PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HONDERDDUIZENDEN VLUCHTEN VOOR KOKENDE ZEE EN ONTEMBARE ORKAAN Zeeuwse korpsen: muziek naar mensen brengen Carla, windkracht 17, vernietigt oogst Centraal magazijn V. en D. afgebrand MA0 IS BIJ KR0ESJTSJEW Dikke rookwolken boven Amsterdam Vandaag.. Blader-boek 204e jaargang - no. 21S Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G.' A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; £r. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-00, tel. 2355 (b.g.g. red. 3308/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen,' tel. 2116; Zlerikzee. red. te). 2425. adm. tel. 2094. ENORME RAMP IN TEXAS De orkaan „Carla" die windsnelheden van 278 kilometer per uur bereikt, en één van de ergste uit de geschiedenis is, heeft gister middag 105 kilometer buiten Corpus Christï in de staat Texas, haar snelheid enigszins verminderd en de inwoners aan de kust van midden Texas enige uren in het ongewisse gelaten over de gevolgen van haar ongebreidelde kracht. Intussen is de schade aan de klist reeds aanzienlijk. Pieren en gehouwen zijn voorover in de kokende zee gestort. Het tij is 3,5 meter hoven normaal gestegen en de meteorologische dienst heeft gewaarschuwd, dat het peil in de baaien tot 7,65 meter zou stijgen. Op vele plaatsen zijn de verbindingen reeds verbroken. Telefoonpalen knapten af als lucifershoutjes- De orkaan heeft pas twee slacht offers geëist, aangezien meer dan 300.000 inwoners van de kust gebieden het weekeinde in een massale vlucht het bedreigde gebied hebben verlaten. In Corpus Christi werd een „beperk te noodtoestand" afgekondigd, om de bevolking van de straat te houden. Honderden bewoners werden geëva cueerd uit de binnenstad. Het leek dat „Carla", op de koers, die zij nu volgt, de stad zon missen met haar centrum, doch tot op grote afstand van dat centrum blies de wind met een snelheid tot 260 kilo meter (windkracht 17) en Corpus Christi leed grote schade. Volgens con in Hong Kong verschij nend dagblad is do leider van dë Chi nese communisten, Mao Tse Toeng, in liet geheim aaugekomen in Mós kou voor overleg met premier Kroesjtsjew. Waarnemers in Hong Kong achtten de toestand in de wereld gespannen genoeg om Chinees-Russisch overleg op hoog niveau te rechtvaardigen. Volgens hen zou dit het tweede on derhoud tussen Kroestjsjew en Mao zijn sinds het bezoek van de Russi sche premier aan Peking in oktober. 1959. ALS HIJ WINT Adenauer treedt over twee jaar af Dr. Adenauer zal, als zijn christen democratische partij bij de bondsdag verkiezingen op 17 september weer de overwinning behaalt, binnen twee jaar als bondskanselier aftreden, zo beeft de Westduitse minister van de fensie, Strauss, te Bad Tölz in Beie ren verklaard. Volgens hem zal de bondskanselier aanblyven, zolang de huidige crisis om Berlyn voortduurt. De Christen-Democratische Unie en de met haar verbonden Beierse Chrls- tclijk-Sociale Unie, waarvan Strauss voorzitter is, zijn hel er over eens, dat prof. Erhard, de vice-kanselier en minister van economische zaken, dan dr. Adenauer moet opvolgen, al dus de minister van defensie. Deskundigen vrezen dat de katoen en rijstoogst waar hij aan Carla zal zijn blootgesteld een schade van mil joenen dollars zal lijden. „Carla" verplaatste zich gisteravond landinwaarts met een snelheid van 5 a 7 kilometer per uur. De kust plaats Port Lavaca, die byna geheel door de bevolking was verlaten, lag precies op de baan die „Carla" volg de. Ratelslangen Door „Carla" opgewekte wervelstor men gingen deze orkaan vooruit. De politie meldde dat drie mensen gewond raakten door een wervel storm nabij Slidell in de staat Loui siana. Ratelslangen en andere reptielen betekenden een ander gevaar, toen zy uit bun schuilplaatsen kropen en. door de straten en we gen in de kuststeden gleden. De gehele kust, van Grand Isle, Louisiana, tot in het zuiden van Texas, werd één groot moeras en nog is waarschijnlijk het ergste niet gekomen, MlllinilllllllllllllllllllllllllllH Echtgenoot niet goed, dan geld