mm Betonnen ,goot' in Grevelingendam Zeeuwse Almanak RYNBENDE' S NIEUW ROOD Volkskundedag over Deltaplan VERWACHT... I Knooppunt scheepvaart en wegverkeer Vrachtauto uit Groede reed tegen gevel Voorman levensgevaarlijk gewond na val van stelling Zierikzeeënaar meldde zich bij politie te Venlo Ernstige autobotsing te 's-Heer-Hendrikskinderen Augustus in Zeeland 't droogst 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 Middelburgers liepen van Amsterdam naar Leeuwarden Onder de 58 deelnemersdie zaterdagmiddag 0111 kwart over één in Amsterdam van start gingen voor de prestatiemars s ïiaar Leeuwarden, bevonden zich twee Middelburgers, name- M lijk de heren Jan de Leeuw van „Achilles" en A. v. d. Does. Ruim 25 uur later arriveerden beide Zeeuwen, die nog in prima conditie verkeerden aan de finish in Leeuwarden. Bijzondere moelijltheden had m deze tocht voor de beide wan- M delenthousiasten niet opge- n s leverd. H Alleen hadden ze 's nachts last gehad van de mist. H Het was overigens niet de eer- H ste keer, dat de beide Middel- s burgers deze tocht uitliepen. H De heer De Leeuw liep vooi de H derde keer mee en voor de heer v. d. Does was het de tweede maal. :ji Van 5S gestarte deelnemers, s waaronder Zwitsers. Duitsers en een wandelaar uit Letland, haalden er 50 dc eindstreep. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiif Hijsen van anker kost schipper enkele vingers Bij het hijsen van het anker raakte de schipper van het Belgische mo torschip „Sidonie", H. H. C. C., maandagmorgen met zijn vingers be kneld tussen de draaiende delen van de ankerwinch. De 24-jarige schip per kwam uit Gent en had de nacht doorgebracht in Wemeldinge. Toen hij des morgens om half zes zijn reis naar Schiedam wilde voortzetten, had het ongeluk plaats, waarbij en kele vingers afgekneld werden. Een opvarende van het Zwitserse motor schip „Cisalpina IV" snelde ter hulp en roeide de onfortuinlijke schipper snel naar de wal, waar dokter A. J. Eckhardt eerste hulp verleende. Na dien werd hij per taxi naar Goes overgebracht, waar hij in het zie kenhuis St. Joanna werd opgenomen. Bloemententoonstelling De Kon. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Goes, heeft een onderlinge bloementen toonstelling gehouden, waarvan de uitslag luidt: Groep kamerplanten: 2e prijs met 25 punten mevr. De Bourgraaf, Wilhelmlnadorp; 2e prijs met 25 punten de heer D. Jansen, Wilhelminadorp. Vrije Inzendingen dahlia's en afge sneden bloemen: le prijs 29 punten J. A. van der Guchte, Goes; le prijs 27 punten, P. de Jonge, Goes; le prijs 27 punten, M. Rijk, Goes; 2e prijs 25 punten, M. Harïnck, Goes; 3e prijs 23 punten, P. Hermes, Goes; 3e prijs 23 punten, C. Landman, Goes; 3e prijs 22 pun ten, A. van der Ruijl, Goes; 3e prijs 21 punten, P. Boudeling, Goes. Prijsvraag 2x5 dahlia's bloemen: le prijs en wisselbeker M. J. Pries ter, Goes; 2e prijs Kr. Goudzwaard, Goes; 3e prijs P. van Paassen, Goes. 's Avonds hield de heer M. Eversen een demonstratie hoe en op welke, manier kleinere en grotere bloem- stukjes kunnen worden gemaakt van eigen bloemen en bessetakken. Hier voor bestond goede belangstelling. Het weer in Europa Den Helder, geheel bewolkt Ypenburg, regen Vlissingen, onweer Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, half bewolkt Twente, half bewolkt Eindhoven, regen Zuid-Limburg, onweer Helsinki, onbewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, geheel bewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, onweer Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, regen Nice, zwaar bewolkt Berlijn, onweer Frankfort, zwaar bewolkt München, half bewolkt Ziirich, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wenen, half bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, half bewolkt Lissabon, onbewolkt