Kleuters van Renesse vinden in nieuwe school letterlijk alles Lezers schrijven Engelse archeologen waren in Aardenburg ST.-ANNALAND HEEFT VOOR '62 SLUITENDE BEGROTING TH0LEN PRESENTEERT ZICH MET OESTERS EN MOSSELEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 PALEISJE VOOR DE KLEINTJES GEOPEND Schiphol verhoogt landingsrechten De directie van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft besloten om de lan dingstarieven voor vliegtuigen met ingang van 15 september a.s. met 25 procent te verhogen. Als reden voor deze tariefsverhoging noemt de directie van Schiphol de „zeer aanzienlijke verzwaring van de exploitatiekosten van de luchthaven". Ruim een jaar geleden werd een nieu we 3300 meter lange start- en lan dingsbaan voor straalvliegtuigen in gebruik genomen, de bestaande 2550 meter lange noord-zuidbaan wordt thans verlengd tot 3300 meter en reeds heeft men een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe, even eens 3300 meter lange oost-westbaan. Deze baanwerkeh vergen allen reeds een uitgave van 50 miljoen gulden. Daarnaast staat Schiphol nog voor de financiering van de bouw van een nieuw verkeersareaal nabij rijksweg 4, waarmee een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Schenking van 40.600 werd startkapitaal voor stichting HET AFGELOPEN JAAR zijn de kleuters van Renesse vaak met opgetogen verhalen thuisgekomen. Met glunderende ge zichtjes vertelden zij dan aan tafel honderd uit over al die prach tige dingen, die er in de nieuwe school met ingang van het nieu we seizoen zouden klaarliggen. De bezoekjes, die zij af en toe onder leiding van de leidster, mej. S. E. Cijfer, brachten aan het lichte, keurig ingerichte gebouw aan de Moolweg waren telkens een feest. Donderdagmiddag hebben de ouders met eigen ogen kunnen zien, wat er van al die uitgebreide kinderlijke verslagen waar was. En bovendien kunnen merken, dat er weinig overdre ven was. Sterker: toen mevr. Ir. K. C. Lam- bert-Anema de deur van de kleuter school officieel had geopend en de ge nodigden had verzocht, met haar een kijkje te nemen in het interieur, ver langden velen van hen nog heel even kleuter te zijn... En dat was soms niet alleen een stille wens. Enkele sprekers, die later in het dorpshuis de gemeente, de ouders, de onderwijzeres en de initiatiefne mers van harte geluk wensten met dit juweeltje van een school, kwamen er rond vooi' uit. Hemelsbreed verschilt de nieuwe kleuterschool van Renesse met de ge bouwen waarin vroeger de kleuters werden „bewaard". De kleintjes heb ben beweging nodig, zo luiden de mo derne opvattingen in het onderwijs. In Renesse is dat mogelijk. Zij hebben ruimte nodig. In Renesse ontbreekt het daar niet aan. Zij moeten zich in alle mogelijke richtingen kunnen ont plooien. In Renesse kan dat allemaal als vanzelf gaan. Wat de kleintjes ook zoeken: het is er. Een zandbak, een waterbak, blok ken, stapelkisten, een keukentje, een knutselhoek, boeken, poppen, tekenborden en nog veel meer. Aantrekkelijk, smaakvol en han dig bijeengebracht in een groot speelwerklokaal en een hall. En dat alles is dan te danken aan de inspanning en het initiatief van vele personen en instanties, die deze middag allen bij name werden genoemd en uitgebreid werden be dankt. Terug tot 1946 Voordat mevrouw Lampert direc trice van de „Kindergemeenschap Werkplaats" te Bilthoven en adviseu se voor de kleuterschool in Renesse de met vlaggetjes versierde sleu tel in het slot had omgedraaid, haal de de burgemeester van Wcsterschou- wen. jhr. R. J. H. Q. Röell de geschie denis van