Racewagen raast in bezoekers van Monza-circuit: 12 doden MR. VAN RIEL ONTVOUWDE V.V.D.-PROGRAM VAN ACTIE MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COUREUR VON TRIPS OMGEKOMEN CONGRESDAG IN SCHEVENINGEN Lichamen eerst na anderhalf uur geborgen Elf toeschouwers en de prominente Westduitse coureur Wolfgang graaf von Trips zijn zondag te Monza in de tweede ronde van de Italiaanse grand prix om het leven gekomen. Het onge luk werd veroorzaakt doordat de wa gen van Jimmy Clark en de auto van Von Trios met elkaar in botsing kwa men. De eerste wagen boorde zich door de afrastering heen en kwam in het publiek terecht. Tegelijkertijd raakte op dezelfde plaats ook de auto van de Brit Gerald Ashmore van de baan. Elf toeschou wers werden door de aanstormende wagens gedood. De 33-jajrige Von Trips kwam onder zijn auto terecht. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Ashmore en Clark liepen slechts onbeduidende verwondingen op. Een tiental toeschouwers werd daarentegen ernstig gewond in een ziekenhuis te Monza opgenomen. Er ontstond een grote chaos. Zieken auto's reden de weiden naast het cir cuit op en brachten de gewonden snel naar het ziekenhuis van Monza. maar acht lichamen bleven ruim anderhalf uur ter plaatse liggen, terwijl de ren- wagens gedood. De 33-jarige Von voilé snelheid langs raasden. Toe- Opleiding kernwapens voor Belgische troepen Volgens het Vlaamse blad De Stand aard zullen ook de in Duitsland ge stationeerde Belgische strijdkrach ten onder Amerikaanse leiding wor den geoefend in het gebruik van kernwapens. Dit zal gebeuren op dezelfde voorwaarden als de oplei ding van Franse, Britse en Duitse eenheden, die niet zelf de beschik king over de kernladingen zullen krygen. De opleiding is overigens nog afhan kelijk van de toestemming van het Amerikaanse congres, aldus het blad. Echtpaar verdronken De 66-jarige bloembollenexporteur C. J. van Til uit Hillegom en zijn 53- jarige echtgenote C. van Til-Zijlstra, zijn in een tocht langs de Venneper- weg in de Haarlemmermeer verdron ken, nadat hun auto over de kop was geslagen en ondersteboven in 't water was terecht gekomen. schouwers trokken hun overhemd uit en dekten daarmee enkele doden af. Graaf Ongeluk99 Wolfgang graaf von Trips, die in verband met het grote aantal on gelukken waarbij hij is betrokken geweest vaak schertsend „graaf ongeluk" werd genoemd, was als favoriet voor de race gestart. Aangezien zijn auto aanzienlijk sneller was dan de andere merken werd hij algemeen als winnaar ge- Parachutisten zoeken naar vermoorde onderzoeker Tien zwaar gewapende Braziliaanse valschermjagers zijn in een C-47 van de Braziliaanse luchtmacht vertrok ken naar de rimboe in het Amazone gebied. Zij zullen trachten het li chaam op te sporen van de vermoor de Britse onderzoeker, de 26-jarige Richard Mason, die om het leven werd gebracht door een primitieve Indianenstam. De tien parachutisten zullen afsprin gen boven het gebied waar Mason werd achtergelaten door de mede leden van de expeditie. Het is een streek die wordt bewoond door In dianen die nog maar heel zelden een blanke hebben gezien. Dé parachutis ten zullen het stoffelijk overschot lo pend vervoeren naar de hulpbasis Achimbö, waar ook de andere leden van de expeditie wachten op ver- voersgelegenheid. Een woordvoerder van het Brazili aanse luchtmachtkorps verklaarde, dat de familie van de omgekomen on derzoeker een telegram heeft ge stuurd met de mededeling, dat men niet wenste, dat de levens van ande ren in gevaar zouden komen, bij po gingen om het lichaam te bergen. Maai' hij zei, dat hoewel de regentijd dergelijke operaties zeer gevaarlijk maakt, zowel in de lucht als in de. rimboe, het een erezaak was voor