Nieuwe rector Goese Lyceum geïnstalleerd Negende fokveedag Walcheren: kwaliteit sterk vooruitgegaan BOUMAN VEEL VRAAG NAAR APPELS EN PEREN OP ZEEUWSE VEILINGEN Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 Fabriekstöónzalen: ROTTERDAM - IJssélmondse- 'f !aar. 175 (Kralingseveer) 4 AMSTERDAM-WMtoni Leeve-d- straatiO (bij station Sloterdijk). meubelen met Extra veerboten tijdens fruitcorso te Goes Bezoeken van fee aan Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-BeVeland Ter gelegenheid van het Zeeuwse Fruitcorso, dat zaterdag 16 septem ber a.s. door de straten van Goes zal trekken, zullen 's avonds na elf uur twee extra boten varen, namelijk op de dienst KruïningenPerkpolder en KatsZierikzee. De boot, nit Kruinin- gen vertrekt om 23.20 en de veer boot uit Kats om 11.15 uur. Inmiddels is het programma voor de fruitfee aanmerkelijk uitgebreid. Maandag- 11 september zal zij een bezoek brengen aan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Zij zal zich omstreeks drie uur op de hoogte stellen van dé gang van zaken op het fruitteeltbe- drijf van de heer Volleman in Lams- vvaarde. Vandaar uit maakt zij een rondrit naar Hulst en Axel. Donderdag 14 september zal de fee zich op Noord-Beveland laten zien. Op het programma staat een bezoek aan een fruitteeltbedrijf. Tevens zal zij de in opbouw zijnde praalwagen van Wissenkerke bezichtigen. Om vier uur reikt de fee fruit uit aan de bejaarden in het tehuis „Vrede- steln" te Wissenkerke. Het fruit Is beschikbaar gesteld door de fruitte lers van Wissenkerke. Tenslótte zal de tocht over Noord-Beveland de fruitfee langs de Deltawerken en hét recreatiegebied de Banjaard Voeren. Scaldis sleepte stuurloze „Fram" naar Duinkerken De sleepboot „Scaldis" is donderdag morgen omstreeks acht uur van Vlls- singen uitgevaren naar de Neder landse coaster „Fram". Deze kust vaarder had te kampen met niachi- nescliado en dreef, ongeveer éen hal ve mijl ten zuiden van Ramsgatê, stuurloos rond. Om half vijf nam de „Scaldis" de „Fram" op sleeptouw naar Duinkerken, waar de schade zal worden hersteld. EXPORT VAN GROOT BELANG Rassensortiment werd ruimer De goede vraag naar appelen en pe ren heeft zich ook de laatste veertien dagen bij de Zeeuwse veilingen voortgezet. Vooral van de zijde van West-Duitsland én België wordt er een onverminderde belangstelling ge toond. In mindere mate werden er ook aankopen gedaan in de perensec tor voor Engeland, Zweden en Ier land. Bij dé totale afzet néémt de ex port tot nog toe dan ook een voor name plaats in, die gepaard gaat met éen prijsbestedittg die goed ge noemd mag worden. De laatste weck is ook het rassensortiment wat rui mer geworden, nu er geleidelijk meer voor aanvoer wordt vrijgegeven. Van de handperen zijn het thans de rassen Bonne Louisse 'd Avranches, en Buerrê Hardy, die in ruime mate worden aangevoerd. Verder zijn er nog de rassen Beurré Lebrun en Pit- niaston Duchesse, waarvoor vooral de fabrieken interesse tonen. Van de handappelen neemt het ras James Grieve nog de voornaamste plaats in. Een ras, dat voorts bij de Belgen zeer in trek is, is de Bramley Seed ling. Deze appelen, die zich uitste kend lenen om te bewaren in de gas- cellen, werdén de laatste jaren pas in de voorjaarsmaanden op dé markt gebracht. Dit seizoen is de prijsvor ming echter van dien aard, dat er pfaétisch geen Bramley Seedling in de gascelleh ziillen wórden opgesla gen. Ook voor dé keukepappel Jacq jebel is dé vraag gröot. Niet alleen voor de goede kwaliteiten, öok voor de val en fabrieksappelen is er dit jaar een goede markt. Langzaam aan gaat het