Leden Nieuw-Guinea- Raad in Nederlandse V.N.-delegatie Douwe Egbert Kentucky's best! Ministerie op zoek naar kostbaarheden 't Is lekker roken von ZWARE SHAG Altijd „MARCHING SAINTS" WEKKEN TOORN VAN STAFCHEFS OP PUPILLEN NA VLUCHT UIT HET R.0.G, WEER GEPAKT WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (D*E) soepel en vers tot de tCXZEsrT laatste draad! NAAR ALGEMENE VERGADERING „Indonesië houdt onveranderd aan eisen vast" (Van onze Haagse redactie.) De regering heeft besloten de Nieuw Guinea-raad uit te nodi gen 0111 drie leden van de Raad aan te wijzen die deel uit zullen maken van de Nederlandse de legatie naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties, welke op 19 september in New-York begint. Verwacht wordt dat de raad zal aanwij zen de perfect Engels spreken de Womsiwor, de eerste onder voorzitter van de Raad, Markus W. Kaisiepo en de vertegen woordiger van het district Ran- siki, JPhenehas Torey. De delegatie naar de V.N. zal wor den geleid door minister Luns, die maandagmiddag aan de vooravond van zijn vertrek naar New York een langdurige bespreking heeft ge had met de Tweede Kamer commis sie voor buitenlandse zaken. Tij dens deze besprekingen heeft mi nister Luns een uiteenzetting gege ven van de huidige internationale aspecten van de Nieuw Guinea kwestie. Volgens onze inlichtingen zou hij daarbij hebben duidelijk ge maakt, dat hoewel de toon die van Indonesische zijde op het ogenblik wordt gebezigd, sterk afwijkt van de terminologie die de Indonesische leiders de laatste jaren hebben ge bruikt, alle uitspraken van Indone sië die in de laatste weken zijn ge daan, toch een onveranderd vasthou den betekenen aan de eis dat Nieuw Guinea zonder dat de bevolking ge legenheid tot zelfbeschikking heeft gehad, aan Indonesië dient te worden overgedragen. Onaanvaardbaar Ook uitspraken van een vooraan staand lid van de Indonesische dele gatie te Belgrado, dit weekeinde te genover Nederlandse journalisten ge daan, "bevestigen dat Indonesië aan die overdracht zonder zelfbeschik king onveranderd vasthoudt. Die eis ïs voor de Nederlandse regering even onaanvaardbaar als in het verleden, al wordt zij thans vriendelijker uit gesproken. In Kamerkringen werd te kennen gegeven dat de regering met meer nadruk dan in het verleden de mo gelijkheden van internationalisatie van het beheer over Nieuw Guinea lijkt te onderzoeken, en sommige zegslieden gaven te kennen dat de regering zal trachen als nog de me dewerking van de Verenigde Naties te krijgen. Voor het zenden van een V.N.-com- missie van onderzoek naar Nieuw Guinea, onder meer om zich van de opvattingen van de.bevolking over de zelfbeschikking op de hoogte te stellen. Sommige vertegenwoordigers van regeringspartijen zouden volgens onze inlichtingen de minister op het hurt hebben gebonden dat zij zich niet zouden kunnen vereni gen met enige vorm van interna tionalisatie, waarbij hot zelfbe schikkingsrecht niet zou zijn ver zekerd. Welke vorm van verzeke- ring zij wensten, kon ons echter niet duidelijk worden. Intusseri blijft men in Kamerkrin gen zeer sceptisch met betrekking tot de mogelijkheid medewerking van genoegzaam grote meerderheid te krijgen voor een vorm van inter nationalisatie van een beheer over Nieuw Guinea, zo lang Indonesië zich daartegen met klem blijft ver zetten. Stilzwijgen Van regeringszijde is ininiddels ook overleg over de kwestie van de zelf beschikking gepleegd met een groep van leden van de Nieuw Guinea- raad die thans in Nederland ver blijft. Deze besprekingen hebben on der andere maandag de gehele dag j in beslag genomen. Van