de bouw nog even op. Die gaat terug tot 1946, toen de taad van de voormalige gemeente Renesse in principe besloot een bewaarschool te bouwen. Een commissie onder leiding van wethouder J. van Klooster toog daarop aan het werk. Er werd een ontwerp gemaakt, een maquette ver vaardigd. een perceel grond beschik baar gesteld en daarmee kwam men tot een exploitatietekort van f 3500 of honderd gulden per kind. Gedeputeer de Staten verleendeD evenwel geen goedkeuring aan dit plan. Zij advi seerden de ij veraars in Renesse, kapi taal aan te trekken. Dat kwam er na het: rampjaar 1953. De Nederlandse Onderwijzersvereni ging, de Vereniging Volksonderwijs en de gemeentelijke vormschool van Amsterdam boden een bedrag van ruim veertigduizend gulden aan. Met dit beginkapitaal werd een stichting tpt oprichting van een kleuterschool in het leven geroepen. Dat was in no vember 1955. In die tijd ook kreeg men eerst de be schikking over een houten barak aan dc Lindenlaan, waar mej. Cqfer de kleintjes tot de zomervakantie rond zich heeft gehad. Inmiddels maakte het stichtingsbe stuur dankbaar gebruik van de waar devolle adviezen, die mevrouw Lam bert verschafte en trok het als archi. tect aan de heer W. de Jonge te Am sterdam. Twee maanden geleden was het werk van de stichting voor een belangrijk deel achter de rug: de ge meente Westerschouwen heeft de ex ploitatie overgenomen. Er rest nog een flink bedrag. „Wat gaan we daar mee doen?", zo vroeg de voorzitter van de stichting, mr. G. F. Lunsingh Tonckens de aanwezigen donderdag middag. „Dat is op het ogenblik echt een beetje moeilijk. In de school is bijna alles. Maar ja, er kan altijd nog wel eens iels worden aangevuld of verbeterd: Bijvoorbeeld de omgeving van het gebouw." Lastigcompleet Dat de nieuwe school zo „lastig" compleet is. had ook de ondercom missie ondervonden. Een cadeau le vinden ter gelegenheid van de opening was werkelijk een opgave In Renesse hebben de kleuters giste ren een prachtige nieuwe school ge kregen. (Foto P.Z.C.) geworden, zo vertelde ds. F, A. van Lïere, de plaatselijke hervorm de predikant. Er was nog een kale plek: de vensterbanken. Daarom schonk dc ouderconmiissie een. se. rie geraniums. Mevrouw Lambert had tevoren enke le aspecten van het moderne kleuter onderwijs belicht en de aanwezigen een indruk gegeven van de huidige ontwikkeling. Beter voorbeeld van deze opvattingen dan de school zelf kon zij op het ogenblik niet laten zien. Er waren nog verschillende felicita ties deze middag. De ïnspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge en oud-wethouder Van Kloos ter boden deze nog met een kórt speechje aan, waarna mej. Cijfer en burgemeester Röell allen, die hadden meegewerkt nog bedankte voor hun bereidwilligheid. Voor de kleuters zal het einde van de vakantie weinig zure gezichtjes ople veren. Er wacht hen een paleisje RAADSVERGADERING 6 SEPTEMBER Maar financiële positie is ongunstiger dan in 1961 De raad van Sint-Annaland zal in zijn vergadering van woensdagmor gen 6 september om tien uur de be groting voor 1962 behandelen. De post onvoorziene uitgaven op de sluitende begroting bedraagt f 3567,09. Vorig jaar bedroeg deze raming f 12.378,41. Om de begroting sluitend le maken zijn diverse ra mingen aan de lage kant gehouden. B. en w. schrijven in de toelichting, dat de financiële positie van de ge meente in 1962 niet zo gunstig zal zijn als dit jaar. Voorzichtigheid in het gemeentebeleid is geboden. Nog diverse kapitaalwerken wachten op uitvoering, nieuwe kapitaalswer- ken zijn nog niet in de begroting