seizoen zich nu verleggen naar de winter- DRS. G. SIEBEN IN FUNCTIE Veel lof voor con-rector J. v. d. Woude Tijdeus een druk bezochte bij eenkomst in het gymnastieklo kaal van liet Goese Lyceum is de nieuwe rector, drs. G. Sie ben. donderdagmorgen geïn stalleerd. De heer Sieben is de opvolger van clr. J. S. Bartstra jr., die enkele maanden geleden is overleden. Huldo werd gis termorgen speciaal gebracht aan con-rector J. v. d. Woude, die tijdens de interim-periode leiding heeft gegeven aan de school. De vertegenwoordiger van de staatssecretaris van o. k. en w., dr. Jos. F. Clir. de Boer, inspecteur bij het mid delbaar onderwijs sprak zijn bewondering en waardering uit voor het werk van de heer Van der Woude. De bijeenkomst, die ook door enkele tientallen leerlingen van de hoogste klassen werd bijgewoond, werd met een kort welkomstwoord geopend door de heer Van der Woude, Ver volgens was het woord aan de heer De Boer, die uitvoerig stilstond bij het overlijden van dr. Bartstra. Hij prees de overleden rector wegens zijn gTote verdiensten voor het mid delbaar onderwijs. Lof zwaaide spreker toe aan con rector Van der Woude, die zich op voortreffelijke wijze van zijn laak als waarnemend-rector heeft gekwe ten. De nieuwe rector, die in gezel schap was van zijn echtgenote, heet te hij welkom op het Goese Lyceum. Hij wees erop, dat de heer Sieben twee chefs heeft, namelijk het rijk en de gemeente, do eerste voor de rijks h.b.s. en de middelbare meis jesschool en de tweede voor het ge meentelijk gymnasium. „De verhou ding tussen deze beidé chefs is uit stekend", verklaarde hij. Uitvoerig weidde de heer De Boer uit over de taak van de rector. „U krijgt een mooie, edele, maar moeilijke taak", zo richtte hij zich tot de heer Sie ben. Gelukwensen Gelukwensen met deze benoeming werden uitgesproken door do bur gemeester van Goes namens liet college van b. en W., dat voltal lig aanwezig was. „De heer Sie ben is de aangewezen man om leiding te geven aan deze school", aldu9 burgemeester dr. J. W. No- teboom. „Het gemeentebestuur heeft vertrouwen in hem en in zijn werk", besloot hij. Namens het college van curatoren voerde mr. H. P. J. M. Koopmans het woord, die de heer Sieben ge lukwenste met zijn benoeming. Na mens de Kring van Rectorén en Di recteuren in Zeeland sprak Pater Hamer, de directeur van de r.-k.- h.b.s. te Goés. Hij verwelkomde de nieuwe rector Sn hun kring, De voorzitter van de oudercommlssie de heer D. Schipper, wenste de heer Sieben eveneens geluk met zijn be noeming. Met name zwaaide deze spreker lof toe aan de heer Van der woude voor de wijze, waarop hij de verantwoordelijkheid heeft gedragen. Namens de leerlingen eprftlc de lïècr L. Lindehbergh de nieuwe rector toe. Ook hij richtte zich in waarderende woorden tot de hoor Van der Woude, Namens collega's en het personeel sprak daarop de heer Van der Wonde zjjn vertrouwen uit in de nieuwe rector. Hij zegde hem alle steun toe. Drs. Sieben sprak een slotwoord, waarin hij verklaarde het nu reeds prettig wónen te vinden in Goes. Dé niéuwe rector van liet Goese Ly ceum, drs. G. Sieben rechtsvóór de-school In gesprek met zijn vrouw en con-rector J. van der Woude. (Foto P.Z.C.) pluk. De kwekers wachten dan ook nog enkele drukke weken, waarbij gehoopt wordt dat er geen najaarsstormen op zullen treden en dat het weer een gun stig karakter aan zal nemen. Ander fruit Op wat restanten na van enkele late rassen, is de pruimenoogst afgelo pen. Ook de aanvoeren van dubbele princessebonen lopen hard terug en zullen volgende week wél hun beslag hebben gekregen. Ook de aanvoeren