terug M Volgens de Londense Daily j§ s Sketch is er een twintigjarige Engelse die een man wil kopen êee ze op afbetaling. Voldoet hij niet, jÜ dan wil ze haar geld terug. June Daley is bereid in te ze z; gaan op het aanbod van drie =j H „ongelukkige" Britse soldaten, z; ez die hebben gezegd dat ze het ze eerste het beste meisje zullen ez huwen dat hen met 150 tot 250 H pond sterling uit het leger koopt. ez Miss Daley heeft, volgens de ze Daily Sketch, seiner Johnny ff Dundee gekozen aan de hand ff van foto's. Zij ging op het aan- z: bod in in een brief aan de |f H krant. m IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiM Een felle uitslaande brand heeft maandagmiddag in Amsterdam een gebouw van vier verdiepingen aan de Vijzelgracht bijna geheel verwoest. In het gebouw zijn de afdeling in koop en het centraal magazijn van Vroom dc Dreesmann gevestigd. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Verkeer in binnenstad door blussing ontwricht Een felle uitslaande brand heeft gis termiddag een vier verdiepingen hoog gebouw aan de Vijzelgracht te Amsterdam bijna geheel verwoest. In. het gebouw zijn de afdeling in koop en het centraal magazyn van Vroom en Dreesmann gevestigd Op het tydstip dat de brand uitbrak ongeveer half één waren ongeveer 200 employees in het gebouw aanwe zig. De 2•1-jarige meubelmaker A. Mul der, die ook in het gebouw aanwezig was,'vertelde dat de brand was ont staan door kortsluiting op de eerste verdieping. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, had het vuur na een uur bedwongen. Toen de enorme rookwolken enigs zins waren opgetrokken bleef een over een breedte van ruim 30 metèr totaal gehavende voorgevel over. Ook enige nabijgelegen huizen heb ben brand- en waterschade opgelo pen. Het verkeer in de binnenstad was door de brand totaal ontwricht. Vlammenzee Toen de brandweer bij de vuur haard arriveerde, stond de bene denverdieping reeds geheel in lichter laaie. De brandweercom mandeur A. Kroese zei, dat het vuur in de onmiddellijke nabijheid van een hoeveelheid plastic is ontstaan. Dit was de reden, waar om het vuur zich zo enorm snel kon verspreiden. De brandweer heeft de vlammenzee mèt veertien stralen bestreden. Tijdens hét blussen viel een voedings kabel van de tramdraden in een regen van vonken naar beneden. Persoonlijke ongelukken hebben zich by de brand niet voorgedaan. Een der brandweerlieden werd als gevolg van de grote rookontwikke- ng onwel en werd voor observatie door de G.G. en G.D. naar een zie kenhuis gebracht. De benedenverdieping van het op de hoek van de Vijzelgracht en de Noorderstraat gelegen hoofdgebouw, ongeveer 20 bij 30 meter, is vrijwel geheel uitgebrand. De drie'bovenver diepingen zyn gedeeltelyk intact ge bleven, maar hebben uiteraard brand schade opgelopen. Over het schade bedrag kon de directeur van V. en D. nog geen mededelingen doen. Het tramverkeer moest gedurende bjjna twee uur geheel worden omge leid, evenals het wegverkeer, het geen in de drukke binnenstad tal van opstoppingen veroorzaakte. Dui zenden Amsterdammers hebben de blussingsvvcrkzaainheden gade ge slagen. Ook de loco-burgemeester in'r. A. de Roos, de officier van justi tie, mr. H. Lagerwaard, en de hoofd commissaris van politie, de heer II. J. van der Molen, waren ter plaatse aanwezig. Dft grote inktzwarte rook wolken waren tot ver in de omtrek zichtbaar. V wordt de Duitse kerk- muziekcomponist én muzïek- paedagoog prof. Ernst Pep- c ping te Berlijn 60 jaar; w\*wvvw\\*wv\*www Kolendampvergiftiging eist twee slachtoffers De 89-jarige S. Boersma en zijn 83- jarige echtgenote M. Boersma-Vink zijn maandag in hun woning aan de Star Numanstraat te Groningen le venloos op bed aangetroffen. Buren, die het vreemd vonden dat de deur gesloten bleef, vonden het echt paar. Het is vrywel zeker, dat het echtpaar door kolendampvergiftiging- is omgekomen. Vermoedelijk reeds in de nacht van zaterdag op zondag. Verplaatsbare tent en kiosk vervangen oude sta-in-de-weg De oude, vaste „muziektent" heeft afgedaan. Met muziektent