Groot stuwcomplex bij Hagestein verandert de Lek in een kanaal Robinson-eiland voor miljonairs LÉ0N DEGRELLE OPNIEUW IN DE BELANGSTELLING WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Éénrichtingsverkeer voor de scheepvaart op grote rivieren (Van één onzer verslaggever») Haast symbolisch voor een streek, waar eens ridders buit heldendaden bedreven, staan in Hagestein, een plaatsje aan de Lek tossen Vianen en Culemborg twee reusachtige helmvizieren fier opgeheven In het landschap als zy tenminste niet neergelaten zijn om het water van de Lek op peil te houden. Deze vizieren vormen het belangrijkste onderdeel van het stuwcomplex in de Lek bij Hagestein, dat vandaag in werking wordt ge steld, terwijl Nederland dan tevens zijn eerste elektriciteit liit „witte steenkool" gaat winnen. Waterhuishouding De stuw bij Hagestein maakt deel uit van de werken voor de Rijnka nalisatie. En deze is weer van uit zonderlijk grote betekenis voor de waterhuishouding van geheel Neder land boven de grote rivieren. Toen in 1932 de Zuiderzee was afgesloten, kon hier een enorm zoetwaterreser voir ontstaan, dat gevoed werd door de Usel, die een arm van de Rijn is. In de winter stroomt er door deze rivieren zoveel water, dat de uiter waarden onderlopen en 's zomers, wanneer de landbouw juist grote be hoefte heeft aan water, staat het laag in de rivierbedding. Reeds lang bestond het verlangen, de wateraf voer te reguleren en daardoor de af voer van Rijnwater door de IJsel te vergroten. Dit kon bereikt wor den door het kanaliseren van de Ne- der-Rijn en Lek. Er is wel gedacht aan kanalisatie van de IJsel, doch dit bracht onoverkomelijke bezwaren mee. Men koos derhalve voor de ka nalisatie van Neder-Rijn en Lek door middel van een drietal stuwen, na melijk bij Doorwerth, bij Amerongen en Hagestein. Deze laatste stuw met sluis is nu gereed. Pas als het Haringvliet is afgeslo ten zal men van de Rijnkanalisatie het volle profijt kunnen trekken, doch ook nu reeds zal de invloed van dit waterwerk merkbaar worden. Doch vooral de stuw bij Doorwerth zal van grote invloed zijn op de stand van deze rivier. Terwijl thans ge middeld 12 procent van het Rijnwa ter door de IJsel wordt afgevoerd zal men op den duur 20 procent door de IJsel kunnen laten stromen. Voordeel voor scheepvaart Behalve voor de zoetwaterhuisliou- ding heeft de Kijnkanalisatic ook voordelen voor de scheepvaart. De Neder-Rijn en Lek worden „stroom loos" dit met een korrel zout te nemen: er zul altijd nog een mini male waterafvoer blijven van 66 mS per seconde en verwacht wordt, dat een groot deel van de opgaande scheepvaart hiervan gebruik zal ma ken, terwijl de afgaande scheepvaart de voorkeur zal geven aan de Waal. Op de grote rivieren onstaat dus een soort éénrichtingsverkeer, zij het niet verplicht. Zo (jaat op de duur de Rijnkanali satie er uit zien. Het stuwcomplex bij Hagestein, het meest westelijke, is thans gereed. (Foto: Reproduktic-Inrichling Rijks- ivaterstaat) Een plattegrond van het stuwcom plex, zoals dit gelegen is binnen de tijdelijke dijken van de bouwput. In de pijler tussen de twee doorlaat- openingen zijn de turbine en de fijnregelingondergebracht. (Foto: Reproduktie-Inrichting Rijks waterstaat). genaamde vispassen, die van groot belang zijn voor de visstand op de grote rivieren. Zowel voor de glasaal (jonge paling) als voor schubvis zijn aparte voorzieningen getroffen. En tenslotte dan 't „energieaspect": in de stuw bij Hagestein is een tur bine gebouwd, die een vermogen kan leveren van 