PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEUTRALE LANDEN DOEN BEROEP OP KENNEDY EN KROESJTSJEW Dagtoeristen hinderlijk voor draagsters van Zeeuwse klederdracht Nehroe morgen naar Russische premier MAANDAG WEER RUSSISCHE KERNPROEF Vandaag... Onnederlands OLIETANKER ONTPLOFTE Scheepsramp in Columbia: negen doden ZATERDAG RUSSISCHE VISIE VERBOD KERNPROEVEN 204e jaargang - no. 209 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week, 7,00 p. lew.: fr. p. p. 7,25 per kw. - Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie f 4,—. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelE) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. i, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel.2094. De Sow,jet-Unie heeft maandag ochtend vroeg nog een kern proef genomen, opnieuw in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië. Dit heeft de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie, dr. Glenn Seaborg, maandag middag officieel meegedeeld. De ont ploffing gebeurde weer in de damp kring, evenals die van vorige week. Op de vraag van een verslaggever antwoordde de woordvoerder van de commissie dat de kracht ongeveer dezelfde was als die van de Ameri kaanse atoombom die op Hirosjima werd geworpen, met andere woorden: gelijk aan de kracht van 20.000 ton tnt. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Joseph W. Reap, zei in antwoord op vragen, dat de Verenigde Staten de nieuwe Russische proef niet beschou wen als een antwoord in negatieve zin op het Amerikaans-Britse voor stel om geen proeven in de atmos feer meer te houden. In diplomatieke kring werd erop ge wezen dat het Amerikaans-Britse voorstel zondagmiddag werd over handigd op de Russische ambassade in Washington. De tweede Russische proef volgde maandagmorgen vroeg, minder dan 24 uur later. Zodoende kan de tweede proef hebben plaats gevonden alvorens het Kremlin van de nota op de hoogte was. President Kennedy werd op zijn ver blijf in Cape Cod op de hoogte ge steld van de nieuwe Russische proef. De leiders van de 24 landen die deelnemen aan de conferentie te Belgrado zijn het maandag eens geworden een beroep te doen op president Kennedy en premier Kroesjtsjew om zonder uitstel samen te komen en onderhandelingen te beginnen ter voorko ming van een oorlog. Op de bijeenkomst die de leiders der niet- gebonden landen gisteren hielden, werd besloten het initiatief in handen te nemen gezien de toenemende verslechtering van de internationale toestand en de dreiging van een oorlog. Gistermiddag zijn de staatshoofden en premiers ieder met een adviseur in geheime zitting bijeengekomen om alle geschillen uit de weg te ruimen en overeenstemming te bereiken betref fende de vorm waarin de aanbeveling tot onderhandelingen zal worden gegoten. Naar vernacht, zal het beroep op het Amerikaanse staatshoofd en de Russische premier binnen enkele dagen te Washington en Moskou worden overhandigd, wellicht door speciale afgevaar digden van de conferentie te Belgrado. Tegelijkertijd trachtten de leiders hun standpunten nader tot elkaar te bren. gen betreffende de gemeenschappelij ke essentiële beginselen der niet-ge- bonden landen over kolonialisme, ont wapening en de toekomstige struc tuur van de Verenigde Naties. Premier Nehroe van India, één van de sleutelfiguren van de conferentie,, die woensdag naar Moskou zal vlie gen om Kroesjtsjew te ontmoeten, heeft de toon bepaald van het beroep op - Kennedy en Kroesjtsjew. Andere leiders hebben Nehroe's verzoek ge steund dkt de conferentie haar „stem der niet-gebondenen" verheft voor vrede op een ogenblik van érnstig ge vaar en er bij de twee machtsblok ken op' aandringt tot overeenstem ming te komen. De explosie van de Russische kern bom, niet in overeenstemming m«t het moratorium der drie grote mo gendheden Amerika, Engeland en Rusland heeft de bezorgdheid der deelneinenden aan de conferentie te Belgrado doen toenemen. Algerijnse strijd Gistermorgen werd de openbare ver gadering toegesproken door de pre mier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ben Youssef Ben Khed- da, die