SKODA nil f.5250 Kleurige vlinders in Zeeuwsch-Vlaanderen P.T.T.'er slachtoffer foutieve boeking NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK v FARNBOROUGH'S GEVLEUGELDE BLOEDHONDEN EN TIJGERS ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ƒ2.50 Aili rilmtte K/nüf-'eT' ■■ittiülfctoOsJtih <st ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Geurige thijm botanische vondst Wispelturig als deze zomer zich enkele maanden lang heeft getoond, heeft ze zich toch verwaardigd ons aan het eind van de vakantieperiode enkele goede dagen te schen ken. Zonnig, warm, vrolijk enonverwacht. Net of ze wilde zeggen: „Nu niet te slecht van me denken: een Hollandse zomer kan zich toch netjes gedragen. Zeg nu maar zelf of het waar is of niet!" Wat moet je daar dan op ant woorden? Je zegt maar niet te veel. Gesteld eens, dat ze haar humeurigheid het vol gend jaar nog zou verdubbe len! Je maakt dus liever vlug van de gelegenheid gebruik, springt op een brommer om de gaven van de schone dag uit te buiten. Liefst langs een weg, waar je niet al te dik wijls bent geweest, zo moge lijk over een nog nooit betre- j dene! Door Barend Zwerfmans Ditmaal was het te combineren. Een brokje bekend gevolgd door of gemengd met onbekende wen dingen. Als je het dan nog treft en het begin van het bekende zich heeft getooid met een geheel nieuw kleed, dan is de tocht by voorbaat al geslaagd. Zo was het met de dijk, die zich aftakt van de hoofdweg Perkpol- der-Hulst. Reeds bij de oprit stond de brommer aan de kant, we zou den kunnen zeggen: bijna onge duldig, omdat de berijder hem zo lang in de steek liet. Er was dan ook iets bijzonders aan de hand. Twintig atalanta's Waren de andere zo gewone trek- vlinders, de Atlanta's tot dan slechts sporadisch binnen mijn ge zichtsveld gekomen, nn kou ik op dit ene plekje een twintigtal vlak bij elkaar waarnemen. Ze hadden bepaald voorkeur voor de zacht- lila schermen van het leverkruid en daar deze er in geweldige bos sen langs de sloot stonden, be zochten ze geen enkele andere plant. Het bleek, dat andere vlindersoor ten ook schik hadden in dit plek je; koolwitjes, heidevlinders, dag pauwogen, vosje en vele blauw tjes waren er van de partij. Hier en daar stonden cichoreiplanten met hun hemelblauwe, stervormi ge bloemen en het was vooral de ze plant, die deb ekende dijk een ander aanzien gaf. Enkele hon derden meters ver flankeerden de blauwe sterren de wegrand, waar na de gele lcruiskruiden en de paarse knoopkruidbloemen hun sierende taak overnamen. Ook hier veel ïnsekten en vlinders het aantal atlanta's steeg er tot bijna dertig en omdat ik er ple zier in begon te krygen, volgde ik hun lievelingsplant waar de sloot zich noordwaarts omboog langs een dykje waarvan ik overigens weinig verwachtingen koesterde. Het lukte mij, door telkens tus sen zware begroeiing door te dringen het aantal atlanta's op vijftig te brengen, waarbij ik toe vallig stuitte op aardige planten. Knautia, geweldig hoge stengels van de Alant (Inula), Scherpe fijnstraal, rozestruiken 'vol rode en oranje bottels. Het staat er al les zo ongeordend door elkaar, dat men zich ver buiten geculti veerd gebied kan denken, terwijl slechts enkele stappen liggen tus sen dit wildernisje en de goedig bouw- en weilanden, die mén in* polders mag verwachten. Aan al les komt echter een einde, het wilde struikgewas wijkt en een draadversperring geeft aan, dat de cultuur zich op de een of an dere wijze van de rest van de dijk helling heeft meester gemaakt. Maar juist daar blijken zich nog enkele onverwachte vóndsten schuil te houden. De eerste doet zich voor als we in de fel zonnige atmosfeer een scherp kruidige geur waarnemen die ons bekend voorkomt. Onder alle omstandig heden zouden we deze geur heb ben kunnen thuisbrengen, hier was dit blijkbaar niet mogeijijk, omdat we de plant die de geur verspreidde in het geheel niet konden verwachten. Maar ze stond er werkelijk, de heerlijk geurende