do zijde van deze groep is aan de regering te kennen gegeven, dat niei kan worden aangenomen dat de Nieuw Guinea-raad zal instemmen met een oplossing, waarbij Nederland zich vóór het tijdstip van zelfheschik- Terreurdaden in Parijr en Noord-Frankrijk Bij twee aanvallen van Algerynse ter roristen zijn dinsdag in Frankrijk een lid van de politie en oen burger om het leven gekomen, in de huurt van Rysscl werd het hoofd van poli tie van het district Ostricourt, Pier re Demolis, dodelyk gewond door twee moslims die hem voor zijn huis gistermorgen neergeschoten. Een van de twee moslims werd dooi de politie gedood, de ander wist op een motorfiets te ontsnappen. Te Parijs werd een kleermaker door moslims gedood, wiens beide broers deel uitmaken van de politie. Voor een hotel te Parijs ontplofte te vens een plasticlading die enige scha de .veroorzaakte. king uit het bestuur over Nieuw Gui nea zou terugtrekken. Over het tijd stip waarop die zelfbeschikking zou kunnen worden uitgeoefend hullen de leden van de Nieuw Guinea-raad die hier thans op bezoek zijn, zich in stilzwijgen. De thans in Nederland verblijvende groep zal op 23 september naar Hol- landia terugkeren. Vijf weken later zal een tweede groep raadsleden naar Nederland komen, terwijl de laatste groep omstreeks januari zal aanko men. De raad zal daarna, voor vijf april 1962, een advies over het tijd stip en de termijn van zelfbeschik king uitbrengen. Besprekingen Het wordt niet uitgesloten geacht, dat voor die tijd verscheidene leden van die raad besprekingen zullen hebben met Papoea's die de Indonesi sche zijde hebben gekozen. Pogingen daartoe worden van Indonesische zijde reeds in het werk gesteld. De houthandelaar Womsiwor, die in de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties zal worden opgenomen, heeft trouwens al eerder in Japan met zijn landge noot Silas Papare, van het Indo nesische bureau voor Nieuw Gui nea, besprekingen gehad waarbij Womsiwor Papare duidelijk heeft gemaakt, dat Indonesië, wil het enige sympathie bij de bevolking van Nieuw Guinea verwerven, zou moeten beginnen de Papoeabevol king als gelijkwaardig te beschou wen. Dat hield, volgens Womsiwor toen in, dat het zelfbeschikkingsrecht zou moeten worden erkend. Womsiwor, die in 1945 als jongen door negersol daten uit het Amerikaanse leger mee naar Japan is genomen, is in 1954 naar zijn vaderland terugge keerd. By zyn aankomst bleek hij de Engelse taal perfect te beheersen, terwyl zijn opleiding die hy bij de Amerikanen in Japan had genoten, hem in staat stelde zich met opmer kelijk succes in de internationale han del te ontplooien. Hy wordt als een van de intelligentste leden van de Nieuw Guinea-raad beschouwd. '>N, Conferentie van neutralen eindigt met oproep De conferentie van de niet-verbon- den landen in Belgrado werd dins dagavond besloten met een dringend beroep op de Amerikaanse en Rus sische leiders voor de vrede te wer ken en een dringende oproep tot de wereld een einde te maken aan het kolonialisme. Het vredesberoep zal rechtstreeks gaan naar de Russische premier en naar president Kennedy. Hun wordt verzocht te onderhande len voordat een kernoorlog uitbreekt. De staatshoofden en regeringsleiders der 25 niet-verbonden landen zijn dinsdagmiddag voor de slotzitting bijeengekomen om de boodschap aan de grote mogendheden te zenden en hun goedkeuring te hechten aan een „verklaring van Belgrado". Volgens diplomatieke zegslieden wordt in de „verklaring" geëist: De liquidatie van het kolonialisme, een algemene en volledige ontwape ning, en eventueel het beleggen van een internationale