T elevisie-f eestmaand van N.T.S. in oktober oren, ^ïen en.... sclmjven Moeilijkheden met Nederlands- Belgische televisieweek HANDSCHOENEN NODIG VOOR CHARMANTE FRANSE KATJES „DANI'S NIET AANGESPOORD TOT VOEREN VAN OORLOG" 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 Opera „Iphigenea in Aulis" als hoogtepunt Zeven speciale N.T.S.-pro- gramma's in de maand okto ber markeren het feestge druis dat in verband met het tienjarig bestaan van de N. T.S. op 2 oktober zal weer klinken. Hoogtepunt zal de uitzending vgn de opera „Iphigenea in Aulis" van Von Gluck zijn, waarmee op dinsdag 3 oktober de feeste lijke uitzending in de reeks zal worden geopend. De avond daarvoor zal in het raadhuis van Hilversum een officiële bijeenkomst plaats hebben waarbij ook nog een programmatische verrassing in petto wordt gehouden, die eveneens in de Nederlandse huiskamers te zien zal zijn. Op 10, 17, 24 en 31 oktober zullen de documentaires „Tien jaar Nederland", „Te levisie en gezin", „Mijlpaal" en „Tien jaar actualiteiten" worden, vertoond, die alle op hun gebied een terugblik zul len geven op de ontwikkeling in de afgelopen jaren. In het kader van de nieuwe pro gramma-opzet, waarbij de pro gramma-commissie van de N.T.S. keuze mag doen uit de door de omroepsecties voorbereide pro- gramma's, worden op 19 oktober de V.P.R.O.-produktie „Lieve p/n/n ChJ T V PI IRPIPK leugenaar" van Jerome Kilty met C/V I .V.-KUDKICI\ zondagavondeoncerten via de K.R.O., voor de muzikale bege leiding zal zorgen. Ook het Ne derlands Ballet onder leiding van Sonja Gaskell zal van de partij zijn. De muzikale leiding is in handen van Leo Driehuys, de re^ gie is van Johan de Meester. Nederlandse Opera De heer J. W. Rengelink, pro gramma-commissaris van de N.T.S., deelde op de persconferen tie mee, dat men oorspronkelijk de Nederlandse Opera de uitzen ding had willen laten verzorgen. De meeste solisten van deze ope ra waren echter eensdeels van mening dat het Nederlands pu bliek niet rijp zou zijn voor êen opera, anderdeels waren zij bang, dat de voorwaarden waaronder zij zouden optreden, een precedent voor toekomstige uitzendingen zou betekenen en dat zij dus geen overijlde besluiten wilden nemen. Bovendien achtten zij het artis tiek niet verantwoord dat het een reportage vanuit de Amster damse Schouwburg .zou worden en geen studieproduktie. De heer Rengelink zei deze gang van za ken te betreuren en hij sprak de hoop uit dat de Nederlandse Ope ra, die met veel overheidsgeld wordt gesteund, in de toekomst wel zijn medewerking zou willen verlenen om deze kunstuiting on der een zo groot mogelijk publiek te verspreiden. De voorzitter van de N.T.S., mr. E. A. Schüttenhelm, deelde mee, dat de laatste vier, vijf maanden intens door de omroep-secties was samengewerkt, om tot een be hoorlijke programmering van de maand oktober te komen. „U zult misschien zeggen: zet die samen werking dan voort. Maar dat le vert nogal wat moeilijkheden op, ook op technisch gebied. Maar in de maand oktober zal de kijker zien wat er in de Nederlandse te- Rudi Carrell presenteert zondag avond voor de VAR A-televisie zijn eerste show in een reeks die déze winteiop het scherm komt. Op de foto: Rudi CarreTl en Dolf van der Linden. levïsie mogelijk is. Het wordt een televisie-feestmaand voor de kij ker en het zal misschien een omen zijn voor de programmering van de toekomst", aldus de voor zitter. Essays In verband met het tienjarig ju bileum zal eind van deze maand een bundel wetenschappelijke es says over televisie verschijnen onder de titel „Televisie, vraag stuk, waagstuk", onder redactie van prof. mr. dr. M. Rooy, prof. dr. A. Oldendorff, prof. dr. J. Koekebakker en ds. C. Aalders. P.T.T. registreert 950.000ste toestel den van de P.T.T. is het 950.000ste televisietoestel in ons land gere gistreerd. de Haagse Comedie en op 26 ok tober de VARA-produktie „Oom Wanja" van Tjechow met de Ne derlandse Comedie als N.T.S.