2500 kV A en per jaar ongeveer 6 miljoen kW zal opwek ken, voldoende om een stad als Arn hem van elektrische stroom voor stads- en huisverlichting te voorzien. Deze generator betekent in de ener gievoorziening een besparing van 3000 ton kolen per jaar. De stuw bij Hagestein wordt de eerste Neder landse waterkrachtcentrale. Het stuwcomplex met de twee, door vizierschuiven af te sluiten, doorlaatopeningen. een sluis en de andere voorzieningen is ge bouwd in een enorme bouwput in de zuidelijke uiterwaarden van de Lek. De eerste aanbesteding vond plaats in mei 1954. Aanvankelijk had men gehoopt, het complex reeds in 1959 klaar te kunnen hebben. Moeilijkheden op de ar beidsmarkt verschoven dit tijd stip naar 1960. Dezelfde moeilijk heden zjjn er oorzaak van, dat het nog een jaar later is gewor den. De machinekamers voor de vizïér- stuwen een geheel nieuwe con- stnictie zijn ondergebracht in ma chinekamers boven m de betonnen bogen aan weerszijden van de door laatopeningen. By de hoogst beken de waterstand blijft er een door- vaarthoogte van 9,10 meter. Deze is gelijk aan die der Rijnbruggen. De stuw maakt van Neder-Ryn en Lek niet een volledig kanaal. Er wordt steeds minimaal 66 mS water per seconde afgevoerd via de turbine. Een fijnregeling kan maximaal 150 mS water per seconde doorlaten en daarna komen de vizierschuiven in werking. Wanneer deze slechts ge deeltelijk geopend zijn, geschiedt de nauwkeurige regulering van het wa ter weer met behulp van de fijnrege- ling. Daar het gehele complex in de uiter waarden is gebouwd, heeft het ver loop van de Lek ter plaatse een wij ziging ondergaan. Het oude tracé van de Lek wordt afgedamd. Het stuwcomplex bij Hagestein Is gebouwd in de zuidelijke uiterwaar den. Het omvat de eigenlijke stuw met dc twee vizierschuiven alsmede een sluis voor de scheepvaart en zo- De bewaking van generaal Valentin Gonzalea. uit de Spaanse burgeroorlog bekend als „El Campesino", is met ze ven agenten versterkt. De Franse rege ring heeft „El Campesino". die de laatste tifd dreigbrieven beeft ontvangen, een gedwongen verblijfplaats aangewezen op Brehat, èen eilandje voor de kust van Bretagne. EX-REXISTENLEIDER Spaanse hertogin heeft zijn memoires opgetekend Koning Boudewijn en koningin Fa- biola's Spaanse zomervakantie en de verrassende scherpe reactie van de Belgische socialistische pers op het bezoek van het koninklijk paar aan generaal Franco hebben een oud ge schilpunt tussen de twee landen weer onder de aandacht gebracht. Het gaat om de vroegere Rexisten- leider Léon Degrelle, die in de oorlog met de nazi's collaboreerde en in 1945 in België ter dood veroordeeld werd en na zyn sensationele vlucht In Spanje asiel vond. Reeds vóór de ontmoeting, tussen de koning der Belgen en het Spaanse staatshoofd had een poging om Degrelle uit Span je te ontvoeren, veel stof in en bui ten Spanje doen opwaaien. In april van dit jaar kwam de Spaan se politie een groep buitenlanders op het spoor, die met een nauwkeurig uitgewerkt ontvoeringsplan naar Spanje waren gezonden. Enkele leden „Cat Cay", Bahama-paradijs onder Britse vlag Duizend dollar per week van deze groep, waaronder een Is raëliër en een Zwitser, konden ge arresteerd worden. De verdachten, die intussen in Barcelona veroordeeld zijn wegens verboden wapenbezit, waren echter niet te bewegen tot het geven van inlichtingen over hun op drachtgevers. Omdat de gehele zaak in duister gehuld bleef, werden van Spaanse zijde maatregelen genomen om een herhaling van het incident tegen te