Tliijni, vvaar- van Duitse pijprokers graag een weinig door hun tabak mengen. .Voor zover wij thans weten is dit een tweede vindplaats in Zeeuws- Vlaanderen, en in zover ook bota nisch een aardige vondst. Ook staat er de plant met de fij ne bloempjes die Ijzerhard heet een haast onherkenbare verwant van de Verbena's uit onze bloe mentuinen. Enkele stappen verder steken en kele dorre stengeltjes tussen het gras uit, die herinneringen oproe pen aan zekere vetplantjes die we hier weer allerminst zouden zoe ken. Maar al zijn de bijpassende gele sterretjes van de Muurpeper nergens te bespeuren, even grab belen onder het gras brengt de kenmerkende korte stengels met dikke blaadjes te voorschijn, die alle twijfel wegnemen. Vuur pijltjes bij dag Als we nu van een paar donzige speerdistels nog een drietal put- tertjes zien opvliegen, die het zon licht weerkaatsen op hun bontge kleurde veertjes, vuurpyltjes by klaarlichte dag, mogen we dit tochtje wel met een extra sterre tje merken. Het maakt de gemis te oogst van te ongunstige dagen bijna weer goed. Zoals het de hele middag goed maakt, die verder langs de Scheldedijken verloopt, maar geen opvallende vondsten meer oplevert. Behalve dan de overvolle bloeien de bermen langs weggetjes met kinderhoofdjes, die de tocht tot het laatste boeiend deden blijven. We moeten daar bepaald nog eens het een of ander plekje grondig bekijken. Rijk keurt bouw IJ-tunnel goed De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan het ge meentebestuur van Amsterdam mee gedeeld, dat hij bereid is de rijks- goedkeuring voor de bouw van de IJ-tunnel thans te verlenen. Op grond van een werkschema, dat na overleg tussen de dienst van pu blieke werken van Amsterdam, de rijkswaterstaat en de centrale direc tie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid is opgesteld, mag worden aangenomen, dat overmatige aansparken op het arbeidspotentieel door een gelijktijdige uitvoering van de Koen- en de IJ-tunnel zullen wor den vermeden. Verder dient te worden vastgehou den aan de voorwaarde, dat het bouwdok voor de Koentunnel ook dienstbaar wordt gemaakt aan de bouw van de IJ-tunnel, aldus het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijveheid. HPBH - •- i LUCHTVAART SHOW TOT 10 SEPTEMBER Vooruitzichten ongunstig voor Britse luchtvaartprodukten Bloedhonden in het rakettenpark en vliegende tygers in eskader-formaties behoren dit jaar tot de talloze at tracties van de traditionele lucht vaartshow van de Britse vliegtuig industrie, die tot tien september belangstellenden uit de gehele we reld naar Farnborough trekt. By de bloedhonden, de „blood-hounds", gaat het om de tweede versie van f Advertentie j Amerikaans auteur daagt Cocteau voor het gerecht De Franse dramaturg Jean Cocteau zal door do Amerikaanse toneel schrijver en acteur Jerome Kilty, die het successtuk „Dear Liar" 'n Johannesburg op de planken heelt gebracht, in rechte worden aange sproken. „Dear Liar" is gebaseerd op liefdes brieven gewisseld tussen George Bernhard Shaw en de actrice mrs. Patrick Campbell. Jerome Kilty wil de aanspraak van Cocteau op het auteurschap van „Dear Liar" betwisten en een eis van 75.000 gulden schadevergoe ding tegen Cocteau instellen. Kilty heeft in Johannesburg gezegd dat hij en niet Cocteau, de schrijver van het toneelstuk is. H(j had liet reeds in 1947 geschreven en daarna was het met groot succes in Italië, Duitsland, Zweden, Oostenrijk. En geland, Amerika en Zuid-Afrika op de planken gebracht Volgens Kilty had Cocteau opdracht gekregen om „Dear Liar" in het Frans te vertalen. Het stuk oogstte groot succes in Parijs. Bij de pre mière en daarna heeft Kilty klaar blijkelijk de grootste eer voor het stuk ontvangen. Op de avond van de 150ste opvoering echter heeft Cocteau volgens Kilty in een radio uitzending gezegd dat hij, Cocteau, de brieven gerangschikt had en een toneelstuk daarop had gemaakt. Hierna volgde een „open-brieven- oorlog" tussen hem en Cocteau in de Franse pers. Inmiddels, terwijl Kilty In Johannesburg was, nam Cocteau de priz du brigadier van de Franse critici in ontvangst. Aangezien Cocteau lid van de Franse academie is, kan Kilty hem niet zonder zijn toestemming voor het gerecht dagen. Cocteau zou inmid dels Kilty die toestemming ver leend hebben. GEHEEL COMPLEET NIEUWE Skoda Octavia f.