-pro- gramma's uitgezonden. Ook de kinderen worden in deze feest maand niet vergeten: speciaal voor hen zal op 28 oktober Ben jamin Britten's „Let's make an opera" op het scherm worden ge bracht. Tenslotte komen de sport liefhebbers aan hun trekken met een reportage van internationale demonstraties kunstrijden op de schaats op 25 oktober, die ter ge legenheid van het tienjarig be staan van de N.T.S. op de Hokij in Den Haag worden gereden met Sjoukje Dijkstra en vele andere Europese- en wereldkampioenen. Dit werd meegedeeld op een pers conferentie van de N.T.S.. De opera van Von Gluck wordt, zo als wij al eerder hebben gemeld, een geheel Nederlandse manifes tatie. Adriaan Morriën heeft voor een Nederlandse vertaling ge zorgd en praktisch alle solisten zijn Nederlanders, die vooral in het buitenland «naam hebben ge maakt. Medewerking verlenen Hanlie van Niekerk (een Znid- Afrikaanse), Johan van der Zalm, Caspar Broecheler, Mimi Aarden, Arnold van Mill, Gerard Groot en Wilhelmina Matthès. Noch het Concertgebouworkest, noch het Radio-Filharmonisch Orkest waren beschikbaar, zodat nu het Amsterdams Kunstmaand- orkest, bij de Nederlandse kijker vooral bekend door zijn geregelde VANDAAG T elevisie In een Eurovisie-uitzending brengt de N.T.S. vanmiddag om drie uur een rechtstreekse repor tage ran de vliegdemonstraties te Farnborough. De avonduitzending van de N.C.R.V. staat in het te ken van de Belgisch-Nederlandse televisieweek en bevat een „ge filmd antwoord" op de vraag „Hoe en wat denken Belgen over Nederlanders en Nederlanders over Belgen". Hierna volgt om vijf voor "negen de komedie „Trouwen" van Nikolaj Gogolj, een uitzending vanuit de Studio Sonart te Brussel. De Vlaamse televisie geeft om twintig over acht een overzicht van de Belgisch-Nederlandse week. Het programma, dat hier na volgt is gelijk aan dat van de Nederlandse t.v., namelijk een documentaire en de komedie „Trouwen". Radio Over Hilversum I concerteert vanavond om vijf over acht de Marinierskapel, daarna speelt het orkest van MaJando. Om half tien worden oude liedjes, in een wat modernere vorm, gezongen door Jan van der Most en gespeeld door het ensemble Piet Daalhuï- sen. Over de andere zender voert het Radio Kamerorkest o.l.v. Hugo Rignold werken uit van Handel en Haydn. Na een concert van The Go'lden Age Singers volgt om vijf voor half tien de opera Go- yescas. MORGEN VLAAMSE OMROEPSTERS „Initiatief kwam van Belgische zijde" „Wij hebben de Nederlands-Bel- gische televisieweek een beetje contre-coeur geaccepteerd", zo vat de heer J. H. Rengelink, pro- grammacommïssaris van de Ne derlandse televisiestichting en te- levisiesecretarïs van de VARA zyn mening samen over de Ne derlands-Belgische televisie-mani festatie, die zich met ingang van vandaag (zaterdag) op de Neder landse en Belgische beeldbuizen zal ontrollen. „Het initiatief is toch wel van Belgische kant ge komen", aldus de opvatting van ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, programmadirecteur van de V.P. R.O.-televisie, die als contactman met de Belgische televisie is op getreden voor liet organiseren van deze Nederlands-Belgische te levisieweek. Op een persconferentie, die de N. T.S. deze week over de oktober- festiviteiten heeft gehouden, kwam de Nederlands-Belgische televisieweek ook nog even ter sprake. De heer Rengelink maak te toen gewag van het feit, dat de Vlaamse televisie veel meer uit zendingen uit Nederland over neemt, dan wij van de Vlaamse t.v. Een van de oorzaken daarvan is gelegen in het feit, dat zoals de N.T.S.