gaan, niet in de laatste plaats, omdat Degrelle sedert jaren de Spaanse nationaliteit bezit en een ontvoering alle mogelijke internatio nale verwikkelingen tot gevolg zou kunnen hebben. Belgen waren, zo is in Madrid meerdere malen met na druk gezegd, niet bij het komplot betrokken. Rode hertogin Wellicht niet geheel ten onrechte brengt men in Spanje de voorgeno men ontvoering in verband met het feit, dat de intussen 55 jaar gewor den Degrelle binnenkort zijn memoi res zal publiceren. De hertogin van Valencia, die wegens haar oppositie tegen generaal Fran co vaak de „Rode hertogin" wordt genoemd, heeft de herinnering van de Rexistenleider in een omvangrijk werk onder de titel „Léon Degrelle heeft me verteld..." samengevat. De Sommige rijke mensen, die proberen evenveel plezier te beleven aan het uitgeven van hun geld als zij hadden aan het verdienen ervan, kopen zeiljachten of maken een reis om de wereld. Ande ren kopen renstallen, modelboerderijen of grote villa's en stellen zich voor, dat zij écht plezier beleven aan deze symbolen van hun rijkdom. Maar eigenlijk is er voor een Amerikaanse mil jonair weinig plaats op deze wereld. Zeker, hij kan naar Califor- nië gaan of naar Florida, maar daar komt „iedereen", zelfs op krediet. Hij kan naar Hawaii reizen of naar Mexico, maar overal komt hij mensen tegen, die het ook kunnen betalen, zij het dan op termijn* Voor zulke mensen is het een geluk, dat er ergens een plekje op de wereld is, een sprookjesland, waar men kan le ven zonder beurstikkers, telex, telefoon en radio. Iemand die weet, wat een miljonair toekomt (omdat hij er zelf een is) heeft van een met palmbomen begroeid stuk land, bestaande uit kalk steen, koraal en zandsteen een paradijs voor miljonairs gemaakt. Als men het als een Robinsoneiland wil beschouwen, zyn er in elk geval tweehonderdvyftig zwarte Vrijdags, die op de bevelen van hun meesiers wachten. Dit eilandparadys heet Cat- Cay en het is een van de Bahama eilanden ,.Cay" icomt van het Spaan se woord „Caya" dat sleutel betekent en „Cat" heeft iets te maken met het merkwaardig gevormde eiland, dat vanuit de lucht doet denken aan een kat met opgezette hoge rug. Brits gebied Dit eiland is het eigendom van de Amerikaanse miljonair Louis Wa- sey die in de advertentiewereld mil joenen heeft verdiend. Het eiland staat onder Britse vlag, wat een aan trekkelijkheid temeer vormt. Het is vier kilometer lang en op het breed ste punt een kilometer breed. Het ligt een half uur vliegen van Miami en het strand wordt aan de oostzijde be schermd door de Grote Bahamabank, een waar vissersparadijs, waar het wemelt van tonijnen, haaien, reuzen- makrelen en allerlei merkwaardige vissoorten, waarvan sportvissers dromen. De temperatuur is er gemid deld negentig graden Fahrenheit, ook als kille winden de stranden van Flo rida schoonvegen. Alleen daarom is het al een paradijs, theoretisch toe gankelijk voor twee-en-een-halve do per persoon aan de Britse haven ambtenaar dat wil zeggen, als dit eiland niet het particulier eigendom was van een man, die er een club van heeft gemaakt met maximaal hon derd leden, die alleen het eiland mo gen betreden. Trots dragen die men sen aan horlogeketting of armband de geëmailleerde zwarte kat die het insigne vormt voor de Cat-Cay-Club. Om tot die club te worden toegelaten is het niet nodig, rijk te zijn, want dat kan iedereen worden. Niet duur Men moet ook goede manieren hebben, de manieren van iemand, die zich onder alle omstandighe den weet te gedragen. Wie zich onderscheidt