$4S5.- f.5250.- Octavia Super f.589£- f.5650.- VERLAAGDE PRIJZEN: Octavia Touring Sport f.6295.- f.6050.- Felicia Sportcabriolet f,3405.- f.8250.- H. ENGLEBERT N.V. THERESIASTRAAT 145 TELEFOON 070-723903* Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Garage IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Gar. J. JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel 318 AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Nederlandse Staatsfondsen prijshoudend BEURS OVERZICHT. De gehele week heeft de beure een rustig verloop gehad met weinig affaire en vrij dag kwam daarin geen verandering. Er was ook niet de minste aanleiding tot verandering in stemming want de om standigheden voor de markt zijn volko men gelijk gebleven. Men ziet ter beurze wel in dat voorshands geen verlichting van de politieke spanning valt te ver wachten. Eerder nemen de gebieden nog toe waar de toestand tot bezorgdheid aanleiding geeft. Waar bovendien het nieuwB uit het be drijfsleven schaars is en stimulerende fac toren volkomen ontbreken, valt het niet te verwonderen dat het publick zich op de achtergrond houdt terwijl ook voor de daghandel de mogelijkheden niet liggen opgeschept. Het feit dat het de laatste beursdag van de week was, droeg nog tot de gereserveerde houding bij. Wallstreet sloot donderdag gedrukt op geruchten dat- de Federal Reserve Bank de verplichte dekking voor de aankoop van effecten gaat verhogen. Tot dusver is hiervan niets gebleken. Niettemin was het zeer stil aan het Damrak en bereik ten de koersen een lager niveau. Zo ver loren Philips 10 punten op aanbod van Zwitserse en Duitse zijde waartegenover enige vraag bestond van Amerikaanse beleggers. Ook Unilever moest 10 punten prijsgeven. Hoogovens liepen terug tot A.K.U. werd 4 punten lager gewaar- deei-d en Kon. Olie bewoog zich op 112 gulden. Per saldo is deze week van het hoofd fonds toch weer circa een gulden afge gaan. In het verdere verloop waren de koersschommelingen zeer gering, hoewel er enig herstel optrad vanaf het laagste punt. Cultuurfondsen zijn uit de specula tieve belangstelling verdwenen en het wachten is op de verdere ontwikkeling van de verhoudingen met Djakarta. H.V.A. was In mineur met een verlies twee punten. Amsterdam Rubber was prijshoudend. De schecpvaarthoek liet geen bijzondere veranderingen zien. Vrij wel alle toonaangevende soorten behiel den hier het vorige niveaji. Nederlandse staatsfondsen waren prijs houdend zonder meer. In de sector der lokale industrieën waren de koersveran deringen eveneens goring. Aandelen Bouwstoffen Braat reageerden niet op het gunstige tussentijdse bericht. De markt sloot onveranderd stil. Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3',2) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3',2) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 Nederrland 1902-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 %Woningbouwlcning Grootboek 194(3 3 Ned. Handelmlj. Alg. Kunstzijde Unie Berghs" en Jurgens Calvè-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holand Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamsohc Lloyd Scheepvaart Unie Slv. Mij. Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.A. Mij. N.V, Dell Mij. Bank voor Ned. Gem. 414 100%b lOO'/jb Bank voor Ned. Gem. 5-1953 104ft 104'/» Van Berkels Patent 303 304 Albert Heijn 600 595 Bronswerk 164 162 Centrale Suiker 375 375% Kon. Mij. De Schelde N.B. 290 290 Intern, Nieke) 83 82% 7 sept. sept. 102ft 102ft 98% 98% 102,4 01 98% 92% 94ftgb 94ft 92% 92% 91% 91% 337 100%gb lOO-lsgb 1957 110 I10%gb 93% 93% 309 380% 381% 300'/. SOOVi 729% 729% 572 573 994 986 743 733% 270% 271 586 586 112.30gb 111.80 115','3 llaVigb 159 %gl 159% 154 154 Va 148% 148gb 164 164 V» 185 184% 199*2 199Va 128'/. 