PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW ONTWERP KINDERBIJSLAGWET Bijna 1.000 wandelaars genoten van V.V.V.-P.Z.C. fruittocht Minister Veldkamp komt met verklaring Situatie in Brazilië opnieuw kritiek Engels-Amerikaans beroep op Rusland Vandaag... BELGRADO WIL GESPREK V.S.-RUSLAND Russische onthulling DUIVELS PLAN VAN NAZI'S Baloeba's aten V.N.-soldaten op 204e jaargang - no. 208 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.: fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van j 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3617/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Huidig wetsontwerp wordt ingetrokken Rusland antwoordt Luchtcorridors niet voor burgerverkeer De Sowjet-Unie heeft ontkend dat de westelijke mogendheden onbeperkte rechten kunnen la ten gelden op de luchtcorridors naar West-Berlijn, aldus heeft het officiële communistische persbureau Tass gisteren te Moskou gemeld. Tass publiceerde de tekst van de eens luidende Russische antwoordnota's, die zaterdag op de ambassades van Amerika, Engeland en Frankrijk wa ren overhandigd, als repliek op de westelijke nota's van 26 augustus. In de nota stelde de Russische rege ring dat er geen overeenkomsten tus sen de vier grote mogendheden waren f gesloten, die voorzagen in burger- uchtverkeer en het vervoeren van Westduitsers door de luchtcorridors. „Dergelijke besluiten zijn niet geno men", aidus de nota. De Russische regering herbevestigde in liaar nota echter dat zij „niet de bedoeling heeft de internationale ver bindingen naar West-Berlijn in het algemeen en die met de bondsrepu-, bliek in het bijzonder te beperken". Italiaan verdronken in Waal bij Zaltbommel Zaterdagmiddag is bij het baden in de Waal bij Zaltbommel de 25-jarige Italiaanse arbeider, Amitica Anto nio uit Zaltbommel verdronken. (Van onze Haagse redactie) Het kabinet De Quay heeft, naar wij uit betrouwbare bron verne men, besloten het wetsontwerp inzake de algemene kinderbij slagverzekering, waarvan de behandeling in de Tweede Kamer eind juni werd geschorst na het aftreden van mr. dr. C. J. M. A. van Kooy, in te trekken en te vervangen door een nieuw ont werp. Dr. G. M. J. Veldkamp, die mr. Van Rooy als minister van sociale zaken en volksgezondheid is opgevolgd, zal dit mededelen in een verklaring, die hij woensdagmiddag 20 september, daags na Prinsjesdag, in de Tweede Kamer zal afleggen. Het ligt in de bedoeling van het kabinet, dat het nieuwe ontwerp binuen enkele dagen na de verklaring van minister Veldkamp bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, uiteraard nadat de koninklijke machtiging is verkregen om het oude wetsontwerp in te trekken. Voorrang bij behandeling De behandeling- van liet nieuwe wets ontwerp zal plaatshebben nog vóór de algemene politieke beschouwingen, die in de eerste week van oktober worden gehouden. Redelijke kans Het nieuwe wetsontwerp, dat in zekere mate tegemoet komt aan de wens van de kamermeerderheid, die in juni aandrong op het be schikbaar stellen van geld uit de schatkist om kinderbijslag ook voor de eerste twee Idnderen van de zelfstandigen mogelijk te ma ken, zou naar in politieke kringen te Den Haag wordt verwacht, een redelijke kans maken aangenomen te worden door de fracties van de regeringspartijen. Helemaal.zeker Vliegveld Brasilia gesloten Nieuwe actie tegen Goulart gemeld De militaire en politieke krisis in Brazilië, heeft zich gisteren weer verscherpt. Opnieuw leek de natie aan de rand van een burgerloorlog gekomen. Legerautoriteiten die waren gekant tegen de installatie van Joao Goulart als president, onthulden in Sao Paulo dat zij troepen van het eerste en het tweede leger per luchtbrug naar de grens hadden gestuurd van de staat Rio Grande do Sul, het bolwerk van Goulart in het zuiden van Brazilië. Twee deelnemersgroepen aan de V.V.V.-P.Z.C.