RUSTIG WEER Half tot zwaar bewolkt en hier en daar enige, regen met een kans op ouweer. Zwakke tot matige veran derlijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Na het optrekken van de mist enkele opklaringen maar ook kans op een buitje. Zwakke, veranderlijke wind. Temperatuur in de middag ruim 20 graden, temperatuur zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Via Schotland komt geleidelijk wat koelere lucht nader bij. ZON EN MAAN 6 september Zon op 5.59 onder 19.19 Maan op 2.07 onder 17.43 13 gr. 13 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr. 26 gr. 13 gr. 17 gr. 16 gr. 19 gr. 16 gr. 21 gr. 22 gr. 22 gr. 24 gr. 23 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 26 gr. 27 gr. 29 gr. 26 gr. 25 gr. 27 gr. 29 gr. 26 gr. 29 gr. 30 gr. 30 gr. 30 gr. 22 gr. 29 gr. 25 gr. IN HET verlengde van de nieu we Bruinisser vissershaven bouwt de Deltadienst van rijkswaterstaat op het ogen blik een monstrueuze goot: zestien meter breed, 181 me ter lang en vijf-en-een-halve meter beneden N.A.P. Dit be tonnen gevaarte zal over en kele jaren de enige doortrek van de Krammer naar de Grevelingen zijn. Enorme be tonnen wanden rijzen om hoog en steken grillig af te gen het decor van de vissers boten in de haven. Óver een week of acht zal het zover zijn, dat de cementsilo, die op het ogenblik het grove materiaal voor de schutsluis In de Grevelingen dam levert, verdwijnt. Het hoge geval wordt dan naar Hellevoet- sluis getransporteerd om daar te draalen voor de bonw van de schutsluis In het Haringvliet. Dan zullen alle stalen traliegeraam tes ln de betonnen „goot" bfl Brut- nissa volgestort zijn en la het ruwe werlc voor de schutsluis vlak on der de Dulvelandse wal achter de rug. Een scheepvaartverbinding voorlopig nog op het droge is dan geschapen uit 1600 ton staal en 15.200 kubieke meter be- Pluimvee-expositie in december te Souburg In samenwerking met de pluimvee- en konijnenfokkersverenigingen „Middelburg en omstreken" en „Het Edele Ras" uit Vlissingen organiseert „Nut en Genoegen" uit Souburg op 15, 16 en 17 december a.s. een pro vinciale tentoonstelling van pluim vee, sierduiven en konijnen. Deze jaarlijkse expositie wordt gehouden in de concertzaal „De Zwaan" te Sou burg. Voor de tentoonstelling zijn reeds een vijftal bekende keurmees ters benoemd. De drie organise rende verenigingen, die samen vormen de Walcherse tentoon stellingscombinatie, zijn alle aange sloten bij de raad van beheer en toe zicht op het gebied van pluimvee- en pelsdierenteelt. SAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAA/ ton. Momenteel is men net Iets over de helft met het werk aan de sluis. Er is 1,8 miljoen verwerkt van de totale aannemingssom, die 3,4 miljoen beliep. En om nog even verder te gaan met grote getal len: er wordt op het ogenblik we- kelijks voor het lieve sommetje van een kwart miljoen ln de Gre velingendam gestoken. 1$ da sluis eenmaal klaar, dan zul len bijvoorbeeld Liberty.schepen van 16 meter breed er kunnen worden geschut. Het waterstaat- kunstwerk Is er namelijk op ge bouwd, dat alle materiaal voor de Advertentie wmtmf B> »injd 6 CETA BEVER* da beproefde BUITENBIJTS Chauffeur voorkwam botsing met filo Maaudagnainiddag omstreeks kwart voor zes is op de Antwerpsestraat- weg nabij de Bembrandtstraat te Bergen op Zoom een auto-ongeval gebeurd, dat nog buitengewoon goed is afgelopen. Uit de richting Bergen op Zoom naderde een vrachtauto met aanhangwagen, zonder lading, van de firma P. J. van D. urt Groe de. De bestunrder, die alleen in de anto zat, was op weg naar huis. Ter hoogte van de Rembrandtstraat stond er een file auto's te wachten bij de zebra-paden, waar kinderen en fietsers overstaken. Toen Van D. zich achter de file wilde aansluiten, bemerkte hij tot zijn schrik dat hij