Belgische Rijnreders tegen „akkoord" Vrouw kan 1000 in gevangenis verdienen Haags hoofddirecteur neemt ontslag Dienstplicht in West-Duitsland mogelijk half jaar verlengd VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 2 ADENAUER NA GESPREK MET NORSTAD „Niets bekend over interne spanningen in Rusland" Na een 90 minuten durend geprek te Bonn hebben de Westduitse bonds kanselier Adenauer en de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten in geheel Europa, Norstad, een gezamenlijke verklaring uitgegeven die als volgt luidt: „De bondskanselier heeft generaal Norstad verzocht naar Bonn te komen teneinde inlichtingen te verkrijgen over de militaire situatie zoals die door do N.A.V.O. wordt gezien alsmede over de ver plichtingen van de leden der verdragsorganisaties die aan één en ander zijn verbonden. De versterkingsplannen van de N.A.V.O. zullen ondanks de crisis niet worden gewijzigd. De plannen en streefdata van de N.A.V.O. zullen worden gehandhaafd". De bondskanselier vertelde de verslaggevers later dat het zeer wel mogelijk is dat de Bundeswehr 40.000 dienstplichtigen die .1 oktober zouden zijn afgezwaaid, zes maanden langer in dienst zal houden. Hij had dit onderwerp ook met Norstad besproken, doch in het communique werd het niet genoemd. Berlijnse crisis hadden doen ontstaan in verband met interne moeilijkheden antwoordde Adenauer: „Mij is over interne moeilijkheden in de Sow jet- Unie niets bekend". De bondskanselier was het niet eens met Westberlijns burgemeester, Wil ly Brandt, die kortgeleden had ge waarschuwd dat in de komende twee weken verdere moeilijkheden van oostelijke zijde kondenworden ver wacht „Ik zie niets wat er op wijst dat de Russen de situatie zullen ver* slechteren", aldus Adenauer. Adenauer zei tot de verslaggevers dat de Britse premier Mcmillan hem eens schertsenderwijs had gezegd: „U bent erg gelukkig, U hebt geen koloniën en U bent ook geen lid van de V.N.". Adenauer verklaarde dat hij over de kwestie hoofdkwartier V.N. in Berlijn niet verder wilde spreken omdat West-Duitsland geen lid van de Verenigde Naties is. Hij bevestigde dat de Westduitse re gering overwoog 40.000 dienstplichti gen in verband met de huidige poli tieke situatie zes maanden langer in wérkelijke dienst te houden. Niet gemeld De Westduitse staatsman verklaar de dat er echter nog geen definitief besluit was genomen. De nieuwe lichting (42.000 man sterk' die 1 ok tober opkomt, moet ten minste zes maanden lang worden getraind, voor dat zij als gevechtsvaardig kan wor den beschouwd. In de gezamenlijke verklaring die Norstad en Adenauer na hun ge sprek uitgaven, werd echter niets gezegd over dit punt. Zegslieden wis ten niets mede te delen over Nor- stads mening over dit mogelijke Duit se besluit. Bonn vraagt zich momenteel af, of een zo goed mogelijke militaire voorbereiding opweegt tegen een vergroting van de internationale I spanning, die door een besluit om 40.000 Westduitse soldaten langer in werkelijke dienst te houden, mogelijk kan optreden. Adenauer zei dat de communisten de huidige crisis in Berlijn waren be gonnen „maar intussen heeft hij zich over de gehele aardbol verspreid". Geen oorlog Hij verklaarde echter dat hij ervan overtuigd was dat er geen oorlog zou komen. „Ik geloof niet dat er ooit iemand is geweest die ccn oorlog begon, terwijl hij bij voorbaat wist dat hij zou worden vernietigd", aldus de Duitse bondskanselier, „Ik kan niet geloven dat Kroesjtsjew een kernoorlog zal beginnen". „Wij kunnen alleen maar hopen dat de kernwapenen