ontwapeningscon ferentie, het verbieden van proeven met kernwapens, reorganiseren van de Verenigde Naties, met het oog op het groeiende aantal leden, dat zich aan de invloed van zowel Mos kou als Washington wenst te ont trekken en het wegnemen van dis criminatie. NA 16 JAAR ONVINDBAAR Verdwenen eigendommen van Nazi-slachtoffers (Van onze Haagse redactie) Op het ministerie van sociale zaken begint men zich thans af te vragen of de sieraden en herinneringen van 44 slachtoffers uit de nazi concen tratiekampen Buchènwald en Da chau, die in 1947 door een Franse opsporingsorganisatie naar Neder land zijn gestuurd, ergens in de kel ders van het departement zijn zoek geraakt. Een oud-gevangene uit Buchènwald, de Amsterdamse hotel houder Brans, heeft bij het ministe rie geïnformeerd of de eigendommen die hem in de oorlog door de Duit sers In het kamp werden afgenomen daar zyn aangekomen. Volgens bewijsstukken van de vroe gere Mission Neerlandaise de Recher che moeten enkele sieraden en papie ren van de heer Brans in Den Haag zijn, evenals die van 43 andere Ne derlanders die in de verschrikkelijke concentratiekampen korte of langere tijd hebben doorgebracht. Een inten sieve speurtocht in de gewelven van het departement,, die reeds enkele weken duurt, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd, zodat men zich thans bezorgd begint af te vragen waar deze, uit gevoelsoverwegingen bezien zeer belangrijke spullen, zijn gebleven. In een tijdschrift las enige tijd ge leden de heer Brans hoe een Duits krijgsgevangene na jaren zijn persoonlijke bezittingen had we ten terug te krijgen. Hy kreeg op hetzelfde moment hoop dat mis schien zijn gouden horloge, gou den sigarenknijper en een aantal zeer persoonlijke papieren nog te rug te vinden zouden zijn. Zijn advocaat, mr. T. J. Rupp uit Amsterdam informeerde in Parijs en hoorde na twee weken van de vroe gere functionarissen van de Mission Neerlandiaise dat in 1947 de eigen dommen van de heer Brans, gelijk met die van 43 andere Nederlanders door de heer Van Laar mee naar Ne derland waren genomen. Een afgiftebewijs hiervan kon men overleggen. Navraag bij de heren Van Laar en Van Waveren, die bei den in Parijs wonen, leerde dat de spullen weliswaar niet tegen een getekend bewijs waren overgedra gen aan het ministerie van sociale zaken. Navraag daar leverde de heer Rupp, die met de regelmaat van een klok informeerde, niets op. Een woordvoerder van het departe ment merkte op: Het is 14 jaar ge leden dat die enveloppen zijn aange komen als dit is gebeurd en in tussen is er zoveel gereorganiseerd, dat er wel eens iets kan zoekraken. De moed geven wij echter nog niet op en dagelijks zoeken enkele ambtena ren naarstig verder. Postduif bracht goed nieuws over operatie Toen dezer dagen een inwoner m M van 's-Gravenzande zijn vrouw naar het ziekenhuis „Bethel" s te Delft bracht, waar zij de H volgende ochtend een operatie moest ondergaan, bracht hij g een postduif in een mandje p mee. s Toen de operatie met goed ge- volg was gebeurd schreef een zuster een kort briefje met de geruststellende mededeling, be- vestigde dit met een ringetje aan de poot van de duif en gaf het dier de vrijheid. Even cir- kelde de vogel boven het zie- kenhuis en zette daarna koers n s naar het Westland. Ongeveer twintig minuten la- ter wist de man in 's-Graven- p zande, dat de operatie van zijn p vrouw goed geslaagd was. p iliiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuil 9 „United Artists" zal de opnamen voor de film „Een, twee, drie", waarin Horst Buchholz de hoofdrol speelt, voortzetten. De scènes