-voorzitter het voorzichtig formuleerde „onze produkties niet slechter zijn dan die van de Eel- gen." De heer Rengelink zei van de week ronduit, dat hij geen voor stander was van Nederlands-Bel gische televisieweken. Hij zei wel een groot voorstander voor sa menwerking in het algefneen te zijn. Of het ooit nog tot een tweede week van deze aard zal komen is dus zeer de vraag. In ieder geval is de gemengde week, die vandaag begint, de eerste in deze vorm. „Hiervoor was het wel gewoonte dat de sectiehoofden of hun plaatsvervangers naar België gin gen om Vlaamse telerecording te bekijken. Dat gebeurde wederzijds en dan konden over en weer keu zes worden gedaan. Vorig jaar hebben de Belgen een Nederland se week georganiseerd, die een groot succes is geworden. Ze wil den dat dit jaar weer doen, maar dan wederzijds. In april en mei zijn de plannen opgesteld en die zijn volledig uitgevoerd. De kijker zal deze week intensief worden geconfronteerd met de ge volgen van de Nederlands-Belgi sche televisiesamenwerking. In de eerste plaats worden omroepsters over cn weer uitgewisseld. Öp de avonden dat de AVRO, KRO, of VPRO in de lucht zijn. worden de programma's in Nederland aange kondigd door een Vlaamse om- roepster en die van België door een Nederlandse. Bij de NCRV en de VARA waren bezwaren tegen deze gang van zaken. „Wij vonden het vrij zin loos om Vlaamse omroepsters een Nederlands programma te laten aankondigen. In onze program ma's zal alleen een Belgische om- roepster optreden, als wij een Vlaamse produktie uitzenden", al dus een woordvoerder van de VARA. T elevisie De VARA brengt vanavond om kwart voor negen de tweede do cumentaire van Milo Anstadt over Duitsland op het scherm. 17 september gaan de Westduitsers naar de stembus om een nieuwe bondsdag te kiezen. Merkwaardig genoeg gaan de Oostduitsers te gelijkertijd naar de stembus, al leen is hun keuze beperkt tot één party. Dat Is voor hen nu al bijna 30 jaar bet geval, al is de naam na 1945 verwisseld van Nationaal- Socialistische in Socialistische Eenheidsparty. In verband met de jongste ontwikkelingen zijn de vrije verkiezingen in West-Duits- larid niet voor de Duitsers alleen belangrijk en liet is dan ook niet toevallig, dat in onze radio en te levisie zoveel aandacht aan dit gebeuren wordt besteed. Overi gens beleven we vanavond ook een première Rudi Carrell pre senteert om half tien zijn eerste show in een reeks, die deze win ter op het scherm komt. Deze eerste keer neemt bij ons mee naar een „liedjesfabrïek", met charmante arbeidsters als Jany Marden uit Engeland en Barbara Pearce uit Frankryk. De Vlaamse televisie zendt om half negen de show „Zeg hee, spaar je mee?" uit en sluit zich, in het kader van de Nederlands- Belgische televisieweek om half tien bij de VARA aan, die Rudi Carrell op het scherm brengt. Radio Om tien over drie 's middags speelt het Omroep Orkest onder leiding van Roelof Krol met .me dewerking van Willy Busch, viool werken van Dukas, Blaclier en Kodaly. 's Avonds in dit AVRO- programma om half tien „Hora est", het eerste deel van een mon tage van studentenliedjes op de grammofoonplaat en fragmenten uit studentencabarets, waarin men onder andere het Delfts Stu denten Cabaret, het Nijmeegs Stu denten Cabaret en hpt Studenten cabaret 1955 uit Groningen kan horen. Over de andere zender om tien over één 's middags in het KRO- programma twintig minuten Glen Miller en zijn orkest, 's Avonds om vijf minuten over half negen worden fragmenten uit opera's van Tsjaikowsky en Borodin uit gezonden door solisten, koor en orkest van de opera te Belgrado. Om half tien het tweede deel in de vierdelige hoórspelserie „Eigen haard is moord waard", geschre ven door Helene Swïldens naar het gelijknamige boek van Craig t Advertentie Geslaagd.... dank zij RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencenlrum) - Tel, 45432 Vraagt ons prospectus Talen: Ned., Frans. Duits, Engels LO. en M.O.A.