Zonnig, ondanks sombere regenlucht, PRINSESSEN BEATRIX EN MARGRIET OP VLAGGETJESDAG IN YERSEKE Onversaagd, vorstelijkoverstapje' op een woelige Oosterschelde Yerseke vierde enthousiast vissersfeest SPEL AAN HAVEN: NEGENTIG JAAR IN NULLEN" ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET HAAR ONTWAPENENDE eenvoud en charme hebben de prinsessen Beatrix en Mar griet het onder een sombere regenlucht wegge doken Yerseke vrijdag tóch een zonnige opening van het oester- eü mosselseizoen bezorgd. Een Yerseke, dat zich voor deze dag traditiegetrouw al vroeg in feesttooi had gestoken, met vlaggen en wimpels en uit oestervaatjes opgebouwde erepoorten en met niet te vergeten de gepavoi- seerde vloot in de haven. Maar zelfs de zo ener giek spelende en marcherende muziekkorpsen konden, ondanks hun forse bijdrage tot de feestvreugde, nauwelijks het ongeduld van de menigte „overspelen". Want de duizenden in de nauwe straatjes van het oesterdorp zagen soms letterlijk reik halzend uit naar hét grote ogenblik: de aan komst van de prinsessen. Dat kwam rond elf uur en, wonderlijk genoeg, bleef het even stil, toen de beide prinsessen voor het gemeentehuis de liofauto verlieten. Het was alsof de samengepakte menigte nauwelijks kon geloven, dat het werkelijk de prinsessen waren, die daar „zo maar", midden in Yerseke ston den Maar het was zo en dat drong toch ook weer vrij snel door, zodat er weldra een spontaan, kort gejuich opklonk een manifestatie, die zich deze dag nog véle malen zou herhalen, dankzij het hartveroverende optreden van de prinsessen, die het gehele programma voortdu rend met groot enthousiasme beleefden en er zo nodig daadwerkelijk aan deelnamen. Zoals in de middaguren, toen zij op de woelige Oosterschel de onversaagd overstapten van een mosselkot- ter op een oesterkorbootWaarna prinses Beatrix de symbolische „eerste oester" kon aan bieden aan de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met het zilte zeebanket uitstekend raad wist. Sclieepsfluiten loeiden, de honderden opvaren den van de vloot juichten: het seizoen was even opgewekt als officieel begonnen. Opgewekt óók, direct 's morgens na aankomst en na het officiële gedeel te al. Dat officiële gedeelte bestond dan uit een begroeting door de com missaris der koningin aan de grens van de provincie en in Yerseke uit het voorstellen aan de prinsessen van de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, de wethou ders C. J. v. d. Velde en D. van Bo ven, de gemeente-secretaris, de heer H. J. de Jager en van het dagelijks bestuur van het comité „Zeeland Presenteert", bestaande uit de heren P. J. de Leeuw (voorzitter), B. J. Korstanje (secretaris en J. C. Kolk man. Naderhand werden in de raadzaal nog de overige raadsleden aan de prinsessen voorgesteld, evenals de overige leden van het comité „Zee land Presenteert", alsmede prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek te IJmuiden en ir. J. G. Snip, hoofd van het bureau bijzondere werken der Provinciale Waterstaat in Zeeland. Intussen waren de prinsessen ieder voorzien van een fraai boeket, op het bordes van het raadhuis aangeboden door de 7-jarige Cockie de Regt en de 9-jarige Henk Korstanje. beiden gehuld in „miniatuur" Zeeuwse dracht „Leve de Kroonprinses Tegen half twaalf, was het officiële gedeelte in het raadhuis afgewerkt en toonden een zeer geamuseerd lachende prinses Beatrix en een meer ingetogen glimlachende prinses Mar griet zich weer op het bordes, in afwachting van het défilé van zes honderd schoolkinderen, uitgerust met even zoveel kleurige ballonnen. Hun komst kondigde zich aan met het geschuifel van honderden