op- LEEMMONSTERS GENOMEN Van prinses geen kwaad De redeneringen, waarmede ds. Roth- fusz tracht de beschouwing te weer leggen, welke de redacteur van de ar tikelen onder „Kantlijn" in de uitgave van 29 aug. even zakelijk als wel overwogen van stijl, heeft gegeven, doen de juistheid dezer beschouwing nog versterken. Zij laten immers dui delijk uitkomen, dat men bij het uit geven van no. 1 van een nieuw week blad op protestants-christelijke grondslag de naam „Prinses" en op het titelblad de foto van de kroon prinses heeft gekozen, speculerend op de algemene genegenheid voor prin ses Beatrix als wervingsmiddel. Zou ds. Rothfusz het nu ook goed vinden, indien meteen een uitgever van een andere christelijke richting voor een nieuw weekblad dit met de titel „Ko ningin" en haar foto op de frontpa gina wilde propageren? En dan nog zou men moeten zeggen: .„Two wrongs don't make onze right". De vergelijking met het damesweek blad „Margriet" kan bij de lezers slechts een hoofdschudden veroorza ken. Is het aan de dominee niet be kend dat dit blad zijn naam en ken teken ontleent aan de gelijknamige bloem Vlisslngen. H. Ehrlich. De Prinsessefoto Een week antwoord voor een week blad dat helaas niet de originaliteit op kon brengen een meer positieve naam te creëren. De in uw rubriek Lezers Schrijven geplaatste bijdrage van dominee Rothfusz, -i.v.m. het door de P.Z.C. gesignaleerde gebruik (lees mis bruik) van de foto van onze kroon prinses (P.Z.C. 29 aug.) stemt mij toch tot nadenken. Wanneer een geestelijk leider zoals deze dominee niet meer het onder scheid kan vinden tussen recht door zee gaan zoals hij beweert dat de uit gevers plegen te doen. of het „spiele- reitje" van de publiciteitsafdeling door te freewheelen op de goodwill van onze kroonprinses, dan is het mijns inziens tijd de zaak eens an dersom te bekijken. Wanneer het werkelijk alleen om de naam c.q. het woord PRINSES be gonnen was en men dan toch zo vre selijk nodig een prinsessefoto moest gebruiken waarom dan niet een Deense, Duitse, Oostenrijkse of ande re prinsessefoto of van een prinses in de wieg? Het is toch een geboorteI Ik geloof dat ds. Rothfusz hier een wat te week antwoord heeft gegeven, vermoedelijk in weerwil van het feit, dat dit dan eindelijk een protestants- christelijk damesweekblad zal wor den, wat hij uiteraard toejuicht. Overigens zal het voor de uitgevers een moeilijke zaak worden, wanneer men doorgaat met dergelijke grote psychologische blunders te maken. Men kan dit dan ook wel beschouwen als de straf voor gebrek aan creatief vermogen, hetgeen in de publiciteit zoveel is als het enige levenselixer voor een lang bestaan. Goes. Piet J. J. Knöps. Lange Vorststraat 9. Oude huizen in Viissingen Men kan het onjuist vinden, dat bui ten de eigenlijke stad een nieuw Viis singen langzaam verrijst, terwijl de levende binnenstad nog vele open gaten telt, doch zeker zal men het ook betreuren, dat vele oude en inte ressante gevels zullen verdwijnen. Met schrik denkt men aan nieuwe rechtlijnige straten en de gelijkvor mige blokken. In het algemeen is de nieuwbouw niet veel schoons en zeer eentonig. Wanneer men wandelt door een toch aardige straat als de Nieuwstraat in onze binnenstad, zal men juist dc verschillende breedte heel aantrekke lijk noemen en sommige oude gevels gaarne behouden. Dit laatste geldt ook voor enkele pittoreske, histori sche gevels in liét oosten der oude stad. Uw courant bevatte, enige tijd geleden, een „ingezonden" van een Fries uit Leeuwarden, die na bezoek aan Middelburg vroeg alle piëteit