-OnderwIjxersakte-WiskundeLO. on M.O.A.- MULO A-B., H.B.S. en Gymn. Praktijkexamens: Boekb., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcorrespondent. Gedenkboeken klaar voor oorlogsgravenstichting De oorlogsgravenstichting is gereed gekomen met de samenstelling van een serie van 38 gedenkboeken, waarin de namen zijn opgenomen van 115.000 Nederlandse oorlogs slachtoffers, wier graven nimmer aanwijsbaar zullen zijn. Dit feit heeft in Israël grote aandacht getrokken. Niet minder dan 30 delen zijn name- lyk met de namen van de. Nederland se joodse slachtoffers gevuld. De Israëlische organisatie tot her denking van joodse slachtoffers heeft de gedachte gehad op 13 sep tember, de dag dat de oorlogsgra venstichting haar 15-jarig bestaan herdenkt, het dagelijks ritueel van het ontsteken van de eeuwige vlam op het centraal joods monument te Jeruzalem te doen verrichten door de Nederlandse ambassadeur in Israël, mr. W. J. G. baron Gevers. FILMS IN ZEELAND Elvis Presley verovert een nachtclubdanseres Mylène Demongeot, Pascale Pe tit en Jaqueline Sassard zijn geen katjes 0111 zonder hand schoenen aan te pakken. Dat blijkt wel in de film „Drie Fran se katjes", die dit weekeinde in ELECTRO (Middelburg) draait. Michel Boisrond had de regie van deze produktie, dïf werd vervaardigd naar het boek „Meurtre d'un Serin" van So phie Cathale. Het is een luchtig en vrolijk geheel, waarin de „problemen des levens" (zoals dat dan heet) met een korreltje zout genomen worden. Er wordt vlot omgesprongen met zaken als liefdesverdriet en pogingen tot moord, alsof het alledaagse zaken zijn. Advertentie t In het Witte Huis „regeert" AMERIKA'S POPULAIRSTE KLEUTER! Een grappig, eigenwijs en zelfverzekerd dametje van drie is de Shirley Temple van 1961 aan het worden: CARO LINE, de dochter van presi dent Kennedy. Het wemelt van verhalen rond dit kwik- zilverige wezentje. De Ame rikaanse kranten brengen al haar streken en uitspraken als gróót nieuws! WUt u een alleramusantst verhaal lezen over Caroline? Stuur dan vandaag nog de waardebon in uit LIBELLE'S folder of abonneer u rechtstreeks per briefkaart op LIBELLE, N'as- sauplein 7, Haarlem. EXPEDITIE BALIEMVALLEI Film waarschijnlijk eind volgend jaar gereed „Wy hebben meer succes gehad met ons wetenschappelijk onder zoek in de Baliemvallei dan wie ook voor ons. Wij hebben het voor de missionarissen en zendelingen in dat deel van de vallei waar wij werkten gemakkelijker gemaakt clan ooit. De Dani-bevolkïng heeft daar de blanke leren zien als iemand voor wie zy niet bevreesd hoeft te zijn", aldus dr. Robert Gardner, leider van de Ameri kaanse wetenschappelijke expedi tie van de Harvard universiteit. Hij zei dit in antwoord op de vraag wat hij dacht van de ge ruchten die onlangs in Hollandia circuleerden, als zou de expeditie voor het maken van filmopnamen de Dani-bevolking hebben aange spoord tot oorlogvoering. Dr. Gardner vervolgde met de mededeling dat naar zijn oordeel de geruchten afkomstig zijn van niet nader door hem aangeduide „missionaries" hetgeen zowel missionarissen als zendelingen kunnen zijn in dat deel van de Baliemvallei waar de expeditie zes maanden verbleef. Geen van hen heeft volgens Gardner ooit hem of een dér andere expeditie leden terzake ondervraagd. „Het is hier typisch een voorbeeld van een situatie zoals die door de eeu wen heen te zien is