Brazilië om het stoffelijk overschot te halen en dat er nooit'gebrek san vrijwilligers 'was voor een dergelijke actie. Premier van Zuid-Kasai is weer vrij man De Katangaanse regering heeft Ra- i faël Bintoe, minister-president van Zuid-Kasai, die twaalf dagen geleoen op beschuldiging van het in gevaar brengen van Katanga's veiligheid werd gearresteerd, vrijdag vrijgela ten. doodverfd. Een zege zou de Rijn lander het wereldkampioenschap der coureurs hebben gebracht. Ook vorig jaar is de Italiaanse grand prix op het snelle en bijzonder gevaar lijke circuit van Monza gehouden. Toen hebben met uitzondering van de Italianen en de Westduitsers alle pro minente coureurs na een actie van Stirling Moss de races geboycot. Aan gezien de grote prijs van Italië dit jaar van groot belang was voor het eindklassement van de competitie om de wereldtitel hebben de coureurs dit jaar slechts zwakjes tegen de aanwij zing van het Monza-circuit geageerd. De Amerikaan Phil Hill heeft zondagmiddag de grote prijs van Italië, meetellend voor het wereld kampioenschap der coureurs ge wonnen. Door deze overwinning heeft -Hill tevens de wereldtitel veroverd. j Broedende duif won van bulldozer H Een duif heeft het in Johannes- burg gewonnen van een buil- dozer. De betrokken duif zat te broeden in een boom in Hollarrï- straat, de straat van de Johan- p nesburgse effectenbeurs, die =1 p door bulldozers zou worden om- gespit voor de aanleg van een p plantsoen. De boom waarin de p p duif op haar eieren zat, zou daaraan ten offer vallen. p De ontwerpers van het boule- p p vard-plar.tsoen, dat 700.000 gul- den zal kosten, toonden echter consideratie met' de duif. Zij p besloten de betrokken boom te p laten waar hij was en hem zelfs p een prominente plaats in het p ontwerp te geven van de dui- p p venliefhebbers. p es Inmiddels werd door de make- p laars in Holiardstraat druk p gewed over de vraag of de eie- ren zouden uitkomen aleer de bulldozer kwam en of men zou p wachten tot de kleine duifjes p volwassen zouden zijn eer de p boom zou worden omgehakt. s Er waren weddenschappen tot p 250 gulden en meer bij. illlllllli!Uillilllll'llli:it!l!illllll!l!||llilÜII!i:i!l!llllllll!Hllllllll!ll!llllllul Fruitfee 1961, Annelce Midavaine, maakte zaterdagmiddag bij de ope ning van de Goese fruitweek een glo rieuze intocht. Naar alle kanten la chend en wuivend veroverde zij veler sympathie. De foto toont het moment, waarop de fruitfee met haar gevolg de trappen van het stadhuis betreedt. In het stadhuis werd zij officieel ver welkomd door het college van b. en w. (FOTO P.Z.C.) <8 De Duitse vliegtuigontwerper dr. Wil- fried Baade van de Junkers-fabriek, heeft een collega meegedeeld, dat hij in 1943 de Amerikanen had aangeboden voor hen te werken. Dit aanbod had men ruw van de hand gewezen. Daarna had Baade zich bij de Russen gemeld. Men be schouwt hem wel als de ontwerper van de „Wostok"-rulmte8chepen. Belg Rik van Looy won criterium der azen Rik van Looy, de tweevoudige Bel gische wereldkampioen op de weg, heeft zaterdagmiddag in het 34e cri terium der Azen te Longchamps nog eens overduidelijk zijn superioriteit over de elite der internationale weg renners bewezen. Zegevierend ging hij na 100 km over de eindstreep na een machtige eindsprint, waarin hij zijn landgenoot Rik van Steenber gen versloeg, de Fransman André Darrigade, diens landgenoot Jacques Anquetil en de Nederlander Bas Maliepaard, die respectievelijk de tweede tot en met. de vijfde plaats bezetten. De uitslag luidt verder: 6. Louison Bobet (Fr.) op 8 sec., 7. Ar- noldo Pambianco (It.), op 12 sec.; 8. Raymond Poulidor (Fr.) op 14 sec.; 9. Hans Junkermann (Did.) op 3 min. 20 sec.; 10. Rudi Altig (Did.) op 1 ronde. De tijd