loe nat is let? Kritiek op Amerika's televisieprogramma's oren, 31 en en sc/wijvev» uit de ETHER OORLOGSDOCUMENTAIRE MET INDRUKWEKKENDE OPNAMEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 DIRECTEUR F.C.C.: me, brutaliteit en gangsterdom doorspekt is, met idiote sketches, revues en filmen gegarneerd wordt en met brallende, schreeu werige en het gezonde mensenver stand minachtende reclame is ge kruid. Om een einde te maken aan deze troosteloze toestand, zal de FCC de kijkers aanmoedigen, hun bezwaren tegen de televisie programma's zeer nadrukkelijk naar voren te brengen. T egenstand Vervlakking, verruwing en kitsch De directeur van de Federal Communications Commission (FCC), een autoriteit, die de radio- en televisiestations in de Ver. Staten de wettelijke vereiste licentie uitreikt, heeft onlangs in Washington de Ver. Staten de wettelijk zeer scherpe kritiek geuit op de Amerikaanse televisiepro gramma's. De 35-jarige di recteur Newton N. Ninow verklaarde daarbij in de rug gesteund door de rege- ring-Kenndy dat men in de toekomst de licenties van de stations niet meer als rou tine zou blijven vernieuwen, wanneer de programma's zo slecht zouden blijven als zij nu zijn. De televisie-vakmensen in de V.S. zijn na deze strafpredikatie nog niet van hun schrik bekomen. Ni- nows aanval op de vervlakking en de leegheid van de program ma's is ongetwijfeld gesanctio neerd door de regering-Kennedy, die het zich tot taak heeft ge steld, een politiek saneringspro gramma te koppelen aan een geestelijk. Zo heeft, naar men weet, de president bijvoorbeeld de dagbladen op het hart gedrukt, zichzelf bij een onbeperkte pers vrijheid een zekere zelfdiscipline op te leggen en een vrijwillige censuur uit te oefenen. Als reac tie op Kennedies vermaan en Ni- nows preek hoort men nu stem men, die spreken van „overheids controle en censuur". Ninow heeft echter uitdrukkelijk verklaard, dat de FCC geen wettelijke maat regelen nastreeft om een recht streekse invloed op de televisie programma's uit te oefenen. Door een wat straffer optreden bij het uitreiken van de vergunningen zou echter reeds veel bereikt kun nen worden. De enige moeilijk heid. dat de eenmaal begane fou ten niet meer zo gemakkelijk on gedaan te maken zijn. Zeven zenders Er is bijvoorbeeld nooit een dwin gende noodzaak geweest, dat één stad bijvoorbeeld New York over zeven televisiestations be- Zeeuwse mondaccordeonist in „Solistenparade" De Vlissingse mondaccordeonist Jan Verwey treedt op in het pro gramma-„Solistenparade", dat de AVRO morgenavond om kwart over zes via Hilversum I uitzendt. Met begeleiding van „De Zaaiers" onder leiding van Jos Cleber, zal Jan Verwey „The lady is a tramp" van Rodgers ten gehore brengen. Aan dit programma werken ver der onder meer mee de trompet tist Willy Schobben, de pianist Dick Wilïebrandts, de klarinettist Willy Langestraat en Corry Brok ken. Maandagavond presenteerde de K.R.O,-televisie het programma .Meet the Band", uitgezonden uit de Singer Concertzaal in La ren, onder regie van Fred Rom- bouts. Het was ditmaal de Old Merry Tale Jazzband," uit West- Duitsland, die in het licht van de schijnwerpers kwam te staan. schikt, die als commercieel gelei de bedrijven met alle toelaatbare en ontoelaatbare middelen naar de gunst van de kijkers dingen en een continu programma moeten bieden, gewoonlijk van zeven uur in de morgen tot 2 uur 's nachts. Het is een publiek geheim, dat de zendtijd kopende firma's er op staan, dat de programma's zo op pervlakkig mogelijk zijn, opdat hun reclameboodschappen de grootst mogelijke kring van toe schouwers bereiken. Deze metho de heeft tot tie belachelijkste, ge lukkig echter niet altijd zonder protest aanvaarde, programma punten geleid, zoals bijvoorbeeld toen een beroemde