-fruit wandeltochten pas seren de molen te Kloetinge. Foto P.Z.C.) In een officiële radiouitzending uit Porto Alegre, hoofdstad van Rio Grande do Sul, werd onthuld dat de Braziliaanse marine het vliegdek- sehip Minas Gerais met anti-Goulart troepen naar de haven Florianopolis had gezonden. Uit de hoofdstad des lands, Bra silia is gemeld, dat de Goulart steunende troepen van kol. Anto nio Mucio, militair adjudant van de gouverneur van de staat Goias, de hoofdstad hadden omsingeld. Goulart maakte in Porto Alegre be kend dat vandaag naar Brasilia zou vliegen om als president te worden geïnaugureerd. Hij zeide dat hij „in principe" het besluit van het congres had geaccepteerd dat de functie van president verzwakte. Maar de Pan American of Brazil maakte in Sao Paulo bekend dat het ministerie van luchtvaart het vlieg veld te Brasilia voor de tweede maal in twee dagen had gesloten. Het vliegveld is in handen van lucht- machttroepen die tegen Goulart zijn. is dit nog niet, omdat de houding van de V.V.D. tegenover het nieu we ontwerp nog niet vaststaat. Steun V.V.D. Omdat men niet rekent op de mede werking van de P.v.d.A., voor wie het niet te ver zal gaan is de steun van de V.V.D. onontbeerlijk om het nieuwe ontwerp in het staatsblad te bren gen. Van de 150 zetels in de Tweede Illegale Ierse leger opnieuw actief In de nacht van zaterdag op zon dag zijn drie aanslagen gepleegd op douane-kantoren in Noord-Ier- land. Volgens de politie in Belfast is het ondergronds Ierse republi keinse leger voor deze aanslagen verantwoordelijk. Het zyn de eerste aanslagen sedert lange tyd. Andere aanslagplegers, vermoede lijk ook leden van het onwettige „lerste republikeinse leger", een on dergronds werkende organisatie, die met geweld de vereniging van Noord-Ierland en Eire wil bewerk stelligen, hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Noord-Ierland een trein tot stilstand gebracht door signalen in de stopstand te brengen. Zij overweldigden het personeel van de locomotief, koppelden deze los en bliezen haar vervolgens met tijd bommen op. Ook een brug werd door de aanslagplegers opgeblazen. ...vieren de Verenigde Staten labor-day. Kamer worden er 49 bezet door de K.V.P., 14 door de Anti-Revolutionai ren, 12 door de Christelijk-Historische Unie en 19 door de V.V.D.. Zonder steun van de liberalen zou bet nieuwe ontwerp niet meer dan 75 stemmen kunnen verkrijgen, hetgeen theoretisch gezien te weinig is om aangenomen te worden. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen worden op de confe rentie in Belgrado achter de schermen besprekingen gevoerd om te trachten een ontmoeting tussen president Kennedy en premier Kroesjtsjew te bewerk stelligen. De gedachten gaan naar twee moge lijkheden uit: het aannemen van een resolutie door de conferentie waarin Kennedy en Kroesjtsjew worden uit genodigd zo spoedig mogelijk bij elk aar te komen, of het rechtstreeks uit nodigen van de beide staatslieden voor een ontmoeting. Premier Kroesjtsjew heeft de Itali aanse premier, Fanfani, te kennen gegeven dat de Sowjet-Unie bereid is „onbevooroordeeld" westelijke voorstellen voor tijd en plaats van besprekingen tussen oost en west over internationale problemen in stu die te nemen. Dit is gisteravond uit gezaghebbende bron in Rome verno men. Overeenkomst vóór 9 september „STAAK KERNPROEVEN IN DE ATMOSFEER" Engeland en de Verenigde Sta ten hebben gisteren een beroep gedaan op de Sowjet-Unie, ïn te stemmen met een verbod op kernwapenproeven in de damp kring die radioactieve neerslag kannen veroorzaken. Dit beroep is gedaan door de Britse premier Macmillan, en president Kennedy in een ge meenschappelijke verklaring, die in het zomerverblijf van de Amerikaanse president in Hyan- nisport is bekendgemaakt. De Amerikaanse president en de Britse premier hébben de Sowjet- Unie ook voorgesteld, dat de drie grote mogendheden een desbetreffen de overeenkomst niet later dan 9 september sluiten en hiervan de Ver enigde Naties in kennis stellen. Vol gens de verklaring stellen Kennedy en Macmillan geen extra-controle maatregelen voor en zijn zij bereid te vertrouwen op de bestaande me thoden voor het ontdekken van kern wapenproeven. Macmillan en Kennedy zeggen VOOR TWEEDE MAAL OP ZUID-BEVELAND Weer geslaagd evenement Bijna duizend wandelaars, af komstig uit alle delen van Zee land en West-Brabant, hebben eaterdagmiddag hun hart kun nen ophalen tijdens de tweede WV-PZC-wandeltocht, die gro tendeels langs de overvloedig vruchtdragende fruitbomen op Zuid-Beveland voerde. Om pre cies te zijn: 993 tippelaars meld den zicli individueel of ïn groeps verband als deelnemer, een aan tal, dat ruim 100 meer was dan vorig jaar. Zowel organisatoren als deelne mers vonden de tweede WV- PZC-wandeltocht een geslaagd evenement. In niet geringe mate werkte daaraan mee het fraaie zomerse, misschien voor wande laars iets to warme weer. De ho ge temperatuur had eigenlijk maar één nadeel: vooral op de grote afstanden 15 en 25 km konden vele deelnemers niet ontkomen aan blaren. In tegenstelling tot vorig jaar werd thans over vier afstanden gelopen, namelijk 5. 