kindervoetjes over de straatste nen en met zo nu en dan een zwak hoera-geroep, dat in sterkte toenam bij het passeren van het bordes. En met een fraai gevon den variant op het aloude „Oran je boven, leve de Willemien". zon gen tientallen kinderen schuchter, maar met ware overgave: „Oranje boven, leve de Kroonprinsés". En dat klonk voortreffelijk! Een fragment uit het openluchtspel, dat in de middaguren toerd opge voerd. (FOTO'S P.Z.C.) De prinsessen toonden zich vol aan dacht voor dit vrolyk gebeuren, dat zij vriendelijk en onvermoeid wuivend beloonden. Te voet begaf het hoge gezelschap, onder wie de adjudant van koningin Juliana, kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaff en de particulier secre taresse van Prinses Beatrix, mej. M. C. C. Wijnen, zich even later naar de grote haven, waar een drijvend plat form was aangebracht. Hier waren het prinses Beatrix en prinses Mar griet, die al3 eersten een (oranje) ballon oplieten en dat was voor de honderden schoolkinderen het sein om ook hün broze eigendommetjes aan het luchtruim prijs te geven, zo dat weldra een kleurige tros ballon nen hoog boven het Bevelandse land zweefde, opgetogen nagestaard door kinderenén volwassenen. Minstens zo nauw aaneengesloten als die ballonnen hoog in de lucht, bewogen zich evenals op de heenweg op de begane grond de mensen, in het spoor van de prin sessen, die na dit luchtig onder deel van het programma terug keerden naar het raadhuis om de optocht van praalwagens gade te slaan. Hiermede kwam een fleurig slot aan het ochtendprogramma, waarna de hoge gasten zich in ho tel Nolet aan de lunch verenigden. Vlootschouw In de middaguren begon het jaarlijks hoogtepunt van de oester- en mossel feesten, de altijd weer indrukwek kende vlootschouw, ditmaal vanzelf sprekend extra luister bijgezet door de aanwezigheid van de beide prin sessen, die zich inscheepten aan boord van de „Ye 4", de „Beatrix" van schipper H. Koster. Deze eer was schipper Koster niet alleen te beurt gevallen vanwege de naam van zijn mosselkotter, maar vooral als een hommage aan zijn moedig en mens lievend werk in de rampnacht van februari 1953, toen hij met zijn schip als eerste door het gat in de Schouw- se dijk voer en vele inwoners van Ouwerkerk het leven redde. Het is gisteren voor schipper Kos ter ongetwijfeld een grote dag ge weest! Tijdens de vaart naar de oesterbank vertoefden de prinses sen geruime tijd in de stuurhut, waar ook mevrouw Koster-Pe- kaar aanwezig was. Het was een geanimeerde, zeer informele en ongedwongen bijeenkomst! Gevolgd door de ruim honderd, rij kelijk vlaggende vissersschepen, arri veerde de mosselkotter met zijn vor stelijke opvarenden aan de oester- bank, waar men langszij de oes terkorboot YE 60 „De Tijd" van schipper A. Paauwe kwam. Stevig gesteund door schipper Koster en onder het wakend ook van jhr. De Casembroot waagden de prinsessen onversaagd de „overstap" naar de korboot, waar zij met grote interes se het opvissen van de eerste oesters volgden. De „allereerste" werd aan prinses Beatrix aangeboden, die het schelpdier op haar beurt aan jhr. De Casembroot overhandigde. Onder een vrijwel oorverdovend geloei van de scheepsfluiten verdween die eerste oester vlot in het keelgat van de commissaris. Hel seizoen was be gonnen! Na nog een „overstapje", ditmaal op de R.P. 18 van de rijkspolitie te wa ter, voeren de hoge gasten snel terug naar de wal om het invaren van de vloot gade te slaan; een groots schouwspel, dat telkens opnieuw boeit. Een ander spel volgde, een open luchtspel aan de haven, door de prin sessen belangstellend gevolgd, on danks een fikse regenbui, die met