Wagnerzange- res aan een variété-programma en een revue „medewerkte" en na veel overreding en een grote som gelds smachtend het lied „Wien, Wien, nur du allein" zong. Ninow verweet de televisiesta tions, dat zij op vervlakking, ver ruwing, kitsch en gruwelijke een tonigheid ingestelde programma's aanbieden, die niet alleen een vol komen verkeerd beeld van liet Amerikaanse leven geven doch bovendien in het buitenland, waarheen talrijke programma's geëxporteerd worden, het presti ge van de V.S. kunnen schaden. Hij vergeleek de uitzendingen met een gerecht, dat met sadis- Radio- en t.v.-flitsen Per 1 juli van dit jaar waren er in Zwitserland 165.440 t.v.- en 1.467.532 radiotoestelbezitters ge registreerd. In de hoofdstad van Ecuador, Qui to, is het eerste televisie-station mét zijn uitzendingen begonnen. Er zijn drie uitzendavonden per week en men hoopt binnen een half jaar tot dagelijkse program ma's te komen. Vijfentachtig pro cent van de programma's worclt door de eigen staf geproduceerd. De Engelse commerciële televisie maatschappij „Associated Redif- fusion" heeft met zijn thriller „No hiding place" het absolute kij kersrecord gebroken. Niet minder dan 23.120.000 Engelsen keken tegelijkertijd naar dit stuk. De B.B.C. zal op 7 november de 25e verjaardag van de televisie Toch zal Ninow ook nog op ande re knoppen moeten drukken en andere remmen moeten intrappen om een „nieuwe ordening", een „hoger geestelijk peil" in het tele visiewezen te kunnen doorvoeren. Hij zal moeten rekenen op ener gieke tegenstand van de kleine, vnml. van reclame afhankelijke stations, met de gesloten slagor de van de reclame-industrie, met de onbuigzaamheid van de astro nomische honoraria verdienende televisie-lievelingen en waar schijnlijk ook met een deel van de kijkers, die zich reeds aangepast hebben aan het flodderige niveau van de uitzendingen. vieren met een galadiner in Lon den, waarbij eerste minister Mac- millan en de Lord Mayor van Londen de belangrijkste gasten zullen zijn. Alle uitzendingen van de Tunesi sche radio-omroep, ook die welke voor het buitenland zijn bestemd en via de korte golf worden uit gezonden, worden door Franse stoorzenders „weggeblazen". Zelfs in de landen rond de Middelland se Zee is radio-Tunesië nauwelijks te ontvangen. De Engelse commerciële televisie maatschappij „Southern Televi sion" heeft een motorjacht van 25 Ion omgebouwd tot televisiestudio. Er worden aan boord drie televi siecamera's geïnstalleerd. Het schip, dat voornamelijk voor re portages van watersportevene menten zal worden gebruikt, kan behalve de bemanning, achttien televisiemensen herbergen. De chef-nieuwsdienst van de Zuid- duitse omroep, Ernest Glaeser, heeft deze omroep na een dienst tijd van dertien jaar verlaten. Hij is met ingang van 1 augustus tot pi'ogrammadirecteur van de Af ghaanse staatsomroep benoemd met de opdracht de omroep in Afghanistan op te bouwen. De Australische omroep A.B.C. heeft zijn uitzendingen via de korte golf gestaakt. De vrijgeko men frequenties zullen worden gebruikt om het aantal televisie kanalen te vergroten. De radio uitzendingen via de korte golf wa ren voornamelijk bestemd voor de grote steden van Australië. RADIOEN T.V.-RUBRIEK *wvww\wwvwvwwww» VANDAAG T elevisie Een nieuwe winter, een nieuw ge luid. Deze variant van Gorters Mei is uitstekend van toepassing op onze omroepverenigingen, die 's zomers hun winterslaap houden en tegen de herfst een lente-ach- tige springerigheid vertonen. Als weerslag daarvan kan men van avond om tien voor half negen kijken en luisteren naar „Achter het scherm", waarin de VARA onthult wat voor mooie en fijne dingen zij deze winter voor de kijker in petto heeft. De Vlaamse televisie zendt om half negen een reportage van een half uur uit over „Duitsland