PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTELIJKE GEALLIEERDEN NEGEREN RUSSISCHE PROTESTNOTA Cycloon Carla raast over verlaten steden In Zeeuwse weiden is prikkeldraad op terugtocht voor schrikdraad Kennedy: vreedzame oplossing zoeken Belastingverlaging zou in 1962 ingaan EUROPEES VANDALISME IN ALGERIJE Vandaag... Overbelichting Misdadig 204e jaargang - no. 216 Dagblac, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den B«r. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 sept. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 1 Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van T 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g.red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg. tel 2395; Terneu2en, te». 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2054. MOELIJKHEDEN OP VLIEGVELD VERWACHT De westelijke geallieerden hebben dinsdag de Russische waar schuwing over verdere „provocerende activiteiten", die waren vervat in een protestnota van de Russische ambassadeur in Oost-Duïtsland aan zijn westelijke ambtsgenoten in de bonds republiek, genegeerd. Niettegenstaande het feit, dat de Russi sche nota waarschuwde, dat dergelijke „gevaarlijke acties" als patrouillegang aan de grens „ernstige gevolgen" zouden kunnen hebben, hielden zwaar bewapende Amerikaanse, Franse en Britse militairen langs de 337 kilometer lange Berlijnse grens een oogje in het zeil. De Oostduitsers zij» voornemens op het vliegveld van West-Berlijn inci denten te veroorzaken. Dit hebben overlopers van het Oostduitse leger en de volkspolitie aan Westberlijnse functionarissen verteld. Het plan is „refugiés" naar het wes ten te laten gaan. Wanneer deze op het punt staan in een vliegtuig te stappen naar West-Duitsland zouden zij om hulp moeten roepen en zeg gen dat zij worden ontvoerd. Jonge Europeanen zijn dinsdag op een wraakexpeditie door een wijk van Algiers getrokken, waarbij win kels van moslims het moesten ont gelden. De onlusten begonnen na de begra fenis van drie Europeanen die bij ter reuracties om het leven waren ge komen. Toen de Europese kolonisten de begraafplaats verlieten, reden twee moslims op een scooter langs. De man die achterop zat, werd door de groep van de scooter afgetrokken en gedood. De bestuurder wist te ontkomen. Terwijl de moslim dood aan de voeten van de menigte lag, werd die door zeven vrachtwagens vol mariniers omsingeld. Enigen van de 2500 Europeanen hadden zich in tussen reeds op dc nabijgelegen mos limwinkels geworpen, waarvan som mige werden geplunderd en andere in brand werden gestoken. De eerste winkel behoorde toe aan een mos limvrouw, wier echtgenoot en twee zoons maandagavond bij een terreur- aanval om het leven waren gekomen. Bijna 6000 km per uur X-15 vestigt een nieuw snelheidsrecord Testpiloot Joe Walker heeft het Amerikaanse rakettoestel X-15 gis teravond naar eeii nieuw wereld record gevlogen, door boven de Mo- iave-woestiju een snelheid te berei ken van 586ö kilometer per uur. Onlusten in hoofdstad van Dominicaanse republiek In de hoofdstad van de Dominicaan se rcpubijliek, Ciudad Trujillo, heeft de politie gisteren tijdens een woelige demonstratie het vuur geopend op de betogers, kort voordat een com missie van onderzoek van de organi satie van Amerikaanse staten hier zou aankomen. Volgens onbevestigde berichten kwamen drie mannen en één vrouw hierbij om het leven. In Bodegraven is dinsdag de grote najaarsmarkt gehouden. Op uitnodi ging waren zeer vele Scheveningse vrouwen naar de markt gekomen. Het Oostduitse regime heeft ettelijke malen beweerd dat de luehtcorri- dors boven de oostzone worden „mis bruikt voor misdadige doeleinden", zoals het „ontvoeren" van Oostduitse kinderen. De Westberlijnse burgemeester, Wil ly Brandt, heeft intussen de West- duitse industriëlen opgeroepen van West-Berlrjn „de modernste industrie stad in Europa" te maken. Boodschap President Soekarno van Indonesië en president Keita van Mali zjjn dinsdagmiddag per vliegtuig in Washington aangekomen, waar zij op het vliegveld met volledig militair eerbewijs door president Kennedy werden verwelkomd. In opdracht van de, vorige week in Belgrado gehouden conferentie van niet-verbonden landen