PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGTUIG NEERGESTORT: 83 DODEN Kroesjtsjew: er moet worden onderhandeld Mislukte aanslag op president De Gaulle Twee Nederlanders bij slachtoffers „Taptoe Axel 1961" werd groot succes ZONDAG WEER RUSSISCHE KERNEXPLOSIE Vandaag... NEDERLANDSE MAATREGELEN BIJ DEFENSIE 204e jaargang - no. 214 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: \V. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1 1,25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3846, adv. 3647/3043; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen, teL 2116; Zlerlkzee, red. tel. 2425. a dm. tel. 2094. DRAMA IN MONDING VAN SHANNON Drie-en-zestig' van de 83 inzittenden van een Amerikaanse ge charterde DC-6, die zondagmorgen is neergestort in de monding van de Ierse rivier de Shannon, zijn door reddingsploegen ge borgen. De redders moesten zich een weg banen door de modder om het vliegtuig te bereiken, dat kort na het opstijgen tijdens mist neerstortte. De inzittenden waren boeren, zakenlieden en toeristen, van wie 65 de Duitse nationaliteit bezaten, twee waren Nederlanders, zeven Oostenrijkers en twee Zwitsers. Zij waren van Düsseldorf, via Gander, New Foundland op weg naar Chicago. Aanvankelijk werd bekendgemaakt dat 84 personen om het le ven waren gekomen, maar het is niet bekend of een baby, die op de passagierslijst voorkomt, zich aan boord van het toestel bevond. Een Rotterdamse woordvoerder van de firma die het vliegtuig heeft gecharterd, noemde de namen van de omgekomen Neder landers, t.w. de heer C. Waiboer, werkzaam bij het bureau ge meenschappelijke diensten B.G.D. te Wageningen en wonende in Bennekom en ir. J. W. C. Wesenberg uit Tilburg, bedrijfslei der in een textielfabriek te Goirle. Hoewel functionarissen hebben ver klaard geen oorzaak voor de ramp te kunnen aamvijzen, was het vertrek van het vliegtuig bijna acht uur uit gesteld wegens motorstoring. Volgens ooggetuigen had de motor bijzonder veel lawaai gemaakt. De piloot heeft echter geen melding van moeilijkheden gemaakt. Na het neer storten van het toestel werden twee luidde knallen gehoord. Het leek of sommige slachtoffei-s door een ont ploffing waren gedood. Overlevende Eenheden van de speciale red dingsbrigade van het vliegveld Shannon die onmiddellijk te hulp snelden, troffen slechts één over levende aan een 38-jarig meis je dat zwemmend de oever tracht te te bereiken. Zij was zodanig gewond, dat zij na enige gefluis terde woorden aan een priester te hebben toevertrouwd en do laatste zegen te hebben gekregen, stierf. Reddingswerk Ejj afnemend tij waadden de red ders een honderd meter door het slijk naar de DC-6, waarvan de staart en een gedeelte van de romp grillig omhoog staken. De neus had zich in de oever van de rivier ge boord. Het achterstuk van het vliegtuig was bijna in tweeën gespleten. Ver scheidene lichamen die uit het toe stel waren geworpen, lagen half verzonken in de modder. Door de kracht van de slag hadden velen hun kledingstukken verloren. Andere li chamen waren bijna niet meer te Veertigduizend Amerikaanse soldaten naar Europa De Amerikaanse minister van lands verdediging, Robert McNamara, heeft zaterdag te Washington mee gedeeld, dat „in de onmiddellijke toe komst" ongeveer veertigduizend man Amerikaanse troepen naar Europa zullen worden gezonden. Er bevindt zich reeds ongeveer een kwart miljoen Amerikaanse militai ren in Europa. Het juchthoornlcorps van hel Garde Regiment Jagers was één van de korpsen die saterdag bijzondere aan dacht genoten bij hun optreden in de Taptoe Axel '61". (FOTO P.Z.C.) identificeren, sommigen echter