10, 15 en 25 km. Nieuw voor de VW-F75C was de 5 km. Start en finish waren in Goes. Aan het eind van de tocht lag in „De Prins van Oranje" een medaille om in stijl te blijven stond er een peer op afgebeeld op de deelne mers te wachten. Vorig jaar kregen de wandelaars een medaille, waarop een appel was afgebeeld. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren, dat telkenjare een andere fruitsoort aan bod komt. Reeds lang voor de wandeltocht zag het er naar uit, dat het deelnemers aantal het aantal van vorig jaar verre zou overtreffen. Zaterdagmor gen waren er 745 vóór-inschrijvin gen binnen, welk aantal tot enkele seconden voor de start van de laat ste groepen zou groeien tot 993. Ook nu weer traden tal van wandelaars- groepen aan: op de 25 km vier groepen met totaal 75 personen, op de 15 km zeven groepen met 96 wan delaars, op de 10 km 12 groepen met 220 deelnemers en op de 5 km 8 groepen met 128 tippelaars. Muzikale start Tegen twee uur stroomden de honderden wandelaars de Ganze- stad binnen. In bussen, per trein, niet auto's, motoren en fietsen. AI spoedig was bet een drukte van belang op de Grote Markt, waar de mannen van de dienst gemeentewerken voor een keu rige afscheiding hadden gezorgd. In het startbureau, ondergebracht in de Twentsche Bank, was het een komen en gaan van wande laars. De P.Z.C.-reportagewagen zorgde intussen voor een vrolijk muziekje. Om half drie startten de deelnemers op de 15 en 25 km. Zij werden vóor- Zie slot pagS kol. S) verder, dat hun regeringen hun ernstig verlangen bevestigen om een verdrag voor het staken van kernwapenproeven te sluiten, dat van toepassing zou zijn op alle vormen van proeven. Zij- betreuren het, „dat de Sowjet-re- gering een dergelijke overeenkomst heeft verhinderd". Zij zeggen, dat het hun bedoeling is, het mensdom te beschermen tegen toenemende geva ren van verontreiniging van de dampkring en bij te dragen tot ver mindering van internationale span ningen. In de Brits-Amerikaanse verklaring wordt de Russische premier Kroesj tsjew verzocht te telegraferen, dat hij onmiddellijk het Brits-Amerikaan se voorstel aanvaardt en dat de Sow jet-Unie nieuwe kernwapenproeven in de dampkring staakt. Het Russische blad „Troed" heeft volgens Tass een „dui- 1 veis" plan van de Nazi's ont- huid om Zuid-Engeland en de n noordkust van Frankrijk door p| een reusachtige explosie onder water te zetten. De Nazi's |f hadden op deze wijze de ge- M al lieerde legers willen vernie- m tigen en miljoenen burgers willen doden. Duitse soldaten li hadden een enorme put moe- m ten boren in het gebied van het Nauw van Calais aan de 1 Franse kust. Dit gat had met m springstoffen gevuld moeten worden. Daarna hadden de f§ I Duitse soldaten zich terugge- trokken. Het gehele geval zou dan tot ontploffing zijn ge- bracht, bij voorkeur in een n H nacht met opkomend getij en pj li westenwind. Op de ontplof- H fing zou een aardschok gevolgd |j H zijn, die een catastrofe had veroorzaakt. Een groot deel van de geallieerde troepen zou verdronken zijn. Volgens „Troed" heeft menp; het plan gevonden in de ar- H chieven van de Nazi's. Het da- n m teerde uit 1944 en was uitge- p| werkt door een nationaal-so- cialistisch geofysicus. Volgens de opsteller zou het meer uit- rj H werking hebben dan 7000 ra- pj |p ketten van het type V-l en had m het Engeland „op zijn knieën II |p kunnen brengén". liiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Kannibalen van de Baloeba- stam in Katanga hebben een Zuidafrikaanse officier en een Brits soldaat die in deze provin cie bij het leger dienden om het leven gebracht en opgegeten, al dus het in Londen verschijnende zondagsblad -„The People", Het bloemencorso van Aalsmeer is zaterdag door Amsterdam getrok ken. Op de foto ziet men een van de mooie praalwagens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1