verklaarde, dat hij „alle be schikbare hulpmiddelen" zou mobili seren voor de onafhankelijkheid van Algerije. Tevens deelde liij mede, dat hij nooit afstand zou doen van de sou- vereiniteit over de Sahara. De 41- jarige premier, die vorige week Ferhafc Abbas is opgevolgd als hoofd van de Algerijnse „rege ring", zei bereid te zijn met de Fransen te onderhandelen „mits die regering bereid is een positie ve houding aan te nemen bij de noodzakelijke dekolonisatie". Kernproeven De eerste sprekers gisteren, de Guï- nese minister van buitenlandse zaken, Beavogui Luis, en de president van Solami, Adan Abdullah Osman, dron gen beiden aan op een onmiddellijk staken van de kernproeven. De Kongolese delegatie, bestaande uit premier'Adoela, vice-premier Gi- zenga en de minister van buitenland se zaken, Justin Bomboko, die giste ren te Belgrado zijn aangekomen, hebben de besprekingen nog niet bij gewoond, maar zullen waarschijnlijk vandaag aan de conferentie deelne men. CONFERENTIE IN BELGRADO NEEMT INITIATIEF De eerste Belgische militairen, die van de V.N. Katanga hebben moeten verlaten, waar zij in het leger héb ben gediend, zijn met hun families in Brussel aangekomen. Fotobij het verlaten van het vliegtuig op het vliegveld Brussel-nationaal zwaaide een van de mannen met een Katan- gaanse vlag. g§ ...is het 175 jaar geleden, dat §f H Jonas Hamway, de uitvinder van de paraplu, overleed. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Nederlandse bladen ook in dit blad is wel eens geklaagd over het veelvuldig gebruik van vreemde woorden in de Nederlandse taal en over de extravagante keuze van namen voor goed-Nederlandse artikelen. Dat bij dit laatste niet al tijd de producenten en de verkopers van die artikelen de grote schuldigen zijn is nog weer eens gebleken uit een merkwaardige publikatie in het blad „Nederlands Fabrikaat" en het is misschien wel nuttig daaraan ruimere bekendheid te geven. Ieder weet, dat onze Nederlandse metaalindustrie vooral in na-oor- logse jaren sterk is opgekomen en dat zij ook op diverse exportmark ten reeds een bijzonder goede naam heeft. Desondanks ziet de directie van een Nederlandse zagen-fabriek zich nog altijd gedwongen in Neder land voor haar zagen een afzet te vinden onder buitenlandse en dan voornamelijk Engelse namenPre cies dezelfde za gen worden ook onder een Neder lands merk ver kocht, maar dat wil er niet in bij cliëntèle. Dus wordt op zestig pro cent van de zagen een ongewoon Engels woord aangebracht en dan koopt het Nederlandse publiek die Nederlandse zagen. Het is wel bedroevend, dat men voor het verkopen van een goed-Neder- lands produkt zulke slinkse na melijk buitenlandse wegen moet bewandelen omdat een groot deel van het publiek blijkbaar een onge motiveerd vooroordeel heeft tegen het produkt van eigen bodem!! Minister Luns vandaag naar Amerika De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vertrekt van middag om vier uur met de „Staten dam" van de H.A.L, uit Rotterdam naar New York. Daar zal hij deelne men aan de zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties die op 19 september begint. Verder zal de minister op 12 en 13 oktober te Paramaribo de gebruike lijke conferentie van ambassadeurs ni Latijns-Ameirkaanse landen lei- Beeld van de neutra,le topconferen tie in Belgrado. Wat zou dr. Kwame Nkroemah, de president van Ghana (links) wel hebben gezegd tegen de Negus van Ethiopië, waardoor hij het anders meestal strenge gezicht tot een brede glimlach wist te bren gen? Op de olietanker „Imperial Hamil ton in het dok van de „Imperia! Oil Co. ltd. aan de rivier de St. Clair in de Canadese provincie Onlario, heeft zich maandag' een ontploffing voor gedaan. De vlammen eu de rook waren op een afstand van bijna vjjf kilometer nog duideljik zichtbaar. Een woordvoerder van de „Imperial Oil Co. ltd. zei dat vijf personen bij de explosie verwondingen opliepen. „Voorzover het. ons bekend is, zijn er geen doden", zo zei hij. De plaatselijke politie maakte be kend, dat een kleine twintig boten die in de buurt van de Imperial Hamil ton lagen, na de ontploffing in vei ligheid waren gebracht. De rivier de St. Clair is een van de drukste waterwegen in hel gebied van de Canadese meren. De rivier verbindt de Huron en St. Clair- meren. 