waren bijna niet gewond en leken door de schok of door verdrinking om het leven te zijn gekomen. Binnen in het toestel lagen vele li chamen in het middenpad of hingen nog in hun veiligheiasgordels, die zij voor het opstijgen hadden vast gemaakt. Slechts de zes bemannings leden konden terstond worden ge ïdentificeerd. Vrijdagavond is tussen No gent en Romily met een ontplofbare lading een mislukte aanslag gepleegd op generaal De Gaulledie met zijn wa gen op weg was' naar Colombey les Deux Egliseszijn woonplaats. In een zandhoop langs de weg tussen genoemde plaatsen kwam de lading niet tot ontploffing, maar tot ont branding. De Sowjet-Unïe heeft zondag een vijfdejkernexplosie in de lopende se rie teweeggebracht in liet Russische poolgebied. Dit wordt meegedeeld door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De ontploffing, de zwaarste van de serie, geschiedde bij Nova Zembla in de atmosfeer. Zij had de kracht van verscheidene miljoenen tonnen T.N.T. De vorige 4 waren slechte duizenden tonnen T.N.T. zwaar. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie zei niet of het een atoom- of een waterstofbom is ge weest. Rusland verwerpt voorstel staken kernproeven Het Kremlin heeft zaterdag bekend gemaakt dat het het Brits-Ameri kaanse voorstel voor een staken der kernproeven in de dampkring ver werpt. Australiës oudste inwoner, de 109 jaar oude James Hull, is in Molong, in Nieuw- Zuid-Wales, overleden. Hij woonde nog steeds in het huis, dat bij meer dan tach tig jaar geleden zelf bouwde. ...vieren koning Leopold van België en prinses Li liane hun 20-jarig huwelijksfeest. y bestaat „De Nederlandse S I Bachvereniging" te Naarden i 40 jaar. „DE WERELDSITUATIE WORDT ACUUT" „Westerse landen zullen kernoorlog niet overleven" De Russische premier Kroesjtsjew heeft zondag tjjdens een toespraak ter gelegenheid van de opening van een nieuw hydro-elektriscli kracht station aan de rivier de Wolga, waarschuwend gezegd: „Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en andere dichtbevolkte landen zouden een kernoorlog niet overleven". De communistische leider zag echter „enkele lichtpunten". „Kennedy en MacMillan willen onderhandelen en De Gaulle en Adenauer die zich er in eerste instantie tegen verzetten, schijnen nu ook te willen praten, aldus Kroesjtsjew. „Het is echter nooit te laat om over een goede zaak te praten", zo. ver volgde hij. „Wij staan open voor iedereen die vreedzame coëxistentie wenst en tot een oplossing wil gera ken via vreedzame onderhandelingen en niet door middel van gewapend geweld". Kroesjtsjew zei sarcastisch dat hij hoopte dat Adenauer toen hij in zijn laatste toespraak zei dat er geen oorlog zou komen „niet uitsluitend in verkiezingstermen sprak". De communistische leider had dertig minuten rondgekeken bij het nieuwe krachtstation en zei toen tot zijn gehoor: „Jullie zijn waarschijnlijk bezorgd over de internationale toe stand en jullie willen dat ik er niet over praat Hoopvol Ondanks zijn dreigementen aan het adres van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland waren buitenlandse diplomaten hoopvol gestemd door de vrij gematigde toon die volgens hen uit Kroesjtsjews rede sprak, vooral zijn verklaring, dat er" „hoopvolle tekenen" waren voor mogelijke on derhandelingen tussen Oost en West om een einde te maken aan de crisis in Berlijn. „De wereldsituatie wordt acuut", zo zei de premier nog. Op de demon stratieve voorbereidingen van de im perialisten voor een oorlog moeten wij noodgedwongen antwoorden door het nemen van de noodzakelijke voor zorgsmaatregelen Het gehele Rus sische volk keurt deze maatregelen