Grove nalatigheden oorzaak van treinramp bij Geldrop KLANKBORD IJzeren gordijn ook voor t.Vc-programma BELGISCHE INDUSTRIE IN KATANGA IN DE KNEL DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Treindienstleider, 21 jaar, moest alles tegelijk doen Woensdag 22 februari van dit jaar, 's middags tegen twee uur raasde een personentrein uit de richting Eindhoven met donde rend geweld op een stilstaand rangeerdeel op het station in Geldrop. Eén reiziger werd hierbij gedood, vier personen werden zwaar en drie licht gewond. De ravage was enorm. De locomo tief van de personentrein torende hoog boven de aangereden rangeerlocomotief uit. De slachtoffers moesten met snijbran ders uit hun benarde positie worden gehaald en tijdens het red dingswerk, dat vele uren in beslag nam, bezweek er één aan in wendige bloedingen. Nu, ruim een half jaar na deze treinramp, liet de spoorweg ongevallenraad die maandagmiddag zitting hield in het paleis van justitie in 's Hertogenbosch, het verschrikkelijke van die luttele minuten nog eens de revue passeren. Twee jongemannen, een toen nog 21-jarige treindienstleider J. J. M. en éen 26-jarige rangeerder H. M., waren op- dat moment met de gehele verantwoorde!ijkheid van het station Geldrop belast. Dit gebeurde op een moment dat het gehele wisselstelsel van dit station in verband met revisie uit elkaar lag en er met uiterste voorzichtigheid moest worden tewerk gegaan. De stationschef van Geldrop wiedde op enkele meters afstand van het station het onkruid in zijn tuin. De spoorwegongevallenraad, onder voorzitterschap van mr. H. R. de Zaaijer, die nog maar kort geleden is gereed gekomen met het advies over de treinramp bij Woerden, ging cons- centieus te werk. Een twaalftal ge tuigen had men opgeroepen, onder :wie enkele getuigen-deskundigen. Deze raad heeft alleen de taak de secretaris-generaal van het departe ment van verkeer en waterstaat te adviseren en de zitting van de raad heeft dan ook niets weg van een rechtszitting. Wel staan de getuigen onder ede en wordt aan de hand van de verklaringen een uitvoerig rapport opgesteld, waarop de raad zijn advies uitbrengt. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen werd met name het woord gevoerd door ir. J. S. Slinkers van het district Breda. Hy conclu deerde dat de treindienstleider reeds drie maanden, na een gedegen oplei ding, zijn functie in Geldrop vervul de. De jongeman werd best in staat geacht de werkzaamheden als trein dienstleider te vervullen ook onder moeilijke omstandigheden. Voor zijn falen in Geldrop heeft hij een ernsti ge ontevredenheidsbetuiging- van de directie van de Nederlandse Spoorwe gen ontvangen. Inmiddels heeft hij éen andere werkkring gevonden. Fatale middag I»e betrokken treindienstleider ver klaarde dat hij op deze fatale middag alleen stond voor een reeks van werk zaamheden. Zo zou hij moeten zorgen voor de bediening van de wissels, dienst- en rijkstelefoon, het bagage depot, de kaartverkoop en nog tal van andere zaken die zich normaal op een station voordoen. Zijn collega, de rangeerder F. belast te hij met het verplaatsen van een rangeeronderdeel, waarvoor een uit gebreide rangeermanoeuvre moest worden ondernomen. Door revisie- werkzaamheden moesten namelijk tal van wissels met de hand worden ont grendeld, waarvoor op de post sleu tels aanwezig waren. De treindienst leider heeft nagelaten samen met de rangeerder een rangeerplan te ma ken zodat er geen enkele coördinatie van deze werkzaamheden bestond. De rangeerder ging op zijn eigen houtje tewerk en manoeuvreerde met het treinstel over de verschillende spo ren, waaronder ook het hoofdspoor. De treindienstleider verdeelde inmid dels zijn aandacht over tal van bij komstige werkzaamheden en wist zelfs niet welke