0 In Moskou is een instituut voor Ame- rikaansTRussische betrekkingen opge richt. Voorzitter is Nikolas Bloknine, lid van de academie voor medische we tenschappen. In hel. bestuur hebben o.m. zitting mevrouw Kroesjtsjew, de actrice Tatiana Samoilova, de regisseur Serge Boerassimov en Wassili Emelianov. voor- De Columbïa-anse zeepolitie heeft maandag meegedeeld dat negen personen om liet leven zijn gekomen en elf anderen worden vermist bij de ramp met het excursïevaartuig „EI Ven- cedor", dat zondag kapseisde. Acht personen liepen verwon dingen op. Het schip, een kustvaarder, kapseis de in zware zeeën tijdens een over tocht die doorgaans 30 minuten duurt, van de badplaats La Bocana naar de haven Buenaventura. Daar onmiddellijk van alle kanten boten kwamen toesnellen, konden de mees te opvarenden worden gered. Volgens de autoriteiten was het aan vankelijk opgegeven hoge dodencijfer te wijten aan de verwarring en de paniek die in de eerste ogenblikken na de ramp allerwege had geheerst. VOORSTEL IN CENÈVE V.S. genoeg kernwapens voor waarborg veiligheid De afvaardigingen van Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten hebben op de maandag te Genève gehouden bij eenkomst met de Sowjet-delegatie, voorgesteld zaterdag te vergaderen, met het doel de Sowjet-delegatie in staat te stellen haar instemming te betuigen met het Brits-Amerikaanse .voorstel, om tot-een algeheel verbod van proeven met kernwapens in de dampkring te komen. Het voorstel zaterdag te vergaderen werd door de Amerikaanse delega tieleider Stelle gedaan, nadat hij de tekst van de gemeenschappelijke boodschap van president Kennedy en premier Macmillan had voorgelezen. „Voordat hij deze tekst voorlas, had Stelle verklaai'd dat de V.S. „meer dan genoeg atoomwapens bezitten Inleidingen op Volkskundedag in Arnhem het gebruik icrgie. HET WAS ZONNIG gisteren in Arnhem, een uitgezochte dag om in het Openluchtmu seum ernstig te confereren over de problemen van het Deltagebied. Dat gebeurde onder auspiciën van het Be raad voor het Nederlands Volksleven en het Nederlands Volkskundig Genootschap, waarbij twee inleidsters en twee inleiders voor gedegen causerieën zorgden. Waarna er intensief werd gediscus sieerd, vooral over één punt: de verdwijning van de kleder drachten. Daarover spraken mejuffrouw T. Hofman en mejuffrouw M. E. de Hoogh, die een sociologisch kleder- drachtenonderzoek op Wal cheren en Zuid-Beveland (Ovezande) hadden ingesteld. Zij vertelden Interessante zaken: In YVestUnprlle. en in Meliskerke hadden zij gesprekken gehad met draagsters van klederdrachten, die zich vrywel allen zonder uitzonde ring hadden beklaagd over de hin derlijke dagtoeristen met fototoe stellen. Er was zelfs een aantal vrouwen geweest, dat nadrukke lijk verklaarde om deze reden op donderdag niet naar de Middel burgse Markt te gaan. Anderen hadden zelfs op grond van deze hinderlijke belangstelling besloten de dracht af te leggen, omdat zij die toeristische interesse zoals een YValcherse vrouw aan mejuf frouw Hofman had verklaard „glad beu" was. Ook de kinderen in diverse gezinnen hadden over de vervelende toeristen gesproken en óók zij vonden het minder ple zierig, dat moeder zo in het mid delpunt van de belangstelling stond. Overigens ging het hier niet om de vcrbljjfstoerist: die is door een langer verblijf aan de dracht gewoon, maar de dagbezoeker, vooral op de Middelburgse Markt, werkt vooral voor de in dracht geklede vrouw storend, 7.0 was de onderzoekster gebleken. Ten aanzien van de materiële fac toren, die het afleggen van de dracht bevorderen, verklaarde me juffrouw Hofman dat drie vooral in het oog springen: de kosten, de schaarste van het materiaal, als mede hét onpractische van de dracht.Deze drie factoren onder wierp zij aan een nadere beschou wing. Vervolgens behandelde haar collega, mejuffrouw De Hoogh, een aantal sociologische factoren die de verdwijning van de klederdrachten in de hand wer ken. Zij