van bramen zijn aan het teruglopen. Het zal echter nog wel enkele weken duren, voordat de oogst geheel ten einde is. Het prijzenverloop van dit produkt is de laatste weken sterk schommelend en afhankelijk van de vraag vanuit het buitenland. Met na me is dit jaar Zwitserland een goé de afnemer geweest. Wanneer het weer een na-zomers karakter zal krijgen, kunnen er de komende weken ook nog wat tweede- was aardbeien verwacht worden. De afgelopen week zijn er al enkele kratten aangevoerd. Er zijn echter percelen Talisman en Red Gauntlet die nog volop hebben gebloeid en nu vruchten dragen. Het zal echter van het weer afhangen of dit nagewaS nog tot uitgroei en rijpheid zal ko men. Carras-affaire kost Staat rond f 10 miljoen De zgn. Carras-affaire zal do Staat naar schatting rond tien miljoen gul den kosten, zo wordt in de memorie van toelichting op een wijziging van de begroting van financiën 1960 mee gedeeld. Voorgesteld wordt de post „uitgaven voortvloeiende uit vexieende staats garanties voor verzekeringen van hier te lande gevestigde ondernemin gen in vei-band met het handels- en dienstenverkeer met het buitenland" met 6.110.000 te verhogen tot 7.110.000. Een bedrag van 1.6 miljoen van de totale schade werd reeds ten laste van de begroting 1959 gebracht. Het restant van enige mil joenen guldens komt ten laste van het dienstjaar 1961. Advertentie Het weer in Europa Den Helder, regen 16 gr. Ypenburg, regenbul 13 gr. Vlissingen, regenbul 16 gr. Eelde, regen 14 gr. De Bilt, regenbul 14 gr. Twente, regenbui 15 gr. Eindhoven, regenbui 16 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt 14 gr. Helsinki, geheel bewolkt 11 gr. Stockholm, geheel bewolkt 11 gr. Oslo, half bewolkt 13 gr. Kopenhagen, regenbul 15 gr. Aberdeen, motregen 18 gr. Londen, half bewolkt 18 gr. Amsterdam, regen 15 et. Brussel, zwaar bewolkt 19 gr. Luxemburg, licht bewolkt 15 gr. Parijs, half bewolkt 20 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Nice, licht bewolkt 29 gr. Berlijn, regenbui 15 gr. Frankfort, licht bewolkt 16 gr. Mtinchen. regenbui 17 gr. Zürich, zwaar bewolkt. 16 gr. Genève, geheel bewolkt 20 gr. Locarno, zwaar bewolkt 24 gr. Wenen, regen 24 gr. Belgrado, onbewolkt 30 gr. Athene, onbewolkt 30 gr. Rome. onbewolkt 29 gr. Madrid, licht bewolkt 32 gr. Lissabon, onbewolkt 27 gr. Dé negende fokveedag op Walcheren, die donderdag in Middelburg werd gehouden, ia een groot succes gewor den, Deze foto geeft een overzicht van het keuringsterreindat gelegen ivas achter de Kloveniersdoelen.' (Foto P.Z.C.) Het bleek, dat de jeugd met en thousiasme meegewerkt had en de resultaten waren dan ook goed. Öok de geitenfokkerij Op Walcheren gaat kwalitatief vooruit, hoewel ze kwantitatief afneemt Het wordt meer en meer een fokkerij om de sport. Dat bleek bij de geitenkeuring, waarbij enkele fraaie exemplaren werden getoond. Algemene indruk Een algemene indruk van deze ne gende Walcherse fokveedag gaf de rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen. „Gezien de resultaten van deze dag", aldus ir. Harmsen, „kan gezegd worden, dat de veefokkerij op Walcheren op de goede weg is". Hij meende dat Walcheren in Zeeland de eerste plaats inneemt op het ge bied Van de veefokkerij. Ook kan, volgens hem, het puikje van het Walcherse vee zich meten met het fokvee in de overige delen van Ne derland, Naar zijn mening was deze fokveedag succesvoller dan die van vorige jaren. „Brandzaak" Nieuwland voor rechtbank Middelburg Op 21 september a.s. Donderdag 21 september a.s. zal de rechtbank te Middelburg de zaak tegen de los-werkman L. K. uit Nieuw- en St.