te hebben voor goede, oude gevels en zo mogelijk deze te behouden. Hij ver wees naar voorbeelden in Friesland, waar men de oude gevels bewaard had, doch daarachter de huizen flink gemoderniseerd. Indien men dan ook zó hier en daar kon redden, wat his torisch waard was te redden, zou het uiterlijk en de sfeer van Viissingen er slechts bij winnen. In het oosten der stad vervallen ook leegstaande Onderzoekingen naar magnetisch noorden De opgravingen, nabij de St. Baafskerk te Aardenburg, waarmee ir. J. A. Trimpe Bur ger van de rijksdienst voor oud heidkundig onderzoek zich sinds maart van dit jaar heeft belast, krijgen steeds meer belangstel ling. De West Zeeuws-Vlamin gen weten al geruime tijd dat het bodemonderzoek in Aarden burg heeft aangetoond dat daar oude panden, waarvoor blijkbaar geen interesse meer is door het Sloe- plan. Prima hersteld als bovenbedoeld zouden o.i. door de kortere afstand naar haven en Sloe deze panden spoe dig weer emplooi vinden. Viissingen. OP ZATERDAG 9 SEPTEMBER De stad Tholon gaat zich zaterdag 9 september a.s. voor de tweede maal presenteren! Onder het motto „Tlio- len Presenteert" zal die dag het oes ter- en mosBClseizoen feestelijk wor den geopend. Het accent by „Tholon Presenteert" is gelegd op de interna tionale relaties van de oester, en mosselwereld. Vertegenwoordigers van de Engelse, Franse en Belgische oester- en mosselhandel zullen acte de presence geven, terwijl daarnaast een aantal Belgische autoriteiten de feestelijkheden zullen bijwonen. Hoewel men het in Tholen zonder koninklijke gasten moet stellen, zal men er toch een bijzondere gaste kunnen aantreffen: namelijk de Scheldefee uit Rupelmonde, die zeer waarschijnlijk met haar uit gebreid gevolg de feestelijke ope ning van het oester- en mosselsei zoen sfeer enl uister komt bijzet ten. Voor de schippers begint het feest al vroeg, want zij moeten in de morgen uren hun scheepjes fraai optuigen met vlaggen, slingers enz. Om elf uur wordt het startsein gegeven voor.de wandeltocht, die natuurlijk in het te ken van de oesters en de mosselen staat. Deze wandeltocht voert over de rustieke dijken van liet eiland. Om kwart over elf wordt aangevangen met een gevarieerd programma voor de jeugd. Na de „voorpret" begint om twee uur het eigenlijke feest.. De binnen- en buitenlandse gasten zullen worden be groet. Een half uur later valt het startschot voor een oester- en mossel- oriënteringsrit. Om half vier volgt de officiële ontvangst van de genodigden door het gemeentebestuur. De deel nemers aan de wandeltocht zullen tij dens deze ontvangst langs het oude stadhuis van Tholen defileren. Om half vijf vaart de twintig schepen sterke vloot van Tholen, aangevuld met een vijftiental vissersvaartuigen uit Bruinisse, Zierikzec en Yerseke de boot tegemoet, die de eerste Thool- se oesters meebrengt. De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dyk, zal de oesters keuren. Dit ge schiedt aan boord van de „Tholen 18" met welk vissersvaartuig vrijdagmor gen enkele Zeeuwse journalisten een tocht hebben gemaakt naar de oes terpercelen. Natuurlijk werden (offi cieus) oesters gevist en geconsu meerd. Tijdens de vaartocht gaf dc promotor van de Thoolse oester, en mosselfeesten, de heer'J. H. Bal, een kort» toelichting op het programma. Het Engelse echtpaar Toolc kwam vrijdag naar Aardenburg om archeo logische onderzoekingen te doen. Zij willen nagaan in hoever het magne tisch noorden zich in de loop der eeu wen heeft gewijzigd. (Foto P.Z.C.) zo'n kleine twee duizend jaar ge leden Romeinen moeten zijn