wisselsleutels de ran geerder bij zich had. Hij miste eerst deze sleutels toen een begeleider van een werktrein die voor een onveilig sein stond zich aan zijn post meldde. Deze trein werd door de lieer B. te gen de voorschriften in door een on veilig sein geloodst. Ook bleek men op zeker ogenblik een kruk te missen om een voor- sein te bedienen. Toen deze kruk na naarstig zoeken werd gevon den. was de treindienstleider in middels zo zenuwachtig geworden dat hij de personentrein uit Eind hoven een veilig sein gat en de trein door een onjuiste wisselstand op spoor drie in plaats van op spoor twee liet binnenkomen. Op spoor drie stond het rangeerdeel en de gevolgen van deze onjuiste handeling waren verschrikkelijk. Remproeven De machinist van dc personentrein reed met een snelheid van meer dan 70 kilometer het verkeerde spoor op en ramde met donderend geweld het rangeerdeel. De machinist mocht evenmin met zo n hoge snelheid Gel drop binnenlopen. Zijn instructies PER PARAPLU. Bing Tse Tsjoe zou uit Sydney (Australië) eigenlijk naar de Verenigde Staten zijn ver trokken. In plaats daarvan wordt Bing nu in een ziekenhuis in Sydney verpleegd voor tweeg ebroken benen. De 41-jarige Chinees is namelijk uit het raam van zijn ruim 10 meter hoog gelegen kamer per paraplu naar beneden gesprongen alleen maar om enkele vrienden die in het zelfde huis woonden te ontlopen. luidden dat een stopstation slechts met een snelheid van 40 kilometer per uur mag worden binnengereden. Hoewel de machinist aanvankelijk bleef volhouden dat hij maar 40 kilo meter had gereden kwam hij later op zijn verklaring terug. Remproeven hadden namelijk uitgewezen dat bij een snelheid van 40 kilometer een remspoor van 83 meter zou optreden. Het remspoor van de verongelukte trein bedroeg inclusief de botsing- en ontsporingsweerstand 243 meter. Tij dens de zitting verklaarde dan ook één der deskundigen van de Spoorwe gen dat zelfs met een grotere snel heid dan 70 kilometer was gereden. Noodsituatie Desgevraagd verklaarde ir. Slinkers dat de treindienstleider zich ten on rechte beroept op de talrijke werk zaamheden die hij had. Deze werk zaamheden waren merendeels van se cundaire aard en hadden best later kunnen worden verricht. Wanneer hij in moeilijkheden geraakte, had hij de stationschef ter assistentie kunnen roepen hetgeen de jongeman ook heeft nagelaten. In noodsituaties, al dus de heer Slinkers. had hij zelfs zijn post kunnen slniten. Over de machinist zei deze getuige. deskundige dat de heer Ooms veel te hard had gereden. In de tuin De stationschef de heer Timmermans, die van 11.15 tot 14.15 vrij had, maar zich in zijn tuin bevond, heeft inmid dels ook een ontevredenheidsbetui ging van de Spoorwegen ontvangen. Hij had namelijk aan de heer B. ge zegd om kwart voor twee terug te zijn, maar, zo verklaarde hij, deze afspraak was hem ontschoten. Met nadruk werd er door de ver tegenwoordigers van de Spoorwe gen nog eens de aandacht op ge vestigd dat assistentie op het sta tion Geldrop destyds beslist niet noodzakelijk was. Men kon de werkzaamheden gemakkelijk af wanneer men een juiste indeling van het werk had gemaakt en ook voor het rangeren een deugdelijk rangeerplan had gemaakt. Een be roep op onderbezetting van de post in Geldrop werd dan ook na mens de Spoorwegen van de hand gewezen. „MOEILIJKHEDEN VERWACHT" Gezinsleden wellicht naar Europa geëvacueerd Het reusachtige Belgische bedrijf Union Minière, waar geheel Kantan ga praktisch op drijft, heeft maan dag bekend gemaakt de gezinsleden van zyn employee's wellicht terug te zenden naar Europa aangezien „moeilijkheden kunnen worden ver wacht". Het hoofd van de U.N.O. in Katanga, de Ier Conor Cruise o'Brien is naai de militaire basis te Kamina gevlo gen voor een