geweest dat wetenschapsmensen die „de waar heid onderzoeken" in botsing ko men met religieuze organisaties. Helaas moet worden gezegd dat geen sprake is van „moeizaam verkregen pacificatie", door reli gieuzen in de vallei bewerkstel ligd, zoals do geruchten luidden, omdat nog oorlog gevoerd wordt binnen een half uur gaans van hun post. Het is in ieder geval niet waar dat wij de Dani's heb ben opgewekt tot oorlogvoeren", zo merkte dr. Gardner op. Deze deelde verder mee dat hij het machtige stamhoofd van de Ba liemvallei, Koereloe, herhaaldelijk had ontmoet waarbij het vriend schappelijk toeging. Koereloe, het hoofd van een van de grootste oorlogsbonden in de vallei, en volgens dr. Gardner, een zeer in telligent man,, beheerst het gebied waar een Amerikaanse expeditie werkzaam was. Zijn macht is naar de mening van de leider der expeditie echter tanende. De expeditie is thans voltooid. Dr. Gardner verwacht dat zijn film (er werd bijna 7.000 me ter verschoten) oktober vol gend jaar gereed zal zijn. Naast een kopie voor de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag zal hij ook een present- kopie aan het gouvernement van Nieuw-Guinea aanbieden. Van de vier Amerikaanse expedi tieleden, die uit de Baliemvallei naar Hollandia terugkeerden, zal de Harvard-etnoloog Heider nog ten minste een jaar in het gebied van Koereloe in de Baliem ver blijven om vooral de materiële Dani-cultuur te onderzoeken. Rockefeller, die een platenalbum zal uitbrengen van de Dani-ge- zangen, muziek (het enige mu ziekinstrument in de Baliemvallei is de mondharp) en o.m. oorlogs geluiden. zal midden september voor twee maanden nog naar het Asmat-gebied in zuid Nieuw- Guinea reizen. Hij zal daar etno grafische voorwerpen verzamelen voor het Museum voor primitieve Kunst in New York. Peter Mathiesen, een bekend Amerikaans auteur, zal een boek schrijven over de natuurhistori sche achtergrond (ecologie) van het gebied. De Nederlandse bestuursambte naar en etnoloog Broekhuysen, die aan de expeditie was toege voegd, zal naar verwachting een proefschrift schrijven over in het bijzonder het sociologische aspect van de Dani-cultuur. Do fotograaf van „Life", Elsso- l'oa, die een maand by de expedi tie verbleef, heeft volgens dr. Gardner veie prachtige en inte ressante zwart-vvit- en kleurenfo to's gemaakt. De leider van de expeditie wil deze echter pas pu bliceren als het gehele werk ach ter de rug is. De vele aspecten van de Dani-cultuur die onder zocht werden en waarvan de oor logvoering weliswaar een belang- ryk maar niet het voornaamste onderdeel was, moeten nog ge ordend worden. De selectie der onderwerpen geschiedde naar et nologisch verantwoorde maatsta ven. Het draait allemaal om een ware Don Juan. de jongeman Julien, die drie meisjes heeft bedrogen, te weten Agathe, Sabine en Helène, in casu de katjes, die niet zonder handschoe nen zijn aan te pakken. Julien onder vindt dat, want hij komt er bekaaid af. Uiteindelijk komt alles toch weer in orde. Dat alles speelt zich af in Parijs, de geijkte achtergrnod voor een dergelijke luchtige film. De film „G.I. blues" is opgezet om Elvis Presley in staat te stel len tien top-hits te zingen. Dat is dan ook wel te merken aan het onschuldige verhaaltje, dat ge heel bijzaak" is. Elvis speelt in deze film de rol van een Ameri kaanse soldaat, die in Duitsland gelegerd is en daar, vanwege een weddenschap, een aantrekkelijke, maar innerlijke koele, nachtciub- danseres moet verbveren. Dat lukt hém natuurlijk wel, maar voordat het zover komt, is er al heel wat gebeurd en zijn er al heel wat liedjes gezongen. In deze film, die in Grand (Goes), City (Middelburg) en Alhambra (Vlissingen) wordt vertoond, zien