-Joosland behandelen, die onder meer ver dacht wordt van brandstichting in de nacht van 10 op 11 maart in een in aanbouw zijnd pand van smid P. Dominicus in de Veerstraat te Nieuw- en St.- Joosland. Enkele dagen na de brand viel reeds de verdenking op de los-werkman L. K., die in verzekerde bewaring werd genomen. Bij huiszoeking in de wo ning van K. trof de politie verder een grote hoeveelheid textiel aan, die uit een zogenaamd rampendepot afkomstig zou zijn. De los-werk man, die thans nog in voorarrest zit, wordt ten laste gelegd brandstichting en diefstal, subsidiair heling en schuldheling. WEGTREKKENDE DEPRESSIE Aanvankelijk zwaar bewolkt, later ook opklaringen. Nu en dan buien. Tot krachtig of matig afnemende wind tussen noordwest en noord, weinig verandering in tenjpei'atuur. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Stormwind neemt vandaag weer af mot nog enkele buien en meer op klaringen. Te koud, overdag 15 a, 16 graden, zeewater 17 graden. Voor uitzichten: Rug van hoge druk nadert langzaam uit het westen en zal za terdag een langzame verbetering brengen. ZON EN MAAN 9 septembor Zon op 6.04 onder 19.10 Maan op 5.09 onder 19.06 VAN 1 KERKKOOR. Het Nederlands hervormd kerkkoor uit Westkapelle vertrekt Zaterdag 30 september naar Mlihlheim in Duitsland. Het koor zal medewerken aan de dankdienst voor het gewas, die zondag 1 oktober in de evange lische kerk in die plaats wordt ge- VOORAVOND De is weer helemaal in de maand, de „r" van rillen zou men kunnen zeggen, maar ookde „r" van recla me. Reclame voor kousen („Het is er nu weer tijd voor!"), voor kolen, kachels, cursussen („ontwikkel U nu, algemeen"), levertraan, leesportefuil- les, gitaarlessen en warme worstjes. We staan weer heerlijk allemaal aan de vooravond van de vergaderingen, uitvoeringen, concerten en lezingen. Komt allen", adverteren soms ver enigingen don en dat nu heeft ons altijd een tamelijk roekeloze invita tie geleken. Want stel je voor, dat we allemaal eens zouden komen, In Biggekcrkc, bijvoorbeeld, oj) een uitvoering van de zangverenigingMaar dan ook al lemaal. Die van Bèveland net zo goed als die van de Westhoek, uit het Landje van Cadzand zowel als uit FUpland. Allemaal naar de uitvoering van de zangvereniging in Biggekerke. Dat zou me een feest worden. UitgeslotenMisschien, maar het ri sico zit er in, wanneer men uitroept ;,KoiM allen"...... houden. Tussen de bewoners van Westkapelle en die van Mühlheim bestaat reeds verscheidene jaren een stevig contact. De kerkeraad van de Evangelische kerk uit Mühlheim heeft namelijk de oude school'met de bijbel ln Westka pelle gehuurd. Ieder jaar komen er een aantal leden van Mühlheimse verenigingen naar WeBtkapellè om hun vakantie door te brengen. Zij worden dan ondergebracht in de ou de school. AARDBEIEN IV. Gok in Sluis doen de aardbeien het in deze tijd van het jaar nog best. De eigenaar van een per ceeltje, waarop de aardbeienplan- ten nog volop vrucht droegen was hierover natuurlijk bijzonder ver heugd. Zo verheugd, dat hij de vruchten wegschonk. Om anderen in zijn vreugde te laten delen. APPELBOOM Een andere bijzonderheid in de fruitsector is het appelboompje in de boomgaard van de heer L. van Po- pering Ie Nieuwerkerk. Dit boompje staat in volle bloei. Op een tweede oogst zal de heer van Popering ech ter wel niet meer rekenen. BIBLIOTHEEK Maandag II september zal in Koude- kerke het door de gemeente voor dc „Volksbibliotheek Koudckcrkc" ge bouwde bibliotheekgebouw aan de Kerkstraat officieel worden geopend. De openingsplechtigheid is vastge steld op 's middags half