behulp van parapluus doorstaan werd. Een spel ook met verrassin gen en dan met name na afloop, toen zes charmante „parels", in casu zes in fraaie japonnen gehulde meiskes, de prinsessen enkele toepasselijke ge schenken aanboden, te weten: een vaatje oesters voor de koningin; een mandje met flacons mosselen voor prins Bernhard; en kistjes met kreef ten voor alle prinsessen. Intussen had zich aan de ingang van een bij de Oude Kerk geplaatste tent reeds het dagelijks bestuur van het comité „Zeeland Presenteert" opge steld, om hier de prinsessen te ver welkomen. Bovendien presenteerden zich hier twee kleinkinderen van pio niers uit de oestercultuur, te weten O. M. Baron Groeninx van Zoelen en mevrouw de weduwe P. H. van der Weijden-Pompe van Meerdervoort. Het was rond vier uur, toen de prin sessen bij de tent arriveerden, waar in zij zich nog een klein half uur on derhielden met o.a. de aan haar voor gestelde schilder van het openlucht decor, Marius Smit en met auteur en regisseur van het openluchtspel. Omstuwd door honderden geestdrif tige Yersekenaren begaven de prin sessen zich rond kwart voor vijf naar de gereedstaande hofauto, waarin ook de commissaris der koningin plaatsnam, en terwijl de hoge gasten wegreden, klonk die dag ter ere van de prinsessen Beatrix en Margriet nog eenmaal een luid gejuich langs de straten van het feestende oester dorp.. De prinsessen gaven in de morgen-1 deren. Prinses Beatrix behandelde uren het sein voor het oplaten van haar exemplaar met zorg! honderden ballonnen door schoolkin- Julius Caesar, Jacoba van Beieren en Jan Steen zijn gisteren uit het grijze verleden opgedoken om sfeer en luister bij te zetten aan de jaarlijks oester- en mossel feesten te Yerseke. Zij kwamen meester J. Glerum, regisseur en hoofdrolspeler in het openlucht spel-op-de-haven: Negentig jaar in NULLEN", de verzekering ge ven, dat niets boven een goede oester gaat. Dit was een van de vele scenes uit „Negentig jaar in NULLEN", een documentaire over de Zeeuw se oestercultuur. Het begin van De bode van het raadhuis liet niets aan het toeval over.' Kort voor de aankomst van de prinsessen nog een laatste inspectie van de loper, die was uitgelegd... dit spel is dus 1870, maar de schrijver van het spel, Jaap Kolk man, was nog dieper het verleden in gegaan, teneinde de drie illuste re figuren Julius, Jacoba en Jan te laten verklaren, dat oesters zo lekker zijn. Pier van Jewannes, een oud ge diende en niet geneigd het oude voor het nieuwe, te verwisselen, vertelde over de strijd rond de oesters. Vrije vangst of een in banen geleide cultuur? De vissers waren voor het eerste, maar de heren Pompe van Meerdervoort en Groeninx van Zoelen, kwamen gistermiddag de duizenden belang stellenden uitleggen, waarom de Yersekenaren een cultuur moes ten maken van het oestervissen. Zware tijden braken aan: de barre winter van 1890 en de vernieti gende aanval van de gevreesde slipper-limpet op de oesters in 1928. Op treffende wijze werd dit uit gebeeld. Het geheel speelde zich af op een drijvend toneel in de haven, met als decor een vergroot schilderij van Jan Steen: het oestereetstertje. Eerbetoon werd daarna gebracht aan de pioniers van 1870, Pompe van Meerder voort en Groeninx van Zoelen. Respectievelijk de kleindochter en kleinzoon van deze twee „gro ten" uit de oesterwereld, onthul den op het drijvend podium elk een foto van de beide pioniers. Deze foto's zijn voorbestemd om een plaatsje te krijgen in het ge meentehuis. In de laatste akte klapte een kunstig verborgen deur in het schilderij van Jan Steen open en deelden zes „Parels van de Oos terschelde" oesters uit aan de