126% 146gb 146 American Motor* Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 8 september. Londen 10.13%-10.14New York 3.60%—3.61. Montreal 3.49%—3.50%. Parijs 73.391/2—73.44%. Brussel 7.24%—7.25%. Frankfort 90.29'A— 90.34%. Stockholm 69.5S% 69.63%. Zürich 83.60',333.65'/j. Milaan 58.13%58.18%. Kopenhagen 52.35 —52.40. Oslo 50.60%—50.65%. We nen 13.98%—13.99V*. Lissabon 12.63%—12.64%. met een stuwstraalaandrijving voor ziene luchtafweerraketten, liet stan- daardwapen van de Britse luchtver dediging. Als „Vliegende-Tijgers" gelden de „Lightnings" „bliksems", van het 74ste eskader van de Royal Air Force. Deze machines flitsen met een snelheid van tweemaal het geluid door het luchtruim. Drie verdere kenmerken van de show van 1961 zijn: Het leger komt voor het eerst met een eigen vliegtuig uit; Farnborough viert op 7 september een jubileum met de 100ste vliegdag; De deelname van exposanten bereikt het record-aantal van 397. De medewerking van de drie onder delen der Britse strijdkrachten aan Farnborough is groter dan ooit te voren. Van de honderd vliegtuigen, die eraan zullen deelnemen worden er 120 ter beschikking gesteld door luchtmacht, marine en leger. Het programma biedt o.a. parachute sprongen met precisie-landing, lucht- acrobatiek met „Sciinitai-s", „Sea Vixens", „Gannetts", „Lightnings" en „Hunterjagers", die aanvallen zullen doen op de verkeerstoren van het vliegveld. De marine laat weer de beroemde „Stroomlanding" van haar machines zien: een uiterst nauwkeurige landing van 4 machi nes tegelijk op één baan, waarbij de vliegtuigen een minimale afstand van elkaar bewaren en waarbij bo vendien nog 2 machines uit tegenge stelde richting komen en eveneens landen. De demonstratie in Farnborough vindt op een tijdstip plaats, waarop de Britse vliegtuigindustrie in de harde concurrentiestrijd vooral met de Amerikanen nieuwe afzet mogelijkheden zoekt. Zonder uitbrei ding van de export zullen talrijke Britse projecten niet kunnen wor den verwezenlijkt, daar voor een eco nomisch verantwoorde produktie van een nieuw vliegtuigmodel de bouw van een bepaald minimum aantal machines noodzakelijk is. Gezien de geringe behoefte op de Britse markt is de afhankelijkheid van buitenland- markten groot. Concurrentie van V.S Daar de Britse defensieuitgaven in de toekomst constant blijven of soms lager zullen zijn dan in de afgelopen jaren, zijn de vooruitzichten voor de industrie niet rooskleurig. Vooral be treurt men in Engeland, dat de Het Deense leger heeft een speciaal commandokorps ,J)e jonge leeuwen" Deze afdeling heeft, gelijk de andere onderdelen, steeds weer nieuwe krachten nodig. Bij een recente me dische keuring voor „De jonge leeu wen" werden 19 van de 65 soldaten ongeschikt geacht. Na een conditie- test bleven er ten slotte nog maar 20 jongemannen over, die in de V.S. en West-Duitsland een keiharde op leiding zullen krijgen. Tijdens de zwemtest werden de kandidaten, ge kleed, geblinddoekt en met 15 kilo gram bepakking van een duikplank in het water geworpen. De stakker, die men hier op de foto zietbleek hélemaal niet te kunnen zwemmen. Desondanks had hij zich opgegeven. Gélukkig voor hem, dat er meteen hulp kwam opdagen. Bondsrepubliek en andere N.A.V.O.