door luidruchtigheid of onaangename manieren krijgt eenvoudig de eerste oktober geen rekening meer voor de volgende jaarlijkse bijdrage van duizend dollar. Overigens is dat lidmaat schap maar een peuleschil, want het verblijf op dit eiland is schrik barend duur. Het verblijf in een simpele bungalow kost vyftig dollar per persoon per dag; een gezin met twee kinderen geeft er makkelijk duizend dollar per week uit zonder extravagant te zijn. Auto's zijn er niet op dit eiland; de fiets is het aangewezen vervoer middel, vooral omdat de meeste be zoekers dringend behoefte hebben aan lichaamsbeweging. Elk van de etablissementen, of het nu het peper dure Palace-restaurant of een van de beide luxe bars is, heeft zijn eigen rijwielstalling. De stamgasten ziet men langs de grindpaadjes fietsen of Als twee enorme vizieren staan hier de geopende schuiven in een land schap, dat eens vizieren, zag op de helmen van ridders. De machineka mers zijn in de heftorens onderge bracht. In elke machinekamer zorgt een elektromotor van slechts 10 pk er voor, dat de schuiven in ongeveer Z/2 uur kunnen worden opgehaald. De schuiven ziet men op deze foto van de zuidzijde. Ten noorden van de twee ifS meter brede doorlaatopenin gen is het scheepvaart-sluizencom- plex gelegen. (Foto: Reproduktie-In richting Rijkswaterstaat) Spaanse editie is reeds in druk, bui tenlandse uitgevers trachten de rech ten te kopen. Het lijkt er sterk op, dat dit werk een aantal tot nu toe on bekende details zal bevatten uit de Belgische en Europese politiek tij dens de jaren van het Hitler-regime. Stilte voor de storm Staat de voorgenomen aanslag op Degrelle inderdaad in verband met de publikatie van dit boek? Deze vraag kan men niet zonder meer terzijde leggen. Want tijdens de 16 jaar, die Degrelle nu in Spanje ver blijft op de hem door Spaanse vrien den geschonken boerenhoeve is hjf politiek niet meer actief geweest en heeft hy al zijn tijd kunnen wijden aan de landbouw en literaire activi teiten. Vrij geruisloos verscheen van zijn hand het boek „De verwarring van 1940" een bundel lyrische verzen, waarvoor de bekende Spaanse filo soof professor de Gregoio Maranon, een vooraanstaand liberaal-katholiek politicus, het voorwoord schreef. Sommigen in Spanje beschouwen de ze rust rond Degrelle als een stilte voor de storm. het nu de hertog en hertogin van Windsor zijn of andere bekende figu ren. Toch gaat men er prat op dat Cat Cay niet duurder is dan welk luxe hotel in Florida ook. De hele begro ting is daarop gebaseerd. Duizend dollar per week is de rente van een miljoen dollar tegen vijf procent per jaar, precies wat een enkelvoudige miljonair zich kan permitteren. De werkelijke kosten zijn echter wel wat hoger, gezien de eisen die aan de gar derobe worden gesteld. In Miami verkoopt men de dames een complete Cat-Cay-garderobe voor 2.276,95 dol lar. Oud-Engels Op Cat Cay wordt men ontvangen door een echte barones, Peggy de Gripenberg, de weduwe van een voor malige Finse gezant in Washington. Men betaalt een pond belasting aan het Britse empire aan een smetteloos gekleed Brits ambtenaar en verder kan men zyn gang gaan. Alle nieuwe gasten worden ontvangen in de Kit ten Kay Bar, waar de handtekeningen in het eikehout staan gebrand en waar Joe de kampioenzwemmer van de Bahama-eilanden, de beste drinks van het Amerikaanse halfrond kan mixen. Na deze introductie is men er- gen baas; men krijgt een cottage toe gewezen en is dan vrij om golf of ten nis te spelen, tonijn te vangen, te gaan zwemmen of gewoon