wordt hier bedoeld de sténen, vaak zwaar met ijzerwerk ge ornamenteerde bouwsels, zoals men die vroeger op pleinen of markten plaatste. Bij voorkeur uiteraard —op het belang rijkste plein in het centrum van dorp of stad. Waar men ze nog wel vindt, als sta-in-de-weg voer het verkeer of als men het arders wil zien: als monumen ten, opgetrokken in de glorietijd van harmonie en fanfare Waarmee rig niet is gezegd, dal harmonie en fanfare hun tyd Een muziekhal-in-de-straatwand: die te Westkapelle, één van de eerste, die in Zeeland werd gebouwd. ,fioor eendracht lot s'land gebrachtver meldt een witte gevelsteen naar een ontwerp van de heer Tv\ Boelse uit Westlcapellc hebben de muzikan ten deze hal zelf gebouwd. (Foto -P.Z.C.) hebben gehad. Integendeel, juist op hét terrein van liet concerte ren en dus ook de plaats van het concerteren, kan een tendens wor den gesignaleerd, die er op wijst, dat de vele fanfare- en harmonie gezelschappen, die Zeeland telt, de tyd volgen en zich aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Tot die nieuwe omstandigheden be hoort onmiskenbaar de tanende be langstelling voor de concerten van fanfare- en harmoniegezelschappen, die van tijd tot tijd in de dorpen en steden worden gegeven. De „Zeeuwse Bond," het overkoepeld orgaan van de korpsen, sluit de ogen niet voor de muzikanten toch wel weinig stimulerende ontwikke ling. „Men loopt niet hard meer", is een uitspraak van voorzitter J. Burger uit Wemellinge, „daarom moeten wij de muziek naar de men sen brengen, dat Is men nu zö ge woon Met „de muziek naar de mensen" brengen" doelt de heer Burger op de verplaatsbare muziektenten, zo als die reeds door verschillende ge meenten In Zeeland zijn aangekocht, onder meer door Vlissingen, Mid delburg, Goes, Terneuzen, Arnemui- den, Kloetinge, Kortgene en We- meldinge. Recent is de aankoop van Terneuzen, waar de raad onlangs een krediet van ruim tienduzeind gulden voteer de voor de aanschaf van een derge lijk „mobiel concertpodium". Terneuzen ïs wel een zeer goed voor beeld van dit „aanpassen": eerste winstpunt van deze nieuwe ver- plaatstbare muziektent is, dat men de oude vaste tent op de Markt kan afbreken. Dit betekent: meer parkeerruimte, een ontlasting van het verkeer dus, ruimte voor de kramenmarkt en ruimte voor evene menten op hoogtydagen. Als men daarbij muziek wil hebben, kan men de verplaatstbare tent immers altijd nog terzijde van liet plein opstellen. Een tweede pluspunt: Driewegen en Sluiskil behoren tot de ge meente Terneuzen en ook hier zal men dus in dc toekomst regel matig kunnen concerteren. De verplaatsbaarheid is vanzelf sprekend ook van bijzonder grote betekenis als „de muziek" eve nementen op sportvelden en speel weiden moet opluisteren. Het uitgangspunt dus van de heer Burger: „De muziek naar de mensen brengen". Hij voegt daaraan nog toe: „Op deze wijze kan men zijn dona teurs opzoeken. In het andere geval speelt men altyd voor een beperkt aantal mensen. Dc Zeeuwse Bond heeft tot nu toe bij de gemeentebesturen nimmer de aanschaf van verplaatsbare muziek tenten bepleit. „Het is nog een beetje nieuw", aldus de heer Burger, „maar ik meen dat de meerderheid van ons bestuur zich in een dergelijk geval vóór verplaatsbare tenten zou uit spreken en indien de gemeenten dus inlichtingen zouden inwinnen, meen (Zie tlot pag. 2 kol. 3) Er bestaat de laatste jaren in de uitgeverswereld een uitdrukking, waarmee een bepaalde boek vorm wordt aangeduid: „kijk- en leesboek". Het gaat daarbij om een werk met veel platen en met een meestal summiere tekst, een vorm die tegemoet komt aan de verlan gens van visueel-ingestelde lezers. Aan deze nieuwe naam moesten wij denken, toen wij dezer dagen van Uitgeverij Van Goor het tweede deel (I tot en met P) ontvingen van het Zeeuws Woordenboek: óók dit werk is om te kijken en te lezen, want het bevat goed-getekenöe illustraties en een. boeiende tekst. Maar toch is het misschien beter om voor dit woor denboek nog weer een nieuwe uitr drukking te gebruiken, namelijk „blader-boek". Want