door de rem trapte. Hij gooide het stuur om en schoot rakelings langs een paar wielrijders die zich daar op het rijwielpad be vonden, doch die gelukkig nog niet werden geraakt. Vervolgens reed de wagen het trottoir op, ramde de ste nen hekken van de woningen van G. Irikx en J. Klaassen, en kwam ten slotte tegen de gevel van de laatste woning tot stilstand. Hoewel er vry veel materiële schade werd aange richt, werd niemand gewond. Met een kraanwagen moest de vrachtauto later worden weggesleept naar een garage. De politie stelde een onderzoek in. i3.toin m tot Wijfie AARDBEIEN. Het mooie zomerweer van de laatste dagen zal zeker hebben bijgedragen tot die bijzonderheid in Middelburg. De aardbeiplanten in de tuinderij van de heer J. de Brnine aan de Oude Vlissingseweg dragen namelyk voor de tweede maal dit jaar een over vloed van prachtige rijpe vruchten. ZANG-SUCCES. De gemengde zangvereniging „Excel sior" uit Yerseke behaalde, dezer da gen, onder leiding van de heerJ; H. Tamminga, een mooi succes op het nationaal' zangconcours van de r..k. zangvereniging „Oisterwijk", dat in het natuurtheater te Oisterwijk werd KINDERMOND De driejarige Jantje, trots bezit van een Vlissings echtpaar, heeft dc goe de eigenschap de meeste kleuters eigen om graag plaatjes te kijken. Zijn opmerkingsgave paart hij daar bij aan een grote leergierigheid, hier in ijverig gesteund door papa en ma ma. Jantje leert al aardig woordjes en begint, ook reeds enigszins in het dierenrijk thuis te raken. Toen hij daarom onlangs in een tijd schrift bladerend een hem bekende vogel ontdekte, riep Jantje enthou siast: ,jKijk eens mama, dat is een papagaai" en wijzend op een ander dier, vertelde hij: „En dit is een mam agaai" gehouden. Met 317 punten won „Ex celsior" een eerste prijs in de ere-af- deling. GERSTOOGST. De gerstoogst op Schouwen-Duïve- Iand is dit jaar bijzonder goed. Dit blijkt wel uit het feit, dat te Brou wershaven in twee dagen tijd vier honderd ton gerst werd verscheept. UNIFORMEN EN WINKELWEEK Wanneer alles naar wens verloopt, zullen de leden van de muziekvereni ging E.M.M. uit het Walcherse Se- rooskerke binnen afzienbare tijd ijl uniform gekleed gaan. Maar uiter aard kost de aanschaf van deze uni formen geld, veel geld zelfs. Daarom is de bijdrage van de plaatselijke win keliersvereniging bijzonder welkom. Deze vereniging houdt van 23 tot en met 30 september een winkelweek en de baten hiervan worden afgestaan aan E.M.M. Als tegenprestatie zorgt E.M.M. tijdens de winkelweek vóór de muzikale entourage. OPTOCHT. De optocht, die aanstaande vrijdag bij de opening van bet oester- en mosselselzoen door de straten van Yerseke trekt, zal de dag daarop (zaterdag) nogmaals een rondgang maken. Het comité „Zeeland Presen teert" heeft hiertoe op veler ver zoek - besloten. Voor het muzikale element in deze optocht zullen de plaatselijke vereniging „Mozart" en een tweetal muziekkorpsen uit nabu rige gemeenten zorgen, 's Avonds verzorgt het mandolineorkest „Excel sior" uit Kruiningen een populair concert in de muziektent op de Paar denmarkt. aanleg van de dam in het Brou- wershavense Gat hier kan passe ren: bokken, kranen, zuigers, gro te transporten. Wanneer de vissers van Bruinisse na een week van varen weer eens „de kaai opgaan" zien zij er deze zomer telkens iets nieuws. Tége- lijk met de sluis wordt gewerkt aan de aanleg van een viaduct, waarover straks het wegverkeer van Schoüwen-Duflreland naar Holland vice versa zal razen. Het dorp komt dan letterlijk op een knooppunt van scheepvaart en wegverkeer te liggen. (Foto P.Z.C.). Advertentie) pure bessenjenever Zonneschijn v met volle teugen 1/1 literfles f6.95 (exet. statiegeld) Op werk in Goes De 34-jarige timmerman-voorman J. van Belzen uit Arnemuiden is maan dagmorgen van een circa één meter hoge stelling gevallen bij in aan bouw zijnde flats van de fa. J. G. Broek in zuid-oost te Goes. De man kwam zo ongelnkkig terecht, dat hij met zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis St.