zullen de twee bezoekers aan de Ameiïkaanse pre sident een boodschap overhandigen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige ontmoeting tussen hem en Sowjet-premier Kroesjtsjew. Eind vorige week volbrachten premier Nehroe van India en president Nkroemah van Ghana eenzelfde mis sie bij Kroesjtsjew. Vredesmissie In zijn welkomstwoord zei president Kennedy, dat de problemen waarvoor de wereld zich ziet gesteld, op vreed zame wijze moeten worden opgelost, op een wijze die tegemoet komt aan het verlangen der betrokken volke ren om in vrijheid hun eigen leven te leideri. Kennedy verklaarde, dat de bezoe kers met een vredesmissie zijn geko men en hij sprak de wens uit dat zij weten dat ook het Amerikaanse volk dit grote verlangen deelt. De Ver enigde Staten delen de doelstellin gen van dc conferentie van niet-ver bonden landen en ook zij wensen, dat de wereld zal blijven vooruitgaan en dat de verschillende volkeren hun leven zullen leiden op de manier zo als zij het zelf willen, aldus de Ame rikaanse president. Blijkens een bericht van Radio- Pjongjang, heeft Frol Kozlovv, secre taris van liet centrale comité van de communistische partij der Sowjet- Unie, op het congres van de Noord- koreaanse communistische partij ver klaard. dat zijn land bereid is met de belanghebbende staten sugges ties ten aanzien van en amendemen ten op de Russische plannen voor Duitsland te onderzoeken. Doch ook waarschuwde Koziow, die vaak is genoemd als een mogelijk op volger voor premier Kroesjtsjew, dat alle pogingen om met de socia listische landen te spreken vanuit de „positie van sterkte", tot mislukking zijn gedoemd. Ko/Jow wees erop, dat de kwestie-West-Berlijn slechts on derdeel is van het Duitse vraagstuk. „Wanneer we West-Berlijn omzetten In een .vrije, gedemilitariseerde stad, zullen we «iemands rechten schen den". ...bestaat de Oorlogsgraven- x stichting te Den Haag vijftien jaar. STAD GALVESTON OVERSTROOMD „Waterspuit" langs de kust Een van de wervelstormen, opgewekt door cycloon Carla, wierp zich dins dagmorgen vroeg op liet centrum van het overstroomde Galveston, een spoor van dood en vernieling achter zich latend. Minstens zes personen, onder wie twee vrouwen, vonden de dood onder het puin. In het John Sealy-ziekenhuis werden 40 personen wegéns ernstige verwondingen opge nomen. Vyftig andere personen wer den minder ernstig gewond door de rondvliegend stenen, glasscherven en puin. De wervelstorm had eerst het kust wachtstation ten oosten van Galve ston getroffen waardoor twee kust wachters werden gewond. Sommige berichten meldden dat de wervel storm een „waterspuit" was een wervelstorm gevuld met zeewater. De nabij gelegen stad La Margue. ook in Texas, reeds zwaar geteisterd door Carla's vloedgolven en windvla gen, had gistermorgen eveneens te lijden van een wervelstorm die een lege woning vernielde en de daken van vier andere afrukte. De inwoners ln drie staten werden eveneens voor wervelstormen ge waarschuwd, terwijl Carla, thans ge reduceerd van orkaan tot tropische storm, zich in noordwaartse rich ting voortbewoog. Ongeveer een half miljoen mensen hebben voor de cycloon een goed heenkomen gezocht. Voor een Amerikaanse televisiefilm zijn aan de Berlijnse sectorgrens op namen gemaakt. In een oorlogsruïne aan de Friedrichstrasse werd zélfs een héle scène (zie foto) in elkaar gezet, waaruit sou blijken hoe hoog de paraatheid van de Amerikaanse troepen in verband met de gebeurte nissen wel was opgevoerd. Het Ame rikaanse ministerie van landsverde diging heeft inmiddels een onderzoek gelast. LOON- EN INKOMSTENBELASTING Verwachtingen na uitspraken van mr. H. van Riel (Van onze Haagse redactie). In politieke kringen in Den Haag bestaat de indruk, dat de regering de verlaging van -de loon- en inkom sten belasting waartoe het parlement reeds eind vorig jaar heeft besloten, in 1962 wil doen ingaan. Politieke waarnemers baseren deze conclusie op uitspraken welke mr. H. van Riel zaterdag tijdens de V.V.D.