Politie en marechaussee slaags met Italianen en Spanjaarden KROESJTSJEW OVER PICASSO NOEMEN ZE DAT KUNST RUSSISCHE KOLONEL BOOS OP „HERRIESCHOPPERS" „ENKELE DINGETJES IN M'N RIJBEWIJS VERANDERD Vierde zetel voor opening Staten-Generaal DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GRENSGEVECHTEN ENSCHEDE—OLDENZAAL Premier Kroesjtsjew is maandag voor het eerst in het openbaar verschenen, sedert hij zaterdag in Moskou was teruggekeerd van W p zijn vakantie aan de Zwarte Zee. Hij bracht een bezoek aan de H Franse industriële en' culturele tentoonstelling in het Sokolniki- s H park. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Ge- H wone bezoekers werden tijdens de aanwezigheid van de premier M M niet toegelaten. Kroesjtsjew zag er prima uit. In het agrarisch f§ H paviljoen vroeg hij inlichtingen over de Franse graanproduktie. ff §i Hem werd verteld wat de opbrengst per hektare was. ..Tamelijk ff H zwak. De collectieve boeren in de Oekraïne doen het beter", was t§ m toen het commentaar van de premier. Kroesjtsjew lachte luidkeels, s toen hjj de moderne kunst bezichtigde. Hij sloeg zijn handen voor zijn ogen en maakte grimassen. Toen hem een recent schilderij van p- Picasso werd getoond, merkte hjj op: „noemen ze dat kunst?". |f Sommige personeelsleden applaudiseerden toen Kroesjtsjew door H het paviljoen wandelde. De premier ontving een aantal geschenken H van de leiding en van het personeel, zoals albums met foto's van H Parijs en een groot boek over kunst. Toen hem werd gevraagd de M Franse tentoonstelling te vergeleken met de Amerikaanse van twee fi jaar geleden, maakte de premier dit grapje: „de Amerikanen had- g H den geen tentoonstelling". n Haagse agenten gewond bij vechtpartij met 2 broers Bromfietsen als oorlogsbuit Op de grens van de gemeenten Oldenzaal en Enschede heeft zich in de vorige nacht een vechtpartij voorgedaan tnssen Italianen en Spanjaarden en on geveer 30 agenten van de En- schedese en Oldenzaalse politie en zestien man van de Konink lijke Marechaussee. Het voorspel tot deze. vechtpartij be gon in Oldenzaal, waar de exploitant van het St. Josephgebouw aan vijftig Italianen, die wilden dansen de toe gang ontzegde. De exploitant wilde namelijk geen Italianen in zijn eta blissement toelaten, omdat, volgens zijn zeggen, het publiek niet op hèn is gesteld. „Ik krijg geen enkel net meisje meer in mijn zaak, als ik Ita lianen zou toelaten", aldus de exploi tant. Enige honderden mensen volgden het verloop van de discussie tussen de exploitant en de Italianen en Span jaarden, die zich tenslotte naar een café in de Tulpstraat begaven. Daar verzamelden zich ook de belangstel lenden, wachtend tot de buitenlanders dit café weer zouden ver-laten. Kort na het sluitingsuur kwamen de Italianen en Spanjaarden naar buiten. Zij hadden stoelpoten en bierflesjes bij zich er er ontstond al spoedig een vechtpartij, waarbij een aantal burgers werden gewond en de ruiten van een auto en van enkele woonhuizen sneuvelden. Grensgevechten Even daarvoor hadden de Italianen, die in Oldenzaal wonen, de hulp van hun landgenoten, die in Enschede werken, ingeroepen. De politie van Enschede slaagde er evenwel in ver- verscheidene Italianen te bewegen te rug te keren, maar een aantal hunner vertrok naar Oldenzaal, terwijl de Italianen uit Oldenzaal hun landgeno ten uit Enschede tegemoet reden. Op de grens van beide gemeenten ont stond toen een treffen, waarbij en kele tientallen politiemensen en onge veer veertig buitenlanders slaags raakten. De laatsteh vluchtten ten slotte. Er werden 22 bromfietsen in beslag genomen. De Italianen voelen zich ten achter gesteld bij hun Nederlandse leeftijd genoten. Zij voelen zich onheus beje gend doordat men hen als „nozems" beschouwd. Zij zijn van plan de hulp van de Italiaanse consul in te roe pen. Als gevolg van deze gebeurtenissen zijn de Italianen, die in de textielfa brieken in Oldenzaal werken gister morgen in staking gegaan en ook In Enschede verscheen een aantal van hen niet op het werk. Tussen ver scheidene. instanties wordt