van Rik van Looy was 1 u. 51 min. 26 sec. (gem. 53.844 km per uur). Rik van Looy had het op zijn eind sprint laten aankomen, want behal ve in de laatste ronde speelde hij geen opvallende rol. Op initiatief van Louison Bobet en Poulidor ontstond in de 17e ronde, nadat er 63 km wa ren afgelegd, een kopgroep van acht renners, bij wie ook onze landgenoot Bas Maliepaai'd. Als laatste wist nog op het nippertje Rik van Steenber gen, die door een lekke band iets was achtcrgeraaki, zich bij de vluch telingen te voegen. Het was toen duidelijk, dat de beslissing in de al lerlaatste fase zou vallen, want met een zo sterke bezetting kon men niet verwachten, dat er één van het acht tal de kans zou krygen er voortijdig tussenuit te trekken. Eerder had wel de Fransman Jean Raynal dit geprobeerd, maar deze was subiet tot de orde geroepen door Van Looy, die toen (in de 13e ron de), achter zijn.derny tot een ronde- „Geen gehengel naar gunst van Soekarno" (Van onze parlementaire redacteur) Op de door ettelijke duizenden be langstellenden bezochte V.V.D.-dag, die zaterdag in het Circusgebouw en het Kurhaus-paviljoen in Schevenin- gen Is gehouden, heeft de heer Van Kiel, de voorzitter van de Eerste-Ka- Een vloot van vrolijk gepavoiseerde vissersschepen voer zaterdagmiddag de haven van Tholen uit om de „Tho- len 18" tegemoet te varen, die de eerste oesters van dit seizoen binnen bracht. (FOTO P.Z.C.) Doodstraf gevraagd voor Cubaanse opstandelingen Volgens de Cubaanse pers vraagt het regime van Fidel Castro de dood straf voor veertien krijgsgevangenen die werden gevangen genomen tij dens de mislukte invasie op Cuba in april van dit jaar. De veertien mannen zijn beschuldigd van contra-revolutionaire misdaden, variërend van moord op. en mishan deling en marteling van soldaten van Castro tijdens het regime van de door Castro verdreven dictator Ful- gencio Batista. Castro heeft enige tijd geleden ge zegd dat „maar vijf of zes" krijgs gevangenen van de in totaal twaalf honderd, als „oorlogsmisdadiger" zouden worden behandeld. De filmster Rita Hayworth ls van haar vijfde echtgenoot, de filmproducent .Tames Hill, gescheiden. Het huwelijk heeft drie jaar geduurd. tyd kwam van 3 min. 41 sec. (een gemiddelde snelheid van 59.163 km per uur, welke slechls 1 sec. boven het ronderecord van Van Steenber gen, daterend uit 1958, lag. Behalve Rayna, die geen rol van betekenis meer zou spelen, viel Jean Graczyk als slachtoffer van deze krachts explosie van de wereldkampioen. Graczyk viel uit, welk slecht voorbeeld later werd gevolgd door de Duitse wereldkampioen achter grote, motoren, Mavsell, die zicli achter de clerny weinig qp zijn geiiiak voelde, merfractie van de V.V.D., een rede uitgesproken. Omdat volgend jaar verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en de gemeenteraden en in 1963 voor de Tweede Kamer worden ge houden, was het betoog van mr. Van Riel een aanwijzing voor de wensen en de verlangens van de V.V.D. De heer Van Riel vestigde er de aan dacht op, dat stijgende welvaart de socialisten de wind uit de zeilen neemt en het leven in vrijheid voor zeer velen mogelijk maakt. Hij drong er daarom op aan naar de stijging van de welvaart te blijven streven. Hij- waarschuwde dat de positie van de middengroepen relatief weer slech ter wordt, doordat de arbeiders sterk in inkomens zijn vooruitgegaan. Dat laatste juichte hij op zichzelf toe, ook al omdat de arbeiders vroeger in vergelijking met andere groepen werden onderbetaald. Talrijke arbeiders verrichten onaan gename arbeid. Dat behoort in het loon tot uiting te komen. De maat schappelijke verschuivingen, die zich ten gunste van de arbeiders voor doen, achtte mr. Van Riel niet- alleen aanvaardbaar, maar