noemde o.m.: verminde ring van het isolement, evacua tie in en na de tweede wereldoor log. invloed van massacommuni catiemiddelen (damestijdschrif ten!) en het contact met niet- Zeeuwen in ZppI and en daarbuiten. Over dit laatste vertelde zij, dat haar gebleken was dat de iu kle derdracht geklede vrouw zich hui ten Zeeland „een mindere" voelt, omdat zij vaak wordt nageroepen. Bij de mannen is liet vaak het zelfde: in vergaderingen vindt men, dat men I11 klederdracht ge kleed, niet voor „vol" wordt aan gezien. De godsdienstige instelling' van de provincie heeft over het algemeen bijgedragen tot handhaving van de klederdrachten, soms ook de opinie der dorpsgemeenschap, of het standsbewustzijn. De dracht wordt in dat laatste geval gezien als de „kleding van de zelfbewuste boer". Maar dit alles verdwijnt nu en heeft langzamerhand geen dwingende kracht meer. „Men wil niet meer opvallen",zo besloot tenslotte mejuffrouw De Hoogh, „men vindt dat de dracht niet meer in deze tijd past en er is een zekere remming: men kan niet gaan waar men wil. Over en kele tientallen jaren zal het wel zo ver zijn, dat de kranten de foto publiceren van de laatste vrouw in Zeeuwse dracht. Het is niet te gen te houden In de discussie kwamen vele as pecten naar voren, die over het algemeen eenzelfde beeld gaven: het zal niet lang meer duren. Met name burgemeester T. H. de Meester van Westkapelle gaf daarvan enkele frappante voor beelden. Zo kende hij een gezin in zijn gemeente, waar de jonge vrouw de dracht al zou hebben afgelegd, ware het niet dat zij door de moeder werd „omgekocht" met huishoudelijke voorwerpen die zij in haar gezin kan gebruiken... Vissers en schepen Voorts werd op deze dag plech tig „Volkskundedag" genoemd gesproken door de kundige con servator J. van Beylen van het Nationaal Scheepvaartmuseum in Antwerpen. De heer Van Beylen gaf een boeiende opsomming van wat er in Zeeland de laatste zes tig-zeventig jaar op het gebied van scheepstypen en havens was veranderd, zijn belangwekkende (Zie slot pag. 2 kol. 3) voor het waarborgen van hun veilig heid en het beschermen van de vrije landen". „De V.S. zullen niet te lijden heb ben van de ongevoelige Russische handeling, die de hervatting van de kernwapenproeven is. Hieruit blijkt duidelijk de Sowjetrussische verachting voor het welzijn van het mensdom. Het Russische be sluit werd in het geheim, zonder een openbaar debat, genomen en de geheime voorbereidingen voor de thans genomen proef zijn reeds maanden geleden begonnen. Hoe juist was de eis van het wes ten dat een internationaal verbod op het nemen van kernwapenproeven moest gepaard gaan met afdoend in ternationaal toezicht op Russisch ge bied. Want wanneer dit niet wordt uitgeoefend, is de gesloten Sowjet russische gemeenschap in staat an dere landen voor onaangename ver rassingen te stellen, op dezelfde wij ze waarop nu het mendom voor een dergelijke verrassing is gesteld", al dus de Amerikaanse delegatieleider Stelle. Goulart moet nog 24 uur wachten De Braziliaanse vice-president Gou lart heeft zijn reis naar de hoofdstad Brasilia 24 uur uitgesteld, zulks op verzoek van de waarnemende presi dent Mazzili en de voorzitter van de senaat, de Moura Andrade. Dit is maandagmiddag bekendge maakt te Porto Alegre, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Rio de Grande do Sul, waar Goulart sinds enkele dagen verblijft. Tot het uitstel is, volgens een com muniqué, besloten om het de federale regering mogelijk te maken, de aan komst van uoulart officieel te orga niseren. Indiase lijgers krijgen een herscholing Be tijgers van India's nationa- le park Corbett, die het afge- lopen seizoen hebben getoond dat zij „toeristen-schuw" zijn, zullen een herscholing krijgen, waarbij men zal trachten hun medewerking te krijgen voor i§ een ernstig probleem. Het bureau voor toerisme van het park zit namelijk in zijn jü maag met de vele klachten die zijn binnengekomen over het l§ feit dat „de tijgers zich zo schuw gedragen." llllfWWIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllll^f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1