op het ogenblik overleg gepleegd op welke wijze de moeilijkheden tot een oplos sing kunnen worden gebracht. Het grieft de buitenlandse werkkrachten dat zij in sommige cai'é's geen toe gang hebben. Vriend van vermoorde man vrijgelaten ("Van een correspondent) De 45-jarige fabrieksarbeider H. R. te Thorn, die vorige week door de Belgi sche rijkswacht werd gearresteerd, nadat zijn vriend J. Keer en, waarme de hij de avond tevoren uit was ge weest over de grens op Belgisch grond gebied dood was gevonden, is vrijdag op last van de procureur des konïngs op vrije voeten gesteld. De aan gehoudene is van rechtsvervol- ing' ontslagen, omdat bij onderzoek gebleken, dat hij niet schuldig is aan de dood van het slachtoffer. Burgemeester Matser niet naar Coventry Burgemeester C. G. Matser van Arn hem zal de uitnodiging- om naar Co ventry te gaan niet aanvaarden. Zo als bericht, had liet stadsbestuur van deze Engelse plaats zestien burge meesters uitgenodigd, onder wie de heer Matser, voor een bijeenkomst over de Berljjnse crisis en over de internationale situatie. De bedoeling hierbij is om gezamen lijk een beroep op de wereld te doen om de vrede te bewaren. In de maandagmiddag gehouden raadsver gadering heeft burgemeester Matser meegedeeld,, dat z.i. één en ander een aangelegenheid is voor staatslieden en dat hij daarojn de uitnodiging niet heeft kunnen aanvaarden. Niets mee te maken De chauffeur was trouwens nog ver ontwaardigd ook over het „wanbe grip" van de juristen. „Waarom zou ik niet zonder rijbewijs op Duitse trailers mogen rijden Daar heeft Nederland toch niets mee te maken? Vroeger reed ik ook op Bel gische vrachtwagens en geen agent heeft er ooit iets van gezegd". De politierechter maakte toen maar een eind aan het gesprek en veroor deelde de oud-broodbezorger tot een boete van 30 gulden, subsidiair 6 da gen hechtenis voor het verbreken van het contract. Meer zat er ditmaal niet in. De chauffeur voml de uitspraak ken nelijk redelijk, zei althans de heren vriendelijk goedendag en stapte bui ten vrolijk in de auto. Met bestem ming Aken Russen arresteren Amerikaanse spion Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Amerikaanse burger Marvin William Mckinnon is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van spionage. De arrestatie had 27 juli plaats toen Mckinnon foto's nam van een mili tair object. Mckinnon was uit West- Berlijn naar de Sovvjet-Unie gegaan en reisde per auto door de Oekraine. Bij zijn arrestatie werden vele films op de Amerikaan gevonden en een notitieboek met aantekeningen die op spionage duidden. Volgens radio-Moskou zal Mckinnon terechtstaan. Vastgesteld was, dat Mckinnon door de Amerikaanse ge heime dienst was uitgezonden. Hij had bekend inlichtingen over defen sie-installaties te hebben verzameld. Het Russische ministerie van buiten landse zaken had bij de Amerikaanse ambassade geprotesteerd tegen het gebruik van toeristen voor spionage. Volgens het Russische persbureau Tass heeft Mckinnon behalve in de Oekraine ook in Hongarije en Tsje- cho-Slowakije gespioneerd. Nu ringen van Hertog van Wellington gestolen In Londen begint men zich af te vragen of het portret van de hertog van Wellington - van Goya - wellicht is gestolen door een maniak, die een particulier museum over „De ijzeren hertog" wil aanleggen. Uit een vitrine in het Bankfield-mu- seum te Halifax zijn namelijk twee gouden ringen verdwenen die aan Wellington hebben behoord. In dit museum is een zaal geheel ingericht met vaandels, wapens e.d. van het regiment van de hertog van Welling ton en dingen die hem persoonlijk hebben toebehoord. De dieven heb ben een gouden sigarettenkoker van Wellington, die naast de ringen lag, niet aangeroerd. Pleger van aanslag in Roermond gepakt De rijkspolitie uit Echt heeft de der tienjarige J. H. uit Roermond gear resteerd. Hjj had zondagavond in „De Scliuitenberg" aldaar de 47-jarige mej. E. Verstegen niet een dolkmes in de rug gestoken en haar zeventig jarige moeder neergeslagen, toen hjj in hun winkel kwam onder het voor wendsel rokerjj