Vijftien jaar geleden werd de Oorlogsgravenstichting opgericht KarelI PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer HET JASON-MYSTERIE NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK JACHTHONDEN STERVEN DOOR NATRIUM-ARSENAAT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 I Advertentie Werk over de gehele wereld Zorgt voor de graven van in de oorlog omgekomen Nederlanders (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse „Oorlogsgravenstichting", waarvan koningin Jnliana beschermvrouwe en prins Bemhard erevoorzitter is en die tot doel heeft „de aanleg, inrichting, verfraaiing en verzor ging van de graven van na 9 mei 1940 gevallen Nederlanders, zowel militairen als burgers, die, hetzij metterdaad de vijand bestrijdende, dan wel ten gevolge van hun handelingen of hou ding tegenover de vijand, het leven hebben verloren", bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid daarvan belegt het bestuur op 13 september a.s. des middags om twee uur een grote bijeenkomst in het gebouw van de Haagse dierentuin. In deze bijeenkomst zal onder meer een nieuwe, aangevulde versie van de kleuren film der stichting worden vertoond. Tevens wordt een aanschou welijke voorstelling ingericht over de werkzaamheden van de Oosïogsgravenstichting in de afgelopen jaren, waarop een rui me plaats zal krijgen een tentoonstelling van gedenkboeken, zo als deze zijn samengesteld ter nagedachtenis aan de ruim 115.000 Nederlandse oorlogsslachtoffers, wier graven nimmer aanwijsbaar zullen zijn, zoals zeelieden, concentratiekamp- slachtoffers en overige vermisten. Het begin De Oorlogsgravenstichting heeft in de vijftien jaar van haar bestaan veel. prachtig, tot dankbaarheid stemmend werk verricht. Het initiatief tot de oprichting van de stichting kwam van wijlen de reserve luitenant-kolonel dr. A. van Anrooy. Men begon op zeer bescheiden schaal, maar het werk van de stichting heeft zich in de loop der jaren geleidelijk uitgebreid, zodat haar zorgen zich thans uitstrekken over alle Nederlandse oorlogsgraven, waar ter wereld ook gelegen, met uitzondering evenwel van de be graafplaats der Verenigde Naties in Korea. In Nederland legde de Oorlogsgraven stichting de Centrale Begraafplaats in Loenen op de Veluwe aan. In rus tige sfeer liggen hier te midden van een prachtige natuur de graven van 1600 slachtoffers. Op de Grebbeberg vindt men de bekende Militaire Be graafplaats, waarop 435 militairen, die in de meidagen van 1940 gevallen zijn, een laatste rustplaats hebben ge vonden. Beide begraafplaatsen staan onder rechtstreeks beheer van de Oorlogsgravenstichting. Het dagelijks toezicht en het onderhoud geschieden door eigen personeel. In tegenstelling tot deze beide be graafplaatsen bevinden de meeste graven in Nederland zich op gemeen telijke of particuliere kerkhoven, over het geh'ele land verspreid. Zij worden jaarlijks door de stichting gecontro leerd, die bovendien zorgt voor het onderhoud van het merendeel dezer graven. Verzorging en controle Het aantal bij de Oorlogsgraven stichting geregistreerde Neder landse oorlogsslachtoffers, omge komen en begraven of herbegraven in Nederland, bedraagt totaal 15203. Behalve met de verzorging van het Nederlandse oorlogsgraf is de Oorlogsgravenstichting in op dracht van de regering sinds 1 ja nuari 1956 tevens belast met de controle en het onderhoud van de hier te lande verspreid liggende fraven van geallieerde strijdkracli- en ten getale van 7614. Hieronder vallen niet de gevallen militairen, die door de desbetreffende naties geconcentreerd zijn op verschillen- - de begraafplaatsen zoals Margra ten, Holten, Oosterbeek, enz. niaar wel de Franse begraafplaats in op de begraafplaats in Willemsta* In West-Duitsland heeft de Oorlogs gravenstichting zeven erevelden in gericht en wel in Bremen, Hamburg, Lübeck, Hannover Osnabrück, Frank furt am Main en Düsseldorf, waar bijna 5000 Nederlandse oorlogsslacht offers zijn begraven of herdacht. Voorts richtte de stichting erevelden in, in verschillende andere Europese landen, namelijk in Oostenrijk Salzburg