voor de verkiezingen" door Maurice Dewilde. Daarna komt het 32de Feddermysterie „Uw zoon Jack" van Jan de Koek op het scherm, het spannende spel dat zich op de Loosdrechtse plassen afspeelt en dat eerder door de N.C.R.V. onder regie van Max Douwes werd uit gezonden. Radio De VARA zendt via Hilversum I om vijf over half negen 's avonds het hoorspel „Een wandeling door de Hoogstraat" van Michael Brett uit. Over de andere zender kan men in het NCRV-programma om kwart voor twee luisteren naar grammofoonopnamen van het oncertgebouw Orkest o.l.v. Eduard van Beinum. Er worden werken van Schubert, Mozart en Mahler uitgevoerd, waarbij de fluitist "Huber Barwahser, de te nor Ernst Hafliger en de mezzo sopraan Nan Merriman als solist optreden. In de Jazz-galléry speelt om tien minuten voor half zes „The Dutch Swing College Band", 's Avonds om vijf over half zeven volksmuziek uit cen« traal Europa in de rubriek „Het hart van -Europa". f Advertentie) Een goed horloge is véél meer waard dan het kost. En een Prisma horloge is goed - j[n mooi! küM\ DONDERDAG 7 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 403 m. 740 kc/s. 7.00 A.V.R.O. 7.50 V.P.R.O. 8.00—34.00 A.VRO. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 11,45 De kleren maken de vróuw, lezing. 12.00 Milit. ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Amus. muz. 14.00 Kamermuz. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Dieren in en rondom het huis. lezing. 16.10 Hammondorgelspel. 16.25 Voordr. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.35 Gespro ken brief, 19.00 Discolaria. 19.50 Sport- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Radiofilharm. ork en solist. 'I. c! pauze: 21.00—21.10: Vijf hindernissen, lezing). 22.05 Muziek kent geen grenzen: intern, muziekprogr. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Jazzmuz. 23.30 Amus. muz. 23.5524.00 Nieuws, HILVERSUM II. 2118 m. 1007 Uc/s. 7.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00— 24.(1(1 N.C.R.V. K R.O 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7 45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d. huisvr. 9.40 Gram. N.C.R.V.: 10,00 Gram.- 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K.R.O.: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok n^pd- klok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Aet. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Zang en gitaar. N.C.R.V.: 14.00 Lichte muz. 14.30 Noordholl. Fil- harm. ork. en soliste. 15.15 Gram. 15.40 idem. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Oude muz. 16 50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber 17.45 Kamerork en solist. 18.15 Sportrubriek. 18.80 Lichte muz. 18.50 Sociaal nerspectiel. praatje. 19.00 Nws. en weerbor 19.10 Volksliede ren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Promenade ork. en solist.-20.30 Dek- blad eerste'soort, lioorsp. 21.15 Pianore- ei tal. 21.30 Gram. 22.00 Orgclcone. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdcn- king. 22 35 Bóekbespr. 23.00 Gram. 23.80 Boekbéspr. 23.55—24 00 Nws. TELEVISIE? ROG KA MM A's. N.T.S.: 20.00 Journ. K.R.O.: Kunslkron. 20.50 Het Chinese landhuis, T.V.-spel. VLAAMS-BELG. T.V.-PRÖGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Der Roscnkavalicr. operette. I. d. pauze 21.00): Documentair progr. T. d. 2e pauze 22.30): Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. "19.30 De Socialistische geduchte. 20.00 Nws. 20,25 Aet. 21.15 Speelfilm. 