PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEHR0E VRAAGT ONDERHANDELINGEN KENNEDY-KROESJTSJEW EUROTEL (208 flats) in Vrouwenpolder Weer aankondiging van vredesverdrag In Belgrado weinig steun voor Soekarno ADENAUER GEEN OORLOG GEEN ENGELSE KERNPROEVEN MINDER BELASTING VOOR WERKENDE GEHUWDE VROUW Vand aag... Buitenlanders 204e jaargang - no. 211 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 1 7,00 p. kw.: fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m Minim, f?. advertentie 1 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t 1,25. .Drieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg. tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zlerlkzee red tel 2425 adm tel 2094. „OORLOG UITERSTE KRANKZINNIGHEID" De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft woensdagavond in een radiorede gezegd, dat ondanks de „verontrustende gebeurtenissen" van de laatste tijd er geen „grote oorlog" zal komen. Een vermindering der spanning zou door onderhandelingen moeten wor den bereikt. Het was echter niet ver standig om mogelijke westelijke voorstellen In het openbaar te be spreken voordat de onderhandelin gen beginnen. De communisten had den door het sluiten van de grens tussen Oost- en West-Berlïjn onder handelingen bemoeilijkt. Nieuwe besprekingen konden niet beginnen met aanvaarding door het westen van de „rechtsschending" in Berlijn en Oost-Duitsland als voldon gen feiten. Nederlands schip door Indonesië opgebracht I)e Indonesische marine heeft dezer dagen dc Nederlandse zeesleepboot „Noord-Holland" van de firma Wijs muller aangehouden wegens het bin nenvaren van de Indonesische wate ren ter hoogte van Singapore. De sleepboot is opgebracht naar de ha ven van het eiland Pulau Samboe iu de Riouw-areliipel. De bemanning bestaat uit 28 koppen. De aanhouding geschiedde.op 1 sep tember toen de Noord-Holland bezig" was huip tc verlenen aan de in nood verkerende Griekse vrachtboot Geor- gios Tsavliris (5654: brt.). De Indiase premier, Jawaharlal Nehroe, en de Ghanese presi dent, Kwame Nkroemah, zijn woensdag in Moskou aangekomen waar zij Kroesjtsjew een brief van de conferentie der niet-ver- bonden landen overhandigden. Dit gebeurde op een korte bijeen komst in het Kremlin. In de brief wordt Kroesjtsjew verzocht zo spoedig mogelijk met president Kennedy te onderhandelen over de kwestie-Berlijn. Het verzoek aan Kennedy is naar Wash ington gebracht door president Soekarno van Indonesië en pre sident Modibo Keita van Mali. Kort tevoren was in de grote zaal van het Kremlin een groot staatsiebanket gegeven ter ere van Nehroe. Later aan een diner zei premier Nehroe dat het ontketenen van een oorlog „de uiterste krankzinnigheid" zou zijn. Hij zei dit in antwoord op een toespraak van Kroesjtsjew waarin deze had gezegd: „als de toestand in de wereld alleen van ons en de andere vredelievén- de landen afliïng, zou er geen oorlogsgevaar bestaan". Kroesjtsjew zei aan het ter ere van Nehroe en Nkroemah gegeven diner dat de landen die met Hitler-Duits- land in oorlog zijn geweest, moeten bijeenkomen voor liet- sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Nehroe zei nog in zijn tafelrede: „Thans, nu elk land zozeer de gele genheid heeft voor werk en-nog niet bestudeerde mogelijkheden heeft van ontwikkeling, zou het onlogisch, on redelijk, onrechtvaardig en ronduit dwaas zijn een oorlog te beginnen". Ongerust De niet-verbonden landen zeggen in hun brief aan Kroesjtsjew zeer onge rust te zijn door de verslechtering van de internationale toestand en de mogelijkheid van een oorlog die de mensheid bedreigt. Na eraan te