men bladert er naar hartelust in, nu eens lezend on der de ene letter, dan weer kijkend bij de andere. Doch waar men het werk ook opslaat: het blijft boeiende lectuur! Nu zal men ons wellicht vragen of het niet enigszins overdreven is, wanneer een woordenboek „boeiende lectuur" wordt genoemd. Maar wij kunnen met de hand op het hart verzekeren, dat dit ten aanzien van het Zeeuwse Woordenboek niet het geval is: het eerste deel dat reeds geruime tijd geleden verscheen is één van die werken gebleken, die men zo af en toe ter hand neemt om er eens een avondje in „onder te dui ken". Het verveelt namelijk geen moment, zo is onze ondervinding, hetgeen ons overigens van meer dan één kant uit anderer ervaring werd bevestigd. De eerste aflevering is in derdaad voor velen een boeiend boek geworden en wij twijfelen er niet aan of het zal met het tweede deel precies zo gaan. Wat van dit alles de reden is? Omdat dit Woordenboek der Zeeuwse dialecten méér is dan een woordenlyst: het is Zeeland en de Zeeuwen zelf. Het leert meer over het Zeeuwse volks karakter dan me nige ingewikkelde verhandeling en het typeert in één enkele zin beter dan menige boerenroman van hon derden bladzijden. Een voorbeeld: bij het op Walcheren voorkomende woordje „opgeklonterd" wordt als vertaling gegeven „opgemonterd, op geknapt (ook na een ziekte)" en daarna volgt een zin, waarin het woord is gebruikt. En die zin nu is een wereld op zichzelf: ,,'t Is sonde da'k 't seie, mè Merien is 'éêlemaele opgeklonterd. sint-a da wuuf van 'ni hesturrev' is." Nog een voorbeeld. Bepaalde woor den, die in het algemeen beschaafd een ruwe klank hebben, klinken in het Zeeuws niet grof, maar wel ty perend, zoals in deze versie van de „grote heer willen uithangen": „Op gróóteman's kalcuus wille zitte". Waarop dan nog de van liefde voor het detail getuigende toevoeging volgt: „En dan deur d'n bril zakke..." Hoe raak is bijvoorbeeld ook het woord „luzeladdertje", waarmee een bakkebaardje wordt bedoeld. Men zou overigens enige kolommen kun nen vullen met karakteristieke cita ten. Men zal begrijpen, dat wij dit nieuwe deel met vreugde heb ben begroet, want het dunkt ons een prachtig boek, dat behalve de hier reeds genoemde goede eigen schappen ook een schat aan feitelijke informatie bevat. Daarbij zijn de te keningen van Jac. Prince verhelde rend en verduidelijkend. Wij geloven dat een woord van dank én geluk wens jegens de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek met name voor de redactrice mevrouw dr. H. C. M. Ghijsen -op zijn plaats is: dit werk is tot stand gekomen dank zij de vrijwillige hulp van velen cn het bevat het resultaat van vele ja ren intensieve arbeid, verricht uit liefdé jegens de provincie Zeeland. Deze tweede aflevering zal naast het eerste deel terecht een ereplaats in nemen in menige Zeeuwse boeken kast. Prins Bernhard op bezoek in Oostenrijk Tijdens het afgelopen weekend, heeft prins Bernhard te Mifctersil in Oos tenrijk zijn oude vriend Eugene R. Black, president van de wereldbank, ontmoet. Black en 20 andere bankiers loge ren momenteel in Mittersil. Zij zullen dezer dagen in Wenen de jaarverga dering van de wereldbank bijwonen. Prins Bernhard maakte van deze ge legenheid gébruik en kwam naar Oostenrijk om twee dagen samen te zijn met Black. Het was het eerste bezoek van de prins aan Mittersil, sedert zijn huwelijksreis, toen hij en prinses Juliana er een wintervakan- tie van zes weken doorbrachten. Wandelend echtpaar onder auto; vrouw overleden Op liet kruispunt Moerdijkse-post- lmnnop de rijksweg Brcda-Roosen- daal is zondagavond liet echtpaar C. vun Dorst-van Gils uit Breda, dat Ie voet; de rijksweg wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. Beide slachtoffers werden naar het' St.-Ignatiusziekenhuis te Breda over gebracht, waar de 64-jarige vrouw aan he*r verwondingen is overleden. De 71-jarige man verblijft nog in het ziekenhuis. Dc bestuurder van de per sonenauto, J. J. van W. uit Dor drecht. bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1