goed". Hij zei echter ook: „De Sow jet-Unie steunt volledig de uitspraak van De Gaulle, dat onderhandelingen moeten plaats hebben. Rusland is voor be sprekingen gereed". Bij oorlogsdreiging Intrekking van de maatregel waarbij parate troepen 2 a 3 maanden eerder met klein ver lof worden gezonden In afwach ting van het groot verlof, is één van de bijzondere maatre gelen ter verhoging van de pa raatheid die het ministerie van defensie in een speciaal voor- lichtingsbulletiu voor de troe pen dezer dagen heeft genoemd. Ten aanzien van de door Nederland in bondgenootschappelijk overleg te nemen maatregelen citeren wij met instemming van het ministerie: „Wanneer de politieke toestand zich verder zou toespitsen, zal ook Ne derland zijn aandeel hebben te leve ren in een verhoogde paraatheid van de gezamenlijke N.A.V.O.-strijd- macht. „Bijzondere maatregelen ter verho ging van onze paraatheid zouden kunnen zijri: 1. stopzetting van de oefeningen in La Cour tine (reeds ge beurd), 2. intrekking van de maat regel waarbij de parate troepen 2 a 3 maanden eerder met klein verlof worden gezonden; 3. Wanneer het niet alleen politiek maar ook militair gaat spannen", zegt het ministerie, „zou een gedeeltelijke mobilisatie kunnen worden gelast met oproeping van bepaalde categoriën grootverlof gangers en als acuut oorlogsgevaar dreigt, zelfs een algehele mobilisa tie". Het ministerie zegt: „Dit zijn be langrijke en ernstige maatregelen, die iedereen in Nederland aangaan". „De Nederlandse regering heeft zich ernstig beraden over deze maatrege len. Zij kent de zwaarte van het of fer dat het nemen van maatregelen voor velen heeft te betekenen". „HET WAS EEN SLECHTE GRAP" Twee generaals in arrest Terroristen hebben vrijdagavond ge tracht de auto waarin president De Gaullc zat, op te blazen toen de presi dent op weg was van Parijs naar zijn landhuis Sn Colonibeys-les-deux-Egli- ses. De president kwam er ongedeerd van af maar zijn auto werd licht bescha digd en geblakerd. Volgens de politie was de aoor de terroristen gelegde bom niet ontploft, maar alleen in brand gevlogen. Was zij ontploft, dan zou de wagen met alle inzittenden zijn vernietigd. De Gaulle, bekend om zijn onverschil ligheid voor eigen persoonlijke veilig heid, zou na de mislukte aanslag op zijn leven hebben gezegd: „Het was een slechte grap die van slechte smaak getuigde". Zijn auto bleef niet stilstaan toen de bom in brand vloog, maar raasde door naar Colombey-les- deux-Eglises. Arrestatie Volgens de politie is een man ter plaatse*-gearresteerd en heeft deze een volledige bekentenis afgelegd. Over zijn bekentenis zijn geen mede delingen gedaan, maar men neemt aan dat de zelfgemaakte bom het werk was van de O.A.S., de organisa tie van het geheime leger. Het paleis Elysée, de officiële ambts woning van de president, wordt thans dubbel zwaar bewaakt met politie mannen gewapend met machine-pisto len. Iedereen die het paleis te dicht nadert, wordt weggejaagd. Generaals Minister Frey deelde mede dat vrijdagavond en zaterdagmorgen twee generaals waren gearresteerd Jean Crèvecoereur en Paul Van- uxem beiden gestudeerd hebbende Duizenden zagen groots militair schouwspel ZEVEN van de meest vermaar de korpsen van de Nederlandse land-, zee- en luchtmacht, zijn zaterdagavond na de „Taptoe Axel 1961" met nieuwe roem beladen naar hun respectie ve krijgsmachtonderdelen te- ruggekeerd. Deze korpsen met een totale sterkte van bijna vier honderd muzikanten, heb ben daar onder de rook van het anders zo rustige stadje Axel gedurende twee uren een menig te van naar schatting tiendui zend mensen, met volle teugen laten genieten van een