door gecontroleerde ontwapening zullen verdwijnen", al dus de 85-jarige staatsman, „maar oök nu zc er nog zijn kan ik niet geloven dat er oorlog zal ontstaan". Op vragen van de verslaggevers in zake een verklaring van president Charles de Gaulle van l'rankrijk waarin deze zei dat de Bussen de Betrapte inbrekers sprongen door ruit In 's-Hertogenbosch zijn dezer dagen twee jongelui aangehouden, die zich in de nacht van zondag op maandag hebben schuldig gemaakt aan inbra ken in fabrieksgeboouwen in Boxtel. Ze werden daarbij betrapt door ar beiders van de vroege dienst. In hun overhaaste vlucht sprongen ze door een ruit naar buiten, waarna ze in een personenauto wegreden. Deze auto werd later onbeheerd op de Parade in 's-Hertogenbosch aan getroffen. Het voertuig bleek vol bloedvlekken te zitten, afkomstig van een der daders, die bij zijn „uit braak" in Boxtel zo ernstig werd ge wond dat hij zich onder behandeling moest stellen. Het voorwendsel, dat hij een auto-ongeluk had gekregen, werd niet geloofd en de inmiddels gewaarschuwde politie bracht spoe dig de ware toedracht aan het licht. Daarna kon ook de medeplichtige worden gearresteerd. Het zijn de 19- jarige W. B. en de 21-jarige L. van de B. uit 's-Hertogenbosch. De auto was buiten medeweten van de eige naar (de vader van Van de B.) voor het nachtelijk avontuur gebruikt. Bij de inbraak werd slechts enig klein ~eld ontvreemd. VROEGERE EISEN HERHAALD SPREKENDE GETALLEN. In Cai ro staat een café dat „In de 493" heet. De eigenaar was twintig jaar Egyptisch staatsbeul en heeft in die tijd 493 personen terechtgesteld. DODELIJKE BEET. Een man in Rio de Janeiro, die door een vergif tigde slang werd gebeten, vergold kwaad met kwaad" en beet de slang terug. De man werd gered. De slang crepeerde. KNIKKEREN. In een voorstad van Londen spelen een man en een vrouw op leeftijd elke morgen een half uur een geanimeerd knikker- spelletjc". Je blijft er lenig van" verklaart het echtpaar, dat volgend jaar het gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. Koning Boudewijn van België, die donderdag zijn Siste verjaardag vier de, verblijft nog steeds in Spanje, waar hij met koningin Fabiola een valiant ie doorbrengt. De foto loont het Belgisch koninklijk paar in hun auto, gereed, om in de buurt van Zarauz Ie guan vissen. Schelde-Rijnverbinding wordt „onnodig lang" en duur De Unie van Belgische Rïjnre- iers lieeft in navolging van het Antwerpse gemeentebestuur zich uitgesproken tegen het „akkoord" tussen de kamers van koophandel van Rotterdam en Antwerpen over de verbete ring van de Schelde-Rijnverbin ding. Geen radiozendtijd voor Humanistisch Verbond (Van onze Haagse redactie). Het humanistisch verbond zal op een beslissing over het toekennen van radiozendtijd moeten wachten tot de nieuwe omroepwet een feit is gewor den. In 1960 heeft de radioraad een onder zoek ingesteld naar de doelstelling, de betekenis en de werkwijze van het humanistisch verbond en hierover aan de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten verslag uitgebracht, als mede haar zienswijze aan de be windsman uiteengezet. Naar aanlei ding hiervan heeft de staatssecretaris besloten, 'n beslissing aan te houden tot hij een gewijzigd ontwerp voor een nieuwe omroepwet kan indienen. Incidenten langs sectorgrens De Westberlijnse politie heeft don derdag melding gemaakt van nieuwe incidenten langs de grens tussen Oost- en West-Berljjn. De communistische politie wierp vijf traangasgranaten naar ongeveer 400 Westberlijners die zich in de wijk Neukölln aan