hebben herinnerd dat de Russische premier dikwijls heeft gesproken over de ver- GEEN WOORD OVER NIEUW-GUINEA Tegengestelde meningen over „kolonialisme" Waarnemers op de woensdagmorgen vroeg geëindigde conferentie van niet gebonden landen te Belgrado hebben verklaard, dat president Soe karno van Indonesië er niet in is ge slaagd steun te verkrijgen voor zijn aanspraken op westelijk Nieuw-Guï- nea. In de slotverklaring van de con ferentie wordt het kolonialisme ver oordeeld in Algerije, Angola, Tunesië, Kongo, Zuid-Afrika, Israël en zelfs in de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba. Er wordt echter niet in ge rept over westelyk Nieuw-Guinea. In de verklaring wordt ook geen mel ding gemaakt van het verzoek, dat Soekarno in zijn rede tot de confe rentie heeft gedaan, om de noodza kelijkheid in gedachten te houden van een spoedig te beleggen tweede Afro- Aziatische conferentie in de stijl van die van Bandoeng. Anderzijds, zo zeggen de waarnemers, is dit gecompenseerd door president Soekarno, samen met president Keita van Mali, de verantwoordelijke rol toe te vertrouwen, naar Washington te gaan. Daar zullen de presidenten te genover president Kennedy kracht biijzetten aan het beroep dal de confe rentie op Kennedy en Kroesjtsjew heeft gedaan, een spoedige ontmoe ting tc engagei'en om het oorlogsge vaar af te wenden en de vrede te be waren. Oorlog eerst De waarnemers verklaarden voorts, dat op de conferentie president Soe karno naar voren is gekomen als de leider van één van de twee grote groeperingen, waarin de 25 delegaties waren verdeeld. Naar de mening van Vierde Russische kernexplosie De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft woensdagavond laat meegedeeld, dat de Sowjet-Unie zijn vierde kernexplosie heelt te weeggebracht siiuls het besluit om de kernproeven te hervatten. De explosie had volgens de Ameri kaanse commissie woensdagmorgen vi-oeir plaats ten oosten van Lenin grad. Soekarno was het ideologische con flict tussen oost en west niet het voornaamste hedendaagse vraagstuk. Volgens hem is dit het kolonialisme. Aan de andere zydo stond president Nehroe van India, die betoogde, dat het oorlogsgevaar verreweg het be langrijkste probleem vormt, „omdat by een oorlog met kernwapens de ge hele wereld kan worden opgeblazen en er dan geen vraagstukken zoals kolonialisme meer zullen bestaan". Voorts waren tal van delegaties van mening, dat ondanks Soekarno's eis voor zo spoedig mogelijke bestuurs- overdracht van westelijk Nieuw-Gui- nea, dit toch niet een van de drin gendste koloniale vraagstukken was. sehrikkingen van eeu moderne oorlog, zeggen de landen dat zy er volledig van overtuigd zijn dat hij een ontwikkeling wil voorko men die alle hoop van hun volken op vooruitgang de bodem kan in slaan en waarbij het voortbestaan van de mensheid op het spel staat. Onderhandelingen De neutrale landen zeggen voorts er met het oog op de ernst van de cri sis op aan te dringen dat de grote mogendheden de onderhandelingen hervatten en voortzetten om het oor logsgevaar in de wereld weg te ne men en de mensheid in staat te stel len verder te gaan langs de weg' van de vrede. „Wij verzoeken in liet bijzonder da't er directe onderhandelingen beginnen tussen uwe excellentie en de presi dent van de Verenigde Staten van Amerika, als vertegenwoordigers van de twee sterkste mogendheden van dit ogenblik in wier handen de sleu tel ligt van vrede en oorlog". In de brief aan Kroesjtsjew wordt tenslotte gezegd dat een brief van dezelfde inhoud aan president Ken nedy is gezonden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren te Londen