ook objectief geboden. In elk geval verlangde hij verlaging van het tarief van de inkomstenbe lasting ten bate van de middengroe pen. Loonsverhogingen Met betrekking tot de loonsverhogin gen, zei de heer Van Riel o.m. nog onder vrije verhoudingen als waaron der wij in Nederland leven, hebben de arbeiders loonsverhogingen in diepste wezen niet aan de vakorgani saties te danken, al hebben deze tijd stip en tempo wel beïnvloed. Die loonsverhogingen zijn het resultaat van de concurrentie der werkgevers om de arbeidskracht. Wat Nieuw-Guinea betreft oefende hij scherpe kritiek op het onverstan dige schrijven van vele kranten, dat het vertrouwen in de Nederlandse re gering ondermijnt. air. Van Riel veroordeelde het ge- hengel naar de gunst van Soekarno. Als de Amerikanen tegen ons partij kiezen, zo zei hij, dan heeft Neder land te wijken. Dan verloochent Ne derland zijn woord, maar onder druk. Als Kennedy zegt ga weg uit Nieuw-Guinea, dan gaan we weg. Maar we gaan Kennedy niet vragen, dit te zeggen. Prof. Oud, de voorzitter van de V.V.D., begon zijn rede met een in drukwekkende herdenking van prof. Gerbrandy, die hij kwalificeerde als de man van de vrijheid en als de po liticus die met koningin Wilhelmina het verzet symboliseerde. Voorts gaf hij een duidelijke schets van het we zen van de vrijheid. De jongeren in de V.V.D., die het hoofdbestuur een tafelbel hadden geschonken, riep prof. Oud toe „houdt vast aan de overtuiging, dat vrijheid zo'n groot goed is, dat zij het van de onvrijheid op den duur altijd zal moeten win nen". NEDERLANDSE ZEEMAN SCHOOT CAFÉ LEEG In een café in het Westduitse plaats je Brunsbüttel werden de bezoekers onverwachts door schoten met een gaspistool opgeschrikt toen de een entwintigjarige Nederlandse zeeman P. B. uit Gouda plotseliug zijn gas pistool trok en hiermee enige schoten afvuurde. Dit werd wijdag door de poliüe in Brunsbüttel bekendgemaakt. De ca fébezoekers zijn na de schoten op straat gevlucht. De zeeman werd gearresteerd en zijn pistool in beslag genomen. Hij is door de rechter gelast de caféhouder de door het klandizieverloóp opgelopen schade te yei'goedec. AAA*A*WVWWVA\AAAAAAAA\VW*VVVVVVVN**VVWVVV\^ „Wie biedt er meer, meer dan twee gulden en vijftig centen.Ja, drie gulden gebooje daardrie gulden voor 'n zootje dikke vis, dis vanmiddag gevangen is. Geen gekkigheid mensen, 't. is voor 'n goed doel. Die meneer daar, drie gulden vijftig, 'de vissen zijn voor die [meneer". Zo schalde zaterdagmiddag Se stentorstem van de bekende Goese omroeper P. Rejaclt tussen de trapgeveltjes aan de Turf kade te Goes. In het bijzijn van de charmante fruitfee Anneke Midavaine die vergezeld ging van haar drie hofdames en vriendelijk glim lachend het toneeltje aanschouwde, verkocht hij'daar de tijdens het zaterdagmiddag gehouden grote internationale zeeliengelconcours acm de Zandkreék gevangen vis; een waarlijk grote hoeveelheid, waaraan bovendien nog eens ettelijke zakjes verse mosselen.werden toegevoegd. Rond half zes was fruitfee Anneke samen met haar hofdames onder „politie-escorte" naar het oude vismijntje aan de Turflcade gebracht.. De kopers boden voor hun maaltje verse vis goede prijzenZo zelfs, dat tegen de avond bekend werd hoeveel geld deze viswaarvan de opbrengst ten bate zou komen van het poliofonds, in het laadje had gebracht. Het bedrag was 179,45 een resultaat dat zeer tevredenstelde. Namens de commissie koclit fruitfee Anneke Midavaine nog een hoeveelheid vis, die bestemd werd voor het oudemannenhuis en het verzorgingshuis aan de Bees tenmarkt. Op de hengelwedstrijd zélf, komen wij in een volgend nummer terug. Op de fotovisafslager Rejack in actie. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7