de grens hadden ver zameld. Op een ander punt aan de grens spoten vopo's een dertigtal Westberlijners nat met een water kanon en wierpen zij een traangas- bom over de grensmuur. De Belgische reders achten de in het akkoord voorgestelde verbinding „omjpdig lang", „de duurste als ge volg van de noodzakelijke kunstwer ken en baggerwerken" en omdat de voorgestelde vaarweg „geen voorde len biedt, die zouden opwegen tegen een inperking van de Belgische in spanning en voor het behoud van de Rijnvaart". De Unie van Belgische Rijnreders herinnert iu een communiqué aan zijn vroegere eis, dat de nieuwe ver binding tussen de Schelde en de Rijn het mogelijk moet maken de Wes- térsclielde en het kanaal van Zuid- Beveland te vermijden en geschikt moet zijn voor de moderne (dmv)- vaart. De Unie dringt aan op verdere, on derhandelingen tussen de twee re geringen. Wat de rijnpremïes betreft merken de Belgische reders op. dat over de eventuele afschaffing daar van eerst zal kunnen worden geoor deeld als aan de hand van definitieve gegevens over de bereikbare verbe teringen in de vaarweg kan worden getoetst of door een dergelijke maat regel het Rijn-transitoverkeer niet in gevaar wordt gebracht. Voor schoenmakers 5-daagse werkweek Als resultaat van de besprekingen over het rapport, uitgebracht, door de commissie arbeidstijdverkorting van het bedrijfschap schoenmakerij, heb ben de organisaties van werkgevers en werknemers besloten met ingang van 1 september 1961 de vijfdaagse werkweek voor het personeel in de schoenmakerij in te voeren. Het col lege van rijksbemiddelaars heeft aan dit besluit inmiddels zijn goed keuring gegeven. VREEMDE CHAUFFEUR Alstublieft, hier de autosleutels Een Haarlemse chauffeur van Van Gend en Loos, een zekere L. G. H., die eergisteren dienst deed op de lijn MijdrechtUtrecht, Beeft het Neder landse politie-apparaat gisteren op volle toeren laten draaien. De man moest woensdagavond in Utrecht met zijn nieuwe bestelwagen vol stukgoederen arriveren. Maar al wat er kwam opdraven bij het centraal expeditiebedrijf in Utrecht, geen wa gen uit Mijdrecht. Toen de man donderdagmorgen nog niet boven water was en men ook nog geen enkel spoor van de vracht wagen had, werd de politie gealar meerd. Telexberichten werden naar alle politieposten uitgezonden en overal zocht men naar de nieuwe grijze vrachtwagen van Van Gend en Loos. Ook bij de grensposten werd er naar uitgekeken. Om zes uur donderdagavond kwam er een telexbericht van de politie in Antwerpen dat een chauffeur van Van Gend en Loos de sleutels van zijn auto had afgegeven en de auto bij het politiebureau had gestald. De man zelf was rustig het politiebu reau uitgestapt en is thans spoor loos. De directeur van Van Gend en Loos in Roosendaal is samen met een mon teur in allerijl naar Antwerpen ge reden om zich van de toestand van auto en lading op de hoogte te stel len. Nog geen oplossing voor Vlaamse scheepswerven De curatoren van de failliet ver klaarde Scheepswerven van Vlaan deren hebben schriftelijk mededeling gekregen van de Nederlandse Scheepswerven van VVilton-Fijenoord waarbij het huurcontract dat de Ne derlandse onderneming had afgeslo ten voor de afwerking van een vrachtscliip en de kiel van een twee de schip tegen 80 september wordt opgezegd. Verwacht wordt dat het grootste deel van het ongeveer vierhonderd man tellende personeel tegen dezelf- De Belgische autoriteiten hODen ech ter voor het einde van het jaar de datum zal worden ontslagen, nieuwe opdrachten voor de werven te krijgen. Besprekingen, die