haastig belegde confe rentie met het nieuwe hoofd van de civiele dienst in Kongo, de Tunesiër Mahmoed Khiari. Vorige week heeft een dergelijk on derhoud te Kamina binnen 24 uur geleid tot de verwijdering der Euro pese officieren uit het Kantangese leger. De Union Minière heeft verklaard voorbereidingen te treffen om bij de eerste tekenen van werkelijk gevaar de vrouwen en kinderen van zijn employee's naar België te evacueren. Moeilijkheden In een brief aan de Verenigde Naties koos het bedrijf geen par tij" naar aanleiding van de recente gebeurtenissen, maar verklaarde, dat als de politiek van de U.N.O. tegen Kantanga zo voortging, „moeilijkheden kunnen worden verwacht". Het hoofdkwartier te Brussel zou de Belgische regering' trachten te bewe gen ten behoeve van Katanga in de U.N.O. te interveniëren, aldus het schrijven van de Union Minière. O/i dc mededeling dut- de Renault] abrieken hun bekende, kleine Re nault Quatre uit de produktie nemen, komt thans 't voor automobi listen sensationele nieuws dat reeds op de internationale Autoten toonstelling in oktober te Parijs een nieuwe, en in vele opzichten re volutionaire Renault h zal worden getoond. Deze 'i-pcrsqon's sedan, met 5 deuren waarvan één deur aan dc achterzijde heeft als opvallendste nieuwe eigenschappen: voor wielaandrijving en vloeistof koeling. Bij dit koelsysteem wordt, de auto in de fabriek voorzien van een speciale vloeistof, waarna de ra- dtateur hermetisch wordt afgesloten. Hetgeen betekent dat het niet -meer nodig is het waterpeil van de koeling le controleren, terwijl 's winters geen anti-vries-middel behoeft te worden toegevoegd. De vormgevers van deze wagen stelden zich ten doel bij een minium aan kosten een maximum aan comfort en ruimte te bicden. De on derhoudskosten zijn bijzonder laag: doorsmeren is niet; nodig, olie- verversen om de J/500 km. Deze kleine wonderwagen, die zeer snel accelereert, 'ai km per uur haalt, zal weldra ook in ons land verkrijg onder twijfel tot de goedkoopste automobielen hchorc ■a dan 100 Het Aalsmeerse bloemencorso is maandag over de afsluitdijk getrok ken. Het zal via Leeuwarden naar Groningen rijden om daar een extra attractie te worden van de manifes tatie „M.G. 6f'. De foto toont een gedeelte van het corso bij het pas seren van het monument op de Af sluitdijk. Drie schilders vielen in Rotterdamse Maas Op dezelfde plaats waar vorig jaar twee schilders verdronken doordat de stelling brak waarop zij werk zaamheden verrichtten aan de Ko- ninginnebrug te Rotterdam, zijn maandag weer drie mensen in het diepe Maaswater terecht gekomen. Ook zij waren op een stelling de brug aan het verven. Bij het verplaatsen viel een balk naar beneden en twee van de drie mannen verdwenen mee in de diepte. Het waren de 62-jarige H. G. van de Wezel uit Utrecht en de 32-jarige G. P. Dijkers uit Roosendaal. Deze laatste kon zwemmen en arriveerde al spoedig aan de kant.-Zijn collega echter was de zwemkunst niet mach tig. Hij klemde zich vast aan de balk. De derde man. de 36-jarige T. Ade laar uit Utrecht besloot hém te red den. Hij sprong in het water en zwom samen met de heer Van de Wezel naar de wal. Op het politiebureau werden de man nen van droge kleding voorzien en konden zij bekomen van dit angstig avontuur. Pas benoemde stafchef in Kongo overleden Brigade-generaal J. E. Michel, die de nieuwe stafchef van de UNO-troepen in Kongo zou worden, is bezweken aan verwondingen ten gevolge van een vliegtuigongeluk. Hij was 44 jaar. Michel raakte don derdag bij éen 'ongeluk gewond, een dag voor zijn benoeming tot stafchef. Geen voortgang in onderzoek moord Sprang-Capelle Het onderzoek inzake de moord op de twee bejaarde landbouwers te Sprang-Capelle is intensief voortge zet. In de nabijheid van het