-Joanna moest wor den opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Van B. was op het ogenblik van het ongeval alleen aan het werk. Door nog niet opgehelderde oorzaak Is 1~'"1 van de stelling gevallen, waarbij met zijn zijde in aanraking kwam met een dwarsbalk. Ondanks zijn zware verwondingen wist Van B. zich naar zijn kameraden te slepen, die verderop aan het flatblok werk ten. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis St.-Joanna vervoerd. (Slot vanpag. 1) causerie illustrerend met vele dia's. Zijn conclusie was, dat er te weinig bekend ls over de Zeeuwse visserij, schepen en me thoden, want tot dusver ls 'n sys tematisch onderzoek uitgebleven. In Antwerpen weet men er iets van, dank zij allerlei tekeningen van Belgische schilders, die ge boeid waren door de Zeeuwse scheepstypen, o.a. Maurice See- ghers. De heer Van Beylen meen de echter, dat op dit terrein nog veel werk valt te verrichten, want mogelijk zal over korte tijd de zo typische Zeeuwse visserij en de scheepsbouw verdwenen zijn. Bij de discussie haakte de weten schappelijk ambtenaar van de pro vinciale bibliotheek, de heer M. P. de Bruin, hierop in. Hij wees er op, dat het provinciaal bestuur van Zeeland een Documentatiecentrum heeft opgericht, dat thans bij de provinciale bibliotheek is onderge bracht. Hoewel de heer De Bruin het niet met zoveel woorden zei, was duidelijk dat hij voor dit cen trum ook op dit terrein een taak zag. Daarop bepleitte de heer Van Beylen een onderzoek naar deze zaak niet te laten beheersen door „staatsgrenzen", maar te denken aan „het stroomgebied van de Schelde". Lezingen en discussies waren voorafgegaan door een algemene inleiding over de sociaal-economi sche en culturele ontwikkeling van het Deltagebied door dr. ir. J. P. van Aartsen, adviseur van de Del tadienst. Deze gaf een „doorsnee" van het gebied. Hij wees op verr anderingen tengevolge van de ramp, van de nieuwe verbindin gen (naar Noord-Beveland bij voorbeeld tweemaal zoveel verkeer over de dam als per veer) en be handelde voorts de samenstelling der bevolking. „Allerlei factoren werken thans mee om de structuur van dit ge bied te wijzigen", zei de heer Van Aartsen. „Die factoren waren er echter reeds vóórdat er sprake was van het Deltaplan. Dit plan zal echter een versnellende wer king hebben". De heer Van Aart sen zag tenslotte gunstige pers pectieven voor de bevolking door dat de trek uit het Deltagebied vermoedelijk kan worden beperkt. Deze Volkskundedag werd beslo ten met de vertoning van films en dia's over het Deltaplan. De lei ding berustte bij professor dr. A. J. Bernet Kempers, voorzitter van het Volkskundig Genootschap, en dr. P. J. Meertens, voorzitter van het Beraad voor het Nederlands Volksleven. £»<VVVVVVVVNA\Ai\\\*AAI\\AAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. vvvvvvvvvwvvvvvvvwvvvv Verduistering van gelden bij bemiddelingsbureau Bij de gemeentepolitie van Ven lo heeft zich vorige week gemeld de 34-jarige adviseur van een fi nancieel economisch bemidde lingsbureau te Zierikzee M. J. E. Hij stelde de politie in kennis van verduisteringen, die ldj in deze functie en als agent van verzekeringen zou hebben ge pleegd. Zaterdag is hij naar Zie rikzee overgebracht en is de zaak aan de Zierïkzeese rijkspo litie overgegeven. E. was al enkele dagen onderweg en toen hij vrijdagavond geen kans meer zag een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die de financiële ma nipulaties hem hadden bezorgd, heeft hij de Venlose politie van de fraude op dc hoogte gesteld. Het zou hier gaan om een bedrag van rond 