te willen kopen. De jongen had veertien dagen geleden liet ouderljjk huis verlaten. De met het dolkmes gestoken vrouw heeft gisteren het ziekenhuis kunnen verlaten. Haar moeder, de weduwe Verstegen, is nog opgenomen. Diefje nam foto van zichzelf H Maandag is te Jeruzalem een 12-jarige jongen door de politie s gearresteerd die had ingebro- ken in een auto. §1 Hij had het de politie wel erg gemakkeljjk gemaakt, daar hij M zichzelf zonder het te weten op H de gevoelige plaat had vastge- legd. H De eigenaar van de auto ont- dekte bij zijn terugkeer dat niet alleen de ruiten van zijn voer- tuig waren vernield, maar dat js bovendien zijn fototoestel van H plaats was verschoven. De politie ontwikkelde de film en trof een foto aan van de knaap, op heterdaad betrapt. Bij het zien van de foto links uit Stockholm zou men denken, dat de Zweedse hoofdstad is getroffen door hevige stortregens. Dit is evenwel niet waar. In werkelijkheid heeft een ploegje grondonderzoekers in Stock holm een volkomen onverwacht re sultaat geboekt door het aanboren van een dikke waterleidingbuis. De foto rechts laat de oorsprong van de stortregens zien... Prinses Laksmi Lawan in Bangkok vermoord In haar paleis te Bangkok is zater dagavond prinses Laksmi Lawan, echtgenote van de overleden koning Vajiravud, dood door de politie aan getroffen. Volgens de politie moet zij reeds meer dan vier dagen geleden zijn gestor ven, terwijl haar stoffelijk overschot tekenen van geweld vertoonde. De moord werd een van de wreedste van dé laatste jaren genoemd. Prinses Laksmi was een bekende schrijfster. Zij is 62 jaar oud gewor den. In verband met de cholera-epidemie, welke in Hongkong al bijna twintig slachtoffers heeft geëist, is de medi sche dienst van de stad begonnen met een massale vacinatie van de bevol king. Foto: in de stromende regen wachten honderden voor het medisch centrum van de stad op hun beurt om ingeënt te worden. Twee Haagse agente» zijn zaterdag gewond geraakt, toen ze probeerden een luchtbuks van zwaar kaliber van de broers Van D., 21 en 24 jaar oud, in beslag te nemen. Met het wapen schoten ze op appels en peren van hun huurman aan de Conrad kade. De buurman had de politie gealar meerd, maar toen de agenten het huis van de broers waren binnengela ten. en tot maatregelen wilden over gaan. ontstond een lievige vechtparij. De agencn werden letterlijk de deur uit geschopt. Eén van hen verloor hierbij enkele tanden, de ander kreeg een diepe hoofdwond. Ook de jongste' van de broers raakte licht gewond. Met zes collega'^, die te hulp waren geschoten, zijn de agenten er in ge slaagd, het tweetal naar het bureau over té brengen. Een 28-jarige neef van de jongens probeerde dit nog te verijdelen. De broers hebben een proces-verbaal gekregen voor zware mishandeling, op hun beurt hebben zij de agenten van huisvredebreuk en mishandeling beschuldigd. Op Prinsjesdag19 september aan staande, zal H.K.H. Prinses Mar griet voor de eerste maal tegenwoor dig zijn bij de opening van de Sta ten-Generaal door haar moederII.M. Koningin Juliana. De 79-jarige beeld houwer-schrijnwerker C. J. van Gor- cum heeft naar het voorbeeM van-. de drie bestaande zetels naast de troon een vierde zetel ten behoeve van prinses Margriet vervaardigd. Dez,e zetel is nu in de Ridderzaal bijy geplaatst. ANTWOORD OP PROTEST 77 Geen zeggenschap over Oostduitse autoriteiten Kolonel Solowjof, de Sowjet-com- mandant in Berlijn, heeft bij de Amerikaanse commandant, generaal Watson, geprotesteerd tegen het feit dat „Westberlijnse herrieschoppers" onlangs een voertuig met Sowjet- personeel van het centrum voor de veiligheid in de lucht hadden gehin derd, met steun van Amerikaanse functionarissen. Voorts hadden „provocateurs" op 24 augustus Sowjet-wachten, die op waren naar het Russische oor logsgedenkteken in de Britse sector, in hun bewegingen belemmerd. „Zulke activiteiten van provocateurs zou zeer ongewenste gevolgen kun nen hebben en er dient een eind aan te worden gemaakt". „Indien iemand het werk van het centrum voor de veiligheid in de