vijf. KALVER-OPFOKWEDSTRIJD De negende fokveedag voor Walcheren, die donderdag In Middelburg werd gehouden, is een groot succes geworden. Tijdens deze veekeuring heeft men kunnen constateren,"'dat de kwaliteit van het Walcherse fok vee sinds vorig jaar sterk is vooruitgegaan. Dit geldt met name voor het Jongere vee, dat de grondslag Ss voor de veestapel. Het viel vooral op, dat er meer uniformiteit in de kwaliteit was, waardoor de middenklasse groot was en de hoogste en laagste klassen klein. Tweehonderdveertien runderen en vierenveertig geiten werden gekeurd op „De Hof van Tange" en niet zoals voorgaande jaren op het terrein van de Coöp. Veiling vereniging Walcheren. Dit betekende een aanzienlijke verbetering, want het eerstgenoemde terrein ligt veel dichter bij het centrum van Middel burg. De heer A. J. Berenpas, loco-burge meester van Middelburg, verrichtte- 'smoi'gens de officiële opening van deze fokveedag. In zijn openings woord zei hij onder meer, dat de landbouw en de veeteelt de belang rijkste bestaansbronnen van Zeeland zijn. „Deze wedstrijd", aldus de heer Berenpas, „stimuleert de veehouders tot betere resultaten". Dat de belang stelling van de zijde der veehouders voor deze fokveedag zo groot was, bewees, volgens de loco-burgemees ter, dat er de drang bestaat om dé veeteelt op een vakkundige manier te bedrijven. Stal Brasser t)e heer L. P. Brasser uit Vrouwen polder heeft de successen, die hg vo rig jaar met zijn dieren behaalde, dit jaar volkomen bevestigd. Zowel de "kampioene (Marijke 4) als de reser ve-kampioene (Mieneke 2) van dc melkkoeien komen uit zijn stal. Vorig Kritiek op kosmofoto Volgens een bericht dat uit de Praw- da afkomstig heet tc zijn, hebben de foto's die majoor Titof onlangs van uit de kosmos maakte kritiek uitge lokt. Er zouden zich in werkelijkheid veel donkerder wolken boven het westelijk halfrond samenpakken. Hoe dit zij, er is een lichtpuntje. Een gouden lichtpuntje zelfs: Karei I's nieuwe, geurige senoritas stuk voor stuk alle 20 in cellofaan, samen in een fraai blikje. Hygiënisch en breuk- vrij voor 2.50. Karél I geeft goud voor een riks. jaar waren deze kampioenstitels eveneens voor twee van zijn dieren. Marijke 4 werd toen evenals In 1959 reserve-kampioene. Het bij zondere hierbij is, dat de kampioene geheel eigen fok is. De strQd om de kampioenstitel by de stieren werd een succes voor de Stierenvereniging „Gapinge" nit Ga- pinge. Blitsaerd Jap Aderaa ei gendom van deze vereniging werd kampioen. De vereniging had deze stier afgelopen winter pa9 gekocht, Reserve-kampioen werrl Wytsturt Nienke's Adema van de stierenver eniging „Veeverbetering is ons doel" uit Aagtekerke. Nakomelingen Ty'dens dc stierenkeuring waren ook Dokter Lente's Verwachting, Ornea Adolf en Roorda Wietse eigendom van de vereniging voor k-1. „Naar Produlcticf Vee op Walcheren" te bewonderen. Op de fokveedag wer den vele nakomelingen van deze drie stieren gekeurd en vooral de nako melingen van Dokter Lente's Ver wachting en Ornea Adolf, lieten een uitstekende indruk na. Deze drie stieren van de k.i.-vereniging namen echter niet aan de wedstrijd deel, daar zij in vorige jaren tot kampioen waren uitgeroepen. Een primeur voor deze fokveedag was de kalveropfokwedstrijd. Hieraan namen een twaaltal jeug dige leden van dé L.J.G., de Z.P, M. en de C.J.B.T.B. deel. De keu ring van donderdag was de finale van een wedstrijd, die al enige tijd duurt. In dié tfld waren de kalveren reeds viermaal gekeurd. Succes voor stal Brasser bij kampioenschap voor melkkoeien

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2