21.40 Filmprogr. FILMS /IV ZEELAND Liefde tussen jonge vrouw en een labiele oudere man „De naakte oorlog" te zien in GRAND (Goes) en ALHAM- BRA (Vlïssïngen) is een docu mentaire over de laatste wereld oorlog, hoofdzakelijk ter zee. Met gebruik van authentieke op namen wordt een beeld gegeven van de overval op Pearl Har bour, de strijd tegen onderzee boten in de Atlantische Oceaan, de invasie en de vernietiging vam de Japanse vloot. Bij deze docu mentaire werd niet alleen ge bruik gemaakt van Amerikaan se films, maar ook van buitge maakt Duits, Japans en Itali aans materiaal. Op onverbloemde wijze toont deze documentaire de verschrikkingen van de moderne oorlogvoering. In drukwekkend en fascinerend zijn de opnamen over de aanvallen van de Japanse zelfmoordpiloten en de strijd van de mariniers in de oerwouden van Gudalcanai. Daniel Mann is de regisseur van Venus in nerts", de verfilming van John O'Hara's bestseller, die deze week in City (Middelburg) draait. Het is een wat sentimentele film over de liefde tussen een nog jonge vrouw en een labiele oudere man, die boven dien getrouwd is. Voor de jonge vrouw loopt het slecht af. De man keert weèr terug naar zijn wettige echtge note. De hoofdrollen worden vertolkt door enkele van Hollywood^ topster- ren: Elizabeth Taylor, Laurence Har vey en Eddie Fisher. Grand (Goes) en Alhambra (Ylis- singen) vertonen „Een stem in de mist" (Mathilda shouted fire), de griezelfilm, die wij vorige week reeds bespraken. In deze film wordt hoofdrolspeelster Doris Day bijna gek van angst omdat zij be dreigd wordt door die geheimzin- Expeditie Meijer uit Kruiningen op t.v. Kruiningen en met name het expeditiebedrijf van aard- appelen, groente en fruit van m de firma C. Meijer heeft |f dinsdagavond enkele minuten de aandacht van de televisie- n kijkers opgeëist. Dit was het geval in de N.T.S.-rubriek „Internationaal Agrarisch n Nieuws", die grotendeels was gewijd aan ue export van Ne- derlandse aardappelen. Men zag beelden van de aardappel- opslagplaats een van de m modernste in Europa van de fa. Meijer, van het machi- s naai sorteren, het verpakken n in kratten van 33 kg en het keuren van de aardappelen door een controleur van de Plantenziektekundige Dienst. Al deze beelden waren opge- nomen in de aardappelsorteer- plaats van de fa. Meijer. n iiiiiMiiiHiiuimiiiiiiniiuiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiinf Vasas-Real Madrid vanmiddag op t.v. De Nederlandse t.v. geeft vanmiddag half zes een rechtstreekse uitzending van de tweede helft van de voetbal wedstrijd Boedapest VasasReal Madrid. Ton Lutz na onenigheid uit Rotterdams Toneel Ton Lutz zal per 31 augustus 1962 aftreden als artistiek directeur van het Rotterdams Toneel. Hjj heeft die functie dan zeven jaar vervuld. Aanleiding voor zijn besluit is het feit dat het stichtingsbestuur van het gezelschap de besprekingen met de heren Rob de Vries, Richard Flink en M. Kip, die vanaf 1 september 1962 de nieuwe directie zullen voeren, ge heel buiten de heer Lutz om heeft gehouden. Twee Europese records op 200 meier rugslag gebroken Op twee ver uit eikaar liggende plaatsen in Europa, tc Monte Carlo en te Lvov, werden maandag twee Europese zwemrecords scherper ge steld cn beide recordverbeteriugen geschiedden op de 200 meter rugslag Dc Rus Leonid Barbier kwam tijdens de Russische kampioenschappen te Lvov op de '200 meter rugslag heren tot een lijd van 2 min. 16.5 sec., waarmee hij het op naam van de Oostduitser Wolfgang Wagner staande Europese record met ander halve seconde verbeterde. Wagners record (2-18) dateerde van 15 juli 1960 en werd gevestigd te Leipzig. De Frangaise Rosy Biacentini zwom maandagavond in'het nieuwe 50 me- terbad van Monte Carlo de 200 me ter rugslag dames in 2 min. 34.5 sec., hetgeen een verbetering van haar ei gen Europese record betekende met 0,1 seconde. Haar oude record kwam op 2 augustus 1961 tot stand te Pa rijs. Onze landgenote Korrie Winkel evenaarde op 20 augustus te Zwolle tijdens de landenwedstrijd Neder land-Verenigde Staten Rosy Piacen- tini's Europese record