-dag in Scheveningen heeft gedaan. Verwacht wordt, dat de regering vol gende wfeek in troonrede en miljoe nennota uiteen zal zetten dat zij de loon- en inkomstenbelasting verla ging, die aanvankelijk op 1 juli j.l. in werking had moeten treden, in 1962 zal doen ingaan. Dezelfde waarnemers verwachten met het oog op het gevaar van te grote toeneming van besteding, de regering de reeds door het parlement goedgekeurde verlaging van de ven nootschapsbelasting nog niet zal laten ingaan. Vorige week hebben wij reeds gèmeld dat daarentegen wel met ingang van 1962 een verlaging van belasting op inkomsten van de gehuwde vrouw in werking zal treden als het parle ment daar zijn goedkeuring aan hecht. Deze verlaging zou worden nage streefd door een bedrag van ver moedelijk omstreeks 3000,- van het inkomen van een gehuwde vrouw te belasten als ware zij ongehuwd. Slechts het bedrag dat zij meer zou verdienen zou bij het inkomen van de echtgenoot worden geteld voor de berekening van inkomstenbelasting. NIEUW SYSTEEM NIET GEHEEL ZONDER GEVAAR Strikte naleving voorschriften een eerste eis HET i'llIKKELDRAAD. dat menigeen in z'n jonge jaren een flinke „liaak" in broek of jas heeft bezorgd, is op de terug tocht voor het door elektrische stroom gevoede schrikdraad. Dit proces is na de oorlog pas goed begonnen en momenteel bestaat de afrastering van vele weilanden ook in Zeeland uit blanke draden, die door mid del van isolatoren de beken de witte „potjes" aan ver uit elkaar staande palen zijn be vestigd. Geheel zonder gevaar is deze nieuwe afrastering niet, maar bij een deskundige aanleg en een verplichte jaarlijkse con trole is schrikdraad even veilig of misschien nog wel veiliger dan het elektrisch licht in buis! Hoewel strenge wettelijke bepa lingen gelden voor het schrik draad, komt het toch wel eens voor, dat door onachtzaamheid ongelukken gebeuren. Onlangs nog in het Friese plaatsje Kollum, waar een veehouder dodelijk werd getroffen door de elektrische stroom, die op het schrikdraad stond. In dit geval bleek bij on derzoek, dat de man had ver zuimd de elektrische schrikdraad- installatie te laten controleren door een erkend installateur. In 2 Vs jaar was nooit naar de instal latie gekeken. Als men dat wel had gedaan, zou men ontdekt heb ben, dat een kabel was gerekt, die er oorzaak van was, dat het. schrikdraad onder -volle, spanning kwam te staan. Niet voor 'niets wordt van de zijde van de elektro technische dienst van de Arbeids inspectie te Den Haag een scher pe controle uitgeoefend. Het prikkeldraad, dat door de jaren heen zijn diensten heeft bevezèn, is altijd al een doorn in het oog geweest van de veehouder. Niet zelden kwam het voor, dat bij paarden en koeien huidbeschadigingen opdraden na in aanraking te zijn gekomen met de scherpe vaak -roestige punt- draad. Toen de elektrische weideaf- zetting van Amerika uit in West- Europa werd geïntroduceerd, zag men. deze als dé oplossing. Er zijn namelijk vele voordelen aan verbon den: huidbeschadiging treedt niet meer op, de elektrische afrastering is beduidend goedkoper, vooral nu de dieren veelal op kleinere percelen worden geweid en de aanleg vergt belangrijk minder tijd. Ook in Zeeland hebben de vee houders en boeren de nieuwe tijd verstaan. Thans wordt al veelvul dig de elektrische afrastering toe gepast. Men beschikt, daarbij over twee mogelijkheden, namelijk aansluiting op batteryen en op het elektrische.net. In Zeeland is het zo, (lat met name in de begin periode een veelvuldig gebruik werd gemaakt van batterijen. Thans echter geniet aansluiting op het elektrisch net bij velen de voorkeur. Gevaren Van overheidswege heeft men de hieraan verbonden gevaren onder kend. Een installatie mag alleen wor den aangelegd door een erkend in stallateur. Als het aansluitingen be treft op het elektrisch net gaan des kundigen van de P.Z.E.M. de instal latie na gereedkomen controleren. El ke verandering, vernieuwing of wij ziging moet trouwens aan de P.Z.E. M. worden gemeld, die ook hier con trole uitoefent. De landbouwers en veehouders zijn (Zie slot pag7 kol1 faantlijK In de Verenigde Staten maakt thans een jonge neger-conferencier gro te opgang. Zijn naam is Diek Gregory en een deel van zijn confe rence 'is aan het rassenvraagstuk gewijd. Eén van zijn opmerkingen heeft betrekking op de houding van sommige blanken jegens het zwarte ras: „Zoals het er nu begint uit te zien moeten over tien jaar de men sen zwart zijn om nog een behoor lijke baan te kunnen krijgen". De overdrijving ligt er dik op, maar er zit een kern van waarheid in. Het schuldgevoel immers bij dé blanken jegens gekleurden is soms zo groot, dat hun houding in feite abnormaal wordt: zij behandelen de gekleurde zoals zij 'het bij wijze van spreken zelfs hun eigen gezin niet doen. En aldus handelende ontstaat door wat men zou kunnen noemen een „overbelichting" géén positief, maar integendeel weer een negatief beeld.