de afgelopen da gen in Brussel op het ministerie van financiën in Brussel zijn gevoerd en tijdens welke Wilton Fijenoord een nieuw bod heeft uitgebracht voor het overnemen van de werven, heb ben geen resultaat opgeleverd. De Biggekerkse brandweer heeft se dert donderdagavond de beschikking over een splinternieuwe manschap- penwagen, die eveneens gébruikt kan worden als trekker van de brand spuit. Burgemeester J. L. Dregmans droeg de wagen donderdagavond tij dens een bijeenkomst in café Juliana te Biggekerke officieel over. Deze nieuwe rode wagen, die de uitrusting van de Biggekerkse brandweer nu compleet maakt, werd danig ge ïnspecteerd, zoals de foto toont. Uit enthousiaste uitlatingen van de spuit gasten viel echter óp te maken, dat hun nieuwe aanwinst geen enkele re den tot kritiek gaf. Foto P.Z.C. ONTDOOK DE BELASTING Directeur jaarbeurs: Afremmen van kopen op afbetaling niet nodig Drs. J. H. D. van der Kwast, direc teur van de Koninklyke Nederlandse Jaarbeurs, meent, dat de maatrege len die de overheid heeft genomen om de verkoop op afbetaling enigs zins af te remmen, door de percenta ges der verplichte eerste contante betaling van een aantal duurzame consumptiegoederen te verhogen, op zijn minst discutabel zijn en niet noodzakelijk uit hoofde van het alge meen belang. Drs. Van der Kwast, die sprak op een persconferentie ter gelegenheid van de 77ste jaarbeursmanifestatie, becijferde, dat het totale uitstaande afbetalingskrediet in ons land, te we ten ongeveer 570 miljoen gulden, niet meer dan ongeveer anderhalf procent van ons nationale inkomen uitmaakt, terwijl dit in de Verenigde Staten 11,5 procent bedraagt. Het consump tieve afbetalingskrediet kan naar zijn mening, op ongeveer 400 miljoen gulden worden gesteld. Uit het feit, dat het totale gezinsverbruik rond 23 tot 24 miljard gulden beloopt, kan, aldus drs. Van der Kwast, worden afgeleid, dat dit consumptieve afbe talingskrediet nog geen twee procent van de totale consumptieve gezins uitgaven is. Het Wereldgebeuren Kies Adolf Hitler Dat was even een consternatie in het anders zo rustige en rustie ke Duitse plaatsje Tettnang. „Dames en heren, geeft U gerust uw stem aan onze oude, ervaren bonds kanselier Adolf Hitler", zo klonk het de vele C.D.U.-leden tegen, die in een plaatselijk vergaderlokaaltje met aandacht luisterden naar wat Zijne Excellentie Werner Schwarz, minister van voedselvoorziening in het kabinet-Adenauer, te zeggen had. De hooggeplaatste redenaar keek even angstig naar de voorzit ter, verslikte zich, nam een slokje water, rangschikte zijn redenaars- spiekbriefjes, zei nog enkele ge meenplaatsen en besloot met een hardgrondig „ik heb gezegd". Al leen enkele S.P.D.-leden, paladijnen van Brandt, grinnikten toen de voor zitter, die zich op dat moment met de geachte spreker in de Hi malaya wenste, de verkiezingspro motor hartelijk dankte voor zijn bij drage. En ijlings de bierpauze aan kondigde. Nu had Schwarz een heel begrij pelijke fout gemaakt. Hij is geen overtuigd nazi geweest, maar vanaf de machtsoverneming door Hitler had hij op een belangrij ke post in het ministerie van voed selvoorziening het derde rijk gediend en voor hem kwamen op dat onzali ge ogenblik in Tettlang de combina tie kanselier en Hitier weer boven. Maar veel ophef is er niet van ge maakt. Hoe meer de verkiezingsdag nadert volgende week zondag des te meer verscherpen de verwij ten zich. Adenauer heeft met zijn zinspeling op de buitenechtelijke ge boorte van de Berlijnse burgemees ter, het startschot gegeven voor