van 2.34.6. nige stem in de mist. Deze thril ler, met een verrassende ontkno ping, werd geregisseerd door Da vid Miller. „De moordende minnaar" is een grie zelige film over een onderwerp, waar aan in de loop van de eeuwen al heel wat verhalen zijn gewijd: het eeu wige leven. In deze rolprent is het in een moderne vorm gegoten. Een oude professor en een jonge dokter hebben het geheim van het eeuwige leven ontdekt en deze uitvinding hebben zij op de jonge dokter toegepast: hij is namelijk eigenlijk helemaal niet jong, maar reeds 104 jaar oud, hoe wel hij het uiterlijk heeft van een jongeling. Om alles nog een beetje ingewikkel der te makën worden er enkele schone dames ten tonele gevoerd en enige moorden ontdekt. Kortom: grie zelen, science-fiction en romantiek zijn de hoofdbestanddelen. „De moor dende minnaar" draait in LUXOR (Vlissingen). ELECTRO (Middelburg) brengt een oorlogsfilm over een speciale ge vechtsgroep, de „Frontier Rangers", getiteld „Brigade des doods". Atleet Dan Waern opnieuw geschorst De bekende Zweedse middenafstand- loper Dan Waern, die onlangs omdat hy de amateursbepalingen had over treden, door zijn bond werd ge schorst, doch later weer een start vergunning kreeg, is dinsdag met onmiddellijke ingang door de Inter nationale Amateur-Atletiekfederatie (I.A.A.F.) opnieuw geschorst. De I.A.A.F. had in verschillende brieven aan de Zweedse bond r de laatste dateert van 21 augustus om een officiële verklaring in het „geval Waern" verzocht. De Zweedse loper had namelijk in het begin van dit jaar in een artikel in een tijdschrift openlijk verklaard, voor elke start een aanzienlijk geld bedrag te ontvangen en tevens ge zegd dat hij daardoor geen amateur meer was. Naar aanleiding hiervan schorste de Zweedse bond Waern, doch hief later dit startverbod weer op. De Internationale Federatie heeft Waern, na het uitblijven van de ge vraagde verklaring opnieuw ge schorst. Walcherse volleyballers derde in Rotterdam Het jongens-volleybalteam van Wal cheren heeft zaterdag tijdens de Ne derlandse jeugdkampioenschappen in de Energiehal te Rotterdam een uit stekend resultaat behaald. Dit team eindigde namelijk op de derde plaats achter D.E.S. uit Voorburg, dat eer ste werd, en Groningen. In de eerste wedstrijd won Walche ren met 15-8 en 15-2 van de Amster damse kampioen Armada. Van Gro ningen verloren zij echter met 17-15 en 15-6. In de winnaarsronde kwa men de Walcherse spelers uit tegen het sterke D.E.S. uit Voorburg. Zij verloren met 15-4 en 15-8. In de strijd om de derde cn vierde plaats won Walcheren met 1-15, 15-4 en 15- 12 van Hèngelo. Irt de finale behaal de D.E.S. een gemakkelijke 15-12, 15-8 overwinning op Groningen. Het verzwakte damesteam van Walche ren kon het in dit sterk bezette toer nooi niet bolwerken. De dames ein digden op de zesde en laatste plaats. Kampioen werd Deventer, dat het sterke Boemerang uit Amsterdam in de finale een 15-4, 5-15 en 15-10 ne derlaag toebracht. Drie Nederlandse judoka's naar wereldtitelstrijd Drie Nederlandse judoka's, namelijk do Utrechtenaar Anton GeesinU, Hein Essink (Eindhoven) en Jan van Ier land (Tilburg) zijn door het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu en Ju dohond, aangewezen ons land te ver tegenwoordigen bij het wereldkam pioenschap judo, dat op 2 en 3 de« cember a.s. in Parijs wordt gehouden. Bij het wereldkampioenschap staat slechts één titel op het spel en wordt er slechts in één categorie gestreden. In verband met de voorbereidingen zal de Jappaner Haku Michigami (7e dan), die in oktober naar Nederland komt, de trainingen leiden. Hel is de derde maal dat er een we reldkampioenschap judo wordt ge houden en de eerste keer dat het bui ten Japan zal plaats vinden. r Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8