- partners bij de uitrusting van hun luchtwapen de voorkeur hebben ge- gegeven aan Amerikaanse machines Men vreest dat deze richtlijn zal worden aangehouden. Want de V.S. zullen ook in de toekomst met het oog op hun enorm grote binnenland se markt hun plannen veel royaler kunnen opzetten en bij een hogere produktie goedkoper kunnen bouwen dan de Britse industrie. Symptomatisch voor de Britse situ atie is het feit dat buitenlandse re geringen worden gevraagd of zij be reid waren nog vóór het begin van de bouw van nieuwe typen zich tot aankoop te verplichten. De antwoor den vielen negatief uit. Wie immers wil een vliegtuig kopen, dat hij nog niet gezien heeft? Vooral wan neer de Amerikanen met goedkopere aanbiedingen lokken? In tegenstelling tot de vliegtuigbou wers kunnen de vervaardigers van liegtuigmotoren elk jaar nieuwe successen melden. Groot Brittannië heeft sedert de oorlog vliegtuigmo toren tot een waarde van vier mil jard gulden geëxporteerd, waarvan de helft naar Rolls Royce ging. Van alle straal- en turboprop-passagiers vliegtuigen, die op liet ogenblik de niet-communistïsche wereld ten dien ste staan of besteld zijn, hebben 50% (dat zyn 1882 machines) motoren „made in Britain". In Israël wordt gewerkt aan de opna men voor een film over de oorlog met de Arabische naburen in 1953 volgens een draaiboek van Mosje Hadar. Een Bedoeïe nen-meisje dat vijf jaar geleden in de ar men van haar omgekomen moeder in de Sinai-woestijn werd aangetroffen en dat Sinaya werd genoemd, tevens de titel ■an de film. vervult hierin een hoofdrol. Richartz-museum. WVWW'VVWW\<WWWV\*V Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Comp. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enshcede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 H Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Rotterdam 1957 Utrecht 1952 Amsterdam 1956 I Amsterdam 1956 II Amsterdam 1936 III Amsterdam '33 (C. -|- A.) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 Zuid-Holland 1957 BEURSINDICES. 55% 54% 43% 44% 47% 4% 84'* 85 14% 63% 63 41 40 21% 20% 85 83% 14% i. 88% 83% z 83% 83'/* 93 1 92 94b 97 97 94% 92% 84 83% 84 88% 110% 82% 84% 83 861 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. 6-9 7-9 8-9 19'/» 18B 'Algemeen 533.64 541.52 536.98 356.50 356.70 357.64 189.24 189.47 189.69 223.42 222.91 223.29 161.92 161.56 160.35 392.78 394.11 392.09 Vermeende fraude Werd onschuldig in huis van bewaring gezet (Van een correspondent) Een administratieve vergissing heeft de kantoorhouder van de P.T.T. te Hardegarijp een paar onaangename dagen bezorgd. Er was een juffrouw komen klagen dat zij haar A.O.W.- uitkering niet had gekregen. Een on derzoek ran de postale recherche bracht aan het licht dat op liet uït- keringsbewijs wel ccn handtekening stond en dat het bewijs was gestem peld. Uit de boekingen en bewijzen waarop het stuk was verantwoord, bleek dat het geld als uitbetaald was aangegeven. Geen wonder dat er aan l'raude werd gedacht. Te meer toen bleek dat de handtekening vals was. Bij vergelij king van de handschriften van de kantoorhouder en van dat wat op het uitbetalingsbewijs was gebruikt, ble ken de twee handschriften bovendien zeer op elkaar te lijken. De kantoor houder werd daarop maandag aan gehouden en naar net huis van be waring te Leeuwarden overgebracht. Daar de kantoorhouder mét klem zijn onschuld volhield, werd het nog aan de gang zijnde onderzoek uitermate minitleus voortgezet. Daarbij kwam aan liet licht dat een ambtenaar op het hoofdpost kantoor te Leeuwarden om aller lei administratieve rompslomp te voorkomen het stuk zelf had ge tekend in de overtuiging dat de ontvangster van het geld had ver geten haar handtekenig te plaat se zonder dat dit eerder was op gevallen. Deze overtuiging was gegrond op het feit dat het stuk was gestempeld en door de wijze waarop het was ver antwoord. Dit nu was abusievelijk gedaan door de kantoorhouder. Daar door was er ook een kasoverschot ge weest omdat het geld niet was uit betaald. Desgevraagd verklaarde de contro lerend ambtenaar te Leeuwarden dat hij het stuk had moeten terugsturen, doch aangezien hij van mening was geweest dat alles in orde was en dat het geld was uitbetaald gezien de im alles „eenvou- de handtekening boekingen, had hij om alles „eenvou dig te honden" zelf geplaatst. Voor de kantoorhouder te Hardega rijp betekende dit een grote opluch ting omdat daarmee zijn onschuld was bewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9