- Het is dit aspect, waarmee dus Gre gory zachtjes de spot drijft. Het is blijkbaar moeilijk om de „ander" en dat geldt eigen lijk voor alle rassen heel ge woon als medemens te behandelen. Daarover lazen we onlangs een op vallend cursiefje in het Parool van de hand van Simon Carmiggelt. De schrijver zat in de tram met een kunstschilder, die enigszins aange schoten was en zich derhalve met de hele wereld wenste te verzoenen. In de tram zat ook een neger, hetgeen nu voor de kunstbroeder aanleiding was óp te springen, hem uitvoerig de hand te druk ken en te informe ren vanwaar hij gevlucht was. De man schrok, vroeg beleefd of de kunstschilder zijn hand wilde losla ten en deelde vervolgens mee, dat hij al veertig iaar in Amsterdam woonde. Thuisgekomen was de schil der bedroefd naar bed gegaan... Het lijkt ons een fraai voorbeeld van hoe we het op dit ogenblik soms doen. Regel behoorde te zijn, dat we de „anderen" beschouwden als mensen zoals wij, met wie wij samen één wereld bewonen en die onze gelijken zijn. Maar in feite vallen we vaak in uitersten: óf we doen onbehoorlijk intolerant óf we gedragen ons over dreven, waardoor het voor betrokke nen in bepaalde omstandigheden zelfs gênant kan worden. Rassendiscrimi natie heeft iets te maken met een overdreven superioriteitsgevoel. Maar het is duidelijk, dat het zich niet al leen uit in een hautaine, verwerpe lijke apartheid, maar paradoxaal ge noeg ook in uiterst tolerante vor men. Het grapje van Dick Gregory waarschuwt ervoor: discriminatie be tekent onderscheid maken; zij ver dwijnt pas als wij geen enkel onder scheid meer maken. Het ongeluk op het Monza-circuit in Italië heeft opnieuw de aan dacht gevestigd op de waanzin van dergelijke races. De voorstan ders van deze sinistere idioterie zul len nu weer wel met allerlei verha len aankomen over onnodig door de organisatoren gemaakte fouten, ver halen die moeten bewijzen dat het bij een goede organisatie helemaal niet mis behoeft te gaan, maar geen van alle doen zij de twaalf doden van Monza herleven. In het verleden is door de liefhebbers bij herhaling beweerd, dat dergelijke races dienst baar zijn aan de ontwikkeling van de auto-industrie, maar dit argu ment is zoals deskundigen hebben erkend voos gebleken. Moderne research-methoden maken races voor een dergelijk doel geheel overbodig. Er spelen hier heel andere overwe gingen een rol, waardoor deze ren nen iets weg hebben van de stieren gevechten in Spanje: het publiek wil spanning, opwinding en zo mogelijk bloed. De prijs is echter wel heel hoog, té hoog, zoals Monza opnieuw heeft aangetoond. Er is geen goed woord voor te vinden, geen enkele verontschuldiging voor te accepte ren. Het is alleen maar misdadig. Zevende Russische kernproef Sowjet-Rusland heeft dinsdag ïn de vroege morgen zijn zevenende kern proef in de atmosfeer genomen. Dit heeft de atoomenergiecommissie ïn Washington bekendgemaakt. Volgens deze commissie was het een wapen in de orde van verscheidene megatons het equivalent van ver scheidene miljoenen tonnen t.n.t. De proef is genomen in het noord poolgebied in de omgeving van Nova Zembla. Het is de zevende kernproef sinds 1 september. Caravelle-vliegtuig bij Rabat verongelukt Er zouden tachtig passagiers zijn omgekomen Blijkens een bericht van het Marok kaanse persbureau Maghreb-Arab- Pressie is een vliegtuig van het type Caravelle onderweg van Parijs naar Rabat op een kilometer af stand van de Marokkaanse hoofdstad Rabat verongelukt. Volgens de laatste berichten vervoer de het vliegtuig 80 passagiers en men nam aan dat allen waren om gekomen. Robert Wagner, burgemeester van New-York, zal door de democratische par tij kandidaat worden gesteld voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1