ge legerd. Verder hebben in het nu bijna afgelopen seizoen duizen den toeristen van de gelegenheid gebruik gemaakt om een kijkje te gaan nemen naar hetgeen ir. Trimpe Burger en zijn mannen daar hebben bloot gelegd. Vrijdagmorgen daalden de heer en mevrouw Took uit de Engelse stad Cambridge in de lange en enkele meters diepe put af om daar enkele grondmonsters te trekken. Het echt. paar is namelijk als archeoloog ver bonden aan de beroemde universi teit van Cambridge en houdt zich daar als zodanig bezig met natuur kundig- en vooral grondonderzoek. De bedoeling van het echtpaar is een 7-tal leemmonsters mee te ne men naar Engeland en daarmee te onderzoeken in hoever het magne tisch noorden zich in de loop der eeuwen heeft gewijzigd. Rond een vaste leemmassa de losse korrels zijn ongeschikt wordt een vierkant bakje geplaatst waar na de bovenkant met gips wordt afgesloten. Door middel van een theodoliet worden bepaalde richtin gen gepeild en op het gips vastge legd met lijnen. Daarna wordt het geheel ingepakt en ook met gips afgesloten. De onderzoekingen kunnen volgens de heer Took ter plaatse niet worden uitgevoerd, omdat de omgeving door allerlei invloeden is verontrei nigd. Als de onderzoekingen naar de wijzigingen in het magnetisch noorden zijn afgelopen, begint een onderzoek iri omgekeerde richting via grafieken naar de ouder dom der gronden. Overigens moeten de te onderzoeken leernmassa's aan een hitte van min stens 600 graden hebben bloot ge staan en dat is nu juist het geval bij de Aardenburgse, waar het bouwwerk op de gronden door brand moet zijn verwoest. Het echtpaar Took blijft overigens niet langer dan een dag in Aarden burg. Vandaag wordt de reis voort gezet naar Schinveld (L.) waar zij onderzoekingen zullen verrich ten bij een middeleeuwse potten- bakkersoven. Daarna vertrekken zij naar Bremerhaven. De resulta ten van hun onderzoekingen stellen zij eerst vast als zij in de Cambrid- ge-universiteit zijn teruggekeerd. genomen. In 1962 zal weer de riole ring van enkele straten ter hand worden genomen. Tevens hoopt de gemeente het uitbreidingsplan ver der te kunnen realiseren. De brand weergarage zal mogelijk in het nieu we jaar gebouwd kunnen worden. Voorts zal wederom de herstelling van de zoutschade aan diverse ge meentegebouwen plaatsvinden. De wens van het college van b. en w. is, dat de plannen van het sportveld ook verwezenlijkt kunnen worden. De agenda vermeldt voorts o.m. nqg een voorstel inzake organisatiewij ziging van de centrale dienst „Noord- Zeeland". B. en w. van Sint-Anna land willen dat deze dienst in de nieuwe organisatie alleen het bouw en woningtoezicht zal regelen. Voor de uitvoering van gemeentewerken wil' men een opzichter benoemen. Inzake de vergoeding van schade aan de gebouwen van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tho len" G.A. door de demping van de oude haven, stellen b. en w. zich op het standpunt, dat de schadeloosstel ling alsnog moet worden geweigerd. „Wet-Risico" heeft meegedeeld, dat geen verband kan worden aangeno men tussen de demping van de haven en de wateroverlast in liet kunst- mestgebouw van genoemde vereni ging. Nu de „Cavetho" het stand punt inneemt, dat ook het tot stand komen van een nieuwe riolering het gevaar voor wateroverlast in de toekomst niet zal opheffen, is het, zo schrijven b. en w., verwonderlijk dat zij niet onmiddellijk is overge gaan tot het nemen van maatrege len. Inmiddels is de vloer van het kunstmestgebouw verhoogd en is ge bleken, dat er geen wateroverlast meer plaats vindt. De agenda