2500. De verduisterde gel den zouden afkomstig zijn van ach tergehouden verzekeringspremies en andere financiële middelen, die bij zijn bureau in beheer waren. De Zie- rikzecse rijkspolitie heeft de zaak op het ogenblik verder in onderzoek. Expositie Piet Bulthuis te Veere tot 16 september De tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en plastieken van Piet Bulthuis, in de bovenzaal van „het Lammetje" in de Schotse Huizen te Veere, is tot en met zaterdag 16 sep tember a.s. verlengd. Jazzguartet uit Terneuzen vijfde op Belgisch concours Het „Zeeuws-VIaamse jazzquartet" uit Terneuzen heeft zondag op een internationaal concours in Kortrijk (België) een opmerkelijk succees ge boekt, door in een gezelschap van 15 orkesten een eervolle vijfde plaats te bezetten. Violist Jan van der Pijl wist in dit gezelschap van bijna uitsluitend be roepsmusici zelfs een der solisten bekers in de wacht te slepen. De ove rige leden van het slechts enkele maanden bestaande kwartet, zijn Jo- han van der Pijl, gitarist, Rudi van Duijze, solo-gitaar en bassist Willy Bilderbeek, Aangemoedigd door de successen kort geleden werd in Breda een derde prijs behaald - heeft het kwartet het plan dit jaar nog aan andere concoursen deel te nemen. In een dichte mist is in de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks kwart over twaalf, een personenauto, be stuurd door G. J. N. uit Lewedorp in volle vaart op een uit de richting Middelburg komende bestelauto ge reden, waarin zich tien personen be vonden. In de bestelauto zaten een echtpaar met zes kinderen en een chauffeur en een bijrijder, alle afkomstig uit Tilburg. Alle Inzittenden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Twee van hen verblijven daar mo menteel nog met vrij ernstige ver wondingen. De drie inzittenden van de personenauto, G. J. N. uit Lewe dorp en zijn plaatsgenoten M. T. en N. B. werden eveneens vrij ernstig gewond. Ook zij verblijven nog in het ziekenhuis St. Joanna. minniiiitiiniiiiiniium §f i(Van ónz© weerkundige ht medewerker) M Het volop zomerse afscheid van augustus heeft niet kunnen voorkomen dat de oogstmaand, evenals verleden jaar, met H slechte cijfers ls verlopen. Maar liefst 24 van de 31 dagen <p bleven te koud -en in De Bilt werden, evenals op de meeste Plaatsen-in ons land, slechts 2 :egen normaal 6 zomerse da gen waargenomen. Al scheen de zon de laatste vier dagen volop toch kwam het aantal zonne-uren in De Bilt niet hoger dan 146 tegen normaal 186 uren. Vooral de periode van 10 tot 25 augustus was een dieptepunt met vaak regenachtig1 herfstweer. De hele maand bleef de wind westelijk. Veel regen viel er in het noordoosten en oosten van ons land. In Groningen waren een paar plaatsen die zelfs bo ven de 160 mm kwamen tegen normaal ruim 80 mm. September is met een echte zomersituatie begonnen en eindelijk na meer dan drie maanden eens weer een oos tenwind. Een enkele keer gebeurt het dat september gemiddeld war mer wordt dan een vooraf gaande kille augustus. Wat ons betreft is dit ook in 1961 het geval. Van alle provincies bleef augustus in Zeeland het droogst. Van onze regenwaarnemers ontvingen wij dé volgende au- gustusopgaven: Vlissingen 51, Middelburg 54, Renesse 56, Goes 71, Serooskerke (W.) 48, Borssele 49, Aardenburg 36, Aagtekerke 45, Kats 58, Sint Maartensdijk 55. Biezelinge 69, Cadzand 25, Sas van Gent 32. iliiiiiimiiiiiii i pi tc Maandagmiddag heeft de heer B. A. Hesselink de nieuw-gekozen onder nemingsraad van de n.v. Vitrite te Middelburg officieel geïnstalleerd. Op de foto de raad met, in het mid den de nieuwe voorzitter, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, die de heer B. A. Hesselink in deze functie op volgt. Foto P.Z.C.) Voor verslag zie pagina 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2