met 144 slachtoffers, Noorwegen in Oslo met 37 slachtof fers, in Frankrijk in Orry-la-Ville bij gen van de stichting. Een klein aantal is op zogenaamde „erehoven te za- men gebracht. liet merendeel echter bevindt zich op verspreid liggende kerkhoven. In Indonesië werd met ingang van ,1 januari het onderhoud van de 22 door de Gravendienst van het K.N.I.L. aangelegde erevelden aan de stichting toevertrouwd. Het kantoor Indonesië der Oorlogsgravenstichting, gevestigd in Djakarta, behartigt 't onderhoud. Het heeft zijn werkzaamheden tot nu toe kunnen voortzetten. Dezé vaak mooie erevelden, waarop ruim 25.000 slachtoffers een laatste rustplaats vonden, zijn gelegen op Java (3 te Djakarta, 2 te Semarang en voorts te Bandoeng, Tjimahi en Soerabaja), Sumatra (te Palembang, Medan, Pa- dang en Kotaradja), Borneo, (te Pon- tianak, Ketapang, Bandjermasin, Ba- likpapan en Tarakan) Celebes (te Makassar enMenado), Ambon, Banka en Timor. Het ereveld Mentok op Banka is in 1960 op last van de Indonesische auto riteiten ontruimd. De stoffelijke res ten konden worden overgebracht naar de erevelden op Java, te Bandoeng en Tjimahi. In Thailand vindt men twee ere velden (te Kanchanaburï en Chun- kai) en in Birma één ereveld (Thambmyzayat), alle onder be heer van de Commonwealth War Graves Commission. Hier liggen bijna 2900 Nederlanders begraven, krijgsgevangenen, die hun leven lieten bij de aanleg van de beruch te Birma-spoorweg, wier graven door de Stichting werden ingericht, in samenwerking met de C.W.G.C. Bovendien strekt de Oorlogsgraven stichting nog haar zorgen uit tot vele andere Nederlandse oorlogsgraven buiten Europa, zo bijvoorbeeld te Hongkong, in Australië, Amerika, Ceylon, enz. In het uitgebreide archief der Stich ting zijn thans de gegevens van 250.000 Nederlandse oorlogsslachtof fers geregïstreed. Bij het volvoeren van de haar gestelde taak op het ge bied van het grafonderhoud heeft de Stichting steeds getracht hierin een element van persoonlijke zorg te leg gen. Zo ontstonden regelingen, waar door het mogelijk is op verzoek van de nabestaanden voor bloemleggingen en fotozendingeu te zorgen, speciaal voor de graven in afgelegen landen waar de familie niet zelf kan komen. Ook werden in de afgelopen jaren verschillende reizen voor gezamenlijk grafbezoek naar de erevelden ïn Euro pa georganiseerd. Hieraan zal meer uitbreiding kunnen worden gegeven na de goedkeuring door het parlement van de overeenkomst Nederiand- Duitsland, waardoor 1000 nabestaan den per jaar tegen verminderde reis kosten de graven en gedenkplaatsen in de Bondsrepubliek zullen kunnen bezoeken. Man bedreigde zijn vrouw met een mes Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de rechtbank in Utrecht vorige week P. M. van de B. uit Hilversum wegens de bedrei ging tegen het leven van zijn echt genote, mevr. G. van de B.-Z. tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de rooms-katholieke re classering. Tijdens een echtelijke ruzie op 19 april dreigde hij tot tweemaal toe de vrouw met een vismes te zullen doodsteken. De eerste keer wist de aangevallene het gevaar te bezwe ren door de man een klap in het ge zicht te geven. De tweede maal verhinderde de komst van een derde persoon een misschien noodlottige ontwikkeling. (Advertentie) NA LIMBURGSE JACHTPARTIJEN Aardappelvelden oorzaak van pijnlijke dood (Van onze correspondent). In enkele dagen tijds zijn in Zuid- Limburg twaalf jachthonden aan ver giftiging gestorven. Een strop voor de jagers, die met een gevulde wild- tas vol patrijzen thuiskwamen, maar hun afgerichte jachthond binnen een dag zagen sterven. De honden, waar bij enkele kostbare exemplaren van meer dan duizend gulden, werden vergiftigd door natrium-arsenaat. Met dit zware vergift bespuiten de boeren de aardappelvelden om het aardappelloof sneller te laten afster ven. De knollen kunnen zich dan be ter ontwikkelen. Tijdens de jacht lopen de honden hij gend en met uithangende tong door de aardappelvelden. Soms likken ze ook wel aan het bespoten loof. Door het vergift worden de dieren lusteloos en