boerde rijtje, waar de aanslag werd ge pleegd, doorzocht men enkele schuur tjes. Ook werd door de brandweer een aantal putten leeggemalen. Het ijzeren voorwerp, waarmee de man- men werden vermoord, vond men niet. Wel werd op aanwijzing van buurt bewoners een koevoet gevonden in het huis van de slachtoffers. Het ijzer, dat door de recherche voor na der onderzoek in beslag werd geno men, was bedekt met spinrag. Vol gens de substituut-officier van justi tie, mr. Booster, bestaat er ogen schijnlijk geen reden om aan te ne men dat met dit voorwerp de aan slag zou zijn gepleegd. Dat de twee Duitsers, van wie in de loop van zaterdag bekend werd, dat één van hen in Rhenen werd gearresteerd, met de zaak hebben te maken, wordt vooralsnog, alhoewel de uitslag van het bloedonderzoek nog niet bekend is, niet aangenomen. Mr. Booster achtte het ook niet waarschijnlijk, dat drie andere personen, die men heeft aangehouden omdat zij wat bloedspatjes op hun jasje hadden, iets met het „geval-Sprang" hebben te maken. Nu ook vast staat, dat de man. die in Weert werd aangehouden, in de nacht van vrijdag op zaterdag toen de moord te Sprang-Capelle werd gepleegd, met de trein van Amster dam via Eindhoven naar Weert is gereisd, beperkt het onderzoek zich in hoofdzaak tot de plaats en omge ving van de moordaanslag. De justi tie noemde dit het enige positieve resultaat. Vredeskorps zonder potten en pannen Vandaag is het een prettige dag voor de Amerikaanse belas tingbetalers", riep maandag morgen een lachende Otto Ernest Passman enkele journalisten toe, die iets meer'wilden weten over nans bezuinigingen. Want Pass man is niet alleen vertegenwoordiger van Louisiana in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, maar als voorzitter van de „commissie voor toewijzingen" adviseert hij de volks vertegenwoordigers bij het beschik baar stellen van geld uit de Ameri kaanse schatkist voor het buitenland. Dit jaar is Passman heel erg met de schaar en het correctiepotlood le werk gegaan. Van de door president Kennedy gevraagde ruim vier-en- een-half miljard dollar heeft Pass- man bijna een derde geschrapt. Zijn beslissingen zullen als aanbevelingen naar de afgevaardigden worden ver zonden. En meestal heeft hij een zo grote aanhang dat zijn voorgestelde bezuiningingen grotendeels worden doorgevoerd. Passman staat bekend als een man met een diepe achter docht tegen de wijze waarop de re- gering de belastingcenten uitgeeft. Ditmaal heeft Passman vrijwel alle posten op de voorlopige begroting gesneden: het ontwikkelingsfonds, het vredeskorps, de militaire hulp en verder allerlei steunfondsen voor landen overzee. Vooral het vredes korps heeft het moeten ontgelden. Rlobert Shriver, die directeur van het vredeskorps. heeft menig hatelijke opmerking moeten in casseren. Passman heeft de begro ting voor dit korps van Kennedy eens nauwkeurig gelezen en Shriver enkele vragen gesteld. Het begon al met de groté hoeveelheid fietsen. „Ik begrijp niet wat zo'n vredesengel met een fiets moet doen", zei Pass man. Tienduizenden potten en pan nen wekten eveneens argwaan van de bezuinigings-adviseur. Maar het meest heeft hij Shriver gegriefd met zijn vraag of het niet een beetje dwaas was „op kosten van de be lastingbetaler de leden van het vre deskorps twee jaar met vakantie te laten gaan". Bepaald sarcastisch werd Passman bij zijn informaties over de boekjes met suksuele voor lichting voor de vredeskorps-idealis- ten. Shriver heeft en waarlijk niet uit persoonlijke sympathie voor de vragensteller de gewaagde infor maties verstrekt. De fietsen waren bestemde voor de Philippijnen. En Shriver kondigde aan dat er op de volgende vredeskorps-begrotïng geld zal worden gevraagd voor paarden. Diez ijn nodig op Lukia. Shriver