waarin hij optreedt zullen later worden gedraaid. Buchholz heeft een schedelbasisfractuur en mogelijk inwen dig letsel. Een kijkje op de Britse luchtvaartbeurs 1961, welke maandag on der bijzonder ongunstige weersomstandigheden mist en regen in Farnborough is geopend. Dit is een suggestieve opname van de Jindivik 2 B; een bijzonder goed pilootloos doelvliegtuigvervaar digd in de Australische gouvernements-vliegtuigfabriekenHet vliegtuigjedat radiografisch wordt bestuurd en dat bijzonder wend baar is, kan allerlei test-apparatunr meevoeren. In totaal zal Enge land een vloot van 130 van deze toestellen opbouwenDe Jindivik wordt voortbewogen door een Bristol Siddeley Viper B straalmotor. RAPPORT IN STUDIE Swing op Taptoe Delft heeft nog een staartje (Van onze Haagse redactie.) Een verjaarshulde van de lucht machtkapel aan jarige dirigent Die penbeek, gebracht op de sluitings avond van de „Taptoe Delft", heeft tot in de hoogste regionen van de le gerleiding beroering gewekt. De Bhf" van swing-mars gespeeld, „when the Saints go marching in", van huls uit overigens helemaal geen mars of swingnummer, maar een religieuze gospelsong van de Amerikaanse ne gers. Enige tijd geleden is er van het comité van Verenigde Chefs van Sta ven een order uitgegaan, dat op tap toes geen swingmarsen gespeeld mo gen worden. Een taptoe, zo motiveert men dit verbod, is een militaire aan gelegenheid, door militairen gebracht en daar hoort ook militaire muziek bij. Intussen hebben de swingnum mers van de luchtmachtkapel en andere militaire korpsen veel bijge dragen tot hun populariteit. Het ver bod geldt overigens niet voor tuin feesten e.d., die door militaire korp sen worden opgeluisterd. De sluitingsavond' van de Taptoe Delft is altijd al „grapjesavond" geweest, waarop de meest onver wachte dingen voorvielen. Ditmaal dus het spelen van ,,'lhe Saints" door de luchtmachtkapel en dit zeker tot verbijstering van vele aanwezige militairen, die op de hoogte waren van de order. Er zou van dit incident een rapport zijn opgemaakt, dat thans in bet co mité van V.C.S. wordt bestudeerd. Overigens kon ons dit evenmin be vestigd worden. De zaak wordt in Den Haag met een zekere mate van geheimzinnigheid behandeld, Gezonker kustvaarder „Geeststroom" gelicht De kustvaarder „Geeststroom", die vorige week nabij Maassluis is ge zonken, is maandagavond gelicht. Een bok van de bergingsmaatschap pij Van der Tak heeft het wrak aan de zuidkant van de Nieuwe Water weg aan de grond gezet. waaruit geconcludeerd kan wor den, dat de legerleiding deze zaak bijzonder hoog opneemt. In Delft zelf heeft men zich wel ver baasd over de verboden hulde aan dirigent Diepenbeek, maar er tevens plezier in gehad. Over het algemeen wordt deze moderne marsmuziek zeer gewaardeerd. Dat de kwestie zijn oorsprong vindt in een geschil tussen de heren Van Yperen (die de algemene leiding heeft) en de heer Diepenbeek, werd door de directeur van V.V.V.-Delft onwaarschijnlijk geacht. „Om te be ginnen is dit geschil al uit de wereld, maar bovendien heeft de heer Van Yperen de algemene leiding en dan mag gedurende Taptoe Delft een verbroedering en een iets vervagen van afstanden optreden, het blijft een militaire zaak, waarin de gezags verhoudingen blijven gelden, aldus de directeur van de V.V.V. Doodvonnissen in Rusland voor verzet tegen politie Een Russische rechtbank heeft vier mannen die een aanval op het hoofd bureau van politie te Alexandrov (100 km ten noorden van Moskou) hebben geleid, veroordeeld tot de dood door de kogel. Dit is dinsdag gemeld door een avondblad in Mos kou. Vijf anderen die aan de aanval deel namen, zijn veroordeeld tot elk vijf tien jaar gevangenisstraf. Eén van hen is een vrouw. De groep trachtte, aldus het blad, eerst te voorkomen dat de politie mensen die de openbare orde ver stoorden, in hechtenis nam. Toen de ze poging was mislukt, vielen zij het hoofdbureau van politie aan. Vragen over optreden van mr. Luns voor Britse t.v. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters (p.v. d.a.) heeft de minister van buiten landse zaken schriftelijke vragen ge steld omtrent diens optreden voor de Britse commerciële televisie. De heer Van der Goes van Naters vraagt de minister, waarom deze het opportuun heeft geacht „aan het Britse publiek voor te houden, dat het Verenigd Koninkryk voor de toe treding tot de E.E.G. zyn voorwaar den zal moeten stellen". Voorts vraagt hij of de minister niet bevreesd is, „dat deze bezorgdheid voor de Engelse positie misverstand kan wekken". Mocht de minister het zo niet hebben bedoeld, zo zegt de heer Van der Goes van Naters in zijn vragen, wat is dan wel de zin van de mededeling geweest In september recrutering Papoea-vrijwilligers De commandant van het Papoea-vrij willigerskorps, de kolonel der mari niers W. A. van Heuven, heeft te Hollandia meegedeeld dat in septem ber de recrutering van de eerste lichting van 200 Papoea-vrywilligers zal beginnen, aldus een bericht in de „Nieuw-Guinea Koerier". De training begint in november. Vrijdag is het nieuwe kazernecom plex van het korps te Manokwari in gebruik genomen. Dezer dagen zou den voorts de laatste leden van het Nederlandse kader van het korps, dat bestaat uit tien officieren en twintig onderofficieren, in Nieuw- Guinea aankomen. SLOEGEN LEIDER NEER Gewonde groepsleider kon alarmschel nog indrukken (Van een correspondent.) Vijf pupillen uit de „gesloten afde ling van het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort hebben maandagavond kans gezien te ontvluchten nadat zij de groepsleider C. met een biljart keu hebben aangevallen en bloedend verwond. De jongens variëren in leeftijd van 16 tot 20 jaar, alle vijl zijn in de loop van de nacht en de volgende ochtend opgespoord en ge grepen. In de betreffende afdeling zat de groep maandagavond ogenschijnlijk volkomen rustig bijeen. Enkelen speelden biljart, anderen lazen een boek en groepsleider C. was bezig een drietal in te wijden in het bridge spel. Opeens hoorde C. zijn naam roepen en toen hij daarop reageerde, stormde een der pupillen op hem af en diende hem een klap met een biljartkeu toe. De groepleider pareerde zoveel mogelijk verdere slagen en-tracht te de alarmschei aan de wand te bereiken, maar daar had zich een tweede pupil met een keu opge steld, die ook tot de aanval over ging- C. greep een stoel en verdedigde zich verwoed. Hij zag kans de alarmschei in te drukken, maar intussen hadden vier knapen een ruit ingeslagen, de tralies door getrapt en de vlucht genomen. Een vyfde bood aan de groepsleider die bij zijn volle bewustzijn bleef, ondanks de talrijke slagen, die hij moest incasseren, te verbinden. Toen C. op zijn aanbod inging, nam ook deze pupil de vlucht. Het alarmsignaal bracht binnen en kele seconden de leiding in actie, politie en medische hulp waren vrij wel onmiddellijk ter plaatse. De ge wonde groepsleider werd verbonden en naar huis gezonden. De recherche zette met. een speurhond direct de achtervolging in. 's Nachts werd in Zeist al één der ontvluchten gegre pen. Later liep een drietal in het Gooi ia de val en de aanvoerder Van D. kon in Amsterdam worden gegrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7