een reeks aantijgingen en verdachtma kingen over en weer. Brandt zelf heeft ook nog een duit in het verkie zingszakje gedaan door te zeggen dat men in de politiek geen Sauer- brueh-tragedie wenst. Sauerbruch, eens de beroemdste chirurg ter we reld, wilde geen afstand doen van zijn werk en door een steeds verder gaande seniliteit werd hij oorzaak van de dood van enkele van zijn pa tiënten. Gevraagd naar zijn persoon lijke verhouding met bondskanselier Adenauer, zei Brandt „hem een rus tige en aangename levensavond toe te wensen, ver van alle regeringsbe sognes". Gezien de dreigementen van Rus sische en Oostduitse zijde te gen de bondsrepubliek, is in West-Duitsland een D.F.U. opgericht die aan de verkiezingen meedoet. Deze partij, waarin vele leden van de in West-Duitsland verboden communistische partij onderdak heb ben gevonden, ijvert voor afschaf fing van alle bewapening, een neu traal Duitsland, uittreding uit de N. A.V.O. en erkenning van Oost-Duïts- land. Vooral de vredeskreet vond aanvankelijk nogal wat aanhang. Een der kandidaten van de partij was vooral erg op ontwapening. Tot dat bleek dat hij in 1945 luitenant- generaal van de S.S. was en recht streeks onder Himmler heeft ge staan, Zijn aanhang is na die ont dekking wel wat teruggelopen. De komende week zal Duitsland nog het beeld geven van politici die elk aar om de oren slaan met het ver leden van de kandidaten. Een weinig verheffend schouwspel, wanneer men weet dat elke partij wel zijn „be keerlingen" heeft. Maar de oproep om Adolf Hitler te stemmen zal wel uniek zijn. AI zei de minister ver ontschuldigend dat hij die avond ver moeid wap en nog niet had gegeten. En dan nog wel minister van voed selvoorziening.... VERZOEK BAARDE VEEL OPZIEN Wapperend wasgoed hangt langs drukke straten Gaf thuis gelegenheid voor hazardspel 1 heeft uitgezeten. Deze straf luidde, I evenals de eis van de officier van 'I justitie: vijf dagen gevangenisstraf. Schulden A Door niet in hoger, beroep te gaan te- gen het vonnis dat de Amsterdamse j politierechter mr. J. Blctz douder- j dagmorgeu tegen haar uitsprak kau de 62-jarige Amsterdamse Engeltje B. in rijf dagen tyds een bedrag van duizend gulden „verdienen". Me vrouw B„ die in de hoofdstad bekend staat als gelegenheidsgeefster tot het spelen van hazardspel, had in de jaren 1958 en 1959 onjuiste aangif ten gedaan bij de inkomstenbelas ting. Ieder jaar gal' zij de verdiensten die zij uit „normale" bronnen kreeg pre cies op, maar dc inkomsten die zij verwierf by het gelegenheid geven I tot het hazardspel verzweeg zij, orn- I dal ze. zoals ze voor de politicrecb- „Een ter verklaarde: „Bang was, dal de plaat: belastingen het aan de politie zo' den doorgeven". Op deze manier zou zij volgens de belasting-inspecteur on geveer duizend gulden te weinig aan inkomstenbelasting hebben betaald, voor welk bedrag zij uiteraard een na-vordering .ontving. Ook kreeg zij een boete van duizend gulden, die zij echter niet zal behoeven tc betalen als zij de straf van de politierechter Engeltje B is reeds eenmaal ver oordeeld wegens het geven van gelegenheid tot gokspelen. Haar woning in de Okeghemstraat was een regelmatig trefpunt voor gok kers uit Amsterdam en omgeving. Zo kwam zij er ook loe om een bedrag van tienduizend gulden te investeren in een gokgelegenlieid in Baarle-Uertog, maar tóen dit bedrijf moest worden opgeheven bleven er voor haar slechts schul den over. Daarna was zr in baar woning te Amsterdam de gokkers blijven ontvangen, om aan het geld le komen voor dc afbetaling van