zeldzaam mooi schouwspel. Een evene ment, dat in deze uithoek van Nederland wellicht juist door die zeldzaamheid een bijzondere indrukmaakte, hetgeen duide lijk tot uiting kwam in het spontaan applaus na de ver schillende programmanuni- mers. Stuk voor stuk hebben de deel nemende korpsen aan deze voor Zeeland unieke militaire show hun nummer „verkocht" op een werkelijk voortreffelijke ma nier. Bepaald indrukwekkend was de slotapotheose. De door drie felle schijnwerpers in het zonnetje gezette, eenzame trom petter die onder doodse stilte een „24-karaats" zuivere tap toe ten gehore bracht. En, on middellijk na het hijsen van de Nederlandse vlag, 'het Wilhel mus, uitgevoerd door de geza menlijke muziekkorpsen onder leiding van majoor R. van Ype- ren en uit volle borst meege zongen door de duizenden be zoekers op de volgepakte tri bunes 1 aan de militaire academie van St.- Cyr evenals De Gaulle, een geres- fiecteerde mannen in het Franse eger. Volgens de minister. Frey zijn deze generaals de voornaamste leiders van de O.A.S. in Frankrijk. Naar de kerk De president is zondag met zijn vrouw, zijn zoon en kleinkinderen in Colombey-les-deux-Eglise naar de kerk gegaan, zo werd in Parijs be kend gemaakt. Hij werd door de in woners van het dorp toegejuicht, toen hij zich per auto naar de eredienst begaf. Dwars door palen en prikkeldraad Een jonge Oostduitser is naar het westen ontsnapt langs de meest on verwachte route: over „Unter den Linden". De jonge man wachtte op een ge schikt moment. Dat was, toen het nog duister was (gistermorgen te 02.45 uur) en toen er regen begon te vallen. Dan, zo wist hij te vertellen, zou de waakzaamheid van de wacht aan het prikkeldraad, zeer gering zijn. De regen had bovendien tot gevolg, 17-jarigen waren de overeenkomsti- hadden over hun wapens, om deze zeer snel roestende dingen droog te houden (dat spaart tijd met „poet sen"). In een vrachtauto stormde hij Unter den Linden door en door de versprerring van palen en prikkel draad heen. Voordat de vopo's hun schiettuig onder hun jassen vandaan hadden, was de jonge man reeds Westberlïjner. De auto eigendom van het staats- uitgeverïjbedrijf in Oostberlijn werd zwaar beschadigd. Het comité, dat de „Taptoe Axel 1961" heeft georganiseerd, kan met trots terug zien op een bijzonder ge slaagd evenement. Dit constateerde Axels' burgemeester M. K. van Dijke trouwens reeds tevoren in de raad zaal, waar hij een groot aantal geno digden waaronder tal van militaire en burgerlijke autoriteiten officieel verwelkomde. „Wij zijn blij en trots dat onze stad voor deze gebeurtenis is uitgekozen. Aangezien wij hier in Zeêuwsch- Vlaanderen niet veel militair vertoon zien, geloof ik dat de keus heel ge lukkig is", aldus burgemeester Van Dijke. Het evenement noemde hij verder van belang voor de verster king van het nationaal bewustzijn en van de band tussen burger en krijgsmacht. Het verheugde hem dat ook van Belgische zijde grote belangstelling was gebleken voor deze militair-muzikale show. Namens de commissaris der konin- S"n in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de asembroot, bracht hij alle aanwe zigen diens hartelijke groeten over. Burgemeester Van Dijke sprak de hoop uit dat Axel nog'eens een her haling van deze gebeurtenis zal mo gen beleven. Hij besloot zijn wel komstwoord met de opmerking: „Hierbij wil ik het laten, want als we straks te laat op het terrein ko men, zou de menigte wellicht het gevoel kunnen krijgen dat de heili gen binnen marcheren". Hiermee kennelijk een toespeling makend op luchtmacht-kapitein H. van Diepen- (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1