verklaard dat de Engelse regering het Ameri kaanse besluit inzake de hervatting van kernproeven ondergronds en in laboratoria in het licht van de drie Russische proefnemingen „volledig begrijpelijk" achtte. De woordvoerder verklaarde tijdens een persconferentie dat Engeland „momenteel nog p;een plannen heeft over een voortzetten van kernproe ven". Na de tweede wereldoorlog zijn in West-Duitsland zes miljoen woonhui zen afgeleverd. Het jubileum-huis is in Kippehausen-Bensberg bij Keu len met feestelijk vertoon overgedra gen aan een kinderrijk gezin. Foto: bondskanselier Adenauer, die de feestelijke gebeurtenis bijwoonde, kreeg een timmermanshoed en een knapzak aangeboden, zoals die vroe ger in Duitsland door rondtrekken de ambachtslieden werden gebruikt. MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. Incidentele herziening belastingbeleid (Van onze Haagse redactie) Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, dat ten doel heeft de loon- en inkom stenbelasting voor de werkende ge huwde vrouw te verlagen, aldus ver nemen wy uit betrouwbare kringen in Den Haag. Er zal naar worden gestreefd deze., belastingverlaging, die de schatkist naar raming onge veer 50 miljoen gulden per jaar zal kosten, te doen Ingaan op 1 januari 1962. In de voorstellen tot algemene her ziening van onze belastingwetgeving, die al sedert 2 december ^.958 bij de Tweede Kamer aanhangig zijn, had de toenmalige minister van financiën de heer H. J. Hofstra, een gunsti ger fiscale regeling voor de werkende gehuwde vrouw opgenomen. Minister Zijlstra, die bij het optreden van het kabinet-De Quay de porte feuille van financiën op zich nam, bracht wijzigingen in de voorstellen aan, die het echter nog niet verder hebben kunnen brengen dan de Ka mercommissie voor de financiën. Met een totstandkoming van de alge mene herziening is dus zeer veel tijd gemoeid. Mede gelet op de toenemen de aandrang, die zowel door het bedrijfsleven als door de volksverte genwoordiging en niet in het minst door de betrokken vrouwen zelf op haar wordt uitgeoefend, is de rege ring tot het besluit gekomen om in cidenteel, dus los van de algemene herziening, een regeling te ontwer pen, die op korte termijn een ver lichting brengt van de belastinghef fing op het salaris van de werkende gehuwde vrouw en het werken bui tenshuis voor deze vrouwen dus fis caal aantrekkelijker maakt. wordt koning Boudewijn van België 31 jaar. wordt de beroemde Ame rikaanse schilderes Anna Ma ry Robertson Moses (Grandma Moses) te Eagle Bridge in de staat New York 101 jaar. GIGANTISCH HOTELPLAN OP STAPEL GEZET Europa-omspannende organisatie bouwt wolkenkrabber ER BESTAAN PLANNEN voor de stichting van een groot hotel gebouw te Vrouwenpolder van zestien verdiepingen en in totaal tweehonderd en acht hotelflats. Dit grootse gebouw zal worden beheerd door de organisatie Eurotel, die in 1957 in Bolzano werd opgericht en sindsdien in diverse landen van Europa com plexen liotelilats heeft gebouwd. Het gaat hier om een nieuwe vorm van vakantie-verblijf, waarbij de appartementen niet in de eerste plaats voor verhu ring bestemd zijn, maar vóór verkoop. Elk Eurotel dat is tevens de naam van het nieuwe gebouw kent drie verschillen de appartement-typen, die in ge heel Europa uniform zijn van afmeting, indeling en inrichting. Deze appartementen kan men kopen en de eigenaars zijn dus samen de bezitters van het ge hele complex. Het opvallende van dit systeem is voorts, dat de bezitter van een appartement in een Eurotel zijn wooneenheid kan inbrengen in een „ketting", waardoor de appartementen worden verhuurd voor de tijd, dat hij er niet zelf is. Bovendien heeft hij dan het recht om in ieder ander Eurotel te verblij ven- De Nederlandse initiatiefnemers hebben gistermiddag in het ge meentehuis van Vrouwenpolder een aantal bijzonderheden ver strekt. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst met Zeeuwse jour nalisten, waarbij burgemeester A. de Kam presideerde. Namens de initiatiefnemers werd gespro ken door mr. W. P. A. van Voorst van Beest, directeur van de Amstelbrouwerij, die als ad viseur optreedt, en de heer H. Sandbergen uit Laren. Architect is de heer E. F. Groosman uit Rotterdam, die eveneens aanwe zig was. Met het gemeentebestuui van Middelburg hebben de organisato ren onderhandeld over de aankoop van een stuk waterwingebied bij Vrouwenpolder en deze onderhan delingen zijn voorzover het b. en w. betreft tot een goed ein de gebracht. Er is namelijk een oostelijke uitloper van het water wingebied groot ongeveer 6 ha. die buiten het eigenlijke De- schermde terrein valt, welk stuk b. en w. van Middelburg nu aan de raad ten verkoop willen voor dragen. De raad moet uiteraard met dit voorstel akkoord gaan, zodat de aanwijzing van het be wuste gebied nog onder alle voor behoud is geschied. Eerste in Nederland Het Eurotel Vrouwenpolder zal het eerste van deze internationale orga nisatie in Nederland zijn. Het krijgt een hoogte van ca. vijfenvijftig meter. Op de begane grond bevinden zich entree, receptie, dienstruimten, een gemeenschappelijk restaurant en een recreatieruimte. Op het dak komt eveneens gelegenheid tot recreatie. Nabij de entree is gedacht aan een winkel, waar alles te koop zal zijn voor diegenen, die geen gebruik van de hotelkeuken willen maken, maar in hun flat de maaltijd willen berei den. Er komt een tennisbaan plus een zwembad (met verwarmd wa ter) in een beschutte duinkom. Voorts enkele zitterrasseri en kleedgelegen heden. Er zal een duinpad naar het strand worden aangelegd, waar voor de gasten eigen strandhokjes aanwe zig zullen zijn. In Twente doen zich moeilijkheden voor met de Italiaanse en Spaanse arbeiders, die daar in vrij groot aantal te werk zijn gesteld. Het gaat om mensen, die aangeworven zijn voor een korte arbeidsperiode ten minste een jaar en die zonder hun gezin, of als vrijgezel, naar Ne derland kwamen. Deze mensen ver tonen zich graag op straat, zoals dat in zuidelijke landen de gewoonte is en ook bezoeken ze graag de dans- lokalen. Ze hebben daar echter een (Nederlands) publiek getroffen, dat minder op hen gesteld was. Groepen Nederlandse jongelui, die zich toonaangevend waanden in het straatbeeld, konden de aanwezigheid van de Zuideuropeanen niet verdra gen. In de danslokalen ging het pre cies zó en er ontstonden moeilijkhe den over de meisjes met wie gedanst zou worden. Kort daarop hebben en kele eigenaars van danslokalen hun inrichtingen van bordjes voorzien, waarop in het Italiaans werd mede gedeeld, dat aan Italianen geen toe gang werd verleend. Het gevolg is geweest, dat de bui tenlandse arbeiders in staking gin gen, dat ze bijzondere bescherming verlangden van de politie en dat ze terugzending naar hun vaderland eisten met uitbetaling van een jaar loon. Hoewel deze Twentse kwestie niet zo belangrijk is wat de omvang betreft, gaat het toch om een ontzaglijk moeilijk probleem, dat direct verband houdt met de uitwis seling van arbeidskrachten in het gehele Euromarkt-gebied, 'n uitwis seling, die in de toekomst vermoede lijk sterk zal toenemen. Ook al neemt men aan, dat er onder de buitenlanders in Twente vrijpos tige elementen zitten en dat daar naast onder de Nederlandse oppo santen het nozem-element niet