vermeldt voorts een voor stel om alsnog f 4000 van de begroA ting 1961 beschikbaar te stellen om plm. S00 m2 van het nieuwe haven plateau te bestraten, de vaststelling van een vergoeding 1956 voor de bij zondere kleuterschool, de aankoop van een krotwoning, de benoeming van de adviescommissie Woonruimte- wet 1947 en de verpachting van moestuinen. GENERALE SYNODE GEREFORMEERDE KERKEN In haar gisteren gehouden zitting heeft de Generale Synode der gere formeerde Kerken zich o.m. bezig gehouden met een rapport van depu- taten voor de officiële uitgave van de kerkorde met betrekking tot de kerkeraad voor algemene zaken en de wijkkerkeraden. Men verenigde zich met de voorgestelde conclusies. Ouderling A. Hogeweg uitRotter! dam rapporteerde over een brief van de particuliere synoden van Gelder land, van Friesland-noord en varr Zeeland waarin een verhoging van het minimum predikanten-tracte- ment wordt voorgesteld van 6000, tot 6.500, alsmede opname van een vakantietoeslag van vier procent in de regeling voor de minimum predi- kantstractementen. De commissie achtte het niet gewenst, anders dan bij noodzaak, in de betreffende richt lijnen wijziging aan te brengen. Vol gens haar is deze noodzaak niet aan-: getoond en de Kerken moeten kunnen handelen op eigen verantwoordelijk heid. De vakantietoeslag'is een emo lument geworden, dat vrijwel alge meen toepassing vindt en daaront moet deze in de aanbevelingen wel worden opgenomen, in de discussie betoogde meer dan één spreker zich niet ingenomen met het afwijzend voorstel van de commissie. In dit verband werd gewezen op de tijd van welvaart waarin wij thans leven. De commissie betoogde' echter, dat ver hoging van het minimum doorwer king naar alle kanten betekent, on der andere in de pensioenregeling. De ouderlingen Besselaar en El- gersma dienden een voorstel in dat beoogde wel tot verhoging te komen. De synode deed met meerderheid van stemmen een principe-uitspraak door zich vóór liet voorstel van Friesland noord te verklaren de' kerkeraden te adviseren om liet mi nimum tractement tot 6.500 op te trekken. Het commissievoorstel in zake de vakantietoeslag werd met grote meerderheid aangenomen. Drs. C. de Schipper adj.-directeur E.T.I. Tot opvolger van drs. E. van Beuse- kom is met ingang van 15 oktober a.s. drs. C. de Schipper tot adjunct- directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland te Middelburg genoemd. Drs. Van Beu- sekomt lieeft zijn functie niet ingang van I augustus neergelegd wegens benoeming elders. De nieuw benoemde adjunct-direc teur is 30 jaar oud en geboren in 's Gravenpolder. Drs. De Schipper studeerde onder andere politiek en sociale wetenschappen aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. Sedert juni 1960 was hij ver bonden aan de Economische Voor lichtingsdienst. Aanvoer Zeeuwse Stromen in juli In de maand juli bedroeg de aanvoer uit de Zeeuwse stromen 312.999 kg. die 368.094 opbracht. In dezelfde maand van het vorige jaar was dit resp. 503.451 kg en 389.244. Van de 312.999 kg was 54.348 kg tong, die 148.016 opbracht (vorig jaar 50.259 kg' en ƒ137.678). Uit de Zeeuwse stromen werd 56.070 kg garnalen, geschikt voor consumptie, aangevoerd, die 157.668 opleverden. In dezelfde maand van het vorige jaar waren deze cijfers respectieve lijk 48.192 en 191.148. In de maand juli van dit jaar werden er geen mosselen voor de consumptie aangevoerd. In juli van het vorige jaar was de aanvoer van mosselen 18.800 kg, waarvan dc opbrengst 1954 bedroeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8