1 april, nietig verklaard. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt, 17 gr. Vpenburg, zwaar bewolkt, 38 gr. Vlissingen, regen, 17 gr. Eelde, zwaar bewolkt, 18 gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 18 gr. Twente, zwaar bewolkt. 19 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt. 19 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt, 19 gr. Helsinki, geheel bewolkt, 14 gr. Stockholm, geheel bewolkt, 18 gr. Oslo, wolkbreuk. 19 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 17 gr. Aberdeen, regen, 15 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 33 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 19 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt. 38 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 22 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 25 gr. Grenoble, regen, 25 gr. Nice, licht bewolkt, 24 gr. Berlijn, regen, 19 gr. Frankfort, geheel bewolkt, 21 gr. München. geheel bewolkt, 20 gr. Ziirich, geheel bewolkt, 20 gr. Genéve, zwaar bewolkt. 24 gr. Locarno, regen, 23 gr. Innsbruck, weerlicht, 24 gr. Athene, onbewolkt, 25 gr. Rome, onbewolkt, 29 gr. Ajaccio, half bewolkt, 26 gr. Madrid, onbewolkt, 33 gr. Mallorca, half bewolkt, 30 gr. Lissabon, licht bewolkt, 23 gr. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en zuid; dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 14 september Zon op 6.12 onder 18.59 Maan op 10.36 onder 21.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2