ont brak. dan nog is er reden om de kwestie wat ern stiger te nemen, dan alleen maar een ook in het buitenland voorkomende reeks van straat- en danslokalenrelletjes. Allereerst is het af te keuren, dat aan mensen van een bepaalde natio naliteit de toegang tot een danslo- kaal wordt ontzegd. Zoiets mag in Nederland niet voorkomen. Daarnaast echter moet men bij het overplaatsen van buitenlandse arbei ders naar Nederland duidelijk besef fen, dat het gaat om mensen, die andere levensgewoonten hebben, een andere taal spreken en die het plan hebben slechts korte tijd in Neder land te blijven. Zulke mensen zullen in - bijvoor beeld de grote havensteden van Nederland weinig moeilijkheden on dervinden, maar in de kleinere ste den komen ze te staan tegenover ge meenschappen, die nogal gesloten zijn. Zq zullen zich bij die gemeenschap pen moeten aanpassen en dat is moeilijk. Nu kan men wel zeggen tot de Ne derlanders, dat zij deze mensen niet links moeten laten liggen, dat zij hen niet als minderwaardig moeten be schouwen en hen moeten opnemen in onze maatschappij, maar het is volkomen natuurlijk, dat het grote publiek tegenover buitenlanders eerst een wat afwachtende houding aanneemt. Eerst geleidelijk kan dan een aanpassingsproces beginnen, dat zich overwegend moet afspelen bij de bui tenlanders. Deze buitenlanders moe ten zich aanpassen bij de Neder landse samenleving^ en ze moeten de Nederlandse levensgewoonten overne men of althans met die levensge woonten rekening houden. Van Nederlandse kant zal men moe ten beseffen, dat er naast de Neder landers ook nog andere mensen in de Nederlandse samenleving vertoe ven en dat er op den duur samen werking met die buitenlanders moet ontstaan. Nu willen we aannemen, dat er aan de buitenlandse arbeiders, die naar Twente kwamen wel enige voorlichting is verstrekt over Nederland, maar dit soort .voorlich ting pleegt zich te veel te beperken tot de arbeidstoestanden, de lonen, de kosthuizen enz. Die voorlichting moet zich dikwijls daartoe beperken, omdat ook deze eenzijdige voorlichting al bijzonder tijdrovend is, terwijl de werkgevers staan te dringen om arbeidskrach ten, die op korte termijn nodig zijn. Twente bewijst ons nu, dat er bij de „migratie" van arbeidskrachten binnen het Euromarkt-gebied toch een uitgebreidere voorlichting gege ven moet worden, ook al zal dat meer tijd kosten. Men dient de bui tenlanders voor te bereiden op hun verblijf in een nieuwe samenleving, die met alle waardering voor de samenleving, waaruit zij zelve stam men toch anders isen waar schijnlijk altijd anders zal blijven. Appartementen voor f 40.000 De drie soorten appartementen zijn bestemd voor verschillende gezinnen, namelyk voor vyf, drie en twee per sonen. Bovendien komt er nog een aantal kamers voor kinderen met twee slaapplaatsen. Als pryzen per appartement werden bedragen ge noemd tussen de twintig en veertig duizend gulden, maar de prijzen kun nen pas definitief worden berekend (Zie slot pag 2 hol. 1 Afghanistan verbreekt betrekkingen met Pakistan Afghanistan heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met- Pakistan verbroken, na de weigering van Pa kistan om Afghanistan toe te staan zijn consulaten en handelsvertegen woordigingen in Pakistan te herope nen. Uit officiële bron is vernomen dat de regering van Pakistan de sluiting van de consulaten en handelsverte genwoordigingen van Afghanistan had gelast, omdat men daar Pa kistan tegenwerkte. Inmiddels is gisteren de ambassade van Pakistan in de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel, gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1