we een Elvis Presley, die wat minder het rock en roll-idool is dan in zijn vorige produkties. CITY (Middelburg) verzorgt zondag middag een speciale kindervoorstel ling met de tekenfilm „De sneeuw koningin". Het verhaal van de film „Dodenrit" te zien in LUXOR (Missingen) speelt zich af in het roerige Wilde Westen. De hoofdrollen zijn voor rekening van Audie Mur phy en John Saxón. Arbeidsreserve tot 22.641 man gedaald De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in augustus van 24.813 tot 22.641. De bezetting van aanvullende werken daalde verder Van 2195 tot 1630. Het aantal inge schreven werklozen daalde van 22468 tot 21.011. Aldus het maandelijks overzicht verstrekt door het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Het voor seizoen gecorrigeerde cij fer van de geristreerde arbeidsreser ve steeg met 1000 tot 34.000. iDt kan zo deelt het ministerie mede, waar schijnlijk aan toevallige oorzaken worden toegeschreven. Frauderende boekhoudster kreeg 1 jaar en 4 maanden Confom de eis heeft de rechtbank in Amsterdam woensdag de 45- jarige Amstelveense boekhoudster C. van R.-B. veroordeeld tot een jaar en vier maanden met aftrek wegens ver duistering in dienstbetrekking by een Amsterdams assurantiebedryf. Het ging om een bedrag van f 166.000 die de vrouw door boeking van gefin geerde schadeposten en door verzon nen provisieboekingen in een tijds verloop van ongeveer elf jaar ver duisterde. De 49-jarige kantoorbe diende C. C. W. uit Amsterdam, die in 1953 op de hoogte kwam van de frauduleuze handelingen van de boek houdster en mee was gaan knoeien, cn die veertien dagen geleden wegens heling van een deel van het verduis terde bedrag een gevangenisstraf van acht maanden tegen zich hoorde eisen, werd vrijgesproken. De recht bank achtte niet bewezen dat W. een deel van het verduisterde bedrag als geschenk heeft aangenomen om dat zij van oordeel is dat W. zich eveneens aan fraduleuze handelingen heeft schuldig gemaakt, hetgeen niet in de dagvaarding ten laste was ge legd. Een Amerikaanse raket van het type Titan heeft een. afstand van 6.100 mijl afgelegd. De neuskegel kwam neer in een tevoren bepaald gebied in het zui delijke deel van de Atlantische Oceaan. Deze afstand is al tweemaal eerder door een dergelijke raket afgelegd. ,D*e lucht macht hoopt de Titan binnen enkele we ken voor operationeel gebruik gereed te hebben. Schilderes Grandma Moses werd 101 jaar Anierika's schilderende groot- M moeder Grandma Moses heeft donderdag in het Health Ccn- ter van Hoosick Falls in de P staat New York, haar 101ste verjaardag gevierd. Grandma Moses straalde toen verpleegsters de grote taart, §i met 101 kaarsjes binnenreden in haar pastblkleurige en onder ff bloemen bedolven kamer. P Er was een telegram van pre- sident en mevrouw Kennedy, waarin beiden de schilderes n goede gezondheid en voorspoed „in de jaren die voor U liggen" wensten. Uw verjaardag, aldus p het presidentiële telegram, is een nieuwe mijlpaal in uw langen gevierde loopbaan. President Kennedy was,van mening dat de doeken van Grandma Moses en haar per- soonlijke invloed, „een grote cn waardevolle rol in ons na- Lionaal bestaan" speelden. Grandma Moses heeft bonder- den telegrammen uit vele de- ten van de wereld gekregen. liiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi 0 Iedere tiende inwoner van West- Dultsland lijdt aan ernstige neurose, zo is in Düsseldorf bij het begin van een in ternationale conferentie over psycho analyse bekendgemaakt. Aan het congres, dat door de Duitse psycho-analytische vereniging is georganiseerd, nemen onge veer 400 doktoren, van wie 100 buiten landers, deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 16