te luieren. Het avondmaal gebruikt men naar traditie in het oud-Engelse Manor- house, opgetrokken uit oud-Engels eikehout, gesloopt uit oud Engelse huizen en landhuizen. Eigen munt Wasey heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om een eigen drinkwater-installatie te bouwen. Daarmee werd Cat Cav onafhan kelijk van het vasteland. Hy be dacht allerlei manieren om geld te maken met zijn eiland; door een toeval ontdekte hij, dat hjj krach tens een privilege van de Britse Kroon het recht liad zijn eigen geld te laten maken, dat overigens alleen op Cat Cay waarde heeft. Het zijn zilveren dollarstnkken met een kat en een sleutel, waar van de aanmaak een halve dollar kost. Die munten hebben nergens geldig heid, maar de gasten nemen elk jaar honderdduizend van die munten mee, wat ook weer een behoorlijke winst oplevert. Een andere bron van inkom sten wordt gevormd door de verkoop van Engelse antiquiteiten, wandte- gels, meubelen, lavendel, zilver en gebreide Engelse kleding. Alle levens middelen moeten per boot van Miami worden aangevoerd. Het seizoen op Cat Cay begint half december, als de Griek verzoekt om politiek asiel De Griekse ingenieur >IicheI Raptis, een van de twee beschuldigden in het opzienbarende valsemuntersproces van enkele maanden geleden in Am sterdam, heeft de Nederlandse rege ring verzocht hem met ingang van 15 september, wanneer hij zijn straf heeft ondergaan, politiek asyl te ver lenen. Dit heeft het Santen-Raptiscomité medegedeeld in een circulaire, waar in wordt verzocht dit verzoek met adhaesiebetuigingen te ondersteu nen. Zoals bekend is. werd Michel Raptis, de leider van de Trotzkisti- sche vierde internationale, op 12 juli veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest wegens het medeplegen van uitlokking tot een poging van valsemunterij, waarmee hij de Algerijnse verzetsbeweging een dienst meende te kunnen bewij zen. De vrijlating van de Griekse in genieur op 15 september levert aller lei moeilijkheden op. Zijn paspoort is verlopen en de Griekse regering- wenst het niet te laten verlengen. Zij is wel bereid haar landgenoot papie ren te verstrekken voor een enkele reis Amsterdam-Athene, doch ir. Raptis voelt daarvoor weinig. Volgens berichten in de Oostduitse pers zijn dezer dagen een ingenieur uit Öost- Berltjn en een biliothecaresse uit Zeulen- roda in Thürmgen tot resp. Vier jaar en twee jaar en acht maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat zij Oostdyitsers er toe zouden hebben aaneezet naar het westen uit te wijken. eerste gasten komen om Kerstmis en nieuwjaar in Britse stijl te vieren. Begin februari komen de eerste sei- zoengasten. In maart komen de dure jachten, waarvoor een speciale jacht haven is gebouwd met vijftig grijn zende Bahamanegers als helpers. In april komen de mensen, die rust zoe ken en in juni de sportvissers. In juli komen de late gasten die tot augustus blijven en dan gaat Cat Ca.v de winterslaap in tot december. Dat is Cat Cay, waar een eerlijke naam een betere introductie vormt dan het lidmaatschap van de New- vorkse effectenbeurs. Het is een plaats van rust en vrede, waar men de wenkbrauwen fronst over iemand die vanuit New Fork voor zaken wordt opgebeld. Want als men twee honderd dollar per dag kan verteren, mag men er niet aan denken om meer geld te verdienen. Trouwens: waar zou men het aan uit moeten geven, als men op Cat Cay voor dat bedrag alles kan kopen wat een mens ver langt? VANDAAG IN GEBRUIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11