blijven even later roerloos in het veld liggen. Dat deze vergiftiging wordt veroorzaakt door het natrium-arse- Verliefde Alfred overtrad de „dienstregeling voor vrijages" De 21-jarige Londénaar Alfred Murphy heeft een maand in de gevangenis gezeten, omdat hij zyn „dienstregeling voor vry-ages" had overtreden. Omdat de ouders van de 18-jarige Veronica Field erop tegen waren, dat hun dochter met Alfred „ging", lieten zij het kind onder hoede van de rechter stellen. Zij hoopten, dat deze een einde zou maken aan de verkering, maar dat was een misrekening. De rechter gaf Alfred toestemming om tweemaal in de week met het meisje uit te gaan, maar hij moest haar dan om elf uur 's avonds weer thuis brengen. Dat zinde Veronica niet. Zij klom uit het raam van haar kamer en voegde zich bij haar vriend en Alfred peinsde er niet over haar terug te zenden naar haar ouders. De advocaat van Alfred heeft verklaard, dat zijn cliënt „een harde les geleerd heeft". De ouders van Veronica zeiden, dat zij het best vonden dat hun dochter weer met de vrijgelaten Alfred ging, mits de jongeman zich aan de hem toegemeten tijd zou houden. VNAAAA*AVWWvVv>AAAAAVVVW*VW*W'/WV^^WVVWVV HOOG EN LAAG WATER 12 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemcldinge -f nap uur meter 3.17 2.32 3.41 4.33 5.04 5.14 nap uur meter 15.24 2.22 2.46 2.62 15.52 16.36 17.00 17.29 2.36 2.47 1.45 1.76 nap uur meter 9.28 1.84 2.01 2.14 1.34 1.57 nap uur meter 21.59 2.13 10.35 10.14 10.31 22.28 23.05 22.35 22.54 2.30 2.43 1.62 1889. Het sluiten van de grote deur van de Ten-a I scheen voor de Mohicanen het teken te zijn om weer luid schreeuwend te voor schijn te springen uit hun schuilplaatsen. Het was voor hen het bewijs, dat de bleekgezichten, ondanks de geheimzinnige macht van hun „blauwe straal" bang waren voor de Mohicanen. In een wilde krijgsdans draaiden zij om het logge monster heen. De brutaal- sten onder hen sprongen op de deur toe en sloegen er met hun strijdbijlen op los. Doch het harde metaal gaf niet mee, zodat zij er alleen maar hun wapens op kapot beuk ten. Dit kalmeerde de roodhuiden een weinig, maar zij trokken zichniet terug. Vroeg of laat zouden de vreemdelingen er toch weer uit moeten komen, zo redeneerden zij en daar- naat ontdekte dierenarts A. Duijsens uit Voerendaal. Hij vond dezelfde vergiftigingsver schijnselen bij een koe, die van het aardappelloof had gegeten. Hulp voor een vergiftigde hond is alleen moge lijk als hij direct door een dierenarts wordt behandeld. Ook in Midden-Limburg stierven al enkele jachthonden een pijnlijke dood na de vergiftiging in het jachtveld. Vluchten per boot ook onmogelijk Toen de Oostduitse veerboot Seebad Warnemünde vrijdagochtend in de ha ven. van het Deense Gedser arriveer- iets wat tweemaal per dag het geval is was er geen enkele pa- sagier aan boord. Behalve de beman ningsleden zag men vopo's-in-burger, die grinnikten naar de grote groep teleurgestelde journalisten en foto grafen die op de kade stond. Ge noemde veerboot is bekend geraakt om het grote aantal Oostduitse passa giers dat er mee de wijk heeft geno men naar het westen. De vopo's die aan dek rondwandel den, probeerden de indruk te vesti gen dat zij passagiers waren. Maar hun gezicht was bekend aan de bur gerij van Gedser, die de gehele zomer deze leden-in-burger van de volks- politie op wacht aan de railing had den gezien, paraat om landgenoten te beletten over boord te springen. De veerboot vertrok op de normale tijd uit Gedser, wat passagiers be treft even leeg als hij was gekomen, 's Middags ontving de havendienst van Gedser een telexboodschap van het scheepvaartkantoor Weisse Flot- te te Warnemünde, waarin werd ver teld dat de Seebad Warnemünde 's middags in Gedser zou arriveren zonder passagiers. De redei) werd niet genoemd. Poolse regering staakt school-godsdienstlessen De Poolse regering is van plan het toezicht op al liet godsdienstonder wijs in Polen over te nemen, aldus is in het blad van de communistische partij „Trybuna Ludu" bekendge maakt. Het godsdienstonderwijs op de scho len, dat in 1956 weer