lucht wil desorgani seren", zo gaat het protest verder, „berust de verantwoordelijkheid voor de gevolgen bij de westelijke bezet tingsautoriteiten". Het protest was vervat in een antwoord op een mondeling pro test van de Amerikaanse com mandant, op 26 augustus, tegen grensafsluitingsmaatregelen. Solowjef zegt dat hij geen zeg genschap over de acties van de Oostduitse autoriteiten heeft. Het centrum voor de veiligheid in de lueht, dat zijn kantoren in West- Berlijn heeft, is één van de twee viermogendhedeninstellingen die nog in Berlijn bestaan. De andere is de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Spandau. Het centrum is verant woordelijk voor alle luchtverkeer in de drie luchtcorridors die West- Berlijn met West-Duitsland verbin den. Grote schade door fabrieksexplosie Een hevige ontploffing heeft bij de fabriek van stalen meubelen „Inter- mefca" in Baarn grote schade aange richt. In het bedrijf, waar zes men sen werken lagen zes zuurstof- en gasflessen. Vier van deze flessen zijn door de brandweer weggesleept. Men veronderstelt dat de twee andere flessen de ontploffing hebben veroor zaakt. Er lag juist een grote hoeveelheid stalen meubelen klaar voor export. De eigenaar van het in juni geopende fabriekje is tegen een dergelijke schade verzekerd. Het pand is eigen dom van de gereformeerde kerk in Baarn. Een N.S.-employé die naast het be drijf woont, zag zijn volière met bijna 30 tropische vogels verloren gaan. Passagiersvliegtuig vloog sneller dan het geluid Een DC-8 bestemd voor de Canadese luchtvaartmaatschappij „Canadian Pacific Airlines" heeft tijdens de af- leveringsvlucht van Long Beach naar Edwards Air Base de geluidsbarrière doorbroken. Het toestel vloog met een snelheid van 1060 kilometer per uur op een hoogte van 12.300 meter. De vlucht werd gevolgd door came ra's die speciaal zijn ingericht voor het meten van de snelheid. Volgens experts van de Douglas- fabrieken is het behalen van de hoge snelheid mogelijk geworden door een nieuw type vleugel waarmee de „su personische" DC-8 was uitgerust. Het toestel werd gevlogen door de eerste testpiloot van de Douglas- fabrieken, captain William M. Ma- gruder en had vier Rolls Royce mo toren. Vliegramp bij Chicago nog steeds een mysterie De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft verklaard dat de omstandigheden waaronder de T.W. A.-constellation, die verleden week bij Chicago neerstortte met verlies van 78 mensenlevens, nog een „volledig mysterie" vormen. Een woordvoerder zei dat nog geen enkel spoor was gevonden dat tot de oorzaak van de ramp zou kunnen leiden. Het onderzoek wordt ernstig bemoei lijkt door het feit dat het vliegtuig geheel uit elkaar is geslagen, aldus de woordvoerder. ARBEIDSCONTRACT VERBROKEN Nu chauffeur op grote Duitse trailer „M'n rijbewijs hebben ze afgenomen, ik had er een paar dingetjes in ver anderd", zei de verdachte laconiek. „Maar hoe bent U dan hier gekomen, uit Duitsland"?, reageerde de econo mische politierechter in Rotterdam, mr. J. Meursing, verwonderd. „Nou gewoon, met die Duitse trai ler „Als chauffeur „Ja, als chauffeur waarom niet? Ik rijd toch niet op een Nederlandse wagen op een Duitse kunnen ze me niets maken". De rechter en officier keken elkaar stomverwonderd aan. overdonderd door zoveel onnozelheid. Het merkwaardige dialoog ontspon zich maandagmorgen, toen mr. Meur sing in een zaak wegens verbreking van het arbeidscontract belangstel lend informeerde naar het nieuwe be roep van de oud-broodbezorger J. G. M. R. uit Schiedam. De man had het in zijn oude betrekking niet langer uitgehouden dan 20 dagen en was weggelopen na een ruzie met zijn baas. „Die keek me teveel op m'n vingers In Aken vond hij een nieuwe baan bij een transportonder neming, als chauffeur op een zware en voor een leek levensgevaarlijke vrachtwagen Rij-ervaring had hij wel, ook een Nederlands rijbewijs. Maar dit gold alleen voor personen wagens, niet voor vrachtauto's. En daarom had R. er maar „een paar dingetjes in veranderd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7