haar schulden. jeldboete zou hier op zijn plaats zijn", zo zei de officier, „maar gezien de vele schulden van mevrouw B. acht ik een korte gevangenisstraf beter". De politierechter was het daarmee eens, zodat mevrouw B. door het uitzitten van de straf van vijf dagen dc boete van duizend gul den kan ontlopen. „Toch wil ik er nog even over nadenken", zo zei ze, „misschien ga ik wel in hoger be roep". (Van onze Haagse redactie) De hoofddirecteur van de gemeente lijke dienst voor stadsontwikkeling en volksverhuizing in Den Haag, ïr. F. Bakker Schut, heeft het gemeen tebestuur gevraagd hem niet ingang van I januari 1962 uit zijn functie te ontheffen. Hij heeft niet recht streeks om zijn ontslag verzocht, maar te kennen gegeven, dat hij het op prijs zal stellen, als men hem op wachtgeld stelt. Hij zal dit wacht geld echter niet toucheren, aange zien hij een betrekking bij het par ticuliere bedrijfsleven zal aanvaar den. Kritiek Dit ontslag heeft in Den Haag op zien gebaard. Ir. Bakker Schut is een zelfstandige figuur. Hij is geen dictator, maar wat hij zegt moet wel gebeuren. Dat heeft wel eens tot conflicten geleid, die echter niet van dien aard waren, dat daaruit een ontslagaanvrage moest voortvloeien. Ook is hij gedurende de ruim twaalf jaar, dat hij aan liet hoofd van de dienst voor stadsontwikkeling en volkshuisvesting staat, niet zonder kritiek gebleven. Op de voorgrond moet worden ge steld. dat hij in die na-oorlogse jaren heel veel voor de ontwikke ling van Den Haag als woon- en werkstad heeft gedaan, maar de oplossingen, die bij vond, werden door velen niet altijd even geluk kig geacht. In een van de laatste stadsuitbrei dingen, het plan Mariahoeve, bij voorbeeld heeft hij zijn hobby, de bouw van duurdere middenstands woningen en kleinere arbeidershui zen door elkaar verwezenlijkt. Spe ciaal voor Den Haag is dat nu al geen succes gebleken. Daar komt nog bij, dat een aantal huizenblok ken om een soort binnenplaats is geprojecteerd met het gevolg dat de achterkanten van die huizen langs vrij drukke straten zijn komen te liggen. Wie des maandags en waarlijk niet uitsluitend op deze dag door deze straten komt, ziet lange rijen wapperend wasgoed. Dat maakt geen verheffende indruk. Zo lang er woningnood heerst, komen de huizen in Mariahoeve wel vol, maar men vreest, dat op den duuf voor de betere woningen in deze wijK de animo duidelijk zal verminderen. Geen bewondering Ook in andere wijken van de stad schiep hij situaties, die al lerminst de bewondering van de Hagenaars kunnen wegdragen. Uiteraard zijn mede burgemees ter en wethouders en de gemeen teraad voor deze ontwikkeling verantwoordelijk, maar als hoofd van de dienst voor stadsontwikke ling en volkshuisvesting had ir. Bakker Schut toeh een sterke in vloed op het niterlijk karakter van de stad. Het motief voor de heer Bakker Schut om zijn ontslag of zijn op- wachtgeldstelling aan te vragen is de reorganisatie van zijn dienst, die b. en w. willen doorvoeren. Hij kan zich daarmee niet verenigen. De heer Bakker Schut, die ook voorzit ter is van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, is van oordeel, dat zijn positie door deze reorganisatie schade leidt. Omzet Sikkens gestegen De geconsolideerde omzet van de Sikkens-groep is over het eerste half jaar 1961 met acht procent gestegen ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1960. De winst na aftrek van belastingen over het eerste halfjaar 3961 hand haafde zich op zes procent van de omzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3