is ingesteld na een overeenkomst tussen de staat en de rooms-katholieke kerk, is weder om gestaakt en de scholen zijn op 1 september begonnen zonder gods dienstlessen op de rooster. De volgende stap zal volgens het blad staatstoezicht zijn op de cate chisatie en ander godsdienstig onder wijs buiten de scholen. om beperkten zij zich nu maar tot woedend schreeuwen en vuistschudden. Nadat piloot Storms arm verbonden was, begaf hij zich naar de stuurcabine van het schip. Zilvervos die hem overal als een schaduw volgde, keek zijn ogen uit naar alle wonderlijke dingen om hem heen en vooral de controleborden in de stuurcabine, met hun talloze glinsterende knopjes, hendeltjes en glaasjes maakten diepe indruk op de Indiaan. „Ziezo", sprak Arend, „nu zullen we die baldadige knapen daarbui ten eens even een leuke surprise bereiden!" (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT tneu&ce.1 20 X KWALITEIT VOOR F~ï,- FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE Lachend sloeg hij een witte zakdoek om zijn hand en hield de ketel boven de gereedstaande open theepot. Shir ley keek even op zjj, toen John haar een sigaret aanbood, maar schudde het hoofd zonder verder notitie van hem te nemen. „De batterijen zijn al oud," zei Wil- lard Keep, terwijl hij zich oprichtte en met de nu weer vrijgekomen zak doek naar de langzaam dovende gloei lamp wuifde. „En als de machine stopt"... Hij volstond met een schou derophalen. Keep hield ook verder het gesprek gaande. Hij had het over allerlei din gen, zoals bijvoorbeeld de stenen vloe ren, de zware balken, de eigenaardige vorm van het huis enzovoort... tot de thee goed en wel klaar was. Shirley was er hem dankbaar voor, maar nau welijks had ze ervan gedronken of de zg. huishoudster kwam weer opdagen. „Het vuur brandt,"zei de vrouw en liet er, naar de tafel ziende, op vol gen „Wilt u niets eten Bij deze woorden keek ze jeugdige gast met eigenaardig glinsterende ogen aan. Eensklaps drong zich èen zonderlinge gedachte aan Shirley op. Zo te zien, was de vrouw niet ouder dan een jaar of dertig ze leek goed gebouwd, don-1 ker van uiterlijk en hartstochtelijk van karakter. Als ze sprak, sloeg John Norway haar vol aandacht gade, had Shirley bemerkt, ook al had me vrouw Darracott geen twintig woor den tot hen gezegd. Bovendien was Norway van het ogenblik dat hij haar had ontmoet zo koel jegens zijn ver loofde geworden. En toch... toch kon hij die vrouw nooit te voren hebben gezien, was er geen enkele reden, waarom hij zo plot seling, door haar zou zijn betoverd. Intussen wachtte de vrouw nog steeds op een antwoord. „Dank u wel,"bracht Shirley er ten slotte langzaam uit. Ze keek John van terzijde aan, maar het leek alsof hij haar niet eens had gehoord zijn blik bleef op de donkere vrouw gericht. „Ik zou alleen wel graag naar bed wil len," ging het meisje voort. Ze voelde zelf, dat net nogal dwaas en onbeleefd klonk, maar onder de kritische blik van die vrouw scheen alles wat ze deed of zei onhandig en verkeerd. „John Gedge heeft uw bagage boven gebracht." hernam mevrouw Darra cott. Shirley meende iets als een tril ling in die stem tc horen, alsof haar besluit naar bed te gaan voor de ander een soort triomf betekende. Ze bloos de en liep naar de deur. „Wacht ik zal je de weg wijzen," zei John plotseling, als begreep hij, dat hij haar zo niet moest laten gaan. „O, dat zal mevrouw Darracott wel doen," antwoorde Shirley zonder om te zien. „Wel te rusten." Ze verliet de kamer, gevolgd door de vrouw, die de twee mannen bij de haard terloops een blik toewierp. Langzamerhand verstierven vlugge zachte voetstappen in de gang en op de verre trappen. „Waarom heb je in vredesnaam dat meisje meegebracht vroeg Willai'd Keep. John Norway stak bedaard een sigaret op. Toen zei hij kalm „Om- .dat zij de enige is, die me van het schavot kan redden als het spelletje verkeerd loopt." Keep schoof met zijn ene schoen een houtblok dieper in het vuur, wat de vonken hoog deed opspatten. „Ik houd van een frnk vüvtjc," zei hij peinzend, met de rug naar Norway gewend. „Ik zie er