stel de Palfeman ook nog op een ander punt gerust: de leden van bet korps zouden alleen hun baard mogen laten staan als hun omgeving er geen bezwaar tegen had. Óver de voorlichting had Shriver geen verder nieuws. Nadat Passman aan Shriver had meegedeeld dat hij de meeste posten op diens begroting over- hodïg vond, wees hij de directeur van één van Kennedy's ideeën op de slechte organisatie van het geheel en dat hij niet van plan was aan het huis van afgevaardigden te advise ren geld beschikbaar te stellen. On middellijk daarna heeft Shriver de president in kennis 'gesteld van de gevaren die het vredeskorps bedrei gen. Waarschijnlijk heeft Kennedy dit heel naar gevonden, maar hij heeft de laatste weken wel wat an ders aan zijn hoofd dan Philippijnse fietsen en boekjes over seksuele voorlichting. Om van baarden in Roeanda Oeroendi te zwijgen. De potten en pannen voor de vredes apostelen zullen hem op dit ogenblik minder aan zijn hart gaan dan het Berlijnse potje dat Kroesjtsjew con stant op het vuur houdt. Wat dat be treft had Passman geen gunstiger tijd kunnen uitdenken om zijn advie zen aan zijn collega's-afgevaardig den te sturen. De Amerikaanse belastingbetaler ls niet zo enthousiast als Passman gis termorgen. Elk jaar nog wordt er flink aan de begroting gesnoeid. Maar de belastingen worden er niet minder om. Wat Kennedy minder krijgt voor zijn vredeskorps zullen andere korpsen wel meer nodig heb ben. Legerkorpsen om de vrede te bewaren. Waaraan de wereld trou wens nu ook meer behoefte heeft. RUZIE BIJ DE KRIJTSTREEP Jeugd zal antennes in „goede" richting brengen De Ooslduitse televisie-kijkers, die reeds door een muur van de vrije wereld zyn gescheiden, zullen bin nenkort waarschijnlijk ook niet meer naar buitenlandse t.v.-programma's kunnen kijken. Vandaag begint officieel een cam pagne om alle Ooslduitse t.v.-liezit- ters ertoe le brengen bun antennes van de westelijke t.v.-omroepen af te richten of bun toestel zodanig te la ten veranderen dat het niet meer mogelijk is westelijke stations op te vangen. Een jaar geleden waren er in Oost- Duitsland ongeveer 700.000 t.v.-toe- stellen in gebruik en ongeveer 60% ervan kon ook Westduitse stations opvangen. De andere 40% was aan gesloten op gemeenschappelijke an tennes waarvan de richting werd be paald door een door de partij aange wezen man. De leden van de communistische jeugdbewéging zullen nu nagaan welke antennes nog de verkeerde richting wijzen en deze in de goede richting brengen. Maandagmorgen trokken Ameri kaanse soldaten bij de doorlaatpost in de Fricdrichstrasse een lijn met oranje krijt langs de grens, omdat Westberlijners de laatste dagen door Ooslbcrlijnso politicmannen waren verjaagd als deze meenden dat zij zich te dicht bij de grens hadden ge waagd er overheen waren gekomen. Nieuw hek In de middag kwamen de vopo's tot tweemaal toe bij de Amerikanen om te zeggen dat de krijtlijn twee meter binnen Oostberlijns grondgebied was getrokken. Zij gaven te kennen een nieuw hek te plaatsen langs de lijn die zij de juiste grens achtten. Maar de Amerikaanse soldaten bleven bij hun krijtlijn en de vopo's konden on verrichter zake terugkeren. KENNEDY ...beknibbeld... Man kwam om het leven bij vechtpartij De 56-jarige J. van der Zouwe uit Hardin.weld-Giessendam is in de nacht van zondag op maandag tij dens een vechtpartij om het leven ge komen. Van der Zouwe bracht op zijn brom fiets, de 21-jarige N. P. uit Gorin- chem naar huis. Zij kregen onderweg ruzie en toen de politie ter plaatse verscheen lag- Van der Zouwe dood op de weg. P., die onder invloed van alcohol ver keerde, moet Van der Zouwe een slag in het gezicht hebben gegeven. SPOORWEGONGEVALLENRAAD VERGADERDE Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5