medewerkenden. Vervolgens boden zij de* beide prinsesssen zilte vruchten van de zee aan. Het spel werd besloten met het spelen (en zingen) van het Wilhelmus. Duizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland Yerseke heeft gisteren weer eens ouderwets feest gevierd. Ondanks de met name in het begin van de middag neersijpe- lende regen bevolkte een enthousiaste menigte de straten en 's middags was het een drukte van belang op de vele tiental len vissersschepen, die aan de vlootschouw deelnamen. Hoe wel de feestvreugde er niet onder leed, bracht de dreigende afsluiting van de Oosterschelde toch schaduwen over "dit zes de oester- en mosselfeest. In de fraaie stoet van praal wagens kon men slagzinnen zien als: „Wat ons werd gege ven mag niet worden verdre ven", en „Ondanks Deltawet kweken wij nog steeds Zeeuws zeebanket". Ook de commissa ris der koningin, die een korte toespraak hield na afloop van het spel op de haven, bepaalde zijn gehoor bij de dreigende afsluiting. „Handel naar de in zichten van Pompe van Meer dervoort cn Groeninx van Zoe len" de grondleggers van de oestercultuur riclitte de Zeeuwse commissaris zich tot Yersekse kwekers. „Weest geen Pier van Jewannes, het symbool van de oude oester- kwekers, die niets van vernieu wing wilde weten". Het feest begon omstreeks tien uur. Toen lokten de vrolijke klan ken van de muziekkorpsen „Con cordia" uit Tholen, „Nu met Ho pe" uit Bruinisse, „Kunst en Eer" uit Zierikzee vele inwoners uit hun huizen. Een aantrekkelijk onder deel van de feestelijkheden was ook dit jaar weer de fraaie stoet van praalwagens met uitbeeldin gen van de mossel- en oestercul tuur. De wagens waren bijzonder fraai aangekleed, waarbij het een extra stimulans voor de deelne mers moet zijn geweest, dat zij tevoren wisten, dat zij langs de prinsessen Beatrix en Margriet zouden paraderen. Van liet bordes van het ge meentehuis af sloegen de ko ninklijke gasten met belang stelling de fraaie stoet gade. Het bezoek van de prinsessen was van 11 uur 's morgens tot kwart voor vijf in de middag liet middelpunt, waar omheen alle belangstelling draalde. Tientallen amateurfotograi'en trotseerden de politieafzetting om te trachten de beeltenissen van de prinsessen Beatrix en 3largriet op de gevoelige plaat vast te leggen. Velen slaagden tot hun grote vreugde in deze opzet. Vele gasten Yerseke kon gisteren duizenden gasten begroeten, die uit binnen- en buitenland afkomstig waren. Enkele van deze gasten werden de prinsessen kort na aankomst in de raadzaal voorgesteld. Dat waren o.a. de directeur der visserijen, ir. G. J. Lienesch, de voorzitter van het visserijbestuur in Zeeland, ir. J. D. Dorst uit Goes, de voorzitter van het pro- duktschap voor vis- en visproduk- ten, drs. D. J. van Dijk en ver schillende Zeeuwse burgemees ters. De duizenden feestvierenden kon den zich opperbest vermaken in Yerseke. Na de vlootschouw en het openluchtspel, werd een uitge breid programma afgewerkt op het sportterrein. Veel hilariteit verwekte de gekostumeerde be- hendigheidsrit met „verminkte" fietsen door de bemanning van de Zierikzeese vissersvloot, die met haar optreden veel succes oogst te. „Kunst en Eer" verleende mu zikale medewerking. Concerten door „Nut met Hope" en „Con cordia" op de Paardenmarkt, wer den gevolgd door een cabaretpro gramma op het sportterrein. Tal van bekende radio-artiesten zorg den bier 'voor een aantrekkelijk ontspanningsprogramma. Het mu zikale gedeelte werd besloten door een taptoe van „Mozart" uit Yer seke. Het feest werd besloten met een fraai vuurwerk op het sport terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15