doorgaans zoveel oude kennissen in." TWEEDE HOOFDSTUK Norway at gemelijk, met nijdige hap pen, een sandwich. Willard Keep slieg hem een ogenblik gade, maar keek toen naar ae steeds roder wordende gloeipit boven hen. „Ik moet eens naar dc machine gaan zien," zei hij, oen zucht smorend. Misschien zou het kind schrikken als 't licht helemaal uitging. Hij lachte even, veegde zijn handen af aan een uit zijn jas hangende zakdoek en verliet de keuken door de staldeur, die achter hem dichtviel. Norway bleef bij de haard zitten. Toen Vicky binnenkwam stond hij op en deed een stap in haar richting. Ze ried zijn bedoeling en bleef staan, wil de hem blijkbaar niet te dichtbij heb ben. Hij maakte het horloge van zijn pols los en liet het haar zien. Ze bekeek bet met haar lichtgroene ogen, die in, de weerkaatsing van 't glimmende vak nog helderder schenen dan tevoren. Toen zag ze Norway aan, stak haar smalle hand naar 't horloge uit en sloot er zo gretig de vingers omheen, dat het op de greep van een roofvogel leek. „Dus het is gebeurd ?"zei ze bedaard. Hij knikte bevestigend. „Ja de man heeft het vliegtuig naar Rome ge mist." Nog steeds met het horloge in de hand, ging ze hem langhaam voorbij, liep naar het vuur en staarde in de vlammen, 't Leek bijna of ze mede lijden had met de arme dode Stein. „Je liep veel risico," hernam zc, met een sluwe blik in Norway's richting. „Och, dat moest ik nemen," luidde het antwoord. Vicky nam een mos van de tafel en verwijderde het horloge uit zijn omhulsel. In de solide kast vond ze een klein, gevouwen stukje rijstpapier. Ze nam het eruit, maai' bracht net uurwerk weer op zijn plaats en stak het glas in de zak van haar boezelaar. „Ze zullen het wel bemerken, dat zijn horloge weg is." Norway kwam een stap naar haar toe, maar ze bewoog zich niet. „Ik had gehoord, dat hij 't misschien in een horloge had," zei hij, „en ik nam er net zo een mee. Toen ik overal had gezocht waar hij 't had verborgen, be greep ik dat zijn horloge als berg plaats diende en verwisselde het met dat van mij." Een ogenblik zwegen beiden. Norway bleef nog waar hij was maar Vicky voelde, dat hij weidra naar haar toe zou komen. Dat wilde hij ook en hij deed weer een stap vooruit, maar ze hield hem tegen met de korte vraag „En het meisje Stilzwijgen andermaal. Zijn ogen had den een wanhopige, bijna angstige uitdrukking. „Dat moest wel, Vicky, Ze heeft de rapporten waaraan ik gewerkt heb, gezién De medische rapporten." „En wist ze de betekenis ervan „Dat niet, maar als haar iets ter ore kwam, zou ze ongetwijfeld gaan com bineren." „Ben je daar zeker van „Lieve hemel, anders zou ze niet hier zijn Vicky knikte bedachtzaam. „Je dacht dus, dat zc zou begrijpen wat het betekende als ze hoorde hoe het met Stein was gegaan." „Dat zou ze zeker, zonder enige twij fel. 't Was het enige dat mis ging. Opnieuw stilzwijgen. Norway stond nu vlak bij haar en maakte aanstalten haar te omhelzen, maar ze wendde zich luchtig af en liep, beter gezegd gleed, weer naar het haardvuur. „Ik heb gezien dat ze een verlovings ring draagt," merkte ze als terloops fcfij liet zijn reeds opgeheven armen zakken en deed, inwendig razend maar uiterlijk kalm, een stap achter uit. „Wat kon ilt anders doen vroeg hij op efi'en toon, doch met iets smekends in zijn stem. Vicky begon plotseling heel bedaard te lachen. „O, ik veronderstel geen ogen blik dat het niet prettig was." zei ze. ,,'t Is een heel knap meisje en nog zo jong. Je begrijpt toch, hoop ik, dat het allemaal wreed is Bij deze woorden keek ze hem met haar smaragdgroene ogen hard en on gevoelig aan om haar mond speelde een hatelijk glimlachje. Norway was allesbehalve op zijn gemak toen hij fluisterend en met angst in zijn blik haar vroeg wat ze bedoelde. „Kom, kom, je zult wel hebben be seft, wat er zou gebeuren als je haar hier bracht", hernam Vicky, kalm glimlachend. „Maarmaar dat kun je toch niet menen", bracht hij er met moeite uit. „Hoor eens beste jongen", klonk het zacht, „je weet het immers evengoed als ik". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12